IAEA belegt spoedzitting Maleisische premier geeft Ashcroft les over terreur PZC pot Grote EU-landen proberen breuk over Irak te lijmen Actiegroep choqueert België met beelden over lot circusdieren Sleepboot slaat lek Tricolor sjechië heeft nog steeds geen nieuwe president Spaanse politie pakt zestien leden Al Qaeda Atoomagentschap wil kwestie Noord-Korea diplomatiek oplossen Anti-steek vest voor hulpverleners Deense politie doorzeeft bombeer Keniaanse minister dood bij crash Nestlé regelt claim met Ethiopië Bisschop sterft in gevangenis Clonaid levert geen bewijs NOG 8 DAGEN AXEL zaterdag 25 januari 2003 OOSTENDE - Een sleepboot ;in de Unie van Reddings- en Sleepdienst (URS) heeït door verkeerde manoeuvre een geslagen in een brand- pftank van de gekapseisde au- jorrier Tricolor. sleper wordt ingezet bij de «irbereidingen voor de ber- pg. Na de aanvaring lekten akele honderden tonnen dolie het water in. Er ont- üond een lang oliespoor, waar- uentallen zeevogels terecht pramen. Volgens een woord eerder van de URS was de shade aan de sleper groter dan :eaan het wrak. botsing werd door de bergers ikeledagen geheim gehouden, ras toen controlerende over- ieidsdiensten gisterochtend ;jeuwe oliesporen op het water untroffen, werd de aanvaring jevestigd. De sleper was gister avond nog steeds bij het wrak daar een werkponton van de gzamenlijke bergers Smit en 'jRS op zijn plaats te houden. Gouverneur R Breyne van ïest-Vlaanderen houdt er reke- agmee dat de olieresten mor- 33inde loop van de dag zullen aispoelen op de kust tussen Vistende en het Zwin Hi] heeft ji kustgemeenten gewaar- ifcuwd en de burgemeesters fcngend verzocht de olie zo selmogelijk te ruimen. KAAG - De tweede poging van Tsjechische parlement een lieuwe president te kiezen is Ook in de drie stemmingsron- iendie gisteren zijn gehouden, ireeg geen van de kandidaten «benodigde meerderheid. de eerste stemmingsronde ras de sociaal-democratische aid-premier Milos Zeman afge- nllen. De tweede en derde gin- tussen de 61-jarige oud- mmier Vaclav Klaus van de irvatieve Burgerpartij, en .'aroslava Moserova, de gema- 73-jarige senator. RTR orHenkvan den Boom URCELONA - De Spaanse po- itie heeft gisteren zestien ver- Kende leden van Al Qaeda "Pgepakt. 8ij een grootscheepse actie 'aaraan 140 politiemensen Keinamen, onder leiding van nderzoeksrechter Baltasar Sarzon, werden op acht plaat- in de provincies Barcelona iGerona invallen gedaan. %ns premier José Maria Az- gaat het om een belangrijke ®gst en staat Spanje hiermee "devoorste linies van de strijd het internationaal terro- De premier zei dat de ar- Stonten aanslagen aan het wbereiden waren met explo ten en chemische wapens, rinje heeft volgens de autori ten een belangrijke rol ge teeld in de voorbereidingen "deaanslagen op 11 septem- Een van de piloten zou kort fioor zijn gesignaleerd in een tital Spaanse badplaatsen, -der de naam Operatie Datil "wnde Garzon meteen na de blagen de jacht op terroris- t In totaal zitten nu 36 ^dachten in Spaanse gevan- ®issen. Onder hen Achmed phim, een van de leiders van financiële netwerk van Bin «den,dievorigjaar juli is gear ceerd. Tot op heden is nog ^nvan de verdachten voor de Citer geweest. ^alafista -en van de zestien opgepakten jngisteren overgebracht naar hdrid om daar te worden ver- Zij zouden lid zijn van de ^rijnse groepering Salafista, «weer nauwe banden met Os- bm Laden onderhoudt, ^beschuldiging tegen de zes- •enluidt dat ze allemaal lid zijn '.c s'apende cellen' die vanuit ••*n;e in actie komen als het ulj8' zouc*en °°k contact Cben met terroristen die on- ®pin Engeland en Frankrijk ^gearresteerd. Meerdere ver ben zouden een training gehad in een van de •Cpen van Bin Laden. GPD van onze redactie buitenland WENEN - Het bestuur van het Internationaal Atoomenergie Agentschap IAEA belegt op 3 februari een spoedzitting in We nen over het nucleaire program ma van Noord-Korea. Het IAEA stuurt zijn bevindingen door naar de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties, die op basis van de rapportage sancties te gen het bewind in Pyongyang kan uitvaardigen. Het is niet waarschijnlijk dat er daadwerkelijk strafmaatrege len komen, omdat China en Rus land daarvoor een stokje kunnen steken. Deze twee per manente leden van de Veilig heidsraad zijn traditionele bondgenoten van Noord-Korea. Ook de Verenigde Staten zijn geen groot voorstander van sancties. De Amerikaanse on derminister van Buitenlandse Zaken John Bolton zei gisteren tegen de Britse omroep BBC dat Washington naar andere, vreed zame middelen zoekt om tot een oplossing voor het conflict met Noord-Korea te komen. Het bewind in Pyongyang zei begin januari dat het sancties zou opvatten als een oorlogsver klaring. Noord-Korea zegde toen het verdrag over het niet- verspreiden en verwerven van kernwapens op en zette de waarnemers van het IAEA het land uit. Buurland Zuid-Korea maakte gisteren bekend dat het maandag een speciale gezant naar de noorderburen stuurt. Het gaat om Lim Dong-won. veiligheidsadviseur van presi dent Kim Dae-jung. Hij krijgt een brief mee van de president. Ook een naaste medewerker van de nieuwe president, Roh Moo- hyun, reist mee. Consessies Vertegenwoordigers van de twee Korea's hebben de afgelo pen dagen ook al over de ciisis overlegd, maar die gesprekken leverden weinig op. Een woord voerdervan de Zuid-Koreaanse delegatie zei dat Pyongyang geen enkele concessie wilde doen, tenzij er directe bespre kingen komen met Washington Bronnen in Brussel meldden gisteren dat de regeringen in Se oul en Pyongyang de Europese Unie als bemiddelaar in het conflict willen. De kwestie zou maandag aan de orde komen in een vergadering van de minis ters van Buitenlandse Zaken van de vijftien EU-landen Ook Rusland probeert via diplo matiek overleg bij te dragen aan het beëindigen van de crisis. De Russische president Poetin stuurde deze week onderminis ter Aleksandr Losjoekov van Buitenlandse Zaken naar Noord-Korea. Losjoekov sprak zes uur met president Kim Jong- il. Hij was de eerste belangrijke buitenlander die met Kim sprak sinds de ongerustheid over het Noord-Koreaanse kernwapen programma in december flink begon toe te nemen. De onderminister zei gisteren dat de Noord-Koreaanse rege ring Rusland ervan heeft verze kerd dat ze geen kernwapens ontwikkelt. Losjoekov vindt het overigens nog te vroeg om de kwestie rond Noord-Korea op het bordje van de VN-Veilig- heidsraad te leggen. Noord-Ko rea zou dat volgens hem opvat ten als een poging de druk op te voeren. ANP/RTR/AFP Een Amerikaanse infanterist neemt deel aan een oefening in Koeweit. De Amerikanen gingen gisteren door met de opbouw van hun troepenmacht in de Golfregio. foto Laura Rauch/AP van onze redactie buitenland WASHINGTON - De ministers van Buitenlandse Zaken van de vier EU-landen die in de Veiligheidsraad van de VN zit ten, komen maandag bijeen om over Irak te praten. De tot op het bot verdeelde EU hoopt op de vergadering tot een geza menlijk standpunt over de kwestie-Irak te komen. De grote Europese landen zijn zeer verdeeld over het beleid ten aanzien van het regime van Saddam Hoessein. Groot-Brit- tannië steunt de harde Ameri kaanse lijn. terwijl Duitsland en Frankrijk geen noodzaak zien om snel een oorlog tegen Irak te beginnen. EU-diplomaten maakten dui- delijk dat ze weinig heil ver wachten van het overleg. Vol gens hen zal een eventueel gemeenschappelijk standpunt hooguit inhouden dat de wa peninspecteurs meer tijd krij gen, zoals ze zelf willen. Hoofd Hans Blix van de wa peninspecteurs van de Ver enigde Naties rapporteert maandag aan de VN-Veilig heidsraad over de zoektocht naar massavernietigingswa pens in Irak. Blix en Mo hammed El Baradei van het Internationaal Atoomenergie Agentschap IAEA hebben her haaldelijk kenbaar gemaakt dat ze meer tijd nodig hebben om het werk in Irak naar beho ren te kunnen uitvoeren. De Amerikaanse onderminis ter van Buitenlandse Zaken John Bolton zei dat de Ameri kaanse regering het rapport van de VN-missie in Irak seri eus zal bestuderen. Maar de werkelijke kwestie is volgens hem niet wat de inspecteurs wel en niet hebben gevonden, maar of de regering in Bagdad zich aan de resoluties van de VN houdt. Bolton zei dat zijn regering beschikt over materi aal waaruit zeer duidelijk blijkt dat Irak wel degelijk massavernietigingswapens heeft. Hij liet weten dat Was hington de bewijsstukken 'op een geschikt moment en pas sende manier' zal presenteren. De Britse omroep BBC heeft informatie uit Iraakse handge schreven documenten die het land zijn uitgesmokkeld dooi de oppositie. Daaruit blijkt duidelijk dat Saddam er niet voor terugschrikt chemische wapens in te zetten als de Ame rikanen Irak aanvallen. In de papieren zou ook infor matie staan over onbemande onderzeeërs die schepen in de Golf kunnen aanvallen, inlich tingen over radarverkeer en bouwtekeningen van het pre sidentiële paleis. Duitse solda ten zijn gisteren begonnen met het bewaken van Amerikaanse kazernes in de Bondsrepu bliek. De inzet van de strijd krachten gebeurt op verzoek van de regering in Washington in verband met een mogelijke oorlog tegen Irak. De VS zijn bezig met de opbouw van een troepenmacht in de Golfregio, waarbij ook veel in Duitsland gestationeerde militairen wor den ingezet. ANP/DPA/RTR pagina 25: oorlogsdreiging Ashcroft antwoordde dat hij niet zo gelooft in het aanpakken van oorzaken en merkte op dat de daders van 11 september welgesteld en hoog opgeleid waren. Terrorisme is een aanval op de wet, zei de minister, en de oorlog tegen het terrorisme is bedoeld om de vrijheid en de mocratische waarden te be schermen. Mahathir gaf toe dat de aansla gen van 11 september ongewoon waren, omdat sommige van de daders welgestelde Saoediërs waren Maar blijkbaar koeste ren zij een grief, zei hij. ,,We moeten uitvinden wat hen be weegt." Mahathir zei dat Malei sië al 42 jaar strijd levert tegen terrorisme en daar succes mee boekt omdat het niet alleen de terroristen aanpakt, maar daar naast probeert 'de harten en geesten' van de mensen te win nen. Hij zei dat de Maleisische autoriteiten hadden vastgesteld dat veel van de mensen die terrorisme steunden waren ./A.®?uitgesloten van het staatsbur gerschap en het recht op grond bezit. Zij besloten dat te veran deren en 'zo werden bijna van de ene op de andere dag een mil joen burgers in het leven geroe pen', zei hij. Ahcroft en Mahathir kruisten de degens op de tweede dag van van onze redactie buitenland DAVOS - De Amerikaanse mi nister van Justitie John Ash croft heeft gisteren op het Eco nomisch Wereldforum in Davos een oproep aan de politiek en het bedrijfsleven gedaan 0111 sa men te werken in de oorlog te gen het terrorisme. Hij zei dat de VS zitten te springen om hulp van 'vrijheidslievende mensen die het recht steunen' om infor matie te vergaren over op han den zijnde terreurdaden. Premier Mahathir van Maleisië, die zich op het forum nadrukke lijk presenteert als de leider van de moslimwereld, bracht daar tegenin dat de ervaring van zijn land leert dat het naast alle druk en militaire middelen die rege ringen aanwenden om terreur organisaties op te rollen ook nodig is de oorzaken van terro risme weg te nemen. het Economisch Wereldforum, een jaarlijkse bijeenkomst van meer dan tweeduizend politici, vertegenwoordigers van het be- drijfsleven en wetenschappers. Mahathir waarschuwde de VS ook nogmaals voor een 'ver keerde aanval op Irak' Daarbij zouden veel onschuldige men sen omkomen, zei hij, mensen die 'heel ver weg wonen' van Tsjetsjenië, Afghanistan en an dere plaatsen waar terroristen hun basis hebben. AP LONDEN - Het ambulancepersoneel in Londen krijgt vestjes die hen moeten beschermen tegen aanvallen van lastige pati ënten. Dat zullen ze dragen tijdens inzetten met een hoog risi co, bijvoorbeeld in een probleemwijk. Het gaat om de eerste beschermende kleding voor paramedici in Groot-Bnttannië, meldde de Britse krant The Times giste ren De stap volgt op een golf van agressie tegen het ambulan cepersoneel. In Londen is er gemiddeld meer dan één aanval per dag op ie mand van de ambulancedienst- Dat resulteert veelal in gebro ken ledematen, steekwonden of andere verwondingen De vestjes beschermen ook tegen aanvallen met naalden. ANP KOPENHAGEN - De explosieven opruimingsdienst van de Deense politie heeft donderdagavond een verdachte teddy beer aan flarden geschoten. Op de knuffel, voor de deur van een pand van Jehova's Getuigen, zat een briefje met de tekst: 'als je me aanraakt explodeer ik. Ik ben een bom', zo maakte de politie gisteren bekend. Het bleek achteraf vals alarm te zijn, aldus een woordvoerder. ,,Er was niets dat er op wees dat het inderdaad om een bom ging." Uit voorzorg ontruimde de politie het pand in een voor stad van Kopenhagen. Zo'n tachtig Jehova's Getuigen moes ten het gebouw verlaten voordat de explosieven opruimings dienst het vuur opende. RTR NAIROBI - De Keniaanse minister van Arbeid, Ahmad Mo hammed Khalifis om het leven gekomen bij een vliegtuigon geluk gisteren in het westen van Kenia. De bewindsman zat samen met enkele collega's in een klein toestel dat kort na het opstijgen neerstortte, meldden Keniaanse radiozenders. Ook de piloot stierf bij het ongeluk. Drie ministers die ook in het toestel zaken, raakten zwaargewond. Zij verkeren in kri tieke toestand, zo hebben de autoriteiten gemeld. Ook enkele parlementsleden zouden gewond zijn geraakt. DPA/RTR ZÜRICH - Het Zwitserse voedingsmiddelenconcern Nestlé heeft een claim op Ethiopië geschikt In december vorig jaar kwam het concern onder zware druk te staan toen het 6 mil joen dollar eiste van het straatarme land, dat wordt geplaagd door hongersnoodNestlé liet toen weten het geld te zullen be steden aan voedsel. Afgesproken is nu dat Nestlé zijn claim verlaagt tot 1,5 mil joen dollar en dat dat bedrag direct beschikbaar komt voor voedselhulp. De claim dateert van 28 jaar geleden. Ethiopië nationaliseerde toen alle buitenlandse ondernemingen. RTR ARUSHA De Rwandese bisschop Samuel Musabyimana is gisteren op 46-jarige leeftijd overleden in Tanzania, waar hij in voorarrest zat in afwachting van het begin van zijn genoci deproces voor het Rwanda-Tribunaal. Dit heeft de griffie van het VN-hof in Arusha laten weten. De Anglicaanse ex-bisschop was al geruime tijd ziek. Tijdens de volkerenmoord in 1994 was hij werkzaam in Shyogwe, 40 kilometer van de Rwandese hoofdstad Kigali. De genocide, die 500.000 tot een miljoen mensenlevens eiste, speelde zich voor een deel daar af De man werd in 2001 gearresteerd in Kenia ANP TORONTO - Er komt geen be wijs voor de bewering van de firma Clonaid dat de baby 'Eve' is gekloond. Directeur Boisselier zei gisteren dat de ouders van het kind de baby uit de publiciteit willen houden en geen DNA-test toe staan.Ook Clonaid zal geen con tact meer met ze onderhouden, aldus Boisselier. Eve zou eind december zijn geboren met hulp van Clonaid. DPA door Pascale Thewissen BRUSSEL - De Belgische die renrechtenorganisatie GAIA, die in oktober 2000 opwinding veroorzaakte met weerzinwek kende beelden van mishandel de runderen op de veemarkten, choqueert België opnieuw. Dit keer gebeurt dat met opna men van vastgeketende olifan ten en psychisch gestoorde apen. Tussen 1995 en 2002 filmde GAIA met een verborgen came ra achter de schermen van acht tien kleine Belgische circussen en bij grote buitenlandse namen als het Russisch Staatscircus en het Cirque de Paris. Volgens GAIA-voorman Michel Vandenbosch is het niet alleen slecht gesteld met de dieren, maar ook met de veiligheid van de bezoekers. Depressief Een compilatie van de video beelden werd gisteren voor het eerst vertoond De acht minuten durende film laat onder meer giraffen in veel te kleine kooien zien en apen die aan één stuk door met het hoofd zitten te schudden. Volgens GAIA zijn de dieren depressief en apathisch als gevolg van jarenlange op sluiting. Het zien van dieren die kunstjes vertonen, die volgens GAIA vaak op een weinig zachtzinni ge manier zijn aangeleerd, geeft kinderen een volslagen ver keerd beeld van wilde dieren, vindt Vandenbosch. Hij wil de film als lesmateriaal overhandi gen aan scholen. Kwaliteitslabel Onder het motto 'Het circus is dolle pret, maar niet voor ieder een', begint de organisatie een campagne om wilde dieren uit circussen te weren. Onderdeel is een briefkaartenactie aan het adres van Vlaams minister van Dierenwelzijn Jef Tavernier Zijn voorganger Bert Anciaux stelde vorig jaar nog voor een kwaliteitslabel in te voeren voor circussen. Van dat plan is echter nog niets terecht gekomen. GAIA kwam in 2000 met schok kende beelden van veeboeren die hun runderen met stokken bewerkten. Het werd Vanden bosch niet in dank afgenomen. Hij werd bedreigd en kreeg poli- tie-bescherming. De boeren werden uiteindelijk door de rechtbank vrijgespro ken omdat hun privacy ge schonden zou zijn. Vanden bosch liet dan ook al weten dit keer geen aanklacht in te dienen tegen de dierenbeulen GPD Advertentie Stoppen met werken als u een kind krijgt... Wat betekent dat financieel? kindenstoppenmetwerken. SZW.nl Ruime keus uit onze toonaangevende meubelcollectie tijdens de winteropruiming. Duizenden euro's korting, uitsluitend bij Pot in Axel. i Elke zondag geopend van 13.00 tot 18.00 uur Nu kopen, over 12 maanden betalen zonder rente. Pot Nieuwendijk 89. Axel. Zeeuws-Vlaanderen. Telefoon (0115) 58 20 10 SieMatic keukenstudio Ie verdieping. A Stoutenbeek company Bezoek ons ook op internet: www.stoutenbeek.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5