Bezoekerscentrum in Yerseke PZC Langs de afgrond Festival als ontmoeting van culturen Vlindertuin blijft hele jaar open Broomchemie mag vlamvertrager niet in productie nemen Gemeentelijk pad ligt op privégrond Giro 860 elle 12 CDA Reimerswaal claimt centrum Nationaal Park Oosterschelde Verpleegkundigen uit Ambon krijgen eerste deeldiploma Creatieve markt in Middelburg Annelot raakte als 15-jarige in coma lLJ Hersenstichting Nederland Soms is een tweede huis geen luxe ADVERTEREN DOET VERKOPEN STICHTING RENESSE donderdag 30 januari 2003 door Rob Paardekam YERSEKE - De Reimerswaalse CDA-fractie vindt Yerseke de ideale plaats om het bezoekers centrum van het Nationaal Park Oosterschelde te vestigen. Bur gemeester en wethouders zou den zich daar hard voor moeten maken. Raadslid H. Eversdijk heeft aan het college schriftelijke vragen over de kwestie gesteld. Volgens zijn partij heeft het toerisme in Reimerswaal een flinke push nodig. Het schaal- en schelpdie- rerimuseum kan daarin een gro te rol spelen. Verhuizing De plannen van het museumbe stuur om richting de oesterput ten te verhuizen, kunnen op in stemming van het CDA reke nen. De partij vindt dat ook het bezoekerscentrum van het Na tionaal Park Oosterschelde pri ma bij de oesterputten zou pas sen. Yerseke is volgens Evers- dijk de beste plaats daarvoor, omdat de actie voor het behoud van een zoute Oosterschelde destijds met name vanuit die plaats werd gevoerd. Het CDA vindt dat de andere Bevelandse gemeenten het initiatief moeten ondersteunen. In het rapport 'Eén de Bevelanden' wordt im mers gesteld dat deze regio haar toeristisch-recreatieve product moet versterken. Eversdijk wil van B en W weten of ze zijn visie ondersteunen en zich hard wil len maken voor de komst van het bezoekerscentrum naar Yerseke. Eerder al constateerde direc teur J. Zom van het Nederlands Research Instituut voor Recrea tie en Toerisme (NRIT) dat Rei merswaal de aanwezigheid van de schaal- en schelpdierencul tuur veel meer moet uitbuiten in toeristisch opzicht. Het NRIT werkt samen met de gemeente aan een actualisering van de be leidsvisie recreatie Verval De oesterputten vallen daar overigens buiten. De gemeente werkt aan een aparte notitie over de toekomst hiervan. Veel politieke partijen lieten vorig jaar weten met lede ogen aan te zien hoe de putten in verval ra ken In de notitie wordt be paald, welke kant de gemeente op wil met de oesterputten. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De vijf Molukse verpleegkundigen die in Zee land bijgeschoold worden in de zorg, hebben gisteren hun eerste deeldiploma ontvangen. Lista Noya, Christy Latuputty, Melki Noya, Rut Nuruwe, Caro lina Lekahena zullen nog een jaar in de gemeente Vlissingen blijven. Daarna keren ze terug naar de Molukken. „Óp Ambon kunnen ze jullie kennis hard gebruiken", rea geerde de ambassadeur van In donesië, Muhammad Yusuf gis teren bij de diploma-uitreiking in Vlissingen. De vijf verpleegkundigden zijn al een jaar in Vlissingen. Zij vol gen taal- en theorielessen via het ROC Zeeland en werken in verschillende zorginstellingen in Midden-Zeeland. „Het bevalt me heel erg goed", zei Christy Latuputty. „Ik werk bij 't Gasthuis in Middelburg. Ik heb daar leuke ideeën opge daan. Terug op Ambon wil ik ook iets voor ouderen beteke- Succes „Het is een succes, dat navol ging verdient", zegtB. Latuheru van de projectgroep aan. „We proberen nu om in januari 2004 een tweede groep hier naar toe te laten komen. We denken dan aan twintig verpleegkundigen." In de stromende regen maakte wethouder A. van Opdorp (links) een begin met de uitbreiding van de vlindertuin. Hij werd geholpen door eigenaar Johan Antes en diens kleinkinderen Jannick en Lindsay van der Meer. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt KWADENDAMME - Wethouder A. van Op- dorp van de gemeente Borscle heeft woens dag in de stromende regen de eerste schop pen beton gestort voor de vlindertuin van het Berkenhof in Kwadendamme. Hij werd daarbij geholpen door eigenaar en initia tiefnemer van de Berkenhof, Johan Antes en diens kleinkinderen Jannick en Lindsay van der Meer. „Die regen, zo stelde Van Opdorp, is alleen maar goed want Antes werkt het beste tegen de verdrukking in. Verdrukking heeft hij wel gevoeld, niet in de laatste plaats door ons, het gemeentebestuur van Box-sele. Het heeft vier jaar geduurd voordat de procedures rond waren die een degelijke horecagelegenheid en een uitgebreide vlin dertuin mogelijk maken." De Berkenhof, tien jaar geleden nog een moeilijk stuk land bouwgrond van een hectare, begon als een uit de hand gelopen hobby van voormalig slager Johan Antes. De tuin werd na verloop van tijd opengesteld voor het publiek en er werd wat geschonken in de schuur. Ook als hobby begon Antes, liefhebber van passiebloemen en vlinders, een vlindertuin in een kas van vierhonderd vierkante meter. Ook die groeide uit tot een attractie. Inmiddels is de schuur uitgebreid en kan de familie Antes een koff ieschenkerij exploite ren die aan de voorschriften in alle vergun ningen voldoet. Voor een nieuwe, veel grote re vlindertuin, heeft de projectgroep ATN: leerlingen van het AOC-Groencollege in Goes, een ontwerp gemaakt. In een kas van duizend vierkante meter komt een Midden-Amerikaans biotoop, waarin de een veelheid aan tropische plan ten en vlinders kan gedijen. Er komen rot sen in, watervallen, vijvers, grotten, brug gen en een hutje. De kronkelenden paden le veren tal van interessante zichtlijnen op, vooral wanneer er duizenden vlinders zul len rondvliegen. In het najaar moet de tuin klaar zijnen open. De vlinders uit de oude tuin, althans hun poppen, zijn inmiddels ondergebracht in dierentuinen. Voor de nieuwe vlindertuin wordt de bevolking momenteel in Engeland gekweekt. De nieuwe tuin gaat, in tegenstelling tot de oude, het hele jaar open, zodat Zeeland er een slechtweerattractie bij krijgt. De Ber kenhof is ook opgenomen in de nieuwe fol der van het Bureau voor Toerisme Zeeland, waarin groepsarrangementen worden aan geboden. door Harold de Puysseleijr DEN HAAG - Broomchemie in Terneuzen heeft een maand ge leden het personeelsbestand noodgedwongen in moeten krimpen met dertig werkne mers. De maatregel was nood zakelijk omdat het chemiebe drijf geen toestemming krijgt een nieuw vlamvertragend mid del in productie te brengen. De Raad van State in Den Haag bepaalde gisteren, dat Broom chemie de benodigde vergun ningen voor de productie van de vlamvertrager FR720 niet krijgt. De milieuorganisaties Zeeuwse Milieu Federatie en Greenpeace vochten de verle ning van de vergunningen door Gedeputeerde Staten (GS) van Zeeland en de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat met succes aan. „Het is vechten te gen de bierkaai", reageert ma nager J. van der Wal van Broom chemie. „Maar op een gegeven moment houdt het op, hè." Van der Wal kondigde eerder al aan dat Broomchemie dertig van de 130 arbeidsplaatsen zou moeten schrappen als de pro ductie van de vlamvertrager niet door zou gaan. „We hebben geprobeerde de schade zoveel mogelijk te beperken zegt Van der Wal. „Maar toch hebben we een groot deel van die mensen moeten laten gaan zonder dat ze wat gekregen hebben." Daarnaast lukte het wel, een aantal oudere werknemers in een vroegpensioenregeling te krijgen, en kregen anderen vol gens nog een aantal maanden salaris mee bij hun vertrek. Het juridische en politieke steekspel rond de omstreden productie van de vlamvertrager speelt al geruime tijd. Eind 2001 gaven GS aan Broomchemie een vergunning af voor de productie van de vlamvertrager, de staats secretaris stemde in met een vergunning voor het lozen van afvalwater dat vrij zou komen bij het maken van FR-720. Tot de productie van de vlamvertra ger is het overigens nooit geko men. De minister van Milieube heer, de regionaal inspecteur voor de milieuhygiëne en des kundigen waren van mening dat de schadelijkheid van de broomhoudende stof die wordt gebruikt bij de productie van de vlamvertrager onvoldoende was aangetoond. Dat leidde uit eindelijk tot een productiever bod. Vergelijkbare broomver- bindingen staan als zeer gevaarlijk bekend. Die verwan te stoffen schoppen de hor moonhuishouding van levende wezens in de war. Zo lang er nog geen exacte we tenschappelijke gegevens voor handen zijn over de aard en de mate van schadelijkheid van vlamvertrager FR 720, vindt ook de Raad van State het beter de stof niet te produceren. Vol gens deze raad is er sprake van 'een gebrek aan informatie over de exacte eigenschappen van een nieuwe in een inrichting te produceren en via lozing van af valwater in het milieu terecht komende stof, waarvan het ern stige vermoeden bestaat dat deze zeer nadelige gevolgen voor het milieu heeft'. Politiek Greenpeace ziet in de uitspraak van de Raad van State 'een dui delijk signaal voor toekomstige wetgeving voor de omgang met giftige stoffen'. Broomchemie gooit het bijltje er nog niet bij neer, aldus Van der Wal. „Com mercieel gezien is het al lang niet meer interessant om er mee door te gaan. Maar politiek ge zien is dit een hele slechte zaak en daarom gaan we door." MIDDELBURG - Fimo klei,pa- puela snijden en servetdecora tie. Deze hobby's komen aan bod tijdens de creatieve markt die zaterdag wordt gehouden in Middelburg. Plaats van handeling is het Cre ativiteitscentrum aan de Toren- weg 4a. De markt duurt van 10.00 tot 16.00 uur. door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Tien jaar na dat de gemeente Middelburg het voetpad tussen de Benenson- straat en de Teresaweg in Mid delburg heeft aangelegd, blijkt het pad gedeeltelijk op particu lier terrein te liggen. Per toeval kwamen de bewoners daar ach ter. Ze willen terug waar ze recht op hebben. Het pad is jarenlang gebruikt door kinderen die naar school liepen. Sinds de school ver plaatst is. ligt het verbindings pad er verlaten bij Een bewoner van de Benensonstraat vroeg de gemeente of hij het deel van het pad dat direct naast zijn woning ligt, kon kopen. „De grond komt niet voor verkoop in aanmer king", reageerde Middelburg. En als dat wel zo was, zou de achterbuurman het overige ge deelte van het pad moeten aan kopen. „Complicerende factor in het onderhavige geval is dat het pad gedeeltelijk op het ei gendom van bewoners aan de Oude Vlissingseweg ligt", schreef de gemeente. „De buurman liet ons die brief zien en zo kwamen we er achter dat die grond van ons is", zegt D Houmes. „Vroeger lag daar een sloot. Onze tuin reikte officieel tot het middelpunt van de sloot. Maar omdat wij huisdieren heb ben, hadden we destijds de schutting vóór de sloot gezet. Toen die gedempt werd en er een pad kwam, hebben we eigenlijk nooit nagemeten waar de erf- grens ligt. Er is een nieuwe schutting geplaatst. Nu blijkt het toch nog een heel stuk te schelen." Erfgrens De erfgrens loopt diagonaal over het pad. „Dat betekent dat wij op het diepste punt nog 1,80 meter tegoed hebben. Dat stuk willen we toch terug De vraag is alleen wat de mogelijkheden zijn en wat de gemeente er voor over heeft." De gemeente Middelburg heeft geen idee hoe het pad aangelegd kon worden op gronden die niet van haar zijn „Het moet ver keerd uitgezet zijn", zegt G. van Boven van Stadsontwikkeling. „Wij kwamen er zelf pas achter toen de aanvraag binnenkwam om een stuk van het pad aan te kopen. Maar wat precies de oor zaak is, is niet meer te achterha len. Ik heb een gesprek gehad met familie Houmes en heb ze gezegd dat ik contact opneem met de andere buren waarvan we ook grond gebruikt hebben. De zaak zal voorlopig nog even blijven liggen. We moeten met de omwonenden afspreken of we de grond gaan aankopen of afstaan door Rolf Bosboom GOES - Onder de naam Alles Goes wordt van vrijdag 14 tot en met zondag 16 februari een nieuw cultureel festival gehou den. De organisatoren willen daarmee vooral mogelijk ma ken dat mensen, van jong tot oud en afkomstig uit verschil lende culturen, elkaar kunnen ontmoeten. Het idee voor het festival is ont staan in het Allochtonenplat- förm dat in Goes actief is. Daar- irt zijn organisaties zoals Stichting Surantar, de Turkse Stichting Goes, de Marokkaan se Stichting Goes en Vluchtelin genwerk vertegenwoordigd. Het platform wordt gecoördi neerd door SMWO Welzijn, de welzijnsorganisaties binnen de gemeente. „We wilden iets gezamenlijks organiseren", zegt Jos Bekker van SMWO Welzijn, die samen met onder anderen Narriman el-Khattabi en Soebhaas Maha- dir het voortouw heeft geno men. „Ook dachten we aan een themawaarbij we voor 'vriend schap' hebben gekozen. Daar mee kun je iets neerzetten voor de totale bevolking en niet al leen voor de minderheden." Er kwam een samenwerking tot stand met Rens Schot van podi um 't Beest, die voor de pro grammering van het festival zórgde. De gemeente Goes en de provincie bleken bereid te zijn het initiatief financieel te on dersteunen. „We werden zelfs met open armen door hen ont vangen en eigenlijk door ieder een." De eerste editie van Alles Goes kent een uitgebreid program De organisatoren van het festival Alles Goes: vlnr: Rens Schot: Jos Bekker; Narriman el-Khattabi en Soebhaas Mahadir. foto Willem Mieras ma, met 't Beest als locatie. Het festival wordt vrijdag 14 febru ari om 17.00 uur geopend door gedeputeerde G. de Kok. Om 17.15 uur wordt de Turkse film Vizontele vertoond. Na afloop is er een buffet met hapjes uit di verse windstreken, om 20 30 uur gevolgd door de voorstel ling De tweede etage van mu ziek- en danstheater Man taan Soap De zaterdag staat grotendeels in het teken van de jeugd. Vanaf 11.00 uur is er een workshop van meiden van twaalf tot en met achttien jaar die hun eigen soap in elkaar kunnen zetten. De ska te- en breakdancegroep ISH verzorgt vanaf 12.30 uur een workshop rap voor jongeren tot en met achttien jaar. Dezelfde groep brengt vanaf 15.30 uur geïnteresseerden draaitafel kunsten op hiphopgebied bij. Vanaf 19.00 uur is er opnieuw een hapjesbuffet, 's Avonds is er muziek, met een optreden van de Nederlands-Marokkaanse raï-groep Kasba, die een jaar geleden in de Amsterdam Arena optrad voor prins Willem- Alexander en Móxima aan de vooravond van hun huwelijk. Het concert van Kasba wordt voorafgegaan én gevolgd door een optreden van DJ Saïf. Jeugdtheater Samba Salad her- vatzondagom 13.30 uurde acti viteiten met het kleurrijke mu ziekspel Vallen en opstaan voor kinderen vanaf vier jaar Om 20.30 uur voert de Rotterdamse toneelgroep Rotjong het stuk Friends will be friends op, een theaterproductie voor jongeren vanaf veertien jaar. Gelijktijdig wordt andermaal de film Vizontele vertoond Het fes tival wordt om 22.30 uur afge sloten. De organisatoren benadrukken echter dat Alles Goes niet alleen voor allochtonen is bedoeld. „Het is een multicultureel festi val", zegt El-Khattabi „Dat be tekent dat echt alle culturen aan bod kunnen komen." Ook in de programmering komt die bena deringterug Het is de bedoeling dat Alles Goes geen eenmalige gebeurtenis wordt. Dit is het verhaal van Annelot. In december 1997 raakte de toen 15-jarige Annelot in coma na een aanrijding. Haar vader vertelt over de enorme gevolgen. We vreesden het ergste 'Annelot was vreselijk beschadigd: een schedelbreuk, bloeduitstortingen in de hersenen, er kwamen ontstekin gen bij. We vreesden het ergste. Direct na het ongeluk zocht ik infor matie. Ik las over een speciale coma therapie in revalidatiecentrum Leij- park te Tilburg en wist Annelot daar te krijgen. Een kleine twee maanden na het ongeluk kwam ze uit coma. Ze moest helemaal opnieuw beginnen, alsof ze opnieuw werd geboren. Vanuit haar eigen kracht heeft ze dit proces doorstaan, letterlijk met vallen en op staan. We praten als gezin over de tijd voor en na het ongeluk. Het heeft ons veranderd en als gezin hechter ge maakt.' Terug in de maatschappij Annelot volgt nu de opleiding Sociaal Pedagogisch Werk, ze loopt stage in een verpleeghuis voor geestelijk en lichamelijk gehandicapten. Ze heeft een vriend, werkt als bijbaantje in een broodjeszaak, en pas heeft ze haar rijbewijs gehaald. In een auto met au- leder jaar raken ongeveer 500 Nederlanders in een langer dan zes uur durende coma als gevolg van een ongeval. Een zelfde aan tal raakt in coma door een ande re oorzaak. tomaat, want meerdere handelingen tegelijkertijd zijn moeilijk voor haar. 'We blijven ons zorgen maken, haar extra in de gaten houden. Ze is veran derd: ze is zo lief, ze gelooft iedereen zo makkelijk. En verder is haar korte termijn geheugen achteruit gegaan en heeft ze concentratieproblemen. Maar van de groep van zeven patiën ten waartoe zij behoorde zijn er twee gestorven. Zij is de enige die terug is in de maatschappij. We hebben enorm geluk gehad.' Steun de Hersenstichting Nederland Wetenschappelijk onderzoek en re validatie zijn uiterst belangrijk om de gevolgen van hersenletsel te behan delen. Verder is goede voorlichting van belang. Word daarom donateur van de Her senstichting of doe een gift. Iedere bijdrage, groot of klein, is welkom. Ons CBF-keurmerk garandeert een verantwoorde besteding van uw bij drage. Korte Houtstraat 10,2511 CD 's-Graveohage - Tel. 070 - 360.48.16 - www.hersenstichting.nl Wie zorgt voor een kind als de ouders dat even niet kunnen? Dan is het geweldig dat mensen als u die zorg overnemen. Wilt u meer weten over zo'n tijdelijke ouderrol? Kijk dan op www.pleegzorg.nl of bel 0800 -022 34 32. www.pleegzorg.nl bruidshuis 70O modellen maat 36 t/m 60 Brouwerijstraat Open van ma. t/m za. van 10 - 17 u. Oostfctura Zo .3 13-17 uur 0117 - 45 48 61 VERGADERING BESTUUR Datum, Tijdstip en Plaats: Maandag 3 februari 2003 om 19.30 uur in het kantoor aan de Jan van Renesseweg 25 te Renesse. AGENDA 1Opening 2. Nolulcn 3. Ingekomen stukken/Mededelingen 4 Verzoeken om bijdragen: a. Door de Gemeente Schouwen-Duiveland t.b.v. nieuw reddingspostcn strandreddingsbrigadc Westerschouwen b. Door de Stichting Museumhaven Zeeland te Zienkzee betreffende de exploitatie na ingebruik name van de Houlloodscn c. T.b.v. een publicatie van cultuurhistoricus Hein Kluiver d. Door de Tennisstichting Schouwen-Duiveland voor enkele evenmenten e. Door de Stichting Brouwse Dag voor de muziek play-inn. 5. Overdracht erfpachtrecht Elzenmeet 10 te Renesse 6. Verbouwingsplannen Abclenpad 4 te Nieuw-Haamstede 7. Voorkomende Zaken 8. Rondvraag 9 Sluiting J. T. A. Kogelman, voorzitter De vergadering is openbaar. Internet: www.stichtingrenesse.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 30