VERS EN VOORDEEL Politiek faalde rond Srebrenica Balkenende en Bos voor het eerst met elkaar om de tafel 0.39 4.29 Zundert viert 150 jaar Van Gogh Dance voor doven in Rotterdam Ladbrokes moet website opheffen Twijfel aan kwaliteit schoolbestuur Afspraken politie en GGZ OM vervolgt politicus die naam verdachte moord Fortuyn lekte Zalm houdt Hirsi Ali hand boven het hoofd COA mag asielzoekers Ameland wegsturen lamer en kabinet besloten te lichtvaardig tot uitzenden Dutchbat Militairen vervolgd voor mishandeling van collega 'olitie ziet af van extra inzet Zilveren camera voor foto van dode Fortuyn ZUNDERT - Zundert maakt zich op voor een uitbundige vie- ringvande 150ste geboortedag van Vincentvan Gogh. De we reldberoemde schilder zag op 30 maart 1853 het levenslicht in deze West-Brabantse gemeente. De agenda vermeldt tientallen activiteiten, waaronder thea terproducties, muziekuitvoeringen en cabaretvoorstellingen. Op het programma staan ook rondleidingen, lezingen, ten toonstellingen en een schildersfestival. Toneelvereniging De Zundertse Komedie speelt in mei vijf keer een stuk over de laatste dagen van de schilder. ANP ROTTERDAM - Doven en horenden die samen op muziek van bands en dj 's uit hun dak gaan. Als het aan de organisatie van Deaf Valley ligt, gebeurt dit 15 maart. Deaf Valley is een muziek- en dansspektakel voor driehon derd doven en driehonderd horenden in de Rotterdamse dis cotheek Nighttown. Speciaal voor deze avond zijn nieuwe ge baren bedacht, bijvoorbeeld om iemand een drankje aan te bieden. „Verder dragen de barmensen T-shirts met namen van de drankjes, zodat mensen hun bestelling alleen maar hoeven aan te wijzen", aldus E. Kuyper van Nighttown. De muziek wordt ook aangepast. De lage tonen worden nog lager gezet zodat ze goed te voelen zijn. ANP ARNHEM - Het Britse wedkantoor Ladbrokes moet binnen drie dagen stoppen met gok- en kansspelen op haar Neder landse website. Ladbrokes moet bovendien haar internatio nale website afsluiten voor Nederlandse deelnemers. Dat heeft de rechtbank in Arnhem gisteren in kort geding be paald. De rechter is tot het verbod overgegaan omdat Ladbro kes geen Nederlandse vergunning heeft. De Lotto had het geding aangespannen omdat er sprake zou zijn van oneerlijke concurrentie. De Lotto heeft wel vergun ning en moet zich houden aan een reeks voorschriften. ANP RIJSWIJK - Besturen van basisscholen hebben niet voldoen de kwaliteit om de grotere autonomie die de instellingen krij gen, in goede banen te leiden. Dat is de mening van 40 procent van de directeuren, zo blijkt uit een opiniepeiling onder ze venhonderd schoolleiders. De directeuren vinden in grote meerderheid (70 procent) dat zij zelf veel meer moeten kunnen beslissen, omdat ze het beste weten wat goed is voor de school. Bassischolen worden de komende jaren zelfstandiger. Zij krijgen een eigen budget waaruit zij alles moeten betalen, zo als materiaal en salarissen. ANP DEN HAAG - Psychische patiënten die overlast veroorzaken, moeten voortaan sneller worden opgevangen door de geeste lijke gezondheidszorg. Ze mogen niet langer dan zes uur in een politiecel zitten. Dat staat in een overeenkomst die gisteren is ondertekend door vertegenwoordigers van politie en geestelijke gezond heidszorg. De Raad van Hoofdcommissarissen en GGZ Ne derland willen dat er in alle politieregio's afspraken komen over de opvang van verslaafden en psychische patiënten die overlast veroorzaken. De problemen doen zich vooral voor in de grote steden. GPD door Margit Spaak ARNHEM - Het Openbaar Mi nisterie in Arnhem zal de Wage- ningse ex-wethouder J. Bogers vervolgen, omdat hij op 6 mei vorig jaar de naam van de ver dachte van de moord op Pim Fortuyn liet uitlekken. Justitie verwijt de ex-wethouder van GroenLinks schending van zijn ambtsgeheim. Hij moet in april voor de rechtbank verschijnen. Oud-burgemeester J. Sala wordt niet vervolgd. Hij belde op de avond van de moord op Fortuyn zijn loco-burgemeester Bogers voor overleg, omdat hij bang was dat er rellen zouden uitbreken in Wagemngen. Vol gens justitie valt Sala niets te verwijten. Tegen Sala en Bogers was aan gifte gedaan door LPF-leden Zij meenden dat de twee Volkcrt van der G. en de Vereniging Mi lieu Offensief (VMO) in de kaart speelden door zijn naam open baar te maken Sala werd op 6 mei benaderd door het hoofd Burgerzaken van de gemeente, die een telefoontje van het rechercheteam-Fortuyn had ontvangen om inzage te ge ven in het bevolkingsregister. Van der G. was namelijk kort daarvoor in het geheim uit Wa- geningen verhuisd naar Har derwijk Op het moment dat Sala hoorde dat de verdachte nauwe banden met zijn gemeente had, waren op televisie beelden te zien van de onlusten in Den Haag. Daar om overlegde hij met zijn plaatsvervanger, die hij strikte geheimhouding oplegde. Bogers kende Van der G. en de andere werknemers van VMO goed. Hij kon, zei hij een dag la ter, niet geloven dat zij iets met de moord te maken hadden en nam daarom contact op met VMO-voorzitter Sjoerd van der Wouw. Vanaf dat moment zong de naam van Volkert van der G. rond. Sala was woedend op zijn loco-burgemeester. Schoon geweten De ex-wethouder zei gisteren dat hij een 'schoon geweten' heeft. „De burgemeester vroeg mij in zijn tweede telefoontje die avond expliciet of ik meer wist van Volkert van der G. Daarop ben ik gaan bellen, wat ik achteraf misschien met had moeten doen Maar ik heb dat in goed vertrouwen gedaan." De politie meent dat VMO door het telefoontje de tijd kreeg om eventueel belastende stukken weg te halen. ANP Advertentie Cfl Prei 500 gram Cfl Kippenbout 2.7 kilo, kilo 0.78 Cfl Zaanlandse kaas extra pittig vers van t mes kilo, rrstJ EE3E De Van/voor-aanbiedingen 2ijn alleen geldig met Cfl Bonuskaart tot en met 2 februari 2003, Voor alle aanbiedingen geldt- zolang de voorraad strekt DEN HAAG - Het nieuw ge kozen VVD-Tweede-Kamer- lid Ayaan Hirsi Ali komt on danks omstreden uitlatingen over de islam gewoon in aan merking om namens de VVD het woord te voeren over in tegratie en emancipatie. Dat zei WD-fractievoorzit- ter Zalm gisteren, nadat isla mitische organisaties in het afgelopen weekeinde de uit spraken van Hirsi Ali be stempelden als laster. De nieuwe fractie moet nog ver gaderen over de verdeling van het werk. De uit Somalië afkomstige Hirsi Ali is opgegroeid in de moslimcultuur, maar zet zich daar nu fel tegen af. Za terdag zei ze in een interview met Trouw, dat de profeet Mohammed naar westerse maatstaven 'een perverse man' en 'een tiran' is. Dat leidde tot een storm van protest van islamitische or ganisaties, maar volgens het Landelijk Bureau ter bestrij ding van Rassendiscrimina tie (LBR) bieden de uitspra ken weinig grond voor strafrechtelijke vervolging. Ze zijn mogelijk kwetsend voor moslims, maar zijn niet tegen de moslims zelf ge richt, aldus het LBR. Niettemin buigt het Open baar Ministerie in Amster dam zich nu over aangiften, die inmiddels in meerdere plaatsen in het land zijn ge daan. ANP dinsdag 28 januari 2003 door Merel van Leeuwen LEEUWARDEN - De 58 asiel zoekers moeten de tijdelijke opvangcentra (AVO's) op Ame land verlaten. Dat bepaalde gisteren de rechtbank in Leeu warden. De asielzoekers hadden een procedure aangespannen te gen het Centraal Orgaan op vang Asielzoekers (COA) om de uitzetting tegen te houden. Het COA sluit de drie AVO's op Ameland, omdat ze duurder zijn dan de permanente op vangcentra. Bovendien loopt het aantal asielzoekers terug, waardoor plaats is vrijgeko men in de permanente centra in Noordoost-Friesland. De asielzoekers wilden een half jaar langer op het eiland blij ven, zodat hun kinderen het schooljaar daar konden afma ken. Volgens de rechter handelt het COA niet onredelijk door de AVO's zo spoedig mogelijk te ontruimen, omdat er sprake is van een zeer grote daling van de instroom van asielzoekers. De asielzoekers voerden aan dat zij inmiddels zo zijn geïnte greerd op het Waddeneiland, dat overplaatsing niet in hun belang is. Volgens de recht bank kan dat argument geen rol spelen in deze procedure, omdat zij nog in hun asielpro cedure zitten en het dus niet duidelijk is of ze wel in Neder land kunnen blijven. Verder erkent de rechter dat het verve lend is dat de kinderen halver wege het schooljaar worden overgeplaatst, maar is ook dit geen reden de uitzetting te voorkomen. De uitspraak van de rechter ten spijt blijven de asielzoekers op Ameland. „We hebben beslo ten door te gaan tot het bittere einde", aldus een woordvoer der. ANP fömerfracties onderschrijven fe kritiek op de politiek. Mili- aire vakbonden vinden dat de aramissie te hard is voor mili- Siren en te zacht voor politici. 3et kabinet houdt zich in zijn «actie op de vlakte. Het stelt Bt maatregelen zijn genomen, 3c«als de reorganisatie van de :efensiestaven, om herhaling te iwrkomen. Basisfout De Tweede Kamer en het kabi- aetbesteedden in 1993 te weinig landacht aan het besluit tot uit zending. Daar ligt de basisfout, ■idus het rapport. De politiek ad op de hoogte kunnen zijn ran risico's die Dutchbat en de luchtelingen zouden lopen. 3e wens om iets te doen kreeg ixirrang boven een zorgvuldige nüitaire beoordeling van de peratie, onderschrijven CDA inD66. De WD vindt dat de rol ranPvdA-er Ter Beek, destijds minister van Defensie, onvol doende wordt belicht. Ter Beek van onze redactie binnenland ARNHEM - Vier onderofficie ren van de landmacht die in maart 2000 een collega tijdens een legeroefening zouden heb ben gegijzeld en mishandeld, moeten alsnog worden ver volgd. Dat hebben de advocaten van de vier onderofficieren en het slachtoffer gisteren laten weten. Volgens de raadslieden heeft het hof donderdag in een besloten uitspraak het Openbaar Minis terie (OM) bevolen om de onder officieren te vervolgen wegens vrijheidsberoving en mishande ling. Wanneer de vier moeten voorkomen bij de militaire ka mer, is nog niet bekend. De militair die mishandeld zou zijn, gooide op 23 maart 2000 een thunderflash (een oefengra naat) in de tent van de onderof ficieren. Deze besloten hem te rug te pakken Zij boeiden hun slachtoffer en trokken een jute zak over zijn hoofd. Vervolgens sleepten zij de man naar de bos rand van het oefenterrein en prikten hem meerdere keren met een stok. Ook werd het slachtoffer gedwongen tot het eten van een frikadel en werd het sap van vruchten over zijn hoofd uitgesmeerd. ANP joorHans Leber nLianne Sleutjes HAAG - De Nederlandse ek heeft gefaald bij het linden van militairen naar Sre brenica in 1993. De Dutchbat- Itiding heeft op enkele momen- itn nagelaten de positie van de iluchtelingen te verbeteren, foornialig bevelhebber Couzy unde landmacht was niet loy- ulaan zijn minister van defen se. Dit concludeert de parle- gentaire enquêtecommissie Srebrenica in haar gisteren ge publiceerde rapport 'Missie ronder vrede'. zond Dutchbat uit. GroenLinks vindt dat de Nederlandse rege ring haar excuses moet aanbie den aan de nabestaanden van Srebrenica. De Kamer debat teert in maart over het rapport. De commissie onderzocht de aanloop, de val en de nasleep van de gebeurtenissen in de moslimenclave Srebrenica. Ne derlandse VN-militairen moes ten vanaf 1994 inwoners in de enclave Srebrenica bescher men. Op 11 juli 1995 veroverden Bosnische Serviërs echter de en clave en vermoordden naar schatting 7800 moslimmannen. Vorig jaar presenteerde het Ne derlands Instituut voor Oor logsdocumentatie (Niod) zijn geschiedkundig onderzoek naar 'Srebrenica'. Het kabinet Kok trad hierop af. Terecht volgens de commissie, gezien het falen van de nationale en internatio nale politiek. Evenals de commissie prijzen kamerfracties en kabinet de 'ge wone' militairen van Dutchbat voor hun inzet en compassie met de vluchtelingen. Maar de com missie trekt wel harde conclu sies over de bataljonsleiding. Die had volgens haar na de val van de enclave moeten overwe gen meer vluchtelingen toe te laten op haar basis dan de 5000 die er op zaten. Berichten over het geringe aan tal moslimmannen op en om de basis en oorlogsmisdaden had den duidelijker gemeld moeten worden aan de VN. Dan was in ternationaal eerder aandacht gevraagd- voor het misdadige optreden van de Bosnische Ser viërs. Volgens de commissie lag de loyaliteit van generaal Couzy vooral bij de landmacht en niet bij zijn minister, wat 'onprofes sioneel en verwijtbaar' is. Voor hoeve zelf had daadkrachtig moeten optreden tegen Couzy. Volgens de commissie ontbrak bij de landmacht het gevoel voor urgentie om informatie zo snel mogelijk bij de minister te krijgen. GPD pagina 4: Naïviteit sleutelwoord lij uitvaart Cor van Hout 'pat Mee AA o<é- Te reu o 1 Bt-Nj -- A/ÓÓ IT püUriKU-^- CT GEWF.BS T~ )EN HAAG - De Amsterdamse olitie vindt het niet nodig om nijdag extra veiligheidsmaat- ügelen te nemen bij de begrafe- U5 van Heineken-ontvoerder lor van Hout. Bij de begrafenis an topcrimineel Sam Klepper «aren vorig jaar in Amsterdam tel veel agenten op de been. Btpper werd beschouwd als jen topcrimineel. foor Van Hout die vrijdagmid dag in zijn woonplaats Amstel veen werd doodgeschoten zijn dergelijke maatregelen volgens de politie niet nodig. Volgens f® politiewoordvoerder ver teert de vriend van Van Hout tebij de aanslag zwaar gewond nog steeds in kritieke testand Er zijn nog steeds vijf ten mensen mee bezig. In de Te- ^raaf stonden gisteren 23 puwad verten ties voor Van Hout, Misdaadverslaggever Pe- fcr R. de Vries plaatste ook een lericht. 'Misdaad bracht ons sa- ten, misdaad trok ons uit el- kar. Ik zal onze vriendschap tooit vergeten, Cor', aldus de ast. GPD Vluchtelingen uit Srebrenica demonstreren voor het gebouw van de Tweede Kamer. Dat gebeurde gisteren terwijl binnen het rapport van de parlementaire enquêtecommissie werd aangeboden. foto Koen Suyk/ANP ROTTERDAM - Simon Fortuyn vindt het 'de meest verschrikke lijke foto', die hij ooit gezien heeft, maar erkent tegelijk dat het de beste nieuwsfoto van 2002 was. Robin Utrecht van het ANP verdient daarom volgens Fortuyn de Zilveren Camera die hem gisteren in het Rotterdamse stadhuis werd uitgereikt. De foto van de net overleden Fortuyn haalde op 7 mei vele voorpagina's in en buiten Ne derland. De jury van de Zilveren Camera bestempelde de foto gisteren als 'een icoon van een voor onmogelijk gehouden traumatische gebeurtenis' die zich 'in ons collectieve geheu gen heeft vastgezet' Robin Utrecht werd gisteren ook uitgeroepen tot fotojourna list van het jaar. Hij won de eer ste prijs in drie categorieën: Sport, Portretten en Landelijk nieuws. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Balkenende en Bos hebben gistermiddag voor het eerst een gesprek gevoerd onder vier ogen. Op de kamer van de PvdA-leider namen ze de onderlinge irritaties uit de cam pagne weg om met een schone lei verder te kunnen. CDA-leider Balkenende wil toch eerst met de PvdA om de ta fel om te proberen een kabinet te vormen, nadat hij vrijdag de ko ningin nog had geadviseerd alle coalitiemogelijkheden te laten onderzoeken. Met die opdracht begon informateur Donner gis teren te 'verkennen', maar di rect na zijn onderhoud met Bal kenende, het eerste in de rij, was er duidelijkheid.Balkenende stelde na zijn bezoek aan Don ner dat samenwerking met de PvdA voor de hand ligt. Bos vindt de opstelling van Bal kenende 'een hele grote stap in de goede richting', maar blijft op zijn hoede. „Balkenende wil eerst met de PvdA gaan praten. Met wie wil hij daarna nog pra ten dan?" Bos wil de 'verken nende' fase nu zo snel mogelijk afronden en beginnen met de onderhandelingen over een re geerakkoord. Balkenende wil de verkennende fase, die ongeveer een week gaat duren, ook gebruiken om de be langrijkste verschillen tussen CDA en PvdA op een rij te zetten en te bekijken hoe die kunnen worden opgelost. Bos wil daarin met heel ver gaan Zonder een PvdA-informateur naast CDA- 'er Donner gaat hij niet daad werkelijk onderhandelen. Beide leiders zijn het er over eens dat overeenstemming over het financieel-economisch be leid van eminent belang is. Bos wil dat zeer gedetailleerd vast leggen en andere onderwerpen iets meer open laten voor dis cussie in het kabinet en de Tweede Kamer Over het nieuwe zorgstelsel dreigt een stevige botsing. Bos wil het weliswaar vergaand voorbereiden, maar het hoeft volgens hem niet al deze kabi netsperiode te worden inge voerd, zoals het CDA wil. Littekens De PvdA-leider maakte duide lijk dat het vertrouwen tussen de beoogde coalitiepartners moet groeien, omdat er 'litte kens' uit het verleden zijn. „Een partij aan de macht kan de op positie kleineren. De PvdA deed dat tijdens paars en het CDA de afgelopen periode ook", vindt Bos. WD-leider Zalm heeft Donner gewaarschuwd voor het gebrek aan financiële discipline bij de PvdA. De sociaal-demo craten zouden 'de kiezers niet goed hebben voorbereid op har de maatregelen'. „Er zal zeer fors moeten worden bezuinigd, door elke coalitie." Vandaag spreekt Donner nog met ChristenUnie-leider Rou- voet en SGP-voorman Van der Vlies. Later die dag zal hij mo gelijk nog een gesprek hebben met Balkenende en Bos samen. ANP pagina 12: CDA wil Borssele openhouden Cfl Nü een vollere tas-'voor minder geld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3