Port Zélande lift mee met project Lachen zolang het haar nog gegund is PZC PZC Goese politie houdt tappers in de gaten O Speelboerderij voor herfstvakantie open Goes vervangt inbraakgevoelige automaten 13 eer kans op subsidie als borstelbaan onderdeel wordt van Nieuwe Haven plan Dronken bromfietser aangehouden Ongevallen bij verkeerslichten Auto gestolen in Vlissingen Nieuwe deuren voor sluis Diefstal uit bedrijfsauto's Hardrijder levert rijbewijs in Üedingbeurs iiGrijpskerke "Tl Mobiele tentoonstelling over wederopbouw na watersnoodramp zaterdag 25 januari 2003 inrAli Pankow RIKZEE - Marina Port Zé- ie aan de Brouwersdam zou in aanmerking komen reen Europese subsidie voor lie naar en verwezenlijking een oplossing ter vervan- jjgvan antifouling op schepen irenzoutwatermilieu. t mogelijkheden om als on sneming mee te delen uit deze jopese subsidiepot zijn ech- rzeer beperkt. De kansen voor inna Port Zélande zouden iizienlijk vergroten als studie :i»uw van de nieuwe aanpak tderdeel vormen van het pro- et Boulevard Nieuwe Haven ierikzee van de gemeente ehouwen-Duiveland. provincie dringt er bij de ge ënte op aan dit verzoek als nra onderdeel op te nemen in Europese subsidie-aanvraag de zogeheten pot Maya 2. De jrincie zou graag zien dat nna Port Zélande het karwei n uitvoeren omdat de hele nautische wereld zit te wachten op een doorbraak op het gebied van anti-aangroei methodes voor zout water. De gemeente is bereid aan dat verzoek te voldoen. Marina Port Zélande fungeert in dat geval als onderaannemer voor de ge meente Schouwen-Duiveland. Het betreft dan in feite een sa- me».werking op papier die vol gens wethouder G. van de Vel- de-de Wilde voor de gemeente geen extra werkzaamheden op levert. Daar op Europees niveau hoge prioriteit wordt toegekend aan dit project gaat de gemeente ervan uit dat dit onderdeel geen nadelig effect zal hebben op de bijdragen voor het project Bou levard Nieuwe Haven Zierikzee zelf. Het Boulevard-project voorziet in een drastische herin richting van de Nieuwe Haven met onder meer een luxe wan delpromenade, eenrichtingver keer, een aanlegpunt voor rond vaartboten in combinatie met een overslagpunt voor stuks- goed en het drastische terug- »rRolf Bosboom MES - De Goese politieteams Kiden onverminderd toezicht p de binnenstad, vooral in de xhtelijke uren van het week- hde als het uitgaansleven op olie toeren draait. De agenten lorden op allerlei manieren in set, ook op de fiets en te sard. it het werkplan dat de drie urns hebben opgesteld voor dit r, blijkt dat de politie geen i terugneemt als het gaat om gengaan van geweld op straat, incidenten doen zich vooral in de vrijdag- en zaterdag- icht., als Goes hét uitgaans- utrum voor de regio is. De rlast op donderdag, als het Spavond en stapavond voor hidenten is, neemt toe. brengen van het aantal parkeer plaatsen. De aanvraag van Marina Port Zélande betreft een scheepsvariant op de bekende autowasstraat. Met die speciale borstelbaan kunnen aangroei- sels van scheepskielen worden verwijderd. Sinds het gebruik van antifoulingmiddelen in 2001 werd verboden, wordt drastisch gezocht naar alterna tieven. Er zijn goede verwach tingen dat een borstelbaan voor boten de aangroei van algen en pokken op de scheepshuid zou kunnen tegengaan Tijdens de 'beruchte' uren is er intensief toezicht van de politie. Nieuw is dat er ook zaterdag overdag wordt gesurveilleerd. De inzet van het succesvolle biketeam (agenten op moun tainbikes) en de bereden politie, die beiden recent werden geïn troduceerd, wordt voortgezet. Er vindtzeker twee keer een in tensieve controle plaats in de nacht van vrijdag op zaterdag. Daarbij wordt gelet op zaken zoals gordelplicht en alcoholge bruik. Nieuw in het werkplan is de controle op het waterverkeer. Het werkplan van de politie wordt donderdag 30 januari be sproken in de raadscommissie middelen van de gemeente Goes. De bijeenkomst wordt ge houden in het stadhuis aan de Grote Markt in Goes en begint om 19.30 uur. ZIERIKZEE - Een 76-jarige man uit Zierikzee is in de nacht van donderdag op vrijdag in zijn woonplaats aangehouden wegens het rijden onder invloed van alcohol. De man viel even na drie uur op, omdat hij zonder helm op de brommer door de Sint Domusstraat reed. Toen hij door de politie werd aangesproken, deed zijn adem een overvloedig gebruik van alcohol vermoeden. De Zierik- zeeénaar werd voor een ademanalyse meegenomen naar het politiebureau. De test lukte echter niet, waarop een arts werd ingeschakeld voor het afnemen van een bloedproef Daaruit bleek dat de bejaarde man bijna drie keer meer had gedronken dan wette lijk in het verkeer is toegestaan. Hij kreeg een rijverbod van zeven uur en een proces verbaal. TERNEUZEN-Opde kruising van de N61 en de TVactaatweg vond gisterochtend rond elf uur een botsing plaats waarbij twee auto's zwaar beschadigd zijn geraakt. Het ongeval ontstond toen een 79-jarige automobilist uit Ter- neuzen die over de N61 richting Zaamslag reed, te laat in de gaten had dat zijn voorganger stil stond voor de verkeerslich ten. Daardoor botste hij tegen achterkant van de auto van die 61-jarige man uit Hulst. Beide auto's zijn vermoedelijk ver nield, maar er vielen geen gewonden, Rond kwart voor een deed zich op de N59 ter hoogte van Zie rikzee een vrijwel identiek ongeval voor. Hier was het een twintigjarige automobilist uit de gemeente Schouwen-Dui veland die achterop een 24-jarige man uit de gemeente Noord-Beveland botste toen die laatste afremde voor de ver keerslichten. Ook hier was de materiële schade groot. VLISSINGEN - Een personenauto is gistermorgen tussen 10.00 uur en 11.00 uur is een gestolen in Vlissingen. De auto stond geparkeerd op de Gildeweg Het betreft een zwarte Volkswagen type Vento met het kente ken HD-HV-66. De waarde van de auto is niet bekend. VLISSINGEN - Het scheepvaartverkeer op het Kanaal door Walcheren moet woensdag 29 januari rekening houden met oponthoud aan de zuidkant van de Keersluisbrug in Vlissin gen. Die dag moeten de deuren uit de sluis met een bok in een binnenvaartschip worden geladen. De doorgaande vaart is daardoor een aantal keren belemmerd. De werkzaamheden duren van zeven uur 's ochtends tot zeven uur 's avonds. De stremmingen duren telkens twee uur. GOES - In drie bedrijfswagens die geparkeerd stonden op de Koepoort in Goes is gistermiddag ingebroken. Uit twee be drijfswagens is een gsm weggenomen. Uit de derde auto wordt niets vermist. Wel werd de ruit van de auto vernield. GOES - Een 46-jarige man uit Kapelle moest gisternacht zijn rijbewijs inleveren, nadat hij op de N289 bij Goes te hard had gereden. De politie klokte 140 kilometer per uur, terwijl daar een maximumsnelheid van 80 kilometer per uur geldt. PorAli Pankow 3ERIKZEE - Ze heeft net een voor een toets over Over hel gekregen en de schriftelij- overhoring over geschiedenis ügook heel goed. Verder heeft ook al haar A- en B-zwemdi- rina behaald. Of die verwor- «heden haar in Azerbeidjan wden beschermen tegen de ■igabisten. een extremistische Kslimgroepering, valt te be vielen. Mariam Ismayilov is ienjaar. Ze zit in groep zes van inbare basisschool Binnen de «te in Zierikzee. Zij is ruim 'RIJPSKERKE - Peuterspeel- sal't Hummelhoekje in Grijps- wke houdt vrijdag 31 januari cin jaarlijkse speelgoed- en Wingbeurs. wbeurs wordt gehouden in de fcstandingskerk aan de Jacob Catsstraat van 19.00 tot 20.30 REDACTIE schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 «00 AB zierikzee lel (0111)454647 [ax: (0111)454657 E mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Pamke van Loon Al'Pankow Esme Soesman RudyBoogert (sport) Jntrale redactie Oostsouburgseweg 10 Röstbus 18 «30 AA vlissingen Jel: (0118) 484000 [ex: (0118) 470102 Email: redactie@pzc.nl 'NTERNET mvwpzc.nl 'mail: web@pzc.nl drie jaar geleden met haar ou ders en broertje Elmin naar Ne derland gevlucht. Ze kunnen nu elk moment worden terugge stuurd naar Azerbeidjan. „Ik wil graag dokter worden", zegt Mariam. Haar donkere oogjes twinkelen. Ze babbelt vrolijk in bijna perfect Neder lands. Werkwoordsvormen in de verleden tijd breken haar nog wat op. 'Ik blijfde', zegt ze bij voorbeeld. Ze lijkt vrolijk on danks het veel te grote pakket ellende dat al op haar smalle schoudertjes rust. „Ik ben weieens bang, maar op school word ik altijd snel blij als ik in de klas zit met de andere kinderen of met ze op het schoolplein ga spelen. Mijn vriendinnetje is Renata. Ze komt uit Brazilië, maar zij is geen vluchtelinge zoals ik, want haar vader is een Nederlander." Zo blij Mariam kan zijn, zo ter neergeslagen is haar moeder, Sharifa Asadova. Lange tijd koesterde ze hoop op een nieuw leven in Nederland. Sinds de brief van begin december waar in het COA hun uitzetting aan kondigt. is haar geestkracht weggeëbd. Zij is een overtuigd christen. In de kerstnacht van 1983 trouwde ze met Serdar Is mayilov. Hij is niet gelovig. Sha rifa is onderwijzeres, haar man bouwtechnisch ingenieur. Tot het uiteenvallen van de Sovjet unie in 1990 leefden ze met hun kinderen een gelukkig leven in de stad Bakoe. Vernederd Volgens Sharifa veranderde al les daar toen moslimextremis ten macht gingen uitoefenen Als vrouw met een christelijk geloof moest zij haar baan als onderwijzeres opgeven. De meest afgrijselijke gebeurtenis sen volgden elkaar op. Sharifa werd op straat door mannen uit gescholden, vernederd en mis handeld. Haar man moest onder dwang als technicus zijn werk opgeven en is korte tijd daarna als zelfstandig winkelier gaan werken. Een zwarte dag in hun leven werd 30 maart 1995 toen Sharifa's moeder in haar eigen huis door moslimextremisten werd doodgeslagen. De moeder was van Armeense afkomst. De aanblik van het verminkte li chaam van haar moeder was een traumatische ervaring. Het echtpaar diende een eis tot strafvervolging in, maar wegens gebrek aan getuigen onderna men de autoriteiten geen verde re actie. Om te voorkomen dat ze de hele dag loopt te tobben, verricht Mariams moeder Sharifa vrijwilligers werk op de school. Jaren geleden mocht ze zelf in haar land nog haar vak van onderwijzeres uitoefenen. foto's Dirk-Jan Gjeltema Mariam Ismayilov heeft het heel goed naar haar zin op basisschool Binnen de Veste. Op 10 oktober 1999 werd het huis van het echtpaar Ismayilov bezet door Azori-vluchtelingen uit Nagorno Karabach. „Ik ben toen heel bang geweest toen die mannen met zwarte baarden ons huis binnenkwamen. Toen ben ik onder de bank gekropen. Ze maakten een heleboel dingen in ons huis kapot. Daar denk ik nog weieens aan", vertelt Mari am. De lijst met verschrikkingen be vat meer en wordt in feite steeds langer. Enkele jaren geleden zijn ze naar hier gevlucht in een poging een nieuw en menswaar diger bestaan op te bouwen Sinds hun vertrek uit Azerbeid jan is de moeder van Serdar het ziekenhuis in geslagen door ex tremisten die het adres van haar zoon en zijn gezin willen heb ben. Het officiële ziekenhuis rapport bevestigt het toebren gen van zwaar lichamelijk letsel Sharifa huilt voortdurend als ze haar levensverhaal vertelt. „We kunnen nooit terug naar Azer beidjan. Daar weten ze ons di rect te vinden Zijzelf is voor kwaadwillenden direct te her kennen. Sharifa mist een deel van haar linkerarm. „Nee, niet door mishandeling Mijn moe der is ooit gevallen toen ze in verwachting was van mij ".luidt haar verklaring. Mariam hoort alle verhalen aan die bij de officiële instanties en bij de advocaat verteld moeten worden. Zij spreekt tenslotte veel beter Nederlands dan haar ouders „Zo'n meisje moet dan als tolk fungeren en dan is ze dus zomaar ineens een dag niet op school", zegt onderwijzer Mario Scheffers van Binnen de Veste. Scheffers heeft veel ervaring met onderwijs aan asielzoeker tjes. Hij heeft drie jaar lesgege ven in het aparte klasje dat obs De Kirreweie voor kinderen uit het AZC in Burgh-Haamstede had ingericht We waren vrij in de wijze van lesgeven totdat de inspectie zich ermee ging be moeien. Het bieden van rust en veiligheid aan die kinderen stond voorop", zegt Scheffers. Hij had veel moeite met het voortdurend weer plotselinge vertrek van de vluchtelingetjes. „In het begin werd ik er gewoon agressief van en uiteindelijk raakte ik overspannen Je moet jezelf wel een beetje afschermen om het vol te houden", zegt Scheffers over de soms schrij nende gevolgen van het vluchte- lingenbeleid. Uitzetting Toch maakt hij zich nu ook weer zorgen over de toekomst van Mariam. Ze kan van de een op de andere dag uit de opvang in het Huis van Nassau worden gezet. Advocatenkantoor Flos en Dieleman bepleiten nog een verblijfsvergunning voor dit ge zin op grond van klemmende re denen van humanitaire aard. „Maar ze hebben zoveel aanvra gen en misschien heeft de rech ter net zware hoofdpijn op de dag dat hij ons verzoek moet be handelen", verzucht Sharifa terwijl haar ogen alweer vol tra nen staan. Om niet de gehele dag te lopen tobben, heeft ze deze week het vrijwilligerswerk op de school van haar dochter weer opge pakt Zij helpt schoolassistente Marian Goudzwaard met aller lei werkzaamheden, zoals het sorteren van boeken, kopiëren en begeleiden van kinderen bij het groepslezen. En Mariam leert en lacht met haar klasge nootjes bij Binnen de Veste zo lang het haar nog gegund is. door Ali Pankow OUWERKERK - Nadat de wa tersnoodrampzuidwest-Neder land in 1953 zeer zwaar had ge troffen, kw am er toch ook weer de wederopbouw. Staatsbosbe heer en de Dienst Landelijk Ge bied (DLG) besteden in het ka der van de rampherdenkingen vooral aandacht aan dat aspect van de wederopbouw door mid del van een mobiele tentoon stelling. Deze presentatie kan vanaf eind maart gedurende een jaar op tal van locaties worden opgesteld Staatsbosbeheer en DLG heb ben er bewust voor gekozen de enorme drukte met herdenkin gen in februari te vermijden Omdat het in de presentatie ook vooral gaat om de periode na de Ramp komen zij pas in maart met de tentoonstelling naar bui ten. Bij de samenstelling ervan is ook medewerking verleend door de platformen voor na tuur- en milieuedecatie op Tho- len en Schouwen-Duiveland. De tentoonstelling bestaat uit zes panelen. Daarop wordt de situatie in beide gebieden tus sen de oorlog en 1953 gepresen teerd. De Ramp en de gevolgen daarvan worden in beeld ge bracht met luchtfoto's van en kele boerderijen bij Kerkwerve een dag, een jaar en vijf jaar na de Ramp. In het kader van de herverkavelingen komen ont- zilting, nieuwe boerderijen en aanleg wegen aan de orde Rui me aandacht krijgt ook de herbeplanting door Staatsbos beheer waaruit blijkt dat bijna alle bomen op Schouwen-Dui veland vijftig jaar oud zijn. Een ander onderwerp betreft de lit tekens en herinneringen aan de Ramp zoals de kreken in Ou- werkerk Op het laatste paneel komen de huidige werkzaamhe den in het kader van de landin richting aan bod Verbeterd Via de tentoonstelling willen Staatsbosbeheer en DLG laten zien dat er na de ingrijpende Ramp op het platteland ook veel is verbeterd en dat de beide or ganisaties nog steeds via land inrichting en beheer met de ei landen bezig zijn. De tentoonstelling wordt tij dens de boomfeestdag op woensdag 26 maart officieel ge presenteerd. Thema van de boomfeestdag is 'wederop bouw'. Voor de presentatie in het dorpshuis in Ouwerkerk is commissaris van de koningin W. van Gelder uitgenodigd Het is nog niet bekend waar de ten toonstelling exact komt te staan. Voorlopig is dat van maart tot 15 mei in het museum watersnood in Ouwerkerk en vanaf half mei tot eind juni in het Ecoscoop in Renesse. door Rolf Bosboom 's-HEER ARENDSKERKE - Nog dit jaar moet de speelboer derij in 's-IIeer Arendskerke opengaan. De familie Lokerse, initiatiefnemer van het project, hoopt de eikweervoorziening vóór de herfstvakantie in ge bruik te kunnen nemen. Het wachten is nu op de bouwver gunning, die inmiddels bij de gemeente Goes is aangevraagd. Marnus en Anne-Marie Lokerse hebben een fruitteeltbedrijf aan de Wissekerkseweg, met ver koop aan huis Gezien de min dere vooruitzichten in de sector hebben zij besloten de teelt van appels in te krimpen en zich meer te richten op intensieve fruitteelt, zoals aardbeien en pruimen. Als neventak willen zij, in de vrijgekomen fruitloods die voor een klein gedeelte op nieuw wordt opgebouwd, een speelvoorziening realiseren. De speelboerderij, die 't Klok- uus gaat heten, bestaat uit een groot klimtoestel van zes bij zes bij elf meter. Er komt een hore- cavoorziening met terras, zodat bezoekers wat kunnen drinken en na afloop ook eventueel iets kunnen eten. Aan de voorbereiding van de speelboerderij wordt al geruime tijd gewerkt. „Op zich zijn weer klaar voor Als de bouwvergun ning binnen is, gaan we aan de slag. zegt Marnus Lokerse door Rolf Bosboom GOES - Dieven hebben het geregeld ge munt op de inhoud van het oude type parkeerautomaten in Goes. Dat kost de gemeente handenvol geld. Reden om de automaten vroegtijdig te vervangen door een nieuwer type. dat minder inbraakge- voelig is. Krakers van parkeerautomaten lijken hun werkterrein te hebben verlegd. Nu steeds meer grote steden overgaan tot elektronisch betalen, wijken kwaad willenden uit naar plaatsen zoals Zierik zee, Bergen op Zoom en Goes, waar nog steeds met muntgeld moet worden be taald. Goes telt momenteel 85 parkeerautoma ten. De meeste ervan zijn van een nieuw type, dat goed bestand is tegen krakers Toch staan er nog zestien oudere exem plaren, die minder diefstalbestendig zijn. Het afgelopen jaar werden ze geregeld opengebroken. De gemeente heeft gepro beerd de schade te beperken door extra staalplaten op de automaten aan te bren gen en door ze vaker te legen. Het gestolen geld en het herstel van de automaten heb ben inmiddels al gezorgd voor een kosten post van in totaal 42.000 euro. Om dat bedrag niet nog verder te laten op lopen, worden de zestien automaten al op korte termijn vervangen, terwijl dat aan vankelijk pas in 2004 zou gebeuren. De nieuwe automaten betekenen een inves teringvan 147.000 euro. De gemeenteraad moet daar, via een begrotingswijziging, nog mee instemmen. foto Willem Mieras De oude parkeerautomaten, zoals hier in het Koepoortgebied, zijn geliefd bij inbrekers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 61