Vet werk timuleert srenswerk zc 'Stille held' geeft cheque aan MEC Driejaar cel geëist wegens seksueel misbruik dochters Den Haag heeft te weinig aandacht voor politiewerk op het platteland 13 project brengt spelers samen Zeeuwse politiechef aarzelt over invoeren preventief fouilleren Workshop saxofoonkwartet Werkstraf voor dodelijk ongeval Spoorprofessor overleden Hennepkwekerijen ontmanteld Prijs productschap voor Breskens 7 Filips Pieters aan het roer bij het Festival Zeeuwsch-Vlaanderen Gezinsdienst donderdag 30 januari 2003 loorWout Bareman ERNEUZEN - De Euregio jcheldemond krijgt een om- tangrijk netwerk voor grens- «erschrijdende arbeid. Daarin aan de arbeidsbemiddelaars, ïerkgevers en werknemers en provincies Oost- en West- laanderen en Zeeland nauw amenwerken. Belangrijkste ioel is het stimuleren van de (rensoverschrijdende arbeids- lobiliteit. jecretaris A. van Trigt van de hregio Scheldemond in Gent: Met al die betrokken orgarusa- ies en instanties hebben we de pornaamste spelers op de re- onale arbeidsmarkt bijeen ge- racht in een nieuw samenwer- Ingsverband." )at gebeurde op initiatief van ie drie provincies, nadat eerde pogingen van Eures (het Eu- iipees netwerk voor grensover- rhrijdende bemiddeling) in de ilaams-Nederlandse grens- Itreek waren mislukt. Kanaalzone ïures Scheldemond richt zich jp begeleiding van zowel werk nemer s als werkgevers. Van gt: „Zeker op het gebied van arbeidsbemiddeling valt er j heel veel te verbeteren. \!eem de Kanaalzone. Zou het ilgemeen bekend zijn dat bij- (oorbeeld een bedrijf als Volvo lent op zoek is naar vele honde- ?n mensen? Vooral voor werk- aekende Zeeuws-Vlamingen dat interessant zijn. En laarom zou een Vlaamse Dienst voor Arbeidsbemidde- de Vlamingen niet ook op merkzaam maken op vacatures ii de Zeeuws-Vlaamse Kanaal- Er wordt een aantal helpdesks in het leven geroepen, waar mensen en bedrijven met alle mogelijke vragen terecht kun nen. Daarbij kan het gaan om juridi sche knelpunten op het gebied van bijvoorbeeld het arbeids recht en sociale zekerheid, maar ook om de begeleiding van indi viduele werknemers en bedrij ven over de grens heen. De Kamers van Koophandel hebben de afgelopen jaren wat dat laatste betreft al heel wat er varing opgedaan. „We brengen dat nu in een groot geheel in", aldus Van Trigt. Daarnaast wordt veel aandacht besteed aan promotie- en opleidingsac tiviteiten. Overeenkomst Vorige week werd de oprichting van het samenwerkingsverband Eures Scheldemond bezegeld met de ondertekening van een kaderovereenkomst. Dat ge beurde in Gent. Inmiddels zijn een Ontwikke lingsplan en een Activiteiten plan voor 2003-2004 ingediend bij de Europese Commissie. Van Trigt: „De eerste signalen vanuit 'Brussel' zijn positief. Ik denk dat we er vanuit mogen gaan dat er goedkeuring komt én dus subsidiëring." Voor het komende jaar is 290.000 euro nodig. De Europe se Commissie zou daarvan 95 procent voor z'n rekening moe ten nemen; de resterende vijf procent nemen de provincies voor hun rekening. Zowel de werkgevers- als de werknemersorganisaties stellen een ombudsman aan om de acti viteiten te begeleiden. Binnen kort wordt ook een coördinator aangesteld. foor Frank de Klerk 10STBURG - Voor seksueel aisbruik van zijn twee dochters gisteren in hoger beroep bij Kt Haagse gerechtshof op- lieuw drie jaar cel geëist tegen »n veertigjarige man uit Groe- ie. De eis is even hoog als het «mnis van de rechtbank in Mid delburg. De man uit Groede tekende ho ler beroep aan tegen zijn eerde veroordeling, omdat hij zei «schuldig te zijn. Volgens de nan had zijn ex-vrouw de doch- ïrs aangezet om hem vals te be schuldigen. Beide meisjes leg- Kn bij de politie uitvoerige «klaringen af over het mis- kuik dat reeds voor him twaalfde jaar zou zijn begon- aen In hoger beroep traden bei- te, nu zestien en vijftien jaar wde meisjes, evenals bij de fcchtbank in Middelburg op als fetuige. Omdat zij allebei moei- fehadden om met hun vader ge- snfronteerd te worden, moest *ze net zoals in Middelburg tij- tens de getuigenverklaring de Wtingszaal tijdelijk verlaten. ®j keerde pas terug na het ver- loorvan zijn dochters. Gelijke verklaringen teide meisjes legden vrijwel ge lijke verklaringen af over het Kksuele gedrag van hun vader :"ide jaren tussen 1998 en kerst- 2000 Het oudste meisje zei tat haar vader haar regelmatig *P de schoot nam voor de com puter en met haar kinderporno bekeek. Later had er seksuele gemeenschap plaats op zijn slaapkamer en tijdens uitstap jes met de auto. De man zou bij de seks onder andere een vibra tor gebruikt hebben. Tegen de Groedenaar pleitte verder dat hij in België bij verstek is ver oordeeld voor ontucht met zijn nichtje. Zelf ontkende de man alle be schuldigingen. Wel gaf de vader toe dat er blote mensen op zijn computer te zien waren. Het be trof echter slechts afbeeldingen van artistiek verantwoord bloot op de schermbeveiliging. Hij zei geen vibrator te bezitten en he lemaal geen gelegenheid tot seks met de meisjes te hebben gehad. De Groedenaar woonde immers bij zijn moeder, die al tijd in de woning aanwezig zou zijn. Een van de dochters sprak dit echter tegen. Als hun oma naar de winkel was voor bood schappen, maakte de vader ge bruik van de gelegenheid om haar te verkrachten. Uitspraak over twee weken. door Jacques Cats MIDDELBURG - M. Dierckx, de korpschef van de politie Zeeland, is geen uitgesproken voorstander van preventief fouilleren in Zeeuwse uit gaansgebieden. Er zijn vol gens hem plekken in Neder land waar de politie bij een optreden meer bevoegdheden zou moeten hebben, zoals pre ventief fouilleren. „Wij heb ben in deze provincie niet de problemen rond Marokkanen en achterstandsbuurten die de Randstad heeft." Maar als het door de mogelijk heid van preventief fouilleren op uitgaansavonden in Vlis- singen, Middelburg, Goes en Terneuzen een stuk veiliger stappen wordt, zou dat wel moeten worden overwogen, vindt de hoofdcommissaris. Die afweging hoort thuis bij het openbaar bestuur en bij Justitie. „Het nemen van zo'n besluit dient volgens de korpschef wel in samenspraak met de politie te gebeuren „Want het moet ook kunnen. En als je vindt dat het moet, moeten er ook vol doende cellen zijn." Dierckx zegt niet te kunnen aangeven of gebeurtenissen in het recente verleden, zoals schietpartijen in Vlissingen en Middelburg, anders zouden zijn gelopen als er de mogelijk heid van preventief fouilleren was geweest. De korpschef, die vandaag af scheid neemt, vindt dat de per soonlijke veiligheid van de po litieman en -vrouw nog beter kan Kogel- en steekwerende vesten gaan binnenkort tot de standaarduitrusting behoren. Ook is het de hoogste tijd dat de verbindingen worden ver beterd. „Het wordt zo langzamerhand gênant dat de vernieuwing van het communicatienetwerk C 1000 zolang uitblijft. „En gaat het straks ook wel door zoals we het gedacht hadden?" door Jacques Cats MIDDELBURG - Hij noemt het 'Randstaddenken': dat er in de grote steden meer politie moet komen en dat de buiten gewesten het wel met minder af kunnen. „De Randstad heeft heel dikke problemen", stelt de Zeeuwse korpschef M. Dierckx voorop. „Dat is hel der. Maar wij hebben op het platteland onze eigen proble men. Minder mensen in een veel groter gebied. Eigenlijk is er sprake van eenzelfde dis cussie als er nu loopt over de brandweer en de ambulance dienst." De hoofdcommissaris kent de opmerkingen Het geroepen dat Zeeland hetzelfde inwo nertal heeft als Rotterdam- Zuid. „Dan zeg ik, ja maar daar zitten ze wel allemaal op een kluitje. Je moet eens kijken wat voor een aanrijtijden je hier hebt. En in Zeeland kun je 's nachts als politie soms alleen of met z'n tweeën voor een gro te vechtpartij komen te staan. Dan heb ik gigantische be wondering voor die politie agent voor wie zijn mond het belangrijkste wapen is. Er is gewoon te weinig aandacht voor het politiewerk op het platteland." Valreep Magchiel Dierckx lucht zijn hart op de valreep. Vanmiddag wordt hem een afscheidsbij eenkomst bereid in de Nieuwe Kerk in Middelburg. F.(Fup) Goudswaard volgt hem op als korpschef. Dierckx hoopt zijn politie- politieke en bestuur lijke ervaring straks te kunnen benutten in zijn functie van lector veiligheid aan de Hoge school Zeeland. Het doet de hoofdcommissaris veel deugd dat hij zijn veelzijdige loop baan van 35 jaar bij de politie juist in Zeeland kan afsluiten. Hij houdt van de provincie en vroeg 'Den Haag' in de periode van bijna vier jaar die hij bij het korps heeft doorgebracht diverse keren om aandacht voor de specifieke problemen waarmee de politie op het platteland wordt geconfron teerd. In de afgelopen vier jaar is er veel gebeurd Bij het aantre den van Dierckx waren de ont wikkelingen rond de lokaal gerichte politiezorg in volle gang. Daarbij hoorde ook de zorg voor goede werkplekken voor de veel meer decentraal in wijkteams opererende politie mensen. Dat leidde tot een for se ver- en nieuwbouwslag, die in maart een afronding krijgt met de officiële ingebruikne ming van het nieuwe onderdak in Terneuzen. Voorts trof Dierckx bij de aanvaarding van zijn functie een politiere gio aan met drie tamelijk auto noom ingestelde districten. Door het beheer te centralise ren konden meer verbanden in de organisatie worden aange- Scheidende korpschef Magchiel Dierckx: „De inzet van politiemensen kan nog efficiënter." foto Lex de Meester bracht, zodat er echt een Zeeuws korps ontstond Dierckx is content met de wij ze waarop de basispolitiezorg nu bij het publiek is gebracht Zo vindt men dicht naast de deur een plek voor aangiften en mutaties. „Natuurlijk blij ven er altijd wel wensen over. Maar we kunnen de bureaus niet overal een 24- uurs bezet ting geven zoals in Middel burg, Vlissingen, Goes en Ter neuzen. Dat is ook niet nodig. Bovendien zouden we dat niet kunnen bemannen." Servicepunten Naast de bureaus heeft de po litie in de provincie een aantal extra servicepunten waar het publiek op afspraak terecht kan. Zo waren er vorige zomer bij wijze van proef pohtie- steunpunten ingericht op drie campings in Zeeuws-Vlaan- deren. Die proef was zo succes vol dat collega's elders in de re gio zal worden gevraagd dit voorbeeld te volgen De lokaal georganiseerde poli tiezorg brengt het voordeel met zich mee dat de agenten veel meer weten wat er in de omgeving gebeurt. „Het ken nen en gekend worden is heel erg belangrijk." Dat heeft in middels bij het ontrafelen van misdrijven al tot opvallende resultaten geleid Dierckx kent de wensen van gemeentebestuurders, die wil len dat er meer politiemensen komen. „Op dat punt kijk ik onmachtig toe. We hebben in derdaad te weinig mensen. Misschien kan de arbeidstij denwet zodanig worden ver anderd dat de mensen wat efficiënter ingezet kunnen worden." Die doelmatiger in zet is al mogelijk geworden bij de inrichting van wijksecreta riaten met medewerkers aan giften behandelen en het pu bliek verwijzen. Daardoor hebben politiemensen de han den vrij voor het eigenlijke werk. Dierckx heeft zich ma teloos geërgerd aan een Kamerlid dat de politie bela chelijk maakte door een kari katuur neer te zetten van een onbeholpen met twee vingers typende politiefunctionaris. „Dat beeld is volstrekt achter haald. Politiemensen zijn pro fessionals met een buitenge woon gedegen opleiding." [ERNEUZEN - Het BÜndman Saxofoonkwartet geeft zater dag 15 februari een workshop in teGoede Herderkerk in Terneu- ■L ^saxofonisten, Eric Sleichim, Maas, Raf Minten en Piet kbel, spelen eigen composities, •aar blazen ook oude muziek teuw leven in. Aan de work up kunnen maximaal dertig tensen deelnemen. Om mee te :oen, is minstens twee jaar teaktijkervaring vereist De *Wkshop duurt van 10.00 tot 00 uur. Inschrijven voor 8 fe- Hian. door Rob Paardekam GOES - Diana van der Heijde kreeg 1500 euro en moest dat aan een goed doel geven. Ze ging op zoek naar iets kleinschaligs in de buurt. Toen de Kapelse op tv een filmpje over het Milieu Educatie Centrum (MEC) in Goes zag, wist ze dat de centen daar goed besteed zouden wor den. Zo kwam het dat Diana gisteren naar Goes toog om de cheque aan de medewerkers van het MEC te overhandigen. De Ka pelse werd een maand geleden door de lezers van de PZC ver kozen tot 'stille held' en won daarmee de publieksversie van de Van Emden Prijs Deze wordt ieder jaar uitgereikt in een an dere provincie. Diana zorgt al vele jaren voor haar man Dick, die volledig verlamd is. Aan de prijs is een geldbedrag van 1500 euro verbonden, dat aan een goed doel besteed moet worden. Diana koos voor het MEC. Daar werd ze gisteren feestelijk onthaald. Het educa tieve centrum, dat is gevestigd op de Hollandse Hoeve, wil acti viteiten voor mensen met een functiebeperking gaan organi seren en kan het geld daarvoor goed gebruiken. Voorzitter W de Wilde stelde voor dat D.iana zelf ook nog een leuke besteding voor het geld bedacht, maar daar voelde ze niets voor. Ze kon zich helemaal vinden in het door het MEC voorgestelde initiatief. Het edu catieve centrum wil op de Hol landse Hoevedag van 12 april de eerste activiteiten voor mensen met een handicap organiseren. Bij succes wordt het een terug kerend onderdeel. Diana van der Heijde werd gis teren feestelijk onthaald op het Milieu Educatie Centrum. Vlnr: Dick Schmelzer (PZC), Diana van der Heijde en haar zoontje Owen, en Wim de Wilde van het MEC. foto Willem Mieras MIDDELBURG - Een 26-jarige man van Oosterhout is giste ren in Middelburg voor het veroorzaken van een verkeersge- vaarlijke situatie met dodelijke afloop veroordeeld tot 120 uur werkstraf en een jaar voorwaardelijke rijontzegging De rechtbank achtte, in tegenstelling tot het Openbaar Ministe rie, dood door schuld niet bewezen. Officier van Justitie A. Flikweert verweet de automobilist dat hij 9 april vorig jaar in De Braakman, op Rijksweg N61, onvoorzichtig had gereden door op de helling te gaan inhalen Daardoor was hij in bot sing gekomen met een 54-jarige motorrijder uit Oostburg, die kort daarna aan zijn verwondingen overleed. De officier had naast een werkstraf van 240 uur een onvoorwaardelijke rij ontzegging van anderhalf jaar geëist. De rechtbank vond dat de Brabander alleen kon worden veroordeeld voor het in ge vaar brengen van het verkeer. VLISSINGEN - In zijn woonplaats Vlissingen is op 27 januari Herman Gijsbert Hesselink overleden, Hij is 94 jaar gewor den. Hesselink was zijn leven lang begaan met het spoor. Hij maakte van zijn hobby zijn werk Hij werkte bij een aantal vervoersbedrijven. Hesselink was ook Ridder in de Orde van Oranje-Nassau De spoorfanaat, die liefkozend de spoorweg professor werd genoemd, begon bij Werkspoor Utrecht, daar na kreeg hij een baan bij Spoor-, tramrijtuigen en autobus- senvervoer in Rotterdam en was bedrijfsleider bij de Twentse Electrische Tram in Enschede. Hij sloot zijn carrière af als di recteur van het Vervoersbedrijf de Noord-Westhoek in Zwartsluis. Na zijn pensioen schreef hij achttien boeken over de spoorweggeschiedenis en hij publiceerde regelmatig in vakbladen. Vorig jaar maakte hij zich met zijn echtgenote nog sterk voor de Petruskerk in Vlissingen, die in hun ogen een kerk moest blijven. De algemene kerkenraad van de Samen op Weg-Gemeente Vlissingen wilde de kerk vanwege de fi nanciële situatie van de hand doen. Hesselink stelde voor de Petruskerk aan de Paul Krugerstraat niet te gunnen aan de hoogste bieder, want dat is een projectontwikkelaar die er ap partementen m wil bouwen, maar aan de Volle Evangelische Gemeente Beréa, ZAAMSLAG - De politie heeft afgelopen dinsdag twee hen nepkwekerijtjes ontmanteld in garages in Zaamslag. In de ene ruimte werden 262 planten aangetroffen, in de andere ruimte waren dat er 500. Alles is in beslag genomen DEN HAAG - De maatschap E. Praet en zoon heeft met de vis sersboot Breskens 7 de prijs voor de best verzorgde vis van hef Productschap Vis in de wacht gesleept. De Productschaps- prijzen worden elk jaar toegekend aan de bemanning van schepen met de best verzorgde vis aan boord. De toekenning gebeurt op voordracht van de buitendienstagenten van het productschap, die in de periode van 1 november 2001 tot en met 31 oktober vorig jaar de kwaliteit van de aangevoerde vis beoordeelden. Ze gaven per schip voor vis en garnalen een cij fer voor versheid, verzorging en behandeling aan boord. De vis is voor de beoordeling onderverdeeld in verschillende ca tegorieën: lOltot 1501 pk, 1501 pk en meer en een aparte cate gorie voor de beoordeling van garnalenDe bemanning van de Breskens 7 krijgt de eerste prijs in de categorie 101-1500 pk. De Productschapsprijzen worden op 9 augustus uitgereikt tijdens de dag van de Nederlandse Zeevisserij, een onderdeel van de Visserijfeesten in Breskens, die vijftig jaar bestaan. door Jeanette Vergouwen TERNEUZEN - Het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen heeft vanaf vandaag een nieuwe directeur. Musicus Filips Pie ters (1952) heeft het roer overge nomen van Walter de Clercq. Hij heeft een muzikale achter grond, maar heeft ook op orga nisatiegebied al het een en an der gepresteerd. In de toekomst wil hij het festival naar een in ternationaal niveau tillen. „Ik loop nu een maand mee en ben volop aan het verkennen. Gelukkig kan ik terugvallen op de know-how en de ervaring van mensen die al jaren bij het festival werken Walter de Cler cq wordt lid van de beheerraad en blijft een deel van de sponso ring behartigen. Het is voor mij een uitdaging en ik wil het festi val, dat toch al een goede naam heeft, interessant maken voor iedereen. Met een nieuwe vorm van informatie via e-mail wil ik de betrokkenheid vergroten en de belangstellenden prikkelen Iedereen die interesse heeft in de Festival Flitsen mag dit mailen naar info@festivalvanzeeuw- schvlaanderen.nl en zal regel matig informatie doorgemaild krijgen." Pieters ziet de moderne commu nicatiemiddelen als een voor deel, wil de drempel naar het festival laag houden en ook de jeugd meer betrekken bij de uit voeringen. De Fnngeconcerten blijven behouden, omdat zij een springplank vormen voor jong talent. Kerkepad „Ook het Muzikaal Kerkepad blijft, dat is gewoon een traditie geworden en ik hoef het warm water niet nog een keer uit te vinden. Het programma is al voor 75 procent rond. We ope nen met de door Koen deJonghe en Geert van Istendael geschre ven jeugdopera Ket en de so praan Barbara Hendricks, een ster uit de supertop, verzorgt met een speciaal programma het slotconcert. Ook het Resi dentie Orkest en de Akademie für Alte Musik Berlin komen naar Zeeuws-Vlaanderen Als hoboïst, contrabassist en di rigent kent Pieters het klappen van de zweep. Als docent is hij verbonden aan de Zeeuwse Mu ziekschool en Toonbeeld. Hij wil niet afhankelijk zijn van de ar tiestenbureaus en gaat zelf op zoek naar goede musici die min der vaak aan de weg timmeren. Het feit dat hij Vlaming is ziet hij als een voordeel. „Ik heb veel vrienden en kennis sen opgedaan tussen de coulis sen en al die ervaring kan ik nu mooi inbrengen. Ik wil in de toe komst meer internationaal be kende namen, en meer aandacht voor de jeugd. De jeugd is onbe vooroordeeld en ik ga lespak ketten maken en op scholen uit leg geven. De drempel naar het festival kan ik laag maken, maar de jeugd moet wel die drempel nemen." Budget Het budget blijft hetzelfde. Veel ruimte biedt het financiële plaatje niet, maar de nieuwbak ken directeur garandeert wel tien tot twaalf concerten per seizoen. Extra uitvoeringen kunnen alleen, als er voldoende sponsors gevonden worden. Ook wordt de samenwerking met andere organisaties zoals Zeeland Nazomer Festival, Festival van Vlaanderen en Eu- ropalia behouden „Samenwer king is nodig als je grote produc ties wilt programmeren, maar ik sta wel op mijn zelfstandigheid Het eigene van het Festival moet blijven. Een spreiding van de concerten over de regio is een noodzaak. Daarom moet ik wel eens schipperen. Het Festival is aangewezen op kerken en dat heeft voor- en nadelen. Soms heeft zo'n gebouw een architec tonische meerwaarde, maar ik moet ook letten op de akoestiek en service aan het publiek." Er wordt volop gesleuteld aan een aantrekkelijk festival 2003 dat met de opera Ket op 6 sep tember van start gaat. Filips Pieters heeft er zin in en wil het Zeeuws-Vlaamse festival op de internationale kaart zetten, GOES - De evangelische ge meenschap Rafaël houdt zon dag 2 februari een gezinsdienst in De Hoogte in Goes. Ben van den Akker zal de blijde boodschap door zijn program ma weven, dat bestaat uit goo chelen, muziek en een bijbelver haal. Van den Akker wordt bijgestaan door een buik- spreekpop. De dienst begint om 13.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13