belasting dupeert personeel URS Breezers komen harder aan dan bier 11 Brugman Aandeelhouder houdt vertrouwen in Technopark Speelveld Triniteit schot in de roos Van verkrachting verdachte Sassenaar voorlopig vrijgelaten ederlandse opvarenden Belgische slepers niet langer grensarbeiders ude Goese larkeermeters aak gekraakt Co'fi deurloo zeeuwse almanak Leuk zc ZEEUWS-VLAANDEREN zaterdag 25 januari 2003 arWout Bareman ENEUZEN - Tientallen Ne- rlandse werknemers van de pe van Reddings- en Sleep- mst (URS) worden ernstig ge- :crd door het nieuwe Belas- verdrag tussen Nederland Belgic. Dat verdrag ging op 1 ari van dit jaar in. Tot hun ijstering worden de beman - igsleden van de URS-slepers kt gros heeft Terneuzen als nsbasis - niet langer be- iinvd als grensarbeider. Het hen 300 tot 600 euro netto maand. Het aspirant-Ka- trlid M. van Loon-Koomen BA) uit Ossenisse heeft de k inmiddels aangekaart bij itssecretaris Van Eijk van lanciën. Nederlandse URS-werkne- lopen, door de wetswijzi- m die voortvloeien uit het drag én vooral door het ver van de 'gedoogstatus' als asarbeider. belangrijke mpensaties mis, die de ver tollen in premies, ingehouden komstenbelasting en wegval- ide hypotheekaftrek moeten iffen. i de Nederlandse URS- ensen in november vorig jaar voorlopige aangifte over Jmoesten indienen, leek er geen vuiltje aan de lucht. relDonze en Jean-Pierre van ■el, woordvoerders van de ge- pateerde URS-werknemers Terneuzen: ,,Op dat moment sten we niet beter of we wer- nog steeds beschouwd als ensarbeider. Zo werden de eesten van ons immers al tien- llen jaren door de Belasting- ost behandeld. We begrepen rigens wel dat de dienst voor een uitzondering maakte, dat we naar de letter van de misschien niet helemaal die lus hadden. Maar het werd al jaren gedoogd. Sterker nog, Belastingdienst sloot bij het ngifteformulier al die jaren de brochure Grensarbeider We mochten ook een rode ker gebruiken, die je als jrRolf Bosboom grensarbeider voorrang garan deerde bi] de afhandeling. Het was uitgegroeid tot een verwor ven recht." Maar deze maand gooide de Be lastingdienst plotseling het roer om. URS-mensen, die aanklop ten bij het 'team Grensarbeid' met de vraag welke gevolgen de invoering van het nieuwe Belas tingverdrag nu precies voor hen had, kregen te horen dat zij niet kunnen rekenen op bijzondere privileges. Van Driel: „Het is een erg tech nisch verhaal, maar dat we die verworven rechten in één klap kwijjt zijn, is een feit. Je hebt daar wel je hele bestaan - het wonen, het leven, je gezin - op afgestemd. Nu we er de man vele honderden euro's per maand op achteruit gaan, is dat een enor me aanslag op je maatschappe lijke positie." Volgens Donze beseffen veel collega's nog niet precies hoe diep het mes snijdt. „En het gaat volgens ons om minstens zestig tot zeventig gedupeerden. En wie weetzijn het er nog wel veel meer. Er werken inmmers min stens zesduizend Nederlanders bij een Belgische baas." De URS-werknemers, die aan klopten bij de Belastingdienst in Roosendaal, verbaasden zich overigens over het gebrek aan kennis over het nieuwe verdrag bij de belastingambtenaren. Van Driel: „De wetswijzigin gen, waarin die compensatie zijn opgenomen, kon niemand boven tafel toveren." Ook bij de stichting Grensarbeid werden de URS-mensen niets wijzer. De gedupeerden krijgen - 'na een bombardement van mail- tjes'- nu wel steun van CDA'er Van Loon. Hoewel zij momen teel in de wachtkamer zit als Kamerlid, legde ze de zaak en kele weken geleden (toen nog als officieel Tweede Kamerlid) voor aan de staatssecretaris van Fi- nancién. „Ik heb de staatssecre taris gevraagd deze zaak zo snel mogelijk recht te trekken. An ders vallen deze mensen, die toch tientallen jaren probleem loos werden beschouwd als grensarbeider, volledig tussen wal en schip. Dit moet echt di rect gecorrigeerd worden." Ze heeft inmiddels begrepen dat de zaak momenteel op het mi nisterie wordt bekeken. „Is de uitkomst niet bevredigend, dan leg ik mij daar zeker niet bij neer." SOES - Dieven hebben het ge- fgeld gemunt op de inhoud van oude type parkeerautoma- in Goes. Dat kost de ge uite handenvol geld. Reden de automaten vroegtijdig vervangen door een nieuwer, ir inbraakgevoelig type. rakers van parkeerautomaten :en hun werkterrein te heb- verlegd. Nu steeds meer le steden overgaan tot elek- usch betalen, wijken ladwillenden uit naar plaat- zoals Zierikzee, Bergen op «n en Goes, waar nog steeds muntgeld moet worden be- &ld. Goes telt momenteel 85 fcrkeerautomaten. De meeste van een nieuw type, dat *d bestand is tegen krakers, •"c'nstaan er nog zestien oudere iplaren, die minder diefbe- «ndig zijn. Het afgelopen jaar ze geregeld opengebro- 5oes heeft geprobeerd de scha- itebeperken door extra staal- in op de automaten aan te togen en door ze vaker te le gestolen geld en het herstel de automaten hebben in- 1 gezorgd voor een fctenpost van in totaal 42.000 Om dat bedrag niet nog ^der te laten oplopen, worden ^zestien automaten al op korte tonijn vervangen, terwijl dat 'Mvankehjk pas in 2004 zou geuren. De nieuwe automa- betekenen een investering 147.000 euro. De gemeente rad moet daar, via een begro- ^gswijziging, nog mee instem- Het basket- annex voetbalveldje aan de Terneuzense Dokweg wordt bijna dagelijks intensief bespeeld. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Het basket- annex voetbalveldje aan de Terneuzense Dok- weg voorziet in een behoefte. In de drie maanden dat het van een ijzeren omhei ning voorziene speelterreintje er ligt, ging nauwelijks een dag voorbij of het veld werd intensief bespeeld. De bewoners van de wijk Triniteit, de vroegere Bomenbuurt, voelden zich vroeger nogal eens in de steek gelaten door het gemeentebestuur. Maar de be woners van de wijk worden tegenwoor dig redelijk in de watten gelegd. Het zal nog wel een jaartje of twee duren voor alle nieuwe woningen zijn afgebouwd, maar de gemeente werkt al hard aan de aanleg van speelvoorzieningen. Het van een behoorlijke omheining voor ziene basket- en voetbalveld trekt al jongeren uit heel Terneuzen, heeft se cretaris B de Krijger van de Stichting Culturele Activiteiten Schelpenhoekje (SC AS) geconstateerd „Het veldje wordt goed gebruikt door de oudere jeugd. Ook aan de kleintjes wordt gedacht. Het speelterreintje aan de Tamarindestraat wordt opgeknapt. De werkzaamheden liggen momenteel stil, maar in het voorjaar worden enkele opgeknapte en nieuwe speeltuigen op het veldje geplaatst", weet De Krijger- Een woordvoerder van de gemeente Terneuzen bevestigt diens woorden, maar weet nog niet precies wanneer speelvoorzieningen worden opgele verd. foto Charles Strijd „Naast die in de Tamarindestraat worden nog drie speelpleintjes ingericht bij de nu bestaande woningen aan de westkant. Daarnaast zullen in de loop van het jaar ook speeltoestel len worden geplaatst in de groene zones tussen de nog te bouwen wonin gen. De bedoeling is dat de jongste bewoners direct in de woonomgeving buiten kunnen spelen op speciaal op hun, in overleg met hun ouders te bepa len, behoeften ingerichte speelterrein- tjes." door Raymond de Frel TERNEUZEN - Razend popu lair, maar ontzettend duur. Dat is de voornaamste conclusie uit een steekproef onder Zeeuws- Vlaamse jongeren over de uit werking van mierzoete mix drankjes als Bacardi Breezer, Smirnoff Ice en Passoa Orange. Net limonade, luidt het oordeel. Maar dan met alcohol. Hierdoor extra gevaarlijk? Daarover zijn de meningen verdeeld. Internist Albert van der Wiel van het Meander Medisch Cen trum in Amersfoort deed onder zoek naar de uitwerking van al lerlei fruitachtige mixdrankjes. Hij kwam tot de conclusie dat deze drankjes het alcoholpro millage twee keer zo snel verho gen dan bijvoorbeeld bier en wijn. De Stichting Alcoholpreventie (STAP) vindt mede daarom dat mixdranken uit de schappen van de supermarkt moeten ver dwijnen. Te riskant voor jonge ren. meent STAP „Jaaa!", brult een tiental brug klassers van het Zwincollege in Oostburg, als antwoord op de vraag of bij hen drankjes als Bacardi Breezer bekend zijn. „Maar je gaat toch geen acht breezers achter elkaar drinken? vraagt de dertienjarige brug klasser Marieke Ruytenburg uit Schoondijke zich namens de he le groep af. „Ja, ik heb ook wei eens zoiets gedronken. Zomaar eentje hoor, gewoon thuis, in het weekend of op een feestje. Het is inderdaad net limonade, maar je merkt echt wel dat er alcohol in zit." Marnix Ruben (16) uit Terneu zen en Tim Langen (17) uit Axel hebben een uitgesproken me ning over de zoete mixjes. „Wij Advertentie VAN 12.00 TOT 18.00 UUR KEUKENS BADKAMERS Hulst, Absdaalseweg 19 ^meer informatie bel gratis: 0800-0234560, of kijk op wv /w.brugman.nl Michel, Angelique en Davey drinken regelmatig een Breezer. foto Wim Kooyman vinden het slettendrankjes. Drinken we dus nietwant dat is slecht voor ons imago", aldus de in een t-shirt van punkband De Heideroosjes gehulde Ruben. „Als je veel van dat spul drinkt, kan het volgens mij wel gevaar lijk zijn. Het bevat net zoveel al cohol als bier, maar het drinkt veel makkelijker weg. Het is trouwens wel ontzettend duur! Josine Roost (16) uit Terneuzen weet als geen ander wat voor ef fect de mixdranken kunnen hebben. Niet uit eigen ervaring, maar ze heeft een tijdje in een horecagelegenheid gewerkt. „Dan zie je mensen in een korte tijd zeven flesjes Smirnoff drin ken. Dan weet je gewoon dat het op een gegeven moment fout gaat", vertelt ze. Ze nuttigt zelf ook weieens een mixje, maar dronken zal ze er niet snel van worden. „Ik houd het meestal bij één drankje. Daarna drink ik meestal iets anders, want dat Breezer-spul vind ik veel te zoet." Het is ook heel erg slecht voor je tanden, weet Jori Herrebout (17), atheneumleerling van het Terneuzense Zeldenrust-Steel- antcollege. „Als je veel van dat spul hebt gedronken, doen je tanden de volgende ochtend ontzettend pijn. Er zit immers gigantisch veel suiker in Zijn klasgenoot Benjamin Boe- rebach onderstreept het ver schil tussen een biertje en mix drankje. „Mixjes drink je een stuk makkelijker weg dan bier En je krijgt er minder snel een opgeblazen gevoel van. dus ga je maar door. Weet je wat ik ook zo vreemd vind? Je kan het overal krijgen, ongeacht hoe oud je bent. Dat is juist zo gevaarlijk, bijvoorbeeld voor dertien- of veertienjarigen. Die hebben meestal nog niet echt veel erva ring met alcohol." door René van Stee SCHOONDIJKE - Het faillise- ment van Prolion heeft een zwa re wissel getrokken op bedrij venterrein Technopark in Schoondijke. Door het vertrek van de melkrobottenfabrikant liep de werkgelegenheid op het terrein van de voormalige land bouwschool terug van ruim honderd naar een kleine vijfen twintig arbeidsplaatsen. Tot op heden is nog geen nieuwe bedrijvigheid aangetrokken Volgens aandeelhouder K van de Vijver, tevens voorzitter van de bouwcommissie van het Technopark, verandert die situ atie binnenkort drastisch om dat Hydrauvision uit Schoon dijke, gespecialiseerd in hydraulische constructies, zich in april op het terrein vestigt „Hydrauvision is op de huidige locatie aan de Havenweg uit haar jasje gegroeid. We zijn nu druk bezig een loods om te bou wen waarin het bedrijf straks van start gaat. Ik ga er van uit dat deze facelift en de toename van de bedrijvigheid (45 ar beidsplaatsen) op termijn ook leidt tot een grotere aantrek kingskracht van het park", al dus Van de Vijver. Hij gaat er verder van uit dat de eerdere voorziene uitbreiding van de huidige vier hectare be drijfsterrein met eenzelfde op pervlakte voorlopig van de baan is. Vaste stek De bedrijven die momenteel een stek hebben op het terrein zijn WWT (wind- en watertechnolo gie), Swilion Academie dat in het logeerhuis van het park huisvesting verhuurt aan stu denten van de Hogeschool Zee land in Vlissingen en Techno park Zeeland BV dat het terrein beheert. Van de Vijver erkent dat het aantrekken van nieuwe bedrij vigheid moeizaam verloopt. Dat komt volgens hem vooral omdat het vertrek van Prolion arg waan wekte. „Zo zorgden hun verwaarloosde opstallen niet bepaald voor een vrolijk plaatje. Het vertrouwen in het project nam hierdoor bij andere ondernemers uiteraard niet toe", legt Van de Vijver uit. Toch staat de moeizame gang van zaken volgens hem niet op zichzelf. Als voorbeeld noemt hij de Axelse Vlakte bij West- dorpe, waar al jarenlang op nieuwe bedrijvigheid wordt ge wacht. Daarnaast wijst hij de huidige slechte economische toestand als boosdoener aan. „Tel daar de matige infrastruc tuur bij op -een belangrijke re gionale verkeersader als de N61 had al lang heringericht moeten zijn- en het plaatje is compleet Overdracht Bij de overdracht van het Tech nopark in augustus 2000 mikten de initiatiefnemers op vijfhon derd nieuwe hoogwaardige technologische arbeidsplaat sen. De samenbundeling van bedrijven die zich vooral bezig houden met landbouwmechani - satie, windenergie en klein- en detailhandelsautomatisering moest hiervoor zorgen. On danks de valse start door Prolion is die doelstelling nog steeds niet losgelaten. Van de Vijver weet bijna zeker dat het alsnog komt tot de voorziene - en broodnodige- impuls van de werkgelegenheid in streek. Ook de bijna drie miljoen euro die de provincie, de Europese Unie en de aandeelhouders in het initia tief staken noemt hij geen weg gegooid geld. „De komst van Hydrauvision is een eerste stap in de goede rich ting. Verder ben ik er van over tuigd dat er nu zeker driehon derd man op het terrein had rondgelopen als we meteen een goede start met het Technopark hadden gemaakt. Die weten schap sterkt mij in mijn vertrou wen." ■m door Jan-Jaap Broekhuysen DEN HAAG - Een 37-jarige Sassenaar die onlangs door de rechtbank in Middelburg tot anderhalf jaar onvoorwaarde lijke gevangenisstraf is veroor deeld wegens verkrachting, is gisteren door het gerechtshof in Den Haag vrijgelaten. Het hof ontsloeg de man, die ontkende, uit voorarrest omdat de behandeling van zijn hoger beroep werd uitgesteld tot deze zomer: het hof wil dat het slachtoffer wordt gehoord. Zij is al terug naar haar vader land Tsjechië Er zal getracht worden haar op te sporen. Het slachtoffer moet ook gehoord worden in de zaak tegen een twintigjarige mede verdachte wiens zaak nog loopt bij de rechtbank in Mid delburg. Samen met deze jongeman zou de 37-jarige Sassenaar de Tsje chische 's nachts straat hebben verkracht, nadat ze haar al eer der zouden hebben benaderd in een Ierse pub. Dat was op 23 maart vorig jaar Volgens de jonge vrouw werd ze hinderlijk gevolgd door de twee toen ze naar huis ging. Oplopen Eerst had ze nog mensen gevon den die met haar wilden 'oplopen', maar toen ze het laatste stukje naar haar woning weer alleen was, zou ze als nog door het tweetal zijn ver kracht. Bij de rechtbank in Middelburg eiste de officier van justitie in oktober drie jaar cel. Ook de rechtbank achtte de verdachte toen schuldig Hij kreeg uiteindelijk twee jaar cel, waarvan een half jaar voor waardelijk. De verdachte ging in beroep bij het Haagse ge rechtshof omdat hij ontkent. Ook zijn twintigjarige Sasse kennis ontkent. Deze man was al op vrije voeten Hij werd eerder onder bepaalde voorwaarden uit voorlopige hechtenis geschorst zodat hij voorlopig zijn baan kon behou den. Het is de bedoeling dat de zaak tegen de 37-jarige Sassenaar op 23 juni wordt voortgezet. Advertentie Een eigentijdse kijk op Slapen woon- en slaapadvies Haringvlietplein Vanuit de Zeeuwse samenle ving is fors gereageerd op het verzoek van deze krant om persoonlijke herinneringen aan de watersnoodramp op papier te zetten en in te zen den Daar zijn veel aangrij pende verhalen bij, maar ook aandoenlijke bijdragen. Zo berichtte een oud-in woonster van Vlissingen over de situatie bij haar thuis, waar de ouders een groente- en fruitzaak hadden aan de Kleine Markt. 'Toen mijn moeder 's morgens als eerst wakker werd, deed ze samen met mijn kleine broer tje de gordijnen open van de woonkamer op de eerste eta ge boven de winkel. Ze schrok heel erger stond be neden in de straat wel twee meter water. Mijn kleine broertje troostte haar en zei: Mamma, wat leuk, nu wonen we ook eens aan de boulevard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 67