Kanotochten stapje dichterbij PZC PZC Buurt steunt gedupeerde vandalisme Het Frietkot onthuld op pui Drukkerij Verpleegkundigen uit Ambon krijgen eerste deeldiploma Nieuwe ronde voor milieuproject scholen 11 Bedrijf wil steiger aan Domburgse watergang bouwen agenda VOC-monument later klaar Kluis Nehalennia opengebroken Autokrakers actief Bezoekerscentrum in Yerseke Auto frontaal op container Gitaarband Black Nasa in De Piek Taxatiedag in Arnemuiden Bijbelstudie donderdag 30 januari 2003 doorNadia Berkelder MIDDELBURG - Het Middel burgse gemeentebestuur onder steunt het plan van een bedrijf om kanotochten door de Vesten en door Walcherse watergangen te houden. Het bedrijf wil in Middelburg een steiger bouwen waar kano's worden verhuurd. De eigenaar wacht nog op een reactie van de gemeente Veere en Waterschap Zeeuwse Eilan den. „Een leuk plan", is het oordeel van de Middelburgse wethou der P. Bruinooge. Zijn Veerse collega M. Te Roller sluit zich daarbij aan. „We zijn er enthou siast over." „Een fantastisch vindt ook J van Werkum van het Waterschap. Die geest drift heeft echter nog niet tot concrete plannen geleid. Het plan ligt al een jaar op de bu reaus van de instanties. Dat het lang duurt voordat het bedrijf van start kan, ligt volgens Van Werkum aan de initiatiefnemer zelf. „Die moeten aan de touw tjes trekken." De initiatiefne mer vindt het nog te vroeg om zijn plannen in het openbaar toe te lichten. Middelburg vindt het 'in princi- goed als het bedrijf een stei- maakt aan de Domburgse watergang, ter hoogte van de Laurens Stommes weg. Actiwa eerst gevraagd om een stei ger bij de Seismolen op het bol werk te mogen bouwen. Die lo catie vond de gemeente minder geschikt omdat het bolwerk be schermd stadsgezicht is. Boven dien zijn er geen parkeerplaat sen in de buurt. Vanaf de Dom burgse Watergang kunnen toch ten over het Walcherse platte land worden gehouden. Het be drijf wilde ook de Veerse Water gang gebruiken voor kanotoch ten. Dat is volgens Van Werkum nog niet zo eenvoudig als het lijkt. „Langs de Veerse Water gang heb je bijvoorbeeld een ge maal. Bovendien liggen er, op weg naar de kreek, allemaal kleine stuwtjes in. Op die plaat sen moeten in- en uitstapplek- ken gemaakt worden. En daar heb je een vergunning voor no dig. Het Waterschap is niet van plan om te betalen voor die aan passingen. Verder weet Van Werkum niet of het wel verant woord is om te kanoën in de Veerse Watergang. „Die hebben we volledig voorzien van nieu we oevers. Aan de ene kant is het aantrekkelijk om te kanoën, aan de andere kant is de natuur ook belangrijk." Te Roller zegt dat de gemeente Veere de intentie heeft om mee te werken aan het plan. Voor het varen met een kano is geen ver gunning nodig, zegt ze. „Maar vervolgens hebben we ons afge vraagd wat we de mensen te bie den hebben. We hebben overleg met het waterschap en Middel burg om te kijken wat voor voorzieningen nodig zijn Veere heeft daar voor dit jaar nog geen geld voor begroot. Te Roller denkt dat het plan goed zal zijn voor het toerisme in de gemeente. Ze ziet wel iets in een combinatie van fiets- en kano tochten. „In Zeeuws Vlaanderen is een route waar je onderweg van ver voermiddel kunt wisselen. Dat is nog een utopie, maar het zou wel mooi zijn." 1 uurLEZING door PIETER SCH00NHEIM 0e dichter Wilhelm Muller (GRATIS) 17 30 uurSchubertiaden Weense maaltijd 10 1100 uurINLEIOING door SVETLANA NEYTCHEVA: liedcomponist Franz Schubert (GRATIS) uurWERNER VAN MECHEIEN bariton GEOFFREY DOUGLAS MADGE piano Toegang 12 Donateur NM 8 STREEKACTIVITEITEN MELISKERKE - Ons Huis, 9.30 uur: Koers- W; MIDDELBURG - Kerksteeg 5,14 00-15.00 uur Tai Chi voor vijftigplussers en men sen met chronische aandoeningen; Kerksteeg 5, 19.00 - 20.00 uur: Tai Chi beginners; Artemis Koudekerkseweg 133, 13.30- 15 30 uur: Training voor vrouwen die te kampen hebben met hevige emoties; VEERE - Stadhuistoren, 15.00-16.00 uur: Carillonbespeling door stadsbeiaardier Kees van Eersel; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen- trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag vijftigplussers; De Oude Stad, 09 30 uur- Peutergym van 2,5 tot 4 jaar en 10.30 uur: Peutergym tot 2.5 jaar, In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 930 12.00 uur: Koffie-contactochtend; Het Bolwerk, 13.00-13 45 uur en 14.00- 14 45 uur: Gymnastiek vijftigplussers. Chawwa Wijnberg bij de gevel van de Drukkerij in Middelburg waarop haar gedicht is te lezen. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Wethouder A. van 't Westeinde (Cul tuur) van Middelburg heeft gistermiddag het gedicht Het Frietkot onthuld van stadsdichter Chawwa Wijn berg. Het gedicht, op de glazen pui van De Drukkerij, blijft zeker een maand te lezen. Wijnberg werd op 1 januari benoemd. Haar eerste ge dicht, Middelburg, een rondje om, is al diverse malen ten gehore gebracht. Dat gebeurde onder meer tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst in het stadhuis. Ook zal het op dertigduizend ansichtkaarten worden gedrukt. Dit jaar zal Wijnberg nog drie gedichten schrijven, geïnspi reerd op Middelburg. Voor het gedicht Het Frietkot liet zij haar gedachten gaan over het stadhuis en drie kiosken op de Markt; kijk om oh stadsbewoners oh draai om beschouw de rijkdom der regenten kijk naar het stadhuis van Middelburg zo fraai zo niet de vette billen van dit gladde kot en 't eten van de snelle hap kostje het ranke lijf °f wil je bolrond worden zoals de vroegere regenten Aanvankelijk wilde Wijnberg de achterzijde van de kiosken gebruiken om drie gedichten op te hangen, maar dat werd te kostbaar De panelen moesten daar- foto Lex de Meester voor verwijderd worden. Ter compensatie hangen in De Drukkerij drie mansgrote T-shirts met daarop de tek sten. Van 't Westeinde roemde in zijn toespraak de creativi teit van Wijnberg. „Ze bruist van de activiteiten en ideeën. Ik vind: poëzie hoort op straat en niet in rokerige achterkamertjes. Dit is daar een goed voorbeeld van." Het gedicht op de glazen pui van De Drukkerij is een ex traatje van Wijnberg. Naast het gedicht hangt een beeltenis van Gerard Bic ker, gemaakt door Bartholomeus van der Helst (1640- 1655), een reproductie van een schilderij uit het Rijks museum. Vandaag tijdens de Landelijke Gedichtendag draagt Chawwa Wijnberg tussen 10 en 13.00 uur poëzie voorin De Drukkerij. In de Zeeuwse Bibliotheek leest zij voor van 16 30 tot 17.00 uur. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De vijf Molukse verpleegkundigen die in Zee land bijgeschoold worden in de zorg, hebben gisteren hun eerste deeldiploma ontvangen. Lista Noya, Christy Latuputty, Melki Noya, Rut Nuruwe, Caro- REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl lina Lekahena zullen nog een jaar in de gemeente Vlissingen blijven. Daarna keren ze terug naar de Molukken. „Op Ambon kunnen ze jullie kennis hard gebruiken", rea geerde de ambassadeur van In donesië, Muhammad Yusuf gis teren bij de diploma-uitreiking in Vlissingen. „De Molukken zijn zo mooi", zei de ambassadeur, maar door de oorlog wordt het land stilaan kapot gemaakt Het was de eer ste keer dat Yusuf in Zeeland kwam. „Ik ben zelfs nog nooit eigens anders geweest dan in Den Haag, waar de ambassade is gevestigd. Ik vind dit een goed initiatief, dat wil ik laten blij ken en daarom ben ik geko men." De vijf verpleegkundigden zijn al een jaar in Vlissingen. Zij vol gen taal- en theorielessen via het ROC Zeeland en werken in verschillende zorginstellingen in Midden-Zeeland. „Het bevalt me heel erg goed", zei Christy Latuputty. „Ik werk bij 't Gasthuis in Middelburg. Ik heb daar leuke ideeën opge daan. Terug op Ambon wil ik ook iets voor ouderen beteke nen." Stedenband Tien jaar geleden kwamen de eerste Indonesische verpleeg kundigen naar de grotere steden in Nederland Zij kwamen van Java en Sumatra. Het uitwisse lingsproject werd International Health Trainingsproject (IHTP) genoemd. „Vanwege de stedenband die Vlissingen sinds 1996 met Am- bon heeft, lag het voor de hand dat wij ons op Ambon richten", zei wethouder L. Poppe-de Looff. De provincie Zeeland en de ge meente Vlissingen steunden het project van de verpleegkundi gen met respectievelijk circa 160.000 en 45.000 euro De stichting Samenwerking Vlis- singen-Ambon begeleidt de ver pleegkundigen. Succes „Het is een succes, dat navol ging verdient", vulde B. Latu- heru van de projectgroep aan. „Zeeland heeft met deze groep mogen oefenen. Dat is gelukt We proberen nu om in januari 2004 een tweede groep hier naar toe te laten komen. We denken dan aan twintig Molukse ver pleegkundigen." Ad Peters (links) en Hans Pihl met in hun midden de gedupeerde Hans Jacobse. foto Lex de Meester door Edith Ramakers VLISSINGEN - Omstreeks drie uur 's nachts, in een weekeinde eind november vorig jaar, trok ken vandalen een steiger om. Die belandde bovenop de auto van Hans Jacobse. Jacobse had zijn auto voor het huis van zijn buurman Hans Pihl in de Gla- cisstraat in Vlissingen gepar keerd. Schade: 2000 euro. De daders ontsnapten. „We dachten dat dit een verze keringszaak zou worden en dat we het geld wel van een verzeke ring terug zouden krijgen. Maar geen enkel fonds, geen enkele verzekering van mij of van mijn buren keert iets uit als er vanda lisme in het spel is. Je maakt al leen kans als de auto allnsk verzekerd is. De mijne is WA- verzekerd", zegt Jacobse. Pihl en de eigenaar van de stei ger, Ad Peters, beraamden een plan Ook Peters woont in de Glacisstraat. „We wilden de fi nanciële pijn voor Hans Jacobse verlichten De steiger had op ieders auto kunnen vallen. De steiger is van Peters, maar de hele straat mag hem gratis ge bruiken. „Hij rolt van gevel naar gevel", zegt Peters. Buurtgevoel Het tweetal deelde brieven uit in zestig huizen aan de Glacis straat. Zij legden uit wat er ge beurd was en tegelijkertijd vroegen ze om een kleine bijdra ge. „We wilden kijken hoe groot het buurtgevoel is. Dit is een ar beiderswijk. De laatste jaren zijn hier veel nieuwe mensen komen wonen. We groeten el kaar, maar lopen de deur niet bij elkaar plat. Als ik twee keer per maand bij mijn buren op de kof fie ga, is het veel", merkt Peters op „Maar nu blijkt dat als we el kaar nodig hebben, dan kunnen we op elkaar rekenen", zegt Pihl. „Er heerst een sociaal ge voel. Het saamhorigheidsgevoel is groot, groter dan we gedacht hadden. Dat doet goed." In korte tijd haalden ze rond de zeshonderd euro op. Kinderen hebben hun spaarpot omge keerd en twee buurtgenoten ga ven zo'n honderd euro. Een meisje van dertien schrijft: „Ik vind het heel jammer dat de da ders niet gepakt zijn en ik vind het stom dat de verzekering met betaalt. Daarom geef ik vier eu ro." Een vrouw reageerde dat zij wel opkeek van de brief en het ver zoek om een kleine bijdrage: „Ik moest er even over nadenken, MIDDELBURG - Het duurt zeker nog een half jaar voordat het VOC-monument in Middelburg klaar is. Het monument, een beeldengroep van Anne-Marie van Sprang, wordt ge plaatst op de Loskade Het was eerst de bedoeling dat het beeld er begin dit jaar al zou staan. Het werk bestaat uit twee bronzen beelden, een hand gevuld met specerijen en een luis terend hoofd met een schelp. Het wordt geplaatst op het pla teau, waarop nu nog houten VOC-balken en een gedenksteen staan. Het monument moet symbool staan voor de band tussen Mid delburg en de Verenigde Oostindische Compagnie De op dracht is verstrekt naar aanleiding van het vierhonderdjarig bestaan van de VOC vorig jaar. Deze week besloot het college van B en W om bijna vi jf d uizend euro extra uit te trekken voor het monument. Daarmee komen de kosten in totaal op bijna 48.000 euro. MIDDELBURG - Bij scholengemeenschap Nehalennia aan de Churchillaan in Middelburg is in de nacht van dinsdag op woensdag ingebroken. Uit een kluis werd geld meegenomen Volgens de school is de schade die door de inbraak is ontstaan, groter dan het bedrag dat is meegenomen. In de kluis werd geld bewaard voor de kantine en de automaten. ZIERIKZEE - In Zierikzee en Kerkwerve zijn woensdag nacht en dinsdagmiddag auto's opengebroken. Uit een taxi bus die aan de Weelweg stond werd het navigatiesysteem ter waarde van enkele duizenden euro's gestolen. De eigenaar van een auto die aan het 's Heer Lauwensdorp stond vermist een radio-cdspeler van enkele honderden euro's. YERSEKE - De Reimerswaalse CD A-fractie vindt Yerseke de ideale plaats om het bezoekerscentrum van het Nationaal Park Oosterschelde te vestigen. Burgemeester en wethouders zouden zich daar hard voor moeten maken. Raadslid H. Eversdijk heeft aan het college schriftelijke vra gen over de kwestie gesteld Volgens zijn partij heeft het toe risme in Reimerswaal een flinke push nodig. Het schaal- en schelpdierenmuseum kan daarin een grote rol spelen. De plannen van het museumbestuur om richting de oesterputten te verhuizen, kunnen op instemming van het CDA rekenen De partij vindt dat ook het bezoekerscentrum van het Natio naal Park Oosterschelde prima bij de oesterputten zou pas sen. Yerseke is volgens Eversdijk de beste plaats daarvoor, omdat de actie voor het behoud van een zoute Oosterschelde destijds met name vanuit die plaats werd gevoerd. Het CDA vindt dat de andere Bevelandse gemeenten het initiatief moeten onder steunen. In het rapport 'Eén deBevelanden' wordt immers ge steld dat deze regio haar toeristisch-recreatieve product moet versterken. TERNEUZEN - Een 47-jarige automobilist uit de gemeente Temeuzen is in de nacht van dinsdag op woensdag in de Transportstraat met zijn bedrijfsauto tegen een container ge botst. De container stond enkele meters voor een lantaarn paal. De chauffeur zag de container niet en reed er frontaal te genaan. Zijn voertuig raakte zwaar beschadigd. maar het is een goed initiatief Zij doneerde twintig euro. Een andere straatgenote deed mee, omdat zij het niet eens is met het feit dat de samenleving ver ruwt. Zij stopte vijftien euro in een envelop. „De actie loopt nog een week. Dan gaan we naar Hans Jacobse toe." Eerlijk Het schrijnende is, zeggen de initiatiefnemers, dat de verze kering zonder problemen de schade vergoed zou hebben, als ze zelf de steiger op de auto van Hans hadden laten vallen. „Maar nu is de schade veroor zaakt door vandalen. Bij vanda lisme springt bij de verzekerin gen het licht op rood. Zeker als de dader is ontkomen. We heb ben het eerlijk gespeeld, de poli tie erbij gehaald, aangifte ge daan. Dat kost nu wel geld." door Rinus Antonisse GOES - Het milieuproject voor jongeren The Bet begint aan een nieuwe ronde. Bedoeling is dat scholieren met hun gemeente bestuur een energie-wedden schap afsluiten, die twee maan den loopt. Inzet van de leerlingen is het verminderen van de uitstoot aan broeikasgas (C02) in hun leefomgeving. De eerste weddenschap werd vorig jaar, met succes, gehou den. Ditmaal is The Bet gericht op drie middelbare scholen op Walcheren: Scholengemeen schap Walcheren en Nehalennia College in Middelburg en Schel- demond te Vlissingen. De aftrap wordt morgen gegeven. De wed denschap gaat 1 maart in Uitgangspunt is een energiebe sparing van acht procent min der C02 te bereiken. Dat is ge koppeld aan de afspraak van de Europese landen in 1997 in Ky oto maakten, om vóór 2012 de uitstoot van broeikasgassen fiks te verminderen. Tot nu toe is daar weinig van terecht geko men; de uitstoot neemt zelfs toe. Via de weddenschap kunnen jongeren het goede voorbeeld geven en zo aandacht vragen voor de problematiek van de broeikasgassen (die klimaat verandering veroorzaakt en daarmee extra rijzing van de zeespiegel en meer neerslag). Het gaat om simpele maatrege len op school en thuis: denken aan licht en verwarming uit doen, de televisie en andere ap paratuur niet stand-by laten staan, spaarlampen gebruiken en het dubbelzijdig kopiëren van papier. De weddenschap kan er per ge meente anders uitzien. De jon geren en gemeenten bepalen zelf de inzet. Als de scholieren VLISSINGEN - Gitaarband Black Nasa speelt zaterdag 8 fe bruari in De Piek in Vlissingen. De muzikanten uit New Jersey, die hun voorliefde voor bands als Black Sabbath en AC/DC niet onder stoelen of banken steken, treden vanaf 22.00 uur op. Naast Black Nasa treedt die avond ook de New Yorkse band Aytobach Kreisor op. winnen, kunnen ze bijvoorbeeld zonnepanelen of een ander energievriendelijk cadeau van de gemeente vragen. Verliezen ze, dan kan dat worden 'afge kocht' door bijvoorbeeld het verzorgen van een biologische lunch in het gemeentehuis of een dagje de milieuwethouder vervoeren per riksja. Het project wordt ondersteund door de Zeeuwse Milieu Federa tie. Nutsbedrijf Delta heeft een financiële bijdrage gegeven uit de pot milieugelden (gevormd door een heffing, betaald door de verbruikers). ARNEMUIDEN - Antiquariaat A. C. Molendijk uit Alblasser- dam houdt donderdag 6 februa ri een taxatie- en inkoopdag van oude en antieke boeken in ge bouw De Arne in Arnemuiden. Molendijk wordt die dag bijge staan door twee experts, W. van Gent uit Ridderkerk en A. van der Steur uit Haarlem. Van de hand van Van Gent is een chro nologisch register verschenen van alle bekende gedrukte Ne derlandse bijbels vanaf 1477. Daarnaast heeft hij met zijn boek 'Bibliotheek van oude schrijvers', de aanzet gegeven van het in 1987 verschenen werk 'Schatkamer van de gerefor meerde theologie' van ds J. van der Haar. Hij is tevens expert in het restaureren van oude (Sta tenbijbels. Van der Steur is de grootste prenten verzamelaar van Nederland en lid van de Ne derlandse vereniging van anti quaren. De taxaties zijn gratis en gebeu ren zoveel mogelijk aan de hand van bewijsmateriaal uit recent verschenen veilingcatalogi Veel is afhankelijk van de druk of staat van het boek. Bezoekers kunnen hun oude boeken ook verkopen. Belangstellenden kunnen tussen 10.00 tot 14.00 uur terecht in De Arne, OOST-SOUBURG - „Licht van de Bijbel over de huidige ont wikkelingen in de wereld", is het thema van een studieavond die morgen in Oost-Souburg wordt gehouden Plaats van handeling is zaal Irene aan de Kanaalstraat, aanvang 19.30

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11