Powell toont scepsis over succes inspecties Luchtvaartlijn tussen Taiwan en China is slechts symbool r€49- I Spionagevliegtuig van VS stort neer in Zuid-Korea i~£ q z €59 - n €59 - 1 Ik 49.- l 4 €49.- f Bordeaux |~€29 - l Nieuwe Braziliaanse president wil fonds tegen wereldarmoede [anval op Irak waarschijnlijk niet op korte termijn Worm vertraagt verkeer internet Gewonden bij ontsporing Londense metro Afghaans VN-personeel gedood Vliegtuigjes botsen boven Denver Liechtenstein belast spaartegoeden Duitsland doet tanks de deur uit Israëlisch leger schiet twaalf Palestij nen dood irrestatie Chili €29- 55 3L Vv'° zln nter €b9f ?Q - p *"€29,- K oasiqair.com'ef 0900-0737 Kostunica haalt scherp uit naar Servische premier Djindjic maandag 27 januari 2003 nen rekenen op de steun van zeker een dozijn landen. De re geringen van deze landen zien liever een resolutie van de VN die een militaire operatie onder steunt, maar ook zonder zo'n besluit is er genoeg steun voor de VS, aldus Powell. De aanval komt waarschijnlijk niet op korte termijn. Ameri kaanse media schreven dat za terdag toe aan het feit dat het leger nog niet klaar is voor de militaire operatie. Er bevinden zich weliswaar voldoende mili tairen in de Golfregio om een aanval uit te voeren, maar zij zijn nog niet voldoende voorbe reid. Ook zou Washington willen pro- LONDEN - Brandweerlieden staan bij de ingang van metrostation Chancery Road in Londen. Een metrotrein is za terdag tegen een tunnelwand gestoten en half ontspoord. Daardoor liepen 32 van de ongeveer achthonderd passa giers verwondingen op. Geen van de gewonden was er ernstig aan toe; de zwaarste verwonding was een botbreuk. De paniek was echter groot, omdat het licht uitviel en bescha digde deuren van de trein, die half in de tunnel was blijven steken, niet meer opengingen. Bovendien kwamen enor me stofwolken vrij, waardoor het leek alsof er brand was uitgebroken. Som mige mensen moesten worden behan deld voor ademhalingsmoeilijkheden. Het ongeluk is waarschijnlijk veroor zaakt door loszittende bouten van de motor. De machinist had het probleem gemeld, maar was toch gaan rijden. „De zaak begon te schudden en het glas ging ka pot", zei passagier Shaun McMahon. „Er knapte iets aan de onderkant toen we uit Liverpool Station wegreden. Toen we bij Chancery Lane aankwa men, werden de deuren gewoon afge scheurd. Ik kon er niet uit, de mensen raakten in paniek." foto John Stillwell/EPA door Gert-Jan Broere PEKING - De media-aandacht was enorm, de symboliek mis schien wel veelbetekenend. Maar de historische gebeurtenis dat gisteren voor het eerst sinds 1949 een Taiwanees passagiers vliegtuig een reguliere landing maakte in China, werd vertroe beld door het feit dat het een slap aftreksel was van wat de initiatiefnemers eigenlijk op het oog hadden: een directe vlucht tussen Taipei en Shanghai. De afstand Taipei-Shanghai zou in theorie in anderhalf uur afgelegd kunnen worden, maar de 245 Taiwanese zakenmen sen die hadden ingecheckt voor de historische vlucht met China Airlines stonden nog steeds een vlucht van vijf uur te wachten. De reden: het vliegtuig moest van de Taiwanese regering een verplichte tussenstop in Hong kong maken, alvorens het kon doorvliegen naar het Chi ang Kai-Shek vliegveld van Taipei. SEATTLE - Het internetverkeer heeft zaterdag enkele uren lang wereldwijd hinder ondervonden van een virus. Internet en e-mailverbindingen werden langzamer, omdat een com puterworm de netwerken overvol maakte. Internetproviders in Zuid-Korea konden een tijd lang geen verbinding krijgen met de 'buitenwereld'. Ook het transat lantische telefoonverkeer via internet werd een tijdlang ge blokkeerd. Wereldwijd was het moeilijker om via het internet te winkelen en e-mail te bekijken. De worm, Sapphire of SQL Slammer genoemd, zal mogelijk nog enkele dagen milde overlast veroorzaken, zo laat de Ame rikaanse computerbeveiligingsfirma Symantec weten. RTR JALALABAD - Bi] een overval op twee auto's van de VN- vluchtelingenorganisatie UNHCR in het oosten van Afgha nistan zijn gisteren vier doden gevallen. Onder de doden wa ren twee Afghaanse medewerkers van het UNHCR Volgens de politie nam een aantal mannen de UNHCR-mede- werkers in gijzeling en barstte een schietpartij los toen de politie hen probeerde te bevrijden. Behalve de twee VN-me- dewerkers kwamen een agent en een van de daders om. Een andere dader raakte gewond en kon worden gearresteerd.AP DENVER - Twee vliegtuigjes zijn vrijdag met elkaar in bot sing gekomen boven de stad Denver in de Amerikaanse staat Colorado. Beide toestellen stortten neer op een woonwijk in het noord westen van de stad. Het ongeluk heeft de vijf inzittenden het leven gekost. Op de grond vielen zes gewonden. Zij konden na behandeling in een ziekenhuis weer naar huis. ANP/RTR HAMBURG - Liechtenstein is bereid belasting te gaan heffen op de rente die buitenlandse 'zwartspaarders' opstrijken. Het kleine vorstendom wil dat voorstellen in komende onderhan delingen met de Europese Unie Dat heeft de president Adolf Real van het verbond van ban ken gisteren gezegd in de Duitse krant Frankfurter Allgemei- ne Als tegenprestatie blijft het bankgeheim van kracht. Vooral Duitsers plaatsen hun kapitaal bij banken in Liecht enstein om daarmee belastingheffing in eigen land te voorko men. De Europese Unie wil de belastingvlucht stoppen en daarover afspraken maken met landen als Zwitserland, Andorra, Mo naco, Liechtenstein en San Marino. DPA/ANP BERLIJN - Duitsland is van plan fors te snoeien in het aantal tanks en pantserwagens. Van de 1800 Leopardtanks zouden er 1400 in de mottenballen moeten en van de 2000 Marder- pantservoertuigen 1600. Dit zegt de krant Die Welt uit goede bron te hebben vernomen. De krant meldde zaterdag dat minister Struck van Defensie het tijd vindt worden om afscheid te nemen van de 'oude Bun- deswehr' als klassieke, op pantservoertuigen gebaseerde, strijdkrachten. Struck zou willen inzetten op deelname vdn de strijdkrachten aan operaties in het buitenland. Op de achtergrond spelen bezuinigingen mee. Op zijn begro- tingvan24,4 miljard euro moestStruck dit jaaral 151 miljoen bezuinigen. Daar kwam onlangs 93 miljoen bij. ANP De Taiwanese bemanning gaat, net voordat het vliegtuig van China Airlines naar het Chinese vasteland anonze redactie buitenland )iV0S - Irak misleidt en ver- rïagt de VN-wapeninspecties. heeft de Amerikaanse mi gter van Buitenlandse Zaken Powell gisteren gezegd. Powell narschuwde dat Irak zo snel sogelijk moet worden aange- jakt, maar liet ook weten dat de [S niet vandaag of morgen zul- jüi aanvallen. jok andere bronnen meldden jat de wapeninspecteurs van de !S nog enige tijd krijgen om sunwerkinlrak te doen. Powell vaarschuwde zijn gehoor op het Ifereld Economisch Forum in javos dat de massavernieti gingswapens van Irak in han- jên kunnen vallen van terroris- ■sche groeperingen, zoals Al iaeda. Hij beschuldigde de ;-akse leider Saddam Hoessein tvan banden te onderhouden iet zulke groeperingen, maar jverde daar verder geen bewij- avoor. !e Amerikaanse minister liet fcidelijk weten dat de VS be- Eid zijn om desnoods alleen ten njde te trekken tegen Irak. Hij ^zaterdag ook dat de VS in het pl van een eenzijdige aanval iclrak, zonder de zegen van de iN-Veiligheidsraad, ook kun- Executie in Tibet PEKING - Een Tibetaanse, ioeddhistische onderwijzer is gisteren geëxecuteerd. De Chinese justitie in het in 1950 door de Vol ksrepubliek be lette Tibet had de 28-jarige reli gieuze leraar Lobsang Dondup schuldig bevonden aan subver sie, aanzetten tot separatisme, iet veroorzaken van explosies «verboden wapenbezit. China treedt weer hard op in Ti- beten voert daarbij de strijd te gen 'het terrorisme' aan als echtvaardigingDPA/ANP SANTIAGO - Op last van een zderzoeksrechter heeft de Chi- eense politie de voormalige Êef van de beruchte Chileense geheime politie, de Dina, gear ceerd. üaeraal Pedro Espinoza is in ".aatvan beschuldiging gesteld vegens moord op twaalf men sen kort na de machtsover- lame in 1973 door generaal Pinochet. AFP Advertentie BASIC Al°a biedt voordelige SP Milaan j en ai dat Pisa fe a Z Napels cht isa- Barcelona de «X U iedt J Jl isen Malaga mg Sevitta -g,-™ r> CO— voor Alicante uw Madrid "ngJen 51 Mallorca /- L.^ -n de Marseille 7<§r i Nice L boek direct '9en fe c.c (25 ct/min li Wkeie 'eis. excl belastingen, 'J©- V.. wipgmgen voorbehouden .Ping Overstappen Wat er aan 'historie' overbleef was het feit dat de autoriteiten aan beide zijden van de Straat van Taiwan hadden toegestaan dat Taiwanese maatschappijen deze chartervluchten mochten uitvoeren. Normaal gesproken mogen deze maatschappijen niet verder dan Hongkong of Macau, waardoor passagiers moeten overstappen. Tijdrovend en geldverslindend, beren om alsnog meer interna tionale steun te werven voor de militaire actie. Vandaag brengen het hoofd van de VN-wapeninspecties, Hans Blix, en de directeur van het In ternationaal Agentschap voor Atoomenergie IAEA, El Bara- dei, hun verslag uit aan de VN- Veiligheidsraad. Dat rapport zal weinig schokkend nieuws bevatten. Blix gaf gisteren zelf al een voorschot op zijn verslag. Hij zei dat hij van de Iraakse au toriteiten heel weinig documen ten en bewijzen had gekregen over massavernietigingswa pens. De Iraki's zouden ook oncoöpe ratief zijn wat betreft vragen vond Taiwanees parlementslid John Chang, een kleinzoon van generalissimo Chiang Kai- Shek Hij wist de bijna half mil joen Taiwanezen die in Shang hai en wijde omgeving wonen en werken aan zijn zijde. Hij dien de een paar maanden terug een voorstel in voor speciale directe chartervluchten. Chang ving aanvankelijk bot bij zijn regering, die nog steeds di- over onder meer de antraxbac- terie. Zij ontkennen het bestaan van het gif, en leveren ook geen bewijs dat het is vernietigd, al dus Blix. W etenschappers Irak blijft verder ook in gebreke wat betreft het ondervragen van wetenschappers. Het is de wa peninspecteurs dit weekeinde niet gelukt om drie onderzoe kers te interviewen zonder aan wezigheid van een Iraakse waarnemer. Bagdad benadrukt dat de wetenschappers zelf wei geren om alleen met de inspec teurs te praten, maar volgens de VS worden de onderzoekers be dreigd. RTR/ANP/AFP recte verbindingen tussen Tai wan en China afhoudt. Officieel omdat Taipei vreest dat Peking van de situatie gebruik zou ma ken om een verrassingsaanval uit te voeren op het eiland, dat door China nog steeds wordt ge zien als een afvallige provincie. Op de achtergrond speelt echter de steeds grotere economische afhankelijkheid van Taiwan ten opzichte van China mee. van onze redactie buitenland SEOUL - Een Amerikaans spio nagetoestel van het type U-2 is gisteren neergestort bij het Zuid-Koreaanse Hwasong even ten zuiden van de hoofd stad Seoul. De piloot kon zich met zijn schietstoel in veiligheid bren gen en werd met lichte verwon dingen opgenomen in een zie kenhuis op een Amerikaanse basis in Osan, 50 kilometer ten zuidoosten van Seoul. Drie Zuid-Koreaanse boeren op de grond raakten lichtgewond. Over de oorzaak is nog niets be kend. De Verenigde Staten hebben al vele jaren U-2 toestellen in Zuid-Korea gestationeerd om onder meer Noord-Korea en de Volksrepubliek China in de ga ten te houden. Het compromis was de tussen stop in Hongkong en Macau Daarmee ging het voorvoegsel 'direct' overboord, liep de tijds winst terug tot hooguit een uur tje. De echte winst ligt waarschijn lijk dan ook meer in de symboli sche waarde van de vluchten. China en Taiwan praten al sinds 1992 niet officieel meer met el kaar GPD Daags voordat Zuid-Korea ge zanten naar het Noorden stuurt om over de nucleaire crisis te praten heeft Noord-Korea ove rigens opgeroepen tot 'nationa le samenwerking' met Seoul. „Nu de vijandige zetten van de Amerikaanse imperialisten te gen Noord-Korea het uiterste hebben bereikt, is nationale samenwerking het middel om het land te redden door middel van patriottisme", schreef een Noord-Koreaanse krant. Pyongyang heeft gezegd dat al leen directe onderhandelingen met de Verenigde Staten een op lossing kunnen brengen voor de nucleaire crisis en wil dat de VS een niet-aanvalsverdrag met Noord-Korea sluiten. Washing ton heeft een formeel verdrag van de hand gewezen, maar ge zegd bereid te zijn zekere veilig heidsgaranties op schrift te stel len. AFP/ANP/AP BELGRADO - De Joegoslavi sche president Kostunica heeft zaterdag scherp uitgehaald naar de Servische premier Dj indjic. Hij zei dat de regering van Djindjic de afgelopen twee jaar de democratie om zeep heeft geholpen, de staatsinstel lingen heeft laten desintegreren en de maatschappij heeft ont menselijkt. „In plaats van hervormingen hebben we een goedkoop ver haal over hervormingen", aldus Kostunica zaterdag tijdens een bijeenkomst van zijn Democra tische Partij van Servië (DSS). „In plaats van de opbouw van instituties hebben wij verwoes ting van alle instituties op een na, die van de premier", aldus Kostunica. Volgens hem heeft Djindjic de 'onverantwoordelijke' politiek van Milosevic voortgezet. De Joegoslavische president zei dat er alleen nog verbetering van de situatie mogelijk is door nieuwe verkiezingen en een nieuwe grondwet De DSS stemt komende week in de parlementen van Servië en Joegoslavië tegen een wet over invoering van de toekomstige grondwet van Joegoslavië, om dat die tot verval van de federa tie van Servië en Montenegro leidt. President Kostunica uitte ook nog kritiek op het Joegoslavië- tribunaal in Den Haag, dat vol gens hem zijn land in gijzeling houdt. DPA van onze redactie buitenland GAZA - Bij een grote inval van het Israëlische leger in de Gaza- strook zijn dit weekeinde zeker twaalf Palestijnen om het leven gekomen. Jeruzalem zegt dat de inval bedoeld was om werk plaatsen te vernietigen waar ra ketten worden gemaakt. Volgens de Palestijnen wil de Is raëlische regering haar macht laten zien in de aanloop naar de parlementsverkiezingen die op 28 januari worden gehouden. Bij de inval, waarschijnlijk de grootste in de Gazastrook van de afgelopen twee jaar, kwam het tot massale schotenwisse lingen met Palestijnen. Er raak ten naar schatting vijftig men sen gewond. Volgens Palestijnse bronnen zijn zeven van de twaalf doden burgers. De ande ren waren politieagenten of le den van radicale organisaties. Deze groeperingen, Harnas en Islamitische Jihad, kondigden gisteren aan wraak te nemen voor de Israëlische actie. Harnas meldde daarbij dat ze over een nieuw anti-tankwapen be schikt genaamd Al Batar. Het leger vernietigde in Gaza- van onze redactie buitenland DAVOS - De nieuwe Braziliaan se president Luiz Inacio Lula da Silva heeft gisteren de zeven rijkste landen, de G7, opgeroe pen een fonds tegen de armoede te vormen. De zeven moeten daarbij steun krijgen van internationale in vesteerders, zo zei hij op het World Economie Forum, de jaarlijkse bijeenkomst van za kenlieden en politici in het Zwitserse Davos. Lula hield daar een warm plei dooi voor de rijke landen om de honger en armoede in landen in de Derde Wereld te bestrijden. Hoe het nieuwe fonds er precies uit komt te zien, liet hij in het midden. Het was de eerste keer dat de linkse president, die op nieuw jaarsdag werd beëdigd, een. stad veertig werkplaatsen en blies onder meer het huis van een Hamas-activist op, die eer der om het leven was gekomen bij een aanval. Later landden gisteren op Israë lisch gebied zeker vier Qassam- raketten die vanuit het noorden van de Gazastrook waren afge vuurd. Het leger viel dat gebied vervolgens binnen en blies en kele bruggen op. De Israëlische minister van De fensie Mofaz liet weten dat alle Palestijnse gebieden tot en met de verkiezingen morgen zullen worden afgesloten. Er worden extra militairen ingezet om jde grenzen te bewaken, omdat er veel waarschuwingen zijn voor dreigende aanslagen. Hij her haalde dat zijn regering er over dacht om de hele Gazastrook in te nemen om op die manier defi nitief een einde proberen te ma ken aan de raketbeschietingen vanuit het gebied. Gistermiddag kwam bij de grens tussen de Gazastrook en Egypte volgens Palestijnse bronnen een zesjarige jongetje om het leven bij een beschieting door een Israëlische tank. Het Israëlische leger sprak dit be richt tegen.. RTR/ANP/DPA groot internationaal gezelschap toesprak. Zaterdagavond kwam het tot gewelddadige botsingen tussen de politie en betogers in de Zwitserse hoofdstad Bern tegen het Wereld Economisch Forum in het skioord Davos. Daarbij is een agent gewond geraakt. Hij is overgebracht naar het zieken huis, zo heeft een politiewoord voerder laten weten. De demonstranten richtten ver nielingen aan winkels en een hotel aan. De schade is enorm, aldus de zegsman. De politie ge bruikte traangas en waterka nonnen om de menigte uiteen te jagen De betogers arriveerden pas in de avond in Bern Zij hadden ge durende de dag tevergeefs ge wacht op toestemming om in Davos zelf te demonstreren. Toen die niet kwam, namen ze de trein naar Bern. RTR/ANP De Taiwanese bemanning gaat, net voordat het vliegtuig van China Ai rlines naar het Chinese vasteland vertrekt, nog even op de foto. foto AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5