eere handhaaft sluitingstijden Zeeuwse stranden nog vrij van olie 7 Stagiairs houden pleidooi emeente vreest overlast als strandpaviljoens later sluiten Irouw gewond jij vechtpartij romfietser nder invloed ernielingen n Oost-Souburg De Mikke verwacht meer vogels Veel haken en ogen aan voorstel voor Schouws ruiterpad Bedreiging Peuterspeelzalen krijgen geen extra geld Aanhouding na mishandeling Bom gevonden in Biggekerke zeeuwse almanak Pillen WALCHEREN maandag 27 januari 2003 fnrRon Maqnee - Het Veerse college ,Ben W wil de openingstij- la voor strandpaviljoens aan [Zuidwest-kust niet verder puimen. Als het aan het col- je ligt. blijft twaalf uur de gel- Inde sluitingstijd voor heel ure. gemeente ontraadt dan ook [■'initiatiefvoorstel van de van Dorpsbelangen en Veere (DTV). Deze pleit al langer voor ruime- jopeningstijden. Strandten- L in geheel Veere sluiten nu kom twaalf uur. In Vlissingen tóen de paviljoens tot twee ropen blijven. DTV vindt dat eerlijk en streeft naar gelijke ötingstijden voor de hele lidkust. De strandtenten aan Noordkust - in Domburg, stkapelle en Vrouwenpol- r - zouden wel om twaalf r moeten sluiten omdat het ordelijke kustgebied van Vee- DES-Een 29-jarige vrouw uit Eterdam heeft zaterdag- icht rond half drie op de Grote irkt in Goes enkele klappen shaar hoofd/nek opgelopen. •zagdat een vriend, een 23-ja- jeAmsterdammer, werd aan raken door een voor hen on- kende man met wie hij eerder aonenigheid had gehad; ver sprong ze tussen beide terop kreeg ze van de onbe- ade man enkele klappen op iarachterhoofd, kwam ten val is enkele ogenblikken het be- ostzijn verloren. De vrouw rp verder geen letsel op. De 23- rige Amsterdammer is aange- juden; de onbekende man wist ontkomen. De Amsterdamse ed aangifte van mishande- JDDELBURG - Een achttien- rige jongen uit de gemeente we is zaterdagnacht rond half se op het Seisplein te Middel- ïg aangehouden wegens rij nouder invloed. f bromfietser reed met hoge slheid de kruising op, het iisplein over in de richting van ;Seisbuitenburg. Bij controle Irekhij niet in het bezit te zijn a een bromfietscertificaat. :jdeademanalyse bleek dat hij tee maal te veel had gedron- n. werd proces-verbaal opge- aakt, hij kreeg tevens een rij- ibod van zes uren. OST-SOUBURG - De politie sft in de nacht van zaterdag 5 zondag twee 17-jarige jon as uit Middelburg aangehou- tewegens vernieling. Stweetal had rond hal f één de ttenspiegels vernield van vier 'tos die geparkeerd stonden i-deVlissingsestraat in Oost- buig. van de jongens werd door getuige van de vernielingen 53-jarige man uit Oost- ciburg) aangehouden en over igen aan de politie. Tegen itwee is proces-verbaal opge- aakt re een kwetsbaar natuurgebied is. Volgens de fractie zijn er nog meer argumenten voor ruimere openingstijden te bedenken. Zo zouden de eigenaars met het nieuwe sluitingsregime hun pa viljoens beter kunnen exploite ren. Grenzend aan het strand, met uitzicht op de scheepvaart, zouden badgasten langer in de paviljoens kunnen verblijven, zo betoogt DTV. Al eerder kwam het voorstel van DTV tijdens de gemeenteraadsvergadering van Veere ter sprake. De meeste par tijen toonden zich toen al scep tisch over het voorstel. Alleen de WD sprak zich onomwonden vóór het voorstel uit. De fractie CDA verzocht om meer aanvul lende informatie over het plan. In het verleden sloten pavil joens om twee uur. Na sluitings tijd veroorzaakten jongeren nogal voor wat overlast. Frac tievoorzitter K. Wouters-Klei- nepier van het CDA vroeg tijdens de laatste gemeente raadsvergadering meer infor matie hierover. Dat was de re den om het voorstel terug te nemen en na aanpassing nog eens te behandelen in de com missie. Het college schrijft in een toe lichting dat er wel degelijk overlast valt te verwachten. Enerzijds legt de politie geen di rect verband tussen openings tijden en overlast. Een verrui ming van de openingstijden betekent wel dat de overlast zich later in de nacht zal voor doen. Dan is de capaciteit van de politie beperkt. Bovendien verandert het karakter van de paviljoens. Er worden meer De Ooslburgse dierenarts L. van Bruinessen toont een met olie besmeurde zeekoet. Besmeurde vogels aangespoeld in Zwin en Cadzand foto Wim Kooyman door Ronald Verstraten TERNEUZEN - Zeeland is het hele weekeinde alert geweest op een mogelijke olieramp aan de West-Zeeuws-Vlaamse en Walcherse kust. De vervuiling die zaterdag aan de Belgische kust al talloze slachtoffers on der de vogels maakte, had zich gisteren echter nog niet uitge breid tot de Zeeuwse stranden. Aan de Belgische kust drijft onder meer bij Oostende olie uit het schip Tricolor, dat enige tijd geleden zonk in het Nauw van Calais. Afgelopen week end zag het er naar uit dat de vervuiling zich in noordelijke richting zou uitbreiden, naar Zeebrugge en natuurreservaat 'tZwin. „Er is zaterdag contact geweest met diverse mensen, zowel van operationeel als van bestuurlijk Zeeland. We zijn sindsdien voortdurend pa raat", aldus E. de Feijter, woordvoerder van Rijkswater staat Zeeland. „Voor ons wordt het pas spannend als de olie in derdaad de kust bereikt. Om dat te voorkomen, heeft de Di rectie Noordzee heeft nog een oliebestrijdingsvaartuig inge zet en naar de Belgische kust wateren gestuurd. Zijn collega Huisman, hoofd Incident Organisatie bij de Di rectie Noordzee bevestigt dit, evenals het inzetten van een verkenningsvliegtuig. „Er zijn meerdere oliespoortjes gevon den, maar die bestonden voor al uit kleine teerbolletjes en - plakjes. Die zijn te klein om met een bestrijdingsvaartuig op te ruimenOm die redenen vanwege de ruwe zee op zater dag, is het vaartuig weer terug gehaald. „Als het om dergelij ke kleine deeltjes gaat, is het eenvoudiger om ze op te rui men als ze op het strand te- door Ron Magnée MIDDELBURG - De honderden met olie be smeurde vogels die voor de Belgische kust drij ven, kunnen ook op Walcheren terechtkomen. Dat meldt medewerkster M. van Dijk van vogel en egelopvang De Mikke in Middelburg. De opvang houdt dan ook de 'vogel wasmachine' paraat, een installatie waar medewerkers snel grote hoeveelheden vogels mee kunnen wassen. Want de komende dagen verwacht de opvang meer vogels aan de Walcherse kust „De wind hoeft maar even te draaien en de vogels komen bij ons terecht", meldt Van Dijk. In het ergste ge val kunnen in korte tijd honderden vogels in Middelburg worden opgevangen. Eind 1999 ving De Mikke bijvoorbeeld zeshonderd zeevo gels op. Oorzaak was destijds de olietanker Eri ca die voor de kust van Frankrijk in tweeën brak. Dit keer is waarschijnlijk het gezonken olie schip Tricolor de boosdoener. De vogels spoelen voornamelijk aan op de Belgische en Zeeuws- Vlaamse kust. Aan Nederlandse zijde worden de vogels opgevangen bij een dierenarts in Oost burg. Ook op de Walcherse kust worden meer en meer besmeurde diertjes aangetroffen. Zo ving De Mikke alleen al gisterochtend vijf vogels op. Sinds de jaarwisseling zijn er veertig vogels ge vonden. Al met al gaat het om 230 vogels die sinds de jaarwisseling in Middelburg zijn opge vangen. „Het gaat voornamelijk om zeekoeten en al ken", meldt Van Dijk van De Mikke. De conditie van de aangetroffen vogels is doorgaans zeer slecht „Erzijn al veel afgevallen. De meeste vo gels sterven aan de gevolgen van stress. De vo gels spoelen aan, worden opgepakt, in een doos je gedaan en belanden uiteindelijk hier. Er zijn er maar weinig die dat overleven." rechtkomen", aldus Huisman. Ofschoon er gistermiddag nog geen olievervuiling aan de I Zeeuwse kust werd gesigna- leerdwerd er al wel een aantal I besmeurde vogels gevonden. Zeven zeekoeten werden door medewerkers van de gemeente Sluis ondergebracht bij Die- renartsencentrum West in Oostburg. „Ze zaten echt hele maal onder de olie. Ik heb ze apart in een koele ruimte gezet en gelaxeerd, om te zien of ze ook olie binnen hebben gekre gen", vertelde dienstdoend dierenarts L. van Bruinessen. De vogels worden vandaag overgebracht naar vogelop vang De Mikke in Middelburg Ook in het Belgische deel van 't Zwin werden enkele besmeur de exemplaren gevangen. Bur gemeester L. Lippens van Knokke-Heist zag echter nog geen aanleiding om een dam bij 't Zwin op te werpen. Als het toch nog zo ver komt, gebeurt dat volgens afspraak pas na overleg met Nederlandse over heid, aangezien het natuurge bied aan weerszijden van de grens ligt. to[Ron Mapnée QDDELBURG Een dieren- die schadevergoeding eist ^dathij door een hond is gebe- 81 Of een Muidense zakenman het niet pikt dat een duur •At aan zijn neus voorbij ging. 81 zijn maar enkele voorbeel- 81 van zaken die gisteren tij- pleitwedstrijden aan bod hamen. '•"voeaat-stagiairs konden za- ^kgbij de rechtbank Middel- I2?laten zien wat ze kunnen. Olijks houdt de vereniging de Jonge Balie te Middel de pleitwedstrijden. Het is 'bedoeling dat de advocaten ;sPezogoed mogelijk een fic- f* zaak behandelen. Er '"•tdt onder meer gekeken naar 'manier van presenteren. De -7 werpt tijdens het pleidooi gelige vragen op De stagiair •hierop het gewiekst weet in te gaan, vergaart extra punten. Zoals bij de zaak die Barend Ballon heeft aangespannen. Op een dag landde hij met zijn bal lon in een weiland in Zaamslag. Hij vloog daarbij rakelings over een stal met paarden. Een drachtige merrie sloeg hierbij op hol en brak door de omhei ning. Een veearts moest eraan te pas komen. De eigenaar van het weiland, Gernt van de Acker, nam hierop de ballon in beslag. Pas nadat Ballon vijftiendui zend euro had betaald, mocht hij zijn ballon meenemen. Advocaat H. van den Boezem behartigde voor de rechtbank de belangen van Barend Ballon Hij betoogde dat het bedrag geen rechtsgrond heeft. Een ballon moet zonder meer kun nen landen. Bovendien had Van de Acker niet duidelijk gemaakt hoe hij de schade heeft bere kend. Zijn opponent H. Goedegebure was het daar niet mee eens. Hij schetste nog eens de schade. Bo vendien voorziet het protocol dat een luchtballon bij een lan ding altijd een afstand van 150 meter van stallen in acht moet nemen. Bovendien was de vijf tienduizend euro nog maar een voorschot. De eindrekening moet nog komen. De jury legde bij monde van rechtbankpresident L. van Dij- ke nog enkele lastige vragen voor. Was het gedrag van Van de Acker geen ongeoorloofde ei genrichting? ..Het bedrag was vrijwillig betaald", antwoordde Goedegebure. Daar had Van Dijke nog wel zijn bedenkingen over. Voor de beste pleiters wa ren er aan het eind van de mid dag bekers beschikbaar. De eer ste prijs van de pleitwedstrijden ging naar advocaat-stagiair J. Spijk. De tweede plaats was voor J. Dominicus. Derde werd R. Bruurs. feestjes gegeven die voor over last kunnen zorgen. Daarom ontraadt de burgemeester, ge steund door de politie, het voor stel van de DTV. Het initiatiefvoorstel van DTV komt in de raadscommissie Fi nancieel Beleid en Algemeen Bestuur van woensdag 5 febru ari aan bod. Aanvang is 19.30 uur, plaats van handeling het gemeentehuis in Domburg. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De paardenbran- che vindt met haar verzoek om meer en bredere ruiterpaden in de Westhoek van Schouwen wel een luisterend oor bij de diverse overheden, maar resultaat lijkt dat nog niet op te leveren. De Dienst Landelijk Gebied (DLG) komt wel met een voor stel voor de aanleg van enkele ruiterpaden, maar doet dat on der streng voorbehoud dat voor de realisering ervan nog een aantal knelpunten moet worden opgelost. Wat de paardenbranche bijzon der graag zou willen, maar waar DLG noch Provincie en Staats bosbeheer mee akkoord gaan, is de aanleg van een ruiterpad op de oude trambaan langs de Vroon weg zodra deze weg wordt geamoveerd en vervangen wordt dooreen fietspad. „Ik be grijp wel een beetje dat Staats bosbeheer een ruiterpad hier gevaarlijk vindt, omdat er in dit gebied ook pony's lopen en de paarden daardoor kunnen wor den opgeschrikt. Maar ja, het is toch jammer", zegt voorzitter H. Punt van de Menvereniging Schouwen-Duiveland. Zijn vereniging heeft een flinke aan was van leden en de behoefte aan meer ruiterpaden voor aan gespannen rijden is behoorlijk groot Daarnaast zouden vol gens Punt ook de individuele ruiters en de commerciële stoe terijen gebaat zijn met ruiter- routes die een rondje door het gebied maken. Hij geeft aan dat een rondgang nou eenmaal veel aardiger is dan heen- en terug hetzelfde pad te moeten nemen. Als het ruiterpad langs de Vroonweg niet kan, wil de paar denbranche daar wel goede al ternatieven voor terughebben zo is in gezamenlijk overleg met DLG, Staatsbosbeheer en Pro vincie tot uiting gekomen. Een ruiterverbinding tussen Renes- se en Haamstede langs de Lage- zoom zouden de paardenorga- nisaties wel aardig vinden, maar volgens hen biedt dat nog geen volledige compensatie. Meer binnen bereik ligt een ver binding tussen de Kooijmans- weg en de Hoogenboomlaan. De ondernemers van de campings Bona Fide en Oase hebben de in tentie om langs de Kabbelaars- weg en de Lagezoom een strook grond vrij te maken voor fiet sers, wandelaars en ruiters. Vol gens de DLG ontstaat er zo een goede recreatieve ontsluiting tussen Renesse en Haamstede. Om een veilige en aantrekkelij ke route rond Renesse te creëren onderzoeken Provincie en DLG ook of ter plaatse van het fiets- wandelpad door de duinen van de Luieweg naar het Watergat een ruiterpad gerealiseerd kan worden Volgens Punt zouden daar veel ruiterliefhebbers blij mee zijn temeer daar met deze route een paar kruisingen met de openbare weg worden ver meden en het een route door een fraaie omgeving betreft. De menvereniging heeft verder gevraagd naar de mogelijkhe den een voldoende breed ruiter pad aan te leggen in het natte bosgedeelte van Gadra in Burgh-Haamstede. Het voorstel van de DLG tot realisering van enkele ruiterpaden op Schou wen komt aan de orde in de vergadering van de Gebieds- commissie Schouwen-West donderdagmiddag 30 januari vanaf 13.00 uur in de Putmeet in Scharendijke MIDDELBURG - Een 17-jarige jongen uit Middelburg is zater dagavond tussen tien voor en twintig over acht in zijn woning met een steekwapen bedreigd. Ook werd hij geslagen en ge schopt. In verband hiermee werd dezelfde avond rond negen uur een 17-jarige jongen uit Middelburg aangehouden. Te gen hem werd proces-verbaal opgemaakt door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - De peuter speelzalen in de gemeente Bor- sele moeten nog even wachten voordat de leidsters taakuren krijgen en het werk voor het project voor- en vroegschoolsc educatie wordt betaald. Ook voor een extra administratieve kracht van zes uur in de week wil de gemeente Borscle een on derzoek van het Regionaal Pe dagogisch Centrum Zeeland (RPCZ) afwachten. In de gemeenteraadsvergade ring van donderdag 6 februari wordt een voorstel besproken om de gewone subsidie voor de peuterspeelzalen in Borsele uit te breiden. Dat is nodig omdat de kosten van personeel, activi teiten en huur flink gestegen zijn. De Stichting Peuterspeel zalen Borsele heeft de gemeente een bedrag van 169.292 euro ge- MIDDELBURG - Een 18-jarige Vlissinger is in de nacht van za terdag op zondag rond half vijf in de Nieuwe Vlissingseweg in Middelburg aangehouden we gens mishandeling. De man had rond kwart over vier een 17-jarige plaatsgenoot in die straat mishandeld. De aanleiding voor het incident was een conflict tussen de twee, dat eerder die nacht was ont staan in de binnenstad van Mid delburg. Tegen de 18-jarige man is proces-verbaal opgemaakt. vraagd. bijna 11.000 euro meer dan ervoor op de begroting staat. Met de verhoging van de gewo ne subsidie heeft de gemeente geen moeite maar wel met een extra bedrag van bijna 35.000 euro, dat de stichting heeft ge vraagd. BIGGEKERKE - Bij ploeg- werkzaamheden heeft een boer uit Biggekerke zaterdag een vliegtuigbom uit de Tweede We reldoorlog gevonden. Het pro jectiel is waarschijnlijk van En gelse makelij. „Ik was aan het ploegen, toen ik ineens op een steen stuitte", ver klaart P. Lampert die een agra risch bedrijf aan de Valkemsse- weg heeft. „Later bleek hetgeen steen te zijn, maar een bom." De politie heeft het projectiel met gele borden gemarkeerd en voorlopig in de grond laten zit ten. Volgens een woordvoerder is er geen gevaar voor explosie. Het EOC (Explosieven Oprui- mings Commando) komt van daag of morgen de bom oprui men. De bom, waarschijnlijk een 250-ponder, is ruim een me ter lang. De doorsnede bedraagt ruim 25 centimeter. Hoogst waarschijnlijk is het een blind ganger die tijdens een bombar dement van de geallieerden in 1944 in de klei is gekomen. Naar verluidt liggen er in de omge ving van Biggekerke nog meer blindgangers, maar dan op een diepte van zo'n drie meter. J. Dominicus (1) die tweede werd, in gesprek met M. Vermeirssen. foto Ruben Oreel Omdat hij zich niet helemaal senang voelde en zijn woon plaats Temeuzen die ochtend een extra grauwe aanblik bood, besloot de man een dagje onder de wol te blijven. En aangezien zijn vertrou wen in de chemie groot is, nam hij achteloos een hand vol tabletten die hem wel heilzaam leken. Toen zijn levensgezellin zich 's avonds opmaakte bij hem in bed te kruipen, ontdekte ze dat een flinke klauw gesla gen was in de pot met pillen, waaruit zij er iedere avond eentje neemt. Ter bestrijding van klachten die te maken hebben met de overgang. Uiterst nerveus belde de ge mankeerde slikker zijn huis arts. Die hem aanstonds be scheid gaf. ,,Als u de komende dagen klachten krijgt, ga er dan maar van uil dat het de hor- moontjes zijn."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 7