Jeugdcontainer Ouwerkerk weg 'ZC PZC Veere knapt klokkenspel stadhuis op Horeca Renesse opent meldpunt tegen overlast Eerste Zeeuwse bijeenkomst mensen met chronische pijn 11 jongeren gebruiken zwaar bevochten ontmoetingsplek niet meer Zuurkooltocht Begraafplaatsen Goes krijgen urnenmuur Breda-bus geen probleem Diefstal uit vrachtauto Auto's opengebroken Rijverbod voor automobilist Bellamypark tijdelijk dicht Autokraken in Goes Confessionele Vereniging dinsdag 28 januari 2003 foor Al i Pankow jCWERKERK - De Jongeren Jntmoetingsplek (JOP) in Ou- serkerk heeft zijn tijd gehad, foeeënhalf jaar geleden werd je hangplek in de vorm van een uecontainer aan de Oostweg in jbruik genomen; inmiddels eeft de gemeente de voorzie ning verwijderd. Volgens be leidsambtenaar J. Coumou van je gemeente is dat op dringend rcrzoek van de Dorpsraad Ou- lerkerk gebeurd. De JOP wordt niet meer ge bruikt door de doelgroep waar jij aanvankelijk voor bestemd ras. Bovendien zijn er de afge lopenperiode nogal wat vernie lingen aangericht, zowel aan de wde zeecontainer zelf als aan iet hek dat er omheen was ge let. „Het is er inderdaad een zootje wen misschien is het maar be ier dat de boel wordt opge- [uinid", zegt jongerenwerkster laneke van Prooijen. Volgens saar heeft de JOP de afgelopen wee jaar best in een behoefte toorzien, maar zijn de jongeren üeereerst kwamen nu weer wat mder en gaat de belangstelling aar iets anders uit. Naar een anbox bijvoorbeeld, oftewel snmoderne variant op de half- ;ipe. Coumou omschrijft een imbox als vier kwartpipes die 3 stervorm aan elkaar zijn be- Rstigd. Lering £j geeft aan dat de gemeente liet direct staat te springen om so'nskatevoorziening te bekos sgen. „Het verzoek komt van looguit drie of vier jongeren op set dorp. Die zouden graag zo'n anbox op de Ring geplaatst nen. Daar moet de gemeente toch eerst nog maar eens goed overdenken", zegt Coumou. Hij rindt dat er lering kan worden getrokken uit de ervaring met Ie JOP. Volgens hem blijkt daar- «it dat zo'n hangplek maar rela tief korte tijd in een behoefte roorziet als zo'n groepje jonge niet door eenzelfde leef- ïdsgroep wordt opgevolgd. Die overweging speelt een be langrijke rol bij de keus hoeveel geld j e in zo'n JOP moet investe ren." Verder voert Coumou aan dat de zeecontainer juist aan de Oostweg net buiten het dorp werd geplaatst om de overlast van jongeren op de Ring tegen te gaan Het lijkt niet voor de hand liggend nu direct maar een voorziening voor de jeugd op die Ring te plaatsen. De jongeren in Ouwerkerk heb ben enkele jaren geleden overi gens heel wat moeite gedaan om hun eigen hangplek gereali seerd te krijgen. Toen het wach ten daarop hen te lang duurde, schakelden ze het televisiepro gramma Lieve Martine in. Wel dra bleek het oude onderkomen van de Reddingsbrigade Zierik- zee-Duiveland in de vorm van een zeecontainer beschikbaar. Met een kraan werd de JOP op het terreintje aan de Oostweg geplaatst. Tussentijds waren er wel klachten van dorpsbewo ners over het slordige aanzien, maar de jongeren hadden het er ook een tijdje prima naar hun zin. Krampachtig „Er moet nu over het verdwij nen van zo'n JOP ook met te krampachtig worden gedaan", vindt coördinator Jaap Elen- baas van de Stichting Jeugd. „Zo'n hangplek plaats je nou eenmaal niet voor eeuwig. De belangstelling van jongeren richt zich steeds weer op wat an ders. Maar voor zolang het duurde heeft die container zijn functie gehad", aldus Elenbaas De Jongeren Ontmoetingsplek (JOP) in Ouwerkerk beantwoordt niet meer aan de behoeften en is doelwit van vandal isme geworden. foto Marijke Folkertsma hor Inge Heuff DERIKZEE - Zeeland is nog (tnwitte vlek voor de landelijke patiëntenorganisatie voor en ioor mensen met chronische Daarom organiseert deze Stichting Pijn-Hoop een eerste lotgenotenbijeenkomst voor de Zeeuwse chronisch pijnpatiën- ten. Deze wordt gehouden op ionderdag 27 februari in Zorg- tentrum Borrendamme in Zie- rikzee. Stichting Pijn-Hoop werd in 1988 in Noord-Holland opge- 5cht door een aantal mensen -A chronische pijnklachten De activiteiten spreidden zich ide loop der j aren uit over heel federland. Alleen Zeeland is op heden een witte vlek ge lieven. „We hebben onder onze iteurs wel enkele mensen -t Zeeland of Roosendaal", sgt B. Bunnik uit Zwartewaal, itiatiefnemer van de bijeen komst in Zierikzee. „Die men- REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl sen moeten altijd een flink eind rijden om een lotgenotenbijeen- komst in Zuid-Holland of Oost- Brabant te kunnen bezoeken. Daarom willen we kijken of een maandelijkse bijeenkomst in Zierikzee haalbaar is." Bunnik heeft al enkele positieve reacties gekregen op het initia tief en zoekt nu verdere publici teit om zoveel mogelijk chroni sche pijnpatiënten te bereiken. „Iedereen die chronisch pijn lijdt, is welkom. Dat betekent wel dat de achtergrond van de deelnemers vaak heel divers is, want chronische pijn kan hele verschillende oorzaken hebben. We kiezen dan ook voor een bre de inzet." Tijdens de bijeenkomsten wordt er vooral veel gepraat. De deel nemers kunnen hun ervaringen kwijt en elkaar met raad en daad bijstaan. Daarnaast wil Bunnik bij voldoende belang stelling ook themabijeenkom sten organiseren. „Niet iedereen wil altijd zijn verhaal kwijt of dat van een ander aanhoren. Voor deze mensen is een bijeen komst rond een thema interes santer. Waar het om gaat is dat de deelnemers energie putten uit de bijeenkomsten, steun krijgen en weer wat moed op doen." Bunnik hoopt op een maande lijkse bijeenkomst van ongeveer twee uur. De groep zou een grootte moeten krijgen van tien tot vijftien personen. Meer in formatie is te verkrijgen via te lefoonnummer 0181-669091 Deelnemers kunnen zich zo ook aanmelden. BURGH-HAAMSTEDE - Met de mountainbike ploeteren over onverharde paden, door het bos en over het strand. Dat is de hoofdmoot van de zuurkooltocht die Rijwiel- en Tourclub Schouwen-Duiveland zondag 2 februari houdt in de kop van Schouwen Het gaat om een 30 kilometer lange tocht met voorrijders. De start is om 10.30 uur vanaf res taurant Molenberg aan de Ho- geweg in Burgh-Haamstede. Halverwege de tocht na circa anderhalf uur staat in Molen berg ook een pauze ingepland waar de deelnemers even op j verhaaLkunnen komen. door Rolf Bosboom GOES - Alle begraafplaatsen in de gemeente Goes beschik ken binnenkort over een ur nenmuur. Het college van bur gemeester en wethouders komt daarmee tegemoet aan de wens van met name de frac tie van D66 in de gemeente raad. Sinds 1999 staat op de be graafplaats in Goes een zoge heten columbarium, een plaats waar nabestaanden de urn met de as van een dierbare overledene kunnen neerzet- ten. Het columbarium voor ziet duidelijk in een behoefte: sinds begin 1999 zijn er 35 plaatsen uitgegeven. D66 deed afgelopen najaar, tijdens de behandeling van de gemeentebegroting, het ver zoek te bezien of ook in de an dere dorpen urnenplaatsen kunnen worden ingericht. Het college van B en W zegde dat. toe en is inmiddels ook bereid gebleken het verzoek in te wil ligen, hoewel de belangstel ling ervoor naar verwachting niet groot is. Het gemeentebestuur heeft besloten op de grotere be graafplaatsen, in Kloetinge en Wolphaartsdijk een columba rium met acht plaatsen neer te zetten. Op de andere dodenak kers, in 's-Heer Arendskerke, 's-Heer Hendrikskinderen, Kattendijke, Oud-Sabbinge en Wilhelminadorp, wordt volstaan met drie plekken voor asurnen Volgens een voorlopige schatting van de gemeente worden per kern hooguit één of twee plaatsen per jaar uitgegeven. Een even tuele uitbreiding is eenvoudig te realiseren. De totale kosten bedragen ruim 18.000 euro. Dat kan deels worden gefinancierd doordat de gemeente vorig jaar ongeveer 10.000 euro meer inkomsten van de be graafplaatsen had dan was ge raamd. door Ron Magnée VEERE - Het speelwerk van het carillon in het Veerse stadhuis krijgt een grote opknapbeurt. Binnenkort moet het klokken spel weer loepzuiver klinken. Het monumentale uur- en speel werk in het oude stadhuis van Veere zorgt ervoor dat elk heel en half uur muziek weerklinkt. Het mechaniek vertoont nogal wat slijtage. Zo is de oude speel- trommel aan reparatie toe en zijn de nokken die de trommel aftasten uitgesleten Het gevolg is dat het uurwerk vaak van slag is. Bovendien klinkt de muziek niet altijd zuiver. Beiaardier K. vanEersel, die het carillon van Veere bespeelt, be nadrukt dat de reparatie louter het automatische speelwerk be treft. Het klokkenspel dat met de hand wordt bespeeld, is ho ger in de toren gevestigd en on derging in 1999 al een grondige restauratie. Nu is het de beurt aan het automatische speel werk dat op de zolder van het stadhuis staat, De renovatie is volgens Van Eer- sel hard nodig. „Het wordt steeds lastiger om het spel goed afgesteld te krijgen. Vaak valt het wel mee, maar soms is nog maar nauwelijks te horen welk 1 ied er wordt gedraaidOok ad viseurs die in opdracht van de gemeente Veere het speelwerk nakeken, adviseerden het klok kenspel zo snel mogelijk te laten repareren, om verdere slijtage te voorkomen. Het mechaniek van het Veerse carillon is versleten en wordt hersteld. Volksliedje Elk heel en half uur zorgt Van Eersel ervoor dat het klokken spel wordt 'ingestoken'. Dat wil zeggen: bepalen wanneer een bepaalde klok wordt bespeeld. „Voor het hele uur kies ik vaak een lied van Valerius, zoals Ge lukkig is het land. Voor het hal ve uur een volksliedje, zoals In den blauw geruiten kiel." De totale opknapbeurt gaat zo'n 76.000 euro kosten. De ge meente wil zo snel mogelijk met de restauratie beginnen. De werkzaamheden zullen waar schijnlijk halverwege juni wor den afgerond. Het deel van het klokkenspel dat met de hand wordt bediend, kan tijdens de restauratie nog wel worden ge bruikt. Van Eersel bespeelt tij dens de winterperiode elke veertien dagen het carillon. Zo DEN HAAG - De dienstregeling van de bus van Hulst over Antwerpen naar Breda levert volgens minister De Boer van Verkeer en Waterstaat geen problemen op. De bus stopt dan wel niet meer op meerdere plaatsen in België, antoordde hij gisteren op schri ftelijke vragen van SP-Kamer- lid A. Gerkens, maar nog wel in Antwerpen. Reizigers kunnen daar overstappen op bussen van de Vlaamse maatschappij De Lijn. die daarop ook haar service heeft aangepast, aldus De Boer De dienstregeling van de Breda-bus is september vorig jaar veranderd en de tarieven zijn tegelijkertijd naar het ho gere Nederlandse niveau opgeschroefd, omdat de provincie Noord-Brabant en De Lijn zich om financiële redenen terug trokken. Het Nederlandse Connexxion voert sindsdien met subsidie van de provincie Zeeland de busdienst alleen uit, met onder meer als gevolg een forse stijging van de tarieven. De Boer is niet van plan over deze situatie met zijn Vlaamse colle ga te overleggen, omdat dit overleg volgens hem op regionaal niveau thuishoort en goed gebeurt. HOEK - In de nacht van zondag op maandag is in de Loven- polderstraat in Hoek een vrachtauto opengebroken. Er wer den beeld- en communicatieapparatuur gestolen en enkele spanbanden. De waarde van de gestolen goederen is onbe kend. MIDDELBURG - Onbekenden hebben in de nacht van zon dag op maandag drie auto's opengebroken in Middelburg. De buit bestond uit geluidsapparatuur en een zonnebril. Uit één auto verdween niets. De wagens stonden geparkeerd op het Molenwater en Achter het Hofplein. De waarde van de gesto len spullen is onbekend. ZOUTELANDE - De politie heeft zondagnacht een 22-jarige automobilist uit de gemeente Veere aangehouden voor rijden onder invloed. Uit een blaastest bleek dat de man tweeënhalf maal de toege stane hoeveelheid drank had genuttigd. Hij kreeg een proces verbaal en een rijverbod van zes uur. De man werd staande ge houden in de Ooststraat in Zoutelande. VLISSINGEN - De oostelijke rijbaan van het Bellamypark in Vlissingen is van maandag 3 tot en met woensdag 5 februari tijdelijk afgesloten voor doorgaand verkeer. De afsluiting is nodig in verband met werkzaamheden voor het ringrijden de ze zomer. Er wordt gewerkt aan een ringnjdersbaan op het stuk tussen het Groenewoud en de Kerkstraat. Gedurende de werkzaam heden kan er ook niet geparkeerd wordenVerkeer dat de stad uit wil, wordt omgeleid via Boulevard de Ruyter. De verkeers- omleiding wordt met borden aangegeven. GOES - In Goes zijn het afgelopen weekend twee auto's open gebroken. Dat gebeurde aan de Marshallstraat en de Mondri- aanstraat. Alleen in het laatste geval werd er daadwerkelijk iets gestolen: een radio/cd-speler. foto Ruben Oreel zal hij aanstaande donderdag tussen drie en vier uur 's mid dags het klokkenspel bespelen. In de zomermaanden concer teert Van Eersel elke week op donderdag. Daarnaast bespeelt hij op zaterdagavond tussen ze ven en acht uur het klokkenspel door Famke van Loon RENESSE - De Stichting Hore ca Renesse (SHR) gaat in sa menwerking met B. van de Hoek van New York Taxi een meld punt opzetten, waar bewoners van Renesse direct met klachten over stappersoverlast terecht kunnen. De centrale zal over enkele we ken telefonisch 24 uur per dag bereikbaar zijn en moet ervoor zorgen dat bewoners en onder nemers samen eventuele pro blemen snel kunnen oplossen. Een luidruchtige kermisattrac tie op het evenemententerrein, muziek die tot in de kleine uur tjes uit een kroeg komt dende ren; lallende jongeren op straat of vernielingen in tuinen. Bewo ners van Renesse zeggen zeker in het hoogseizoen geregeld te kampen met overlast van stap pers en horeca. De drempel om bijvoorbeeld een kroegbaas di rect op dat moment aan te spre ken op de geluidsoverlast is hoog. De klachten belanden daarom veelal bij de gemeente of politie. Het gevolg van deze gang van zaken was duidelijk zichtbaar bij de inspraakavond vorige week over de proef met de ver ruimde openingstijden; bewo ners en ondernemers stonden hier in soms hoogoplopende dis cussies lijnrecht tegenover el kaar. „Er wordt veel te weinig gecommuniceerd tussen onder nemers en bewoners, waardoor oud zeer jarenlang door het dorp kan zweven", stelt Van de Hoek. Ook SHR-secretaris L. Hart vindt dat de twee groepen te ver uit elkaar zijn komen te staan, met wederzijds onbegrip als resultaat. Directer Om het contact met de bewoners van de Westschouwse badplaats te verbeteren - en vooral direc ter te maken - wil de Renesser horecastichting een meldpunt voor stappersoverlast oprich ten. In het SHR-bestuur wordt hierover al langer gesproken, maar volgens Hart komen met de inspraakavond achter de rug nu een paar zaken goed bij el kaar. De bedoeling is dat bewo ners die last hebben van de kroegen, discotheken of het stappubliek, dit direct doorge- ven aan het telefonisch meld punt. „Zo weten wij waarerzich wat voordoet", aldus Hart. Van uit de centrale wordt gepro beerd via de ondernemer het probleem zo snel mogelijk op te lossen. De beller hoort vervol gens hoe zijn klacht is afgehan deld. Het Renesser meldpunt wordt ondergebracht bij New York Taxi Volgens zowel Van de Hoek als Hart heeft dat een aan tal voordelen: de taxicentrale is ook nu al 24 uur per dag bereik baar en het bedrijf kent al een eigen klachtenprocedure, die hiervoor 'gemakkelijk aan te passen is'. En hoewel Van de Hoek het Renesser uitgaanswe- reldje goed kent, staat hij met zijn vervoersbedrijf 'net iets buiten de horeca' Voorzet Hart en Van Hoek verwachten dat via het meldpunt een groot deel van de problemen snel kan worden opgelost. Voor het dichttrekken van een open staande nooddeur waarlangs de muziek naar buiten komt, is geen gemeente of politie nodig. Volgens de SHR-secretaris kan het meldpunt bijdragen tot een 'goede verstandhouding' tussen bewoners en horeca-onderne- mers. „We hebben nu deze voor zet gegeven. We hopen dat de bevolking dat oppakt en ons belt." Van de Hoek benadrukt nog eens dat ondernemers en bewoners hierin samen verant woordelijk zijn: „We zullen dit als dorp samen moeten doen." Het meldpunt moet 'binnen nu en een aantal weken' beginnen BURGH-HAAMSTEDE - De Confessionele Vereniging in de Nederlandse Hervormde Ge meente en het Confessioneel Gerformeerd Beraad houden woensdag 5 februari een bijeen komst in de Hervormde Kerk op de Ring in Burgh-Haamstede. Hervormd predikant G. Bos uit Serooskerke zal tijdens deze avond spreken over 'De kerk in het licht van Gods Koninkrijk'. De bijeenkomst begint om 19.45

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27