Israël staat voor politieke puzzel VN komt met goed en slecht nieuws over hongerend Afrika Lidstaten vrezen dat hervormingen EU te duur uitpakken Voor moord op twee zoontjes veroordeelde Britse krijgt eerherstel Cambodjanen woest op Thaise actrice 5 Koop en verkoop uw auto razendsnel via www.AutoTrack.nl (fi) AutoTrack.nl Polen duldt geen inmenging EU op gebied van abortus Milieu Afghanistan zeer vervuild Moorden bij Duitse sportschool Landbouw bedreigt Barrier Reef Londen verdubbelt aftappen Risico op trombose achter de pc Uitlevering Sison Duurzame coalitie moeilijk te vormen ondanks zege Sharon Evacuatie Fransen uit Ivoorkust J Advertentie De autosite voor heel Nederland door Ton van Lierop BRUSSEL - Diverse lidstaten, waaronder Nederland, vrezen dat de hervorming van het Eu ropese ambtenarenapparaat te duur uitpakt. Vooral een door Europees commissaris Kinnock (Interne Hervormingen) voor gestelde bonusregeling leidt tot grote onrust. Kinnock zegt echter dat een ambtelijke carrière bij de Euro pese Unie aantrekkelijk moet blijven. Bovendien is het amb telijke apparaat relatief goed- Joop, zo stelt de Britse commis saris. Kinnock presenteerde gisteren Brussel een tussenstand na mini drie jaar hervormingen, öeze begonnen door het aftre- den van de Europese Commissie 1999 nadat de Nederlandse EU-ambtenaar Van Buitenen ^richten over fraude naar bui ten bracht Inmiddels is een beschermings- J^geling opgezet voor klokken luiders. Van Buitenen werd in [999 na zijn onthullingen het werken in Brussel zo goed als onmogelijk gemaakt. Bijna alle 98 voorgestelde her vormingen zijn doorgevoerd. Kinnock leverde daarover een harde strijd met de vakbonden. Nu volgt een gevecht met de lid staten, die moeten instemmen met de kosten. De commissaris zegt dat de kos ten van de ambtenaren niet meer dan 1,9 procent uitmaken van de Europese begroting van een kleine 100 miljard euro. Daarvan gaat het merendeel naar de ruim 20.000 leden van de centrale staf van de Europese Commissie. „Dat is veel minder dan de gemiddelde kosten voor een centrale administratie of overheidsdienst in een lid staat", aldus Kinnock Toch hebben lidstaten al aangegeven zeer kritisch te zullen kijken naar de kosten van de hervor mingen. Nederlandse vertegen woordigers in Brussel verzetten zich mordicus tegen elke kos tenstijging. Vooral het bonus stelsel en handhaving van be paalde pensioenregelingen zou veel geld kosten. ANP door Eelco van der Linden JOHANNESBURG - Massale sterfte is uitgebleven, en daar om verdienen de Verenigde Na ties en de donors een pluim. Maar aids woedt zo hevig en tast door het wegvallen van arbeids krachten zo zeer de voedselpro ductie aan, dat landen in hun voortbestaan worden bedreigd. Dat was 'het goede en het slech te nieuws', dat een zware VN- delegatie had na een rondreis door vier landen in Zuidelijke Afrika die worden geteisterd door voedselschaarste en aids. James Morris, baas van de voed selhulporganisatie WFP, zei gisteren dat de voedselcrisis, die 15 miljoen mensen in 6 landen treft, nog niet voorbij is, maar dat er ruimte is voor optimisme. „De wereld heeft goed gerea geerd na onze eerste oproepen in september vorig jaar. Er is nog ontzettend veel werk te doen, maar we zijn nu in een positie dat we kunnen voorkomen dat de huidige crisis een langdurige tragedie wordt." In maart zal WFP 1,4 miljoen ton aan voedselhulp hebben ge distribueerd, maar naar ver wachting zal de komende 12 maanden nog eens eenzelfde hoeveelheid nodig zijn. In som mige landen, zoals Malawi en Zambia, is de hoop op een goede (maïs)oogst toegenomen dank zij recente regenval. Maar in Zimbabwe verwacht WFP dat de huidige situatie, waarin meer dan de helft van de bevolking op voedselhulp is aangewezen, zal verslechteren. Morris noemde de droogte en de vernietiging van de commerciële landbouw de hoofdredenen. Mugabe Hij toonde zich niet onder de in druk van het argument van het Mugabe-regime, dat na de om streden herverdeling van land meer hectaren zijn beplant dan vroeger. „De opbrengst van commerciële bedrijven per hec tare is zeven maal hoger. Het verlies aan productie is gigan tisch en zal er toe leiden dat, zelfs met goed weer, Zimbabwe, meer dan een miljoen ton op jaarbasis moet invoeren." WFP zal hiervan een kwart voor zijn rekening nemen, en Morris betwijfelde openlijk dat de Zimbabwaanse regering erin zal slagen de rest binnen te krij gen. Het land heeft geen buiten landse valuta meer en weigert het monopolie op in- en verkoop van maïs af te schaffen. Dit be tekent dat het voor particuliere bedrijven strafbaar is maïs te importeren, terwijl de regering, zoals de verdenking luidt, haar eigen aanhang kan blijven be voordelen. Morris bezwoer dat politieke in menging in de WFP-distributie uitgesloten is en zei dat hij Mu gabe de expertise van de Ver enigde Naties had aangeboden om diens distributie te controle- „Het is ons gelukt elke politieke inmenging uit te bannen. We wachten op een antwoord van de regering, Maar tegenover het 'goede nieuws' stond de aids-epidemie. Doordat aids de productieve krachten - met name vrouwen - wegneemt zullen nieuwe hon- gercrises uitbreken ..De com binatie aids en honger leidt tot een menselijke vernietiging die surrealistisch is", aldus de spe ciale gezant voor aids in Afrika, Stephen Lewis. GPD ABIDJAN -Werknemers van het Franse concern Sifcom en hun familieleden wachten op de lucht haven van Abidjan in Ivoorkust op het vliegtuig naar Frankrijk. Een aantal bedrijven in Ivoorkust evacueert personeel uit vrees dat hun vestigingen in het land doelwit van demonstranten worden. Eerder werd de Franse ambassade aangevallen door tegenstanders van het door Parijs tot stand gebrachte akkoord tussen de Ivoriaanse regering en rebellen. Ook het leger van Ivoorkust verwerpt onderdelen van het vredesakkoord. De Franse mi nister van Buitenlandse Zaken De Villepin zei dat Parijs gereed is om staatsburgers uit Ivoorkust te evacueren. foto Issouf Sanogo/EPA donderdag 30 januari 2003 door Harm Harkema LONDEN - Aan de lijdensweg van Sally Clark (38), slachtoffer van een van de grootste gerech telijke blunders in de recente Britse geschiedenis, is gisteren een einde gekomen. Ruim drie jaar geleden werd zij tot levens lang veroordeeld wegens moord op twee van haar zoontjes. Gis termiddag kwam zij vrij, nadat het Hof van Beroep in tweede instantie oordeelde dat zij het slachtoffer is geweest van een justitiële dwaling. Sally Clark verloor in 1996 haar toen acht weken oude eerste zoontje Christopher. Hij zou aan ademhalingsmoeilijkheden zijn gestorven. Ruim twee jaar later stierf onder soortgelijke om standigheden haar toen even oude tweede zoontje Harry. Dat kon geen toeval meer zijn, meende het openbaarministerie en vervolgde de vrouw wegens moord op haar kinderen. Tij dens de rechtszitting verklaar de een hoogleraar dat de kans op het overlijden van twee baby's in dezelfde familie één op 73 miljoen is, en dat de verdenking van moord op zijn plaats was Patholoog-anatoom dr. Alan Williams kwam tot de conclusie dat de moeder haar beide zoon tjes met een kussen smoorde. Die verklaringen bezegelden in belangrijke mate het lot van Sally Clark. Haar veroordeling lokte direct al stormen van protest uit, niet in de laatste plaats uit haar na bije omgeving, waar ze werd omschreven als een liefhebben de moeder. Desondanks werd een eerste beroep twee j aar gele den afgewezen. Daarna kwam echter bewijs uit het ziekenhuis waaruit blijkt dat patholoog-anatoom Wil liams een merkwaardige rol heeft gespeeld. Uit het medisch dossier van Harry blijkt dat het jongetje een infectie had opge lopen, waarvan sporen in de hersenen zijn aangetroffen. Die infectie heeft zeer waarschijn lijk zijn dood veroorzaakt. Dr. Williams was van die gegevens op de hoogte, maar heeft ze al tijd voor zichzelf gehouden. Volgens Labour-parlementari- er George Osborne dient er een diepgaand onderzoek te komen naar de gang van zaken. De Me dische Tuchtraad bezint zich op de kwestie. GPD van onze redactie buitenland WARSCHAU - Warschau wil van de Europese Unie garanties dat Brussel na de toetreding in 2004 niet zal tornen aan de strenge Poolse abortuswetge ving. De regering in Warschau wil daarom alsnog een 'proto col' bij het toetredingsverdrag dat in december in Kopenhagen werd bezegeld. In de aanloop naar het referen dum over het EU-lidmaatschap in juni lopen eurosceptici in Po len zich al warm. Het diepka- tholieke land moet volgens hen vrezen voor ondermijning van traditionele normen en waar den wegens het liberale klimaat in de Unie wat betreft abortus en homohuwelijken Formeel hebben de Polen ge vraagd om een verklaring over 'de moraal en de bescherming van het leven', waaronder ook euthanasie zou kunnen vallen. Nederland kan onder voor waarden met het verzoek ak koord gaan. Duidelijk moet zijn dat het een puur eenzijdige ver klaring is van Polen zonder juri dische gevolgen. „Het verande ren van het toetredingsverdrag is onmogelijk", stelden gisteren bronnen in Brussel. „Dat is de doos van Pandora openen", beamen bronnen bij de Europese Commissie. Bovendien lijkt de vrees van Po len onterecht omdat de EU geen zedenwetgeving kent. Ierland bedong voor zijn toetreding in dertijd garanties dat het als EU- lid zijn strenge abortuswet mocht handhaven. Ook Malta verkreeg vorig jaar een derge lijk protocol bij zijn toetre dingsverdrag. „De Poolse katholieke kerk is kennelijk wakker geworden, maar wel een beetje laat", aldus bronnen in Brussel. ANP/RTR DENVER - Afghanistan kampt met vervuild drinkwater, luchtverontreiniging als gevolg van verbranden van plastic, ontbossing en overbegrazing. Het milieu is' in Afghanistan na 25 jaar oorlog, droogte en hongersnood zo ernstig vervuild dat de omstandigheden in het land 'een belangrijk struikelblok' zijn bij de wederop bouw. Dat schrijven de Verenigde Naties in een gisteren gepu bliceerd rapport. Door erosie en de ernstige vervuiling van landbouwgrond door gebruik van bovenmatige hoeveelheden bestrijdings middelen dreigt de wederopbouw van de landbouw tientallen jaren te gaan duren, concludeert UNEP. AP TELGTE - Drie vrouwen zijn gisterochtend doodgeschoten op de parkeerplaats voor een Duitse sportschool in de plaats Telgte, nabij Miinster. De politie heeft geen idee wie de drie voudige moord heeft gepleegd. De drie slachtoffers werkten als schoonmaker in de sport school. Het gaat om een Duitse, een Turkse en een vrouw uit ex-Joegoslavië. DPA SYDNEY - De landbouw vormt een steeds grotere bedreiging voor het Great Barrier Reef in Australië. In dit unieke koraal- gebied komen in toenemende mate gif- en meststoffen voor die door de intensieve landbouw worden gebruikt of afge scheiden, en via rivieren naar zee spoelen. Dat blijkt uit de gisteren verschenen resultaten van onder zoek in opdracht van de Australische federale regering en het bestuur van de deelstaat Queensland. De onderzoekers be pleiten wetswijziging om de landbouwsector en dan vooral de intensieve veehouderij, te dwingen minder vervuilend mate riaal te produceren. ANP/RTR LONDEN - Het onderscheppen van telefoongesprekken, e- mails en post is in Groot-Brittanniè meer dan verdubbeld sinds de sociaal-democratische Labourpartij aan de macht kwam De afluisterpraktijken van politie en veiligheidsdien sten hebben daarmee het hoogste niveau bereikt sinds het be gin van de Tweede Wereldoorlog. Dat blijkt uit onderzoek van de actiegroep voor de burger rechten Statewatch. Het aantal opdrachten om iemand in de gaten te houden steeg van noggeen 1400 in 1996 tot bijna 3500 in 2001. In 1940 werden 1682 dergelijke bevelen gegeven. Volgens de Britse krant The Guardian gisteren stelt de over heid dat het aantal afluisteroperatie juist afnam, van 1900 in 2000 tot 1445 in 2001. ANP WELLINGTON - Een groep medische wetenschappers uit Nieuw-Zeeland heeft ontdekt dat mensen die urenlang ach ter een computerscherm zitten, het risico lopen om levensbe dreigende bloedklonters in de aderen te krijgen. In een artikel in het European Respiratory Journal wordt de aandoening e-trombose gedoopt. Het artikel gaat over een 32-jarige man die bijna overleed nadat een bloedklont ont stond in de aderen van zijn benen en in de longen was terecht gekomen. De man zat tot achttien uur per dag aan zijn pc. Volgens Richard Beasley, hoofd van het onderzoek, stond dit geval niet op zichzelf. AP van onze redactie buitenland PHNOM PENH - De vermeende opmerking van een Thaise ac- Irice dat het historische Cam bodjaanse tempelcomplex Ang kor eigenlijk van Thailand is, heeft tot woedende reacties in Cambodja geleid. Duizenden mensen gingen gisteren de straat op in de Cambodjaanse hoofdstad Phnom. Een groep stak een deel van de Thaise am bassade, een luxe hotel en ande re gebouwen in brand. Als reactie maakte Thailand gisteren bekend dat het zijn am bassadeur terugroept en diens Cambodjaanse ambtgenoot in Thailand het land uitzet. Ook zullen met vliegtuigen van de Thaise strijdkrachten ongeveer vierhonderd Thaise burgers uit Phonm Penh worden geëvacu eerd. Eerder op de dag dreigde Thailand nog militairen naar het buurland te sturen om de ambassade te beveiligen. Ook kantoren van Thaise be drijven werden bestookt. De luchtvaartmaatschappij Thai Airways staakte haar vluchten naar Phnom Penh. De actrice Suwanna 'Kob' Ko- nying, die in eigen land zeer be kend is, zou hebben gezegd dat zij Cambodja haat omdat het tempelcomplex van Angkor, de belangrijkste toeristische at tractie van Cambodja, tot Thai land behoort en daarom aan het land moet worden teruggege ven. Zelf ontkent ze dat gezegd te hebben. De gewraakte uitla ting zou in het script hebben ge staan van een tv-drama waarin zij twee jaar geleden speelde. Maandag verbood de Cambod jaanse premier Hun Sen de uit zending van een aflevering van een Thaise serie waarin Suwan na de hoofdrol speelt. Hi j noem de bij die gelegenheid de actrice minder waard dan 'het gras dat rond de tempels van Angkor groeit'. RTR/AFP/ANP MANILLA - De Filipijnen heb ben gisteren Nederland drin gend verzocht de leider van de Filipijnse communistische par tij uit te leveren. Manilla ver denkt de in Utrecht wonende Sison ervan achter de moord in 2001 te zitten op een lid van het Filipijns Congres. ANP Palestijnen rennen weg met een kind dat gewond raakte bij de beschieting van een huis door een Israëlische tank in het vluchtelingenkamp Rafah in het zuiden van de Gaza- strook. foto RTR van onze redactie buitenland TEL AVIV - De vorming van een regeringscoalitie in Israël is voor de winnaar, premier Ariel Sharon, uiterst moeilijk. De Is raëlische media puzzelen net als Sharon en zijn partijgenoten van de Likoed over combina ties, maar duurzame coalities levert dat nauwelijks op. Het dagblad Haaretz noemt Sharons electorale succes van dinsdag - Likoed verdubbelde zijn zetelaantal bijna tot 37 - een Pyrrusoverwinning en schetst vijf coalities. Die be staan uit minstens vijf vaak zeer verschillende partijen of splin terpartijen en de meerderheden variëren van 63 tot 77 zetels in het parlement van 120 leden. Geen van de bedachte combina ties lijkt vooralsnog realistisch. De enige uitweg voor Sharon iijkt een regering van nationale eenheid. Maar de noodzakelijke partners voor zo'n coalitie lij ken niet geïnteresseerd om op Sharons voorwaarden mee te regeren. Fout Met name de leider van de zwaar verliezende Arbeidspar- iij, Amram Mitzna, meent dat de eerdere deelname aan zo'n rege- nng-Sharon een grote fout is geweest van zijn groepering, die negentien van haar 25 zetels overhield. De rechts-liberale en anti-reli gieuze Tommy Lapid van de partij Shinoei (Verandering) was net als Sharon een grote winnaar en kwam op vijftien ze tels. Lapid liet gisteren doorscheme ren dat hij in geval van oorlog wel in een nationaal kabinet wil met Likoed en de religieuzen, maar anders niet. De extreemrechtse Sharon steunde vooral op de uiterst ra dicale, religieuze partijtjes die in een nationale coalitie moei lijk te combineren zijn met men sen als Lapid en Mitzna. Om de onvoorwaardelijke steun van de geldschieters in Washington te behouden, vallen echter een aantal extreemrechtse coalitie partners af. Sommige coalitie genoten zouden dan met hun voorstellen om de bezette gebie den etnisch te zuiveren de steun van Washington kunnen ver spelen. Een anti-religieuze en centrumcoalitie zou 77 zetels kunnen hebben, maar niet pas sen bij Sharon en zijn partij Li koed. Twee prominenten in de Israëli sche politiek hebben na tegen vallende prestaties bij de ver kiezingen aangekondigd een stap terug te doen. Natan Sha ransky, de leider van de ïmmi- grantenpartij Yisrael b'Aliyah, verdwijnt uit het parlement, terwijl Yossi Sarid het partijlei derschap opgeeft van de linkse partij Meretz. DPA/AFP/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5