Broomchemie ontslaat dertig man Disney-architectuur vernachelt Knokke PSD'ers vinden moeilijk andere baan Opruimen olie duurt nog dagen Meer maatregelen nodig om Het Zwin van olie te vrijwaren lifiTri SS PLUS Opgeteld de beste! Bedrijf krimpt in na afwijzen vergunning vlamvertrager Tachtig ganzen geëlektrocuteerd Zwaargewonde bij ongeval U krijgt van ons de volle 200 artikelen blijvend in prijs verlaagd! zeeuwse almanak Verval PZC ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 30 januari 2003 door Raymond de Frel BRESKENS - Het gros van het personeel van de Provinciale Stoomboot Diensten (PSD) vindt maar moeizaam een nieu we baan, weet PSD-directeur Harold Thomaes. Vijftien tot twintig mensen kun nen aan de slag bij de NV Wes- terscheldetunnel, zestig bij het fiets-voetveer tussen Breskens en Vlissingen. „Maar voor het overige gaat het heel traag", al dus Thomaes. Een aantal PSD'ers heeft op de veerponten tussen Kruiningen en Perkpolder enige tijd geleden affiches opgehangen met de tekst 'Zoekt een nieuwe uitda ging! Beschikbaar per 18 maart 2003. Huidige functie:', waarna jobs als stuurman, buffetbe- diende en machinist worden ge meld. De aan de pamfletten bungelende telefoonnummers zijn inmiddels grotendeels afge scheurd, maar of de initiatieven ook daadwerkelijk in banen heeft geresulteerd, durft Tho maes niet te zeggen. De werving voor de jobs bij de Westerscheldetunnel en het fiets-voetveer is in volle gang. „Ook zijn er mensen die bij het loodswezen aan de slag kunnen of als verkeersleider bij Rijks waterstaat. Maar het merendeel heeft nog geen nieuwe baan. Er moet natuurlijk ook nog geva ren worden. Veel medewerkers willen bewust tot en met de laat ste dag blijven varen, want dan vallen ze daarna onder een soci aal statuut. Dan hebben ze een financieel vangnet, oftewel een betere financiële situatie dan dat ze in de werkloosheidswet terecht komen." door Harold de Puysseleijr DEN HAAG/- Broomchemie in Terneuzen heeft een maand ge leden het personeelsbestand noodgedwongen in moeten krimpen met dertig werkne mers. De maatregel was nood zakelijk omdat het chemiebe drijf geen toestemming krijgt een nieuw vlamvertragend mid del in productie te brengen. De Raad van State in Den Haag bepaalde gisteren, dat Broom chemie de benodigde vergun ningen voor de productie van de vlamvertrager FR720 niet krijgt. De milieuorganisaties Zeeuwse Milieu Federatie en Greenpeace vochten de verle- van de vergunningen door Gedeputeerde Staten (GS) van Zeeland en de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat met succes aan. „Het is vechten te len de bierkaai", aldus een te- eurgestelde manager J. van der Wal van Broomchemie in een re actie. „Maar op een gegeven moment houdt het op, hè." der Wal kondigde eerder al aan dat Broomchemie dertig van de 130 arbeidsplaatsen zou moeten schrappen als de pro ductie van de vlamvertrager niet door zou gaan. „We hebben geprobeerde de schade zoveel mogelijk te beperken", zegt Van der Wal. „Maar toch hebben we een groot deel van die mensen moeten laten gaan zonder dat ze Kat gekregen hebben." Daarnaast lukte het wel, een aantal oudere werknemers in een vroegpensioenregeling te krijgen, en kregen anderen vol- KERKWERVE - Naar schatting tachtig ganzen - vermoedelijk rotganzen of Canada-ganzen - zijn gistermiddag dood gevon den op een akker langs de Verse- putseweg bij Kerkwerve. Jager C. Boot vermoedt dat de dieren bet slachtoffer zijn geworden van het zware onweer dat dins dag over Schouwen-Duiveland trok. Boot werd gebeld door de politie die op haar beurt weer door om wonenden van de akker waren gealarmeerd Volgens een woordvoerster van de politie werd melding gemaakt van 'uit de lucht vallende ganzen „Sommige ganzen lagen hele maal open en bij anderen was de nek helemaal geknakt. Ik jaag nu al veertig jaar, maar zoiets als dit heb ik nog nooit meege maakt Ik vermoed dat de bees ten door de bliksem getroffen ójn." Een door een roofdier aangerichte slachting onder de ganzen acht Boot onwaar schijnlijk Boswachter D Fluijt van Staatsbosbeheer bevestigt bet vermoeden van Boot. „Een paar jaar geleden is iets derge lijks bij Oosterland gebeurd, maar toen waren het er veel minder. Afgaande op wat Boot vertelt, vermoed ik dat de dieren gewoon zijn geëlektrocuteerd." gens de zogenaamde kanton rechterformule nog een aantal maanden salaris mee bij hun vertrek. Het juridische en politieke steekspel rond de omstreden productie van de vlamvertrager speelt al geruime tijd. Eind 2001 gaven GS aan Broomchemie een vergunning af voor de productie van de vlamvertrager, de staats secretaris stemde in met een vergunning voor het lozen van afvalwater dat vrij zou komen bij het maken van FR-720. Tot de productie van de vlamvertra ger is het overigens nooit geko men. De minister van Milieube heer, de regionaal inspecteur voor de milieuhygiëne en des kundigen waren van mening dat de schadelijkheid van de broomhoudende stof die wordt gebruikt bij de productie van de vlamvertrager onvoldoende was aangetoond. Dat leidde uit eindelijk tot een productiever bod. Vergelijkbare broomver- bindingen staan als zeer gevaarlijk bekend. Die verwan te stoffen schoppen de hor moonhuishouding van levende wezens in de war. Signaal Zo lang er nog geen exacte we tenschappelijke gegevens voor handen zijn over de aard en de mate van schadelijkheid van vlamvertrager FR 720, vindt ook de Raad van State het beter de stof niet te produceren. Vol gens deze raad is er sprake van 'een gebrek aan informatie over de exacte eigenschappen van een nieuwe in een inrichting te produceren en via lozing van af valwater in het milieu terecht komende stof, waarvan het ern stige vermoeden bestaat dat deze zeer nadelige gevolgen voor het milieu heeft' Greenpeace ziet in de uitspraak van de Raad van State 'een dui delijk signaal voor toekomstige wetgeving voor de omgang met giftige stoffen', zo laat de orga nisatie in een persverklaring weten. Broomchemie gooit het bijltje er nog niet bij neer, aldus Van der Wal „Commercieel ge zien is het al lang niet meer inte ressant om er mee door te gaan De concurrent heeft de markt al lang ingepikt Ook in Israël (bij het moederbedrijf van Broom chemie, red.) wordt het nu ge maakt. Maar politiek gezien is dit een hele slechte zaak en daarom gaan we door." Veegmachines halen de olie van het strand bij Westkapelle. foto Ruben O reel door Melita Lanting WESTKAPELLE - Rijkswaterstaat heeft gisteren een begin gemaakt met het weghalen van aangespoelde olie uit de Tricolor op de Zeeuwse kust. In Westka pelle werd met de hulp van een speciale zeef het zand schoongemaakt. Een klus die nog zeker enkele dagen zal duren. Eèn grote trekker met daar achter de zeefmachine trekt langzaam baantjes over het Westkappelse strand. Stukje bij beetje wordt het zand gezeefd op olieres ten Ondertussen zijn andere medewer kers van Rijkswaterstaat bezig met het vangen van vogels en het bij elkaar har ken van olieresten. Een van de mannen vindt al snel een totaal verzwakte vogel- Het dier heeft nauwelijks meer fut en moet uit zijn lijden worden verlost. De vinder durft het dier niet zelf te doden en vraagt hulp van zijn collega's. Die laten het stuk voor stuk afweten en de man blijft alleen staan met die vogel in zijn ar men. Uiteindelijk vat hij al zijn moed bijelkaar en doodt het dier. Verderop langs de vloedlijn probeert een zeekoet zijn verenpak te ontdoen van aange koekte olie. Een poging die op niets uit loopt. De olie blijft er centimeters dik op zitten en ondertussen spoelen alweer nieuwe resten olie aan op het strandje Aan het eind van de dag is het strand bij Westkapelle schoon. Projectleider B. Backus van Rijkswaterstaat: „Ik ben re delijk tevreden. Het strand is mooi schoon maar ik had gehoopt meer te kun nen doen. Morgen zetten we nog twee zeefmachines in. We gaan dan met een man of tachtig de olievervuiling te lijf." Hoe omvangrijk de olievervuiling is, wordt in de loop van de dag steeds duide lijker. Aan het eind van de ochtend spoelt de eerste olie aan op Schouwen-Duive land en drijven kleine vlekken olie de Oosterschelde op. Uit voorzorg worden de Jacobahaven en de Sofiahaven op Noord-Beveland afgesloten met drij vende kragen. Op de stranden tussen Vlissingen en Zoutelande zijn drie mannen van de ge meente Vlissingen hard aan het werk om dode vogels op te ruimen en nog levende exemplaren te vangen. Medewerker A. Dijkstra zegt: „Ik krijg zojuist een tele foontje dat even verderop bij Dishoek een meisje op het strand zit met drie le vende vogels. Die gaan we eerst maar ha len." Daar aangekomen blijkt dat de moeder van het meisje de dieren inmiddels in een kooi heeft gestopt. Terwijl Dijkstra nog even staat te praten met de vrouw spoelt alweer een nieuwe vogel aan. Ook dat dier wordt snel gevangen en wordt luid gillend bij de anderen in het kooitje ge stopt, op weg naar vogelopvang De Mik- ke. Dierenarts Op de Zeeuws-Vlaamse kust spoelt wei nig olie aan. Kleine hoeveelheden drij ven op het strand bij Breskens en bij het Zwin. Zo'n vijftig dode en levende vogels worden opgeraapt Dierenarts G. de Bruijckere in Breskens fungeert in Zeeuws-Vlaanderen als opvangadres voor de nog levende vogels. De dieren krijgen bij hem eerste hulp en moeten daarna naar de Mikke. De Bruijckere zit inmiddels aardig omhoog met de vogels want het vervoer van de dieren naar De Mikke in Middelburg is een probleem. „Ik kan dat niet allemaal zelf doen. Ik hoop dat er vrijwilligers zijn die voor mij de komende dagen vogels naar de over kant willen brengen. Laat ze mij dan even bellen." Vandaag gaat de schoonmaakactie ver der. De gemeenten Vlissingen en Schou wen-Duiveland maken hun eigen stran den schoon en Rijkswaterstaat zet zogenaamde vacuumzuigers in. Dat zijn auto's die normaal gesproken noolput- ten leegzuigen. Hiermee wordt de olie bij de stormvloedkering opgezogen. Als het nodig is worden deze wagens ook ingezet op de dijk bij Westkapelle. Een speciale boot met veegarmen ruimt de olieresten op de Oosterschelde op. Vrijwilligers van de Vogelwerkgroep Walcheren gaan morgen opnieuw de stranden af op zoek naar nieuwe olieslachtoffers door Kris Naudts KNOKKE-HEIST - Het bouw kundig erfgoed van de Vlaamse badplaats Knokke-Heist ver dwijnt in hoog tempo onder de •lopershamer en wordt vervan- S*n door banale 'Disney-archi tectuur'. Dat zegt J. Vanden- bteeden, directeur van het Brusselse Sint-Lucasarchief. Hij heeft Knokke voorgedragen Mn te worden opgenomen op de 'ijst van meest bedreigde erf- 8oed ter wereld van het World Monuments Fund in New York. Mgens Vandenbreeden is Knokke exemplarisch voor de Ijsrloedering van de hele Vlaamse kust waar prachtige ^a's uit het Interbellum, de Periode tussen beide wereldoor logen, vanaf de jaren zestig van de vorige eeuw ten prooi vielen "an vastgoedmakelaars en het Massatoerisme. Aan vrijwel de kele Knokse kustlijn verrees een soort Atlantikwall van ordinai re hoogbouw De overheid liet begaan. De Vlaamse admini stratie van Monumenten en Landschappen startte in Knok ke slechts enkele maanden gele den een beschermingsprocedu re. Van een lange lijst van 673 waardevolle villa's kregen er 73 een voorlopige bescherming Het hangt van minister van Cul tuur P. Van Grembergen af hoe veel er uiteindelijk definitief worden gered. Het Sint-Lucasarchief vindt de beschermingspolitiek van de overheid ontoereikend om pro jectontwikkelaars af te stop pen. Door Knokke-Heist op de lijst te plaatsen van het World Monument Fund hoopt hij rui mere steun te vinden. „Vooral de wijken Het Zoute en Duinber gen worden bedreigd", zegt di recteur Vandenbreeden. „Als je slechts zeventig waardevolle villa's bewaart, staan die over twintig jaar totaal geïsoleerd in een banale omgeving en krijg je beschermde karikaturen. Hij pleit voor de bewaring van stadsgezichten en dat vergt de conservering van veel meer ar chitecturale meesterstukken. Uit eigen onderzoek besluit het Sint-Lucasarchief dat van de 650 opmerkelijke villa's van Het Zoute er 240 voldoende waarde vol zijn om voor het nageslacht te worden bewaard. Meewerken Burgemeester L Lippens van Knokke wil met het Sint-Luca sarchief rond de tafel gaan zit ten Hij heeft directeur Vanden breeden uitgenodigd voor de eerstkomende vergadering van de gemeentelijke commissie ruimtelijke ordening om de be scherming van villa's in Het Zoute en Duinbergen te bespre ken met plaatselijke deskundi gen en politici. „Knokke wil constructief meewerken aan de bescherming van zijn verleden", Oude villa's tegenover nieuwe appartementen in Knokke. zegt gemeentelijk communica tieambtenaar Jan De Groote Vlaamse gemeenten hebben rui me bevoegdheden om het cul tuurbezit te bewaken. Knokke werkt sinds enkele jaren aan bijzondere inrichtingsplannen waarin strenge voorschriften zijn opgenomen. Met name voor Duinbergen liggen voorstellen klaar die bepalen dat het uiter lijk van waardevolle villa's niet door René van Stee RETRANCHEMENT - In het Zwingebied zijn vermoedelijk aanvullende maatregelen nodig om natuurreservaat Het Zwin bij Retranchement te vrijwaren van olievervuiling uit het wrak van de Tricolor, die half decem ber zonk in het Nauw van Ca lais. Conservator K. Stuyft van natuurreservaat Het Zwin sluit niet uit dat de vervuiling in verband met de moeilijke weersomstandigheden alsnog plaatsvindt. Hij betwijfelt of de drijvende dammen die dinsdag in de twee kreekmondingen in de Zwingeul zijn gelegd een af doende oplossing vormen. „De golven spoelen bij hoogwa ter over de dammen heen. Ver der blijkt dat de olie niet langer op het water, maar dieper in de waterkolom drijft. De olie zou daardoor heel makkelijk onder de dam kunnen doorglippen. Dit levert een langdurige ver vuiling op, omdat de olie zich vermengt met de klei in de kre ken en daardoor heel moeilijk op te ruimen is", aldus de con servator. Op de zandbanken aan de Belgische zijde van de Zwin geul zijn gisteren wel de eerste olieresten aangetroffen, in grootte variërend van een euro cent tot tien centimeter door snede. De technische dienst van de gemeente Knokke heeft die resten inmiddels opgeruimd. Crisiscomité Het crisiscomité van het Zwin- gebied, waarin de gemeenten Sluis en Knokke-Heist en de provincies Zeeland en West- Vlaanderen zitting hebben, komt vandaag opnieuw bijeen om de situatie te bespreken. Het zal dan overwegend gaan over realistische oplossingen om de crisis het hoofd te bieden en een mogelijke herziening van het rampenplan. Met name burge meester Leopold graaf Lippens van Knokke-Heist zou zich heb ben geërgerd aan voortdurende discussies over mogelijke oplos- KAPELLE - Bij een ongeval tussen Goes en Kapelle is giste ren 62-jarige vrouw uit Kapelle ernstig gewond geraakt. Nabij het spoorviaduct kwam de vrouw, die in de richting van haar woonplaats reed door on bekende oorzaak met haar auto in de berm terecht. Haar wagen belandde in een sloot. Een toe vallig passerende ambulance chauffeur redde de vrouw uit de wagen en reanimeerde haar. Het slachtoffer werd vervolgens in kritieke toestand naar het zie kenhuis in Goes gebracht Omdat aanvankelijk niet dui delijk was of er meer inzitten den waren, werd de duikploeg van de Goese brandweer gealar meerd. Familie van het slachtoffer wist echter snel te bevestigen dat er geen andere betrokkenen waren singen De graaf wees er op dat er een kant en klaar rampenplan ligt uit 1984 Hij was voorstan der van het opwerpen van een zanddam ter hoogte van de dui nenrij op Nederlands grondge bied. Die maatregel bleek in verband met de harde wind en hoogwater niet haalbaar. Om die redenen hadden ook de Ne derlandse participanten in het crisiscomité bezwaren. Langs de Zeeuws-Vlaamse kust ondervindt vooral het strand van Breskens tussen de veerha ven en de Panoramaweg hinder van de aangespoelde olieresten. De overlast op rest van de kust strook is aanzienlijk kleiner. Rijkswaterstaat begint van daag met het opruimen. (Advertentie) Nationale Gedichtendag 10.00-13.00 uur Stadsdichter Chawwa Wijnberg vanavond vanaf 17.30 uur [Brasseriemenu Knolselderijsoep en Tagliatelle Roberto (vegetarisch) of Varkensoester en ijs voor 11,50 of 9,00 (vegetarisch menu) zaterdag 1 februari 15.00-16.30 uur a Cap z.ondag 2 februari 13.00-17.00 uur Koopzondag: H.Q0-16.00 uur Clown Rico leest voor uit Dansen met de clown voor kinderen van 4 tot 10 Watersnood 1953 exposities Kanaal 3700 Pieter Kooistra Piet Bulthuis Willy Leijnse en natuurlijk alle herdenkingsboeken kijk ook op BnHaggaiigpftHitiiiiAii Advertentie Zie elders in deze krant onze advertentie. foto Charles Strijd mag wijzigen en in geval van verbouwing de originele plan nen moeten worden gevolgd. In afwachting gingen in deze wijk afgelopen jaren wel talloze vil la's tegen de vlakte. Op de provinciale boot be gint het verval duidelijk zichtbaar te worden. Wie laat in de avond trek in iets eet-of drinkbaars krijgt, moet zon der proviandering de over kant zien te bereiken. De rolluiken van het buffet blijven hermetisch gesloten. Dat doet voor de dienstverle ning in de nog resterende we ken dat de boten varenhet ergste vrezen. Straks moeten de passagiers nog zelf de boegdeuren sluiten. Naar verluidt worden vanaf 1 maart bij het betreden van de boot roeispanen uitgedeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35