Vrees voor lot Hooge Platen Bijna alle olievogels zijn ten dode opgeschreven Engelsen beter voorbereid op overstroming 15 Olievervuiling neemt ernstiger vormen aan langs Zeeuws-Vlaamse kust Goesenaar ontkent incest Werk in Vlaketunnel Man geschept na hulp bij ongeval ROC beoordeelt opleidingsniveau Brandje aan boord mosselkotter Tricolor lekt nog olie Sneeuw houdt Van Gelder aan de grond voor Zwingebied J vrijdag 31 januari 2003 MIDDELBURG - Officier van Justitie H. den Hartog heeft gisteren bij de rechtbank in Middelburg tweeënhalf jaar ge vangenisstraf geëist tegen een 40-jarige inwoner van Goes, wegens seksueel misbruik van zijn dochters en bezit van kin derporno. De man wordt ervan beschuldigd vanaf '92 tot de cember '99 met zijn oudste dochter ontucht te hebben ge pleegd. De seksuele handelingen zouden zijn begonnen toen het meisje negen jaar was en in Dordrecht woonde. Volgens de officier had het slachtoffer jarenlang de incest verzwegen, omdat ze bang was voor haar vader. Toen ze met haar verhaal naar buitenkwam, deed ook haar jongere zus aangifte. De verdachte ontkende gisterenDe kinderporno was volgens hem door derden op zijn computer gezet. ,,Het klopt voor een klein deel", zei hijRaadsman M van der Werf meende dat zijn cliënt moest worden vrijgesproken. De rechtbank doet 12 februari uitspraak. VLAKE - Rijkswaterstaat repareert de komende dagen een voeglek in de zuidelijke buis van de Vlaketunnel. Daardoor is slechts één rijstrook beschikbaar. De werkzaamheden duren waarschijnlijk tot en met zondag. AXEL - Een 33-jarige man uit de gemeente Hulst is gisteroch tend geschept door een auto toen hij hulp wilde verlenen bij een ongeval op de Langeweg in Axel. Daar reden rond acht uur twee auto's tegen elkaar. Er was alleen blikschade, maar een van de twee auto's bleek daarna vast te zitten in de berm. De voetganger uit de gemeente Hulst passeerde en wilde hel pen. Hij ging op de rijbaan staan om een auto een stopteken te geven. Maar omdat hij donker gekleed was, zag een 35-jarige automobiliste uit Zelzate de man niet staan. Ze schepte de voetganger. Vervolgens rolde hij op de grond. De man werd met een gebroken rib en enkele kneuzingen overgebracht naar het ziekenhuis De Honte. TERNEUZEN - Het Regionaal Opleidingen Centrum (ROC) Westerschelde neemt deel aan een Europees programma om verschillende Europese opleidingen met elkaar te vergelij ken. Een aantal opleidingsinstituten moet een systeem ont werpen om de opleidingen die in de verschillende landen van de Europese Unie worden gegeven met elkaar te vergelijken. „Als een Italiaanse procesoperator bij Dow wil werken, moet aan zijn diploma's te zien zijn op welk niveau hij kan worden ingezet", geeft ROC- bestuursvoorzitter A. Huijsmans als voorbeeld Huijsmans hoopt dat het ROC binnen niet al te lange tijd ook een aantal nieuwe opleidingen kan opzetten om de ontwikkelingen in de streek bij te houden. „Opleidingen voor transport en logistiek, bepaalde chemische richtingen voor het laboratoriumonderwijs en misschien ook voor glas tuinbouw kunnen op korte termijn welkome aanvullingen voor de bedrijven in de streek zijn." ZONNEMAIRE - Een klein brandje heeft gistermiddag ge woed aan boord van een mosselkotter in Zonnemaire. De brandweer had het vuur snel geblust; er was alleen rookscha de. In de kotter, die in de Werkhaven lag, was een oude olieka chel in de machinekamer aangestoken. Deze had wat olie ge lekt, waarna er vuur buiten het kacheltje was gekomen. door René van Stee lenMelita Lanting BRESKENS - Het Zeeuwse Landschap vreest dat ook de Hooge Platen voor Breskens, waar zeehonden verblijven, zijn aangetast door de olie uit het ge zonken autoschip Tricolor. „Tot nu toe weten we nog niks, omdat we de plaat in verband met het zware weer niet konden bereiken. Ik vrees echter het ergste", aldus Fred Schenk van Het Zeeuwse Landschap (HZL). Terwijl op de Walcherse en Schouwse stranden het oprui men van de olie vordert, lijkt de verontreiniging in Zeeuws- Vlaanderen ernstiger vormen aan te nemen. Gisterochtend werden de eerste olieresten ge signaleerd in natuurreservaat Het Zwin, die onder en over de opblaasbare dam in de Zwin geul zijn geglipt. Op de kust strook tussen Breskens en Het 'Zwin is met name strand bij de door René van Stee OOSTBURG - In het Zwinge- bied zijn aanvullende maatre gelen getroffen om de oliever- vuiling in natuurgebied Het Zwin te beperken. Nieuwe olie vlekken op enkele kilometers afstand van de de kust van Knokke vormen wellicht een nieuwe dreiging Het Zwin. Er is besloten aan de zijkanten van de kreekmonding in de Zwingeul op Nederlands grond gebied zandzakken en mogelijk een tweede, zwaardere, op blaasbare dam voor de huidige I dam aan te brengen. In de ande- I re kreekmonding op Belgisch grondgebied moet een zanddam I de olie tegenhouden Het plaat- I' sen van de zandzakken en het aanbrengen van de zanddam is gisteravond bij laagwater be gonnen. Deze werkzaamheden zijn naar verwachting vanochtend afge- i rond. Verder is afgesproken dat Rijkswaterstaat en de brand- 1 weer van Knokke-Heist de olie resten ter hoogte van de duinen- VUSSINGEN - Git het gezon ken vrachtschip Tricolor lekt opnieuw olie. Rondom het schip is door een verkenningsvlieg- hiig een vers oliespoor gezien. Rijkswaterstaat weet nog niet of de tientallen nieuwe olievlek ken in de richting van de Zeeuwse kust drijven. Dat hangt onder meer af van de Windrichting in de komende da- i gen Ook op de Westerschelde zijn nieuwe olievlekken aange troffen. Meerdere vlekken van enkele meters groot drijven tus sen Breskens en Terneuzen. Uit- f gebreide controle met een ver kenningsvliegtuig heeft uitge wezen dat er nog geen olie is ge vonden op Saeftinge. Verdronken Zwarte Polder bij Nieuwvliet zwaar getroffen. Ook op het Paulinaschor voor bij Hoofdplaat zijn verontreini gingen aangetroffen. Gistermiddag verwijderde hij samen met enkele vrijwilligers van HZL, medewerkers van De- thon en de gemeenten Knokke- Heist en Sluis olieresten in de Zwingeul en aan de Nederland se kant van het natuurreservaat. Gewapend met schepjes en plastic zakken ontdeden ze schorren en de geulen achter de drijvende dam van overwegend kleine olieplakjes. Vegetatie „Het strand is redelijk schoon, maar hier gaat het moeizamer omdat we te maken hebben met de vegetatie op de schorren", legt Schenk uit. Hij had gehoopt dat de inmiddels ook met olie besmeurde dam beter zijn werk had gedaan. „Wat we nu doen lijkt nutteloos, maar dat is niet zo. We moeten aan de slag blij- rij bij de monding van de Zwingeul met voorrang oprui men. Het opruimen van de olie op de rest van de kuststrook tot Breskens loopt hierdoor moge lijk vertraging op. ,De twee drijvende dammen die maandag werden aangebracht, volstaan niet om de olievervui ling tegen te gaan. De noorden wind is te hevig en de oliedeel tjes onder het wateroppei-vlak raken er voorbij. Een zanddam in het Nederlandse deel bleek geen optie, omdat de geul breder is en er meer water en stroming loopt. Ook is er op korte termijn onvoldoende zand voorradig", verklaarde burgemeester E. Brommet van Sluis die de actie coördineert. Het crisiscomité voor het Zwin- gebied, bestaande uit vertegen woordigers van de gemeenten Sluis, Knokke-Heist en de pro vincies Zeeland en West-Vlaan deren, besloot gistermiddag in Oostburg tot de aanvullende maatregelen. Evenals maandag gingen de vier partijen unaniem akkoord. Niettemin toont bur gemeester Leopold graaf Lip pens van Knokke-Heist onte vreden over de gang van zaken. Volgens hem is de voorbije da gen teveel vergaderd en te wei nig gerealiseerd om de oliever vuiling tegen te gaan Veto ..De Nederlanders hebben dui delijk hun veto uitgesproken om een dam aan te leggen, niette genstaande dit in het rampen plan voorzien is", liet Lippens woensdag weten Burgemeester Brommet is het met deze zienswijze totaal on eens. Hij stelt dat de aanleg van een zanddam vanwege de weersomstandigheden en tech nisch gezien onhaalbaar bleek. Hij schaart de kritiek van Lip pens in de categorie van opper vlakkige kreten. Ook het feit dat de Lippens beide keren niet bij het crisisoverleg was, noemt Brommet een teken aan de wand. ven om meer onheil te voorko men. Dat wordt steeds moeilij ker omdat we de olieresten door het hoge water steeds slechter kunnen zien." Op het strand bij Nieuwvliet werden evenals op het strand ten oosten van de veerhaven in Breskens de met zand vermeng de olieresten door een ploeg van vijf schoonmakers van Rijkswa terstaat met harken en schep pen bijeengebracht. Daarna dumpte een shovel ze in een con tainer. In totaal ging het om minstens vijf kubieke meter smurrie. Er werd geen zeef ge bruikt omdat de olieplakken in veel gevallen te dun waren om te verwerken. Door de sneeuwval verliep het werk 's ochtends uiterst moei zaam. „Toch zijn we er in ge slaagd een strook van enkele honderden meters schoon te krijgen", verklaart schoonma ker Ives Migom. Vanwege de slechte weersvooruitzichten denkt hij dat de werkzaamhe- door Rinus Antonisse GOES - De ene stroming: het is beter de vogels direct uit hun lij den te verlossen. De andere in valshoek: elke geredde vogel is er één. In kringen van Zeeuwse vogelaars wordt zeer verschil lend gedacht over de pogingen om olievogels te redden. Over één ding zijn ze eens. De kans dat vogels die onder de olie zitten m leven kunnen worden gehouden, is uiterst gering. Uit eindelijk kunnen weinig opge pakte vogels weer terug in zee gezet worden en daarvan gaat een aanzienlijk percentage als nog dood. Het vangen van de besmeurde vogels en ze naar dierenarts of vogelopvang brengen komt erop neer dat hun lijdensweg onno- den van gisteren zich vandaag zullen herhalen. Niettemin zegt hij er net als zijn eveneens in ge le regenpakken gehulde colle ga's Noël Matthieu en Chris van Belleghem met volle moed te genaan te gaan. „Eigenlijk is het onbegonnen werk, maar je doet het omdat zinvol is voor de be smeurde vogels die aanspoelen Dat is echt een rotzicht", zegt Matthieu. Autoriteiten In het boothuis van de KNRM in Cadzand lag 's morgens de tries te oogst aan dikbesmeurde vo gels. Willy van de Vijver van de reddingsmaatschappij en Mare van Steenberghe van water schap Zeeuws-Vlaanderen had den er in korte tijd al enkele tientallen gevonden. „Het wordt steeds erger en het einde is nog lang niet in zicht. Op den duur denk je toch dat de autori teiten de situatie zwaar hebben onderschat", verzucht Van Steenberghe. dig verlengd wordt. De aange taste en verzwakte dieren wor den ook nog eens opgezadeld met aanzienlijke stress, doordat mensen ze aanraken. Alleen al door die stress overlijden heel wat vogels. „Het is beter de vogels ter plek ke op humane wijze uit hun lij den te verlossen", zegt vogel kenner Mark Hoekstein. „Voor vrijwel alle beesten die levend aanspoelen geldt dat ze al in zeer slechte conditie zijn. an ders spoelen ze niet aan." Hij vraagt zich af of het - goedbe doelde - sollen met de vogels wel zo humaan is. Hoekstein merkt op dat van de vogels die in de opvangasiels te recht komen maar een klein deel overleeft en weer kan worden uitgezet in zee. „Daarvan blijkt ook nog eens een groot deel het Ten noorden van de Wester schelde is inmiddeks 80.000 li ter olie van de stranden gehaald De meeste olie is verwijderd bij Domburg en Westkapelle, op beide plaatsen 15.000 liter Al leen in Vlissingen loopt de schoonmaakactie vertraging op omdat door de sneeuw de olie niet te zien is. Tijdens enorme sneeuw- en ha gelbuien stonden gisterochtend mannen van stichting Het Zeeuwse landschap en Rijkswa terstaat olie te scheppen op het Noordzeestrand voor het na tuurgebied Neeltje Jans. Dikke plakken olie liggen in het voor ste deel van de slufter. GWösten van Het Zeeuwse Landschap: „Het is een race tegen de klok. Zo meteen rond twaalf uur wordt het hoog water en dan loopt dit stuk wordt weer onder. We willen voorkomen dat de olie nog verder de slufter in komt en daarom moet alles zo snel moge lijk weg." Volgens Wösten is het inderdaad gelukt de olie op geen jaar uit te houden." Hij noemt cijfers van de olieramp met de Erica voor de Franse kust, eind 1999. Er werden 33.000 vogels opgevangen; slechts vijf procent kon terug naar zee. Als belangrijke doodsoorzaken gelden, naast aantasting van de veren: longontsteking, olie in de maag en stress. Hoekstein: „Al ken, zeealken, zee-eenden en Jan van Genten zijn gewend te leven in de open ruimte van de zee. Als ze gevangen worden staan ze stijf van de stress." Pijnlijke dood Natuurdeskundige Chiel Jaco- busse wijst erop dat door de aanraking met de olie, het verenkleed van de vogels water- doorlatend wordt. „Die beesten krijgen het daardoor ongeloof- tijd uit de slufter te krijgen. De gemeente Schouwen-Duive- land zette gisteren tien mannen in om tussen de Oosterschel- dekering en de Brouwersdam kleine olievlekjes op te ruimen. I. Nortier. districtopzichter west van de gemeente „Het gaat op Schouwen om hele klei ne stukjes, soms niet groter dan een suikerklontje. We scheppen alles met de hand op en verza melen de olie in grote vaten. De meeste olieplekjes zijn gevon den op het vuurtorenstrand bij Nieuw- Haamstede." Ook in de Oosterschelde is weer olie terechtgekomen, vooral bij de Jacobahaven ligt vrij veel. Gedeeltelijk is de olie aange spoeld op Noord-Beveland Wanneer de olie uit de Ooster schelde wordt gehaald kon Rijkswaterstaat gistermiddag nog met zeggen, De schoon maakploegen hebben bedui dend minder vogels aangetrof fen dan eergisteren omdat de wind is gedraaid. lijk koud. Ze lopen daardoor op het strand gegarandeerd long ontsteking op Dat is een heel pijnlijke dood. Het verdient nog altijd de voorkeur bij 20 graden in het vogelasiel dood te gaan, dan bij 2 graden op het strand." Volgens vogelaar Wim de Wilde gebeurt het in de praktijk al dat een aantal vogels met meer wordt behandeld, als duidelijk is dat het dier reddeloos is. Hij is niet tegen het uitvoeren van reddingspogingen „Dat appel leert aan het gevoel van de men sen: laten we proberen zoveel mogelijk beesten te helpen. Het vestigt ook meer de aandacht op de situatie en maakt duidelijk dat we op onverantwoorde wij ze omgaan met het milieu." Consulent Vogelbescherming Delta/West-Brabant Ralf Joos- se is ervan overtuigd dat het wel degelijk zin heeft te proberen bepaalde vogels te helpen. „Ie dere zeekoet die gered wordt is er één. Die beesten kunnen oud worden en nog voor nageslacht zorgen." Hij erkent dat vogels die echt onder de olie zitten, niet meer te redden zijn. „Vogels die licht besmeurd zijn kunnen nog goed geholpen worden." Ook Jacobusse maakt een on derscheid. „Een beest dat hele maal onder de olie zit, moet je doodmaken. Vogels die minder vervuild zijn maken een redelij ke kans." De Wilde wijst erop dat de resul taten van schoonmaakoperaties licht verbeteren. „Maar er hoeft niet veel olie te zitten of het wa terafstotend vermogen van het verenkleed is aangetast." Joosse weet van andere olierampen dat veel vogels snel een spuitje kre gen. „Dan is de lijdensweg het kortst." Hoekstein kan zich de aandrang van mensen om iets te doen wel voorstellen. „Dat is natuurlijk prijzenswaardig. Maar de vraag is welwaar help je de vogels het beste mee.?" door Harmen van der Werf NORWICH - Een nieuwe over stroming langs de Noordzee kust is onvermijdelijk, welke maatregelen ook worden geno men. Engelse deskundigen zijn daarvan overtuigd. Zij hebben daarom veel meer werk ge maakt van het waarschuwen voor stormvloeden, bleek giste ren op de Noordzee-conferentie in het Engelse Norwich. De conferentie vond plaats naar aanleiding van de watersnood van 1953, die de Engelse oost kust zwaar heeft getroffen. Meer dan driehonderd mensen kwamen om, onder meer langs de kust van Norfolk, waarvan Norwich de hoofdstad is. Voor alles hebben de Engelsen van die ramp geleerd dat kustbewo ners op tijd gewaarschuwd moeten worden. Oud-raadslid R. Howard vertel de dat uit eigen ervaring. Zijn familie ging gewoon slapen de nacht van zaterdag 31 januari op zondag 1 februari 1953, ter wijl die zaterdagmiddag al stukken van het noordelijker gelegen Lincolnshire waren overstroomd. „Maar", zei hij enigszins vergoeilijkend, „wij leefden toen in een andere we reld, zonder internet, zonder mobiele telefoon." Symbolen Engelse autoriteiten verzuim den dus niet alleen andere lan den aan de Noordzee, zoals Nederland en België, te waar schuwen. Ook in eigen land ge beurde dat niet. De Engelsen hebben daar na 1953 op gerea geerd door een waarschuwings systeem voor overstromingen op te zetten, waarbij het grote publiek direct betrokken wordt Televisie en andere media wor den breed ingeschakeld. R. Jorissen van Rijkswaterstaat, aanwezig op de conferentie, er kende ruiterlijk dat de Engelsen dit beter hebben geregeld. „Zij zijn daar goed in. Op televisie werken ze met van die waar schuwingssymbolen. Zelfs tij dens uitzendingen als Sons and Daughters laten ze die zien." Of het echt werkt, is een tweede Als zulke symbolen vaak wor den getoond, stompt het af, zei A. Baxendale van het milieu agentschap dat in Engeland de kustverdediging doet. Daarom wordt constant gezocht naar nieuwe middelen, via internet en ook door kinderen op scholen in laaggelegen gebieden bewust te maken van de gevaren van de zee. De angst voor een overstroming is in Engeland en Vlaanderen overigens veel kleiner dan in Zeeland. Een onderzoek door bureau Intomart in het Engelse graafschap Essex, de Belgische provincies Oost- en West- Vlaanderen en Zeeland heeft dat uitgewezen.Het Intomart- onderzoek naar de angst voor overstromingen is één van de eerste wapenfeiten van de sa menwerking tussen Zeeland, Essex, Oost- en West-Vlaande ren. Met steun van de Europese Unie gaan zij een systeem ont wikkelen om de gevolgen van een stormvloed helemaal in kaart te brengen. NORWICH - Commissaris van de koningin W. van Gelder is in Nederland gebleven en niet naar Engeland gereisd voor een Noordzeeconferentie en de En gelse watersnoodherdenking. Het weer zat hem in de weg. Gis- terochtend wilde hij van Schip hol naar Norwich gaan, maar het vliegveld van Norwich was dicht vanwege sneeuwval. Van Gelder kon later nog in Norwich komen, maar besloot van de reis af te zien. Hij vond het risico te groot dat hij zater dag niet bij de eigen nationale herdenking zou kunnen zijn. De Statenfractie van de Partij voor Zeeland (PvZ) sprak in een boze brief - nog onwetend van het feit dat hij niet was afgereisd - haar ongenoegen uit over de reis. De PvZ vindt dat de com missaris op post moet zijn als er zwaarwichtige belangen op het spel staan, De olievervuiling op de Zeeuwse stranden was daar voor voldoende reden. Besmeurde vogels maken weinig kans om te overleven. foto Charles Strijd Mensen van Het Zeeuwse Landschap en Rijkswaterstaat ruimen olie op op het strand van Neeltje Jans. foto Mechteld Jansen f-j T|

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15