Nachtje disco zonder wanklank PZC Vele verhaallijnen in Flipland Rotterdamse wijk herdenkt Ramp toek schetst nieuwe ivatersnood in 2013 Zeeuwse R&B-liefhebbers wijken per bus uit naar Nighttown Pauselijke onderscheiding Gewonde bij aanrijding Dronken rit eindigt met brokken Oost-Souburger krijgt kopstoot Jonge vernielers aangehouden Belofte swb maandag 27 januari 2003 foor Ron Magnée MIDDELBURG - „En we gaan nog niet naar huis. Nog lange niet. Nog lange niet", galmt het door de dubbeldekker. De vol geladen bus met Zeeuwse R&B-liefhebbers zet zich lang zaam in beweging. Op naar dis cotheek Nighttown in Rotter dam. Daar wordt hun favoriete muziek nog wel gedraaid. Zaterdagavond rond de klok van tienen. Voor het station van Middelburg ziet het ge kleurd van de mensen. Zeeuw- R&B-liefhebbers die zich hebben aangemeld bij muziek zender The Box voor een geheel verzorgde trip naar discotheek Nighttown in Rotterdam. Or ganisator John Oliviera, die de actie op poten heeft gezet, staat nog snel even de opgetrommel de media te woord. Hij vindt 'heel slecht' dat er geen B meer in The Nighttrain wordt gedraaid. Daarmee wor den volgens hem grote groepen muziekliefhebbers tekort ge daan. „Vijftig procent van de hitparade bestaat uit R&B", benadrukt Oliviera. Ondertussen laten de 75 jonge ren zich gedwee fouilleren voordat ze de bus in mogen. De regels zijn streng. Tijdens de rit er geen druppel alcohol worden gedronken. Een twee- lal ferme jongens van Deltasa- fe Security moet ervoor zorgen dat er niets naar binnen wordt gesmokkeld. Een vijftal Bacardi Breezers nemen ze in beslag. Regels zijn regels. Als iedereen binnen is, blijven zes jongeren buiten staan. Zij zijn op de bonnefooi zonder kaartje naar de bus gekomen en willen mee. Oliviera is echter onver biddelijk. De jongeren druipen weer af. Op weg Tegen half elf zet de dubbel dekker zich in beweging. De buschauffeur zet de muziek wat harder. R&B, hoe kan het ook anders? Oliviera windt zich op over het feit dat R&B in In gepaste avondkleding wachten enkele liefhebbers op de bus die hen voor een gratis avondje R&B naar Rotterdam zal brengen. foto Ruben Oreel The Nighttrain taboe is: „Het doet denken aan de fifties toen Rock 'n' Roll ook in de ban werd gedaan. Ik vind het sneu voor de Zeeuwse R&B-liefheb- bers." Op dat moment meldt Idzard (23) uit Middelburg zich bij de buschauffeur. Hij heeft een cd- 'tje van rapper Redman bij zich. Of zijn muziek kan wor den gedraaid. Even later klin ken de staccato klanken van de hiphopper door de dubbeldek ker. „Een paar verpesten het voor de rest", legt Idzard uit. „Bovendien, bij café Nationaal deed zich ook een schietpartij voor. Die tent is toch ook niet gesloten? Overal heb je wel rot te appels. Gasten die met een pistool op zak uitgaan." Ondertussen koerst buschauf feur John Prins de dubbeldek ker over de mistige A58. Hij is gepokt en gemazeld in het ver voeren van discogangers. „El ke week rijd ik de jongeren van de Hooizolder naar huis toe", zegt hij vrolijk. En dat zonder wanklank. „Ik heb nog nooit problemen gehad!" Hij weet ook haarfijn wat R&B is: „Ik heb een zoon van 17, dus ik weet ervan. Goede muziek, maar wel de hele tijd dezelfde dreun." Dat vindt Olivier (20) uit Mid delburg totaal geen probleem. Hij ging tot voor kort steevast naar R&B-feesten in The Nighttrain. Nu is hij naarstig op zoek naar alternatieven. „Laatst ging ik naar disco theek El Toro in Goes", zegt Olivier. „Maar daar draaien ze niet constant R&B, maar half- om-half." Het is al na twaalven als de dubbeldekker Rotterdam bin nenrijdt. De snelste route is niet voor de bus weggelegd. Tal van tunnels zijn maar 3,60 me ter hoog, meldt Prins. Zijn dubbeldekker is dik vier meter hoog. Als de neonletters van Nighttown opdoemen, stijgt er gejuich op. Prins parkeert de dubbeldekker pal voor de in gang. Het overige verkeer is nu geheel aangewezen op de tram baan. Muntje De bus stroomt leeg, maar niet voordat de R&B-liefhebbers een consumptiemuntje krijgen uitgereikt. „Kan ik daar ook een dubbele Bacardi voor krij gen?", informeert een Middel burgse nog. Een rij van zeker honderd man staat te wachten voor de ingang van de poptem pel. Maar de Zeeuwse delegatie wandelt ongehinderd naar binnen. Binnen in het R&B-paleis is het een zinderende, swingende, multiculturele bedoening. Zwarte, blanke en gele dansfa- naten laten zien wat hun elas- tieke benen vermogen. De sfeer is gemoedelijk, relaxed. Ieder een ziet er op z'n paasbest uit. En wanklanken zijn er niet te bespeuren. De disco heeft drie zalen met verschillende mu ziek. In de grote hal is het R&B wat de klok slaat. In een klei nere zaal wordt two-step ge draaid - de hippe, uptempo pendant van de R&B. In een derde zaal worden de liefheb bers van de swingbeat - opzwe pende dansmuziek - op hun wenken bediend. Lennard (19) uit Middelburg merkt dat zijn geld op is. Bo vendien is er in de poptempel geen pinapparaat te bekennen is. „Ik loop naar buiten, naar de bank", vertelt hij later. „Nadat ik tachtig euro heb gepind, word ik ineens aangesproken door een Marokkaan Die eist mijn geld op." Nog voordat hij kan reageren, komt er hulp uit onverwachte hoek. „Er staat ineens een Antilliaan naast me die zegt" 'Dat doe je toch niet bij zo'n kleine jongen' en slaat 'm op zijn bek. Die Marokkaan vlucht daarna een steegje in en ik kan weer terug naar Night town." Daar is de dansvloer al propvol met dansliefhebbers. Schou der aan schouder dansen de R&B-liefhebbers zich soepei tjes in het zweet. Boven de dansvloer hangt een groot scherm waarop berichten wor den vertoond. Het publiek kan een sms'je sturen naar een be paald nummer. Even later wor den die berichten op het scherm geprojecteerd. Het loopt tegen vieren als John Prins de dubbeldekker weer voorrijdt. De disco zelf is nog tot vijf uur open. „Veel te kort", oordeelt Jeroen (21) als hij bin nen is gestapt. „Geweldige mu ziek. Alleen waren de drankjes best wel prijzig", benadrukt Serge (16). Zelfs de wc's vond hij aan de dure kant. „Vijftig eurocent!" Waarna de ware Zeeuwse inborst bij hem naar boven komt: „De eerste keer heb ik nog betaald. De keren daarna ben ik gewoon doorge lopen." Over de eilandenroute gaat het vervolgens weer richting het Zeeuwse. De Lange Jan geeft al bijna zes uur aan als John Prins zijn dubbeldekker weer voor de ingang van het station par keert. Twee wagens met poli tieagenten wachten de feest gangers op. „Heeft burgemees ter Schouwenaar dit ook gere geld?", wordt er gesneerd. De dienders kijken streng toe hoe de feestgangers stilletjes de donkere nacht inlopen. MIDDELBURG - T Jansen uit Middelburg heeft zaterdag de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice ontvan gen. Hij kreeg dit kerkelijk eerbewijs bij gelegenheid van zijn 91ste verjaardag als beloning voor jarenlang vrijwilligers werk voor de Petrus en Paulus-parochie. Tot ziekte hem twee jaar geleden noopte met zijn activiteiten te stoppen, werkte Jansen onder meer mee aan inzamelingac ties voor Stichting Kerk in Nood/Oostpriesterhulp. Ook be zorgde hij vele jaren in Middelburg de post van de parochie Daarnaast maakte hij zich verdienstelijk met vrijwilligers werk in zorgcentrum Buitenrust, waar hij in een aanleunwo ning verblijft. De enkele jaren geleden van Middelburg naar Oud-Gastel overgeplaatste pastor P de Rooij, met wie Jansen nauw heeft samengewerkt, speldde de erepenning op. Hij onderstreepte dat de onderscheiding mag worden beschouwd als een eerbe toon aan alle vrijwilligers die zich inzetten voor de parochie. MIDDELHARNIS - Een 24-jarige vrouw uit Den Bommel is in de nacht van zaterdag op zondag rond half drie gewond ge raakt bij een aanrijding op de kruising van de Hobbemastraat met de Koningin Julianaweg in Middelharms. De vrouw was inzittende van een van de twee auto's die waren betrokken bij de aanrijding, die het gevolg was van een voorrangsfout. De gewonde werd met onbekend letsel naar het ziekenhuis in Dirksland overgebracht. De bestuurster van de andere auto, een 20-jarige vrouw uit Sommelsdijk, bleek na het ondergaan van een blaastest alcohol te hebben gedronken. Na de adem analyse op het politiebureau bleek zij echter net onder de toe gestane limiet te blazen en kreeg derhalve geen proces-ver baal. GOES - In zwaar beschonken toestand heeft een 38-jarige Goesenaar zaterdagochtend vroeg het bushokje aan de Pa- tijnweg in zijn woonplaats met zijn auto aan diggelen gere den. De Goesenaar, die achter het stuur in slaap was gevallen, was van de klap wel in één keer wakker. Zijn rijbewijs was hij kwijt en hij heeft een dringende uitnodiging gekregen om bij de rechter te komen. VLISSINGEN - Een 23-jarige man uit Oost-Souburg heeft zaterdagmiddag rond kwart voor twee in een winkel in de Walstraat te Vlissingen een kopstoot van een onbekende man gekregen. De Oost-Souburger werd door een man aangespro ken die hem beschuldigde van het feit dat hij hem zou hebben geslagen. Vervolgens kwamen er twee andere mannen bij staan. Een van deze personen pakte de 23-jarige man bij de jas vast; die rukte zich los maar werd weer beetgepakt. Vervol gens werd hij weer vastgepakt en kreeg hij een kopstoot. Hier na gingen de daders er vandoor. VLISSINGEN - De politie heeft zaterdagnacht rond half vijf twee Vlissingse jongens van 17 en 18 jaar in Westerzicht in Vlissingen aangehouden wegens het vernielen van een auto. De twee hadden de auto met een GFT-container vernield: de ze stak door het bestuurdersportier naar binnen. Tevens liep de auto enkele deuken, een kapotte spiegel en ruiten op. Een derde jongen wist te ontkomen. wrHarmen van der Werf EN HAAG - Wat Nederland tk tegen het water doet, het lijft altijd kwetsbaar. Het kan 'tergebeuren, een ramp, als de ivieren grote watermassa's te «werken krijgen én een toordwesterstorm de Noordzee pstuwt. Met grote gevolgen toor de dichtbevolkte Rand- 3het boek 'Getuige de ramp, De watersnood 1953 in crisis- Erspectief' beschrijven hoog waar bestuurskunde Uri Ro- tethal en Geesje Saeijs het Krloop van zo'n ramp. Ze heb ei ervoor gekozen die te laten laatsvinden in 2013zestig jaar 3de catastrofe die zuidwest- herland in 1953 trof. 5grote hoeveelheid rivierwa- wkangeen kant op. De afvoer &rzee stokt door springtij en onn Het is een oorlog op twee Eten, die wordt verloren, 's «hts om half twaalf gebeurt ^onvoorstelbare: de dijkring j Rotterdam begint te scheu- en breekt door. De kans op 'n watersnood is gering, on tkennen Rosenthal en Saeijs. 'ir wie had in 1953 verwacht dijken in Zeeland, West kant en op de Zuid-Hol- ®dse eilanden op veel plekken Jouden doorbreken? l'Getuige de ramp' laten de Idmjvers een aantal hoofdrol- *lers van vijftig jaar geleden Ehet woord. Zij doen dat op u speelse manier, door een jflementaire enquête naar de Np van 1953 te houden In lelijkheid is die nooit uitge- jerd. De Communistische Par- INederland (CPN) drong erop "t. wat voor andere partijen tóoende was het idee af te wij- B-Communisten waren inder- W paria's. hebben gereageerd. Zo gaat mi- nister-president Drees vol in de verdediging. „Niemand heeft ons gewaarschuwd en om geld gevraagd", stelt hij. „En er wordt nu wel eens vergeten dat de wederopbouw van ons land sinds de bevrijding zware finan ciële lasten met zich brengt. Te meer omdat de internationale toestand - de opkomst van com munistische landen in Oost-Eu ropa - om de nodige offers vraagt." Algera, minister van Verkeer en Waterstaat, is deemoedig. Hij trekt het zich aan dat hij eind 1952 nog heeft gezegd dat 'de zeeweringen in redelijke staat van onderhoud verkeren'. Tege lijk erkent hij dat sommige des kundigen in de jaren daarvoor hebben gewaarschuwd. 'Wij hadden dan ook plannen be raamd, maar de regering is door de vijand, de zee, overlopen'. Anno 2003 waarschuwen des kundigen opnieuw voor een rampscenario zoals Rosenthal en Saeijs in het laatste hoofd stuk van hun boek. de ramp van 2013, beschrijven. De zeespie gel rijst, Nederland pompt zich omlaag en de afvoer van de gro te rivieren vertoont grotere pie ken door soms overvloedige re genval. Allesbepalend Alleen met technische maatre gelen, zoals grote gemalen en stevigere dijken, kunnen deze sluipende processen volgens de twee auteurs niet worden opge lost. In hun visie moet 'maat schappelijk en politiek' worden geaccepteerd dat water allesbe palend is voor de inrichting van Nederland. Het verzet tegen de aanwijzing van overloopgebieden langs de grote rivieren laat zien dat dit nog niet helemaal is doorge drongen. En ook de rijksover heid lijkt er geen voorrang aan te geven, ondanks dat het nieu we waterbeleid met de mond volop wordt beleden. In het boek van Rosenthal - cri- sisdeskundige en VVD-Eerste- Kamerlid - en Saeijs ontbreekt die directe kritische noot rich ting de rijksoverheid. Dat is jammer, want 'Getuige de ramp' wil meer zijn dan een gedenk boek van de ramp van 1953. Getuige de ramp, De ivatersnood 1953 in crisisperspectief, U. Rosen thal en G. Saei]s, Crisis Onderzoek Team, Instituut voor Veiligheids- en Crisismanagement, Den Haag, uit gever Kluwer, 19,50 euro, ISBN 90 '13 0009 32. door Mieke van der Jagt SINT PHILIPS LAND - Er is al veel ge schreven over de Ramp en dezer dagen ko men daar alleen maar publicaties bij. Jan Kempenaars uit Sint Philipsland heeft dan ook getwijfeld of hij er een boek aan moest toevoegen. Gelukkig heeft hij dat gedaan, want De Ramp op Sint Philipsland, 370 ge bonden bladzijden met een vracht aan foto materiaal, is een bijzonder document ge worden in een vorm en een stijl waarvoor in de literatuurwetenschap geen naam be staat. De term raamvertelling komt er nog het dichtst in de buurt. Hoewel Jan Kempenaars, die de ramp als zeventienjarige jongen op een zolder mid denin de polder van Sint Philipsland mee maakte, er zelf volop van kan meepraten, laat hij vooral anderen aan het woord. Zorg vuldig schetst hij de achtergronden en de geschiedenis van de mensen, laat hen ver slag doen over de tijd tussen de middag dat het bij eb vloed was en de dagen, weken en maanden daarna, toen ze konden terugke ren naar het eiland. Alle verhaallijnen, en het zijn er veel, vormen één brandpunt: die verschrikkelijke nacht waarin negen Flip- landers, onder wie de opoe en de oom van Kempeneers zelf, verdronken. Borstklopperij komt in het boek van Kem peneers niet voor. Niemand roept dat hij het wel zag aankomen. Ook de Fliplanders, van wie er al veel op bed lagen, werden door het water verrast. Sommigen, die het water wel gevaarlijk hoog zagen komen, putten ver trouwen uit de verhaal van een paar Flip landers die op een mooie dag, gelegen op de kruin van de dijk met hun handen in het wa ter hadden liggen spelen. Maar toen was de zee spiegelglad en op 31 januari woedde er een gierende storm die maar niet wilde gaan liggen. Sint Philipsland werd polder voor polder door de zee geroofd en inwoners maakten het, allemaal met hun eigen zorgen en gevoelens, op verschillende plaatsen mee. Opvang Het is wonderlijk hoe weinig de werkelijk heid zelfs na vijftig jaar vanuit al die ver schillende gezichtpunten verschilt. Veel mensen zagen een muur van water komen langs de Oostdijk, die stand hield, maar in de geschatte hoogte van die muur zit maar een marge van een meter. De ene stond op de dijk en de ander aan de voet. wat een ver schil in perceptie verklaart. Veel aandacht besteden de geïnterviewden ook aan de op vang in Brabant. Ze waren ingekwartierd bij gezinnen, woonden bij de nonnetjes in Ossendrecht, of bleven maar even in de eer ste opvang in SteenbergenWat opvalt is dat niemand te beroerd was om van zijn armoe te delen. Ook niet in Sint Philipsland zelf, waar de huizen op de Oostdijk redelijk droog bleven. De mensen die erin woonden, helemaal niet de rijksten, huisvestten be rooide dorpsgenoten, deelden wat ze had den en gaven van het weinige dat ze hadden van alles weg om hun dorpsgenoten weer op dreef te helpen. In tegenstelling tot de slachtoffers, kregen zij geen enkele vergoe ding uit het rampenfonds. Gejaagd Veel verslagen in het boek zijn geschreven in de wat gejaagde stijl van brieven die slacht offers naar familie schrijven om te laten we ten hoe het ze is vergaan. Telkens kom je de zelfde mensen tegen die zich langs allerlei lijnen, met uiteenlopende bedoelingen over het eiland bewogen. Er zijn wonderbaarlij ke reddingen maar ook negen slachtoffers, waarover overlevenden zich altijd schuldig zijn blijven voelen. Ten onrechte, zo blijkt uit de minitieuze reconstructie van Kempe neers, die voor het overige voornamelijk mildheid optekent uit de monden van Flip landers als het gaat over menselijke tekort komingen van anderen. In het boek, uitgegeven door de heemkundi ge kring Philippuslandt, staan tal van foto's die nog nooit eerder zijn gepubliceerd. Het is te koop voor 20 euro. door Ali Pankow ROTTERDAM - Er ligt een Kerkwervesingel die bijna gro ter is dan het Schouwen-Duive- landse dorp zelf. Er ligt een Zierikzeestraat, een Ooster- lundstraat, een Kortgenestraat, het Plein 1953 en nog veel meer namen die herinneren aan de meest getroffen plaatsen tijdens de watersnoodramp in Zuid west-Nederland. De Rotterdamse wijk Pendrecht was in wording begin jaren vijf tig. De straatnamencommissie was net haar werk begonnen, schrapte meteen de eerste voor stellen en besloot uit piëteit met het rampgebied via straatna men een relatie te leggen met de ze nieuwbouwwijk. De meeste bewoners van Pen drecht blijken zich bewust van de herkomst van hun straatna men „De wijk begint een beetje te vergrijzen. De meeste mensen herinneren zich die ramp nog goed hoor", zegt voorzitter C. Brand van de Bewonersorgani satie Pendrecht. „Zelf was ik vijftien jaar en die berichten en beelden van die watersnood zijn me altijd bijge bleven Later was ik zelf nog ac tief bij werkzaamheden aan de Stormvloedkering. Ik voel me betrokken bij dat gebied", ver telt hij zaterdagmiddag tijdens de drukbezochte opening van de watersnoodtentoonstelling in wijkcentrum De Middelburgt. Startsein Burgemeesters Opstelten van Rotterdam en Asselbergs van Schouwen-Duiveland geven hier met de opening van de ex positie ook het startsein voor een gevarieerd thema-pro gramma ter herdenking van de Ramp. Veel wijkbewoners tonen belangstelling De ouderen we ten nog precies hoe het was: de hulpverlening ter plekke en de opvang van die arme mensen die vrijwel alles kwijt waren. Als Opstelten door een ongelukkige verspreking het slachtofferaan tal vertienvoudigt, gonst het direct corrigerend door het pu bliek: „Meer dan achttienhon derd, dat was al erg genoeg hoor." Volgens Opstelten klotste tij dens de Ramp ook in Rotterdam op veel plaatsen het water door de straten, maar er behoefde niet te worden gerouwd om slachtoffers. Er was grote be reidheid voor hylpverlening aan die veel zwaarder getroffen gebieden. Schouwen-Duiveland is er nog steeds dankbaar voor, bena drukt burgemeester Asselbergs. Als blijk daarvan klingelt het carillon in Zierikzee nog veel vuldig het liedje: 'Ik zing tot eer van Rotterdam dat Zierikzee ter hulpe kwam'. Asselbergs blikt terug op de verschrikkingen die de Ramp aanrichtte, maar hij noemt ook de zekerheid waarin de jongere generatie kon op groeien dankzij de Deltawer ken. Ook benadrukt hij de vereiste waakzaamheid in de toekomst ten aanzien van rijzing van de zeespiegel en de afvoer van ri vierwater. Met het citaat uit een gedicht van Nico Scheepsmaker geeft Asselbergs de dubbelheid ten opzichte van het water aan: 'Ik weet dat de zee een godsge schenk is, maar ik heb het er niet op begrepen'. Muurschildering De initiatiefnemers van de the ma-weken met tentoonstelling, film, theater, een excursie naar Neeltje Jans en een scholenpro ject zijn locatiemanager Ri chard van den Berg van wijk centrum De Middelburgt en Rex Mundio, een beeldend kunste naar die onder die artiesten naam al enkele jaren in Pen drecht woont. Mundio bracht op de kale wanden in twee zalen van het wijkcentrum een fraaie muurschildering van de Storm vloedkering aan. Toen werd het idee geboren ook de bewoners van Pendrecht mee te laten de len in de vijftigjarige herden king van de watersnoodramp. De Bewonersorganisatie rea geerde enthousiast, de deelge meente stelde geld beschikbaar en de burgemeesters van Rotter dam en Schouwen-Duiveland waren bereid de opening te ver richten. SIRJANSLAND - 'Belofte pre diking' is de titel van de lezing die hervormd predikant D. Gie- len uit Middelharnis donder dagavond 30 januari houdt in de grote zaal van de Hervormde Kerk in Sirjansland. Gielen spreekt hier op uitnodi ging van het Reformatorisch Contact. Na de pauze is er gele genheid om met de inleider te discussiëren. De bijeenkomst begint om 19.45 uur. Een van de vele foto's uit het boek van Jan Kempenaars toont hoe hel water heeft toegeslagen in Sint Philipsland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 9