piervlietse school gaat Europa in 7 Aanleg golfbos Axel in volle gang Gewillig aan de zware arbeid Zeeuwse kust alert op naderende olie Groeiend ledental drijft showband Sas financieel in 't nauw )e Maatjes wisselen informatieve projecten uit over de grens [engelclub loofdplaat eert ampioenen ilfjarige nishandeld Drankrijders Belediging Gepakt met slok te veel op Sluisse harmonie viert 125e verjaardag met 'roots winterconcert zeeuwse almanak Pillen ZEEUWS-VLAANDEREN maandag 27 januari 2003 den zaterdag over de opzet van het pi'oject. „Als thema hebben we gekozen: Let's get to know each other", vertelt Henderikx. De voertaal voor de begeleiden de leerkrachten is uit pra ktische overwegingen Engels. Naast de scholen uit onder andere Belfast en Geel (B), hebben er zich ook scholen uit Polen en Roemenie aangemeld. Het is de bedoeling dat die binnenkort worden be zocht. Ze hadden geen geld om door Frank Gijsel EEDE - De drie oerdegelijke Belgische trekpaarden Mara. Petra en Nelly wa ren zaterdag de hele middag in de Haze- wegeling in Eede in de weer met het wegslepen van gekapte wilgentakken. Gewillig voegden ze zich naar de op drachten van hun begeleiders tijdens hun zware labeur. Johan van Rie, Theo van den Bossche en Ludo van Graefschepe houden van het werken met de zware paarden, die vroe ger voor het werk op het land werden ingezet. Volgens Van Graefschepe is het een uitdaging om een hechte band te smeden tussen mens en paard. „Als je zo'n paard koopt, weet je niet wat het gaat worden. Je leidt ze helemaal zelf op. Vroeger werd een veulen naast een ouder paard ingespannen om het werk te leren. Nu moet je dat allemaal zelf opknappen en dat is best wel een uitda ging. Je bouwt een wederzijds vertrou wen op. Dat zie je gaandeweg toenemen en je groeit naar elkaar toe. Je weet op een gegeven moment ook wat je aan el kaar hebt." De drie paardenliefhebbers willen in het voorjaar het stuk land op ambach telijke wijze bewerken. Eerst mest over het land uitrijden, daarna ploegen en inzaaien. In het najaar hebben de paar den al een voorproefje van het echte werk gehad: ze mochten toen enkele la dingen bieten van het land trekken. „Dat is goed verlopen. Nu mogen ze in het voorjaar doen wat ze graag willen; en dal is trekken", meent van Graef schepe. foto Charles Strijd nrRonald Verstraeten JSVLIET - Leerkrachten van asscholen uit vijf Europese jden hebben zaterdag in Bier- ui het plan vastgesteld voor uEuropees onderwijsproject, tl gaat om een uitwisselings- ogramma dat in november igint en drie jaar zal duren. gmëfnemer is Kees Hende- ix, directeur van basisschool ■Maatjes in Biervliet. Hende- jxheeft eerder ervaring opge- an met soortgelijke projec- EtHij fungeerde het afgelopen eekeinde als gastheer voor een [louter vrouwelijke collega's staand gezelschap. De leer- rachtenafkomstig uit Noord- iland, Italië, Frankrijk, België 5 Nederland, bezochten eerst (nationale onderwijstentoon- idling in Utrecht en vergader- (I0FDPLAAT - Maar liefst isalf meter vis heeft Demis iaebeke, de kampioen van hen- kportvereniging De Schelde (Hoofdplaat, in 2002 gevan- n. Zaterdagavond werden de mpioenen van het afgelopen «gehuldigd. ïe houden vanaf half februari in november wedstrijden ;eraan de Schelde bij Hoofd- !aat Het is wel eens koud, soms iel windig en zelden te warm, »ar een echte visser trotseert sier weer", aldus voorzitter lans Pielaet. Zelf behaalde hij (derde plaats achter Luc Be rn Er wordt gevist volgens de liciële Nederlandse normen, It kleintjes worden terugge leid. De grotere worden geme- mengaan dan ook weer terug Sjde junioren kwam op de eer- Ie plaats Roy Vonhout met 5,47 eter, gevolgd door Mike de [den Martin Langendam. 10ES - De politie zoekt getui- m van een mishandeling van a elfjarige jongen, zaterdag- "dag n Goes. e Goese jongen zat tussen vart over drie en half vier in e'.tunneltje onder de Ringbaan sar het zwembad iets aan zijn ets te repareren toen hij in zijn szicht en maagstreek werd ge dopt. onbekende dader had een wrte pet op en witte sport- dioenen aan. De politie zoekt tuigen. prWilma Valk HUIS- Hoe oud het muziekge- rischap t Sluis precies is, is Kthelemaal duidelijk. Door de Goestingen in 1944 is veel tthiefmateriaal verloren ge- San. Wel zeker is, dat 'Apollo' 1878 werd heropgericht en fat wordt dit jaar gevierd. Za- «dag begonnen de feestelijk- *den met een groot wintercon- s,t in sporthal De Vliete. 'polio leeft zeker al veel vroe- itataan, zo blijkt uit een lijst ^voorwerpen van de vroegere todheidskamer van Sluis, waar ds voorwerp nummer 51 staat ""schreven een 'blauw zijden andel an het Muziekgezel- *hap Apollo uit 1848 (ge- 'QINEUZEN - De politie in de ücht van vrijdag op zaterdag jnerse drankrijders betrapt in Geuzen en Hulst. 13120-jarige man uit Terneu- *tliep in de Korte Kerkstraat zijn woonplaats tegen de met ruim 2 maal de toege- Ge hoeveelheid alcohol in adem. Hij kreeg een rijver- *4 van vier uur. 62-jarige automobilist uit Geuzen blies in de Zoute- in Hulst 1,4 maal de toe- &7ane hoeveelheid en kreeg ^boete plus een rijverbod van *ee uur. Op de Glacis weg in J'asi werd een 25-jarige auto- Zobilist uit de gemeente Hulst jj| *tapt; hij had ruim twee maal *1limiet overschreden en kreeg rijverbod van vijf uur. scheurd). Het gezelschap bekwam in 1881 een nieuw vaandel.' Maar van de jaren voor 1878 is maar heel weinig bekend. Volgens het reglement uit dat jaar heeft het muziekge zelschap op 17 juni zijn werk zaamheden hervat, met het doel 'het beoefenen der muziek, be paaldelijk voor fanfaren'. Aan het concert zaterdagavond deed ook muziekvereniging Oe fening Kweekt Kunst (OKK) Groede/Schoondijke mee. Apollo zelf speelt de laatste tien jaar samen met de Koninklijke Harmonie Zeegalm uit Knokke (B). „Apollo zelfheeft op dit mo ment nog maar twaalf leden", vertelt voorzitter Richard de Clerck. Hij is zelf al 55 jaar mu zikant en sinds 25 jaar voorzit ter van de harmonie. „Je ziet het meer in de streek, fusies tussen twee korpsen. Samen met Zee- galm zijn we nu met ruim dertig muzikanten en zo kunnen we voor de dag komen bij optredens en rondgangen." De repetities vinden dan ook om de beurt in Sluis of in Knokke plaats. En er moet heel veel ge oefend worden dit jubileumjaar In juni, de maand van de herop richting in 1878, is er een groot jubileumconcert, waaraan ook de Drumbandharmonie Oost burg en muziekvereniging Ex celsior uit Cadzand meewerken De organisatie van het jaarlijks gehouden muziekfestival van West-Zeeuws-Vlaanderen is in dit jubileumjaar ook in handen van Apollo. Dit bijzondere eve nement voor liefhebbers van fanfaren en harmonieorkesten wordt op 7 september in Sluis gehouden. zelf leerkrachten naar Biervliet te sturen. Henderikx is erg blij met de 'in ternationalisering' op zijn school. „Na het Anglia-project heeft dat vak (Engels, red.) een extra dimensie gekregen. Nu er contacten zijn met diverse scho len in Europa, zul je zien dat kinderen het Engels steeds ge makkelijker gaan oppikken", geeft hij als voorbeeld. Het project wordt uitgevoerd in TERNEUZEN - Zeeland is het hele weekeinde alert geweest op een mogelijke olieramp aan de West-Zeeuws-Vlaamse en Wal- cherse kust. De vervuiling die zaterdag aan de Belgische kust al talloze slachtoffers onder de vogels maakte, had zich giste ren echter nog niet uitgebreid tot de Zeeuwse stranden. Aan de Belgische kust drijft on der meer bij Oostende olie uit het schip Tricolor, dat enige tijd geleden zonk in het Nauw van Calais. Afgelopen weekend zag het er naar uit dat de vervuiling zich in noordelijke richting zou uitbreiden, naar Zeebrugge en natuurreservaat 't Zwin. „Er is zaterdag contact geweest met diverse mensen, zowel van ope rationeel als van bestuurlijk Zeeland. We zijn sindsdien voortdurend paraat", aldus E. de Feijter, woordvoerder van Rijkswaterstaat Zeeland. „Voor ons wordt het pas spannend als de olie inderdaad de kust be reikt. Om dat te voorkomen, heeft de Directie Noordzee heeft nog een oliebestrijdingsvaar- tuig ingezet en naar de Belgi sche kustwateren gestuurd." Teerbolletjes Zijn collega Huisman, hoofd In cident Organisatie bij de Direc tie Noordzee bevestigt dit, evenals het inzetten van een verkenningsvliegtuig. „Er zijn meerdere oliespoortjes gevon den, maar die bestonden vooral uit kleine teerbolletjes en -plak jes. Die zijn te klein om met een bestrijdingsvaartuig op te rui men." Om die redenen vanwege de ruwe zee op zaterdag, is het vaartuig weer teruggehaald. alle groepen van de deelnemen de scholen. Henderikx: „De eer ste uitwerking van het thema wordt een soort introductie. Van de school en van het dorp of de stad waar die staat. Tweemaal per jaar worden de uitwerkin gen naar elkaar toegezonden. Dat kunnen bijvoorbeeld teke ningen zijn, of verhaaltjes. Het mooie daarvan is dat er niet alleen wordt uitgewisseld, maar dat het ook voor jezelf een re- „Als het om dergelijke kleine deeltjes gaat, is het eenvoudiger om ze op te ruimen als ze op het strand terechtkomen", aldus Huisman Ofschoon er gistermiddag nog geen olievervulling aan de Zeeuwse kust werd gesigna leerd, werd er al wel een aantal besmeurde vogels gevonden. Zeven zeekoeten werden door medewerkers van de gemeente flectie is. Een verbreding van je eigen omgeving door middel van buitenlandse contacten." Folklore Bij volgende zendingen komen onder andere hobby's, voeding, gezinsleven en folklore aan bod. Het is uiteindelijk de bedoeling dat er als eindproduct een groot kwartetspel uitrolt, in verschil lende talen. Het project wordt op korte ter mijn aangemeld bij de Europese Commissie en maakt goede kans in aanmerking te komen voor een projectsubsidie van het Eu ropees Platform voor het On derwijs. De deelnemende scholen kun nen elk in aanmerking komen voor een subsidie van ruim dui zend euro. Daarnaast zijn er aanvullende subsidies mogelijk voor bezoek van leerkrachten aan partnerscholen. door Eugène Verstraeten AXEL - In opdracht van de Dienst Landelijk Gebied (DLG) is langs de Lange weg in Axel be gonnen met de verdere aanleg van het bijna dertig hectare gro te 'golfcompensatiebos'. Eerder werd de bij het bos beho rende waterpartij al gegraven, omdat het daarbij vrij komende wit zand mooi kon worden ge bruikt voor wegenwerken. Nu zijn graafmachines in de weer om de rest van het terrein te ega liseren en plantklaar te maken Het bos komt er als gevolg van de uitbreiding van het terrein van golfvereniging De Woeste Kop. Daarbij sneuvelde zo'n twintig hectare groen. De golf club kreeg toestemming voor de uitbreiding op voorwaarde dat het verlies aan bos elders ge compenseerd werd. De golfvereniging kon een twin tig hectare groot perceel langs de Langeweg aankopen, dat over was van de ruilverkave ling. In het landinrichtingsplan van de ruilverkaveling was aan sluitend aan die grond ook nog eens een kleine tien hectare aan gewezen voor de aanleg van een stuk bos. Het gevolg is dat er nu een bijna dertig hectare groot bosgebied bij komt, dat aansluit aan het al bestaande Axelse Bos. Poelen „Voordat we gaan planten wor den er nog drie dwarssloten ge graven en er worden amfibie poelen aangelegd", zegt K. van Rongen van DLG. Voor het planten van de bomen is een aparte bestemmingsplanproce dure nodig. Daartegen hebben twee omliggende boeren be zwaar gemaakt. Ze zijn bang dat het bos teveel water onttrekt aan de akkers. „Ik verwacht dat we er in overleg met de betrok ken landbouwers wel uitkomen, zodat we toch nog dit plantsei zoen kunnen planten", zegt Van Rongen. Het bos krijgt een gevarieerde begroeiing. Vlak bij de water partij komt moerasvegetatie, zoals rietkragen. Daarachter door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De groei van Showband Sas van Gent blijft doorzetten. Op dit moment telt het korps al meer dan vijftig le den. Hierdoor moet de Sasse show band opnieuw flink investeren. Om het benodigde geld in kas te krijgen, wil de showband een superloterij houden. „We moes ten wel iets gaan doen", aldus Carine Goethals, voorzitter van Showband Sas van Gent. „Dit is in drie jaar tijd al de derde in vesteringsronde en op een be paald moment raken zelfs de re serves op." Niemand had verwacht dat het Sasse korps zo zou blijven groeien De vereniging ging er van uit dat het ledenaantal rond de veertig zou blijven schomme len. „Waar die interesse voor on ze showband vandaan komt, is ons nog niet helemaal duide lijk", Carine Goethals, „maar dat we goed in de markt liggen, blijkt wel." Showband Sas van Gent tim mert op verschillende fronten aan de weg. Zo is men er in sa menwerking met Drum Corps Europe (DCE) in geslaagd om de eerste offiële voorronde van de Europese Kampioenschappen voor showkorpsen naar Sas van Gent te halen. Een nieuw groot evenement, waarbij Sas van Gent de primeur gekregen heeft van de allereerste buitenwed strijd in Europa. Deze zal ge houden worden op zaterdag 24 een zogenaamd vochtig bos met onder andere zachte houtsoor ten als wilg, berk en els. Deze vegetatie loopt over in een droog bos met onder meer eiken, beu ken en lijsterbes. Dichter naar de Eerste Verkorting toe wordt het bos dunner en krijgt het de vorm van een boomwei. „Je krijgt dus een geleidelijke over gang naar het open landschap", aldus Van Rongen. In het bos wordt ook aandacht besteed aan recreatie. „We leg gen er een aantal basisvoorzie ningen aan. Zo komt er bij de waterpartij een zandstrandje, worden er picknicktafels en banken geplaatst en leggen we wandelpaden aan. Op termijn komt er ook nog een ruiterpad. Staatsbosbeheer, dat het bos gaat beheren, heeft ons aange raden er even mee te wachten totdat het bos wat in de groei is." Steiger De gemeente Axel krijgt het be heer over de waterpartijDe ge meente wil er een steiger aan leggen voor kanovaarders. Ook komen er wat speeltoestellen. Verder wil de gemeente het toe gangspad vanaf de Sportlaan opknappen en voorzien van ver lichting. De gemeenteraad be sloot voor al die voorzieningen in november 50.000 euro uit te trekken. Van Rongen verwacht dat de aanplant van het bos in maart kan beginnen Eind maart of be gin april is dan alles gereed en kan het bos worden opengesteld voor het publiek. „Maar voor het een beetje op een bos gaat lijken, zijn we toch een jaartje of vijftien verder." TERNEUZEN - Een 16-jarige jongen uit Terneuzen is zater dagnacht rond drie uur in de Nieuwstraat in zijn woonplaats aangehouden wegens beledi ging: hij schold twee politie functionarissen uit. Op het bu reau kreeg hij een schikking aangeboden van 190 euro. mei op de voetbalvelden van Corn Boys in Sas van Gent. Het korps ook druk bezig met het instuderen van een geheel nieuwe show. Deze show, die opgebouwd is rond bekende en minder bekende mambo-mu- ziek, moet een heel ander geluid van Showband Sas van Gent la ten horen. „We willen op 24 mei graag een complete show laten zien en horen", zegt Anton Cul- lens, de secretaris, „dus hebben we daar ons hele programma op aangepast. Dit betekent onder meer veel extra repetities." Noodzakelijk Het belangrijkste blijft voor de showband op dit moment echter de vraag of men genoeg geld bij elkaar kan krijgen om de nieu we investeringen door te laten gaan. Die zijn volgens het be stuur noodzakelijk om de verde re uitbouw van de vereniging te continueren. TERNEUZEN - De politie heeft zaterdagmiddag rond half vijf een 61-jarige automobilist uit Terneuzen aan de Toermalijn singel in zijn woonplaats gecon troleerd op rijden onder in vloed. Uit ademanalyse bleek dat de man bijna twee maal te veel had gedronken. Hij kreeg een pro ces-verbaal en een rijverbod van vier uur. Besmeurde vogels aangespoeld in Zwin en Cadzand door Ronald Verstraten De Oostburgse dierenarts L. van Bruinessen toont een met olie besmeurde zeekoet. foto Wim Kooyman Sluis ondergebracht bij Dieren artsencentrum West in Oost burg „Ze zaten echt helemaal onder de olie. Ik heb ze apart in een koele ruimte gezet en ge laxeerd, om te zien of ze ook olie binnen hebben gekregen", ver telde dienstdoend dierenarts L. van Bruinessen. De vogels worden vandaag overgebracht naar vogelopvang De Mikke in Middelburg. Ook in het Belgische deel van 't Zwin werden enkele besmeurde exemplaren gevangen. Burge meester L Lippens van Knok- ke-Heist zag echter nog geen aanleiding om een dam bij 't Zwin op te werpen. Als het toch nog zo ver komt, gebeurt dat volgens afspraak pas na overleg met Nederlandse overheid, aan gezien het natuurgebied aan weerszijden van de grens ligt. Omdat hij zich niet helemaal senang voelde en zijn woon plaats Terneuzen die ochtend een extra grauwe aanblik bood, besloot de man een dagje onder de wol te blijven. En aangezien zijn vertrou wen in de chemie groot is, nam hij achteloos een hand vol tabletten die hem wel heilzaam leken. Toen zijn levensgezellin zich 's avonds opmaakte bij hem in bed te kruipen, ontdekte ze dat een flinke klauw gesla gen was in de pot met pillen, waaruit zij er iedere avond eentje neemt. Ter bestrijding van klachten die te maken hebben met de overgang. Uiterst nerveus belde de ge mankeerde slikker zijn huis arts. Die hem aanstonds be scheid gaf. „Als u de komende dagen klachten krijgt, ga er dan maar van uit dat het de hor- moontjes zijn."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29