heater Mondragon kan herleven Jan de Bil sluit rij regisseurs af Nieuwe Steeg sluit oorlopig braaf om wee uur 's nachts Gemeente in de fout bij plan voor bouw rond Burghse molen ikke vloertheater, zalencomplex, filmtheater en lichtstraat cornforèo - rd HOEKMAN"" Wachten op busstation W esterscheldetunnel zeeuwse almanak Kater zc waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND dinsdag 28 januari 2003 orAli Pankow EE - Hoewel het twee [leden nogin alle toonaar- fferd ontkend, blijkt er als- igeen tweede leven als theater ogelijk voor het gebouw ondragon in Zierikzee. Dat atglobaal genomen acht a ne- miljoen euro kosten. Daar rijgt Schouwen-Duiveland een vlakke-vloertheater met 350 stoelen, een riant ilencomplex, een filmtheater, «ifraaie lichtstraat en het eer- rstel van een monumentaal tentje voor terug. thouder A. van der Wouden esenteerde het zogeheten Ian masse' gistermiddag tij- 3is een besloten bijeenkomst 63 de raadsleden. ,,Dat was aver informatief, zonder poli- rite discussie", zegt Van der ouden. Het feit dat het inmid- Ispublieksgeheim was dat er chter de schermen wordt ge- Pikt aan een herleving van tindragon deed hem besluiten raad nu al over de plannen te formeren. üobaal plan ite bouwtekeningen liggen niet, alleen een globaal au. „Ook financieel praten we gover aannames", benadrukt [wethouder. Wel haast hij zich zeggen dat die acht of negen liijoen euro niet geheel op het trdje van de gemeente komen, elf hoopt hij dat de teller bij en investering van circa vijf Bijoen euro blijft staan en wat arzelend komt hij dan uit op ai jaarlijkse exploitatielast Advertentie H«lVORTHf» itbo goedgekeurd tetaalbaar 'raag proefplaatsing fl Istraat 6. Yerseke. (0113) 57 29 07 van 170.000 euro, zij het met veel slagen om de arm. Veel zal in dit opzicht afhanke lijk zijn van de financiële in breng van derden, zoals Monu mentenzorg en de brouwerij die zich in het complex wil inkopen Ook de verhuur aan vaste ge bruikers kan de exploitatielast gunstig beïnvloeden. In dit ver band wordt als mogelijkheid de Zeeuwse Muziekschool ge noemd die nu te krap behuisd is in de Poststraat. Dat twee jaar geleden de door start van Mondragon rigoureus van de hand werd gewezen en nu toch weer tot de mogelijkheid behoort, schrijft Van der Wou den toe aan veranderingen in de politiek en aan de ingrijpende plannen die er nu aan ten grond slag liggen. In het collegepro gramma werd al aangegeven dat particulier initiatief ten aanzien van Mondragon een kans zou krijgen Dat initiatief kwam uit de hoek van project ontwikkelaars vader A. en zoon D. van Dijke in samenwerking met Drevast Bouw en Waarde ringen uit Rotterdam. ,,Wij wer den benaderd door diverse ser viceclubs in Zierikzee met het verzoek de mogelijkheden voor Mondragon te onderzoeken", vertelt Van Dijke sr. Het dage lijks gemeentebestuur gaf hen met enkele randvoorwaarden carte blanche voor dat onder zoek. Het resultaat ligt nu op ta fel. Architect Rob Ligtvoet te kent voor een ambitieus plan dat niet alleen voorziet in een nieuw stedelijk theater maar ook in het herstel van een kwij nende gevelrij op een gevoelige locatie. Hoofdentree Het zojuist door de gemeente aangekochte pand van het CWI is in de plannen opgenomen. Het horecagedeelte wordt gecon centreerd aan de Oude Haven en vormt tevens de hoofdentree van het hele complex. De huidi ge schouwburg moet tegen de vlakte. Het probleem van moei zame aanvoer met grote trans PorFamke van Loon IERIKZEE - W. Tissink en van Gilst, eigenaren van de (rikzeese bar-dancing De ieuwe Steeg, willen met de ge- eente Schouwen-Duiveland rerleggen over de afgewezen ichtvergunning. Tot dat over ig heeft plaatsgevonden - vol- mde week maandag - zal de scotheek zijn deuren volgens huidige vergunning om twee nsluiten. afgelopen jaren mocht De :euwe Steeg met een nacht- frgunning van de gemeente tot eruur 's ochtends openblijven, arlijks moet de gemeente op- •tuw toestemming geven voor ze langere openingstijden, ar voor 2003 wil het Schou- tn-Duivelandse college deze gunning niet afgeven aan de ■aikzeese ondernemers: van klachten van omwonen- te over geluidsoverlast, en cdat er geen gecertificeerde Sportier aan de deur staat, ongenoegen van Tissink en hn Gilst. „We snappen er nog &ds niks van dat die vergun- is ingetrokken. We horen wit klachten over overlast in kbuurt. Het gaat juist zo goed woordig", aldus Van Gilst. uitbaters zijn daarom voor- "~niet van plan zich bi] het rmeentelijk besluit neer te leg- fr- Tegen de weigering voor nachtvergunning voor ko- jaar hebben de onderne- inmiddels bezwaar aange- C Advertentie Splijtstof Kernenergiecentrale Borssele op transport EPZ gaat weer gebruikte splijtstofelementen transporteren uit de kernenergiecentrale Borssele. Als'goede buur'willen wij u daarover graag informeren. Op 15 januari is een lege container bij de centrale gearriveerd. Hierin zijn zeven splijt stofelementen geladen. Deze container vertrekt nu op woensdag 29 januari per spoor naar Frankrijk voor recycling. Wilt u meer weten? Kijk dan op www.epz.nl. Daar geven wij u alle informatie. U kunt er ook terecht met uw vragen. 'P2, Postbiis 130,4380 AC Vlissingen, tel. (0113) 356000 Het nieuwe Mondragoncomplex in maquettevorin. portwagens wordt ondervangen door de nieuwe zaal volledig om te draaien, dus met het laad- en losplateau aan de kant van de Paardenstraat. De ruimte van het huidige parkeerterrein en artiestengang aan de 's-Heer Arendsstraat wordt benut voor de bouw van drie kleine zalen. Hier kan ook het Filmtheater Zierikzee worden onderge bracht. Fraaie verbinding tussen dit al les vormt een zogeheten licht straat als foyer en ontvangst ruimte. Bovendien ontstaat van hieruit zicht op een monumen taal torentje achter het vroegere restaurant, waarvan vrijwel niemand het bestaan wist. De gemeente blijft eigenaar van foto Dirk-Jan Gjeltema het complex en wil de regie behouden over sociaal-cultu reel verhuur en het profes sionele theateraanbod. De politieke discussie over dit plan staat voor maart op de agenda. tekend. In afwachting van de afhandeling daarvan is De Nieuwe Steeg het afgelopen weekend 'gewoon' tot ver na twee uur open gebleven. Volgens M. van de Berge van de gemeente mag dat niet. „Ze hebben geen nachtvergunning en een bezwaarschrift heeft geen schorsende werking." Ook cle politie heeft vastgesteld dat het in het eerste weekend 'mis is gegaan'. Het is echter aan de ge meente te bepalen of zij de on dernemers op de vingers wil tik ken. Van de Berge legt uit dat een dwangsom kan worden op gelegd om de eigenaren te dwin gen zich aan de nieuwe vergun ning te houden, maar dat in het uiterste geval de burgemeester ook als sanctie 'de exploitatie vergunning kan intrekken'. Uitleg Zover lijkt het niet te hoeven komen. Van Gilst is het nog al tijd niet eens met het collegebe- sluit, maar wil eerst in overleg met burgemeester J. Asselbergs over de afgewezen nachtver gunning. „We willen echt uitleg van de burgemeester." Dat ge sprek vindt aanstaande maan dag plaats. In afwachting daar van willen de ondernemers zich voorlopig aan de algemene slui tingstijd van twee uur houden. „Om nou de burgemeester niet tegen het hoofd te stoten, gaan we het komend weekend maar gewoon om twee uur dichtMaa r alleen het komend weekend, hoor." Middenkader-regisseur Jan de Bil temidden van de cast van Verflucht bij Theatergroep Zierik. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow OOSTERLAND - Jan de Bil uit Ooster- land sluit voorlopig de rij middenkader- regisseurs voor het amateurtoneel in Zee land af. Met zijn gastregie van het toneel stuk Verfluch t bij Theatergroep Zierik be haalde hij dit weekend zijn regiecertifi caat. Hij is de laatste van de zes regisseurs die voor de eindtoets van de vierjarige op leiding zijn geslaagd. Deze opleiding heeft in de loop der jaren 23 geschoolde amateur-regisseurs in Zee land voortgebracht. Nieuwe aanwas laat voorlopig op zich wachten, omdat het op z'n vroegst najaar 2004 wordt voordat het Zeeuws Centrum voor het Amateurthea ter (ZCA) in samenwerking met Scoop een volgende regiecursus zal opstarten. De eenakter Drie Boefjes, tijdens de bonte avond van zijn lagere school, was in feite Jans enige ervaring met toneel toen hij ja ren geleden vanuit de zojuist opgerichte toneelvereniging De Schouwspelers in Oosterland werd benaderd met het ver zoek mee te komen doen. „Dat leek me wel leuk en dat was het ook", grinnikt Jan bij de herinnering aan de rol van Lammert in de klucht Bokkensprongen. Er is veel gebeurd in die tussentijd. Zijn belangstelling voor regie schrijft hij toe aan betweterigheid. „Niet zozeer wat m'n eigen rollen betrof. Ik ben best een volgza me speler, maar ten aanzien van het hele stuk en de andere rollen was ik best be moeizuchtig." De budgetten van het ZCA boden in die tijd nog ruime mogelijkheid voor spelcur- sussen in de regio. Elk jaar was er op Schoüwen-Duiveland minstens wel één te volgen: elementair toneel, improvisatie, commedia deH'arte. Jan maakte er gretig gebruik van en opteerde vervolgens voor de vierjarige regie-opleiding. Zijn ver wachting dat het 'hartstikke moeilijk' zou zijn en heel veel tijd zou vergen, kwam uit Het maakte hem echter alleen maar greti ger. Hij ging veel lezen over genres, speel stijlen en vormgeving en bezocht ook met regelmaat voorstellingen zowel in het professionele als het amateur-circuit. Een lichtend voorbeeld voor hem werd regis seur Alize Zandijk bij het RO-theater. De herinnering aan haar versie van onder meer Nachtasiel van Gorki doet hem nog genieten. Jan zegt veel materialen van de opleiding te hebben meegekregen voor het regisse ren in de praktijk. Alleen de didactische kant had hij wel ruimer behandeld willen zien. „Juist het overbrengen op je spelers van wat je als regisseur bedoelt, blijkt vaak zo moeilijk." ïn zijn examenproduc tie Verflucht blijkt hij daar toch uitste kend in geslaagd. De beoordelingscom missie was in feite niet gecharmeerd van het stuk, maar had grote waardering voor de wijze waarop regie en spelers er een sprankelende voorstelling van hebben ge maakt In volle overtuiging kreeg Jan de Bil zijn regiecertificaat overhandigd Humor Jan houdt van stukken waarin wezenlijke zaken aan de orde komen, maar wel het liefst gelardeerd met humor om het ver teerbaar te maken. Belangrijk voor hem is ook dat hij spelers een stapje verder weet te helpen. „Je moet het als regisseur aan durven ook met debutanten of wat minder ervaren spelers aan de slag te gaan. Men sen met veel ervaring heb je natuurlijk ook nodig. Dat zijn steunpilarenmaar het geeft mij als regisseur veel voldoening als ik spelers aan het einde van de repetities dingen zie doen die ze aan het begin nog niet durfden of aankondenHij be schouwt het als voordeel zelf ook vaak op de speel vloer te hebben gestaan. „Je be seft als regisseur dan beter welk effect be paalde aanwijzingen kunnen hebben." Hij hoopt het spelen en regisseren te blij ven afwisselen. Plannen voor de toekomst heeft hij nog niet, maar er komt ongetwij- feld weer snel een nieuw initiatief. door Marcel Modde BURGH-HAAMSTEDE - De gemeente Schouwen-Duive land heeft uitgeblonken in fou ten bij het verlenen van een bouwvergunning van een wo ning bij molen De Graanhalm in Burgh. Niet alleen is aanvankelijk uit gegaan van een verouderd be stemmingsplan, ook de aanpas singen in de in 1999 vastgestelde versie zijn dermate vaag dat daarmee het behoud van de mo len indirect wordt bedreigd. Dat bleek gisteren tijdens de zitting van de onafhankelijke be zwaarschriftencommissie in het gemeentehuis. Eigenaar van het bouwperceel is de nu nog in Vlissingen woon achtige architect J. van den Ha mer. Hij liet het oude arbeiders huisje -op een afstand van bijna zeventig meter voor de molen slopen, met de bedoeling er een ruimere woning ter te bouwen. Bij de gemeente won de archi tect informatie in over de moge lijkheden volgens het bestem mingsplan. Op basis van die gegevens maakte Van den Ha mer zijn ontwerp en kreeg hij zonder problemen een bouw vergunning. Bezwaar De afgifte van de vergunning was voor molenaar H. Lande- gent reden om - in drievoud - be zwaar aan te tekenen. Ook de belangenverenigingen De Hol- landsche Molen en De Zeeuwse Molen, alsmede twee omwonen den kwamen in het geweer. Het huis zou met z'n bijna tien meter te hoog worden en daarmee de molen letterlijk de wind uit de wieken nemen. Tussentijds kwam de gemeente tot de conclusie dat ze de bouw- aanvraag hadden getoetst aan het verkeerde bestemmings plan. Uitgegaan was van de eer ste herziening, terwijl de richt lijnen in september 1999 bij de inmiddels vijfde herziening wa ren aangepast. „Er waren dus even vier herzieningen overge slagen. Niet erg zorgvuldig", al dus Van den Hamers advocaat A. Cornelissen gisteren voor de commissie. Hij ging zelfs zo ver door toe te geven dat zijn cliënt 'achteraf bezien ten onrechte' zijn bouwvergunning heeft ge kregen. „Als Van den Hamer over goede informatie had be schikt, had hij het ook anders gedaan." Omdat op grond van verkeerde gegevens een bouw- aanvraag is ingediend, kan dat zijn cliënt onmogelijk kwalijk worden genomen en moet hij zijn huis nu dus gewoon kunnen bouwen, benadrukte de raads man. Cornelissen betwist ook de toe pasbaarheid van de 'molenbe schermingszone' waar de De Zeeuwse Molen (de landelijke vereniging heeft haar bezwaar inmiddels ingetrokken) zich on der meer op beroept. Volgens de raadsman heeft de gemeente verzuimd de zone van toepas sing te verklaren op bouwwer ken en geldt die bepaling nu alleen voor de hoogte van be planting Daarnaast wordt ge steld dat de hoogte van dergelij ke 'bebouwing' maximaal 6,5 meter mag zijn, maar volgens het bestemmingsplan van Burgh is dat goothoogte en is een vier meter hoog dak toege staan, betoogde de raadsman. Zijn naamgenoot en voorzitter van De Zeeuwse Molen, J. Cor nelissen, deed de oproep om in onderling overleg alsnog tot een voor beide partijen aanvaard baar ontwerp te komen. Ook verzocht hij de gemeente met klem voortaan wél gebruik te maken van de expertise bij de Molenvereniging bij herziening van bestemmingsplannen, om dit soort misverstanden te voor komen. Een aanbod in die zin is, tot dusver afgeslagen, sneerde Cornelissen„We praten hier over Zeeuws erfgoed. Daar moet je zuinig mee omgaan." De commissie komt binnen enkele weken met een advies over de kwestie aan burgemeester en wethouders. door Wout Bareman TERNEUZEN - Het nieuwe re gionale busstation bij het slui- zencomplex in Terneuzen is niet gereed op de dag dat de Wester- scheldetunnel open gaat. Door de late aanbesteding en slechte weersomstandigheden kan het station pas half april worden opgeleverd. Tot die tijd moeten busreizigers het doen met een geïmproviseerde bushalte op het bouwterrein. Inmiddels hebben de provincie en de gemeente Terneuzen wel overeenstemming bereikt over het onderhoud van het nieuwe busstation. Binnenkort wordt een beheersovereenkomst gete kend Daarin is vastgelegd dat de provincie als eigenaar zorg draagt voor het groot onder houd. De gemeente draait op voor het dagelij ks onderhoud en het toezicht op het station. Overeenkomst Wethouder J. van Schaik van Terneuzen, die aanvankelijk vraagtekens plaatste bij een dergelijke overeenkomst, is te vreden over het onderhande lingsresultaat. „Er staat in ieder geval iets tegenover de taken die we op ons nemen. De opbrengst van de reclame op het station is voor ons en ook de eventuele pacht van een kleine horeca- voorziening of frituur gaat naar de gemeente." Van Schaik be treurt overigens de verlate ople vering. „Het was toch leuk ge weest als de reizigers direct bij de opening van de tunnel kennis hadden kunnen maken met het station." Het busstation krijgt op aan dringen van de gemeente en Rijkswaterstaat niet de sobere opzet die de provincie als op drachtgever aanvankelijk voor ogen stond. 'Middelburg' ging aanvankelijk uit van een sobere voorziening met een aantal abri's Waterstaat en gemeente vonden echter dat het bussta tion de allure diende te krijgen van hét knooppunt van het openbaar vervoer in Zeeuws- Vlaanderen. De provincie ging overstag en trok de investering op van 1,1 naar 3,1 miljoen euro. Op het bouwterrein is inmiddels de fundering aangebracht voor een groot, rond perron en een zestien meter hoog (voorname lijk) glazen gebouw, waarin een wachtruimte voor de reizigers en voor de chauffeurs wordt on dergebracht. Over een openbaar toilet wordt - met het oog op mogelijk van dalisme - nog nagedacht. Het busstation, dat wordt gebouwd door aannemer KWS/Gebroe- ders Van der Poel, beslaat een oppervlakte van 250 vierkante meter. Naast het station wordt een par keerterrein met 150 parkeer plaatsen aangelegd voor car poolers en automobilisten, die gebruik willen maken van het openbaar vervoer. Bij het uitgaan van dat Vlis- singse cafétje was de waak zaamheid grootbinnen èn buiten De nachtpatrouille van de politie sloeg de stap pers nauwlettend gade toen zij zich monter naar hun au tomobielen haastten. Het leek allemaal ordentelijk te gaan, op dat éne geval na, dan. Een man stommelde wat rond op de stoep. Hij leek diep in gedachten dan wel in stil debat met zijn voeten, die nu eens links en dan weer rechts wilden. De politie mannen kuierden alvast maar in de richting van de man, die nu zijn autosleutels in de buurt van zijn portier- slot probeerde te krijgen. Terwijl om hen heen de auto portieren dichtsloegen en motoren startten, spraken ze hem aan: „Meneer, was u van plan te gaan autorijden?" „Jawel", antwoordde de man, plots verrassend helder. „Had u niet beter een Bob kunnen meenemen?" „Neen", zei de man, Want ik ben de Bam." „De Bam???" „De Bewust Alcoholvrije af- leidings Manoeuvre", ver klaarde de man. Hij wees de andere auto's na. „Zij hebben allemaal wél ged.i'bnken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25