aad slikt hogere kosten kazerne Veere knapt klokkenspel op lerkansing voor heater Mondragon (aad neemt wensen Sint Laurens voor unnels N57 niet over Overleg Badpaviljoen zonder resultaat Kritiek uit raad op plaatsing kunstwerk Middelburgse school axnfortó C-J HOEKMAN?^ Medische goederen bereiken Ambon Üddelburg akkoord met nieuwbouw brandweer, Vlissingen moet nog oordelen OR gemeente Kapelle wil in zee met ZRD zeeuwse almanak Kater <zc WALCHEREN dinsdag 28 januari 2003 orNadia Berkelder IDDELBURG - Als het aan iddelburg ligt, kan de stads- Uf westelijke brandweer in het beginnen met de bouw een nieuwe kazerne. De ge- tenteraad ging gisteravond (oord met de verhoging van ibudget met een half miljoen Of de bouw door kan gaan, iankelijk van het oordeel de Vlissingse raad. Die be- donderdag over haar aan- d in de kosten. uui ^bouwkosten voor de kazerne opgelopen, omdat Middel- •rg tijdens het ontwerp aan diende kwaliteitseisen aan dgebouw stelde. Met het be- iande budget kon alleen een cds met een bakstenen rstgebouw' worden ge- '.vvd. rgemeester K. Schouwenaar fgisteren nog een keer toe dat zogenaamde Q-team, dat eziet op het uiterlijk van ge- mwen, te laat is ingeschakeld. Dat kunt u het college terecht ralijk nemen." Maar volgens iouwenaar is er geen andere ilie dan akkoord te gaan met kostenstijging van een half ijoen. „Anders krijgen we geen fiat van de welstandscom missie." Alleen D66 en de Socialistische Partij stemden tegen. „De over schrijding betreft alleen de bui tenkant van het gebouw", zei W. Steketee (SP). „Het is niet ge bleken dat de brandweer zonder extra geld niet kan werken", vond R. van Eijkelenburg (D66). „Het gaat om publiek geld. We willen niet op basis van het ui terlijk zeggen: 'doe maar'. Ge noeg is genoeg. De overige partijen stemden voor, maar wel met tegenzin. „We gaan akkoord met gemeng de gevoelens", zei J. Kodde (CDA). „We zijn niet blij met die hoge kosten", aldus J. van Dijk- Sturm. J. Goetheer Groen - Links) had kritiek op de proce dure. De raadsleden beseften dat ze eigenlijk geen keuze had den. „Als we niet akkoord gaan, vrezen we een patstelling", zei C. Dekker (SGP) De raadsleden maakten zich zorgen over de stemming in Vlissingen. „Als Vlissingen het voorstel niet ondersteunt, neemt u het dan terug?", vroeg H Akdag (Leefbaar Middel burg) aan wethouder A. de Vries. Die zei het logisch te vin den dat Vlissingen protesteert lorAli Pankow IRIKZEE - Hoewel het twee irgeleden nog in alle toonaar- werd ontkend, blijkt er als- igeen tweede leven als theater jgelijk voor het gebouw andragon in Zierikzee. Dat lat globaal genomen acht a ne- Bimiljoen euro kosten. [houwen-Duiveland krijgt er in vlakke-vloertheater voor mg,met 350 stoelen, een riant i!encomplex, een filmtheater, WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊË arNadia Berkelder IDDELBURG - De Middel- ugse gemeenteraad is gister- )nd niet tegemoet gekomen inde wensen van de bewoners Sint Laurens over de N57. hadden gevraagd om de anels bij het dorp aan te pas- baad was teleurgesteld dat si niet mogelijk was om over stemming met de bewoners ïbereiken. Hebben het college en Rijks- •terstaat zich net zo inge ven als bij de aansluiting e de Veerseweg?", vroeg H. B Klinken (SGP). „Of was het zat?" „Het is de minst shteoplossing", was het oor- van H. Kool (CDA). Men We toch in, om de procedure - langer te vertragen. ^gelijkheden i|Sint Laurens komt een tun- tvoor al het verkeer bij de Van Hofiweg en een fietstunnel bij volsteinseweg. De Partij van Arbeid diende een amende- Ett in, waarin een aantal mo- -]kheden zwart op wit wer- 2 gezet. „Voor de bewoners a! dat ongetwijfeld niet ver B°eg", zei S. Szarafinski na- Partij van de Arbeid. Maar wij kiezen voor andere Wren om de situatie op die veiliger te maken." *ordt de tunnel iets korter, (Advertentie Splijtstof Kernenergiecentrale Borssele op transport EPZ gaat weer gebruikte splijtstofelementen transporteren uit de kernenergiecentrale Borssele Als 'goede buur'willen wij u daarover graag informeren. Op 15 januari is een lege container bij de centrale gearriveerd. Hierin zijn zeven splijt stofelementen geladen. Deze container vertrekt nu op woensdag 29 januari per spoor naar Frankrijk voor recycling. Wilt u meer weten? Kijk dan op www.epz.nl Daar geven wij u alle informatie. U kunt er ook terecht met uw vragen. Postbus 130,4380 AC Vlissingen, tel. {0113) 356000 tegen de extra kosten. „Als de raad van Vlissingen boos wordt, moet ik erkennen dat het terecht is. Ik vertrouw erop dat een meerderheid in de Vlissingse raad het voorstel zal steunen." De stadsgewestelijke brand weer is nu verdeeld over ka zernes in Middelburg en Vlis singen. Die zijn verouderd. Bovendien is de gescheiden huisvesting niet bevorderlijk een fraaie lichtstraat en het eer herstel van een monumentaal torentje. Wethouder A. van der Wouden presenteerde het zoge heten 'plan masse' gistermid dag tijdens een besloten bijeen komst aan de raadsleden. „Dat was zuiver informatief, zonder politieke discussie. Ook finan cieel praten we nog over aanna mes", benadrukt de wethouder. Wel haast hij zich te zeggen dat die acht of negen miljoen euro niet geheel op het bordje van de gemeente komen. komen er snelheidsremmers op de Van 't Hoffweg en wordt het fietspad na de tunnel doorge trokken richting Sint Laurens. Het voorstel van de PvdA werd gesteund door alle partijen, met uitzondering van de Socialisti sche Partij en Leefbaar Middel- burg. H. Akdag (Leefbaar Middel burg) verweet de PvdA beslis singen te nemen zonder de be woners te raadplegen. Hij vroeg de bewoners op de publieke tri bune of ze met het voorstel kon den instemmen. Nee, schudden ze om het hardst. Communicatie „U zegt dat u waarde hecht aan communicatie", zei SP'er W. Steketee tegen de PvdA-fractie. „En nu gaat u zelf een plan sa menstellen." „Maar wij moeten als raad de knoop doorhakken", zei Szaraf inski. „Volgens Rijkswaterstaat zijn dit de mogelijkheden. Wij willen zorgen dat het ook ge beurt." Een voorstel van Akdag om nog een keer met de bewoners te praten, werd door wethouder L. Luitwieler van de hand ge wezen. Volgens Akdag was het vertrouwen van de bewoners beschaamd. „Daar is geen sprake van", al dus de wethouder, tot hilariteit van de bewoners „Dat een aan tal mensen hun zin niet krijgt, dat is dan zo." Het carillon en het uurwerk van het Veerse stadhuis. foto Ruben Oreel door Ron Maqnée VEERE - Het speelwerk van het carillon in het Veerse stadhuis krijgt een grote op knapbeurt. Binnenkort moet het klok kenspel weer loepzuiver klinken. Het monumentale uur- en speelwerk in het oude stadhuis van Veere zorgt ervoor dat elk heel en half uur muziek weer klinkt. Het mechaniek vertoont nogal wat slijtage. Zo is de oude speeltrommel aan reparatie toe en zijn de nokken die de trommel aftasten uitgesleten. Het gevolg is dat het uurwerk vaak van slag is. Bo vendien klinkt de muziek niet altijd zui ver. Beiaardier K. van Eersel, die het carillon van Veere bespeelt, benadrukt dat de re paratie louter het automatische speel werk betreft. Het klokkenspel dat met de hand wordt bespeeld, is hoger in de toren gevestigd en onderging in 1999 al een grondige restauratie. Nu is het de beurt aan het automatische speelwerk dat op de zolder van het stadhuis staat. De renovatie is volgens Van Eersel hard nodig. „Het wordt steeds lastiger om het spel goed afgesteld te krijgen. Vaak valt het wel mee, maar soms is nog maar nau welijks te horen welk lied er wordt ge draaid." Ook adviseurs die in opdracht van de gemeente Veere het speelwerk na keken, adviseerden het klokkenspel zo snel mogelijk te laten repareren, om ver dere slijtage te voorkomen. Volksliedje Elk heel en half uur zorgt Van Eersel er voor dat het klokkenspel wordt 'ingesto ken'. Dat wil zeggen: bepalen wanneer een bepaalde klok wordt bespeeld. „Voor het hele uur kies ik vaak een lied van Vale rius, zoals Gelukkig is het land. Voor het halve uur een volksliedje, zoals In den blauw geruiten kiel." De totale opknapbeurt gaat zo'n 76.000 euro kosten. De gemeente wil zo snel mo gelijk met de restauratie beginnen. De werkzaamheden zullen waarschijnlijk halverwege juni worden afgerond. Het deel van het klokkenspel dat met de hand wordt bediend, kan tijdens de restauratie nog wel worden gebruikt. Van Eersel bespeelt tijdens de winterpe riode elke veertien dagen het carillon. Zo zal hij aanstaande donderdag tussen drie en vier uur 's middags het klokken spel bespelen In de zomermaanden con certeert Van Eersel elke week op donder dag. Daarnaast bespeelt hij op zaterdag avond tussen zeven en acht uur het klok kenspel. door Arjan Schuiling DEN HAAG - De Veerse wet houder van Ruimtelijke Orde ning, Jan Bostelaar, is er niet in geslaagd om door middel van overleg de verbouw van het badpaviljoen aan de Boulevard van Schagen in Domburg te be spoedigen. Bostelaar heeft af gelopen vrijdag om de tafel ge zeten met projectontwikkelaar Van Garderen en Dekker Ont wikkelingsmaatschappij uit Goes, de eigenaren van het bad paviljoen en met de bezitters van het naast gelegen pand Car men Sylva. Tijdens het overleg heeft de pro jectontwikkelaar uit Goes de verbouwplannen voorgelegd aan de buren:de familie Helb. Namens het bedrijf uit Goes is voorgerekend dat het plan om appartementen in het paviljoen op te nemen de enige manier is om de kostbare verbouwing van het vervallen rijksmonument te bekostigen. De familie Helb heeft zich niet laten overtuigen dat er geen andere, minder mas sale, verbouwplannen mogelijk zijn en handhaaft het hoger be roep tegen de bouwvergunning. Wel is overeengekomen dat de betrokken partijen over een maand een nieuw overleg aan gaan. Het hoger beroep van de familie Helb tegen de bouwvergunning van Van Garderen en Dekker zal worden behandeld door de Raad van State in Den Haag. Het Haagse rechtscollege boog zich gisteren (maandag) tijdens een hoorzitting al over de vraag of Van Garderen en Dekker nog beschikt over een ontheffing van het Waterschap Zeeuwse Eilanden om te mogen bouwen in de duinen die dienen als wa terkering. Namens het waterschap gaf M. Hageman aan dat al in au gustus 2000 de gevraagde ont heffing is verleend aan de pro jectontwikkelaar uit Goes. Dat gebeurde onder de voorwaarde dat binnen een jaar zou worden gestart met de bouwplannen. Die termijn is verstreken zonder dat er sprake was van nieuw bouw. Er zijn slechts enkele stormgevoelige onderdelen van het pand gesloopt.Prompt heeft het waterschap aan Van Garde ren en Dekker laten weten dat de ontheffing is vervallen. Zwakke schakel Hageman maakte duidelijk dat het nog geen gelopen race is dat een dergelijke ontheffing op nieuw zal worden verleend. In de zogenaamde 'Beleidsagenda voor de onderlinge communica tie. De nieuwe kazerne moet worden gebouwd aan de Stro- menweg. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Leefbaar Middelburg en het CDA hebben kritiek op de plaatsing van het kunstwerk Labyrint bij de bre de school Palet. Het object, dat bestaat uit hekjes waar kinde ren doorheen kunnen lopen, krijgt een bordje met de waar schuwende tekst dat het kunst werk niet bedoeld is om mee te spelen. De christen-democraten willen van wethouder A. van 't West einde (GroenLinks) weten waarom het Labyrint niet ge maakt is om als speelmogelijk- heid te gebruiken Volgens Leef baar Middelburg is plaatsing in strijd met het verkiezingspro gramma van GroenLinks. Ambtenaren van de gemeente Middelburg hebben zich het hoofd gebogen over het kunst werk van Tavares. De hekjes vertonen veel uiterlijke ken merken van een speeltoestel. Niet uitgesloten is dat kinderen op de hekjes gaan zitten. Om aan de onduidelijkheid een ein de te maken, besloot het college vorige week een waarschu wingsbordje bij het kunstwerk te zetten. In de PZC zei wethou der Van 't Westeinde dat 'het college uiteindelijk de beslis singen neemt.' Speelterreinen Volgens het CDA is plaatsing van het Labyrint, in samenhang met het bordje, in strijd met eer der gedane toezeggingen van Van 't Westeinde. In de raads vergadering van 4 november vo rig jaar hebben de christen-de mocraten de suggestie gedaan om schoolpleinen door middel van kunst om te toveren tot mooie, uitnodigende speelter reinen. Ook twee dagen later, in een commissievergadering, be loofde de wethouder de sugges tie van het CDA in te brengen 'op momenten waar dit moge lijk is'. De fractie vraagt waar om de wethouder besloten heeft om het kunstwerk niet te ge bruiken als speeltoestel. Ook Leefbaar Middelburg vindt het vreemd dat een kunstwerk wordt geplaatst, dat uitnodigt om te spelen, maar dat een waarschuwingsbordje nodig is. „Heeft het college zich al bera den op een bord dat kinderen, die nog niet kunnen lezen, wijst op de risico's van het kunst werk?" Volgens de fractie van Leefbaar Middelburg is de uitspraak van Van 't Westeinde, dat het college uiteindelijk de beslissing neemt, strijdig met het verkie zingsprogramma van Groen Links. Daarin staat dat de be oordeling van kunstuitingen niet door het gemeentebestuur gebeurt, maar wordt gedele geerd aan een Raad voor Kunst en Cultuur. In het programma is ook te lezen dat kinderen meer betrokken worden bij het herin- richten van hun directe leef- en woonomgeving. „Kan de wet houder aangeven hoe hij de kin deren bij dit project heeft be trokken?" In de PZC van vorige week zei Van 't Westeinde dat het kunst werk ook uitnodigt om er fietsen tegenaan te zetten. Leefbaar Middelburg wijst in dat ver band op de nieuw geplaatste fietsenrekken voor het stadhuis. Volgens de fractie vertonen die een opvallende gelijkenis met het kunstwerk, dat op het schoolplein geplaatst moet worden. De partij vraagt hoe de kosten van het kunstwerk zich verhouden tot de fietsenrekken. Ook wil Leefbaar Middelburg weten hoe de kunstenaar denkt over de kwestie. Advertentie Arbo goedgekeurd Betaalbaar Vraag proefplaatsing 1 Noordzandslraal 6, Yerseke. (0113) 57 29 0 door Ron Magnée VLISSINGEN - Vijf containers met medische goederen zijn op het eiland Ambon aangeko men. Het transport is betaald met de opbrengsten van het benefietconcert voor Ambon dat in november werd gehou den. De kisten bestaan uit medische spullen uit de Zeeuwse zieken huizen. Het gros van het materi aal komt uit het ziekenhuis van Vlissingen. Het gaat onder meer om medische apparatuur voor operaties, kinder- en kraam bedden, brancards en een ope ratietafel. Daarnaast zijn er tweehonderd dozen met medi sche verbruiksartikelen ver stuurd: verbanden, spuiten, naalden, catheters, operatie handschoenen en infusen. De goederen worden gebruikt voor de operatieteams die in het ka der van de relatie Vlissingen- Ambon gratis operaties op het eiland verrichten. Burgeroorlog Op Ambon is een groot tekort aan medische spullen ontstaan doordat er al vier jaar een bur geroorlog gaande is. In totaal zijn er zes containers naar Am- bon gestuurd. De zesde kist is vanwege vervoersproblemen niet verder gekomen dan Jakar ta. De organisatie verzekert dat deze container spoedig wordt doorgezonden naar Ambon De kosten voor transport zijn grotendeels betaald uit de op brengsten van het benefietcon cert voor Ambon dat vorig jaar november is gehouden in Vlis singen Met het evenement werd 15.000 euro opgehaald. Aan het concert namen zes Zeeuwse popbands deel, waaronder Blaf en Racoon KAPELLE - Kapelle moet zich aansluiten bij de Zeeuwse Rei nigingsdienst (ZRD). Dat vindt de ondernemingsraad van de gemeente. De gemeenteraad be sloot juist niet in zee te gaan met het nieuwe bedrijf. De Zeeuwse Reinigingsdienst is vorig jaar opgericht door Delta Nutsbedrijven Kapelle koos in december voor het Kapelse be drijf Sita. Een belangrijke reden om voor Sita te kiezen was de garantie dat de chauffeur in dienst blijft van de gemeente en niet hoeft te helpen bij de bela ding. De OR wil wel aansluiting met de nieuwe reinigingsdienst zoeken, omdat de ZRD bereid is een contract voor tien jaar af te sluiten, terwijl met Sita slechts een contract voor drie jaar over een is gekomen. voor de Kust' van de staatsse cretaris van Verkeer en Water staat uit januari 2002 wordt Domburg aangeduid als 'zwak ke schakel' in de Nederlandse kustverdediging. Met name in geval van een 'superstorm', een storm die eenmaal per 400 jaar plaatsvindt, zou de Domburgse waterkering tekortschieten. Hageman verwacht dan ook dat de duinen bij Domburg ver zwaard moeten worden. Of on der die omstandigheden op nieuw een ontheffing voor de verbouw van het badpaviljoen zal worden verleend valt nog te bezien, aldus de woordvoerder van het waterschap. De Raad van State zal binnen enkele we ken bekend maken of het water schap de ontheffing uit 2000 te recht heeft laten vervallen. Als het Haagse rechtscollege zich opstelt achter het besluit van de Zeeuwse waterbeheerder dan zal het waterschap op korte ter mijn beslissen of Van Garderen en Dekker voor een nieuwe ont heffing in aanmerking komt. Bij het uitgaan van dat Vlis- sitigse cafétje was de waak zaamheid. grootbinnen en buiten. De nachtpatrouille van de politie sloeg de stap pers nauwlettend gade toen zij zich monter naar hun au tomobielen haastten Het leek allemaal ordentelijk te gaan, op dat éne geval na, dan. Een man stommelde wat rond op de stoep. Hij leek diep in gedachten dan wel in stil debat met zijn voeten, die nu eens links en dan weer rechts wilden. De politie mannen kuierden alvast maar in de richting van de man, die nu zijn autosleutels in de buurt van zijn portier- slot probeerde te krijgen. Terwijl om hen heen de auto portieren dichtsloegen en motoren startten, spraken ze hem aan: „Meneer, was u van plan te gaan autorijden „Jawel", zei de man, plots verrassend helder. „Had u vanavond niet beter een Bob kunnen meenemen?" „Neen", zei de man, „Want ik ben de Bam." „De Bam???" „De Bewust Alcoholvrije af- leidings Manoeuvre", ver klaarde de man. Hij wees de andere auto's na. „Zij hebben allemaal wél gedronken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 9