Verkoop bedrijfsgrond keldert PZC Schouwenaar wil meer politie naar Zeeland Goesenaar kampioen oesters openen Weer doet denken aan rampnacht '53 Zeelui 'overvallen' belastingkantoor 17 Gemeenten verkochten in totaal slechts 19 hectare Herdenking watersnood in Halsteren Groot Paradijs verliest enige Ylichelinster Gewonde vrouw overleden Expositie watersnood in Hulst vrijdag 31 januari 2003 joor Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - De verkoop van bedrijventerreinen in Zeeland is dramatisch gedaald. In 2001 hebben Zeeuwse gemeenten slechts 19 hectare bedrijventer reinen uitgegeven, 74 procent minder dan het jaar ervoor. Zee land scoort daarmee in verhou ding het laagst van alle provin- Dat blijkt uit het rapport Werk- iocaties 2002 van het ministerie van VROM. Het bevat de uit komsten van een inventarisatie die het ministerie in 2002 samen met de provincies heeft gehou den onder alle Nederlandse ge meenten. In2001 is in Nederland 974 hec tare bedrijventerreinen uitge geven. Dat is 367 hectare min der (min 27,4 procent) dan in HALSTEREN - Op initiatief van de heemkundekring Halch- terth wordt morgen in het raad huis van Halsteren de Februa- riramp 1953 herdacht. Wethouder Jansen van Bergen op Zoom opent om 14.30 uur de tentoonstelling Golven van moties, die tot en met 16 febru- ari is te zien (10.00-12.00 en 13.00-17.00 uur, behalve 14 fe bruari). Daaraan voorafgaand wordt in de Martinuskerk het gedenkboek van de heemkundi ge kring Blijft gedenken gepre senteerd (om 14.00 uur). In de polders rond Halsteren is de tocht Signalen in het land schap uitgezet. Op verschillen deplaatsen zijn 25 stormvloed- palen geplaatst. Die markeren de plekken waar tijdens de ramp het water toesloeg. Ze ge ven ook aan hoe hoog het water kwam. Er is een speciale fietstocht met beschrijving uitgestippeld, ver krijgbaar bi] de tentoonstelling in het raadhuis. 2000 (uitgifte 1341 hectare). Daarmee is de verkoop van be drijventerreinen voor het twee de achtereenvolgende jaar fors omlaag gegaan ten opzichte van het recordjaar 1999. Gemeenten verkochten toen 1571 hectare bedrijventerreinen. Volgens het ministerie van VROM is de da ling te wijten aan de verslechte rende economische conjunc tuur. Opvallend is volgens VROM dat in bijna alle provincies minder terreinen zijn verkocht. De eni ge uitzonderingen hierop zijn Overijssel (uitgifte 116 hectare, plus 5 procent), Flevoland (uit gifte 70 hectare, plus 40 procent) en Limburg (uitgifte 133 hectare, plus 14 procent). In Zeeland is de verkoop relatief gezien het meest gekelderd (uitgifte 19 hectare, min 74 pro cent). Ook Noord-Holland heeft het voor de kiezen gekregen (uitgifte 64 hectare, min 42%), Daler De grootste absolute daler is Noord-Brabant. Een uitgifte van 154 hectare betekent daar meer dan een halvering ten op zichte van 2000. Ondanks die afname blijft Noord-Brabant wel koploper in Nederland als het gaat om de absolute omvang van de uitgifte In Gelderland en Zuid-Holland werd 13 procent minder aan be drijventerreinen verkocht in vergelijking tot 2000 (respectie velijk 105 en 107 hectare). In de overige provincies nam de uitgifte gemiddeld af met een kwart tot een derde; Groningen (uitgifte 58 hectare, min 25 pro cent), Friesland (81 hectare, min 37 procent) en Drente (47 hecta re, min 23 procent). In 2001 is ruim één miljoen vier kante meter kantoorruimten gebouwd. Meer dan 80 procent ervan betreft uitbreiding in het westen van Nederland. De pro vincie Noord-Holland is koplo per met 299.000 vierkante meter (plus 29 procent), gevolgd door Zuid-Holland met 266.000 vier kante meter (plus 26 procent)In Zeeland en Drente is de hoe veelheid kantoorruimte ge groeid met 3000 vierkante meter (plus 0,3 procent). In Gro ningen en Limburg kwamen er geen kantoren bij. De Nederlandse gemeenten hebben plannen om ongeveer 8400 hectare aan nieuwe terrei nen te ontwikkelen. Dat is onge veer 1400 hectare minder dan vorig jaar Het gaat om plannen in verschillende stadia- plannen in studie, in voorbereiding of plannen die reeds in ontwikke ling zijn. Noord-Brabant (1600 hectare) en Noord-Holland (1200 hectare) hebben het grootste oppervlak aan terrei nen in de 'pijplijn'. door Rinus Antonisse RITTHEM - Het is waar schijnlijk toeval, maar het weerbeeld dat zich dezer da gen in Zeeland openbaart, doet sterk denken aan dat van rond 1 februari 1953. Een krachtig hogedrukgebied op de Atlantische Oceaan en een depressie die van IJsland richting Denemarken trekt. Daarbij op de Noordzee een stormachtige noord-noord westelijke wind. „Op donderdag was het op de Doggerbank nog even wind kracht negen", vertelt weer man Jos Broeke van Meteo Zeeland „In Zeeland zelf hebben we voor de kust al en kele dagen zeven tot acht uit noord-noordwest. Dat is hard tot stormachtig. Het ho gedrukgebied op de oceaan is zelfs sterker dan dat in 1953, alleen ligt het wat verder naar het westen." Broeke geeft aan dat het morgen nieuwe maan is en dat betekent altijd hogere waterstanden. Twee dagen na nieuwe maan treedt ook springtij op. Dat was in de rampnacht vijftig jaar geleden ook het geval, al was het een geluk bij een ongeluk dat het beperkt bleef tot een zogenaamd laag springtij. Waterstanden De Zeeuwse weerman ver wacht deze keer morgen geen abnormale hoge waterstan den, mede omdat de wind draait naar een zuid-zuid- westelijke richting. Vandaag is het in Vlissingen om 13.27 uur hoogwater. Het normale astronomisch getij is 1,96 meter boven NAP (in 1953 1,98 meter) en de water standverwachting is 2,23 meter. Doordat de wind dan nog niet uit de noordwestelijke hoek is weg gedraaid, gaat Broeke uit van een extra op zet door de wind van onge veer een halve meter. Dan blijft het hoogwater nog al tijd ruim onder het voor- waarschuwingspeil van 3,10 plus NAP bij Vlissingen. Op 1 februari is het om 14.15 uur hoogwater in Vlissingen, met een voorspelde waterstand van 2,36 meter. ,,Er zal geen afwijking van betekenis optreden", zegt Broeke. Op 1 februari 1953 kwam het water tot 4,55 me ter in Vlissingen. Hij is somber gestemd over het weer tijdens de herden kingsdag. .Het kan wel eens heel verve lend weer worden. Er komt een aanval van zachtere lucht. In de loop van morgen kan er sneeuw vallen, over gaand in regen", aldus Broe ke Maar de kans op ijzel blijft aanwezig. „Er kan nog heel goed ijzel optreden, want pas morgen aan het eind van de middag komt de temperatuur rond twee gra den boven nul." Sneeuwval Het is niet alleen de weer kaart die herinneringen aan 1953 oproept, maar ook de weersomstandigheden zelf. Ook toen was er sprake van sneeuwval, zoals die zich gis teren voordeed. „Koude lucht in de hogere luchtlagen - op vijf kilometer hoogte is het min 40 graden - stroomt over het betrekkelijk warme Noordzeewater. In het midden is het daar nog plus zeven graden. Dat is een dermate groot verschil dat je verschijnselen als onweer en sneeuw krijgt", legt JosBroe ke uit. Hoewel het onweer zich be perkt tot één of enkele sla gen, is het wel gevaarlijker dan zomeronweer, stelt de weerman. „De wolken hangen in de winter lager. En bij een lage re temperatuur is de elektri sche veldsterkte aanzienlijk groter. De inslagen zijn hef tig. We noemen dat polar- low. In januari 1979 sloeg in zo'n situatie de bliksem in de Euromast in Rotterdam. Die is bij het onweer afgelopen dinsdag ook weer vier keer geraakt." MIDDELBURG - Michclin heeft Het Groot Paradijs in Middelburg de ster afgenomen. De maatregel lijkt alles te ma ken te hebben met de overname van het bedrijf, vorig jaar. De vroegere eigenaar en chefkok 1. Henderikse en zijn vrouw hebben het Groot Paradijs 21 jaar bestierd. Het restaurant mocht de onderscheiding van de bandenfirma zeven jaar voeren. In de verdere rangschikking zijn voor Zeeland geen veranderin gen ontstaan. De provincie blijft met twee restaurants met twee sterren sterk vertegen woordigd in de landelijke culi naire top: zes zaken bezitten de ze onderscheiding. Het betreft hier Inter Scaldes in Kruiningen en Oud Sluis in Sluis. De lande lijke koplopers met twee sterren hebben gezelschap gekregen van restaurant Vermeer in Am sterdam Nederland heeft maar één drie sterrenrestaurant. Parkheuvel in Rotterdam Het aantal restaurants in Zee land met één ster is gehand haafd gebleven tot Nolet-Het Reymerswale in Yerseke. Twee Zeeuwse restaurants mogen de eretitel Bib Gourmand blijven voeren. Het Binnenhof in Goes en Nolet's Vistro in Yerseke vol doen aan het criterium dat in een ontspannen ambiance een verzorgde maaltijd wordt gele verd voor een schappelijke prijs, onder de 33 euro. De opvolgers in de bedrijfsvoe ring van Het Groot Paradijs zijn niet verrast dat ze hun ster kwijt rijn. Volgens gastvrouw Mirjam Joziasse huldigt de bandengi gant het principe dat nieuwe uitbaters eerst maar eens een poos moeten aantonen dat de geleverde kwaliteit toereikend is voor het uitdelen van een ster. Daar wordt overigens wel eens van afgeweken. Jannis en Clau dia Brevet die vorig jaar Inter Scaldes in Kruiningen overna men van Maartje en Kees Bou- deling konden de twee sterren behouden. »Wij blijven er ook zonder ster «eihard tegenaan gaan", meldt loziasse strijdlustig. „Wij pro beren elke dag een topprestatie -eer te zetten. Een Michelinster js natuurlijk fantastisch, maar in eerste instantie ben je in ser vice en in de keuken bezig voor je gasten." Bij de overname van bet Groot Paradijs zijn de nieu we bedrijfsvoerders - Ferdie Dolk staat aan het fornuis - in dezelfde stijl verder gegaan als Ronnie en Els Henderikse han teerden. Vergezeld van een groot aantal Terneuzense grensarbeiders bestormde Pieter Storms (in het midden voor de balie) van het programma Breekijzer vandaag het Roosendaalse belastingkantoor. foto Robert van den Berge door Jan Martens ROOSENDAAL - Zo'n dertig werkne mers van de Unie van Reddings- en Sleepdienst (URS) zijn gistermiddag het Belastingkantoor op het Mill Hillplein in Roosendaal binnengevallen. Met die ac tie vroegen zij aandacht voor de situatie waarin ze zijn beland sinds op 1 januari het nieuwe belastingverdrag tussen Ne derland en België van kracht is gewor den. De URS-werknemers, allen zeevarend personeel van URS-sleepboten, gaan er per maand honderden euro's op achter uit. Sommigen leveren twintig tot dertig procent van hun netto maandloon in. De oorzaak: in het nieuwe belastingverdrag worden de bemanningsleden van de URS-slepers niet langer erkend als grensarbeiders. Het gaat hierbij ommen- sen die in Zeeuws-Vlaanderen wonen en Terneuzen als thuisbasis hebben, maar dus voor een Belgische werkgever wer ken. Dertig van de zestig gedupeerde URS- werknemers togen gisteren met een tou ringcar van Terneuzen naar Roosendaal. „De rest zit op zee, anders was de op komst nog veel groter geweest", meldde een van hen. De touringcar was geregeld door Pieter Storms van het SBS-tvprogramma Breekijzer. Bijna ten einde raad riepen de gedupeerde URS-werknemers onlangs zijn hulp in. ..We moesten wel, want met zelf bellen kwamen we geen steek verder. Steeds maar weer werden we doorverwe zen en kregen we te horen dat de belas tingdienst het nieuwe verdrag gewoon moet uitvoeren. Maar wij kunnen niet meer rondkomen, als we er zoveel op ach teruit gaan", aldus de personeelsleden. Geflankeerd door een cameraploeg 'overvielen' Storms en het Zeeuws- Vlaamse gezelschap gisteren even na tweeën het belastingkantoor. Het enigs zins overrompelde kantoorpersoneel vroeg hen plaats te nemen in de wacht ruimte, waarna Arthur Franssen van het managementteam werd opgetrommeld Die hoorde de klachten van Storms aan en stuurde het gezelschap daarna naar de kantine vooreen kopje koffie. Drie kwar tier later kwam hij terug met de medede ling dat het ministerie van financiën in Den Haag bekend is met 'de problema tiek van het sleepbootpersoneel' en die nader bekijkt. Franssen beloofde de staatssecretaris in te lichten, waarna de bezoekers weer te rugkeerden naar Zeeuws-Vlaanderen en Hilversum. Carlo Dominicus: „De wedstrijd is vooral een aardigheidje." foto Willem Mieras door Rolf Bosboom GOES - Carlo Dominicus uit Goes mag zich sinds woensdag Nederlands kampioen oesters openen noemen. Hij behaalde die titel tijdens de horecavak beurs BBB in congrescentrum MECC in Maastricht. Dominicus deed voor de zesde keer mee aan de titelstrijd, waar hij al geregeld ereplaatsen be haalde. Vorig jaar moest hij de eerste plaats nog delen met J. Paauwe. Deze keer werd hij voor het eerst in zijn eentje Ne derlands kampioen. De wedstrijd draait om het ope nen van zestig oesters, waarvan dertig Zeeuwse en dertig wilde oesters. De jury let niet alleen op snelheid, maar ook op netheid en presentatie. „Ik doe het werk bijna dagelijks, dus voor mij is het geen kunst meer", zegt Do minicus, die al vele jaren kok is in restaurant Nolet Het Reij- merswale in Yerseke. De oestermeester is de eerste om het kampioenschap te relative ren. „De wedstrijd is vooral een aardigheidje. We doen het een beetje voor de gezelligheid Toch doet het hem deugd dat hij de titel nu volledig mee naar huis heeft mogen nemen. „Ze ker omdat ik het echt niet had vernacht. Voor mijn gevoel ging het niet zo goed, veel minder dan vorig jaar. Ik had daarom ook niet meer verwacht dat ik eerste zou worden." Prijzengeld Leuke bijkomstigheid was dat voor het eerst een prijzengeld aan de wedstrijd was verbon den. Dat betekende dat de na tionale titel van Dominicus ver gezeld ging van een bedrag van driehonderd euro. KAPELLE - De 62-jarige vrouw uit Kapelle die woensdag aan het eind van de middag ernstig gewond raakte bij een ongeval nabij haar woonplaats, is in de nacht van woensdag op donder dag in het ziekenhuis overleden De vrouw was door onbekende oorzaak met haar auto onder steboven in een sloot naast de weg beland. HULST - In de bibliotheek Hulst is een tentoonstelling in gericht over de watersnood ramp van 1906 en van 1953. In cle hoge vitrinekast liggen an sichtkaarten over de waters noodrampvan 1906. Deze geven een beeld van dijkdoorbraken bij de Wilhelmuspolder, Alst- eindorp en Kruisdorp. Ook beelden van verschillende stuk ken van Kloosterzande die on der water waren gelopen zijn te zien. Op een kaart zijn de getrof fen gebieden aangegeven. Deze mini-expositie is samengesteld door A Menu uit Terhole In de lage vitrinekast ligt een verzameling foto's van de wa tersnoodramp van 1953, onder meer van overstroomde gedeel ten bij Duivenhoek, de Paal, Baalhoek, Kampen, Ossenisse en Hooglandpolder. Deze foto's zijn verzameld door G. Sponselee uit Hulst. Verder is een stand ingericht met boeken over de ramp. Ook liggen er watersnoodkranten, die bezoekers gratis kunnen meenemen. Beide exposities zijn tot eind februari te zien tij dens de openingsuren van de bi bliotheek. door Jacques Cats MIDDELBURG - Korpsbeheer der K. Schouwenaar van de po litie Zeeland vindt dat er snel verandering moet komen in de wanverhouding rond de verde ling van het aantal politiemen sen over het land. Zeeland moet het stellen met 1 politiefunctio naris op iedere 380 inwoners. In grootstedelijke regio's is die ver houding 1 op 110. Schouwenaar deed de uit spraak tijdens het afscheid van de Zeeuwse korpschef M. Dierck. De korpsbeheerder on derstreepte daarmee de door Dierckx aan de vooravond van zijn vertrek geopenbaarde op vattingen over de politieverde- ling. Vergeleken met de Rand stad komt het platteland er bekaaid vanaf. „De situatie in Zeeland wordt gekenmerkt door lange aanrij- tijden, veel wateren een nijpend tekort aan politiemensen", schetste Schouwenaar de situa tie. De opening van de tunnel onder de Westerschelde verbetert wel de bereikbaarheid van Zeeuws- Vlaanderen. Maar de rijtijden naar Tholen, Noorcl-Beveland en Schouwen-Duiveland wor den er niet minder op, stelde de korpsbeheerder. „En van oost naar west Zeeuws-Vlaanderen blijft 70 km." In zijn afscheidstoespraak sig naleerde Dierckx een toene mende bureaucratie, met meer procedures, regels, formulieren, afdelingen, loketten, staffunc tionarissen en specialisten. „Dit alles leidt tot starheid, slechte service, lange wachttijden, in terne frictie en hogere kosten". De scheidende korpschef stelde voorts vast dat de maakbare sa menleving het aflegt tegen de kwetsbare samenleving. De burger kijkt volgens hem steeds nadrukkelijker naar het open baar bestuur en roept steeds 1 ui - der om verantwoording van diö overheid. „Hij wil beschermd worden, maar tegelijkertijd wil dezelfde burger niet al te veel rechten in-r leveren en in zijn vrijheid be lemmerd worden. Daar ligt vol gens mij ook de kern van het grote onbehagen dat als een dichte mist over Nederland is getrokken." Onderscheiding De nieuwe korpschef F. Gouds waard, die door Dierckx was ge ïntroduceerd als 'een geboren leider'maakte gewag van de in stelling van een 'Magchiel Dierckx-award'. De stimulerende onderschei ding is bedoeld voor initiatieven bij de politie die van daad kracht, dynamiek, creativiteit en gevoel voor innovatie getui gen. De scheidende korpschef werd voor het eerste jaar houder van wege zijn bemoeienis met de mega-operatie rond de organi satie van een lokale politiezorg en het nieuw onderdak brengen van wijkteams in alle Zeeuwse gemeenten. Korpsbeheerder K. Schouwenaar. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 17