30 kilometer in Schouwse kernen PZC Oorkonde voor jonge dierenredster Aandacht voor Bru als bruggenhoofd op tentoonstelling Nieuwe ronde voor milieuproject scholen sll Gemeente dringt op hele eiland maximumsnelheid terug Vrijspraak voor verdachte mishandeling Veerhoek Autokrakers actief Auto frontaal op container Snelheidsovertreder gepakt VOC-monument later klaar Kluis Nehalennia opengebroken Kop-staartbotsing in Zierikzee Winkeldief aangehouden agenda Ernstig gewonde bij ongeval donderdag 30 januari 2003 door Famke van Loon ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland gaat de maximumsnelheid in alle dor pen en steden op het eiland te rugbrengen naar dertig kilome ter per uur. Komende maand worden de borden geplaatst en de markering op het wegdek j aangebracht. Half of eind maart moet de afbakening van de 30- kilometerzones klaar zijn en wordt het strengere regime in gesteld. j Schouwen-Duiveland heeft net als andere gemeenten enkele ja ren geleden het convenant van het project Duurzaam Veilig Verkeer ondertekend. Het doel van dit project is in verschillen de stappen de wegen veiliger te maken en het aantal verkeers slachtoffers terug te dringen. Rijk, provincies, waterschap pen en gemeenten werken hier- in samen. De eerste fase van Duurzaam Veilig, die eind 2002 afliep, heeft vooral in het teken gestaan van aanpassing van de I straten zelf: het leggen van on dermeer drempels, aparte fiets- paden en veilige voetgangers- oversteekplaatsen. Daarnaast moet in zoveel mogelijk gebie den binnen de bebouwde kom, waar gewoond en geleefd wordt, de maximumsnelheid worden beperkt tot dertig kilo meter per uur. Budget Deze maatregelen voor Schou wen-Duiveland zijn onderge bracht in een waslijst aan plan nen in het Integraal Verkeer en Vervoer Plan (IWP). Hoewel aanpassingen van de wegen een flinke schep met geld kosten en het budget van de gemeente hiervoor beperkt is, is mede op aandringen van bewoners en dorpsraden voorrang gegeven aan 'duurzaam veilige kernen'. Het afgelopen jaar zijn daarom veel straten op verschillende plekken op het eiland drastisch op de schop genomen: zo is bij basisschool het Kofschip in Zie- rikzee een slinger en een extra vluchtheuvel aangelegd, terwijl op de Lage Weg in Westenschou- door Piet Kleemans BRUINISSE - Beelden van het verdronken dorp, maar ook van de evacuatie, het dijkherstel en de functie van Bruinisse als bruggenhoofd zijn te zien op de foto-expositie Bru en de Ramp. De expositie is te zien in het Vis serijmuseum. Vanuit Bruinisse en Zijpe wer den mensen en dieren overge bracht naar veiliger oorden. Op de foto's in het visserij museum is verder te zien hoe de kadavers van verdronken dieren er wer den verzameld en per schip naar Anna Jacobapolder werden ge bracht. Aanvoer In de vluchthaven en de veerha ven was het een komen en gaan van schepen. Van elders werden zandzakken aangevoerd, hulp goederen aangeland en meerden schepen af die drinkwater naar REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) j| Piet Kleemans I j Famke van Loon I Ali Pankow I EsmeSoesman I Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl wen drempels zijn neergelegd Nu die aanpassingen klaar zijn, wil het college het dertig-kilo meterregime daadwerkelijk in voeren in de dorpen en steden. De komende maand worden hiervoor de laatste maatregelen getroffen De zogeheten kom- poortjes, die al zijn neergezet, krijgen een dertig-kilometer- het verdronken eiland brach ten. Met kleinere schepen en Amerikaanse amfibievoertui gen werden de hulpgoederen vanuit Bruinisse over het eiland gedistribueerd. Voor hulpverleners werd in de Stoofpolder bij Bruinisse inge richt wat in de volksmond al snel 'het kamp' werd genoemd. De helpers die uit heel Neder land en daarbuiten toestroom den, konden daar overnachten en bijkomen van het zware werk. Bij het Zijpe was ook een tijdelijke begraafplaats voor rampslachtoffers ingericht. Ook daar zijn op de expositie in het Visserij museum beelden van te zien. Belangrijke beelden, volgens dominee H. van de Brink. Want hoewel de ramp in Bruinisse re latief weinig slachtoffers eiste liet de watersnoodramp ook in het visserdorp diepe sporen achter. En meer nog dan woor den helpen, stelde Van den Brink, beelden om de gruwelen van toen te verwerken. Zandzakken Van den Brink speelde destijds, stelde bestuurslid van de Stich ting Bruse Musea M. Kik, een belangrijke rol bij de opvang van door de ramp getroffenen Ook was de Bruse dominee vol gens Kik niet te beroerd om de handen uit de mouwen te ste ken. ,,Het was één van de eer sten die met zandzakken begon te sjouwen." Een dominee had in die dagen, groef Van den Brink in zijn her innering, op een dorp alom ge zag. „Een dominee was toen een autoriteit, een man waar naar werd geluisterd." Hetgeen niet wegneemt dat Van den Brink al zijn gezag in de strijd moest gooien om de Bruenaars te be wegen Bruinisse te verlaten. Ook van die evacuatie zijn foto's te zien in het Visserijmuseum. Verder wordt op de expositie aandacht besteed aan weersom standigheden op 1 februari 1953, waterstanden, dijkdoor braken en de blijken van mede leven, inclusief de adoptie door de gemeente Gorssel van Brui nisse. De expositie is van 1 tot en met 15 februari van manden tot en met zaterdag toegankelijk van 14.00 tot 17.00 uur in het visse rijmuseum. Het museum is te vinden aan de Oudestraat. bord, terwijl op het wegdek zelf een dubbele streep getrokken wordt en nog eens het cijfer der tig wordt aangebracht Op die manier moet het voor de auto bestuurders duidelijk zijn dat ze een 30-kilometerzone inrijden. Het afbakenen van de zones in alle 22 kernen kost ruim 96 dui zend euro. door Aector Doorns MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 43-jarige inwoner van Re- nesse vrijgesproken van het uit lokken tot een zware mishande ling. De man werd verweten ruim tien jaar geleden iemand te hebben ingehuurd om C. Veer- hoek, voormalig wethouder van Westerschouwen en Schouwen- Duiveland, fors toe te takelen. Het slachtoffer werd op 3 okto ber 1992 bij zijn woning met een In de praktijk betekent de in voering van het nieuwe regime dat vanaf half maart in alle dor pen en steden op Schouwen- Duiveland binnen de bebouwde kom niet harder gereden mag worden dan dertig. Met uitzon dering van een paar, zogeheten gebiedsontsluitingswegen. Op de Elkerzeeseweg in Scharen- boksbeugel in zijn gezicht geslagen. Aan de klap hield Veerhoek, tegenwoordig burge meester van Nederlek, bescha digingen aan het hoornvlies en de traanbuis en een hangend ooglid over. De aanleiding tot het incident zou een stukje grond zijn dat de Renessenaar toen van de ge- dijke, de Roelandsweg in Renes- se, de Kraaijensteinweg in Wes- tenschouwen en een deel van de Dorpsstraat in Bruinisse blijft, evenals op de Laan van St. Hi- laire, de Julianastraat. een deel van de Grachtweg en de Haring- vlietstraat en Scheldestraat tot aan de Oosterscheidestraat in Zierikzee, de maximum snel- meente wilde kopen. Daarbij zou de (ex-)wethouder dwars hebben gelegen. Het onderzoek van de politie geraakte destijds op een dood spoor. De dader is nooit gevonden. Vorig jaar werd het incident weer aanhangig ge maakt door drie mensen uit de horecawereld. Zij deden toen tertijd zaken met de Renesse- heid vijftig kilometer per uur. Wethouder L. Geluk-Poortvliet (verkeer) is tevreden dat na ja ren van voorbereiding de maxi mum snelheid in de dorpen en steden nu eindelijk terugge drongen kan worden. Want al is het een 'drastische ingreep', het is ook een maatregel waar door veel bewoners om is gevraagd naar, maar de zakelijke relatie zou nu tussen de partijen zijn bekoeld. Volgens raadsman R de Jong deugden de (belastende) verkla ringen van de getuigen niet. Of ficier van justitie H. den Hartog eiste twee weken geleden negen maanden cel, maar zag alleen haar eis voor wapenbezit inge willigd. De rechtbank veroordeelde de man wegens wapenbezit tot 54 dagen cel: de straf die hij vorig jaar in voorarrest heeft uitgeze ten. door Inge Heuff ZIERIKZEE - De elfjarige Ta- bitha Wagenvoort uit Zierik zee kreeg gistermiddag in het dierenasiel Schouwen-Duive land een oorkonde van Kids for Animals, de jeugdclub van de Dierenbescherming. Tabit- ha vangt regelmatig vogels, katten en honden op die zij ge vonden heeft en daar wilde Kids for Animals haar voor be lonen. Tabitha Wagenvoort uit Zie rikzee is niet bang voor dieren en de dieren niet voor haar. Zo pakte ze zo maar een reiger op die verzwakt in de tuin zat. Reigers hebben een puntige snavel waarmee ze goed kun nen pikken, maar Tabitha hield er gewoon haar hand over heen. Inmiddels is de rei ger opgeknapt en vliegt weer vrij rond. Alle dieren die Tabitha vindt - katten, honden en vogels - worden eerst verzorgd. Daar na zoekt Tabitha met haar ou ders, en soms met de politie, uit of de eigenaar te vinden is. „Ik heb een keer een hond meege nomen die erg gemeen was voor ,ons hondje", vertelt de elfjarige scholiere. „Hij pakte ons hondje bi] de nek en ging heel hard schudden. We heb ben hem toen moeten slaan om onze hond te kunnen bevrij den." De vogels die Tabitha vindt, laat ze als ze beter zijn altijd weer vrij. Behalve de rei ger heeft ze enkele duiven ver zorgd, en ook was er de gewon de kauw die zo maar uit de boom viel. Tabitha heeft hem verzorgd tot hij weer beter was. Onwetendheid Sinds enkele maanden werkt Tabitha op zaterdag als vrij willigster in het dierenasiel. ,Ik vind het leuk werk. Al van- Tabitha neemt de oorkonde in ontvangst in het dierenasiel in Zierikzee. foto Marijke Folkertsma af m'n vijfde of zesde ben ik met dieren bezig en hier zijn er genoeg." Jolanda Meerman, beheerster van het dierenasiel, snapt wel dat Tabitha de vogels die zij vindt, zelf wil verzorgen. „Maar het is beter als de vogels naar vogelopvang De Mikke in Middelburg gaan", legt Meer man uit. „Veel dierenleed wordt veroorzaakt door onwe tendheid. Juist met vogels is het lastig om te bepalen hoe de verzorging moet zijn. Ook wij laten de vogels die wij binnen krijgen direct naar De Mikke brengen." Meerman zegt dat met elke vogel die op de grond zit, verzwakt is. „Eind mei vliegen de eerste merels uit. Die vallen altijd eerst op de grond en blijven daar nog een paar dagen fladderen. Die moet je dus niet oppakken. De ouders kunnen prima voor hun jongen zorgen Ook Krista van den Berg van Kids for Animals denkt dat vo gels het beste naar een vogel- opvangadres gebracht kunnen worden. „Maar ik kan me voorstellen dat het niet in alle gevallen echt nodig is. En Mid delburg is best een eind weg. Tabitha heeft knap werk ver richt en dan vinden we het leuk een oorkonde uit te reikenEn is Tabitha nou voor geen enkel dier bang? „Wel voor spinnen, pissebedden en insecten. Daar hou ik echt niet van." In alle dorpen en steden op Schouwen-Duiveland wordt de maximumsnelheid teruggebracht tot 30 kilometer per uur. foto Marijke Folkertsma ZIERIKZEE - In Zierikzee en Kerkwerve zijn woensdag nacht en dinsdagmiddag auto's opengebroken. Uit een taxi bus die aan de Weelweg stond werd het navigatiesysteem ter waarde van enkele duizenden euro's gestolen. De eigenaar van een auto die aan het 's Heer Lauwensdorp stond vermist een radio-cdspeler van enkele honderden euro's. TERNEUZEN - Een 47-jarige automobilist uit de gemeente Terneuzen is in de nacht van dinsdag op woensdag in de Transportstraat met zijn bedrijfsauto tegen een container ge botst. De container stond enkele meters voor een lantaarn paal. De chauffeur zag de container niet en reed er frontaal te genaan. Zijn voertuig raakte zwaar beschadigd. TERNEUZEN - Op de Tractaatweg in Terneuzen kreeg een automobilist in de nacht van dinsdag op woensdag om 2.16 uur een bekeuring. Hij reed met een snelheid van 140 kilome ter per uur. De limiet is daar 100 kilometer per uur. MIDDELBURG - Het duurt zeker nog een half jaar voordat het VOC-monument in Middelburg klaar is. Het monument, een beeldengroep van Anne-Marie van Sprang, wordt ge plaatst op de Loskade Het was eerst de bedoeling dat het beeld er begin dit jaar al zou staan. Het werk bestaat uit twee bronzen beelden, een hand gevuld met specerijen en een luis terend hoofd met een schelp. Het wordt geplaatst op het pla teau, waarop nu nog houten VOC-balken en een gedenksteen staan Het monument moet symbool staan voor de band tus sen Middelburg en de Verenigde Oostindische Compagnie. De opdracht is verstrekt naar aanleiding van het vierhonderdja rig bestaan van de VOC vorig jaar. MIDDELBURG - Bij scholengemeenschap Nehalennia aan de Churchillaan in Middelburg is in de nacht van dinsdag op woensdag ingebroken. Uit een kluis werd geld meegenomen Volgens de school is de schade die door de inbraak is ontstaan groter dan het bedrag dat is meegenomen. In de kluis werd geld bewaard voor de kantine en de automaten ZIERIKZEE - Op de N59 in Zierikzee heeft zich gisteren rond 16.20 uur een kop-staartbotsing voorgedaan. Een 38-jarige automobiliste uit de gemeente Noord-Beveland reed over de weg, vanuit de richting Bruinisse. Voor haar reed een 54-jari- ge inwoonster van de gemeente Kapelle. De 38-jarige had te laat in de gaten dat haar voorgangster remde voor de ver keerslichten bij de Weg naar de Val en ramde de bumper. Et- was alleen blikschade. VLISSINGEN - In Albert Heijn aan de Gildeweg in Vlissin- gen werd gisteren rond 16.45 een 21-jarige man inwoner van die plaats aangehouden. Hij had levensmiddelen gestolen ter waarde van 13 euro 95. door Rinus Antonisse GOES - Het milieuproject voor jongeren The Bef begint aan een nieuwe ronde. Bedoeling is dat scholieren met hun gemeente bestuur een energie-wedden schap afsluiten, die twee maanden loopt. Inzet van de leerlingen is het verminderen van de uitstoot aan broeikasgas (C02) in hun eigen leefomge ving. De eerste weddenschap werd vorig jaar, met succes, gehou den. Ditmaal is The Bet gericht op drie middelbare scholen op Walcheren: Scholengemeen schap Walcheren en Nehalennia College in Middelburg en Schel- demond te Vlissingen. De aftrap wordt morgen gegeven. De wed denschap gaat 1 maart in Uitgangspunt is een energiebe sparing van acht procent min der C02 te bereiken. Dat is ge koppeld aan de afspraak van de Europese landen in 1997 in Ky oto maakten, om vóór 2012 de uitstoot van broeikasgassen fiks te verminderen. Tot nu toe is daar weinig van terecht geko men; de uitstoot neemt zelfs toe Problematiek Via de weddenschap kunnen jongeren het goede voorbeeld geven en zo aandacht vragen voor de problematiek van de broeikasgassen (die klimaat verandering veroorzaakt en daarmee extra rijzing van de zeespiegel en meer neerslag). Het gaat om simpele maatrege len op school en thuis: denken aan licht en verwarming uit doen, de televisie en andere ap paratuur niet stand-by laten staan, spaarlampen gebruiken en het dubbelzijdig kopiëren van papier. Riksja De weddenschap kan er per ge meente anders uitzien. De jon geren en gemeenten bepalen zelf de inzet. Als de scholieren winnen, kunnen ze bijvoorbeeld zonnepanelen of een ander energievriendelijk cadeau van STREEKACTIVITEITEN ZIERIKZEE - Museumhaven, 15.00 uur Voordracht watersnoodgedichten in ka der Nationale Poëziedag; Gemeentehuis, 19.30 uur: Vergadering gemeenteraad. de gemeente vragen. Verliezen ze, dan kan dat worden 'afge kocht' door bijvoorbeeld het verzorgen van een biologische lunch in het gemeentehuis of een dagje de milieuwethouder vervoeren per riksja. Het project wordt ondersteund door de Zeeuwse Milieu Federa tie. Nutsbedrijf Delta heeft een financiële bijdrage gegeven uit de pot milieugelden (gevormd door een heffing, betaald dooi de verbruikers). KAPELLE - Bij een ongeval tussen Goes en Kapelle is giste ren aan het eind van de middag een 62-jarige vrouw uit Kapelle ernstig gewond geraakt. Nabij het spoorviaduct kwam de vrouw, die in de richting van haar woonplaats reed. rond kwart over vijf door onbekende oorzaak met haar auto in de berm terecht. Uiteindelijk be landde haar wagen onderstebo ven in een sloot. Een toevallig passerende ambu lancechauffeur redde de vrouw uit de wagen en reanimeerde haar. Het slachtoffer werd ver volgens in kritieke toestand per ambulance naar het ziekenhuis in Goes gebracht. De opgeroe pen traumahelikopter kon rechtsomkeert naar de thuisba sis in Rotterdam maken. Omdat aanvankelijk niet dui delijk was of er meer inzitten den waren, werd de duikploeg van de Goese brandweer gealar meerd. Familie van het slacht offer wist echter snel te bevesti gen dat er geen andere betrokkenen waren. Advertentie 16.00 uurlEZING door PIETER SCH00NHEIM: De dichter Wilhelm Muller (GRATISI 17 30 uurSchubertiaden Weense maaltijd 10 18 00 uurlNLEIOING door SVETLANA NEYTCHEVA liedcomponist Franz Schubert (GRATISI 20.30 uurWERNER VAN MECHEIEN bariton GEOFFREY DOUGLAS MADGE piano Toegang 12 Donateur NM 8

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29