torsele zet toch mes in cursussen De haan staat weer op de toren Dieven dol op Goese parkeermeters 11 lemeente effent voor bouw p De Schotsman Miniatuurstad wordt maatje groter Nighttrain heeft regels na schietpartij nog verder aangescherpt Politie blijft fors controleren tijdens stapavonden Goes ubsidie voor volwasseneneducatie moet volgens B en W geschrapt zeeuwse almanak Leuk BEVELANDEN/THOLEN zaterdag 25 januari 2003 «Filith Ramakers 1JSSINGEN - Miniatuur Wal den moet weer een perfect worden. Dat zegt S. van jsivijk, een van de eigenaren, wil er trots op zijn." gloednieuwe watertoren jviissingen, schaal 1 op 20, ltdt in april in het park ge- wtst en zal een van de hangers worden van het niieuwde Miniatuur Walche- Sinds september is Jac Voer- mans uit Zierikzee bezig met de watertoren. Hij legde de water toren vast op foto's en tekende hem na. Zijn watertoren heeft een hoog te van 1,75 meter en is van poly ester. De afwerking, zoals het schilderen, vindt de komende maanden plaats. „Straks is hij niet meer van de echte te onder scheiden", zegt Voermans. Van Rijswijk is tevreden over het re sultaat. Het park heeft ook nieuwe attracties nodig. „Soms loop ik door het park en denk: 'het is toch iets te mager wat we het publiek bieden'. Vandaar dat we al een tijdje druk bezig zijn om het op te knappen. Er moet meer te beleven zijn." Miniatuur Walcheren bereidt zich voor op het vijftigjarig be staan in 2004. „Daarop richten we ons. We werken naar dat hoogtepunt toe. We gaan vol gende maand een nieuwe speelattractie voor kinderen halen in Italië. Allerlei ideeën passeren de re vue om het vijftigjarig bestaan op te luisteren. „We gaan een poppenactie doen. Iedereen kan een miniatuur van zichzelf aan schaffen. De koper mag uitkie zen waar hij of zij wil staan in ons park. Bovenop de Arsenaal toren, bijvoorbeeld. We moeten dit plan nog verder uitwerken." Hij denkt ook aan een groots spektakel in 2004. Miniatuur Walcheren opende in 1954 voor de eerste maal zijn poorten. Het was bedoeld als een eenmalige herinnering aan de grote ver woestingen op Walcheren tij dens de Tweede Wereldoorlog. Walcheren had onder de bom bardementen in de oorlog geledenmaar ook door de inun datie. In 1944 zetten de gealli eerden het eiland onder water. Walcheren had rond 1953 de we deropbouw voltooid. „We wil len de inundatie van Walcheren naspelen in ons park. Dat kan met licht- en geluidseffecten", zegt Van Rijswijk. grMieke van der Jagt QNKENSZAXD - Het Bor- L>e college van burgemeester nvethouders houdt voet bij uk als het gaat om de subsidie «r volwasseneneducatie. gemeente Borsele wil die ibsidie geschrapt zien in de groting van het Samenwer- agsverband Welzijnszorg asterschelderegio. sivaren tegen die stopzetting, 6 name vanuit de deelnemers de cursussen kunstzinnige ïmmg bij het Centrum voor Kunsten in Goes, legt het daarmee naast zich er. In het beleid is er voor ge- jen om het karige geld voor luureducatie alleen nog aan onder de 21 jaar te be- den een raadsvoorstel dat don- rdag 6 februari wordt behan- id, houdt het college vast aan rier vastgestelde uitgangs- Bten. nhet einde van de jaren ne stig stelde de raad al vast dat iwasseneneducatie alleen ge- fadieerd wordt onder stren- voorwaarden. iirsussen 'cursussen moeten erop ge- tht zijn een minimaal niveau ui zelfredzaamheid te berei- atleiden naar deelname op de ibeidsmarkt of tenminste eni- smaatschappelijke relevantie bben. lecursussen kunstzinnige vor ming voldoen daar volgens het Borselse college geheel niet aan. Een andere, reden om de subsi die stop te zettërrwas-aan het einde van de vorige eeuw ook een fikse korting op de uitkering uit het gemeentefonds. Het Borselse college stelde zich de taak om te bezuinigen op het totale pakket voor volwasseneneducatie: behalve kunstzinnige vorming ook vor- mings- en ontwikkelingswerk. Daarvan zijn het Samenwer kingsverband Welzijnszorg en het Centrum voor de Kunsten in een vroeg stadium heheel op de hoogte gesteld. Cultuurmenu's Nadat de Culturele Raad van Borsele met de kleinst mogelij ke meerderheid de gemeente heeft geadviseerd alleen nog educatiegeld uit te geven aan leei'lingen van de Zeeuwse Mu ziekschool en de cultuurmenu's op de scholen, regende het brie ven bij de raadleden en de colle geleden. Deelnemers aan de cursussen kunstzinnige vorming wezen erop dat zij nu meer moeten gaan betalen voor een cursus dan cursisten uit de andere Be- velandse gemeenten. Omdat juist veel ouderen de cursussen volgen, komt de maatschappe lijke participatie van ouderen in gevaar. Ook vrezen deellnemers het verdwijnen van deskundig heid bij het Centrum voor de Kunsten. In het raadsvoorstel geeft het college van Borsele aan, wel de nog beschikbare ruimte voor volwasseneneducatie, ruim 4000 euro, beschikbaar te wil len stellen om het lopende cur susjaar af te ronden. De openba re vergadering wordt gehouden in de boerderij tegenover het ge meentehuis in Heinkenszand. Aanvang van deze vergadering 20 00 uur BMieke van der Jaqt AMPERLAND - De gemeen- Mad van Noord-Beveland Kt donderdag 30 januari euw een voorbereidingsbe- nemen voor het bestem- imgsplan dat voor De Schots in in Kamperland geldt, rader zo'n besluit kan de w van drie appartementen- plexen met elk acht appar- enten niet doorgaan aan de Otsmanweg. Ie bouw van de drie apparte- tenblokken was niet moge- binnen het bestaande be- Mningsplan voor het gebied zeker niet op korte termijn, pom koos de gemeente wl-Beveland. die het plan 'ei zag zitten .voor een verkorte paologische procedure. Die is -een mogelijk als het bestem- ;2gsplan nog geen tien jaar is. Het plan 'algehele her- -aing recreatiecentrum De ^otsman' dateert echter van 'H en de enige manier om het atóeem te omzeilen, is het ne- ivan een voorbereidingsbe- 1- Daarin verklaart de ge- Me dat ze van plan is het ~Üende bestemmingsplan te ;jzigen. fraad nam zo'n besluit in de •"uariraad van vorig jaar, Jar vanuit het bungalowpark Eerplaat kwamen nogal wat ■®waren binnen. De behande- 3?van die bezwaren kostte een ^boel tijd. Pas in de zomer Wvorig jaar kon de raad tot de ^elusie komen dat de bezwa- niet hoefden te leiden tot schrappen van de bouwplan nen. De verkorte procedure kon toen pas worden opgestart en hoewel de naam anders doet vermoeden duurt zo'n procedure meestal langer dan een half jaar. Het probleem is nu dat een voorbe- reidingsbesluit maar een jaar geldig is. De gemeenteraad moet dus opnieuw zo'n besluit nemen. Dat gebeurt tijdens de raadsvergadering die vanaf 19.30 uur in het gemeentehuis in Wissenkerke wordt gehouden. Het besluit geldt voor het ge biedje aan het water, ten westen van de plaats waar de Schots- manweg met een scherpe hoek om het bungalowpark Ruiter- plaat draait en ten zuiden van camping De Schotsman. De Willibrorduskerk in 's-Heerenhoek kreeg gisteren eindelijk zijn kruis terug; de haan volgde even later. foto Willem Mieras door Rob Paardekam 's-HEERENHOEK - Eindelijk zijn ze terug: het kruis en de haan van de Willibrorduskerk in 's-Heerenhoek. Ze moesten tijdelijk het veld ruimen voor de restauratie van het godshuis, maar sinds gisteren maken ze de toren weer com pleet. Het terugzetten was geen een voudige klus Het werd dan ook in twee delen opgesplitst. Aan het begin van de middag werd het kruis terug op de kerktoren gezet; later volgde de haan Volgens C. Rentmeester van het kerkbestuur is alles vol gens plan verlopen; sneller dan verwacht zelfs. „We begonnen om één uur en dachten dat we in het donker zouden eindigen", vertelt hij. „Maar we waren om half vier al klaar." Onder meer door de aanwezig heid van een grote kraan trok ken de werkzaamheden veel bekijks van de dorpsbewo ners. „Het zal goed zijn als de kerk straks weer uit de steigers is", liet één van hen zich ontvallen. De vrouw zal nog even geduld moeten hebben, want de werk zaamheden duren nog tot juni Binnenkort zakt de stel ling wel een stukje, zodat de ornamenten, de wijzerplaat en de wijzers kunnen worden teruggeplaatst. Dat gebeurt over zo'n anderhalve maand. Verder is het voeg- en metsel werk hersteld, is de natuur steen vervangen en hebben het leien dak en het houtwerk een grote beurt gekregen. Dit alles kostte zo'n half mil joen euro. Het grootste deel daarvan werd door het Rijk betaald. Bisdom Breda Ook het bisdom Breda, waar katholiek Zeeland onder valt, verleende een bijdrage. De Willibrorduskerk heeft lang op zijn opknapbeurt moeten wachten. Al sinds 1996 probeerde de plaatselijke parochie subsidie te krijgen, Dat lukte steeds maar niet, omdat andere ker ken hoger op het prioriteiten lijstje stonden. (Advertentie door Rolf Bosboom GOES - Dieven hebben het geregeld ge munt op de inhoud van het oude type parkeerautomaten in Goes. Dat kost de gemeente handenvol geld. Reden om de automaten vroegtijdig te vervangen door een nieuwer type, dat minder in- braakgevoeligis. Krakers van parkeerautomaten lijken hun werkterrein te hebben verlegd. Nu steeds meer grote steden overgaan tot elektronisch betalen, wijken kwaadwil lenden uit naar plaatsen zoals Zierikzee, Bergen op Zoom en Goes, waar nog steeds met muntgeld moet worden be taald. Goes telt momenteel 85 parkeerautoma ten. De meeste ervan zijn van een nieuw type, dat goed bestand is tegen krakers Toch staan er nog zestien oudere exem plaren, die minder diefstalbestendig zijn. Het afgelopen jaar werden ze gere geld opengebroken. De gemeente heeft geprobeerd de schade te beperken door extra staalplaten op de automaten aan te brengen en door ze va ker te legen. Het gestolen geld en het her stel van de automaten hebben inmiddels al gezorgd vooreen kostenpost van in to taal 42.000 euro. Om dat bedrag niet nog verder te laten oplopen, worden de zestien automaten al op korte termijn vervangen, terwijl dat aanvankelijk pas in 2004 zou gebeuren. De nieuwe automaten betekenen een in vestering van 147.000 euro. De gemeen teraad moet daar, via een begrotingswij- ziging, nog mee instemmen. door Edith Ramakers MIDDELBURG - Discotheek The Nighttrain in Middelburg is enkele jaren geleden overge schakeld op een strenger veilig heidsbeleid. Portiers moesten een vakdiploma hebben en de huisregels voor bezoekers wer den aangescherpt. Reden daar voor was dat het publiek zich 'minder gemakkelijk liet corri geren dan het publiek dat de eerste jaren de discotheek be zocht'. Volgens medewerkers van de discotheek heeft burgemeester K Schouwenaar van Middel burg verzocht een actueel vei ligheidsplan te overleggen. Dat verzoek is het gevolg van een schietincident dat 22 december tijdens een R&B-avond plaats vond voor de deur van de disco theek. Een bezoeker van The Night train raakte gewond. De burge meester reageerde door te be sluiten dat er in de discotheek het komend half jaar geen speci ale R&B-avonden meer mogen worden gehouden. In de discotheek is een camera circuit ingesteld. Ook is er handdetectie-apparatuur en moeten stappers door een me- taaldetectiepoort. Het loket heeft kogelvrij glas en de entreedeuren zijn met staal beslagen. Er is een intern tele fooncircuit en enkele verant woordelijken staan met elkaar in contact. Strenger Na het schietincident in Vlissin- gen in oktober bij discotheek Nationaal is de controle bij de entree 'nog eens strenger' ge worden. Gasten worden ge fouilleerd. In de huisregels staat dat bezoekers tenminste acht tien jaar moeten zijn. Het is ver boden om soft- of harddrugs te gebruiken of te verhandelen. Agressief gedrag is taboe, wa pens en voorwerpen die als wa pen kunnen worden gebruikt, worden afgepakt. Klanten in trainingsbroek en dronken gas ten komen er niet in, en als er niet wordt meegewerkt aan controle op drugs en wapens wordt de toegang eveneens ont zegd. The Nighttrain heeft in decem ber 2001 bij de politie het ver zoek ingediend om een legiti matiesysteem in te voeren. De bedoeling was om van de bezoe ker een foto te maken en de vin gerafdruk en irisgegevens vast te leggen. Het verzoek van The Nighttrain werd toen uit priva- cy-overwegingen afgewezen. De discotheek vraagt zich af welke maatregelen nog kunnen worden getroffen om de disco theek en omgeving veiliger te maken. De burgemeester zou het horecagebied kunnen aan wijzen als gebied waar preven tief wordt gefouilleerd. Een an der voorstel is om met collega horecaondernemers gele kaar ten uit te delen aan klanten die zich misdragen, Twee kaarten betekent uitsluiting van de ca fés. Burgemeester Schouwenaar heeft als reactie op zijn beslis sing de R&B-avonden te verbie den ook via e-mail reacties ont vangen. Er kwamen achttien negatieve en twee positieve mailtjes binnen in het stadhuis. Hij antwoordt de mailers en geeft uitleg waarom hij tot deze maatregel is overgegaan. Hij schrijft dat hij géén R&B- muziek in Middelburg verbiedt. „Overal in Middelburg mag naar hartelust R&B gedraaid en beluisterd worden. Als burge meester heb ik geen mening over R&B of welke andere muziek soort dan ook. Het zou natuur lijk te gek voor woorden zijn als ik mij met de muziekkeuze van mensen zou bemoeien." Schouwenaar verklaart dat hij de R&B-avonden heeft verbo den, omdat de politie heeft aan gegeven dat er tijdens zulke ge legenheden een kans op herha ling van een dergelijk incident is. pagina: 23 R&B is gewoon hot door Rolf Bosboom GOES - De Goese politieteams houden onverminderd toezicht op de binnenstad, vooral in de nachtelijke uren van het week einde als het uitgaansleven op volle toeren draait. De agenten worden op allerlei manieren in gezet, ook op de fiets en te paard. Uit het werkplan dat de drie teams hebben opgesteld voor dit jaar, blijkt dat de politie geen gas terugneemt als het gaat om tegengaan van geweld op straat De incidenten doen zich vooral voor in de vrijdag- en zaterdag nacht, als Goes hét uitgaans centrum voor de regio is. De overlast op donderdag, als het koopavond en stapavond voor studenten is, neemt toe. Tijdens de 'beruchte' uren is er intensief toezicht van de politie. Nieuw is dat er ook zaterdag overdag wordt gesurveilleerd. De inzet van het succesvolle 'biketeam' (agenten op moun tainbikes) en de bereden politie, die beiden recent werden geïn troduceerd, wordt voortgezet. Veel aandacht gaat dit jaar ver der uit naar het verkeer, aange zien het aantal ongevallen en gewonden weer een stijgende lijn lijkt te vertonen. Elk team verricht een minimumaantal controles op snelheid, negeren van rood licht, het dragen van de autogordel, verlichting en het dragen van de helm door bromfietsers Daarnaast vindt zeker twee keer, onder de naam 'InGoesUiteen intensieve con trole plaats in de nacht van vrij dag op zaterdag, 's Avonds wordt het inkomende verkeer gecontroleerd; 's nachts het ver keer dat Goes wil verlaten. Daarbij wordt gelet op zaken zoals gordelplicht en alcoholge bruik. Nieuw in het werkplan is de controle op het waterverkeer. Er komen geregeld klachten over boten en jetski's die te snel va ren. Het gaat daarbij met name om het Goese Meer en het deel van het Veerse Meer bij De Piet. Bij meldingen van overlast treedt de Goese politie op in sa menwerking met de waterpoli- tie. In Wolphaartsdijk gaat de poli tie verder met het project 'jeugdparticipatie', waarbij agenten in gesprek gaan met jongeren die overlast zouden veroorzaken, om hen bewuster te maken van hun gedrag In het vorige werkplan werden ook problemen gesignaleerd op de bovenbouw van twee basis scholen in de Goese Polder, waar een groep geregeld vernie lingen zou plegen en overlast zou veroorzaken. Er is nu inten sief contact tussen twee leden van het betrokken politieteam en de scholen in de wijk. Het werkplan van de politie wordt donderdag 30 januari be sproken in de raadscommissie middelen van de gemeente Goes. De bijeenkomst wordt ge houden in het stadhuis aan de Grote Markt in Goes en begint om 19.30 uur. De oudere parkeermeters in Goes, zoals deze in het Koepoortgebied, blijken minder bestand tegen dieven dan nieuwere exempla ren. foto Willem Mieras Vanuit de Zeeuwse samenle ving is fors gereageerd op het verzoek van deze krant om persoonlijke herinneringen aan de watersnoodramp op papier te zetten en in te zen den. Daar zijn veel aangrij pende verhalen bij, maar ook aandoenlijke bijdragen. Zo berichtte een oud-in woonster van Vlissingen over de situatie bij haar thuis, waar de ouders een groente- enfruitzaak hadden aan de Kleine Markt. 'Toen mijn moeder 's morgens als eerst wakker werd, deed ze samen met mijn kleine broer tje de gordijnen open van de woonkamer op de eerste eta ge boven de winkel. Ze schrok heel erg: er stond be neden in de straat wel twee meter water. Mijn kleine broertje troostte haar en zei: „Mamma, wat leuk, nu wonen we ook eens aan de boulevard."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 53