Pleidooi voor zuidelijker tunnel m PZC Raadsbesluit over betere entree in Kloosterzande Brandstichting dupeert voetbalclub Schoondijke 11 Drankrijders tegen de lamp Honderdjarige is een echte Zeeuw Stichting Houdt Koegorspolder Leefbaar bang voor verkeersoverlast Auto botst op container Restauratie kerktoren Zuiddorpe begonnen Bibliotheken vierden gedichtendag dag eerder Snelheidsovertreder gepakt Tafeltje-Dek-je in de kou Posteractie buutreedners Verkeerscontrole in Hulst Nieuwe ronde voor milieuproject scholen Luxueuze poelen weg voor rugstreeppadden ze hebben gevonden donderdag 30 januari 2003 TERNEUZEN - Een 34-jarige Rotterdamse automobilist is in de nacht van dinsdag op woens dag aangehouden op rijksweg 61 bij Terneuzen voor dronken rijden. Hij had meer dan twee keer de toegestane hoeveelheid alcohol op en kreeg een dagvaarding en een rijverbod van zes uur. Een 59-jarige automobilist uit de gemeente Terneuzen bleek dinsdag om 23.50 uur in de Gui- do Gezellestraat in Terneuzen ook meer dan de toegestane hoeveelheid alcohol gedronken te hebben. Hij kreeg een boete van 190 euro en een rijverbod van een uur. door Frank Gijsel AARDENBURG - „Hij wil er altijd perfect uit zien, draagt nog altijd zijn hoed en stropdas. Daarnaast is het een doorzetter en een echte Zeeuw", meldt een van zijn vijf kinderen. Giste ren vierde Jan de Keijser in woonzorgcentrum Coensdike in Aardenburg zijn honderdste ver jaardag. De jubilaris zag het levenslicht in Rockvalley in de Amerikaanse staat Ohio. Zijn vader was daar in de jaren tachtig van de negentiende eeuw neer gestreken als kolonist. Toen Jan vier jaar was, keerde zijn vader terug naar Zeeuws-Vlaanderen om zich eerst in Oostburg en later in IJzendijke te vestigen. Na de lagere school en de normaalschool kon hij direct aan de slag bij de belastingen. Vanaf zijn vijftiende jaar tot de pensionering was hij zijn werk op de belastingdienst in Oostburg trouw. Om daar te kunnen werken, moest hij zich wel laten naturaliseren tot Nederlander. Na een dienstver band van vijftig jaar werd hij geridderd in de orde van Oranje Nassau. Met zijn gezin verhuisde hij in 1948 vanuit IJzendijke naar Oostburg. Na het overlijden van zijn echtgenote Elodie Herteleer, kwam de Keijser in Coensdike in Aardenburg te recht. Liever was hij in de Burght in Oostburg te rechtgekomen, maar daar had hij de mogelijkheid niet meer om zelfstandig te wonen. „Er wordt hier wel goed voor me gezorgd hoor", meldt hij la chend. Nog steeds kleedt hij zich 's morgens zon der hulp aan. Enkel de warme maaltijden van Ta felt je-Dek-je wil hij wel ontvangen. Zijn grote passie is kaarten. Regelmatig keert hij terug naar zijn vroegere woonplaats Oostburg om met ken nissen een kaartje te leggen De grote belangstelling tijdens de receptie en de komst van burgemeester Brommet van de ge meente Sluis deden de honderdjarige deugd. Toen een van de kinderen het 'lang zal hij leven' aan hief, moest hij een traantje wegpinken. Jan de Keijser werd gisteren honderd jaar. foto Charles Strijd door René Hoonhorst SLUISKIL - Een tunnel onder het kanaal van Gent naar Ter neuzen moet niet ten noorden maar ten zuiden van Sluiskil worden aangelegd. Een extra brug bij Driekwart levert pro blemen voor de scheepvaart en verwarring voor de weggebrui kers op. Maar een tunnel op die plaats zorgt voor een logische verkeersafwikkeling vanaf de Westerscheldetunnel en rijks weg N61 richting Hulst en Gent. Dat idee lanceert de stichting Houdt Koegorspolder Leefbaar. De bewoners van de buurt schappen Spui, Magrette, Scha penbout en de omliggende pol ders vrezen dat ze na opening van de Westerscheldetunnel 24 uur per dag last hebben van voortrazend verkeer op de Trac- taatweg. Bij aanleg van een tun nel ter hoogte van Driekwart, bij de voormalige elektriciteits centrale langs de N252, hebben veel minder mensen last van het verkeer, denken ze. De ontslui ting van de Axelse Vlakte wordt bovendien direct geregeld als de tunnel daar aanlandt. Verder verlopen de verkeersstromen richting Hulst en Gent veel vloeiender als de tunnel ten zui den van Sluiskil komt in plaats van noordelijk van het kanaal dorp, betoogt voorzitter L. de Groote van het actiecomité. Vertegenwoordigers van de pro vincie, Rijkswaterstaat en de NV Westerschelde schieten het voorstel van Houdt Koegors polder Leefbaar niet direct af. Alle reacties op de startnotitie Kanaalkruising Sluiskil moe ten tenslotte serieus worden be keken. Maar A. Hekman, pro jectmanager trajectbegeleiding van de kanaalkruising voor de NV Westerscheldetunnel, acht verplaatsing van de tunnel al leen al uit financieel oogpunt niet erg realistisch. „Voor een tuimel op een andere plaats moet meer grond worden ver worven en moeten meer kilome ters nieuwe wegen worden aan gelegd. Het is duidelijk dat er dan tientallen miljoenen euro's extra bovenop de eerder ge raamde tweehonderd miljoen euro aanlegkosten komen", weet Hekman zeker. Dorpen Voor Hekman en beleidsmede werker P Ton van Rijkswater staat staat bovendien niet vast dat het merendeel van het ver keer uit de Westerscheldetunnel richting Hulst en Gent rij dtEen flink deel van het verkeersaan bod zal zijn weg naar Terneuzen en verscheidene dorpen van het voormalige Hontenisse zoeken, verwachten zij Ton en Hekman bestrijden met dat de overlast voor bewoners van de Graaf- jansdijk kan toenemen als er veel meer verkeer van en naar de Westerscheldetunnel over de Tractaatweg gaat rijden. Maar door een tunnel bij Driekwart aan te leggen, neemt het ver keerslawaai in Zandstraat en Sluiskil-zuid toe en dat zullen bewoners daar met toejuichen De suggestie van de actievoer ders dat een weg door de Koegorspolder problemen ver oorzaakt door het dichte aan wezige (pijp)leidingennet wordt door Hekman weggewimpeld. „Voor kabels en leidingen is een strook gereserveerd, Die strook blijft vrij en dus hoeven er geen kabels en leidingen te worden omgelegd." Enkele maanden na de opening van de Westerschel detunnel is meer inzicht te krij gen in de aantallen auto's die in verschillende richtingen vanaf de Westerscheldetunnel hun weg zoeken. Pas dan zal duide lijk zijn of de vrees van Koegors- bewoners voor permanente verkeersoverlast vanaf de Trac taatweg terecht is. door Sheila van Doorsselaer HULST - De Hulster gemeente raad neemt vanavond een be sluit over de invulling van het terrein van de voormalige gara ge Voet en de feestzaal van Hotel van Leuven in Kloosterzande. Voor de bouw van acht apparte menten en een zalencomplex voor het hotel moet het bestem mingsplan worden herzien. Vorige week is begonnen met de sanering van de gronden. De bo dem is vervuild met minerale olie. De geplande nieuwbouw is echter in strijd met het bestem mingsplan Kloosterzande. Voordat een bouwvergunning kan worden afgegeven, moet vrijstelling voor de plannen worden verleend. Het college van burgemeester en wethouders vindt dit geen probleem, omdat het plan een forse kwaliteitsverbetering van deentree van Kloosterzande be looft. Het geldende bestem mingsplan is evenwel ouder dan tien jaar en moet worden ver nieuwd. Het college vraagt de raadsleden dan ook te besluiten dat een herziening van het be stemmingsplan wordt voorbe reid. Omwonenden en belanghebben mogen zich ook nog uitspreken over de plannen van de gemeen te. Zij krijgen daarvoor ruim schoots de de gelegenheid tij- Advertentie m mmu0 16.00 uurLE2ING dooi PIETER SCH00NHEIM: De dichter Wilhelm Muller (GRATIS! 17 30 uurSchubertiaden Weense maaltijd 10 18.00 uurINLEIDING door SVETLANA NEYTCHEVA: liedcomponist Franz Schubert (GRATISI 20 30 uurWERNER VAN MECHELEN bariton GEOFFREY 00UGLAS MADGE piano Toegang 12 Donateur NM 8 KLOVENIERSDOELEN MIDDELBURC Info: 0118-62S650 www.nieuwe-muziek.nl REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax: (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 48^000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl dens de inspraakprocedure. Naast appartementen en een nieuwe zaal voor het hotel komt er ook een parkeerterrein. Dat lost het probleem van gepar keerde auto's in de berm van de Hulsterweg voor een gedeelte op. de verpauperende inkom van Kloosterzande was de toen malige gemeenteraad van de voormalige gemeente Hontenis se een doorn in het oog. Lange tijd werd over een verbeterings slag gepraat en in 2004 ziet de 'poort' van Kloosterzande er naar verwachting weer goed uit. TERNEUZEN - Een 47-jarige automobilist uit de gemeente Terneuzen is in de nacht van dinsdag op woensdag in de Transportstraat met zijn be drijfsauto tegen een container gebotst. De container stond en kele meters voor een lantaarn paal. Zijn voertuig raakte zwaar beschadigd. acties al 55.000 euro binnen ge haald. Er moet dus nog 30.000 euro bijeen geschraapt worden. „Het is nog een heel bedrag", zegtTermote. „Maar we hebben er goede hoop op dat we het geld bij elkaar krijgen. We proberen nog allerlei fondsen aan te bo ren. zoals het Oranjefonds." Ook bijde gemeente wil het kerkbestuur proberen nog wat extra geld los te weken. Er is al een loterij gehouden, een schie ting en afgelopen weekend was er een brunch ten bate van het restauratiefonds. Dat etentje le verde ook weer zo'n achthon derd euro op „Het gaat met kleine bedragen tegelijk en dat schiet niet echt op. Maar zo moeten we het toch bij elkaar zien te krijgen", zegt Termote. Vanwege het succes wordt in se- mptember opnieuw een brunch gehouden. Het gespecialiseerde Brabantse aannemingsbedrijf Bonth van Huiten heeft ongeveer drie maanden nodig om de kerkto ren te restaureren. door Eugène Verstraeten ZUIDDORPE - In Zuiddorpe is gisteren het startsein gegeven voor de restauratie van de kerk toren. Dat gebeurde met het hijsen van de Zuiddorpse vlag door voor zitters A. Termote van de paro chiecommissie en H. de Mul van de restauratiecommissie. De voorbereidingen waren al eerder begonnen. Zo werd de to ren enkele weken geleden al in de steigers gezet en is maandag de haan van de toren gehaald. Het kerkbestuur kampt nog met flinke zorgen om de begroting voor het karwei sluitend te krij gen. De restauratie kost 408.000 euro en er is 238.000 euro monu mentensubsidie beschikbaar. Daarnaast betaalt de gemeente 85.000 euro mee aan het karwei. Dat betekent dat de Zuiddorpse geloofsgemeenschap zelf ook nog 85.000 euro moet bijspijke ren. Daarvan heeft de restaura- tiecommisse via verschillende Door brandstichting zijn twee van de vier kleedlokalen op sportpark De Molenkreek onbruik baar. foto Charles Strijd door René van Stee SCHOONDIJKE - Voetbal vereniging Schoondijke is zwaar gedupeerd door de ge volgen van brandstichting in twee van de vier kleedlokalen op sportpark De Molenkreek in de nacht van 1 op 2 januari. Beide kleedgelegenheden zijn nog steeds onbruikbaar. Het binnenwerk van een kleedlo kaal werd volledig verwoest, een andere kleedgelegenheid liep zware rook-, roet- en wa terschade op. De schade aan de accommodatie wordt ge raamd op ruim vijftigduizend euro. „We mogen nog van geluk spreken dat het geen uitslaan de brand was, want dan zou onze accommodatie waar schijnlijk totaal verloren zijn gegaan. We zijn heel blij dat de tennisvereniging ons tijdelijk soelaas biedt. Tbt en met de start van het tennisseizoen in april mogen we gebruik ma ken van hun kleedlokalen", verklaart voorzitter R. Korne- lis van W Schoondijke. Hij hoopt dat de eigen accommo datie tegen die tijd weer in or de is gemaakt. Inmiddels is het interieur van de uitgebrande kleedlokalen gesloopt en kan een aannemer beginnen aan de herstelwerk zaamheden. Die werkzaamheden en de verze- keringstechische afwikkeling zijn volgens Cornel is een zaak voor de gemeente Sluis, die behalve van de kantine, eige naar van het sportpark is. Woordvoerder A Dierikx van de gemeente Sluis kon de woorden van Cornells giste ren niet bevestigen Wel gaat h j er van uit dat de kleedloka len zo spoedig mogelijk wor den hersteld. „Ook wij hebben hier belang bij, omdat we an ders mogelijk op zoek moeten naar een tijdelijke oplossing", aldus Dierikx. H. Smit van de afdeling voor lichting van de politie ver klaart dat het onderzoek naar de brandstichting nog steeds gaande is. Verdere details kon ze niet geven. Kornelis zoekt de brandstichters niet in een bepaalde hoek en gaat nog steeds uit van uit de hand ge lopen vandalisme. Hij noemt de brandstichting vooral een zware slag in het gezicht van de vrijwilligers van de voet balvereniging Gerechtigheid „Twee jaar geleden hebben zij menig vrij uurtje gestoken in het opknappen van beide kleedlokalen. Mede dankzij een budget van twaalfdui zend gulden dat door de ge meente Oostburg beschikbaar werd gesteld, hebben zij de boel piekfijn in orde gekregen Vooral voor hen hoop ik van ganser harte dat er alsnog ge rechtigheid geschiedt", aldus Kornelis. HULST - In de bibliotheken in Hulst, Kloosterzande en Vogel waarde werd Nationale Ge dichtendag gisteren al gevierd. Een dagje eerder dan in de rest van Nederland, want de biblio theken in Oost-Zeeuws-Vlaan- deren hebben vandaag hun wekelijkse sluitingsdag. Het ge dicht staat vanzelfsprekend centraal, het thema is is dit jaar de dierenwereld. In de vitrine in Hulst worden zelfgemaakte ge dichten op papier tentoonge steld. Voor de kinderen is een apart standje ingericht met boe ken vol versjes en rijmpjes Met plastic tasjes konden leden van de bieb twee dichtbundels mee naar huis nemen zonder dat er leengeld voor betaald moest worden Het tasje was verder gevuld met ansichtkaarten en flyers vol gedichten. TERNEUZEN - Op de Tractaatweg in Terneuzen kreeg een automobilist in de nacht van dinsdag op woensdag om 2.16 uur een bekeuring. Hij reed meteen snelheid van 140 kilome ter per uur, terwijl de maximumsnelheid honderd kilometer per uur bedraagt. HULST - De warme maaltijd voorziening Tafeltje-Dek-je zorgt er voor dat vele ouderen en hulpbehoevende mensen in de gemeente Hulst voorzien worden van een warme maaltijd. De serviceorganisatie dreigt in de kou te komen staan. De vlotte bezorging hangt af van het aantal vrijwilligers dat de maaltijden rondbrengt en bij de klanten aflevert. Als er te weinig vrijwilligers zijn worden de routes van de an deren langer en is het mogelijk dat de maaltijden afkoelen omdat ze niet tijdig worden afgegeven. Momenteel zijn er te weinig vrijwilligers en SWO Hulst zoekt dus naar een nieuwe vrijwilliger voor de route Sint Jansteen/ Heikant. Zij die bereid zijn om de maaltijden te bezorgen, kunnen zich melden bij SWO Hulst 0144-315513 HULST - De stichting Buutreedners heeft een ludieke manier verzonnen om het buutfestival 2003 te promoten. Deze week valt bij inwoners van Hulst en de dorpskernen een gele poster in de bus. Er worden Achtduizend posters in A-4 formaat verspreid. Het is de bedoeling dat iedereen de poster tussen 1 en 14 februari voor het raam hangt „We hopen dat veel mensen de poster met het bekend buut- profiel erop zullen ophangen, dan krijgen we een gele recla- megolf in Hulst en omgeving", legt Frans de Schepper uit, be ter bekend als Sieske de Flierefluiter De buutreedners gaan kijken wie de poster heeft opgehangen en hebben een systeem uitgedacht waardoor in alle kernen prijzen kunnen worden uitgedeeld. Iedereen met een poster voor het raam, maakt kans op een prijsje. Het buutreedners- festival 2003 is op 21, 22 en 23 februari, telkens om 20.00 uur in Den Dullaert. Zondag 23 februari is er ook een matinee voorstelling. Kaarten kunnen besteld worden in Den Dullaert of via www- .hulsterbuut.nl HULST - Dinsdagavond werd tussen 18.30 en 21 00 uur in Hulst een verkeerscontrole gehouden, waarbij de nadruk lag op snelheid en verlichting. Op de Absdaalseweg werden zeven snelheidsovertredingen geconstateerd, één automobilist voerde mistlicht; twee auto's hadden defecte koplampen. Er werden drie toonbriefjes voor het tonen van rij- en/of kentekenbewijs uitgeschreven, Op de Tivoliweg viel één bekeuring wegens het voeren van mist licht, vier waren er voor defecte koplampen, drie wegens snel heidsovertredingen en twee voor het niet dragen van de auto gordels. Eén bromfiets werd uit het verkeer genomen omdat de be stuurder geen geldig verzekerings- en bromfietscertificaat kon tonen en hij geen helm droeg Op de Zoetevaart constateerden de controleurs éénmaal een vervallen APK, werden twee automobilisten bekeurd die de gordel niet droegen, een fietser kreeg een bon voor defecte verlichting en twee automobilisten eveneens. Er werden twee toonbriefjes voor het tonen van rij- en/of kentekenbewijs uit geschreven. door Rinus Antonisse GOES - Het milieuproject voor jongeren The Bet begint aan een nieuwe ronde. Bedoeling is dat scholieren met hun gemeente bestuur een energie-wedden schap afsluiten, die twee maanden loopt. Inzet van de leerlingen is het verminderen van de uitstoot aan broeikasgas (C02) in hun eigen leefomge ving. De eerste weddenschap werd vorig jaar, met succes, gehou den. Ditmaal is The Bet gericht op drie middelbare scholen op Walcheren Scholengemeen schap Walcheren en Nehalennia College in Middelburg en Schel- demond te Vlissingen. De aftrap wordt morgen gegeven. De wed denschap gaat 1 maart in. Uitgangspunt is een energiebe sparing van acht procent min der COj te bereiken. Dat is ge koppeld aan de afspraak van de Europese landen in 1997 in Ky oto maakten, om vóór 2012 de uitstoot van broeikasgassen fiks te verminderen. Tot nu toe is daar weinig van terecht geko men; de uitstoot neemt zelfs toe. Via de weddenschap kunnen jongeren het goede voorbeeld geven en zo aandacht vragen voor de problematiek van de broeikasgassen (die klimaat verandering veroorzaakt en daarmee extra rijzing van de zeespiegel en meer neerslag). Het gaat om simpele maatrege len op school en thuis: denken aan licht en verwarming uit doen, de televisie en andere ap paratuur niet stand-by laten staan, spaarlampen gebruiken en het dubbelzijdig kopiëren van papier. De weddenschap kan er per ge meente anders uitzien. De jon geren en gemeenten bepalen zelf de inzet. Als de scholieren winnen, kunnen ze bij voorbeeld zonnepanelen of een ander energievriendelijk cadeau van de gemeente vragen Verliezen ze. dan kan dat worden 'afge kocht' door bijvoorbeeld het verzorgen van een biologische lunch in het gemeentehuis of een dagje de milieuwethouder vervoeren per riksja. De Zeeuwse Milieu Federatie steunt het project. Nutsbedrijf Delta draagt bij uit de pot mi- lieugelden (gevormd door een heffing, betaald door de ver bruikers). poelen waren nog niet in ge bruik genomen door padden, omdat de aanleg achteraf al wat te laat is begonnen. Voordeel is wel dat de paddenpopulatie niet is aangetast door de graafwerk zaamheden." Maas voegt er aan toe dat het bord met wetenswaardigheden over de rugstreeppadden elders weer ingezet kan worden. In Othene-Zuid begint de project ontwikkelaar nog dit jaar met de aanleg van de eerste water partijen. Maas: „En die water partijen zijn, zeker in het begin, uitermate geschikt voor de rug- streeppad. Nieuwe leefmilieus dienen zich dus al snel aan. Daarnaast zal op iets langere termijn aan de oostkant van de nieuwbouwwijk nog een wat grotere biotoop voor de padden- worden ingericht. Het rug- streeppaddenbord kan dus best regelmatig van plaats verande ren in de wijk." door René Hoonhorst TERNEUZEN - Het bord aan de Terneuzense Vrijheidslaan staat er wat zielig bij. De rugstreep padden die er op worden aange prezen zijn nooit in het para dijsje ten zuiden van de laan neergestreken. Dat is overigens maar goed ook, omdat de voor de amfibieën aangelegde putten al lang weer zijn gesneuveld bij het bouwrijp maken van gron den voor uitbreidingsplan Othene-Zuid. Peter Maas van de Stichting Landschapsbeheer Zeeland geeft ruiterlijk toe dat de zes honderd euro die zijn uitgege ven voor het graven van de drie poelen weggegooid zijn. Dat de paddenparadijsjes tijdelijk wa ren, was van tevoren bekend, maar het tempo van de bouw werkzaamheden liep wat voor uit op de verwachtingen. „De

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37