PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PZC Bush trekt critici niet over streep Ernstig geweld in instellingen justitie Olie richt ware slachting aan onder zeevogels A Britten verscherpen oude zedelijkheidswet Volkert vóór 6 mei berecht Preventief fouilleren niet altijd nodig Meer onbemande tankstations 13 Postma naar WK allround Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- ussen CDA en VdA gaapt nog tn flinke kloof p*»» - 1arijsBerlijn en Moskou benieuwd naar beloofde bewijzen tegen Irak Sneeuw 3° J-3° NW 5 /erspreid over de dag sneeuwbuien. M Vrij krachtige wind uit het noordwesten, maximumtemperatuur 3 graden. )6e jaargang no. 25 onderdag 30 januari 2003 snummer 1,10 Open dagen: morgen en overmorgenI Opleidingen gezondhetdaofg, welzijn, educatie, iaboiatoriumtechniek, CIOS en nautisch. Voor tijden en locaties: zie vvww.roczeeland.nl kijk m de huis-aan-huis-krant die u van ons heeft ontvangen «of bel: (0153) 55 80 00 internet: www.pzc.nl Tot opluchting van Marten Fortuyn (foto) zal Volkert van der G. nog voor 6 mei, de sterfdag van zijn broer Pim, worden be recht De Amsterdamse rechtbank duldt geen uitstel van de moordzaak. Waarschijnlijk begint het proces eind maart, rond half april wordt vonnis gewezen. M. Dierckx, de korpschef van de politie Zeeland, is geen uit gesproken voorstander van preventief fouilleren in Zeeuwse uitgaansgebieden. De problemen zijn hier niet van dezelfde aard en omvang als bijvoorbeeld in de Randstad Ook in Zeeland komen steeds meer onbemande tankstations. De personeelslasten van bemande sta- '7 tions wegen niet meer op tegen de inkomsten Ids Postma heeft zich gis teren in Heerenveen als vierde Nederlandse deel nemer geplaatst voor het WK allround schaatsen, op 8 en 9 februari in Göte- borg. De schaatser kwali ficeerde zich in Thialf via een skate-off met vier an dere schaatsers, 1500 en IQ over 5000 meter. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4, buitenland: 5; radio en televisie: 7; zeeland: 9,10,11,13 en 15; sport: 17 en 18; economie: 19 en 21 door Harm Harkema LONDEN - Groot-Brittannië gaat nog veel harder optreden tegen kindermisbruik. Zo wordt ook het aanpappen met kinde ren met het doel ze te misbrui ken, een misdaad, waarop een gevangenisstraf van maximaal vijf jaar komt te staan. Justitie hoopt zo op te kunnen treden te gen onder andere pedofielen die via chatrooms op het internet contact leggen met kinderen. De Britse regering heeft dit giste ren bekend gemaakt. Wie kinderen uit de kleren praat zonder dat er lichamelijk con tact aan te pas komt, moet reke ning houden met tien jaar cel. Wordt het kind ook nog aange raakt dan is de maximumstraf 14 jaar. Ook pogingen seksuele gunsten van kinderen te kopen worden strafbaar. Staatssecre taris Benn gaf wel toe dat het ju ridisch nog een hele toer wordt om iemand die nog niet daad werkelijk tot lichamelijk mis bruik is overgegaan, achter de tralies te krijgen. De voorstellen maken deel uit van een geheel nieuwe zedelijk heidswet, die nodig wordt ge acht omdat veel regelgeving op dit gebied nog uit de negentien de eeuw stamt. Seks met jongeren onder dertien jaar wordt in alle gevallen be schouwd als verkrachting, waarop maximaal levenslang staat. Onder de huidige wetgeving kunnen kinderen nog door de advocaat van de dader worden doorgezaagd over de vraag of ze wellicht aanleiding gaven Verder wordt het bestaande on derscheid tussen heteroseksuele en homoseksuele contacten op geheven. Stelletjes die in het openbaar seks bedrijven kunnen tot zes maanden cel worden veroor deeld. GPD (Advertentie) naam voorletters: straat: postcode plaats: telefoon. i noteert u mij voor een proefabonnement van rn/v 6 weken voor 16,-. ir Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening- '•r}( noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 20,50). per kwartaal met automatische incasso (€55,10) per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) door Melita Lanting MIDDELBURG - De oliever vuiling langs de Zeeuwse kust heeft al honderden zeevogels het leven gekost. Bij vogelop vang De Mikke in Middelburg en bij dierenarts G. de Bruij- ckere zijn vandaag ruim twee honderd zwaarvervuilde vo gels binnengebracht. Voor de kust vliegen en zwemmen nog eens honderden besmeurde vo- gels. Volgens F. Arts van Vogelwerk groep Walcheren is de omvang van de ramp nog niet te over zien Hij verwacht dat het aan tal olievogels vele malen groter is dan vanaf het land waar neembaar is. „Veel vogels sterven op zee. Bo vendien gaat de wind draaien en zullen hier minder vogels aanspoelen." De vervuiling strekt zich uit langs de hele Zeeuwse kust, van de Grevelingendam tot en met het strand voor het Zwin. Woordvoerder L. Berkenbosch van Rijkswaterstaat schat de hoeveelheid olie die tot gister avond op de kust is aange spoeld op 40.000 liter. Overal spoelen dode en ver vuilde dieren aan. De schade blijft niet beperkt tot de vis- etende zeevogels zoals zeekoe ten en alken, maar ook grote groepen strandlopers zijn in middels sterk vervuild. F Arts: „Bij Westkapelle zit een groep je van vijftig tot honderd paar se strandlopers, die komen hier niet veel voor. De olie richt on der deze overwinteraars een ware slachting aan. Ook veel stenenlopers en drie-teen strandlopers zijn inmiddels zwaarvervuild." Op Walcheren zijn inmiddels ruim 200 dode vogels opge raapt. Op Schouwen-Duive- land liggen sinds gisteren nog 100 tot 150 dode vogels en langs de Zeeuws-Vlaamse kust zijn gisteren 25 dode vogels ge vonden. Voor de nog levende vogels die van het strand worden gehaald is opvang geregeld in vogelop vang De Mikke in Middelburg. Daar worden de dieren beke ken. De vogels die er het slechtst aan toe zijn krijgen di rect een spuitje. Gisteren zijn op die manier ongeveer twintig vogels uit hun lijden verlost. De overige vogels krijgen me dicijnen en voedsel en vandaag wordt bekeken hoe de conditie is. Volgens plaatsvervangend be heerster M. van Dijk 'druipen' de vogels van de olie. Het is verschrikkelijk om te zien. Sommige beesten plakken zo dat we ze bijna niet meer uit de doosjes krijgen." De gevonden dode dieren wor den verzameld bij het Rijks In stituut voor Kust en Zee in Middelburg voor onderzoek naar soort, leeftijd, geslacht en eventuele maaginhoud. Arts: We willen graag weten welke dieren het slachtoffer zijn ge worden. Bovendien weten we heel weinig van het eetgedrag van de dieren. Door hun maag te onderzoeken kunnen we zien wat ze eten." Rijkswaterstaat verwacht niet dat er nog veel meer olie aan spoelt op de Zeeuwse kust. Er zijn geen nieuwe olievlekken op zee gevonden. pagina 9: opruimen olie duurt nog dagen corAp van den Berg EN HAAG - CDA en PvdA lig- inmet elkaar overhoop over de wstie-Irak, het financieel- ranomisch beleid en de benoe- ing van een co-informateur w PvdA-huize. De twee par ijn zijn elkaar gisteren in de ibinetsinformatie geen streep (hter genaderd. ■AnflSRC Ui Een besmeurde zeekoet. De vogels worden in opvangcentrum De Mikke gewassen in de hoop dat ze de olievervuiling overleven. foto's Mechteld Jansen - verkenningsfase is nog niet gesloten, mede door allerlei Schtplegingen gisteren in de wede Kamer, waardoor er te einig tijd overbleef om met DA-informateur Donner ver- van gedachten te wisselen, «onderhandelaars Balkenen- !(CDA) en Bos (PvdA) gingen sieravond met hun fracties in oclaaf voor nader beraad, sochtend gaan ze daarmee nier. Bos trapt flink op het spedaal en wil snel overgaan t echte onderhandelingen, blkenende trapt vooral op de Hij wil eerst zekerheid over iprecieze bedoelingen van de vdA. ilgens bronnen rond de infor- atie zet de PvdA zwaar in op a informateur van PvdA-hui- Balkenende ziet echter veel tfer dat Bos een co-onderhan- har nzet, die straks eventu- de rol van vice-premier kan nullen. Daardoor ontstaat er 'Igens hem meer draagkracht Mr het beoogde kabinetsbe- tó.Bos denkt over dit idee na. blkenende wil vooral garan- övoor een solide en krachtda- financiële paragraaf, met ftoog op de verslechterende anomie. De toezeggingen van «op dit punt zouden 'boter- zijn. Over de mogelijke liog tegen Irak lopen volgens 5 en Balkenende de opvattin- 5 niet zo ver uiteen. Beide jttjen zijn voor een nieuwe ^■resolutie voordat een oor- gkan beginnen, terwijl het zich een solo-actie van de tuigde Staten kan voorstel- ®Informateur Donner maakt geen grote zorgen over de astloper' van gisteren. „Don- heeft vooraf gezegd dat hij 5 week of ietsje meer nodig *ftvoor zijn informatie", al- •szijn woordvoerder Die sloot Volgens niet uit dat de infor- »tie vandaag kan worden af goten. [het meest voorspoedige sce- Üo begint morgen of maan- de kabinetsformatie en ^en de echte onderhande len starten. GPD snonze redactie buitenland LMSTERDAM - Rusland, luitsland en Frankrijk, t meest uitgesproken te- ei enstanders van Ameri- k. aanse militaire actie te en Irak, zijn niet van landpunt veranderd door i rede gistermorgen roegvan de Amerikaanse resident Bush. e Veiligheidsraad heeft niet (laatste woord in Bush' visie. ïkoers van de VS hangt niet af in besluiten van anderen, zo aarschuwde hij. De president jndigde aan dat minister Po- ell van Buitenlandse Zaken Ogende week de Veiligheids- ad bewijzen zal presenteren s ade Iraakse pogingen de VN- r» apeninspecteurs te misleiden •van de aanwezigheid van le- 5i van de terreurgroep Al Qae- iin Irak. [oskou en Parijs zeggen uit te en naar die bewijzen, maar itici in Berlijn vragen zich af aarom Bush die niet al lang mde VN heeft doorgegeven. leFranse minister De Villepin rheel blij' te zijn dat Bush reft besloten met bewijzen ar de Verenigde Naties te appen. Maar een verandering a het Franse standpunt dat dog alleen in het uiterste ge- ieen optie is en dan nog alleen ieen besluit door de Veilig- idsraad, is door de rede van tesh niet veranderd. De Ville in gaat volgende week naar lew York om de bijeenkomst «tPowell bij te wonen. Frankrijk zal de Amerikaanse gegevens bestuderen, eigen in formatie verschaffen en beide combineren om de toestand te beoordelen, zei hij. De Duitse president Rau maan de de VS geen eenzijdige stap pen te nemen. De strijd tegen terrorisme en dictatuur is 'geen zaak voor één staat', zei hij. Bondskanselier Schroder en zijn minister Joschka Fischer van Buitenlandse Zaken lieten zich in dezelfde zin uit. Rusland ziet in Bush' woorden geen aanleiding voor een aanval op Irak en vindt dat de wapen inspecties moeten doorgaan, zei woordvoerder Jakovenko van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Hij zei dat Moskou be reid is te luisteren naar verdere bewijzen die de VS nog achter de hand hebben. Minister Igor Ivanov van Buitenlandse Zaken benadrukte echter dat de VN- Veiligheidsraad geen besluiten moet nemen op grond van de in formatie van Powell voordat de wapeninspecteurs deze hebben bestudeerd. Bush' belangrijkste bondge noot, Groot-Brittannië, prees de standvastigheid van de Ame rikaanse president. De Iraakse regering deed de redevoering af als 'een oude krassende gram mofoonplaat' die geen nieuws bevat. Het land ontkent iets te maken te hebben met Al Qaeda. Verzet van Frankrijk, Duits land, België en Luxemburg heeft er voor gezorgd dat de Navo gisteren opnieuw geen be sluit heeft genomen over een verzoek van de VS om ter voor bereiding van een oorlog vlieg tuigen en raketten naar Turkije te sturen. De vier landen vinden het te vroeg om nu al oorlogsplannen te maken terwijl zij nog goede hoop hebben dat de crisis zon der bloedvergieten kan worden opgelost. AP/ANP/AFP/DPA door Hans Leber DEN HAAG - Bij ernstige ge weldsincidenten in justitiële complexen zijn gisteren twee doden gevallen. In de gevange nis De Marwei in Leeuwarden werd een personeelslid doodge stoken door een gedetineerde. In de Arnhemse rechtbank werd een officier van justitie gegij zeld. Bij de bevrijdingsactie is de gijzelnemer gedood en raakte de officier gewond. In de recht bank in Assen sneed een veroor deelde ontuchtpleger zichzelf de keel door De vrouwelijke medewerkster handenarbeid van de gevange nis in Leeuwarden overleed aan de gevolgen van steken die haar waren toegebracht door één van haar (gedetineerde) cursisten. Het is nog niet bekend waarom de man, een Joegoslaaf die we gens moord 1,5 jaar cel en tbs had opgelegd gekregen, op haar instak. Het scherpe voorwerp stond hem bij zijn handenar beid ter beschikking. Het ver slagen personeel van De Marwei krijgt opvang van hulpverle ners. Dienstwapen In de Arnhemse rechtbank trok een van twee roofovervallen en verkrachting verdachte Alba nees een wapen. Vermoed wordt dat hij dit had gesmokkeld uit gegijzeld. De Albanees eiste dat hij een landgenoot in een Neder landse gevangenis te spreken zou krijgen. Speciaal opgeleide politiemensen onderhandelden enkele uren met hem. Schot De Arnhemse hoofdofficier van justitie R. Daverschot gaf de po litie opdracht in te gri j pen zodra er zou worden geschoten Dat gebeurde dan ook toen er een schot viel. Bij de inval kwam het in het cel lenblok van de rechtbank tot een schotenwisseling met de Al banees, die daarbij werd ge dood. Ook Van der Krabben werd geraakt, maar nog ondui delijk is door wie. Hij raakte ernstig gewond, maar verkeert buiten levensgevaar. Tijdens een rechtszitting in As sen trok een 45-jarige ontucht pleger uit Nieuw-Buinen, die net zijn vonnis van 30 maanden celstraf had aangehoord, een mes en sneed zichzelf de keel door. De hevig bloedende man viel schokkend op de grond. Hij werd naar een ziekenhuis over gebracht. Zijn situatie is 'sta biel'. De man is veroordeeld, omdat hij zijn 9-jarig dochtertje tij dens een sado-masochistische sessie op een slaapkamer mis bruikte, terwijl zijn vrouw el ders in het huis sliep. De man heeft altijd ontkend. GPD de gevangenis waar hij in voor arrest zat. Hij bedreigde een lid van de parketpolitie, die daarop zijn dienstwapen moest af staan. De agent, de rechters en enkele andere aanwezigen kon den zich uit de voeten maken. Officier van justitie mr. B. van der Krabben werd enkele uren Politiemensen zoeken tijdens de gijzelingsactie dekking achter geparkeerde auto's voor de rechtbank in Arnhem. foto Hans van Oort/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1