Stranden pas over enkele dagen schoon wsm Goes benut baggerslib voor wegfundering U i'JL L. Buurt wil overleg over omstreden hekwerk "v; Vlindertuin blijft hele jaar open Meer maatregelen nodig om Het Zwin van olie te vrijwaren mm Olievervuiling langs hele Zeeuwse kust PSD'ers vinden moeilijk ander werk Zwaargewonde bij ongeval zeeuwse almanak Verval BEVELANDEN/THOLEN donderdag 30 januari 2003 door Melita Lanting WESTKAPELLE - Rijkswater staat heeft gisteren een begin gemaakt met het weghalen van aangespoelde olie uit de Trico lor op de Zeeuwse kust. In West- kapelle werd met de hulp van een speciale zeef het zand schoongemaakt. Een klus die nog zeker enkele dagen zal du- Een grote trekker met daar ach ter de zeefmachine trekt lang zaam baantjes over het West- kappelse strand. Stukje bij beetje wordt het zand gezeefd op olieresten. Ondertussen zijn andere medewerkers van Rijks waterstaat bezig met het van gen van vogels en het bij elkaar harken van olieresten. Een van de mannen vindt al snel een to taal verzwakte vogel. Het dier heeft nauwelijks meer fut en moet uit zijn lijden worden ver lost. De vinder durft het dier niet zelf te doden en vraagt hulp van zijn collega's. Die laten het stuk voor stuk afweten en de man blijft alleen staan met die vogel in zijn armen. Uiteinde lijk vat hij alzijnmoedbijelkaar en doodt het dier. Verderop langs de vloedlijn probeert een zeekoet zijn verenpak te ont doen van aangekoekte olie. Een poging die op niets uitloopt. De olie blijft er centimeters dik op zitten en ondertussen spoelen alweer nieuwe resten olie aan op het strandje. Aan het eind van de dag is het strand bij Westkapelle schoon. Projectleider B. Backus van Rijkswaterstaat: ,,Ik ben rede lijk tevreden. Het strand is mooi schoon maar ik had gehoopt meer te kunnen doen. Morgen zetten we nog twee zeefmachi- nes in. We gaan dan met een man of tachtig de olievervuiling te lijf.» Kragen Hoe omvangrijk de olievervui ling is, wordt in de loop van de dag steeds duidelijker. Aan het eind van de ochtend spoelt de eerste olie aan op Schouwen- Duiveland en drijven kleine vlekken olie de Oosterschelde op. Uit voorzorg worden de Ja- cobahaven en de Sofiahaven op Noord-Beveland afgesloten met drijvende kragen. Op de stranden tussen Vlissin- gen en Zoutelande zijn drie mannen van de gemeente Vlis- singen hard aan het werk om do de vogels op te ruimen en nog le vende exemplaren te vangen. Medewerker A. Dijkstra zegt: „Ik krijg zojuist een telefoontje dat even verderop bij Dishoek een meisje op het strand zit met drie levende vogels. Die gaan we eerst maar halen." Daar aangekomen blijkt dat de moeder van het meisje de dieren inmiddels in een kooi heeft ge stopt. Terwijl Dijkstra nog even staat te praten met de vrouw spoelt alweer een nieuwe vogel aan. Ook dat dier wordt snel ge vangen en wordt luid gillend bij de anderen in het kooitje ge stopt, op weg naar vogelopvang DeMikke. Op de Zeeuws-Vlaamse kust spoelt weinig olie aan. Kleine hoeveelheden drijven op het strand bij Breskens en bij het Zwin. Zo'n vijftig dode en le vende vogels worden opge raapt. Dierenarts G. de Bruijckere in Breskens fungeert in Zeeuws- Vlaanderen als opvangadres voor de nog levende vogels. De dieren krijgen bij hem eerste hulp en moeten daarna naar de Mikke. De Bruijckere zit inmid dels aardig omhoog met de vo gels want het vervoer van de dieren naar De Mikke in Mid delburg is een probleem. „Ik kan dat niet allemaal zelf doen. Ik hoop dat er vrijwilligers zijn die voor mij de komende dagen vo gels naar de overkant willen brengen. Laat ze mij dan even bellen." Vacuumzuigers Vandaag gaat de schoonmaak actie verder. De gemeenten Vlis- singen en Schouwen-Duiveland maken hun eigen stranden schoon en Rijkswaterstaat zet zogenaamde vacuumzuigers in. Dat zijn auto's die normaal ge sproken rioolputten leegzuigen Hiermee wordt de olie bij de stormvloedkering opgezogen. Als het nodig is worden deze wagens ook ingezet op de dijk bij Westkapelle. Een speciale boot met veegarmen ruimt de olieresten op de Oosterschelde op Vrijwilligers van de Vogel werkgroep Walcheren gaan morgen opnieuw de stranden af op zoek naar nieuwe olieslacht offers. «p 'VcTs'"""'. V v- *v- Brandweerman Wouter Meedendorp ruimt olievogels op, op het badstrand van Vlissingen. door Rolf Bosboom GOES - Bewoners van de Goese Polder blijven proberen een op lossing te vinden voor het om streden hekwerk rond de wind hondenrenbaan bij sportpark Het Schenge. Zij zeggen 'ver- [bijsterd' te zijn door de manier waarop wethouder D. van Ewijk dinsdagavond in de com missie maatschappelijke ont wikkeling een punt achter de kwestie leek te willen zetten. Volgens Van Ewijk is zo veel mo gelijk rekening gehouden met de belangen van de bewoners Het gebied blijft bijvoorbeeld via hekken die niet op slot gaan toegankelijk voor de mensen uit de buurt. Een omheining wordt echter als noodzakelijk gezien om het middenterrein van de windhondenrenbaan te kunnen '•"erhuren aan voetbalclubs. Een .lekwerk moet onder meer voor komen dat het veld wordt be schadigd, met het risico van blessures bij voetballers, öe wethouder zei dinsdag- wond vooral te betreuren dat de oewoners zich nu ook storen aan bet hekwerk zelf, terwijl de dis cussie aanvankelijk vooral ging over het toegankelijk blijven •an het gebied. Volgens Van Ewijk staat het al dan niet weg halen van het hekwerk niet ter discussie. G. Riel, woordvoerder van de bewoners, noemt het 'absoluut onwaar' dat er wat hen betreft er geen hekwerk mag komen ,,Wij willen overleggen overeen hek dat redelijk is. Wat er nu staat, is geen redelijk hek." Het huidige hekwerk werkt volgens de bewoners te veel de indruk van een militair kamp, terwijl er ook oplossingen denkbaar zijn waarbij de omheining meer wordt ingepast in het omliggen de groen. T **-*" Jz— - - v - i- ÉS». Veegmachines halen de olie van het strand bij Westkapelle. foto's Ruben Oreel door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes gaat experimenteren met het ge bruik van baggerslib als weg fundering. De methode wordt voor het eerst toegepast bij de verlenging van het fietspad langs de Krukweg in het Goese Meer, die in de loop van dit jaar wordt uitgevoerd. De gemeente moet de komende jaren fors investeren in het schoonmaken van waterpartij en en watergangen. Daarvoor is een baggerplan opgesteld, dat loopt van 2005 tot 2014. In die periode moet naar verwachting 116.000 kubieke meter slib wor den opgeruimd. De totale kosten voor het Goese project bedragen naar schatting 4,5 miljoen euro. Het Rijk en het waterschap nemen daarvan on geveer driekwart van hun reke ning, maar toch blijft er voor de gemeente nog een aanzienlijk bedrag over. De werkelijke kosten hangen vooral af van de wijze waarop het baggerslib wordt verwerkt. Verreweg de goedkoopste ma nier is het neerleggen van het slib op de kant, zoals vaak in het buitengebied gebeurt. Binnen de bebouwde kom is dat vaak geen optie, vanwege mogelijke overlast door stank en vliegen en aantasting van het groen. Dat betekent dat er depots moe ten worden aangelegd, waar mee de kosten gelijk ongeveer worden vertienvoudigd. Voor ernstig verontreinigde specie is voor de hele provincie een cen traal depot gerealiseerd in de Koegorspolder in Zeeuws- Vlaanderen. Goes heeft toege zegd de komende jaren 50.000 kuub slib, met een aanzienlijke marge naar beneden en boven, daar aan te bieden. Gezien de hoge investeringen vindt het gemeentebestuur het zinvol naar alternatieven te kij ken. Landelijk is een nieuwe techniek in opkomst die koude immobilisatie wordt genoemd. Dat houdt in dat verdere ver spreiding van de verontreinigde stoffen in het slib wordt voorko men. Dat gebeurt vooral door het gebruik van cement. Proef De stof die daardoor ontstaat kan worden gebruikt in de grond-, weg- en waterbouw. In Groningen loopt momenteel een grootschalig proefproject waar bij bewerkte baggerspecie wordt gebruikt als funderings materiaal voor wegen. De eerste resultaten daarvan worden me dio dit jaar verwacht. Goes denkt aan een voorzichtig begin, door niet een autoweg te nemen maar een fietspad. De Krukweg biedt daar een goede mogelijkheid voor. Deze wordt binnenkort, op uitdrukkelijk verzoek van bewoners en ge meenteraad, verlengd. De nieuwe techniek is niet on omstreden Duidelijk is dat de methode leidt tot een aanzien lijke kostenbesparing en past in het streven naar hergebruik van grondstoffen. Tegenstandei's vragen zich onder meer af hoe het materiaal zich op langere termijn gedraagt en wat er moet gebeuren als de verontreinigde stoffen later alsnog vrijkomen foor Mieke van der Jagt KWADENDAMME - Wethou der A. van Opdorp van de ge meente Borsele heeft woensdag m de stromende regen de eerste shoppen beton gestort voor de kindertuin van het Berkenhof m Kwadendamme. Hij werd daarbij geholpen door eigenaar 'd initiatiefnemer van de Ber kenhof, Johan Antes en diens kleinkinderen Jannick en Undsay van der Meer. öie regen, zo stelde Van Op- •°rp. is alleen maar goed want kntes werkt het beste tegen de erdrukking in. Verdrukking «ft hij wel gevoeld, niet in de tótste plaats door ons, het gc- fcentebestuur «'an Borsele. Het «ft vier jaar geduurd voordal procedures rond waren die ten degelijke horecagelegen- ^id en een uitgebreide vlinder- tuknmogelijk maken." [teBerkenhoftien jaar geleden nog een moeilijk stuk land bouwgrond van een hectare, be gon als een uit de hand gelopen hobby van voormalig slager Jo han Antes. De tuin werd na ver loop van tijd opengesteld voor het publiek en er werd wat ge schonken in de schuur. Ook als hobby begon Antes, liefhebber van passiebloemen en vlinders, een vlindertuin in een kas van vierhonderd vierkante meter. Ook die groeide uit tot een at tractie. Inmiddels is de schuur uitge breid en kan de familie Antes een koffieschenkerij exploite ren die aan de voorschriften in alle vergunningen voldoet. Voor een nieuwe, veel grotere vlin dertuin, heeft de projectgroep ATN: leerlingen van het AOC- Groencollege in Goes, een ont werp gemaakt. In een kas van duizend vierkan te meter komt een Midden- Amerikaanse biotoop, waarin de een veelheid aan tropische planten en vlinders kan gedijen. Er komen rotsen in, waterval len, vijvers, grotten, bruggen en een hutje. De kronkelenden paden leveren tal van interessante zichtlijnen op, vooral wanneer er duizen den vlinders zullen rondvliegen In het najaar moet de tuin klaar zijn en open Dierentuinen De vlinders uit de oude tuin. althans hun poppen, zijn inmiddels ondergebracht in dierentuinen. Voor de nieuwe vlindertuin wordt de bevolking momenteel in Engeland ge kweekt. De nieuwe tuin gaat, in tegen stelling tot de oude, het hele jaar open, zodat Zeeland er een slechtweerattractie bij krijgt De Berkenhof is ook opgenomen in de nieuwe folder van het Bu reau voor Toerisme Zeeland, waarin groepsarrangementen worden aangeboden. door René van Stee RETRANCHEMENT - In het Zwingebied zijn vermoedelijk aanvullende maatregelen nodig om natuurreservaat Het Zwin bij Retranchement te vrijwaren van olievervuiling uit het wrak van de Tricolor, die half decem ber zonk in het Nauw van Ca lais. Conservator K. Stuyft van natuurreservaat Het Zwin sluit niet uit dat de vervuiling in verband met de moeilijke weersomstandigheden alsnog plaatsvindt. Hij betwijfelt of de drijvende dammen die dinsdag in de twee kreekmondingen in de Zwingeul zijn gelegd een af doende oplossing vormen. ,,De golven spoelen bij hoogwa ter over de dammen heen. Ver der blijkt dat de olie niet langer op het water, maar dieper in de waterkolom drijft. De olie zou daardoor heel makkelijk onder de dam kunnen doorglippen. Dit levert een langdurige ver vuiling op, omdat de olie zich vermengt met de klei in de kre ken en daardoor heel moeilijk op te ruimen is", aldus de con servator. Op de zandbanken aan de Belgische zijde van de Zwin geul zijn gisteren wel de eerste olieresten aangetroffen, in grootte variërend van een euro cent tot tien centimeter door snede. De technische dienst van de gemeente Knokke heeft die resten inmiddels opgeruimd. Crisiscomité Het crisiscomité van het Zwin- gebied, waarin de gemeenten Sluis en Knokke-Heist en de provincies Zeeland en West- Vlaanderen zitting hebben, komt vandaag opnieuw bijeen om de situatie te bespreken. Het zal dan overwegend gaan over realistische oplossingen om de crisis het hoofd te bieden en een mogelijke herziening van het rampenplan. Met name burge meester Leopold graaf Lippens van Knokke-Heist zou zich heb ben geërgerd aan voortdurende discussies over mogelijke oplos- BRESKENS - Het gros van het personeel van de Provinciale Stoomboot Diensten (PSD) vindt maar moeizaam een nieu we baan, weet PSD-directeur Harold Thomaes. Vijftien tot twintig mensen kun nen aan de slag bij de NV Wes- terscheldetunnel, zestig bij het fiets-voetveer tussen Breskens en Vlissingen. „Maar voor het overige gaat het heel traag", al dus Thomaes. Een aantal PSD'ers heeft op de veerponten tussen Kruiningen en Perkpolder enige tijd geleden affiches opgehangen met de tekst 'Zoekt een nieuwe uitda ging! Beschikbaar per 18 maart 2003. Huidige functie waarna jobs als stuurman, buffetbe- diende en machinist worden ge meld. De aan de pamfletten bungelen de telefoonnummers zijn inmid - dels grotendeels afgescheurd, maar of de initiatieven ook daadwerkelijk in banen heeft geresulteerd durft Thomaes niet te zeggen. De werving voor de jobs bij de Westerscheldetunnel en het fiets-voetveer is in volle gang „Ook zijn er mensen die bij het loodswezen aan de slag kunnen of als verkeersleider bij Rijks waterstaat. Maar het merendeel heeft nog geen nieuwe baan. Er moet natuurlijk ook nog geva ren worden", verklaart Tho maes. „Veel medewerkers wil len ook heel bewust tot en met de laatste dag blijven varen, want dan vallen ze daarna on der een sociaal statuut Dan hebben ze een financieel vang net, oftewel een betere financië le situatie dan dat ze in de werk loosheidswet terecht komen." singen. De graaf wees er op dat er een kant en klaar rampenplan ligt uit 1984. Hij was voorstan der van het opwerpen van een zanddam ter hoogte van de dui nenrij op Nederlands grondge bied. Die maatregel bleek in verband met de harde wind en hoogwater niet haalbaar. Om die redenen hadden ook de Ne derlandse participanten in het crisiscomité bezwaren. Langs de Zeeuws-Vlaamse kust ondervindt vooral het strand van Breskens tussen de veerha ven en de Panoramaweg hinder van de aangespoelde olieresten. De overlast op rest van de kust strook is aanzienlijk kleiner. Rijkswaterstaat begint van daag met het opruimen. KAPELLE - Bij een ongeval tussen Goes en Kapelle is giste ren aan het eind van de middag een 62-jarige vrouw uit Kapelle ernstig gewond geraakt. Nabij het spoorviaduct kwam de vrouw, die richting Kapelle reed, rond kwart over vijf door onbekende oorzaak met haar auto in de berm en vervolgens ondersteboven in een sloot te recht Een toevallig passerende ambulancechauffeur redde de vrouw uit de wagen en reani meerde haar. Het slachtoffer werd vervolgens in kritieke toe stand naar het ziekenhuis in Goes gebracht. De opgeroepen traumaheli kon rechtsomkeert naar de thuisbasis in Rotterdam maken. Omdat aanvankelijk niet duidelijk was of er meer in zittenden waren, werd de duik- ploeg van de Goese brandweer gealarmeerd. Familie van het slachtoffer wist echter snel te bevestigen dat er geen andere betrokkenen waren. Advertentie vandaag: Nationale Gedichtendag 10.00-13.00 uur Stadsdichter Chawwa Wijnberg vanavond vanaf 17.30 uur |Brasseriemenu| Knolselderijsocp en Tagliatelle Roberto (vegetarisch) of Varkensoester en ijs voor 11,50 of 9,00 (vegetarisch menu) zaterdag 1 februari 15.00-16.30 uur zondag 2 februari 13.00-17.00 uur Koopzondag] 14.00-16.00 uur |Clown Rico] leest voor uit Dansen met de clown voor kinderen van 4 tot 10 exposities Kanaal 3700 Pieter Kooistra Piet Bulthuis Willy Leijnse en natuurlijk alle herdenkingsboek kijk ook op www.drukkeriimid In de stromende regen maakt wethouder A. van Opdorp (links) een begin met de uitbreiding van de vlin dertuin. Hij wordt geholpen door eigenaar Johan Antes en diens kleinkinderen Jannick en Lindsay van der Meer. foto Willem Mieras Op de provinciale boot be gint hel verval duidelijk zichtbaar te worden. Wie laa t in de avond trek in iets eet- of drinkbaars krijgt, moet zon der proviandering de over kant zien te bereiken. De rol luiken van het buffet blijven hermetisch gesloten. Naar verluidt mogen de passagiers vanaf volgende week zelf de laadkleppen dicht doen. En de laatste veertien dagen worden er bij het betreden van de boot roeispanen uitge deeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 23