Bezoekerscentrum in Yerseke PZC Ganzen in vlucht geëlektrocuteerd Bewoners maken leefbaarheid zelf Festival als ontmoeting van culturen Weinig verzet tegen nieuwe wijk Steehof Nieuwe ronde voor milieuproject scholen VOC-monument later klaar Kluis Nehalennia opengebroken Kop-staartbotsing in Zierikzee Winkeldief aangehouden Autokrakers actief Auto frontaal op container Snelheidsovertreder gepakt CDA Reimerswaal claimt centrum Nationaal Park Oosterschelde Verpleegkundigen uit Ambon krijgen diploma agenda MIDDELBURG - Het duurt zeker nog een half jaar voordat het VOC-monument in Middelburg klaar is. Het monument, een beeldengroep van Anne-Marie van Sprang, wordt ge plaatst op de Loskade. Het was eerst de bedoeling dat het beeld er begin dit jaar al zou staan. Het werk bestaat uit twee bronzen beelden, een hand gevuld met specerijen en een luis terend hoofd met een schelp Het wordt geplaatst op het pla teau, waarop nu nog houten VOC-balken en een gedenksteen staan. Het monument moet symbool staan voor de band tus sen Middelburg en de Verenigde Oostindische Compagnie. De opdracht is verstrekt naar aanleiding van het vierhonderdja rig bestaan van de VOC vorig jaar. Deze week besloot het col lege van B en W om bijna vijfduizend euro extra uit te trekken voor het monument. MIDDELBURG - Bij scholengemeenschap Nehalennia aan de Churchillaan in Middelburg is in de nacht van dinsdag op woensdag ingebroken. Uit een kluis werd geld meegenomen Volgens de school is de schade die door de inbraak is ontstaan, groter dan het bedrag dat is meegenomen. ZIERIKZEE - Op de N5 9 in Zierikzee heeft zich gisteren rond 16.20 uur een kop-staartbotsing voorgedaan. Een 38-jarige automobiliste uit de gemeente Noord-Beveland reed over de weg, vanuit de richting Bruinisse. Voor haar reed een 54-jari- ge inwoonster van de gemeente Kapelle. De 38-jarige had te laat in de gaten dat haar voorgangster remde voor de ver keerslichten bij de Weg naar de Val en ramde de bumper. VLISSINGEN - In Albert Heijn aan de Gildeweg in Vlissin- gen werd gisteren rond 16.45 een 21-jarige man inwoner van die plaats aangehouden. Hij had levensmiddelen gestolen ter waarde van 13 euro 95. ZIERIKZEE - In Zierikzee en Kerkwerve zijn woensdag nacht en dinsdagmiddag auto's opengebroken. Uit een taxi bus die aan de Weelweg stond werd het navigatiesysteem ter waarde van enkele duizenden euro's gestolen. De eigenaar van een auto die aan het 's Heer Lauwensdorp stond vermist een radio-cdspeler van enkele honderden euro's. TERNEUZEN - Een 47-jarige automobilist uit de gemeente Terneuzen is in de nacht van dinsdag op woensdag in de Transportstraat met zijn bedrijfsauto tegen een container ge botst. De container stond enkele meters voor een lantaarn paal. De chauffeur zag de container niet en reed er frontaal te genaan. Zijn voertuig raakte zwaar beschadigd. TERNEUZEN - Op de Tractaatweg in Terneuzen kreeg een automobilist in de nacht van dinsdag op woensdag een bekeu ring. Hij reed met een snelheid van 140 kilometer per uur waar 100 de limiet is. donderdag 30 januari 2003 door Rob Paardekam ÏERSEKE - De Reimerswaalse CDA-fractie vindt Yerseke de ideale plaats om het bezoekers centrum van het Nationaal Park Oosterschelde te vestigen. Bur gemeester en wethouders zou den zich daar hard voor moeten maken. Raadslid H. Eversdijk heeft aan het college schriftelijke vragen over de kwestie gesteld. Volgens ajn partij heeft het toerisme in Reimerswaal een flinke push nodig. Het schaal- en schelpdie renmuseum kan daarin een gro te rol spelen. De plannen van het museumbestuur om richting de oesterputten te verhuizen, kun nen op instemming van het CDA irekenen. De partij vindt dat ook het bezoekerscentrum van het Nationaal Park Oosterschelde prima bij de oesterputten zou passen. Yerseke is volgens Eversdijk de beste plaats daar voor, omdat de actie voor het behoud van een zoute Ooster schelde destijds met name van uit die plaats werd gevoerd. Het door Rob Paardekam ÏERSEKE - De nieuw aan te leggen wijk Steehof in Yerseke stuit op weinig verzet. Het voor ontwerp bestemmingsplan le verde slechts enkele bezwaren op. Beide omwonenden zetten vraagtekens bij de noodzaak van een verbinding tussen de nieuwe wijk en de Stoofstraat. Het pad, dat is bedoeld voor langzaam verkeer, zou hun per celen doorkruisen en de rust verstoren. De gemeente zegt in een reactie dat het pad noodza kelijk is om Steehof een deel van Yerseke te laten zijn en niet een 'achterafwijk'. Beloofd wordt dat de verbinding in samen spraak met omwonenden wordt aangelegd. De stichting Cultu reel Erfgoed en de Provinciale Commissie Omgevingsbeleid vragen de gemeente meer aan dacht te besteden aan de arche ologische waarden van het ge bied. Volgens het college wordt hier nog overleg over gevoerd. De Zuidelijke Land- en Tuin bouworganisatie (ZLTO) maakt bezwaar tegen de aanleg van dat deel van de rondweg tussen de Steeweg en de Postweg. Die doorkruist enkele agrarische bedrijven. Volgens de ZLTO is de noodzaak bovendien niet goed aange toond. De gemeente zegt dat de weg buiten het bestemmings plan voor Steehof valt, maar laat desondanks weten dat hij zeer gewenst is. Cees Boot met een aantal dode ganzen. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans KERKWERVE - Naar schatting tachtig ganzen - vermoedelijk rotganzen of Cana da-ganzen - zijn gistermiddag dood ge vonden op een akker langs de Verseputse- weg bij Kerkwerve. Jager C. Boot ver moedt dat de dieren slachtoffer zijn ge worden van het zware onweer dat dinsdag over Schouwen-Duiveland trok. Boot werd gebeld door de politie die op haar beurt weer door omwonenden van de akker waren gealarmeerd. Volgens een woordvoerster van de politie werd mel ding gemaakt van 'uit de lucht vallende ganzen'. Boot ging op onderzoek uit en stuitte al snel op de forse hoeveelheid do de vogels. Bliksem „Sommige ganzen lagen helemaal open en bij anderen was de nek helemaal ge knakt. Ik jaag nu al veertig jaar, maar zo iets als dit heb ik nog nooit meegemaakt. Ik vermoed dat de beesten door de blik sem getroffen zijn. anders kan ik het ook niet verklaren." Een door een roofdier aangerichte slachting onder de ganzen acht Boot hoogst onwaarschijnlijk. Boswachter D. Fluijt van Staatsbosbe heer bevestigt het vermoeden van Boot. „Een paar jaar geleden is iets dergelijks bij Oosterland gebeurd, maar toen waren het er heel wat minder. Een stuk of vijftien geloof ik Afgaande op wat Boot vertelt vermoed ik dat de dieren in de vlucht door de bliksem getroffen zijn en vervolgens neergestort Ze zijn geëlektrocuteerd." CDA vindt dat de andere Beve- landse gemeenten het initiatief moeten ondersteunen. In het rapport 'Eén de Bevelanden' wordt immers gesteld dat deze regio haar toeristisch-recrea- tieve product moet versterken. Eversdijk wil van B en W weten of ze zijn visie ondersteunen en zich hard willen maken voor de komst van het bezoekerscen trum naar Yerseke. Eerder al constateerde direc teur J. Zom van het Nederlands Research Instituut voor Recrea tie en Toerisme (NRIT) dat Rei merswaal de aanwezigheid van de schaal- en schelpdierencul tuur veel meer moet uitbuiten in toeristisch opzicht. Het NRIT werkt samen met de gemeente aan een actualisering van de be leidsvisie recreatie. De oester putten vallen daar buiten. De gemeente werkt aan een aparte notitie over de toekomst hier van. Veel politieke partijen lie ten vorig jaar weten met lede ogen aan te zien hoe de putten in verval raken. In de notitie wordt bepaald, welke kant de gemeen te op wil met de oesterputten. door Rinus Antonisse GOES - Het milieuproject voor jongeren The Bef begint aan een nieuwe ronde. Bedoeling is dat scholieren met hun gemeente bestuur een energie-wedden schap afsluiten, die twee maan den loopt. Inzet van de leerlingen is het verminderen van de uitstoot aan broeikasgas (C02) in hun eigen leefomge ving. De eerste weddenschap werd vorig jaar, met succes, gehou den. Ditmaal is The Bet gericht op drie middelbare scholen op Walcheren: Scholengemeen schap Walcheren en Nehalennia College in Middelburg en Schel- demond te Vlissingen. De aftrap wordt morgen gegevenDe wed denschap gaat 1 maart in. Uitgangspunt is een energiebe sparing van acht procent min der C02 te bereiken. Dat is ge koppeld aan de afspraak van de Europese landen in 1997 in Ky oto maakten, om vóór 2012 de uitstoot van broeikasgassen fiks te verminderen. Tot nu toe is daar weinig van terecht geko men; de uitstoot neemt zelfs toe Via de weddenschap kunnen jongeren het goede voorbeeld geven en zo aandacht vragen voor de problematiek van de broeikasgassen (die klimaat verandering veroorzaakt en daarmee extra rijzing van de zeespiegel en meer neerslag). Het gaat om simpele maatrege len op school en thuis: denken aan licht en verwarming uit doen, de televisie en andere ap paratuur niet stand-by laten staan, spaarlampen gebruiken en het dubbelzijdig kopiëren van papier. De weddenschap kan er per gemeente anders uit zien. De jongeren en gemeenten bepalen zelf de inzet. Als de scholieren winnen, kunnen ze bijvoorbeeld zonnepanelen of een ander energievriendelijk cadeau van de gemeente vragen Verliezen ze, dan kan dat wor den 'afgekocht' door bijvoor beeld het verzorgen van een bio logische lunch in het gemeente huis of een dagje de milieuwet houder vervoeren per riksja. Het project wordt ondersteund door de Zeeuwse Milieu Federa tie. Nutsbedrijf Delta heeft een financiële bijdrage gegeven uit de pot milieugelden (gevormd door een heffing, betaald door de verbruikers). VLISSINGEN - De vijf Molukse verpleegkundigen die in Zee land bijgeschoold worden in de zorg, hebben gisteren hun eerste deeldiploma ontvangen. Lista Noya, Christy Latuputty, Melki Noya, Rut Nuruwe, Caro lina Lekahena zullen nog een jaar in de gemeente Vlissingen blijven. Daarna keren ze terug naar de Molukken. „Op Ambon kunnen ze jullie kennis hard gebruiken", rea geerde de ambassadeur van In donesië. Muhammad Yusuf gis teren bij de diploma-uitreiking in Vlissingen. De vijf verpleegkundigden zijn al een jaar in Vlissingen. Zij vol gen taal- en theorielessen via het ROC Zeeland en werken in verschillende zorginstellingen in Midden-Zeeland. „Het bevalt me heel erg goed", zei Christy Latuputty. „Ik werk bij 't Gasthuis in Middelburg. Ik heb daar ideeën opgedaan. Te rug op Ambon wil ik ook iets^ voor ouderen betekenen." „Het is een succes, dat navol ging verdient", zegt B Latuheru van de projectgroep aan. „We proberen nu om in januari 2004 een tweede groep hier naar toe te laten komen. We denken dan aan twintig verpleegkundigen. Advertentie 10 uurlEZING dooi PIETER SCH00NHEIM: De dichter Wilhelm Müller (GRATIS) 17.30 uurSchuberliaden Weense maaltijd 10 18 00 uurlNLEIDING door SVETLANA NEYTCHEVA. liedcomponist Franz Schubert (GRATIS) 20 30 uurWERNER VAN MECHELEN bariton GEOFFREY DOUGLAS MADGE piano Toegang 12 Donateur NM 8 door Rob Paardekam HANSWEERT - De inwoners van Hansweert hebben de leef baarheid van hun dorp voor een groot deel in eigen hand. Dat be toogden veel sprekers gisteren tijdens een discussie in dorps huis Kaj Munk. Verder zouden ze moeten accepteren dat een klein dorp nou eenmaal niet alle voorzieningen heeft. De bewoners van Hansweert wijzen regelmatig met hun vin ger naar de politie, de gemeente en de woningbouwvereniging STREEKACTIVITEITEN ~1 GOES - Wijkgebouw Jan Ligthart, 19.00 uur:Technika 10 voor meisjes van 10t/m 12 jaar; KAPELLE - Complex Groenewoud, Zwembad, 9.00-10.00 uur: Sport en spel 55-plussers; 12.00-13.00 uur: Bewegen voorcara-patienten, SINT-MAARTENSDIJK - Gemeentehuis, 1930uur: Vergadering gemeenteraad. als het gaat om leefbaarheid. Zonder te ontkennen dat die in stanties fouten maken, zeiden veel sprekers gisteren dat de be woners zelf ook een flinke bij drage kunnen leveren. „Neem initiatief als er problemen zijn en wacht niet tot je buurman wat doet", zei SGP-Statenlid J. Houmes. „Leefbaarheid maken we zelf", aldus burgemeester A. Verbree. Hij herhaalde nog eens dat hij wat dat betreft veel ver trouwen heeft in de Hansweer- tenaren. „Die hebben veel voor elkaar over," Verder zei hij dat mensen moe ten accepteren dat er geen wijk agent meer is die de hele dag in het dorp fietst en dat Hansweert voor sommige voorzieningen gewoon te klein is. Overigens concludeerde bijna iedereen dat het met het voorzieningenpeil in Hansweert nog niet zo slecht ge steld is. Het aantal verenigingen ligt behoorlijk hoog en de super markt blijft behouden. „Maar doe dan wel hier je boodschap pen", gaf directeur P. van Luijk van R&B Wonen de aanwezigen mee. Overigens toonde Staten lid M. Koster van de PvdA zich niet akkoord met de opvatting van Verbree over de politie. „Die wijkagent moet terug", zei ze. Een man in de zaal gaf toe dat de bewoners zelf verantwoordelijk zijn voor een groot deel van de leefbaarheid. „We rijden zelf te hard door de straten", gaf hij als voorbeeld. Gemeente Toch meenden veel anderen dat ook de gemeente best wat kan doen. „Aan de bevolking ligt het echt niet", zei een dorpsbewo ner. „Die is actief genoeg. De ge meente moet zaken oppakken en eens een keer doen wat ze belooft." R&B Wonen kreeg op nieuw kritiek op haar toewij zingsbeleid. In het gebied rond om de Scheldestraat en de Braakmanstraat zouden pro blemen ontstaan door de komst van alleenstaande jongeren en allochtonen. Directeur van Luijk zei dat mensen weigeren niet zomaar gaat, maar dat hij met de gemeente wil overleggen over mogelijke veranderingen in het beleid. CDA- Statenlid H. van Waveren stak de Hansweertenaren een hart onder de riem. „Bedenkt een positief motto", gaf hij als idee. Volgens aftredend voorzit ter A. Kortlever van de dorps raad is dat er al. „Hansweert, een dorp om van te houden." REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax:(0113)273030 E-maïi: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Steffan ter Maat Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl De organisatoren van het festival Alles Goes: vlnr: Rens Schot; Jos Bekker; Narriman el-Khattabi en Soebhaas Mahadir. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom GOES - Onder de naam Alles Goes wordt van vrijdag 14 tot en met zondag 16 februari een nieuw cultureel festival gehouden. De organisatoren willen daarmee vooral moge lijk maken dat mensen, van jong tot oud en afkomstig uit verschillende culturen, el kaar kunnen ontmoeten. Het idee voor het festival is ontstaan in het Allochtonenplatform dat in Goes actief is. Daarin zijn organisaties zoals Stichting Su- rantar, de Turkse Stichting Goes, de Marok kaanse Stichting Goes en Vluchtelingen werk vertegenwoordigd Het platform wordt gecoördineerd door SMWO Welzijn, de welzijnsorganisaties binnen de gemeen te. „We wilden iets gezamenlijks organiseren", zegt J. Bekker van SMWO Welzijn, die sa men met onder anderen Narriman el-Khat- tabi en Soebhaas Mahadir het voortouw heeft genomen. „Ook dachten we aan een thema, waarbij we voor 'vriendschap' heb ben gekozen. Daarmee kun je iets neerzet ten voor de totale bevolking en niet alleen voor de minderheden Er kwam een samenwerking tot stand met Rens Schot van podium 't Beest, die voor de programmering van het festival zorgde. De gemeente Goes en de provincie bleken be reid te zijn het initiatief financieel te onder steunen. „We werden zelfs met open armen door hen ontvangen en eigenlijk door ieder een." De eerste editie van Alles Goes kent een uit gebreid programma, met 't Beest als locatie. Het festival wordt vrijdag 14 februari om 17.00 uur geopend door gedeputeerde G. de Kok. Om 17.15 uur wordt de Turkse film Vi- zontele vertoond. Na afloop is er een buffet met hapjes uit diverse windstreken, om 20.30 uur gevolgd door de voorstelling De tweede etage van muziek- en danstheater Mantaan. De zaterdag staat grotendeels in het teken van de jeugd. Vanaf 11.00 uur is er een work shop van meiden van twaalf tot en met acht tien jaar die hun eigen soap in elkaar kun nen zetten. De skate- en breakdancegroep ISH verzorgt vanaf 12.30 uur een workshop rap voor jongeren tot en met achttien jaar. Dezelfde groep brengt vanaf 15.30 uur geïn teresseerden draaitafelkunsten op hiphop- gebied bij. Kasba Vanaf 19.00 uur is er opnieuw een hapjes- buffet. 's Avonds is er muziek, met een optre den van de Nederlands-Marokkaanse raï- groep Kasba, die een jaar geleden in de Am sterdam Arena optrad voor prins Willem- Alexander en Móxima aan de vooravond van hun huwelijk. Het concert van Kasba wordt voorafgegaan én gevolgd door een optreden van DJ SaïfJeugdtheater Samba Salad hervat zondag om 13.30 uur de activi teiten met het kleurrijke muziekspel Vallen en opstaan voor kinderen vanaf vier jaar. Om 20.30 uur voert de Rotterdamse toneel groep Rotjong het stuk Friends will be friends op, een theaterproductie voor jonge ren vanaf veertien jaar. Gelijktijdig wordt andermaal de film Vizontele vertoond. Het festival wordt om 22.30 uur afgesloten. Achterban De betrokken minderhedenorganisaties hebben hun eigen achterban actief bena derd om het festival te bezoeken, onder meer door het versturen van uitnodigingen in de eigen taal. De organisatoren bena drukken echter dat Alles Goes niet alleen voor allochtonen is bedoeld. „Het is een multicultureel festival", zegt El-Khattabi „Dat betekent dat echt alle culturen aan bod kunnen komen, zowel allochtonen als autochtonen." Ook in de programmering komt die benadering terug. Het is de bedoeling dat Alles Goes geen een malige gebeurtenis wordt. Als de eerste edi tie goed uitpakt, zou het vaker kunnen wor den georganiseerd, bijvoorbeeld één keer in de twee jaar. Daarnaast willen de betrokkenen bevorde ren dat in het Goese cultuuraanbod het multiculturele karakter geregeld aan bod komt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25