Terneuzen krijgt geen gokhal Walcheren levert beste debaters PZC Slagbomen zijn de nekslag voor zeilclub Vremdyck Notenboom symboliseert einde uniek project Verpakkingsbedrijven vrezen geuroverlast nieuw slibdepot gemeenteraad vindt twee hallen in Axel en Sas genoeg 13 Axels café wil vergunning voor softdrugs )ns zusje trouwt n Hulst en Axel Drempels weg in IJzendijke Nieuwe deuren voor sluis Ongevallen bij verkeerslichten Dronken bromfietser aangehouden Hardrijder levert rijbewijs in Man gewond bij slippartij •nr Eugene Verstraeten JEL - Exploitante K. Stroo ju café Palm Beach in Axel xl een nieuwe poging om in ar etablissement softdrugs te agen verkopen. uoo heeft via advocaat Brugge college van burgemeester en houders van de nieuwe ge- snte Terneuzen een vergun- :g ge\Taagd voor de verkoop zaterdag 25 januari 2003 van softdrugs. Dat hoeft voor haar niet per se vanuit het café, maar kan ook vanuit een andere locatie. Eerder deed Stroo bij het be stuur van de voormalige ge meente Axel al pogingen om toestemming te krijgen voor een koffieshop. Het college wees er telkens op dat Axel een 'nulbe- leid' voerde en niet van plan was daaraan te tornen. Nu Axel is opgegaan in de nieuwe gemeen te Terneuzen, probeert Stroo het opnieuw. Ze vindt dat er alle re den is om niet alleen in Terneu zen, maar ook in Axel een ver kooppunt van softdrugs toe te staan. Haar advocaat wijst erop dat de afgelopen jaren in en rond Palm Beach niet of nauwelijks sprake is geweest van overlast. Door het toestaan van een koffieshop zal volgens Brugge de onder grondse handel en daarmee ge paard gaande overlast bij met name de skeelerbaan een halt worden toegeroepen. Boven dien zou de kans dat jongeren met harddrugs in aanraking ko men aanzienlijk minder zijn. Stroo is van mening dat het ge bruik van softdrugs niet meer is uit te bannen. Daarom kan vol gens haar de verkoop van het spul beter via een gedoogbeleid worden gereguleerd. „Een door cliënte te exploiteren verkoop punt voor softdrugs zal tevens fungeren als opvanghuis en ont moetingsplek voor 'hangjonge ren'", betoogt Brugge. „De positieve gevolgen hiervan zullen onmiskenbaar zijn. Er zal niet meer gedeald worden op straat of op (wisselende) huis adressen en de overlast zal on getwijfeld afnemen." B en W adviseren de gemeente raad de verdere afhandeling van het schrijven van Stroo over te laten aan het college. Rene Hoonhorst KNEUZEN - Er komt geen (khal in Terneuzen. De ge- ienleraad vindt dat de ge ënte met de twee bestaande dien in Axel en Sas van Gent iter dan genoeg etablissemen- binnen haar grenzen heeft, ide risico's voor openbare or en veiligheid te beperken, iteft het gemeentebestuur urbeperking van deexploita- ivang van de beide speel- iiomatenhallen. nieuwe gemeenteraad aakt in het Raadsprogramma J03-2OO6 korte metten met de cormalige plannen voor vesti ng van een automatenhal. In najaar van 2001 maakte de eerderheid van de toenmalige meuzense raad de weg vrij een gokhal. Een centrum- meente als Terneuzen moest voorziening als een gokhal ■boen, uidde het oordeel. De sco's op een toename van gok- srslaving zouden in de hand aden gehouden door de toe- mstige exploitant te ver lichten intensieve contacten te iderhouden met het Zeeuws taisultatiebureau voor Alco- Ien Drugs. leer greep i 'gereguleerd en gekanali- rd' beleid zou de gemeente imaast meer greep geven op Dtuele verslavingsproble- iek geven, betoogde burge- sterR. Barbé destijds, anloop naar de gemeente lsverkiezingen bleken de idpunten van de meeste par- jen rigoureus veranderd afge- KT JANSTEEN - Na twee tiesvolle uitvoeringen in ei- a huis gaat de toneelvereni- ng Camere van Rhetorica [Jan ten Steene met het stuk hzusje trouwt ...en dan naar Msten Axel. is verhaal wordt in de zaal, het publiek gespeeld, ree jaar geleden bracht de bb met veel succes zionkel 'islon is dood ...en dan is er :?ie. Hier schoven de bezoe- ssmee aan de koffietafel met [familie van de Zande na de tvaart van nonkel Gaston. Uan ten Steene borduurt ver- op deze uitvoering. Nu zit ft publiek op de bruiloft van bsLenie en kunstenaar Pierre, ït publiek krijgt een avondje then en de nodige levenswijs- sen De regie is voor de eerste sr in handen van Annie Cop- fters Zij was bij de toneelclub onlang een vaste kracht op de indaag wordt Ons zusje Mttot... en dan opgevoerd in ^Dullaert in Hulst. Zaterdag februari volgt nog een uitvoe- tngin cle Halle in Axel. Beide Vorstellingen beginnen om MO uur. REDACTIE SEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 <530 AC TERNEUZEN el (0115)645769 toe (0115) 645742 -mail: redtern@pzc.nl -onny van Gremberghe ■chef) "out Bareman Raymond de Frel jjené Hoonhorst "ené van Stee fhts Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 *560AB HULST fel: (0114) 372776 [ax: (0114) 372771 -mail: redhulst@pzc.nl -beila van Doorsselaer Sntrale redactie ^°stsouburgseweg 10 ostbus 18 ^OAAVLISSINGEN ■el: (0118) 484000 ax. (0118) 470102 t-mail: redactie@pzc.nl nternet "Ww.pzc.nl '•mail; web@pzc.nl lopen najaar. Ook andere partij en bleken nu gevoelig voor het destijds al door P. Hamelink (SGP) aangevoerde argument dat in de nieuwe gemeente Ter neuzen al twee automatenhal len zijn gevestigd. De Axelse PvdA-wethouder J. van Schaik, nu wethouder in Terneuzen, waarschuwde dat Axel in de loop der jaren weinig voordeel had gehad van de aan wezigheid van een gokhal Overvallen De automatenhal voegde vol gens Van Schaik niets toe aan een 'ontspannen uitgaansomge- ving' en kwam alleen in het nieuws doordat de vestiging de afgelopen jaren drie keer werd overvallen. Het feit dat meerdere exploitan ten menen recht te hebben op uitbating van een automatenhal in Terneuzen, zou de gemeente ook wel eens op ellenlange juri dische procedures komen te staan, vreesde WD'er P. Broek- huysen. De nieuwe gemeente raad blijkt gevoelig voor die het laatste half jaar opgevoerde ar gumenten. Want de nieuwe raad kiest nu onomwonden voor het 'uitstervingsprincipe'. De twee bestaande hallen mogen blij ven, maar mogen in geen geval uitbreiden. Als één van beide wordt geslo ten, is het ook maar de vraag of er een nieuwe automatenhal komt, omdat de Temeuzense ge meenteraad de exploitatieom- vang van gokgelegenheden zo veel mogelijk wil beperken. Met het planten van een inheemse notenboom door de leden van de coördinerende commissie is gisteren de landinrichting van De Ponte afgesloten, foto Charles Strijd door Ronald Verstraten IJZENDIJKE - Met het planten van een inheemse notenboom is gisteren een uniek project symbolisch afgesloten. De landinrichting van het gebied De Ponte, ten zuiden van IJzendijke is het eerste in Nederland dat op vrijwillige basis tot stand is gekomen. Het projectgebied De Ponte beslaat zo'n 2500 hectare. ..Daarvan is onge veer een vijfde veranderd. Vierhonderd hectare landbouwgrond is verbeterd. Bijvoorbeeld door drainage, betere af watering en stuwtjes. Daarnaast is ruim honderd hectare natuurgebied ge worden", aldus J. de Moree, projectlei der landinrichting Ponte bij de Dienst Landelijk Gebied Zeeland (DLG). De DLG is evenals het Kadaster en het Waterschap als adviseur bij het project De Ponte betrokken. De commissie, die het project coördineerde, bestond uit de agrariërs Th Wijffels (voorzitter), Th. Salomé, C. Buysse en G. van de Krogt namens natuurbeschermings vereniging 't Duumpje. Zij mochten gisteren de boom planten Verder kreeg Wijffels een plaquette overhandigd. Mogelijkheden „De landinrichting is een continu pro ces geweest van creativiteit en flexibili teit. Zoeken naar de mogelijkheden", vat De Moree de afgelopen vijf jaar sa men. Hij ziet de Ponte als 'pilotproject' voor heel Nederland. Als zodanig zal het op 19 maart dan ook worden gepre senteerd bij de officiële afsluiting van het project. Het is de bedoeling dat daar de minister van Landbouw, Natuur en Visserij voor wordt uitgenodigd, even als de directie van Staatsbosbeheer en de Vereniging Natuurmonumenten. Andere vrijwillige ruilverkavelingen zijn in voorbereiding nabij Retranche- ment en Zaamslag. door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - De onderne mersvereniging Terneuzen Zuid-West (TZW) en de bedrij ven Elopak en Elocoat in Ter neuzen vrezen stank van het slibdepot dat in de Koegorspol- der is gepland. De ondernemersvereniging en Schoenmaker Bedrijfsjuridisch Advies, namens de twee verpak kingsbedrijven, laten dat weten in reactie op het voorontwerp bestemmingsplan voor de Koegorspolder, waarin de aan leg van het slibdepot is geregeld Secretaris C. Glimmerveen van TZW laat de gemeente Terneu zen namens het bestuur van de vereniging weten, dat de bedrij ven in de omgeving van Han delspoort en de Haarmanweg bang zijn dat ze in hun bedrijfs voering last gaan ondervinden van stank van het slibdepot. Schoenmaker Juridisch Be- drijfsadvies wijst er in zijn schrijven op dat het baggerspe ciedepot is gepland op onge- veeer een kilometer ten zuid zuidwesten van Elopak en Elo coat: „Aangezien het meestal in Nederland een zuidwesten wind is, vrezen cliënten voor geur overlast als gevolg waarvan haar verpakking kan worden aangetast." Elopak en Elocoat maken ver pakkingen voor onder meer Bar LeDuc en Campina Die ver pakkingen moeten aan strenge eisen voldoen. Door de geur overlast kan de papierkwaliteit van de verpakkingen dusdanig worden aangetast, dat die niet meer voldoen aan de eisen in de Warenwet. Met alle negatieve financiële gevolgen vandien voor de twee verpakkingsfabri kanten. Bij het graven van het depot, een klus die bijna een half jaar in beslag neemt, komen er bijvoorbeeld volgens Schoen maker acht tot tien miljard geu- reenheden per uur vrij door de noodzakelijke verplaatsing van veen ..Het is moeilijk voorstel baar hoe deze hoeveelheid op de gegeven afstand zich tot een ac ceptabel niveau kan verdunnen bij normaal heersende weers omstandigheden." Schoenmaker laat namens bei de bedrijven dan ook weten, dat deze afdoende maatregelen ei sen om de overlast te voorko men. Veertig Zeeuwse scholieren discussiëren in voorronde Lagerhuis door Melita Lantinq MIDDELBURG - Het provin ciehuis in Middelburg werd gis teren bevolkt door aanstormend debat-talent. Veertig jongeren van vier Zeeuwse scholen bon den 's ochtends de strijd aan in de provinciale voorronde van Het Lagerhuisdebat van de Vara, 's Middags debatteerden achttien jongeren met de pro vinciale politici. De provinciale finale van het Lagerhuisdebat begon 's och tends met een confrontatie tussen het Zwin College uit Oostburg en Stedelijke Scho lengemeenschap Nehalennia uit Middelburg in de ene zaal en de Christelijke Scholengemeen schap Walcheren (CSW) uit Middelburg en SSG Schelde- mondcollege uit Vlissingen in de andere zaal. De scholen debatteerden met el kaar aan de hand van stellingen De stellingen waren ruim van tevoren bekend en dat was dui delijk te merken aan de kwali teit van de argumenten. Het de bat was daardoor zeer levendig en werd met verve gevoerd. Vooral de Zeeuwse stelling 'Zeeland is vol: er kunnen geen toeristen meer bij' leverde ver rassende standpunten op. De meerderheid van de deelnemers bleek het eens zijn met deze stel ling. Het behoud van de natuur, de keuze voor rust en ruimte en angst voor toestanden zoals de drukte in Zandvoort wonnen het ruimschoots van economi sche motieven om meer toeris ten naar Zeeland te lokken. De finale werd een Walchers on deronsje: CSW en Nehalennia stonden tegenover elkaar. Ook tijdens deze ronde leverde de Zeeuwse stelling de opmerke lijkste resultaten. De stelling ging over de promotiecampagne 'Welkom in Zeeland' van de pro vincie. De scholieren veegden de vloer aan met de campagne. Ze noemden het 'saai en grijs met suffe posters van een zwangere dame op het strand' en waren er van overtuigd dat deze campag ne juist een reden is om niet naar Zeeland te gaan. Uiteindelijk won CSW de pro vinciale voorronde. Deze groep gaat door naar de achtste fi nale. Jeugddebat Zo levendig als het debat 's och tend was, zo saai was het in de middag. Toen stonden deelne mers aan de voorronde van het Nationale Jeugddebat tegen over provinciale politici Het Nationale Jeugddebat wordt georganiseerd door de nationale jeugdraad en staat open voor in dividuele deelnemers. Slechts achttien jongeren hadden zich aangemeld en zij stonden tegen over zes professionals. De pro vinciale politici slaagden er nauwelijks in het debat met de jongeren levendig en open te houden. Uiteindelijk zijn der tien deelnemers uitgekozen om ergens dit voorjaar te debatte ren in de Tweede Kamer met het nieuwe kabinet. OOSTBURG - Twee snelheidsremmende drempels in de Oranjestraat in IJzendijke worden binnenkort verwijderd. Dat deelde wethouder L. Wille van de gemeente Sluis mee na vragen van WD/Gemeentebelangen-raadslid W. Gijsel. Gij- sel vroeg Wille deze week om opheldering, omdat de wethou der zou hebben beloofd dat de drempels voor 1 januari 2003 zouden zijn gesloopt. „Tot op heden is dat nog niet gebeurd", aldus Gijsel. De hobbel bezorgt zowel bewoners als weggebruikers veel overlast. Zelfs bij een snelheid van dertig kilometer blijken de remmers een bijna onneembare hindernis. Daardoor maken automobilisten regelmatig gebruik van het aanliggende fiets pad. Wille had goed nieuws voor de WD'er, maar plaatste wel een kanttekening: „De verkeersremmers in de Oranjestraat zijn niet te hoog. Dat wordt door veel mensen zo geïnterpreteerd, maar ze voldoen aan alle normen. Desondan ks worden ze ver wijderd. We hadden een financieel probleem, dat is nu opge lost. De opdracht tot verwijdering gaat deze week de deur uit." VLISSINGEN - Het scheepvaartverkeer op het Kanaal door Walcheren moet woensdag 29 januari rekening houden met oponthoud aan de zuidkant van de Keersluisbrug in Vlissin gen. Die dag moeten de deuren uit de sluis met een bok in een binnenvaartschip worden geladen. De doorgaande vaart is daardoor een aantal keren belemmerd. De werkzaamheden duren van zeven uur 's ochtends tot zeven uur 's avonds. De stremmingen duren telkens twee uur. TERNEUZEN-Op de kruising van deN61 en deTractaatweg vond gisterochtend rond elf uur een aanrijding plaats, waar bij twee auto's zwaar beschadigd zijn geraakt. Het ongeval ontstond toen een 79-jarige automobilist uit Terneuzen, die over de N61 richting Zaamslag reed, te laat in de gaten had dat zijn voorganger stilstond voor de verkeerslichten Daar door botste hij tegen achterkant van de auto van de 61-jarige man uit Hulst. Beide auto's zijn vernield, maar er vielen geen gewonden. ZIERIKZEE - Een 76-jarige man uit Zierikzee is in de nacht van donderdag op vrijdag in zijn woonplaats aangehouden wegens het rijden onder invloed van alcoholDe man viel even na drie uur op, omdat hij zonder helm op de brommer door de Sint Domusstraat reed Toen hij door de politie werd aange sproken, deed zijn adem een overvloedig gebruik van alcohol vermoeden. De Zierikzeeénaar werd voor een ademanalyse meegenomen naar het politiebureau. De test lukte echter niet, waarop een arts werd ingeschakeld voor het afnemen van een bloedproef. Daaruit bleek dat de bejaarde man bijna drie keer meer had gedronken dan wettelijk in het verkeer is toege staan. Hij kreeg een rijverbod van zeven uur opgelegd en een procesverbaal. GOES - Een 46-jange man uit Kapelle moest gisternacht zijn rijbewijs inleveren, nadat hij op de N289 bij Goes te hard had gereden. De politie klokte 140 kilometer per uur, terwijl daar een maximumsnelheid van 80 kilometer per uur geldt door Eugène Verstraeten HOEK - Het onttrekken aan de openbaarheid van de wegen op het recreatie-eiland De Braak man bij Hoek, is de nekslag voor de watersportvereniging Vrem dyck. Veel leden kunnen dan het terrein niet meer op. Bestuurslid H. Gericke van de zeilvereniging voorspelt dat in brieven aan de provincie Zee land naar aanleiding van het be roep dat De Braakman bij de provincie heeft aangetekend. De Braakman ageert daarmee tegen het besluit van de Ter- neuzense gemeenteraad dat de wegen openbaar moeten blij ven. Sinds De Braakman de slagbo men moet openhouden, is het aantal inbraken en insluipingen volgens het beheerdersechtpaar Verpalen schrikbarend toege nomen. Gericke stelt echter dat de cijfers die Verpalen noemt op geen enkele wijze zijn onder bouwd en ook niet te controle ren zijn. „Aan de hand van het nu gesuggereerde aantal zou de gehele camping de tientallen jaren voorheen geheel leegge stolen moeten zijn", stelt de zeilclub. „Er is nooit overmati ge criminaliteit geweest." Regeling Het gebruik van slagbomen zou de watersportclub geen pro bleem vinden, als voor hen een goede toegangsregeling kan worden getroffen. Zo'n regeling hadden de Braakman-beheer ders destijds toegezegd, als de zeilclub een aangespannen pro cedure zou afblazen. Dat ge beurde, maar de overeenkomst is nooit nagekomenDe club zag het aantal lidmaatschappen in de afgelopen jaren zakken van tweehonderd naar zestig. „De korte tijd dat de bomen ver plicht omhoog staan, is weer duidelijk een groeiende belang stelling voor de activiteiten van de vereniging", schrijft Geri cke. Omdat het gaat om familielid maatschappen, moeten in de praktijk tussen de honderdvijf tig en tweehonderd personen van het clubhuis gebruik kun nen maken. De beheerders van De Braakman willen echter al leen maar die leden een slag boompasje geven, die ook daad werkelijk een boot hebben liggen. Dat betekent dat bijna de helft van de leden geen toe gang krijgt. Gericke wijst erop dat de vereniging bestuursleden heeft die geen boot hebben en dus geen toegang krijgen. Ook een zeilinstructeur die de jeugd training geeft, vaarbakens zet, boeien legt en wedstrijden orga niseert, mag het terrein niet op. Want ook hij heeft geen boot Beheersbaarheid Volgens de zeilclub is er geen enkele reden om de leden de toe gang te weigeren. „Onze leden gedragen zich zoals het behoort, daar valt niets op aan te merken Onze leden veroorzaken ook geen onveilige situaties en ver- lonen geen crimineel gedrag." Volgens de zeilclub is er dan ook geen enkele reden om de leden de toegang te weigeren. Vanwege de onzekerheid voor de toekomst zegt het bestuur niet meer op een verantwoorde wijze onderhoud en vervan gingsinvesteringen te kunnen doen. „De enige bestaanszeker heid is onze onafhankelijkheid, vanwege de openbare weg", schrijft Gericke aan Gedepu teerde Staten. „Als u die zeker heid wegneemt bent u diegene die het bestuur noodzaakt om de vereniging op te heffen, tenzij voor een deugdelijke toegang gezorgd wordt. HOEK - Op de Lovenweg in Hoek is gistermiddag een 35-ja rige Antwerpenaar gewond ge raakt aan het hoofd bij een een zijdig auto-ongeluk. Een 44-jarige automobilist uit Mortsel (B) reed rond kwart voor vijf over de Lovenweg in de richting van de Noorddijk. Door onbekende oorzaak raakte hij de macht over het stuur kwijt, belandde in de berm en raakte in een slip.Vervolgens sloeg de auto over de kop en kwam ondersteboven op de weg te recht. Zijn passagier, de 35-jarige in woner uit Antwerpen, is met hoofdletsel naar het ziekenhuis in Terneuzen vervoerd. De auto raakte zwaar beschadigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 69