Oneliners lossen niets op PZC 11 Trekvogels strijken neer in tuin van Nieuwe Muziek The Cave wil lekker spelen Boeren moeten slimmer spuiten COS betreurt weigering actie bikers in tunnel lezers schrijven Dieren IV Stille tocht V Jacht kunst cultuur Kerk en Israël donderdag 30 januari 2003 door Ben Jansen VLISSINGEN - Het idee om bij de opening van de Westerschel- detunnel motorrijders geld bijeen te laten brengen voor Bangladesh had een beter lot verdiend. Dat laten het Cen trum voor Ontwikkelingssa menwerking in Zeeland (COS) en de ontwikkelingsorganisatie Novib de directie van de NV Westerscheldetunnel weten. Ze vinden de weigering van de tun nelexploitant 'een gemiste kans'. De Vlissinger P. Nagtegaal nam het initiatief om motorrijders onder het motto Bikers for Ban gladesh door de tunnel te laten rijden. Tegen extra betaling. De opbrengst ervan zou naar de ac tie Zeeland Bangladesh gaan. -Het stak Nagtegaal dat zijn ideeën werden afgewezen nog voor hij ze aan de directie had mogen toelichten. COS en No vib kunnen zich die ergernis voorstellen, omdat het initiatief vanuit de bevol king komt en een breed draagvlak heeft. Het argument van de NV Wes terscheldetunnel na inwilliging van het verzoek zou betekenen 1 dat vergelijkbare acties in de 1 toekomst ook zouden worden toegestaan, gaat volgens COS en Novib niet op. Het gaat om een activiteit bij de opening van de tunnel en dat is een eenmali ge gebeurtenis. De woordvoer der van de tunnelexploitant verklaarde dat de tunnel niet uitsluitend voor één categorie gebruikers kan worden openge- 1 'steld. COS en Novib vragen zich af hoe de NV Westerscheldetun nel zal omgaan met het plan in 2005 de Tour de France door de tunnel te laten rijden. COS en Novib zijn enthousiast óver het initiatief van Bikers for Bangladesh. De afwijzing is naar hun mening om twee rede nen een gemiste kans. Er is de Koppeling met de watersnood ramp van 1953: Bangladesh heeft elk jaar te maken met overstromingen. Daarnaast steunt de provincie Zeeland sinds 2000 ontwikkelingspro- jecten in Bangladesh, juist van wege de overeenkomsten: beide éen Deltagebied en beide in ge vecht met het water. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verstf*. nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet datd» redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worde niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. Deo. dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Overga weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Na het lezen van het artikel over de film die GAIA gemaakt heeft over hoe de dieren behandeld worden in de circussen (PZC 25 januari) dacht ik: daar gaan we weer. Volgende hoofdstuk in gruwelijkheden die we de die ren aandoen. Hoe lang is het al niet bekend dat deze dieren ern stig uitgebuit worden? Maar zo lang er mensen naar toe blijven gaan, zal het eeuwig blijven be staan, tenzij het van overheids wege verboden wordt. Dat deze dieren hun kunstjes doen is echt niet uit weelde of omdat zij dit leuk vinden. De dieren worden vaak uitgehongerd, geslagen en gemanipuleerd om deze kun sten te vertonen. Bijvoorbeeld beren op hete platen laten staan om ze te laten 'dansen'. Ook oli fanten worden langdurig gesla gen om ze te 'breken'. En nog veel meer ellende en wreedhe den. Daarnaast verblijven ze constant in veel te kleine ruim tes en worden van de ene plaats naar de andere getransporteerd waardoor ze ook onderhevig zijn aan een enorme dosis stress. Vanuit het circus wordt altijd beweerd dat de dieren het zo goed hebben, maar helaas, ik geloof niet in sprookjes. Dege nen die naar het circus willen kunnen altijd het alternatief kiezen, bv. het fantastische Cir que du Soleil. Hier treden enkel mensen op en allen uit vrije wil. Dat kan helaas niet van de die ren gezegd worden. J.WH. Haak St. Jacobsstraat 18 Vlissingen Nanda Lina wil als liefhebber van dieren een stille tocht hou den in Breda (PZC 27-1). Dit is een goed recht, of je nu voor stander bent van zoiets of niet. De gekozen datum is wel heel erg slecht. Op deze datum wordt ook 'De Ramp' herdacht. Heel Nederland staat stil bij deze herdenking. Nanda niet, want zij vindt het niet nodig dit voor val te herdenken omdat het 'al zoveel jaar geleden is'. Nana gaat er domweg aan voorbij^ er nog steeds mensen zijn ini toen getroffen gebieden, diehia hele familie of een groot desj daarvan verloren hebben. Me:, sen die nu zeggen, waan® moest ik het overleven? Hay uitspraken doen deze mensa veel pijn. Wat wil Nanda zegg® met: het is maar een beperk clubje van hoge pieten. Weeta; niet dat dit gebeuren breedher' dacht gaat worden? Voor deg«. de orde: ik ben zelf een import. Zeeuw, maar ik ben wel gebot? in een dorp aan de kust. ft storm heb ik als puber meeg. maakt. Er mag dus veronde- steld worden dat ik er iets va weet. Hoe vergaat de dierenlijf de van Nanda? Gebruikt i diervriendelijk geteste midrb len, zoals waspoeders en c tica? Mag ik wel verwachtend: Nanda vegetariër is, of data minstens haar producten koop: bij een scharrelslager of biowé- kei? N. J. van Daii Esdoornstraat]': Oost-Sovhf Jagers, boeren en dierenvrie- den gaan samen in de faunabs heerclub (PZC, 23-1). Dejage- eisen dat drie naturbeheero:- gansaties maar één zetel hebba in het bestuur. Hoewel, als ikte zo lees deze overeenkomst on:- wrongen is, spreekt gedeputeer de G. de Kok toch van een prim samenwerking. Het faunabe- leid zal zich mede door de komst van de beheereenheid FBE mes in de openbaarheid afspelen! vraag mij af hoe dat nog kan Natuurbeleid Zeeland heeftaf- gelopen jaar niet anders gedaan dan afschotvergunningen afge ven. Dus gewoon legaliseren, het hele seizoen door. Werkelijk ik begrijp niet dat natuurmin- nende burgers en de Zeeuwss Milieufederatie niet openlijk hun afkeer hierover uitspreken In het broedseizoen moeter tori zeker een gedoogperiode zijn. J. Koemct Polderweg 5, Kruiningn door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De grote vo gels die de Belgische kunste naar Raphael August Opstaele heeft geplaatst in de tuin van de Kloveniersdoelen in Middel burg symboliseren een verlan gen naar vrijheid. Voor direc teur Ad van 't Veer van Nieuwe Muziek Zeeland was het Schu- bertprogrannna dat hij dit jaar brengt reden de vogels van Op staele in en rond zijn concert zaal te exposeren. „Mijn thema is Die Winterreise. Daar passen die vogels, die elke winter naar het zuiden trekken, natuurlijk mooi bij." Opstaele is de man achter Meca- no-art en Mass and Individual Moving. Hij maakt grote, vaak ^bewegende, beelden voor op straat. Nieuwe Muziek werkt al jaren met hem samen. Zo be wolkten Opstaele's creaties vo- •>rig jaar zomer de Grote Kerk Van Veere. En tot voor kort stak een aantal Meccano-achtige constructies net het hoofd uit boven de tuinmuur van de Klo veniersdoelen. Tot begin maart is de Middelburgse concertzaal nu het domein van wat Opstaele noemt de Spontane Generatie. Het zijn grote, vriendelijke vo gels op pilaren, geheel wit. Eén euvan staat in de hal van de Klo veniersdoelen. Zijn hoofd draait rond, op één van de vleu gels rust een gouden bal. Aan de wanden zijn de verschillende stadia in de ontwikkeling van de vogel te zien en vanaf een groot scherm kijken enkele soortge noten toe. „Opstaele heeft het vogelvrij zijn verbeeld", stelt Van 't Veer. „Het is een beeld van de kunste naar die zijn vleugels uitspreidt en kan wegvliegen wanneer hij wil. Ik heb op 8 februari een uit voering gepland van Die Win terreise van Franz Schubert. Voor mij is dit daarom meer een beeld van een trekvogel die 's winters van noord naar zuid vliegt. Maar iedereen mag er na tuurlijk in zien wat hij wil." Het indrukwekkendste beeld staat in de tuin van de Klove niersdoelen. Daar zijn negen van de grote witte vogels op een kluitje geplaatst. Een heel mooi kluitje, want ze staan opgesteld in rijen van drie, van laag naar hoog, waardoor ze exact een carré vormen. „Die tuin is wat anders dan de kerk in Veere, maar zolang we hier zitten wil ik daar graag iets met beeldende kunst doen", verklaart Van 't Veer. „Het is een beetje een on dersteuning van wat ik binnen met muziek doe. Daarom is die link met Die Winterreise zo mooi. Ik wil dit jaar nog meer met Schubert doen. Maar wat zie je? Heb ik net mijn concerten rond, blijkt dat het Holland Fes tival ook met Schubert aan de haal gaat 'Waar halen ze het vandaan?', vraag je je af Mis schien wel van onze website." Op 1 maart gaat kunstenaar Ro nald Mullié uit Gapinge in de tuin aan de slag Tot 1 oktober wil hij daar een Jericho-bonen- tuin aanleggen en onderhou den. In een aantal maanden moeten de bonen tot muren opgroeien en dan instorten. Een parallel in de programmering vormt de muziek van componist Louis Andriessen. Als het aan Van 't Veer ligt neemt Opstaele zijn vo gels in maart nog niet mee naar België. „Ik ben met de gemeente in de slag over de vraag of die vogels niet hier voor de deur in de gracht kunnen drijven. Ik heb er goede hoop op. Dat geeft dan extra uitstraling aan Nieu we Muziek zolang we weer in Middelburg zitten. De planning is nog steeds dat Nieuwe Muziek Zeeland begin 2004 definitief haar intrek neemt in de Grote Kerk van Vee- Behalve tijdens concerten kunnen de beelden van Opstaele tijdens kantoortijden in de Kloveniersdoe len in Middelburg ivorden bezich tigd. De Belgische kunstenaar Raphaël August Opstaele maakt grote, vaak bewegende, beelden voor op straat. foto Ruben Oreel door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Uit het feit dat er veel liedjes van The Kinks op het repertoire staan, blijkt dat de Walcherse popgroep The Cave geen doorsnee coverband is. Met acht muzikanten is de formatie ook beduidend groter dan de gemiddelde popgroep. „We verlangen niet terug naar de jaren zestig", zegt gitarist Leo van de Ketterij. „Ik durf ge rust te zeggen dat wij betere gi taarsolo's neerzetten dan Dave Davies van The Kinks destijds." Van de Kettenj is een bekende naam in, maar zeker ook buiten, de Zeeuwse popwereld. Denk maar eens aan zijn lidmaat schap van Shocking Blue of het co-auteurschap van het liedje 'Mijn hart kan dit niet aan' waarmee Frederique Spigt en kelejaren geleden net het Euro visie Songfestival niet haalde Na jarenlang als professionele muzikant zijn brood te hebben verdiend, doet hij het tegen woordig iets rustiger aan Hij combineert zijn muzikale be zigheden met een parttime baan. Daardoor kan hij nu een lang gekoesterde wens in ver vulling laten gaan. Van de Ketterij: „Al jaren loop ik rond met het idee eens een keer nummers van The K in ks 1 i - ve uit te voeren. Iedere cover band speelt liedjes van The Rol ling Stones, maar The Kinks hoor je zelden, afgezien van een nummer als You really got me. De muziek van The Stones is op de blues geënt, maar de muziek van The Kinks is lastiger te spe len. Ze zijn artistieker dan The Stones, hun muziek is meer ge arrangeerd, harmonisch zit het interessant in elkaar, met tal van akkoordenprogressies. De muziek van The Beatles heeft dat overigens ook, maar die zijn zangtechnisch wat moeilijker na te doen, omdat ze in de studio experimenteerden met de snel heid van de opnamen en allerlei toegevoegde effecten. Mooie Kinks-nummers als Dead end street en Sunny afternoon wa ren toen ik als muzikant begon net te moeilijk, Tot mijn grote spijt, want ik had maar één naam van een band op mijn schooltas staan en dat was The Kinks. Nu kan ik die muziek wel spelen Ik zie het als een vorm van ijken, het opzoeken van mijn roots. Dus ben ik op zoek gegaan naar mensen die dat werk met mij wilden uitvoeren." Leerling Als eerste benaderde Van de Ketterij gitarist Brian Quite, ooit een leerling van hem. „Ik ben thuis doodgegooid met mu ziek van The Kinks. Mijn vader is een echte freak, een grote ken ner van de popmuziek. Als vijf tienjarig jongetje kreeg ik gi taarles van Leo. Dan spraken we natuurlijk ook over die stijl van spelen van The Kinks." De band wordt gecomplementeerd door zanger John Howard, bas- gitarist Andre Moehijam, drummer Alain Asselberg, toes- tenist Eric van Noort en achter grondzangeressen Lisa van de Ketterij en Nanda Telussa. „Het is een voordeel dat John Engels talig is", meent Quite. „Vaak is het Engels van Nederlandse popzangers om te huilen Het niveau van de muzikanten en de mix van jong en oud maakt van The Cave meer dan zomaar een retro-band, ook al bestaat het repertoire voornamelijk uit covers van The Kinks, The Beat les en The Rolling Stones. „Deze band staat niet onder druk van hoge ambities", aldus Van de Ketterij. „We willen lekker en goed spelenEn de muziek stamt weliswaar uit de jaren zestig, maar het wordt gespeeld naar de huidige maatstaven. Wesleu- telen niet veel aan de originele nummers, maar we stoppen er wel iets van onszelf in." The Cave treedt zondag op in café 't Schuttershof in Middelburg, aan vang: 17.00 uur. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Door slimmer en bewuster gebruik te maken van bestrijdingsmiddelen is veel milieuwinst mogelijk. Boe ren moeten dan wel ingesleten gewoonten opzij zetten, be schikbare kennis over aanpak van gewasbescherming beter benutten en open staan voor nieuwe (bestrijdings)technie- ken. Boeren die zich bewust inzetten voor een milieuvriendelijker teelt, blijken met minder be strijdingsmiddelen toe te kun nen. Bovendien gebruiken ze chemicaliën die het milieu min der zwaar belasten. Dit gaat op voor de meeste gangbare gewas sen die in Zeeland worden ge teeld (akkerbouw en fruitteelt). Dit komt naar voren in het rap port De Zeeuwse Aanpak van de Stichting Minas en Middelen Meester. Hierin zijn de resulta ten opgenomen van het project Certificering akkerbouw 2001- 2002. Deelnemers aan het pro ject moesten hun bedrijfsvoe ring afstemmen op de eisen van het Kwaliteitsproject Akker bouw én de Stichting Milieu keur. Enthousiasme Traditiegetrouw kijkt de Zeeuwse boer eerst de kat uit de boom. Dat wil zeggen: het en thousiasme op de circa negen honderd akkerbouwbedrijven om mee te doen was niet groot. Van de 151 deelnemers zijn er uiteindelijk van 60 werkbare gegevens beschikbaar geko men. Mensen die risico durven te lopen en dat beloond zagen: het is die bedrijven gelukt de milieudoelstellingen te halen. Daarbij gaat het niet alleen om minder spuiten met andere mid delen, maar vooral ook: slimmer spuiten. Bij voorbeeld door meer rekening te houden met de meest geschikte spuitomstan- digheden (onder meer het weer en het stadium waarin het ge was zich bevindt). Een apparaat dat de vitaliteit van de plant meet, bewijst daarbij goede diensten. Ook kan meer mechanische on- kruidbestrijding worden inge zet dan nu het geval is. Veel boe ren hebben een broertje dood aan schoffelen, ofwel handma tig wieden. Maar er komen nieu were mechanische technieken op de markt, met goede resulta ten. In de biologische landbouw is veel kennis opgedaan metuc- chanische onkruidbestnjdi". die ook in de gangbare a" bouw toegepast kan worden. De deelnemers die gingen tot milieukeur-teelt, bewezen ei: het gebruik van middelen ie het milieu extreem belasten e- nodig is. Ook bleek dat er gros verschillen zijn per teler inbe- strijdingskosten voor dezelfde teelt. Voor consumptieaardap pelen bewoog zich dat tusse: 306 en 871 euro per hectare, voor wintertarwe tussen 74 e 268 euro. Binnen elke teel; slaagden akkerbouwers er inla ge milieubelasting te combine ren met lage gewasbescher- mingskosten. Het rapport wijst uit dat méé: telers gebruik moeten maken van onafhankelijke adviezen. Nu doet slechts 10 procent dal Voorlichting door leveranciers van middelen leidt vaak tot een zijdige informatie. Risicomij dend gedrag (ofwel meer spui ten) wordt gestimuleerd. F kan wel eens zo zijn dat de kos ten van onafhankelijk advies zichzelf terug verdienen door kostenbesparing en opbrengst verhoging. Vastgesteld is dat nu soms onno dige bespuitingen worden uit gevoerd door onwetendheid Vergroting van de kennis bij de boeren over de werking van be strijdingsmiddelen en verbete ring van het herkennen var. ziekten kunnen daar wat aan doen. Een goede diagnose li tot gerichte bespuitingen. Gemak Ook de kennis over de milieuef fecten van spuiten is onvol doende. Akkerbouwers wetec niet goed welke schade de che mie kan aanrichten. Gemak dient de mens - dat hebben vee boeren zich eigen gen Waarom andere middelen s? bruiken als de huidige 'goed werken? De keus van middelen is vaak ingegeven door ingesle ten gewoonten, aldus het rap port. De twee Zeeuwse waterschap pen houden de kwaliteit van het oppervlaktewater voortdurend in de gaten. Ze onderzoeken standaard 52 stoffen. Daferva® worden er 27 aangetroffenii#'- oppervlaktewater. Daarvan# er 21 ook toegepast door de deelnemers aan het certifice ringsproject. Tien van deze ge bruikte stoffen overschrijden het maximaal toelaatbare risico in het water. Marien Grashoff: „We moeten niet in schema's denken." foto Mechteld Jansen raël signaleert dat her en der een schei ding van geesten plaatsvindt. „Je hebt in Nederland een andere beweging, Christenen voor Israël, die voortkomt uit de orthodoxe hoek die eenzijdig de machtspolitiek van Sharon steunt. Kerk en Israël kijkt naar beide kanten. In het Midden-Oosten zijn de Israëliërs en de Palestijnen ieder voor zich, ook nog eens onderling verdeeld. Niet iede re Palestijn kijkt naar de joden als al leen maar religieuze fanaten of kolo nisten. En niet iedere jood beschouwt de Palestijnen als uitsluitend terroris ten en moslims. Het beeld is genuan ceerder, hoewel je dat op het eerste ge zicht niet ziet. Er bestaat de neiging de samenleving te schematiseren. 'Die is het slachtoffer en die is de dader'. Maar zo simpel ligt het niet. Slachtofferschap en daderschap lopen door elkaar. Pas als dat gezien wordt, kun je aan een op lossing van het conflict werken. Gretrta Duisenberg zit ernaast als ze de Israë liërs alleen maar aanwijst als daders en de Palestijnen als slachtoffers. Zoals Christenen voor Israël iets over het hoofd ziet door de handelwijze van de Israëlische regering zonder meer te rechtvaardigen. Explosief mengsel Er wordt te makkelijk in oneliners ge sproken over het vraagstuk in het Mid den-Oosten, meent Grashoff. Daar is de kwestie te gecompliceerd voor. Je moet bijvoorbeeld rekening houden met een religieuze factor binnen het conflict. Jeruzalem is voor de joden hun Heilige Stad. Voor de islamieten is hun profeet in Jeruzalem in een visioen ten hemel gestegen. Die overtuigingen maken de problemen moeilijker oplosbaar. Heb je een conflict en voeg je daaraan een reli gieuze component toe, dan ontstaat een explosief mengsel. Iedere partij claimt het absolute gelijk en dat is gevaarlijk. Het belemmert het denken over oplos singen, eenvoudig omdat de een zich niet wil verdiepen in de gedachtegang en de drijfveren van de ander." Deze week werden in Israël parle mentsverkiezingen gehouden. Ze wer den door analytici gekarakteriseerd als de verkiezingen van de moedeloosheid. De man van de harde lijn, Likoedvoor- man Sharon, boekte een aanzienlijke winst, maar het was een zege zonder glans. Sharon zal geen moeite hebben met de vorming van een nieuwe coali tie, als hij althans genoegen neemt met samenwerking met rechts, extreem rechts en religieuze partijen. Daarmee blijft de weg naar vrede geblokkeerd. Grashoff: „In feite hebben veel Israë liërs niet gekozen. De opkomst was laag. Men heeft de kop in het zand ge stoken. Dat duidt op onverschilligheid en dat is een gevaarlijk gif. Niettemin begrijp ik dat er groepen zijn die blijven zoeken naar vrede. Ik hoop dat die ten dens versterkt wordt. Ik begrijp heel goed dat de kerken in Nederland geen grote rol kunnen spelenToch moeten ze het perspectief van de vrede met bezie ling blij ven u itdragen en waar het maar kan uitbouwen. We moeten proberen het schematische denken los te laten en zoeken naar mogelijkheden om te com municeren." door A.J. Snel Het zwart-wit denken moet worden losgelaten en er moet, ondanks al les, gezocht worden naar mogelijkhe den om met elkaar van gedachten te blijven wisselen over de Israëlisch-Pa- lestijnse kwestie. Tot die slotsom komt Marien Grashoff, voorzitter van Kerk en Israël Zeeland. Die organisatie, geli eerd aan de Samen op Weg-kerken, heeft de kerken in Zeeland een brief ge schreven, waarin gevraagd wordt om verbondenheid met Israël en waarin wordt gewaarschuwd tegen kritiekloze steun voor die staat. Grashoff, Nederlands Hervormd predi kant in Groede, Schoondijke en Water landkerkje: „In joodse kring en binnen de Samen op Weg-kerken wordt de vraag gesteld waar de kerken staan nu het aantal meldingen van antisemitis me stijgt, de joden zich in Nederland niet meer veilig voelen als ongestraft hakenkruizen worden meegedragen in protestoptochten en synagogebezoe kers verbaal en fysiek worden belaagd. Er valt vooral een groot stilzwijgen als het gaat over Israël of de joodse ge meenschap en dat wordt van joodse zij de niet eiwaren als een betrouwbare houding. We moeten duidelijk zijn. De kerken in Nederland kunnen zich nooit ongestraft ontdoen van hun joodse wortels. Maar de verbondenheid met Israël die daaruit voortvloeit betekent niet dat de Israëlische regering kritiek loos steun moet krijgen. Het is gewoon een feit dat het Israëlische leger kei hard optreedt op de Westoever en in de Gazastrook. Wij moeten als kerken op komen voor vrede en recht voor Israë liërs en Palestijnen. De kerken mogen alle leiders van bevolkingsgroepen aanspreken op hun verantwoordelijk heid voor het aanhouden van intimida tie, geweld en vijandsdenken, in het Midden-Oosten en elders ter wereld." De Zeeuwse voorzitter van Kerk en Is- The Cave verlangt niet terug naar de jaren zestig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 24