:S«„ Eerste militaire missie EU Commissie geeft Zwitsers schuld ondergang Sabena Unhcr schort hulp in Oost-Afghanistan op Kokkerellen met moedermelk Deense vorstin moet roken laten Grootste krant Iran weer te koop Möllemann begint eigen partij Spanje stijgt in gratie van toerist Nieuw gezicht in de race om opvolging Havel Meer dan 80.000 occasions vind je op Hilutinovic Brussel neemt in maart bevel in Macedonië over van Navo Herdenking bevrijding Auschwitz Brussel beperkt eurstof in ekweekte zalm Aardbeving treft dorpen Oost-Turkije Ivorianen betogen tegen vredesakkoord AutoTrack.nl PEKING - In de harde strijd met de concurrentie biedt een restaurant in Changsha in het zuiden van China gerechten aan waarin moedermelk is verwerkt. De schotels stonden vol gens de krant Shenghuo Shiabao zaterdag voor het eerst op het menu. De moedermelk is verwerkt in een visschotel en een gerecht met het vlees van zeeoor, een in China zeer populaire schelp. De eigenaar van het restaurant bezweert dat de melk die hij gebruikt aan alle eisen van de Chinese warenwet voldoet. De melk zou afkomstig zijn van zes boerinnen. AFP KOPENHAGEN - Majesteit aan u de keuze: de rest van uw le ven in een rolstoel of stoppen met roken. De boodschap van de artsen aan de Deense koningin Margrethe (62) is duidelijk, maar of de kettingrokende vorstin het advies opvolgt, is niet bekend. Mai^rethe herstelt van een zware rugoperatie. Ze heeft artro se aan de wervelkolom. De doktoren zeggen dat het gene zingsproces gebaat is bij het afzweren van de sigaret. Margrethe's rookverslaving is herhaaldelijk onderwerp ge weest van debat. De koningin, in de Britse pers al eens om schreven als een 'koninklijke schoorsteen', wordt verweten een slecht voorbeeld te geven. GPD TEHERAN - Hamshahri, de grootste krant van Iran, mag weer verschijnen nadat een vakbondsleider zijn klacht tegen het blad had ingetrokken. Hamsharhi, dat Burger betekent, kreeg vorige week woens dag een verschijningsverbod van tien dagen opgelegd, omdat de krant geweigerd had het weerwoord van de vakbondslei der op een kritisch artikel te publiceren. In het artikel was ge suggereerd dat Ali Reza Mahjoub en zijn vakbond in het ge heim een rol hadden gespeeld bij de keuze van leiders van de nieuwe Islamitische Arbeiderspartij. Mahjoub trok zijn klacht in nadat zijn repliek alsnog was ge publiceerd in het staatsdagblad Iran. AP BERLIJN - Deomstreden Duitse politicus Jürgen Möllemann richt een eigen liberale partij op onder de naam '18-die Frei- heitlichen'. Dat bericht het Duitse weekblad Focus. Mölle- manns oude partij, de FDP, wilde al enige tijd van hem af Möllemann, ex-vice-voorzitter van de FDP, is verwikkeld in een affaire over dubieuze donaties van anonieme geldschie ters. Ook verdenkt justitie hem van belastingontduiking. Daarom legde hij in oktober al zijn partij functies neer. Daags voor de verkiezingen eind vorig jaar deed hij anti-Israëlische uitspraken en dat kostte de FDP veel stemmen. ANP BARCELONA - Spanje is nog altijd het op één na meest ge liefde vakantieland ter wereld. Vorig jaar gingen 52 miljoen toeristen naar Spanje, een toename van drie procent. Ondanks de dreiging van terrorisme en een dalende economie is over de hele wereld het toerisme toegenomen. Wel geven de vakantiegangers iets minder uit en zijn de vakanties korter geworden. In vergelijking met andere Europese landen heeft Spanje het goed gedaan. Toch staat Frankrijk nog altijd op de eerste plaats met 76 miljoen bezoekers. GPD van onze redactie buitenland JALALABAD - De VN-vluchte- lingenorganisatie Unhcr heeft de hulpverlening in enkele de len van Oost-Afghanistan voor lopig stopgezet. Aanleiding is een aanval op een hulpkonvooi waarbij zes mensen de dood vonden. Dat zei gisteren Mo hammed Nader Farhad, een woordvoerder van de Unchr in de oostelijke stad Jalalabad. De opschorting duurt zeker en kele weken en heeft onder meer tot gevolg dat terugkerende vluchtelingen geen kleding zul len ontvangen. Het gaat om de gebieden Khogiani en Hesara in de provincie Nangarhar en de gehele aangrenzende provincie Kunar. Zondag kwamen twee bewa kers van Unhcr om het leven bij een schietpartij in Hesarad, on geveer 60 kilometer ten westen van Jalalabad. Ook drie agenten en een van de aanvallers kwa men om. De Unhcr-medewerkers werden onder vuur genomen nadat ze uit hun auto waren gestapt, om dat zij meenden dat er een lijk langs de weg lag. Een van de be wakers was op slag dood, de an dere stierf later in een zieken huis. De gedode aanvaller zou banden hebben onderhouden met de Taliban. Een andere ver dachte, die gewond raakte, wordt nog ondervraagd. Zakenlieden Een hoge Afghaanse veilig heidsfunctionaris zei gisteren dat Amerikaanse militairen zondag in Jalalabad drie Af ghaanse zakenlieden hebben gearresteerd die worden ver dacht van het onderhouden van banden met militante islamiti sche bewegingen, zoals Al Qae- da. Het hoofd van de Russische grenswacht in Tadzjikistan, ko lonel-generaal Konstantin Tot ski, liet ondertussen weten 'zeer teleurgesteld' te zijn, omdat de Verenigde Staten en hun bond genoten er niet in zijn geslaagd de opium- en heroïneproductie in Afghanistan in te dammen. ,,Het zou gemakkelijk zijn de fa brieken en laboratoria te ver nietigen", aldus Totski. „Hun coördinaten zijn bekend." AP PRAAG - De voormalige Tsje chische minister van Justitie Otakar Motejl heeft zich giste ren als zevende kandidaat ge mengd in de strijd om het presi dentschap van zijn land. Hij wil meedoen aan de derde ronde van de verkiezing van de opvol ger van het huidige staatshoofd, Vaclav Havel. In de twee eerdere ronden slaag de het parlement er niet in tot een keus te komen. De zeventig jarige Motejl zei dat hij de huidige regeringscoalitie wil vertegenwoordigen. De coali tiepartijen hebben kandidaten in de strijd gebracht die elkaar beconcurreren. „De coalitie moet één kandidaat hebben", zei Motejl tegen de krant Lidove Noviny. De ambtstermijn van de huidige Tsjechische president Havel loopt zondag af. DPA Advertentie dinsdag 28 januari 2003 iCht Zich i -w-<| -wr y IS'HAAG - Ex-president Mi- nMilutinovic van Servië heeft isteren voor het Joegoslavië- ibunaal verklaard onschuldig szijn. Tot hij een week geleden rijivillig naar Den Haag kwam, ras hij de laatste medeverdach- mit de Kosovo-aanklacht te- tnSlobodan Milosevic die nog ivrije voeten was. ie60-jarige Milutinovic is aan- jklaagd wegens misdaden te il de menselijkheid en oor- |smisdaden, zoals moord en ■portatie. In 1999 zijn hon- ïdduizenden etnisch Albane- a verdreven uit de Servische lovincincie Kosovo. Honder- [ii werden vermoord door le- >r en politie. Milosevic was :en president van Joegoslavië, Slutinovic president van de tfgoslavische deelrepubliek avtë. Oiosevic werd in oktober 2000 ::or verkiezingen en een volks mand ten val gebracht. Milu- oovic' ambtstermijn liep eind 902 af. let zachte stem antwoordde fciutinovic 'niet schuldig' op ile vijf punten van de aan lacht. Zijn Britse advocaat, ohn Livingston, vroeg de rech- trdaarop om een korte zitting onder pers en publiek. volgende voorbereidende eorzitting in de zaak-Milutin- «cis 13 februarisamen met de jedeverdachten Nikola Saino- s en Dragoljub Ojdanic die mds afgelopen lente in Den iaag in voorarrest zitten. ïrijlating ivingston verklaarde na af- lopvan de zitting dat hij al een ïhriftelijk verzoek heeft inge- ènd om voorlopige vrijlating an de oud-president in af richting van het begin van het aces De Brit verwacht dat Slutinovic, Sainovic en Ojda- :c samen worden berecht. Li- sgston kon nog niet zeggen anneer hij klaar zal zijn met «voorbereiden van de verde lging. Dat weet hij pas na de xstudering van het bewijsma teriaal dat de VN-aanklagers tem dezer dagen ter hand stel en ANP van onze redactie buitenland BRUSSEL - De ministers van Buitenlandse Zaken van de Eu ropese Unie zijn gisteren defini tief akkoord gegaan met het overnemen van de vredesmissie in Macedonië. Het wordt de eer ste eigen militaire operatie van de EU. De unie streeft ernaar de leiding van de vredesoperatie, waaraan 450 man meedoen, in maart over te nemen van de Navo. Aan het hoofd van de missie, die voorlo pig waarschijnlijk een mandaat voor een half jaar krijgt, komt de Duitse admiraal Rainer Feist te staan. Hij is ook waarnemend commandant van de Navo- strijdkrachten in Europa en zal de missie leiden vanuit het Navo-hoofdkwartier in het Bel gische Casteau. Het besluit van de ministers werd verwacht nadat vorige maand al was overeengekomen dat de EU-vredesmacht toe gang krijgt tot de planning, communicatie en inlichtingen van de Navo. In noodgevallen kan Feist de hulp inroepen van de grotere Navo-strijdmachten in Kosovo en Bosnië. De Navo-troepen werden in 2001 in Macedonië gestatio neerd ter bescherming van bur gerwaarnemers, die moeten toe zien op een vredesakkoord waarmee en eind kwam aan ge vechten tussen het Macedoni sche leger en etnisch-Albanese opstandelingen. Het bestand is overeind geble ven, hoewel er sporadisch nog gevechten uitbreken Zondag nog werd een inspecteur van po litie doodgeschoten in de et nisch gemengde wijk Cair van de hoofdstad Skopje en werd het bureau van een etnisch-Al banese partij met automatische wapens en granaten bestookt. Moeder De moeder van de omgekomen politieman Kiro Dimitrovski zei dat haar zoon eerst in de benen was geschoten en daarna, toen hij probeerde terug te schieten, in de rug. Dimitrovski, een Sla vische Macedoniër, had volgens zijn moeder tijdens de opstand van 2001 tegen de etnische Al banezen gevochten en was daarbij gewond geraakt. Voor hij drie maanden geleden werd bevorderd was hij politiechef in de wijk Cair, dat geldt als het criminele centrum van Skopje. Ook het aangevallen kantoor van de Democratische Unie, op gericht door de voormalige et nisch-Albanese rebellenleider Ali Ahmeti, ligt in deze wijk. Het was al de vierde aanslag op het partijbureau. Het gebouw raakte zwaar beschadigd maar Ahmeti was niet aanwezig en niemand raakte gewond. De EU beschouwt de missie in Macedonië als een belangrijke test voor haar aspiraties om be halve op politiek en economisch gebied ook militair te kunnen optreden. In mei hoopt zij een snel inzet bare strijdmacht van tegen de 60.000 man op de been te heb ben Verder overweegt de EU om volgend jaar ook de vredesmis sie in Bosnië, waar nu zo'n 15.000 man gestationeerd zijn, van de Navo over te nemen, Turkije Turkije, dat wel in de Navo, maar niet in de EU zit, heeft de militaire plannen van de Euro pese landen een tijdlang opge houden, maar liet zijn weer stand varen nadat de EU had beloofd haar militaire organisa tie niet te zullen inzetten tegen Turkse belangen. De strijd macht in Macedonië zal ook openstaan voor troepen van buiten de EU, waaronder Turk se. AP BRUSSEL - Eind dit jaar ver fijnt de gekweekte rode zalm pi de winkels. ille zalm die niet in het wild is rangen, zal er in de toekomst pijzig uitzien. De vis verschiet 6n kleur omdat vanaf 1 decem- knog maar een beperkte hoe- fcLheid kleurstof aan het voed- i van een kweekzalm mag forden toegevoegd. Bilde zalm, die gevangen wordt bijvoorbeeld Noorwegen, en Canada, heeft Nestal garnalen op zijn menu taan. Dat bezorgt hem een fijs-roze kleur. Gekweekte alm krijgt doorgaans geen (du- t) garnalen maar wordt roze- Md gemaakt met een pigment canthaxanthin' heet, om- lat de consument nou eenmaal rode zalm ziet. De stof ook aan kippenvoer toe- om te zorgen voor donkergele eierdooiers, laar een overmatig gebruik an canthaxanthin kan moge- Pbij mensen op de lange ter- Jijn oogproblemen opleveren. Barom hebben de landen van ^Europese Unie besloten om ^maximum toegestane hoe- ^lheid in dieren voedsel te ver Nu is het maximum !:§80 milligram per kilo; dat aat per 1 december omlaag aar 25 mg per kilo voor vis en 8 ■Sper kilo voor pluimvee. GPD OSWIECIM - Overlevenden en nabestaanden van slachtoffers herdenken in het concentratiekamp Auschwitz-Birkenau bij het Poolse Oswiecim de bevrijding van het kamp, 58 jaar geleden. Tijdens de Tweede Wereldoorlog werden hier meer dan een miljoen mensen omgebracht, overwegend Europese joden. foto Jacek Bednarczyk/EPA door Pascale Thewissen BRUSSEL - Directieleden, de raad van bestuur, de Belgische politiek. Allemaal hebben ze foute beslissingen genomen. Maar meest schuldig aan het faillissement van Sabena, de Belgische nationale luchtvaart maatschappij die eind 2001 werd opgedoekt, is de Zwitserse moedermaatschappij Swissair. Tot die conclusie komt de parle mentaire enquêtecommissie die de teloorgang van Sabena on derzocht. De commissie rondt haar onder zoek naar financiële malversa ties bij Sabena deze week af. De Franstalige kranten Le Soir en La Libre Belgique konden het afgelopen weekeinde alvast het eindrapport inkijken. De Belgi sche politiek komt er genadig vanaf. De overheid nam welis waar een veel te passieve hou ding aan waardoor Swissair ongestoord de Belgische maat schappij kon plunderen, maar individuele bewindslieden wor den in het rapport niet keihard aangepakt. Oud-Sabena-topman Paul Reutlinger, die aantrad in 1996, één jaar na de overname door Swissair, krijgt er wel flink van langs. Hem wordt vooral verwe ten dat hij nooit vraagtekens plaatste bij de vernieuwing van de vloot in 1997. Die aankoop van 34 Airbussen deed Sabena uiteindelijk de das om. Ook de raad van bestuur was te weinig kritisch, net als de overheid die te laat in de gaten had dat Swissair zelf in de rode cijfers zat en geenszins van plan was om haar (financiële) ver- SAGLAMATAS - Reddings werkers halen in het Turkse dorp Saglamatas een bewoner u't een ingestort huis na de aarbeving die de regio gisteren trof. Door de zware beving in de provincie Tunceli in het oosten ran Turkije vielen voorzover Sisteravond bekend een dode *n liepen zeker vijf mensen verwondingen op. In ongeveer veertig dorpen is sprake van Srote schade. De beving had een kracht van 5.5 op de schaal van Richter. DeTurkse hulporganisatie Ro de Halve Maan heeft tenten, dekens en verwarmingsappa- jatuur naar het getroffen ge bied gestuurd. foto Nadolu Ajansi/EPA plichtingen jegens Sabena na te komen. Swissair ging in oktober 2001 over de kop. De conclusies van de parlemen taire onderzoekscommissie lig gen in het verlengde van het ver nietigende rapport van Ernst &Young over het Swissair-de bacle, dat afgelopen vrijdag verscheen. Het consultancybe- drijf onderzocht in opdracht van de curator van de Zwitserse maatschappij waar het fout ging. De conclusies zijn ontluis terend. Volgens Ernst&Young werd Sabena het slachtoffer van het roekeloze overnamebeleid van de Zwitsers. Die leden aan grootheidswaanzin; kochten luchtvaartmaatschappijen op zonder te controleren of daar wel geld voor was. De raad van bestuur gaf het management de vrije hand en keek de andere kant op terwijl er miljoenen werden geïnvesteerd in niet- rendabele ondernemingen. Extra munitie Minister Daems (Overheidsbe drijven) heeft al laten weten dat hij Swissair op basis van het rapport verantwoordelijk wil stellen voor de ondergang van Sabena. De Belgische staat, die mede-aandeelhouder was van Sabena, heeft drie rechtszaken aangespannen tegen de Zwit serse moedermaatschappij. Ge hoopt wordt dat de conclusies van Ernst&Young extra munitie opleveren. Een eventuele scha declaim, komt ten goede aan de voormalige Sabena-werkne- mers, zo heeft Daems al laten weten. Als gevolg van het fail lissement van de Belgische luchtvaartmaatschappij verlo ren meer dan vijfduizend men sen hun baan. ABIDJAN - Honderden jonge Ivorianen zijn gisteren in de hoofdstad Abidjan opnieuw de straat op gegaan om te proteste ren tegen het vredesakkoord tussen de regering en groepen rebellen. De demonstranten gooiden met stenen naar de Franse ambassade. Het akkoord kwam tot stand door bemiddeling van Frank rijk. Ook zondag waren er anti- Franse betogingen. De Fransen in Ivoorkust hebben het advies gekregen voorlopig binnen te blijven. Ook ambassades van andere westerse landen gaven hun landgenoten dat advies. Een aantal vluchten van en naar Ivoorkust zijn afgelast. De demonstranten zijn het niet eens met de Franse inmenging en accepteren niet dat vertegen woordigers van de rebellen in de regering komen. Dat laatste is afgesproken tijdens het vredes overleg in Parijs. Ivoorkust is sinds september verdeeld in een rebellerend overwegend islamitisch noor den en een zuidelijk deel dat in handen is van president Gbgabo's regeringstroepen. Ook het leger is overigens niet te spreken over het akkoord. „Een aantal punten is vernederend voor de strijdkrachten, de staat en het volk van Ivoorkust", meldde een legercommuniqué. De 'sleutelministeries' Defensie en Binnenlandse Zaken in de te vormen regering van nationale eenheid zouden naar rebellen gaan. Gbagbo, die tot 2005 pre sident mag blijven, staat onder grote druk het akkoord uit te voeren, dat is gesloten met uit drukkelijke steun van een aan tal Afrikaanse staatshoofden en VN-chef Kofi Annan, die speci aal voor de gelegenheid naar Parijs waren gekomen en zon dag uitdrukkelijk de overeen komst hun zegen gaven. AFP S De autosite voor heel Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5