Volkert wordt voor 6 mei berecht PZC Zorg is volgens het CPB gebaat bij concurrentie Rosenmöller is bezorgd over waan van de dag in politiek 2.71 Donner pleit voor langere voorlopige hechtenis verdachten FIFTY FIFTY FIFTY FIFTY lechtbank duldt geen verder uitstel van behandeling moordzaak "elstraf geëist voor aanrijden iirkse man uit racistisch motief 'abriek Exxon rijgegeven na lommelding Minderjarige asielzoekers Vught in staking Bom tegen woning Landgraaf Prijs voor Iraanse cineaste Oeuvre Elly Ameling (70) op cd Proefproces voor vluchtelinge Remkes blijft bij eervol ontslag Te Veldhuis bij afscheid gelauwerd Bij Konmar kan't. donderdag 30 januari 2003 lorFerdi Schrooten UISTERDAM - De Amster- unse rechtbank doet nog voor mei, de sterfdag van Pim For- ivn. uitspraak tegen zijn ver- lóedelijke moordenaar Volkert jider G. Voor de inhoudelijke (handeling trekt de rechtbank ad maart, begin april drie tot ierdagen uit. De uitspraak te- in de 33-jarige Harderwijker slgt twee weken later op 15, ooguit 16 april. jjdens de derde pro-formazit- ngmaakte de rechtbank giste- nduidelijk dat ze geen verder fctel van de moordzaak duldt, ocht Van der G. nogmaals me- =werking weigeren aan het on derzoek naar zijn geestvermo gens in het Pieter Baan Centrum (PBC), dan wordt hij direct te ruggeplaatst naar zijn cel in de Bijlmerbajes. Vorige week weigerde Van der G. mee te werken aan het ge- dragskundig onderzoek. Dat gebeurde uit protest tegen zijn geïsoleerde verblijf, gescheiden van andere verdachten in het PBC. Ook maakte hij bezwaar tegen het cameratoezicht in zijn cel 's avonds en 's nachts. Aan die bezwaren is tegemoet geko men: sinds vrijdag wordt Van der G. overdag in een groep ge observeerd. Het cameratoezicht is al eerder beëindigd. Toch hameren de advocaten van Van der G. erop dat hun cliënt RNHEM - Advocaat-generaal ffiarda heeft gisteren voor het (rechtshof in Arnhem 27 aanden gevangenisstraf, raarvan zeven voorwaardelijk, sist tegen een 25-jarige ex- arinier uit Apeldoorn. jlgens het OM heeft de man op OTTERDAM (ANP) - De neermiddelenfabriek van Ex- inMobil in Rotterdam Pernis gisterochtend weer in bedrijf «nomen. De fabriek was dins- bgavond ontruimd na een ommelding. )epolitie heeft tijdens een on- azoek niets verdachts gevon- ;n, zo maakte een woordvoer- iervan het bedrijf gisteren be- end. ExxonMobil ontving de ommelding dinsdagmiddag ia e-mail. Onbekenden lieten aarin weten dat er gisteroch- ad van afstand explosieven op et terrein tot ontploffing zou- fenworden gebracht. ANP niet fair is behandeld. Ze vinden dat minister van Justitie Don- ner een normale gevangenhou ding heeft 'gesaboteerd' Het gaat dan niet alleen om het ca meratoezicht en de geïsoleerde observatie van Van der G., die inmiddels zijn opgeheven. De advocaten bekritiseren ook de nachtelijke controles die daarna zijn ingevoerd. Van der G. werd daardoor twintig tot dertig keer in zijn slaap ge stoord. Door daar niet tegenin te gaan, zette het PBC zijn onaf hankelijkheid op het spel, zegt advocaat Stijn Franken. Van der G. 's advocaten kregen nu de toezegging dat de controles worden verminderd naar twee tot drie per nacht. Als dat ge beurt, zal Van der G. niet op nieuw gaan dwarsliggen. ,,Of de minister moet opnieuw ingrij pen", zegt advocate Britta Böh- ler. De rechtbank wil dat het PBC uiterlijk 21 maart rapporteert in hoeverre Van der G. ten tijde van de moord, die hij in novem ber bekende, toerekeningsvat baar was. Bij gebrek aan mede werking van Van der G. kan aanvullend onderzoek worden gedaan in het huis van bewaring Demersluis, waar Van der G. eerst zat. De rechtbank vindt het na een jaar onderzoek hoog tijd het dossier te sluiten. Reacties Zowel het openbaar ministerie (OM) als de nabestaanden van Fortuyn reageerden verheugd. „De rechter maakt heel duide lijk dat het afgelopen moet zijn met de vertragingstactieken van de verdediging", aldus een OM-woordvoerder. Marten Fortuyn, broer van het vermoorde slachtoffer: „Ik ben blij dat Van der G. nu niet nog een keer kan tegenstribbelen en de boel ophouden. Het zou een ramp zijn als de zaak rond of op 6 mei zou worden afgerond. Nu zit er duidelijk licht tussen een uitspraak van de rechter en de voor ons moeilijke datum van 6 mei 2003." GPD 17 oktober 2001 in het centrum van Apeldoorn uit racistische motieven een Turkse man aan gereden. Het slachtoffer raakte zwaargewond. De aanklager eiste ook 4,5 jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De verdachte pleegde zijn daad vijf weken na de aanslagen van 11 september 2001 in de Ver enigde Staten. Hij liep met een vriend door het centrum van Apeldoorn na een avond uit Zij riepen leuzen als 'Alle moslims moeten dood', 'Kanker-Islam' en 'Islam bombarderen'. De Turkse man voelde zich daar door beledigd. Er volgde een vechtpartij maar na enkele klappen leek de zaak te zijn ge sust. De verdachte reed echter enkele minuten later van achter op het slachtoffer in en reed daarna door. Het slachtoffer liep 21 botbreuken op. De geëiste straf is even hoog als de straf die de rechtbank in april 2002 oplegde. De ex-marinier ging daartegen in beroep. Hij zei dat hij het slachtoffer alleen schrik had willen aanjagen. Bo vendien had hij verwacht dat de man wel opzij zou springen. Het hof doet woensdag 12 fe bruari uitspraak. ANP VUGHT- De circa zestig minderjarige asiel zoekers op de campus in Vught staken. Sinds vorige week donderdag weigeren zij aan het dagprogramma mee te werken. Vol gens een woordvoerder van het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) vinden ze het programma te zwaar. Het COA hoopt volgende week met hen tot overeenstem ming te komen.„Het is op zich goed dat zij hun wensen aangeven."Belangenorganisa ties hebben veel kritiek op de volgens hen strenge behandeling in Vught. In het com plex, een voormalig legercomplex worden ze in zes tot negen maanden voorbereid op terugkeer naar hun thuisland. ANP LANDGRAAF - Onbekenden hebben dinsdagavond een bom gegooid tegen de voordeur van een woning aan de Voortstraat in het Limburgse Landgraaf. Niemand raakte gewond, maar het explosief beschadigde wel de voordeur en enkele auto's. De politie wilde gisteren in verband met het onderzoek nog niet veel kwijt over de aanslag. De bewoner van het huis kwam vorig jaar in het nieuws door een affaire rond een koffieshop in Brunssum. Hij zou heime lijk een overeenkomst hebben gesloten met het college van B &W om de eerste koffieshop in die gemeente te kunnen ope nen. ANP ROTTERDAM - De Iraanse cineaste Manijeh Hekmat heeft gisteravond tijdens het Internationale Film Festival in Rot terdam de Amnesty International - DOEN Award gekregen. Ze verwierf de onderscheiding met de film 'Vrouwengevange nis' De mensenrechtenprijs is 5000 euro groot. De rolprent toont het harde leven in een vrouwengevangenis in Iran, maar wil meteen het leven in dit land in de laatste twee decennia schetsen. Hoewel haar films soms verboden worden, werkt en woont Hekmat gewoon in Iran .ANP AMSTERDAM - Sopraan Elly Ameling wordt op 8 februari 70 jaar. Philips Classics brengt ter gelegenheid daarvan een box met vijf cd's op de markt, die een overzicht biedt van vrij wel haar hele oeuvre. Ameling waagde zich als een van de eerste klassieke sopranen op repertoire van Gershwin, Porter en Ellington. Daar wijdt Philips een hele cd aan Ameling sloot gisteren exact zeven jaar geleden haar carrière af met een afscheidsconcert in het Concertgebouw in Amster dam. ANP SNEEK - De stichting Vluchtelingenwerk Nederland begint een proefproces rond de uitgeprocedeerde Somalische vrouw, die met haar tweejarige dochter in een hotel in Sneek ver blijft. De organisatie doet dat op verzoek van Sneek. Vluchtelingenwerk en de gemeente hopen dat de rechter de 27-jarige vrouw en haar kind naar het asielzoekerscentrum terugstuurt, in afwachting van het moment waarop de twee naar het Afrikaanse land kunnen terugkeren. Lukt dat, dan kunnen andere gemeenten met soortgelijke gevallen naar de ze uitspraak verwijzen. De Somalische beschikt niet over identiteitspapieren. Boven dien kan zij volgens de Nederlandse overheid puur technisch gezien momenteel niet naar Somalië terug. GPD DEN HAAG - Minister Remkes van Binnenlandse Zaken blijft bij zijn besluit om burgemeester mr. I. Maks-van Veen (PvdA) van de gemeente Heythuysen eervol ontslag te verle nen. De gemeente had bij Remkes geprotesteerd, omdat zij vond dat aan het ontslag ten onrechte het predikaat eervol was verbonden. De gemeente moet nu haar uitkering betalen Aanleiding was de vermeende diefstal in een winkel van een lippenstift waarop het winkelpersoneel haar betrapte. Maks heeft steeds gezegd dat zij gewoonweg was vergeten de lip penstift af te rekenen. Remkes vindt haar verklaring aanne melijk. ANP in onze redactie binnenland 'EN HAAG - Het nieuwe zorg- iflsel dat in de steigers staat, flpt de knelpunten in de zorg fter oplossen dan het huidige, oorwaarde is wel dat de bcoog- ïconcurrentie tussen verzeke- en tussen aanbieders van orggoed van de grond komt. De oncentratietendens bij de irgverzekeraars en de zieken- uizen moet zo snel mogelijk orden ingeperkt. W zegt het Centraal Planbu- au(CPB) in het rapport „Zorg »r concurrentie: een analyse ;n het nieuwe zorgstelsel" dat steren is verschenen. Het CPB at positief tegenover concur- atie. De overheid moet die dan ?1 stimuleren en ervoor zorgen i'de kwaliteit van de zorg niet rdt aangetast Ook moet de arbeid er op toezien dat ver- ieraars geen mensen uitslui- nomdat die een te groot risico zouden vormen. Patiënten moe ten voldoende informatie kun nen krijgen over de prijs en de kwaliteit van de zorg. Het huidige stelsel wordt ge kenmerkt door wachtlijsten, is weinig patiënt-gericht en de ca paciteit wordt niet optimaal be nut. Het nieuwe stelsel, waarin zorgverzekeraars een belangrij ke rol krijgen bij de inkoop van zorg, kan volgens het CPB op al die punten leiden tot verbete ring. Maar dan moet er wel voldoende concurrentie zijn. Nu hebben zes grote concerns samen twee derde van de zorgverzekerings- markt in handen. Het CPB waagt zich niet aan beantwoor ding van de vraag hoeveel par tijen nodig zijn voor voldoende concurrentie. Ziekenhuizen hebben vaak een monopoliepo sitie. Nieuwkomers zijn dan ook gewenst, maar dan mag de drempel niet te groot zijn. Vrijwel alle politieke partijen le-KicÊ-x. uk noKe. bepleiten een stelselherziening In plaats van de lappendeken van ziekenfondsen en particu liere verzekeringen, moet er een basisverzekering komen voor iedereen. Over de invulling daarvan en vooral over de ma nier van premieheffing ver schillen de meningen. Ook over de invoeringstermijn bestaat verschil van inzicht. De PvdA heeft daarmee geen haast. Het geld dat invoering kost, kan be ter worden gestoken in wegwer ken van de wachtlijsten, vindt de PvdA. Het CDA hamert juist op snelle invoering omdat het huidige systeem te log en bu reaucratisch is. ANP Rosenmöller (m) wordt gefeliciteerd door (links) Kamervoorzitter Weisglas (VVD) en (rechts) medelau reaat Te Veldhuis (VVD). De oud-leider van GroenLinks werd gisteren geridderd hij zijn afscheid van de Tweede Kamer. foto Olaf Kraak/ANP door Michel Reijns én Fons Kockelmans DEN HAAG - Oud-partijleider Rosenmöller van GroenLinks vreest dat leiders van politieke partijen in Nederland steeds korter op hun post blijven zit ten. Nu de politieke strijd zich vooral in de media afspeelt en de kiezers op drift lijken, consta teert Rosenmöller dat politieke leiders razendsnel afgerekend worden.. De 46-jarige Rosenmöller nam gisteren samen met 45 anderen afscheid van de Tweede Kamer, waarin hij 13,5 jaar zitting had, waarvan ruim acht jaar als frac tievoorzitter van GroenLinks. Rosenmöller maakt zich zorgen over het huidige politieke debat waarin het succes op korte ter mijn heel belangrijk is gewor den. „De hype wint het van de visie. Ik hunker naar debatten waarin visies over waar het heen moet met het land botsen Grote maatschappelijke pro blemen als integratie los je niet van de een op de andere dag op. Rosenmöller maakte als enige van de huidige GroenLinks- fractie de entree van de partij in 1989 mee. Als oud-vakbonds man was de overstap naar de Kamer aanvankelijk moeilijk Bovendien zag de partij Rosen möller al snel als toekomstig lei - der waardoor de druk vanaf het begin groot was. Toen een duo-lijsttrekkerschap van Ina Brouwer en Mohammed Rabbae in 1994 mislukte, keek dan ook iedereen naar Rosen möller. „Nou ja, dan bel je dus twee keer naar huis en dan ben je de nieuwe leider." Rosenmöl ler groeide onder de twee paarse kabinetten uit tot de echte op positieleider, al was zijn partij veel kleiner dan het CDA. Armoedeplan Met voldoening denkt Rosen möller terug aan het alternatie ve armoedeplan dat Groen Links in 1998 samen met CDA en vakbond FNV maakte en dat coalitiepartij PvdA in verlegen heid bracht. Ook de later in de senaat gesneuvelde wet die recht op deeltijdwerk moest verschaffen, de (inmiddels op losse schroeven staande) eerde re sluiting van de kerncentrale Borssele en de forse verkie zingsoverwinning van Groen Links rekent Rosenmöller tot de hoogtepunten van zijn Kamer lidmaatschap. Bijzonder waren ook de vaak scherpe debatten tussen Rosen möller en oud-premier Kok. „We komen allebei uit de vakbe weging, maar we hadden een andere positie. Vaak verschil den we van mening, maar Kok zal het ook soms met me eens zijn geweest zonder dat te kun nen zeggen. Dat gaf een extra spanning." Rosenmöller weet nog niet wat hij in de toekomst gaat doen. „Er zijn een paar vogeltjes voor bij komen vliegen, maar ik heb nog geen keuze gemaakt." ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Donner van Justitie pleit ervoor dat ver dachten vier dagen langer in voorlopige hechtenis kunnen worden gehouden. Ook mogen de rechtbanken wat hem betreft beslissen of ze een bewaring van maximaal negentig dagen in één keer of in termijnen opleggen. Nu moet steeds na dertig dagen worden bekeken of de bewaring wordt verlengd. Donner wil bovendien simpeler regels voor het oproepen of af zien van getuigen en voor de motivering van vonnissen. Hij last van de officier van justitie. De rechtbank kan daarna de be waring opleggen van maximaal negentig dagen, waarna de rechtszitting volgt. Donner wil af van de verplichting de gevan genhouding om de dertig dagen te toetsen. Verder mag de rechter al vooraf gaand aan de rechtszitting mel den dat het horen van een getui ge nodig is. Dat moet de kans verkleinen dat een getuige niet komt opdagen en de zaak wordt aangehouden. Voorts hoeven rechters van Donner in hun vonnis niet meer het bewijs uit te werken als de verdachte heeft bekend. Nu wil zo de procedures sneller la- hoeft dat ook niet altijd, maar is ten verlopen en de kans op op onthoud verkleinen. Dan wordt de rechterlijke capaciteit ook efficiënter benut. Met zijn con ceptwetsvoorstellen volgt de minister het gisteren versche nen advies van de commissie Verbetervoorstellen strafrecht spraak. Wat Donner betreft kan de rech- ter-commissaris de bewaring gelasten van maximaal veertien dagen, vier dagen langer dan nu De verdachte zit op dat mo ment al zes dagen vast: drie da gen inverzekeringstelling op last van de hulpofficier van jus titie en drie dagen verlenging op bewijsconstructie alsnog vereist als hoger beroep wordt ingesteld Donner vindt ook dat niet meer nodig, omdat in veel hoger be roepszaken alleen de strafmaat wordt aangevochten. Het be wijs is dan niet relevant. De bewindsman wacht nu op advies van de Nederlandse Ver eniging voor Rechtspraak (NV- VR), de Nederlandse Orde van Advocaten (NOVA), de Raad voor de rechtspraak en het Openbaar Ministerie (OM). Daarna gaan de voorstellen naar het kabinet, de Raad van State en Tweede Kamer. ANP Advertentie IEDER DE HELFT!!! IEDER DE HELFT!!! DEN HAAG - Het Middelburgse VVD-Kamerlid Jan te Veldhuis is gisteren bij zijn afscheid van de Tweede Kamer benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Eerder, bij zijn 12,5 jarig lidmaatschap van het parlement, is Te Veldhuis al tot ridder 'geslagen' in de orde van de Nederlandse Leeuw Het was deze keer specialer. Ieder Kamerlid komt na een vaste periode in aanmerking voor een lintje, maar niet ieder Kamer lid wordt nog eens onderscheiden bij zijn vertrek. Te Veldhuis die in 1982 tot het parlement toetrad, was verguld met zijn nieuwe ridderorde. Hij is één van de langstzittende Kamerle den en met hem vertrekt één van de weinige kenners van het staats recht. Te Veldhuis betreurt het dat dit specialisme ondergesneeuwd raakt. „Naar buiten toe valt er weinig eer mee te behalen, maargoe de kennis van het staatsrecht in de Tweede Kamer is zonder meer nodig voor het functioneren van ons staatsbestel, van de overheid." Appel kruimelvlaai per stuk met 50% korting Kijk voor adressen van alle Konmar-winkels op www,konmar.nl of bel gratis met de Konmar Klantenservice 0800-0809. Konmar Soepgroenten grof zak 500 gram met 50% korting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3