OVINCIALE ZEEUWS Drijvende dam moet olie stoppen Jzendijkenaar vindt tem niet terug in uitslag Blix kritisch over medewerking Irak n 7° Vlaming brouwt zwarte borrel 10 mngeul wordt afgesloten om vervuiling te voorkomen ouis van Gaal iirmeel nog in «nctie bij Bar^a Spanning stijgt in Israël Bos hoopt snel zaken te doen Legionella in Bergs ziekenhuis Maier weer helemaal de oude Het Schouwse verweer tegen de zee MRSA-bacterie in ziekenhuis Terneuzen Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- 15° W 7 Buiig Regelmatig buien, sommige mogelijk met hagel en onweer. De westenwind is vrij krachtig tot hard bij 7 graden. 16e jaargang no. 23 nsdag 28 januari 2003 snummer 1,10 internet: www.pzc.nl orRené van Stee OSTBURG - Een drij- ende dam moet voorko- n dat olie de Zwingeul istroomt en het grens- rerschrijdend natuurge- ied vervuilt. Het is de be- jeling de drijvende dam anochtend bij laag water Eer te leggen. ookolie uit het schip de Trico- r.dat enige tijd geleden zonk het Nauw van Calais, vormt ibedreiging voor de Vlaamse Zeeuwse kust. Met behulp ïzogenaamde boomers, drij- :de kunststof 'worsten' ge lid met water en lucht, is het [gelijk de oliedeeltjes tot een e van twee meter tegen te ïn. Indien mogelijk wor- ook netten onder de »mers gespannen om de olie- iten op nog grotere diepte te ute houden. igemeenten Sluis en Knokke- ist en de provincies Zeeland West-Vlaanderen hebben steren het rampenplan voor Zwingebied in werking ge- ;ld Na langdurig overleg op stadhuis in Oostburg beslo- de betrokken partijen de «ingeul over een lengte van ngeveer honderdvijftig meter 'te sluiten met een drijvende ii. is gekozen voor een semi- ïrmanente oplossing achter de Éenrij omdat een complete iluitingmet een dam van zand ingrijpend en te kostbaar zou ■den. De combinatie van 1RCELONA - Het bestuur Barcelona heeft gister- ïd besloten om het contract Louis van Gaal te ontbin- Formeel blijft de coach iter nog in functie totdat er (bevredigende financiële op- sing is gevonden voor de af- ikkeling van zijn contract, ut Gaal eist netto de volle 4 fljoen euro op die hij tegoed oor zijn driejarige con- act. Na drie uur vergaderen takte algemeen directeur Xa- Perez Farguell een einde een lange dag van onzeker- id, waarin de druk op bestuur technische staf, maar het test op de Nederlandse trai- - tot het uiterste werd opge leid. Na de 2-0-nederlaag adagavond tegen Celta kun de socios en de sportpers (niet meer luchten of zien fez benadrukte dat Barga ir een vriendschappelijke ossing zoekt met de ontsla- 1 trainer. Hij wilde verder niet ^enof Van Gaal zijn werk als siner nog zal voortzetten. De ïhaaste terugkomst van dos Rexach uit Uruguay, de ■'sanger van Van Gaal. kan duiden dat het bestuur van itelona er rekening mee udt dat die het werk van de iderlander overneemt. pagina 16: imago Van Gaal ernstig geschaad hoogwater en de voorspelde harde wind zou zo'n operatie ook nutteloos maken, omdat de dam meteen zou wegspoelen. Aan de monding van de Zwin geul zijn gisteren voorbereiden de werkzaamheden voor het plaatsen van de drijvende dam met behulp van zwaar materieel afgerond. Er is onder meer zand verplaatst, waartussen de dam wordt aangelegd. Volgens burgemeester E. Brom- met van Sluis, die de actie coör dineert, moesten de autoriteiten met name vanwege ongunstige weersvoorspellingen met wind kracht acht uit noordwestelijke richting snel tot preventieve maatregelen besluiten. „Er nog geen olieverontreiniging op zo wel de Zeeuwse als de Vlaamse kust aangetroffen. Niettemin is het vooral van belang de Zwin geul af te sluiten om te voorko men dat eventuele oliedeeltjes zich vermengen met de daar aanwezige kleigrond. Mocht dat gebeuren, dan is dat goedje nau welijks op te ruimen en zou er onherstelbare schade worden aangericht", aldus Brommet. pagina 13: vervuiler moet betalen, loodsen kwaad op lakse Fransen door Ans Bouwmans WASHINGTON - Irak moet niet alleen zijn deuren openen voor VN-inspecteurs, maar actief meewerken aan ontwapening. ,,Irak lijkt de geëiste ontwape ning niet echt te accepteren, zelfs nu niet", aldus Hans Blix, baas van de VN-inspecteurs in Irak. Mohamed el-Baradei, hoofd van het internationaal atooma gentschap (IAEA), wil nog 'een paar maandende tijd om vast te stellen of Irak definitief gestopt is met ontwikkeling van nucle aire programma's. De twee brachten gisteren verslag uit aan de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties in New York over de eerste zestig dagen van hun inspecties Blix was kritisch over de mede werking van Irak, dat niet over tuigend bewezen heeft dat voorraden VX-zenuwgas en miltvuurbacteriën in 1991 zijn vernietigd. Irak heeft verder importembargo's overtreden en raketten gemaakt met een gro ter bereik dan toegestaan door de VN. Blix zei dat zijn teams net op stoom zijn gekomen. El-Baradei zei geen bewijs te hebben gevonden dat Irak zijn kernwapenprogramma heeft hervat, maar voor een definitief oordeel is meer tijd nodig. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Colin Po well zei in een eerste reactie dat de wereldgemeenschap nu een duidelijke boodschap moet ge ven aan Irak. ..Het gaat er niet om hoeveel tijd de inspecteurs krijgen om in het donker naar wapens te zoeken, maar hoeveel tijd Irak krijgt om het licht aan te doen en op te biechten wat het heeft. Daar is niet veel tijd meer voor." Volgens zijn Britse colle ga Jack Straw maakt Saddam Hoessein 'een schertsvertoning van de inspecties'. De Iraakse ambassadeur bij de VN, Mohammed Aldouri, zei dat Bagdad aan alle eisen van de VN heeft voldaan en volledig meewerkt aan de inspecties Volgens Aldouri zullen alle kwesties die volgens Blix en El- Baradei nog open staan, worden opgehelderd. Meer tijd De Europese ministers van Bui tenlandse Zaken vinden dat de wapeninspecteurs meer tijd moeten krijgen. Zij volgden daarin het standpunt van Groot-Brittannië. Frankrijk, Duitsland en Spanje, die in de Veiligheidsraad zitten. Maar zij zijn het nog oneens over de vraag hoe de crisis moet worden opgelost. China en Rusland, permanente leden van de raad, pleitten gisteren eveneens voor meer tijd voor de inspecties. Ook VN-secretaris-generaal Kofi Annan zei gisteren dat de inspecteurs meer tijd moeten krijgen. Op 14 februari zullen de twee chefs van de VN-inspec teurs opnieuw de Veiligheids raad rapporteren over de voort gang, en tot dan wil de raad nog wel wachten met een besluit over verdere stappen. In diverse hoofdsteden in de Arabische wereld is gisteren ge demonstreerd tegen de VS en de dreigende oorlog in Irak. In Li banon, Egypte, Syrië, Bahrein, Soedan en Jemen gingen dui zenden mensen de straat op. De grootste betoging vond plaats in Beiroet, waar 2000 mensen de monstreerden en anti-Ameri kaanse leuzen riepen. GPD orRené van Stee &NDIJKE - IJzendijken ar •mie de Pooter vermoedt dat uitslag van de Tweede-Ka- "verkiezingen in de genteen- Sluis is gemanipuleerd. jdoet zijn uitspraak op basis *de telling op het stembu- iu in Huize Emmaus. waar hij P stem uitbracht De Partij 6 de Toekomst, lijst veertien de koningshuisfanaat Jo- Vlemmix als lijsttrekker, hier geen enkele stem te vergaard. Pooter weet zeker dat hij *ssdag op deze partij heeft stemd. ik donderdagochtend de in de krant las, viel ik sa van m'n stoel van verba zing. Bij het stembureau in Hui ze Emmaus stond voor de Partij van de Toekomst een dikke nul genoteerd. Heel vreemd, want ik heb zeer doelbewust op Eric Hoogerheide gestemd, de num mer drie van de lijst. Je zou bijna denken dat er bedrog in het spel is. Mijn stem kan toch zo maar niet verdwenen zijn?" Voorlichter A. Dienkx van de gemeente Sluis denkt dat er een vergissing in het spel is. Van ma nipulatie is volgens hem geen sprake, omdat de stemcomputer 'nooit liegt' en er dus geen mis verstand over de interpretatie van de uitgebrachte stemmen mogelijk is. „Dat laatste gebeurde vroeger wel eens als het stembiljet nog met een rood potlood werd inge vuld. Nu kan dat echt niet meer en heeft meneer wellicht niet op de partij gestemd waar zijn voorkeur naar uit ging", legt Dierikx uit. Beste indruk De Pooter weet zeker dat hij zich niet heeft vergist. ,,Ik heb toch zeker niet voor niks die specifieke persoon uitgekozen? In de zendtijd voor politieke partijen maakte hij op televisie de beste indruk en daarop heb ik mijn keus gebaseerd", aldus De Pooter. Zijn stem op de Partij van de Toekomst lag volgens hem voor de hand. ,,Ze waren plan een minister van feest te benoemen en extra officiële feestdagen in te voeren. Omdat ikzelf ook nog al een fuifnum mer ben, vond ik dat een uitste kend plan." GUSH ETZION - Een spandoek met het por tret van de ultra-orthodoxe Shas-leider, rabbi Ovadia Josef, is opgehangen bij de joodse ne derzetting Gush Etzion op de westelijke Jor- daanoever. Shas is nu nog de derde partij in het Israëlische parlement, de Knesset. De verkie zingen van vandaag kunnen daarin verande ring brengen. Volgens een gisteren gepubli ceerde peiling van het dagblad Haaretz krijgt Likoed dertig of 31 zetels in de 120 zetels tel lende Knesset. Voor het gehele rechtse blok is een meerderheid van 67 zetels weggelegd. De linkse Arbeidspartij, aangevoerd door Ainram Mitzna, stond op achttien of negentien zetels. Ongeveer 14 procent van de stemgerechtigden heeft nog geen keuze gemaakt. Door een hoge opkomst onder de Arabische Is raëliërs kan de voorspelde winst van rechts nog enigszins afkalven. foto Lefteris Pitarakis/AP PvdA-leider Bos hoopt dat de verkennende fase van de infor matie snel kan worden afgerond, zodat de onderhandelingen over een regeerakkoord kunnen beginnen. De sociaal-demo craat had gisteren voor het eerst een ontmoeting met zijn CDA-opponent Balkenende. Tijdens dat gesprek werden de tijdens de verkiezingscampagne ontstane onderlinge irritaties weggenomen. Het vermoeden bestaat dat in ziekenhuis Lievensberg in Ber gen op Zoom een patiënt is overleden aan besmetting met de legionellabactene, Een andere patiënt is ern stig ziek geworden. De Oostenrijkse skiër Hermann Maier is terug op zijn oude niveau. Hij won gisteren de super-G in Kitzbühl. Dit is zeer op merkelijk, Maier lag na melijk anderhalf jaar ge leden nog helemaal in de kreukels na een ernstig motoron- -1 geluk Achthonderd jaar strijd tegen het water. Hannie Kool-Blokland beschrijft in haar boek De Rand van 't Land de waterschapshistorie van Schouwen-Dui- veland. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8; zeeland: 9,10,11,13 en 14; sport: 15 en 16; buitengebied: 17,19 en 20 Nepbloed spat op van olievaten waarop betogers trommelen tijdens een demonstratie in Frankfurt tegen een mogelijke oorlog in Irak. Enkele duizenden mensen namen giste ren deel aan de betoging bij het Amerikaanse consulaat. foto Boris Roessler/EPA door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - In het zieken huis in Terneuzen is de zieken huisbacterie MRSA aangetrof fen. De bacterie is ontdekt bij een drietal patiënten en enkele personeelsleden op de verpleeg- afdeling neurologie en cardiolo gie. Volgens microbioloog me vrouw B. Hendrickx zijn de betrokkenen niet geïnfecteerd door de bacterie. De verpleegafdeling is gesloten en wordt schoongemaakt. Acu te cardiologische patiënten worden op de intensive care op gevangen, waar twee extra bed den zijn neergezet. De specialist beslist of de patiënt naar een an dere afdeling gaat of extern wordt overgeplaatst. Acute neurlogische patiënten worden doorverwezen naar Gent. „De sluiting is een preventieve maatregel", zegt Hendrickx „Daarmee vorkomen we dat de bacterie zich door de rest van het ziekenhuis verspreidt." Alle patiënten van de afdeling cn personeelsleden worden onder zocht of ze de bacterie bij zich dragen. Volgens Hendrickx was dat bij enkele mensen het geval. Die personeelsleden zijn naar huis gestuurd en van de besmet te patiënten gaat vermoedelijk vandaag de laatste naar huis Het ziekenhuis hoopt dat de bacterie over een week is uitge bannen. De MRSA-bacterie komt bij sommige mensen voor op de huid of in de neus en kan bij ge zonde mensen geen kwaad Bij mensen met een verminderde weerstand of mensen met een open wond ligt dat anders. „Mensen met verminderde weerstand kunnen ziek worden, maar dat kunnen ze in feite van elke bacterie", zegt Dierickx. Het bijzondere bij MRSA is dat deze bacterie bestand is tegen bijna alle antibiotica. (Advertentie) voorletters:m/v straat nr postcode: plaats: telefoon e-mail Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: handtekening: 8 713214 000002 i noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 16,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen i per maand met automatische incasso 20.50) per kwartaal met automatische incasso 55.10) per jaar met automatische incasso 209.90) Stuur deze bon naar P2C, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel met nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1