Postma gaat de wereld weer in Verkerk simpel langs Enqvist PZC Van Aerde verlaat FC Dordrecht Van Gaal krijgt 3,5 miljoen euro Uytdehaage berust in zijn lot Vitesse wint weer eens in Gelredome Marathonloopster Pullen gedood door automobilist 1! Vierde startbewijs voor WK naar verrassend sterke routinier Quick-Step is verzekerd van Tour-deelname Tien jaar cel voor Chinese arbiter Fowler toch naar Manchester City Kromkamp stopt als schaatser Boete atlete Szabo wegens smaad Volleyballer Giba betrapt Skispringster vliegt 200 meter Ruitenberg wint op Weissensee donderdag 30 januari 2003 door Peter van der Hulst HEERENVEEN - Het gebaar van Jochem Uytdehaage was bijna verontschuldigend. Na zijn verloren kwalificatierace in Heerenveen spreidde hij zijn handen in de richting van en kele toeschouwers, alsof hij wilde zeggen: ik kan het ook niet helpen. Berusting voerde de boven toon, de woede ontbrak. Niet Uytdehaage mag in het Zweed se Gotenburg wereldtitel all round verdedigen, maar Ids Postma gaat op jacht naar een nieuw hoogtepunt in zijn loop baan Uytdehaage zag de bui al hangen. ,.In de dagen voor de skate-off maak je voor jezelf een analyse. Conclusie: het gaat beter, maar is het genoeg? Het antwoord is nee." Sportief gezien neemt het na- olympische jaar voor Uytde haage dramatische vormen aan De tweevoudige olympi sche kampioen mocht begin ja nuari in Heerenveen ook al zijn Europese titel niet verdedigen. Toen heette het excuus nog dat de kwalificatiewedstrijd voor dat toernooi op een buitenbaan (NK allround Assen) werd ge houden. Inmiddels gaan de analyses van Uytdehaage en zijn coach Gerard Kemkers wat verder. Het werd een optelsom van fac toren. Een van de redenen die de coach kon bedenken was dat zijn ploeg pas laat in het sei zoen een eerste waarschuwing kreeg. Uytdehaage en ook zijn teamgenoot Carl Verheijen hadden over hun prestaties in de wereldbekers van Hamar, Erfurt en Heerenveen niet te klagen. Het verval kwam pas in Assen. Kemkers: „Het voorseizoen was dusdanig goed dat we ook dachten: waar maken we ons druk om.De scherpte ontbrak daardoor niet alleen bij de coach, maar ook bij de pupil. „Ik heb niet zo op de technische details gelet", trok Kemkers het boetekleed aan. „Jochem is niet de Jochem van vorig jaar. Dat valt nu niet meer te corri geren." De oorzaak voor het falen van Uytdehaage moet in de voorbe reiding op het seizoen worden gezocht Kemkers liet de teu gels nadrukkelijk vieren. Niet alleen omdat hijzelf na de Win terspelen van Salt Lake City uitgeblust was, maar vooral ook om een rustpunt in te bou wen op weg naar een nieuwe olympische piek. Zo begonnen de trainingen anderhalve maand later, werden er minder trainingskampen belegd, liet Kemkers hoogtestages links liggen en experimenteerde hij met andere ijsdagen. Dit j aar werd al in augustus ge schaatst, tegenover september vorig jaar. Kemkers kwam tot de conclusie dat het allemaal wat te veel van het goede was. Toch vindt de TVM-coach niet dat hij heeft gefaald. De keuze om het dit jaar anders te doen was een bewuste. Het valt Uytdehaage ook zwaar dat hij sinds de Spelen van Salt Lake City als bekende Nederlander door het leven gaat. Zelfs met zonnebril wordt hij bij het stembureau herkend, klaagde hij. Kemkers weet van zijn schaat ser dat hij nieuwe aspecten van het sportleven eerst moet erva ren alvorens het een plaats te kunnen geven. „Als het goed gaat, komt hij sterker terug. Het brengt in elk geval de scherpte weer terug." GPD door Gijs van Oosten HEERENVEEN - Met een ver pletterende nuchterheid sloeg Ids Postma gistermiddag in Heerenveen de spijker op zijn kop, nadat hij in een skate-off het vierde startbewijs voor het WK allround had gewonnen. „Je moet als schaatser in Neder land ook een beetje geluk heb ben om goed door de selectie wedstrijden te komen." De Nederlandse schaatsers ein digden drie weken geleden met vier man bij de beste vijf op het EK en toch werd een skate-off noodzakelijk geacht om de vier de rijder voor het WK, volgende week in Göteborg, aan te wij zen. De deur werd op een kier gezet voor olympisch kampioen Jochem Uytdehaage. zodat hij nog een kans zou hebben zijn wereldtitel te verdedigen. Al leen was het Ids Postma die er doorglipte. Reddingsboei Het voert te ver Postma een ge lukkige winnaar te noemen. De 29-jarige Fries verdiende zijn deelnamebewijs aan het WK op basis van een vlotte winst op de 1500 meter (1 minuut 49, 37 se conden) en een sterke tweede plaats op de 5000 meter (6.37, 13). Maar ook hij benadrukte dat het raar kan lopen in een PARIJS - Het Belgische Quick- Step Davitamon heeft een uit nodiging gekregen voor de Ron de van Frankrijk. De Belgische wielerploeg van Patrick Lefevere is een van de vier teams die gisteren van de tourdirectie een wildcard heeft ontvangen. Veertien ploegen waren op basis van de reglemen ten van de internationale wiel- renunie UCI al zeker van deel name. Behalve Quick-Step, waarvoor de Nederlanders Servais Kna- ven en Bram Tan kink uitkomen, kregen het Italiaanse Saeco (Si- moni, Di Luca) en de Franse ploegen Crédit Agricole (O'Gra- dy) en fdjeux.com (Cooke, Mc- Gee) een uitnodiging. De laatste vier teams worden op 19 mei aangewezen. De volgende ploegen zijn nu ze ker van deelname aan de Tour: Team Coast, Telekom, Gerol- steiner, Lotto, Quick-Step, CSC, ibanesto.com, Kelme, ON CE, US Postal, Cofidis, Crédit Agricole, fdjeux.com, Alessio, Fassa Bortolo, Saeco, Sidermee en Rabobank. AFP/ANP schaatsseizoen. „Voor hetzelfde geld rijden Uytdehaage en Ver heijen mij helemaal naar huis." Postma, die niet deelnam aan het EK, plaatste zich niet alleen voor het WK allround, maar ook voor de wereldbekerwedstrij den (1500 en 5000 meter) in Ba- selga, twee weken daarna. De schaatsbond KNSB wierp hem in de vorm van een skate-off een reddingsboei toe. „Er is veel over gezegd maar ik vind de skate-off niet zo'n raar feno meen", betoogde Postma Want met een slechte wedstrij d kan een heel seizoen weg zijn. Die herkansing moet er zijn." Met Postma dreigde het, na de zesde plaats op het NK allround in Assen, sportief de verkeerde kant op te gaan. Het contract met sponsor DPA loopt in april van dit jaar af. Niet zonder re den, want Postma wilde de vrij heid hebben een punt achter zijn schaatsloopbaan te zetten. Dat is sinds gisteren niet langer aan de orde. „Ga er maar vanuit dat ik nog een jaar doorga met schaatsen." Coach Ingrid Paul vertelde dat Postma zich dit seizoen weer be wust is van zijn kwaliteiten. „Hij wilde al heel graag, nu heeft hij ook de rust gevonden om technisch goed te schaat sen." Opvallend was dat hij gis teren niet het DPA-wedstnjd- pak van Craft aantrok, maar één van Nike. „Daar voel ik me pret tiger in." Met de toevoeging van Ids Post ma aan de WK-selectie reist, met uitzondering van Mark Tui- tert (22) en reserve Ralf van der Rijst(25), een 'veteranengezel- schap' naar Göteborg. Met de intrede van de schaatsprofes- sional is ook de gemiddelde leef tijd in de laatste tien jaar geste gen. De oude garde - Ritsma (bijna 33). Romme (bijna 30) en Postma (29) - weert zich kranig. Postma, in 1998 olympisch kampioen op de 1000 meter: „Ach, leeftijd zegt niet zoveel." Ids Postma wil op het WK (8 en 9 februari) bij de eersten eindi gen. Zijn prestaties op het WK allround zijn indrukwekkend. In zes eerdere optredens werd hij twee maal kampioen ('97 en '98) en vier maal tweede. Aan Göteborg bewaart Postma goe de herinneringen. Als 20-jarig debutant won hij in 1994 aan de Zweedse westkust het zilver, achter de Noor Johann Olav Koss. GPD Ids Postma in actie op de 5000 meter in Heerenveen. foto Marcel Aritonisse/ANP Krajicek na thriller tegen Stepanek in kwartfinales Milaan van onze sportredactie MILAAN - Martin Verkerk en Richard Krajicek hebben zich gisteren geplaatst voor de kwartfinale van het indoorten- nistoernooi van Milaan met een prijzengeld van 380.000 euro. Verkerk zegevierde met twee maal 6-3 over de Zweed Thomas Enqvist, die in de eerste ronde van Sjeng Schalken had gewon- van onze sportredactie ARNHEM - Voor het eerst sinds september heeft Vitesse een thuiswedstrijd gewonnen. In de achtste finale van het nationale bekertoernooi werd NAC Breda met 4-2 verslagen. In Arnhem keerde daarmee de hoop terug dat het toch nog wat wordt dit seizoen. In de competitie staat Vitesse veertiende. De mindere resulta ten noopten de leiding in de winterstop tot ingrijpen. Twee min of meer nieuwe gezichten kende het elftal dat aantrad te gen NAC. Van Halst kwam van Ajax, Martel keerde terug na een half jaar geleden nog te zijn weggestuurd door zijn eigen trainer. Met name Van Halst toonde onmiddellijk aan een versterking te zijn. De routinier was voortdurend daar te vinden waar hij nodig was. Vitesse kwam na ruim een halfuur op voorsprong. Mbamba scoorde, na een hoekschop van gelcgen- heidslibero Theo Janssen. Lang hielden de Arnhemmers de 1-0 niet vast. Nog voor de rust maakte Versteeg gelijk, na een misverstand bij de thuisclub achterin. Veerkracht In een amper voor een derdedeel gevuld Gelredome toonde Vites se wel veerkrachtOnmiddellijk na de hervatting kwam de ploeg van trainer Mike Snoei opnieuw op voorsprong, weer uit een cor ner van Theo Janssen. De ande re centrale verdediger, het ta lent Michael Jansen, maakte het koppend af. Dat was evenmin voldoende voor het geplaagde Vitesse. Nota bene uit een nage noeg identieke situatie scoorde Schenning enkele minuten later aan de andere kant met het hoofd de 2-2. De thuisclub bleef desondanks geloven in een goed resultaat. De beloning kwam in de vorm van late treffers van Amoah en Mbamba. Vitesse - NAC 4-2 (1-1). 33. Mbamba 1-0, 45. Versteeg 1-1, 48. Michael Jansen 2-1, 62. Schenning 2-2, 83. Amoah 3-2, 90. Mbamba 4-2. ScheidsrechterJol. Aantal toe- schouwers: 8600. ANP nen. Krajicek bereikte de laat ste acht door in een thriller te winnen van de Tsjech Radek Stepanek: 3-6 6-3 7-6 (15-13 in de tiebreak). Verkerk was na afloop zeer gelukkig met zijn tweede kwartfinale op ATP-niveau (na Indianapolis 2002). „Ik retour neerde behoorlijk, maar ik stond ongelooflijk goed te ser veren. Ga maar na, in negen op slagbeurten 23 aces. Tegen een speler van dit kaliber moet je beslist het beste brengen dat je hebt." Thomas Enqvist, bijna 29, be hoorde rond de eeuwwisseling drie jaar tot de top-25 van de tenniswereld. Zijn hoogste po sitie was de vierde plaats. De lange Zweed wist Schalken te slopen, maar had tegen Verkerk niets in te brengen. Verkerk haalde begin dit jaar als 85e zijn hoogste klassering ooit. Voor het toernooi in Milaan stond hij 90e. Zijn coach Nick Carr had Enq vist geanalyseerd in de partij te gen Schalken. Het tactisch plan werd door zijn pupil perfect uit gevoerd. De 23-jarige Zuid-Hollander speelde in bijzijn van captain Tjerk Bogtstra met een beetje wraakgevoelens omdat hij bui ten de Daviscupploeg voor het duel met Zwitserland (volgende week in Arnhem) is gelaten. Bogtstra koos vorige week voor Schalken, Krajicek, Sluiter en dubbelaar Paul Haarhuis. Verkerk: „Ik vind dat ik er best bij had kunnen blijven. Ik hoef de echt niet per se te spelen. Wat kan een vijfde speler in de ploeg voor kwaad? Overigens kan ik best billijken dat Krajicek is ge kozen en ik respecteer ook de keuze van Bogtstra, maar als aankomende speler was het wellicht goed geweest als ik bij de ploeg was gehouden. Graag wilde ik de speciale sfeer van dichtbij meemaken." Noeste arbeider Richard Krajicek had de groot ste moeite met Radek Stepanek, een 24-jarige noeste arbeider in het tenniscircuit. De Tsjech, die bij de Australian Open van de Braziliaan Gustavo Kuerten won maar later onderuit ging tegen 's werelds nummer 1 Lley- ton Hewitt, won de eerste set van Krajicek met 6-3. De 31-ja- rige Muiderberger herpakte zich in de tweede set en won die overtuigend met 6-3. In de beslissende set maakten beide spelers geen fouten meer op hun eigen opslag. Ze serveer den naar 6-6 en de tiebreak leek heel lang te gaan duren. Tot en met 12-12 brachten beide spe lers hun opslag succesvol over. Stepanek maakte de eerste fout, Krajicek kon niet profiteren en sloeg een volley buiten. Direct daarna kreeg hij een nieuwe kans toen hij met 14-13 voor stond. Stepanek sloeg een re turn te diep waarop Krajicek de vermoeide armen kon heffen. ANP door Barry van der Hooft VLISSINGEN - Romeo van Aerde keert niet meer terug bij FC Dordrecht. De 35- jarige middenvelder uit 's-Gravcnpolder leeft al geruime tijd in onmin met trainer Jos van Eek en manager Marco Boogers en is met de club in gesprek over de afhande ling van zijn contract. „Er zijn dingen ge beurd die niet door de beugel konden", zegt Van Aerde. De voormalig voetballer van VC Vlissin- gen en RKC Waalwijk wil niet echt in de tails treden over de breuk met FC Dor drecht. „Ik leef al vanaf eind oktober in onmin met de trainer. En later kwam Marco Boo gers daar ook nog eens bij. Met bepaalde zaken was ik het niet eens en daarom heb ik aan het begin van dit seizoen mijn aan voerdersband ingeleverd. Daarna heb ik nog één wedstrijd gevoetbald en sinds eind december ben ik niet meer bij de club geweest. Op aandringen van Dordrecht, want ze vonden het beter dat ik rust nam. Romeo van Aerde Maar dat is natuurlijk belachelijk." Romeo van Aerde en FC Dordrecht zijn nu in onderhandeling over de afhandeling van zijn contract, dat aan het eind van dit seizoen afloopt. Van Aerde: „We kijken nu of we voortijdig uit elkaar kunnen gaan. Ik denk dat ik vanaf 1 maart Dordrecht- vrij ben." De middenvelder beseft dat dit weieens het eind van zijn profcarrière zou kunnen betekenen. „Ik voel me nog topfit, maar ik word in september 36. Dus het vinden van een nieuwe profclub zal niet makkelijk worden." Volgend seizoen begint Van Aerde wél aan zijn tweede seizoen als hoofdtrainer bij zaterdag-tweedeklasser Tholense Boys „Maar speler/trainer wil ik daar niet wor den, dat zie ik niet zitten. En ik kan dus al leen op zondag gaan voetballen, maar dat zou betekenen dat ik dan weer vij fzes da gen per week met voetbal bezig ben. Ik weet niet of ik daar wel zin in heb. Ik ga er eerst eens rustig over nadenken." PEKING - Een internationaal scheidsrechter uit China u door een rechtbank in zijn land veroordeeld tot tien jaarcej wegens het aannemen van steekpenningen. Gong Jianpjw zou het resultaat van ten minste negen wedstrijden hebbel beïnvloed voor een bedrag van in totaal circa 45.000 eunj Gong Jianping heeft bekend het geld te hebben aangenomaj zo meldde de Chinese televisiezender CCTV. De arbiter stoM op de internationale lijst van de Fifa. AFP MANCHESTER - Robbie Fowler verruilt Leeds United alsJ nog voor Manchester City. De 2 7-j arige aanvaller zal vandaal een contract voor 3,5 jaar ondertekenen, verklaarde Leeè United gisteren. Twee weken geleden leek de overgang al te zijn beklonken! maar de speler blies de transfer op het laatste moment af. Na een nieuw gesprek met Manchester City-manager Kevin Kee] gan ging Fowler alsnog overstag. Manchester City betaall Leeds ongeveer 10 miljoen euro. RTR TECHENDORF - Jan Eise Kromkamp (48) stopt na dit sei zoen met marathonschaatsen. De winnaar van de 200 kilome ter lange Rottemerentocht van 1991 en de ronde van Loos- drecht (1996) beschouwde dit seizoen als zijn afbouwjaar.K: maakt nog vij f wedstrijden deel uit van de PGM-formatievai Theo Vergeer. Kromkamp won in zijn loopbaan drie wedstrij den op kunstijs. ANP BOEKAREST - De Roemeense hardloopster Gabriela Szabo moet 4600 euro smartengeld betalen aan haar landgenoten rivale Violeta Beclea-Szekely. Een rechtbank in Boekaret heeft de olympisch kampioene 5000 meter en wereldkampi oene 1500 meter schuldig bevonden aan laster. Szabo hadia een interview gezegd dat Beclea-Szekely nooit wordt uitge nodigd voor internationale wedstrijden omdat ze zo lelijk is. Beclea verklaarde dat ze het geld zou doneren aan een kerk of een goed doel. DPA ROME - Voor de Braziliaanse volleybalinternational Gilber- to Amaury Godoy Philo, kortweg Giba, dreigt een schorsing. De speler van de Italiaanse club Ferrara is betrapt op het ge bruik van cannabis. De contra-expertise bevestigde het posi tieve resultaat van de eerste testDe dopingzaak is overgedra gen aan de internationale volleybalfederatie. Giba (26) werd vorig jaar in Argentinië wereldkampioen met het Braziliaan se team. AFP BAD MITTERNDORF - De Oostenrijkse skispringster Da- niela Iraschko heeft als eerste vrouw 200 meter gevlogen.In het Oostenrijkse plaatsje Kulm zette de 19-jarige scholier? tijdens het voorprogramma van de wereldbekerwedstrijd voormannen na exact 200 meter beide latten op de grond. Het oude record stond op naam van haar landgenote Eva Ganster die tot een afstand van 167 meter was gekomen. Het wereldre cord bij de mannen staat op naam van de Oostenrijker Andre as Goldberger. In 2000 sprong hij 225 meter. SID van onze sportredactie BARCELONA - Louis van Gaal vertrekt bij Barcelona met 2,5 miljoen euro minder dan waar hij volgens het contract recht op heeft. De oud-trainer neemt ge noegen met een afkoopsom van 3,5 miljoen. Van Gaal be schouwt dat bedrag als com pensatie voor het gemis aan salaris dat hij anders dit en vol gend seizoen nog zou hebben verdiend. Hij doet afstand van het recht op compensatie voor het derde contractjaar. Barcelona blijft na de snelle af wikkeling van het ontslag van de Nederlandse coach achter met een enorme kater. Iedereen vraagt zich af wat er nu moet ge beuren De terugkeer van Carlos Rexach op het trainersbankje is door de media al bij voorbaat fel bekritiseerd. Intussen wordt in de Spaanse sportpers wel druk gespecu leerd over andere kandidaten. Favoriet is de Argentijn Cesar Luis Menotti. Hij kreeg in 1983 bij Bar?a ook al de teugels in handen. Het was de periode van de Duitser Bernd Schuster en Maradona. Ook Schuster wordt genoemd als de mogelijke op volger van Van Gaal, net als de Joegoslaaf Antic. Clubdirecteur Amador Berna- beu verklaarde gisteren i Barcelona nog voor het week einde een opvolger wil aanstel len voor Van Gaal. Bernabeuhet weten dat hij de kans dat Rexach de opvolger wordt o? vijftig procent inschat. „We kunnen pas een beslissing ne men als we overtuigd zijn", al dus Bernabeu. GPD/RTR TECHENDORF - René Ruiten berg heeft gisteren op de Oos tenrijkse Weissensee de tweede opwarmronde voor de alterna tieve Elfstedentocht gewonnen. Ruitenberg schreef een criteri um over ruim veertig kilometer op zijn naam door de eindsprint van een kopgroep van acht man te winnen. Henk Angenent ver snelde vijfhonderd meter voor de streep en verraste daarmee zijn collega's die op een kleine achterstand werden gezet. Op het laatste rechte stuk naar de finish werd Angenent alsnog door Ruitenberg voorbij ge streefd. Bij de vrouwen boekte Danielle Bekkering haar derde zege op rij. ANP van onze sportredactie HAAREN - Marathonkampioe ne Mieke Pullen blijkt dinsdag morgen tijdens een training te zijn aangereden door een perso nenauto en als gevolg daarvan overleden. Een woordvoerder van de politie heeft dat gisteren meegedeeld. In verband met de aanrijding is de bestuurder van de auto. een 51-jarige inwoner van Breda, aangehouden. Dinsdagmorgen werd de we reldkampioen van 2001 bij de veteranen door haar man naar het Brabantse Haaren gebracht, waar ze wilde trainen. Toen Pul len, ook wel bekend onder haar meisjesnaam Hombergen, in de loop van de ochtend niet op haar werk verscheen, ging de man naar haar op zoek. Hij vond het stoffelijk overschot in een grep pel naast de Belversedijk Uit het sporen- en passantenonder- zoek bleek dat de atlete was aangereden door een auto. De politie kwam er zelfs achter wat voor auto bij de aanrijding wras betrokken. Gistermorgen zag een politie man zo'n auto rijden op de route die het slachtoffer vermoedelijk had gelopen Uit de reactie van de bestuurder bleek dat hij er vermoedelijk meer van wist, aldus de zegs man Daarop is hij aangehou den. Het ongeluk gebeurde m alle vroegte op een smalle, don kere binnenweg met veel tegen liggers. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 40