CDA wil Borssele open houden PZC Rwandese les in tunnelkeet OPEN MIDDAG OPEN AVOND INFO-AVOND VWO-f Banken en horeca Hulst vrezen uittocht Vlaamse klandizie rrrl Annelot raakte als 15-jarige in coma 0 Imü Krachtige Ginkgo Combi verbetert je geheugen en concentratievermogen i PvdA-wens tot sluiting kerncentrale kan alleen via regeerakkoord worden geregeld Fotogroep exposeert Dia-klankbeeld over Delta Vereniging zoekt vrijwilligers Koninginnedag Jaarvergadering Visservereniging 1 WOENSDAG 12 FEBRUARI 2003 aanvang: 13.30 uur - einde: ca. 16.00 uur WOENSDAG 12 FEBRUARI 2003 aanvang: 19.00 uur - einde: ca. 22.00 uur DINSDAG 18 FEBRUARI 2003 aanvang: 19.30 uur - einde: ca. 2l.00uur www.pzc.nl/kiosk Giro 860 om vrijheid Hé verplegende... Zin in een werkvakantie Ja, ik collecteer! Verkrijgbaar bij uw drogist, reformhuis of apotheek 112 dinsdag 28 januari 2003 door Harmen van der Werf DEN HAAG - Sluiting van de kerncentrale Borssele is voor het CDA in de Tweede Kamer niet aan de orde. Tijdens onder handelingen met de PvdA over een nieuw kabinet /.uilen de christen-democraten daarop inzetten, aldus het Zeeuwse Ka merlid S. Buijs. „Ons standpunt is duidelijk." Ook de PvdA heeft tijdens de verkiezingscampagne geen mis verstand laten bestaan over de toekomst van de kerncentrale. Die moet dicht. „In de kabinets formatie zal dat ook onze inzet zijn", laat aspirant-Kamerlid ZIERIKZEE - Leden van de Fo togroep Schouwen-Duiveland exposeren tot en met 31 maart in de expositiegang van verpleeg huis Cornelia in Zierikzee. De presentatie omvat ruim der tig foto's in zwart-wit en kleur. De onderwerpen zijn zeer di vers. Zo zijn er portretten, stadsgezichten, natuur en bui tenleven, haven, strand en maatschappelijke thema's gefo tografeerd. De expositie in het verpleeghuis is dagelijks tussen 8.00 en 20.00 uur te bezichtigen. ZIERIKZEE - De Protestants Christelijke Ouderenbond (PCOB) vertoont woensdag 5 fe bruari in het Hervormd Kerk centrum in Zierikzee een dia- klanbeeld over de delta. Onderwerpen die aan de orde komen, zijn: het ontstaan van ons land, de watersnoodramp in 1953 en de Deltawerken in al zijn facetten. De beelden wor den vertoond en toegelicht door W. Stuij uit Halsteren. De bij eenkomst begint om 14.15 uur. D. Samsom weten, „zoals er op milieugebied nog meer punten moeten worden besproken met het CDA, bijvoorbeeld de terug keer van een minister van Mi lieu en de invoering van een ki lometerheffing. Borssele is één van de vele onderwerpen." In de nieuwe Tweede Kamer is in principe een meerderheid voor het langer openhouden van de kemcentrale, een meerder heid van CDA, WD, LPF en SGP. Wil de PvdA de sluiting van Borssele deze kabinetspe riode regelen, dan zal dat tij dens de formatie moeten gebeu ren, realiseert Samsom zich. Hij vraagt zich overigens af of het wel mogelijk is de kerncentrale Borssele eind dit jaar te sluiten, wat oorspronkelijk de bedoe ling was. „Ik heb geen idee of dat technisch nog haalbaar is." Samsom herhaalt nog eens dat sluiting van Borssele 'slechts de helft van het PvdA-verhaal' is. De sociaal-democraten willen 'zwaar inzetten' op de bouw van windmolenparken op zee, waarvoor een windpark-indu- strie nodig is, die eventueel in Vlissingen-Oost kan komen. Zo kan vervangende werkgelegen heid voor de kerncentrale wor den geschapen, denkt Samsom. „Als wij erin slagen vergunnin gen af te geven voor de bouw van 300 megaWatt windenergie op zee in 2006, zal de bouw in 2005 moeten beginnen. Dat is toch op afzienbare termijn. Bo vendien, als de kerncentrale dichtgaat, staat niet iedereen direct op straat. Zeker niet het eerste jaar. Van een kerncentra le zet je niet zomaar de knop om." In de papieren Het CDA wil de kerncentrale openhouden, omdat, verwijst Kamerlid Buijs naar eerdere op merkingen van demissionair staatssecretaris Van Geel van Milieubeheer, de fabriek veilig en efficiënt is. Van Geel ver wacht ook dat een schadever goeding bij sluiting fors in de papieren zal lopen. „Dan heb je het eerder over een bedrag met zeven dan met zes nullen." 2..;. - Met een ploeg vrijwilligers demonteert de Duitse dokter Bernd Bierbaum de keet bij de tunnel in Terneuzen. foto Wim Kooyman door Ronald Verstraten TERNEUZEN - Vijftien vrijwilligers zijn de afgelopen dagen beziggeweest met het demonteren van de 'boorkeet' op het bouwterrein van de Westerscheldetunnel in Terneuzen. De keet krijgt een nieuwe bestemming als school en kinderopvang centrum in Ruanda. Het houten gebouw, vijftig meter lang en twaalf meter breed, is met de naderende voltooiing van de tunnel overbodig ge worden. Aanvankelijk werd vanuit het gebouw het boorproces elektronisch be geleid, maar sinds enige tijd diende het al leen nog gedeeltelijk als kantine. De Duitse arts Bernd Bierbaum, uit het vlakbij Roermond gelegen Heizberg, hoorde van een patiënt die aan de tunnel werkt, dat de keet vrijkwam. „Ik heb en kele jaren in Zuid-Afrika in de missie ge werkt, in Transkei. Acht, negen jaar gele den, na de genocide in Ruanda, hebben we in Duitsland de hulporganisatie Wir für Ruanda opgericht Van oorsprong een ka tholieke organisatie, maar nu van de over heid", legt hij zijn betrokkenheid bij het Afrikaanse continent uit. Hij informeerde bij KMW en mocht de in uitstekende staat verkerende keet voor niets hebben. Nadat vrienden, familie, kennissen en patiënten waren opgetrom meld, begonnen ze afgelopen vrijdag met de demontage. „We dachten dat we er een week voor nodig zouden hebben, maar zo als het er nu naar uitziet, zijn we dinsdag (vandaag) klaar", zegt Bierbaum. De keet wordt in delen in containers opge slagen en die worden met subsidie van de Duitse overheid van Antwerpen naar Dar es Salaam verscheept. De groep vrijwilli gers vliegt deze zomer op eigen kosten naar Ruanda om daar de keet terug op te bouwen. Wir für Ruanda streeft ernaar om elk jaar een project op te zetten. Voor de komende jaren staan onder meer een project voor gehandicapte kinderen en een straatkin- derenproject in Butare in Zuid-Ruanda op het programma. door Sheila van Doorsselaer HULST - De banken en horeca in Hulst vrezen het einde van het Belgische 'couponnetjestoeris- me'. De Europese ministers van Financiën willen de mazen in het fiscale net per 2004 voor goed sluiten. Voor duizenden Belgen loont het straks niet meer om in het grensstadje te bankieren. De banken en horeca vrezen dat deze groep voorgoed zal weg blijven. Hulst, en in mindere mate ook Sluis, is voor Belgen een aantrekkelijke plek om een bankrekening te hebben. Als ze in Nederland obligaties verzil veren, hoeven ze geen 15 pro cent voorheffing te betalen. Daarnaast heeft de Belgische fiscus er geen weet van dat zijn onderdanen rente vangen op hun spaartegoeden. De Vlamin gen zouden die rente moeten op geven bij hun belastingaangif te, maar 'vergeten' dat massaal. Aan die belastingvlucht moet een eind komen. De Europese ministers van Financiën werken aan de wettekst, die vermoede lijk in maart af is. Speerpunt is dat Europese lidstaten bij de fis cus van een andere lidstaat moeten gaan klikken, zodat het rente- en belastingvoordeel te niet wordt gedaan. De banken in Hulst en Sluis zien de bui al hangen. „Er zal zeker een geldstroom in beweging ko men", zegt H. Eijpe, woordvoer der van Fortis Nederland. „Als de winst weg is, waarom zou je dan nog geld aan kilometers be steden om naar een bank in Hulst of Sluis te gaan, als je in eigen land hetzelfde krijgt." Hoeveel klanten en inkomsten het de bank gaat schelen, kan Eijpe niet voorrekenen. Voor zitter H.Beaart van Koninklijke Horeca Nederland, afdeling Hulst weet wel zeker dat de ca fés en restaurants het gaan voe len in de portemonnee als het couponnetjestoerisme stopt. De vermogende Belgen komen na een uurtje bij de bank graag de pas geïnde rente uitgeven. En dan nemen ze geen broodje krab, maar vaak meteeneenhf. Ie kreeft. De ondernemers in de binnej. stad zien het niet zo zwart .,1)5 teruggang is al even bezig "|Z^j T. Mattheeuws, voorzitter vac ondernemersvereniging Hukt Reynaertstad. „Als ondernemer merken we daar niet zoveel van. Afgelopen zondag kon je weer over de koppen lopen, zo druk was het in de stad." BROUWERSHAVEN - Oranjevereniging Brouwershj. ven houdt maandag 3 februari de jaarvergadering op het adres Markt 33 in Brouwershaven. Er wordt teruggekeken op de activiteiten van het afgelopen jaar. Vervolgens maakt mende plannen voor Koninginnedag bekend. Tevens wordt een be roep gedaan op vrijwilliges voor de uitvoering van alle acti viteiten. Met het vertrek vank Rijn uit het bestuur ontstaata een vacature Aanvang og 20.00 uur. ZIERIKZEE - Vissersvereni- ging Helpt Elkander in Zierik zee houdt vrijdagmiddag 7 fe bruari de jaarvergadering ia restaurant De Zeelandbnig. Na het huishoudelijk gedeelte houdt voorzitter A. Verbreevan de PO mosselcultuur een inlei ding over 'De voortgang van de EVA'2'. Daarna is het de beurt aan Europees landbouwjourna- list J. van Outryve. De titel van zijn lezing is 'Voedsel meteea verhaal'. Hij geeft daarin een Belgische kijk op voedselveilig heid en op de wensen van de consument. Aanvang 14.00 uur \oC' p\e^et Zee' scholengroep www.pontes.nl voor kinderen uit groep 8 wordt gehouden op Jullie maken in de vorm van mini-lessen kennis met de school. Het is belangrijk dat jullie op tijd aanwezig zijn. vooralle belangstellenden, maar vooral voor ouders van kinderen uit groep 8, wordt gehouden op Ouders maken tijdens een helder voorlichtingsprogramma kennis met de verschillende facetten van het Voortgezet Onderwijs op onze school. U kunt zich voor dit programma bij de schooladministratie opgeven. voor kinderen uit groep 8 en hun ouders wordt gehouden op Tijdens deze avond krijgen ouders en kinderen informatie over de inrichting van VWO+ op onze school. 'Annelot was vreselijk beschadigd: een schedel breuk, bloeduitstortingen in de hersenen, er kwa men ontstekingen bij. We vreesden het ergste.' Twee maanden in coma Dit is het verhaal van Annelot. In december 1997 raakte de toen 15-jarige Annelot in coma na een aanrijding Haar vader vertelt over de enorme gevolgen. 'Direct na het ongeluk zocht ik informatie. Ik las over een speciale comatherapie in revalidatiecen trum Leijpark te Tilburg en wist Annelot daar te krij gen. Een kleine twee maanden na het ongeluk kwam ze uit coma. Ze moest helemaal opnieuw beginnen, alsof ze opnieuw werd geboren Vanuit haar eigen kracht heeft ze dit proces doorstaan, letterlijk met vallen en opstaan. We praten als gezin over de tijd voor en na het ongeluk. Het heeft ons veranderd en als gezin hechter gemaakt.' Terug in de maatschappij Annelot volgt nu de opleiding Sociaal Pedagogisch Werk, ze loopt stage in een verpleeghuis voor geestelijk en lichamelijk gehandicapten. Ze heeft een vriend, werkt als bijbaantje in een broodjes zaak, en pas heeft ze haar rijbewijs gehaald. In een auto met automaat, want meerdere handelin gen tegelijkertijd zijn moeilijk voor haar. 'We blijven ons zorgen maken, haar extra in de gaten houden. Ze is veranderd ze is zc lief. ze gelooft iedereen zo makkelijk En verder is haar korte termijn geheu gen achteruit gegaan en heeft ze concentratiepro blemen. Maar van de groep van zeven patiënten waartoe zij behoorde zijn er twee gestorven. Zij is de enige die terug is in de maatschappij. We heb ben enorm geluk gehad.' Steun de Hersenstichting Nederland Wetenschappelijk onderzoek en revalidatie zijn uiterst belangrijk om de gevolgen van hersenletsel te behandelen. Verder is goede voorlichting van belang. Word daarom donateur van de Hersen stichting of doe een gift. Iedere bijdrage, groot of klein, is welkom. Ons CBF-keurmerk garandeert een verantwoorde besteding van uw bijdrage. HERSENl tichting Hederland Korte Houtstraat 10.2511 CD 's-Gravenhage - Tel 070 - 360.48 16 www hersenstichtlng.nl 020 626 44 36 www.amnesty.nl giro 454000 Wil |i| de Zonnebloem in 2003 helpen om ruim 6400 langdurig zieken.er gehandicapten een onvergeieli|ke vakantie te bezorgen1' Simt ie dan aan cxi ons team van meer dan 6700 vniwiiiigers rajR Meer informatie? 0 de Zonnebloem Dat moet toch kunnen? Enkele uurtjes actief voor de Nationale Collecte Hersenziekten Psychische Ziekten! Bel ons nu Alle beetjes helpen! Onze collecteweek is van 16 t/m 22 februari 2003 Meer informatie: www nfgv.nl en www.hersenstichting.nl Meld u aan als collectant of organisator: (030) 29711 97 Megadosering Ginkgo biloba voor meer geestelijke energie Veel mensen ontdekken Ginkgo biloba. Dit kruid verbetert namelijk je geheugen en concentratie- vermogen en bevordert bovendien je reactiesnelheid. Het extract van de Japanse Tempelboom zorgt voor meer geestelijke energie bij jongeren en helpt ouderen om bij de tijd te blijven'. Met de intro- ductie van Ginkgo Combi breekt een nieuw tijdperk aan. Elke tablet bevat immers een hoge dose- 1 ring van 150 mg zuivere Ginkgo biloba extract. i Vijl jaar geleden had amper nog iemand van Ginkgo Dit zorgt onder andere voor een goede toevoer van biloba gehoord. Tegenwoordig zijn er verschillende zuurstof en glucose naar het hoofd. En dit zijn de voedingssupplementen verkrijgbaar die dit bladex- broodnodige ingrediënten voor meer geestelijke tract van de Japanse Tempelboom bevatten. Veel energie. mensen ontdekken namelijk, dat Ginkgo biloba ook daadwerkelijk een vitaliserende invloed op de Geestelijke veerkracht geestelijke functies heeft. En dat is een uitkomst in Ginkgo biloba verbetert het geheugen en concenlra- i onze moderne maatschappij, waar allerlei nieuwe tievermogen. Bovendien bevordert dit kruidenextract technologische ontwikkelingen zich in een razend de reactiesnelheid. Dit helpt scholieren en studenten tempo elkaar opvolgen. Het is dan ook opvallend, om leerstof goed op te nemen. Maar ook beroepsbe- dat de oudste boom ter wereld ons in het huidige oefenaars die vooral intellectuele arbeid verrichten, computertijdperk de helpende hand toesteekt. kunnen dankzij Ginkgo biloba de geest helder hou den. Voor ouderen is de Japanse Tempelboom ook Goede doorbloeding van grote waarde Het zorgt voor meer vitaliteit en 1 De Ginkgo biloba groeit al bijna twee mil|oen jaar op een goede geestelijke veerkracht. Bovendien helpt aarde Na de Ijstijd stierf de boom vrijwel overal uit. het ze om 'bij de tijd' te blijven. Ginkgo Combi" Alleen aan de oevers van de rivier de Yangtze in bevat de hoge dosering van 150 mg extract jier tablet. China werden nog een aantal exemplaren aangetrof- Verder zijn aan deze tabletten vitamine B-complex, fen. Japanse monniken haalden deze bomen naar vitamine C, magnesium, taurine, glutamine, zink en hun land om de omgeving van de tempels op te fleu- tyrosine toegevoegd Deze ingrediënten zorgen voor t ren. Dankzij deze actie kunnen Wij nu nog volop pro- meer geestelijke energie en houden de geest helder fiteren van de goede invloed van Ginkgo biloba op bij spanning en inspanning. onze geestelijke vermogens. De bladeren bevatten Ginkgo Combiis o.a. verkrijgbaar bij onderstaande een bijzondere groep van bioflavonoïden die met adressen. Bel voor meer informatie 013 - 528 49 76 Opname de doorbloeding van het hoofd bevorderenof kijk op internet www.ginkgocombi.nl Verbetert het geheugen en concentratievermogen Bevat een zeer krachtige dosering van het Ginkgo Biloba extrad Met o.a. vitamine B-complex- vitamine C, magnesium, taurine, glucosamine, zink en tyrosine Tegen inlevering van deze bon ontvangt u 1,- KORTING op een 30 tabletten verpakking Ginkgo Combi van voor 10,95 2,- KORTING op een 60 tabletten verpakking Ginkgo Combi van voor 18,50 Een zwembad in uw eigen tuin. Dat is pas écht genieten volgens Flexileisure. Zwemmen, dobbcien, s/xirtelen, ontspannen... genieten. U kunt kiezen uit talloze formaten. Zelf bouwen of die mensen van Flexi hun werk laten doen. Het is betaalbaar! En het kan snel. Graag vertellen we ook meer over onze bubbelbaden en massage Ixulen. Het toppunt van genieten... De Roterij 4 Burgh-Haamstede 0111652300 FLEXl^/J7m?° locatie 'Pieter Zeeman' Hatfieldpark 1 -2, 4301 XC Zierikzee tel: (0111)41 57 51 fax:(0111)41 78 52 e-mail: info@pieterzeeman.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 28