lternatieven inrichting zuidkust Besmeurde vogels aangespoeld 7 Voorzitter Apollo belooft muziektent Veel haken en ogen aan voorstel voor Schouws ruiterpad De Mikke houdt 'wasmachine' paraat \ienst Landelijk Gebied wil Weldamseweg slopen, ondanks tegenstand buurt lusical ister weer ipgevoerd 'om gevonden Biggekerke Man raakt rijbewijs kwijt Ongeval zeeuwse almanak Pillen •zc waarin opgenomen v y de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND maandag 27 januari 2003 nr Al i Pankow [RIKZEE - Het plan tot in- Üing van het stukje zuidkust i Schouwen direct grenzend s de wijk Poortambacht in rikzee heeft al veel stof doen raaien. Vooral het slopen i de Weldamseweg stuit op enstand van veel bewoners. Dienst Landelijk Gebied LG) heeft naar aanleiding 1 de inspraakreacties alter- tieven ontwikkeld voor dit [kje van het inrichtingsplan jdkust. In drie van de vier jrgestelde varianten blijft liter toch het verwijderen van Weldamseweg bovenaan voorkeur van de DLG gaat tnaarhet verplaatsen van de- weg. Dat wil zeggen het slo- i van de huidige Weldamse- en het aanleggen van een tuwe weg aan de zuidzijde a de Levenstrijddijk voor al t verkeer. Volgens de DLG nt de aanleg van die nieuwe g wel te gebeuren in combi ne met een zogeheten knip in route op de plek waar de Le- Btrijddijk en de Zeedijk sa- i komen. In het voorstel ïdt benadrukt dat nog wel hnisch onderzocht moet rden of deze variant haal- aris. renserkent de DLG dat de si- itie van de bij Levensstrijd 1 boerderij nader beke- cmoet worden. lternatieven see andere alternatieven gaan kuit van het verwijderen van Weldamseweg. In het ene orstel wordt dan uitgegaan nde aanleg van een nieuwe rbinding voor fietsers op de vensstrijddijk die ook als on- rhoudsweg kan dienen. In de idere variant wordt voorge- dddie nieuwe f ietsverbi nd ing londerhoudsweg onderlangs iLevensstrijddijk te laten lo in. Ei vierde alternatief betreft •thandhaven van de Weldam- NESSE - De Stichting Jakob Renesse heeft naar aanlei dt van de grote toeloop vorig u besloten dit voorjaar twee prisevoorstellingen te geven mde bijbelse musical Ester. Sbetreft een indringend ver- lal over een joodse vrouw die i aandringen van haar oom Didechai haar volk van de on- rgang redt door op het laatste oment de dader van de geno- ideaanslag te ontmaskeren, irder geeft de musical een eeld van de tegenstelling tus- eide rijkdom aan het hof van ffling Ahasveros van Perzië en erbarmelijke omstandighe- nin het kamp van de ballin- 5. edorpskerk wordt ten behoe- tvan de opvoeringen tijdelijk bouwd tot theater. Meer dan sderd amateurkunstbeoefe- ars doen mee.o.De voorstel den worden gegeven op vrij- =§28 en zaterdag 29 maart in (Jakobuskerk. De kaartver- top start zaterdag 1 februari [Moerland Mode en Slijterij rijnse Lokker in Renesse. Te- fonische resevering onder 0111-461610. «GEKERKE - Bij ploeg- tzaamheden heeft een boer Biggekerke zaterdag een [tuigbom uit de Tweede We- oorlog gevonden. Het pro pel is waarschijnlijk van En- se makelij. was aan het ploegen, toen ik ens op een steen stuittever sed P, Lampert die een agra- schbedrijf aan de Valkenisse- gheeft. „Laterbleek hetgeen te zijn, maar een bom De wie heeft het projectiel met k borden gemarkeerd en tóopig in de grond laten zit- L Volgens een woordvoerder ffgeen gevaar voor explosie. *EOC (Explosieven Oprui- rigs Commando) komt van- of morgen de bom oprui- De bom, waarschijnlijk S250-ponder, is ruim een me slang. De doorsnede bedraagt 25 centimeter. Hoogst- ^schijnlijk is het een blind eer die tijdens een bombar- *®ent van de geallieerden in •dlin de klei is gekomen. Naar '«uidt liggen er in de omge- e van Biggekerke nog meer "«gangers, maar dan op een «ptevan zo'n drie meter seweg voor alle verkeer. In dat geval zou er geen f ietsverbin ding via de Levensstrijddijk worden aangelegd. Hoewel dit het minste kost, voelt de DLG hier weinig voor om het zowel hydrologisch als landschappe lijk een grote doorsnijding van het natuurgebied zou beteke nen. Bij de opstelling van deze alter natieven heeft de DLG onder meer rekening gehouden met het standpunt van het Water schap Zeeuwse Eilanden dat verwijderen van de Weldamse weg voor deze organisatie al leen aanvaardbaar is als er een andere weg wordt aangelegd voor verkeer dat nodig is om de zeewering te onderhouden. De DLG is er ook vanuit gegaan dat bij alle varianten de toeganke lijkheid van het parkeerterrein aan de Weldamseweg behouden blijft. In de voorgestelde alternatieven komt tot uiting dat een fietsver- binding op de Levensstrijddijk direct op problemen zou stuiten. Het woongenot van bewoners in de wijk Poortambacht zou wor den aangetast. Eerder al maak ten zij bezwaren tegen inkijk op hun tuinen vanaf een pad over deze dijk. Verder blijkt er op de Levensstrijddijk ook te weinig ruimte om een fietspad in com binatie met een onderhoudweg voor het waterschap aan te leg gen. Ruimte Volgens de DLG is op de onder berm aan de zuidzijde van de dijk wel voldoende ruimte om deze weg te realiseren. Boven dien wordt daarmee tegemoet gekomen aan de bewoners die inkijk vanaf de dijk vrezen. De alternatieven worden don derdagochtend 30 januari be handeld in de vergadering van de Landinrichtingscommissie Schouwen-Oost die vanaf 09.00 uur vergadert in De Putmeet in Scharendijke. Verder wordt er vrijdagmiddag 31 januari in commissiekamer 1.30 van het gemeentehuis in Zierikzee een informatiebijeen komst gehouden. Alle belang stellenden zijn daar vanaf 14.00 uur welkom. Brassband Apollo geeft graag buitenoptredens, maar bleek tijdens de jaaropvoering binnenshuis toch ook goed uit de verf te komen. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow BROUWERSHAVEN - Voorzitter An ton de Bruijn van muziekvereniging Apollo in Brouwershaven laat er geen twijfel over bestaan. „Die nieuwe mu ziektent op Brouwershaven zal er ko men. Dat beloof ik u." Het klonk als een hartenkreet omdat De Bruijn inmiddels wel weet dat dit soort wensen niet zo eenvoudig te realiseren zijn. Hij is echter vastbesloten zich niet ein deloos door de gemeente met een kluitje in het riet te laten sturen. De Bruijn zei dat zaterdagavond tijdens de jaaruit voering in het Tonnenmagazijn in Brouwershaven De tekeningen voor die felbegeerde muziektent op de Markt in Brouwer shaven liggen al gereed.We zijn er mee bezig", luidt volgens de voorzitter het bericht dat Apollo er tot nu toe van de gemeente over heeft gehad. De Bruijn gunt de gemeente nog even de tijd, maar zal toch voortdurend aan de bel blijven trekken Buitenoptredens zijn belang rijk voor een brassband als Apollo. Dit specifieke repertoire komt in de open lucht extra goed tot zijn recht en een muziektent met voldoende ruimte vormt voor deze vereniging een belang rijke voorziening. Het optreden zaterdagavond bewees overigens dat er toch ook binnenshuis genoten kan worden van brassmuziek. Dat gold eveneens voor de drumband onder leiding van Marcel van der Maas. De slagwerkers kozen met nummers als Inspiration van J. Stolk en L'Armee van Theo Campen niet voor de gemakke lijkste weg Notenkennis, gevoel voor dynamiek en spanningsopbouw zijn belangrijke voorwaarden bij deze num mers. De drummers van Apollo bleken daar goed aan te voldoen. Overstap Onder leiding van dirigent Jaap Knuist werd in het gecombineerde optreden met Espede van Wim Laseroms de over stap gemaakt van drumband naar brassband. Een van de hoogtepunten in het concert van de blazers was het num mer Dakota van Jacob de Haan waarin cultuur en geschiedenis van de India nen een mooie muzikale uiting krijgen. Apollo ging nog vaker over de geografi sche grenzen met Fanfare Brit an nica en Italian Western, waarin Abraham de Pagter indruk maakte met een fraaie trompetsolo. „Ik begrijp dat u nog meer wilt horen", constateerde Knuist tevre den op grond van het aanhoudend ap plaus. „Tsjakka, een toegift", was daar op zijn antwoord en Apollo eindigde swingend met Star Wars. Na de pauze was het de beurt aan de blokfluitgroep, de jeugd- en leerlingen van de Brass band, een tweede optreden van de drumband en dweilband De Notenklu- door Ronald Verstraten TERNEUZEN - Zeeland is het hele weekeinde alert geweest op een mogelijke olieramp aan de West-Zeeuws-Vlaamse en Wal- cherse kust. De vervuiling die zaterdag aan de Belgische kust al talloze slachtoffers onder de vogels maakte, had zich giste ren echter nog niet uitgebreid tot de Zeeuwse stranden. Aan het de Belgische kust drijft onder meer bij Oostende olie uit het schip Tricolor, dat enige tijd geleden zonk in het Nauw van Calais. Afgelopen weekend zag het er naar uit dat de vervuiling zich in noordelijke richting zou uit breiden, naar Zeebrugge en na tuurreservaat 't Zwin. „Er is zaterdag contact geweest met diverse mensen, zowel van operationeel als van bestuurlijk Zeeland. We zijn sindsdien voortdurend paraat", aldus E. de Feijter, woordvoerder van Rijkswaterstaat Zeeland. „Voor ons wordt het pas spannend als de olie inderdaad de kust be reikt. Om dat te voorkomen, heeft de Directie Noordzee heeft nog een oliebestrijdingsvaar- tuig ingezet en naar de Belgi sche kustwateren gestuurd." Zijn collega Huisman, hoofd In cident Organisatie bij de Direc tie Noordzee bevestigt dit, evenals het inzetten van een verkenningsvliegtuig. „Er zijn meerdere oliespoortjes gevon den, maar die bestonden vooral uit kleine teerbolletjes en -plak jes. Die zijn te klein om met een bestrijdingsvaartuig op te rui men." Om die reden, en vanwege de ruwe zee op zaterdag, is het vaartuig weer teruggehaald. „Als het dergelijke kleine deel tjes gaat, is het eenvoudiger om ze op te ruimen als op het strand terechtkomen", aldus Huisman. Ofschoon er gistermiddag nog geen olievervuiling aan de Zeeuwse kust werd gesigna leerd, werd er al wel een aantal besmeurde vogels gevonden. Zeven zeekoeten werden door medewerkers van de gemeente Sluis ondergebracht bij Dieren artsencentrum West in Oost- burg. Onder de olie „Ze zaten echt helemaal onder de olie Ik heb ze apart in een koele ruimte gezet en gelaxeerd, om te zien of ze ook olie binnen hebben gekregen", vertelde dienstdoend dierenarts L van Bewoners van de Kiekendief- en de Kluutstraat vrezen inkijk in hun tuinen als er langs hun woonomge ving een dijk met wandel- of fietspad wordt aangelegd. foto Marijke Folkertsma door All Pankow ZIERIKZEE - De paarden- branche vindt met haar ver zoek om meer en bredere rui terpaden in de Westhoek van Schouwen wel een luisterend oor bij de diverse overheden, maar resultaat lijkt dat nog niet op te leveren. De Dienst Landelijk Gebied (DLG) komt wel met een voorstel voor de aanleg van enkele ruiterpaden, maar doet dat onder streng voor behoud dat voor de realise ring ervan nog een aantal knelpunten moet worden op gelost. Wat de paardenbranche bij zonder graag zou willen, maar waar DLG noch Pro vincie en Staatsbosbeheer mee akkoord gaan, is de aan leg van een ruiterpad op de oude trambaan langs de Vroonweg zodra deze weg wordt geamoveerd en ver vangen wordt door een fiets pad „Ikbegrijp wel een beet je dat Staatsbosbeheer een ruiterpad hier gevaarlijk vindt, omdat er in dit gebied ook pony's lopen en de paar den daardoor kunnen wor den opgeschrikt. Maar ja, het is toch jammer", zegt voor zitter H. Punt van de Men vereniging Schouwen-Dui- veland. Zijn vereniging heeft een flinke aanwas van leden en de behoefte aan meer rui terpaden voor aangespannen rijden is behoorlijk groot. Daarnaast zouden volgens Punt ook de individuele rui ters en de commerciële stoe terijen gebaat zijn met rui- terroutes die een rondje door het gebied maken. Hij geeft aan dat een rondgang nou eenmaal veel aardiger is dan heen- en terug hetzelfde pad te moeten nemen. Als het ruiterpad langs de Vroonweg niet kan, wil de paardenbranche daar wel goede alternatieven voor te rughebben zo is in gezamen lijk overleg met DLG, Staatsbosbeheer en Provin cie tot uiting gekomen. Een ruiterverbinding tussen Re nesse en Haamstede langs de Lagezoom zouden de paar- denorganisaties wel aardig vinden, maar volgens hen biedt dat nog geen volledige compensatie. Meer binnen bereik ligt een verbinding tussen de Kooijmansweg en de Hoogenboomlaan. De on dernemers van de campings Bona Fide en Oase hebben de intentie om langs de Kabbe- laarsweg en de Lagezoom een strook grond vrij te ma ken voor fietsers, wande laars en ruiters. Volgens de DLG ontstaat er zo een goede recreatieve ontsluiting tus sen Renesse en Haamstede. Om een veilige en aantrekke lijke route rond Renesse te creëren onderzoeken Provin cie en DLG ook of ter plaatse van het fiets- wandelpad door de duinen van de Luie- weg naar het Watergat een ruiterpad gerealiseerd kan worden. Volgens Punt zou den daar veel ruiterliefheb- bers blij mee zijn temeer daar met deze route een paar lasti ge kruisingen met de open bare weg worden vermeden en het een route door een fraaie omgeving betreft. De menvereniging heeft ver der specifiek voor de belan gen van haar leden bij de Provincie gevraagd naar de mogelijkheden een voldoen de breed ruiterpad aan te leg gen in het natte bosgedeelte van Gadra in Burgh-Haam- stede. Het voorstel van de DLG tot realisei'ing van en kele ruiterpaden op Schou wen komt aan de orde in de vergadering van de Gebieds- commissie Schouwen-West donderdagmiddag 30 janua ri vanaf 13.00 uur in de Put meet in Scharendijke. door Ron Magnée MIDDELBURG - De honder den met olie besmeurde vogels die voor de Belgische kust drij ven, kunnen ook op Walcheren terechtkomen. Dat meldt mede werkster M. van Dijk van vogel en egelopvang De Mikke in Mid delburg. De opvang houdt dan ook de 'vogelwasmachine' paraat, een installatie waar medewerkers snel grote hoeveelheden vogels mee kunnen wassen. Want de komende dagen verwacht de opvang meer vogels aan de Wal - cherse kust. „De wind hoeft maar even te draaien en de vo gels komen bij ons terecht", meldt Van DijkIn het ergste ge val kunnen in korte tijd honder- den vogels in Middelburg wor den opgevangen. Eind 1999 ving De Mikke bijvoorbeeld zeshonderd zeevogels op. Oor zaak was destijds de olietanker Erica die voor de kust van Frankrijk in tweeën brak. Dit keer is waarschijnlijk het gezonken olieschip Tricolor de boosdoener. De vogels spoelen voornamelijk aan op de Belgi sche en Zeeuws-Vlaamse kust. Aan Nederlandse zijde worden de vogels opgevangen bij een dierenarts in Oostburg. Ook op de Walcherse kust wor den meer en meer besmeurde diertjes aangetroffen. Zo ving De Mikke gisterochtend al vijf vogels op. Sinds de jaarwisse ling zijn er veertig vogels gevon den. Daarnaast heeft de vogel opvang al een aantal malen zeevogels uit België geadop teerd. Al met al gaat het om 230 vogels die sinds de jaarwisseling in Middelburg zijn opgevangen. ,Het gaat voornamelijk om zee koeten en alken", meldt Van Dijk van De Mikke. De conditie van de aangetroffen vogels is doorgaans zeer slecht. „Er zijn al veel afgevallen. De meeste vogels sterven aan de gevolgen van stress. De vogels spoelen aan, worden opgepakt, in een doosje gedaan en belanden uit eindelijk hier. Er zijn er maar weinig die dat overleven." ZIERIKZEE - Een 27-jarige au tomobilist uit Zierikzee werd in de nacht van zaterdag op zon dag in de Julianastraat in Zie rikzee aangehouden wegens rij den onder invloed. De man had ruim driemaal de toegestane hoeveelheid alcohol genuttigd. Hij kreeg een dagvaarding uit gereikt en zijn rijbewijs werd ingevorderd. BURGH-HAAMSTEDE - Een negentienjarige automobilist uit de gemeente Schouwen- Duiveland en een zestienjarige passagiere uit Burgh-Haamste- de zijn in de nacht van zaterdag op zondag gewond geraakt bij een ongeval op de Vroonweg in Burgh - Haamstede. Hun auto raakte in een bocht in de linker berm en kwam tot stilstand te gen een boom. De slachtoffers werden met hoofd- en nek- klachten voor onderzoek over gebracht naar het ziekenhuis in Goes. Bruinessen. De vogels worden vandaag overgebracht naar vo gelopvang De Mikke in Middel burg. Ook in het Belgische deel van 't Zwin werden enkele besmeurde exemplaren gevangen. Burge meester L. Lippens van Knok- ke-Heist zag echter nog geen aanleiding om een dam bij 't Zwin op te werpen. Als het toch nog zo ver komt, ge beurt dat overigens volgens af spraak pas na overleg met Ne derlandse overheid, aangezien het natuurgebied aan weerszij den van de grens ligt. Omdat hij zich niet helemaal senang voelde en zijn woon plaats Terneuzen die ochtend een extra grauwe aanblik bood, besloot de man een dagje onder de wol te blijven. En aangezien zijn vertrou wen in de chemie groot is, nam hij achteloos een hand vol tabletten die hem wel heilzaam leken. Toen zijn levensgezellin zich 's avonds opmaakte bij hem in bed te kruipen, ontdekte ze dat een flinke klauw gesla gen was in de pot met pillen, waaruit zij er iedere avond eentje neemt. Ter bestrijding van klachten die te maken hebben met de overgang. Uiterst nerveus belde de ge mankeerde slikker zijn huis arts Die hem aanstonds be scheid gaf. „Als u de komende dagen klachten krijgt, ga er dan maar van uit dat het de hor- moontjes zijn."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25