Stranden pas over enkele dagen schoon Café Nationaal n Middelburg e luidruchtig Tachtig ganzen in vlucht geëlektrocuteerd Gemeente verwerpt kritiek op Mortiere Meer maatregelen nodig om Het Zwin van olie te vrijwaren Olievervuiling langs hele Zeeuwse kust loes gebruikt baggerslib als Kegfundering PSD'ers vinden moeilijk ander werk Zwaargewonde bij ongeval zeeuwse almanak Verval Mor Ron Magnée DDDELBURG - Café Natio- il maakt te veel lawaai. Dat lebben inspecteurs van de ge- Beente Middelburg geconsta- ïerd. Maakt het café het nog- naals te bont, dan volgt een Jwangsom van duizend euro. blgens de eigenaar van het café iaat het echter om een incident. M langer klagen omwonenden ran Café Nationaal aan de Harkt in Middelburg over ge- aidsoverlast. Hierop besloot de pneente het geluidsniveau te «ntroleren. Inspecteurs van de fmeente maten half november •ssen één en twee uur 's nachts Tam 34 decibel aan lawaai in Kt naastgelegen pand. De toe- estane hoeveelheid overlast draagt 25 decibel. De over schrijding was de directe aan- wding om met de dwangsom te hrigen. het verleden is het café al va- aangeschreven over de ge- üidsoverlast. Het gaat om over gingen uit 1999. Bovendien is ie begrenzer van de geluidsin- tollatie in 2000 afgesteld en tozegeld. Destijds is afgespro ten dat wanneer de mu- WALCHEREN donderdag 30 januari 2003 door Melita Lanting WESTKAPELLE - Rijkswater staat heeft gisteren een begin gemaakt met het weghalen van aangespoelde olie uit de Trico lor op de Zeeuwse kust. In West- kapelle werd met de hulp van een speciale zeef het zand schoongemaakt. Een klus die nog zeker enkele dagen zal du ren. Een grote trekker met daar ach ter de zeefmachine trekt lang zaam baantjes over het West- kappelse strand. Stukje bij beetje wordt het zand gezeefd op olieresten. Ondertussen zijn andere medewerkers van Rijks waterstaat bezig met het van gen van vogels en het bij elkaar harken van olieresten. Een van de mannen vindt al snel een to taal verzwakte vogel. Het dier heeft nauwelijks meer fut en moet uit zijn lijden worden ver lost. De vinder durft het dier niet zelf te doden en vraagt hulp van zijn collega's. Die laten het stuk voor stuk afweten en de man blijft alleen staan met die vogel in zijn armen. Uiteinde lijk vat hij al zijn moed bijelkaar en doodt het dier. Verderop langs de vloedlijn probeert een zeekoet zijn verenpak te ont doen van aangekoekte olie. Een poging die op niets uitloopt. De olie blijft er centimeters dik op zitten en ondertussen spoelen alweer nieuwe resten olie aan op het strandje. Aan het eind van de dag is het strand bij Westkapelle schoon. Projectleider B. Backus van Rijkswaterstaat: ,,Ik ben rede lijk tevreden. Het strand is mooi schoon maar ik had gehoopt meer te kunnen doen. Morgen zetten we nog twee zeefmachi- nes in. We gaan dan met een man of tachtig de olievervuiling te lijf." Kragen Hoe omvangrijk de olievervui ling is, wordt in de loop van de dag steeds duidelijker. Aan het eind van de ochtend spoelt de eerste olie aan op Schouwen- Duiveland en drijven kleine vlekken olie de Oosterschelde op. Uit voorzorg worden de Ja- cobahaven en de Sofiahaven op Noord-Beveland afgesloten met drijvende kragen. Op de stranden tussen Vlissin- gen en Zoutelande zijn drie mannen van de gemeente Vlis- singen hard aan het werk om do de vogels op te ruimen en nog le vende exemplaren te vangen. Medewerker A. Dijkstra zegt- „Ik krijg zojuist een telefoontje dat even verderop bij Dishoek een meisje op het strand zit met drie levende vogelsDie gaan we eerst maar halen Daar aangekomen blijkt dat de moeder van het meisje de dieren inmiddels in een kooi heeft ge stopt. Terwijl Dijkstra nog even staat te praten met de vrouw spoelt alweer een nieuwe vogel aan. Ook dat dier wordt snel ge vangen en wordt luid gillend bij de anderen in het kooitje ge stopt, op weg naar vogelopvang De Mikke. Op de Zeeuws-Vlaamse kust spoelt weinig olie aan. Kleine hoeveelheden drijven op het strand bij Breskens en bij het Zwin. Zo'n vijftig dode en le vende vogels worden opge raapt. Dierenarts G. de Bruijckere in Breskens fungeert in Zeeuws- Vlaanderen als opvangadres voor de nog levende vogels De dieren krijgen bij hem eerste hulp en moeten daarna naar de Mikke. De Bruijckere zit inmid dels aardig omhoog met de vo gels want het vervoer van de dieren naar De Mikke in Mid delburg is een probleem. „Ik kan dat niet allemaal zelf doen. Ik hoop dat er vrijwilligers zijn die voor mij de komende dagen vo gels naar de overkant willen brengen. Laat ze mij dan even bellen." Vacuumzuigers Vandaag gaat de schoonmaak actie verder. De gemeenten Vlis- singen en Schou wen-Duiveland maken hun eigen stranden schoon en Rijkswaterstaat zet zogenaamde vacuumzuigers in. Dat zijn auto's die normaal ge sproken rioolputten leegzuigen Hiermee wordt de olie bij de stormvloedkering opgezogen Als het nodig is worden deze wagens ook ingezet op de dijk bij Westkapelle Een speciale boot met veegarmen ruimt de olieresten op de Oosterschelde op. Vrijwilligers van de Vogel werkgroep Walcheren gaan morgen opnieuw de stranden af op zoek naar nieuwe olieslacht- offers. Brandweerman Wouter Meedendorp ruimt olievogels op, op het idstrand van Vlissingen. zieksterkte de vastgestelde grenzen zou overschrijden, er maatregelen zouden volgen, al dus de gemeente in een brief aan het café Eigenaar/uitbater Chris Vrijen- hoek van het Middelburgse café vindt de maatregel overtrok ken. „Al jarenlang is het ge luidsniveau hetzelfde. Er zijn weliswaar in 1999 eerdere over tredingen geconstateerd, maar we zijn nu al weer jaren verder. De bewuste avond in november vorig jaar was een uitzondering, zegt hij: „We hielden een thema avond met verschillende dj's. Daarvoor werden extra moni tor-boxen aangesloten" Vol gens Vrijenhoek heeft de be grenzer die avond gewoon gefunctioneerd, maar werd het geluid door de extra boxen 'an ders weerkaatst'. Hierdoor is de overlast ontstaan, denkt hij. Omdat het volgens hem een een malige overtreding betreft, is Vrijenhoek niet onder de indruk van de mogelijke sancties. Con stateert de gemeente nogmaals te veel geluid, dan krijgt het café een dwangsom van duizend eu ro aan zijn broek voor elke over treding. Dit bedrag kan oplopen tot vijfduizend euro in totaal. Veegmachines halen de olie van het strand bij Westkapelle. foto's Ruben Oreel door Ron Magnée MIDDELBURG - Het Middel burgse college van B en W is niet onder de indruk van de kritiek op de plannen voor het zoge noemde PDV-terrein. Omwo nenden van de Prinsenlaan klaagden over de procedure die de gemeente hanteert, maar vol gens het college is daar niets mis mee. Het bedrijventerrein achter de Prinsenlaan moet plaats gaan bieden aan grootschalige doe- het-zelfwinkels en meubelza ken. Verder wordt er een groot parkeerterrein aangelegd. De plannen stuiten op kritiek bij de bewoners van de Prinsenlaan. In totaal verstuurden zij 45 be zwaarschriften. Eén inzending werd na de indieningstermijn ontvangen, zodat deze buiten beschouwing werd gelaten. In de overige bezwaarschriften wordt vooral de gekozen proce dure gehekeld. Zo wordt voor de Mortiere een bestemmingsplan voorbereid, maar heeft de ge meente ook een vrijstellings procedure voor het huidige be stemmingsplan opgestart. De omwonenden vinden dit niet in de haak. Wet Volgens de gemeente is er echter geen vuiltje aan de lucht. De wet biedt de mogelijkheid om vrij stelling te verlenen op een be stemmingsplan terwijl op het zelfde moment een nieuw plan in de maak is. Bovendien, zo be toogt het college, hangen alle plannen die voor de Mortiere zijn verschenen met elkaar sa men en is er geen reden om be zwaar aan te tekenen De omwonenden beklagen zich verder over het toekomstige (bouw)verkeer. Ze eisen dat, nog voordat de nieuwe winkelpan den opengaan, de parkeerruim te en een nieuwe rotonde bij de Schroeweg klaar zijn. In ant woord op de klachten schrijft de gemeente, dat de infrastructuur zo snel mogelijk wordt aange legd. Zo is het bouwrijp maken van de woonboulevard vorige week al begonnen. De plannen voor de rotonde bevinden zich in een 'afrondende' fase. Totdat de rotonde klaar is, zal het bouwverkeer gebruik maken van een tijdelijke ontsluiting vanaf de Torenweg. Hoogte Een andere grief betreft de hoogte van de gebouwen. Acht meter was afgesproken, maar de panden zijn mét reclameborden veel hoger, betogen de omwo nenden. Volgens de gemeente moeten de reclameborden niet meegeteld worden in de bereke ning van de hoogte. Bovendien steken de borden maar weinig uit in vergelijking met de groot te van het gebouw, vindt de ge meente. "0ES - De gemeente Goes gaat tperimenteren met het ge- tek van baggerslib als weg- ■ndering. De methode wordt '°or het eerst toegepast bij de trlenging een fietspad. P® gemeente moet de komende l^n fors investeren in het Khoonmaken van waterpartij en watergangen warvoor is een baggerplan op geld, dat loopt van 2005 tot *14 In die periode moet naar Pachting 116.000 kubieke Kter slib worden opgeruimd. totale kosten voor het Goese toject bedragen naar schatting ^miljoen euro "•etRijk en het waterschap ne- daarvan ongeveer drie- wart van hun rekening, maar blijft er voor de gemeente wes nog een aanzienlijk be- «agover. door Piet Kleemans KERKWERVE - Naar schatting tachtig ganzen - vermoedelijk rotganzen of Canada-ganzen - zijn gistermiddag dood gevon den op een akker langs de Verse- putsevveg bij Kerkwerve. Jager C. Boot vermoedt dat de dieren het slachtoffer zijn geworden van het zware onweer dat dins dag over Schouwen-Duiveland trok. Boot werd gebeld door de politie die op haar beurt weer door om wonenden van de akker waren gealarmeerd. Volgens een woordvoerster van de politie werd melding gemaakt van 'uit de lucht vallende ganzen'. Boot ging op onderzoek uit en stuitte al snel op de forse hoeveelheid dode vogels. „Sommige ganzen lagen hele maal open en bij anderen was de nek helemaal geknakt. Ik jaag nu al veertig jaar, maar zoiets als dit heb ik nog nooit meege maakt. Ik vermoed dat de bees ten door de bliksem getroffen zijn. anders kan ik het ook niet verklaren." Een door een roofdier aange richte slachting onder de gan zen acht Éoot hoogst onwaar schijnlijk. Boswachter D Fluijt van Staatsbosbeheer bevestigt het vermoeden van Boot. „Een paar jaar geleden is iets dergelijks bij Oosterland ge beurd, maar toen waren het er veel minder. Een stuk of vijftien geloof ik. Afgaande op wat Boot vertelt vermoed ik dat de dieren in de vlucht door de bliksem ge troffen zijn en vervolgens neer gestort. Ze zijn gewoon geëlek trocuteerd", zegt Fluijt. Cees Boot met een aantal dode ganzen. foto Marijke Folkertsma door René van Stee RETRANCHEMENT - In het Zwingebied zijn vermoedelijk aanvullende maatregelen nodig om natuurreservaat Het Zwin bij Retranchement te vrijwaren van olievervuiling uit het wrak van de Tricolor, die half decem ber zonk in het Nauw van Ca lais. Conservator K. Stuyft van natuurreservaat Het Zwin sluit niet uit dat de vervuiling in verband met de moeilijke weersomstandigheden alsnog plaatsvindt. Hij betwijfelt of de drijvende dammen die dinsdag in de twee kreekmondingen in de Zwingeul zijn gelegd een af doende oplossing vormen. „De golven spoelen bij hoogwa ter over de dammen heen. Ver der blijkt dat de olie niet langer op het water, maar dieper in de waterkolom drijft. De olie zou daardoor heel makkelijk onder de dam kunnen doorglippen. Dit levert een langdurige ver vuiling op, omdat de olie zich vermengt met de klei in de kre ken en daardoor heel moeilijk op te ruimen is", aldus de con servator. Op de zandbanken aan de Belgische zijde van de Zwin geul zijn gisteren wel de eerste olieresten aangetroffen, in grootte variërend van een euro cent tot tien centimeter door snede. De technische dienst van de gemeente Knokke heeft die resten inmiddels opgeruimd Crisiscomité Het crisiscomité van het Zwin- gebied, waarin de gemeenten Sluis en Knokke-Heist en de provincies Zeeland en West- Vlaanderen zitting hebben, komt vandaag opnieuw bijeen om de situatie te bespreken. Het zal dan overwegend gaan over realistische oplossingen om de crisis het hoofd te bieden en een mogelijke herziening van het rampenplan. Met name burge meester Leopold graaf Lippens van Knokke-Heist zou zich heb ben geërgerd aan voortdurende discussies over mogelijke oplos- BRESKENS - Het gros van het personeel van de Provinciale Stoomboot Diensten (PSD) vindt maar moeizaam een nieu we baan, weet PSD-directeur Harold Thomaes. Vijftien tot twintig mensen kun nen aan de slag bij de NV Wes- terscheldetunnel, zestig bij het fiets-voetveer tussen Breskens en Vlissingen. „Maar voor het overige gaat het heel traag", al dus Thomaes. Een aantal PSD'ers heeft op de veerponten tussen Kruiningen en Perkpolder enige tijd geleden affiches opgehangen met de tekst 'Zoekt een nieuwe uitda ging' Beschikbaar per 18 maart 2003. Huidige functie:', waarna jobs als stuurman, buffetbe- diende en machinist worden ge meld. De aan de pamfletten bungelen de telefoonnummers zijn inmid dels grotendeels afgescheurd, maar of de initiatieven ook daadwerkelijk in banen heeft geresulteerd durft Thomaes niet te zeggen. De werving voor de jobs bij de Westerscheldetunnel en het fiets-voetveer is in volle gang. „Ook zijn er mensen die bij het loodswezen aan de slag kunnen of als verkeersleider bij Rijks waterstaat. Maar het merendeel heeft nog geen nieuwe baan. Er moet natuurlijk ook nog geva ren worden", verklaart Tho maes, „Veel medewerkers wil len ook heel bewust tot en met de laatste dag blijven varen, want dan vallen ze daarna on der een sociaal statuut. Dan hebben ze een financieel vang net, oftewel een betere financië le situatie dan dat ze in de werk loosheidswet terecht komen." singen. De graaf wees er op dat er een kant en klaar rampenplan ligt uit 1984 Hij was voorstan der van het opwerpen van een zanddam ter hoogte van de dui nenrij op Nederlands grondge bied Die maatregel bleek in verband met de harde wind en hoogwater niet haalbaar. Om die redenen hadden ook de Ne derlandse participanten in het crisiscomité bezwaren. Langs de Zeeuws-Vlaamse kust ondervindt vooral het strand van Breskens tussen de veerha ven en de Panorama weg hinder van de aangespoelde olieresten. De overlast op rest van de kust strook is aanzienlijk kleiner. Rijkswaterstaat begint van daag met het opruimen. KAPELLE - Bij een ongeval tussen Goes en Kapelle is giste ren aan het eind van de middag een 62-jarige vrouw uit Kapelle ernstig gewond geraakt. Nabij het spoorviaduct kwam de vrouw, die richting Kapelle reed, rond kwart over vijf door onbekende oorzaak met haar auto in de berm en vervolgens ondersteboven in een sloot te recht. Een toevallig passerende ambulancechauffeur redde de vrouw uit de wagen en reani meerde haar Het slachtoffer werd vervolgens in kritieke toe stand naar het ziekenhuis in Goes gebracht. De opgeroepen traumaheli kon rechtsomkeert naar de thuisbasis in Rotterdam maken. Omdat aanvankelijk niet duidelijk was of er meer in zittenden waren, werd de duik- ploeg van de Goese brandweer gealarmeerd. Familie van het slachtoffer wist echter snel te bevestigen dat er geen andere betrokkenen waren. Advertentie Knolscltlcrijsocp en Tagliatelle Roberto (vegetarisch) of Varkensocstcr cn ijs voor 11,50 of 9,00 (vegetarisch menu) zaterdag 1 februari 15.00-16.30 uur Da Capo zondag 2 februari 13.00-17.00 uur Koopzondag I4.0n-I6.0n uur |Clown Rico leest voor uit Dansen met dc clown voor kinderen van 4 tot 10 Watersnood 1953 exposities Kanaal 3700 Pieter Kooistra Piet Bulthuis VC'illy I-cijnse cn natuurlijk alle herdenkingsboeken kijk ook op de Winkel DRVK in Woorc Brasserie Ikery Beeld Geluid Op de provinciale boot be gint het verval duidelijk zichtbaar te worden. Wie laat in de avond trek in iets eet- of drinkbaars krijgt, moet zon der proviandering de over kant zien te bereiken. De rol luiken van het buffet blijven hermetisch gesloten. Naar verluidt mogen de passagiers vanaf volgende week zelf de laadkleppen dicht doen. En de laatste veertien dagen worden er bij het betreden van de boot roeispanen uitge deeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 9