Unie kost Leen van Dijke de kop PZC PZC Religieuze partijen in Israël zijn het mikpunt van Shinui Nederland zadelt Kanaaleilanden op met kernafval Fiat-baas Agnelli laat zieltogend bedrijf na Middelburger slachtoffer van door hemzelf nagestreefde fusie te gast 25 januari 1953 zaterdag 25 januari 2003 door Harmen van der Werf Het klinkt hard, maar het is niet anders. ChrislenUnie- Kamerlid Leen van Dijke uit Middelburg is het slachtoffer geworden van een zelfgemaakt experiment. Hij was als fractie voorzitter van de Reformatori sche Politieke Federatie (RPF') één van de grote promotors van een samengaan met het Gere formeerd Politiek Verbond (GPV). Het is zijn politieke dood geworden. Woensdagavond laat zag Van Dijke de bui al hangen. De ChristenUnie zakte in progno ses op basis van de echte verkie zingsuitslagen van vier naar drie zetelsVan Dij ke wist wat er bij de vorige verkiezingen was gebeurd. Tineke Huizinga wist toen met voorkeurstemmen in de Tweede Kamer te komen en streefde zo het bekende Kamer lid Eimert van Middelkoop, van oorsprong GPV'er, voorbij De druiven waren indertijd zuur voor Van Middelkoop, net zoals nu voor Van Dijke. Ook hij moet, zo bleek donderdag uit een telefoonronde langs alle kiesdistricten, het veld ruimen voor de eerste vrouw op de ChristenUnie-lijst „Ronduit teleurgesteld", reageerde Van Dijke, in de wetenschap dat zijn politieke carrière in Den Haag voorbij is. Hij had het zich twee jaar gele den bij de samenvoeging van zijn partij, de RPF, en het GPV zo anders voorgesteld. De twee politieke groeperingen hadden gezamenlijk vijf Kamerzetels; drie voor de RPF en twee voor het GPV. „En", liet Van Dijke niet na te vertellen, „drie plus twee zullen straks zes of zeven zetels zijn." Inschatting Zijn inschatting van de wer vingskracht van de Christen- Unie is niet uitgekomen. Inte gendeel, drie plus twee bleek bij de verkiezingen van 15 mei 2002 vier te zijn en afgelopen woens dag ging daar zelfs nog één Ka merzetel vanaf. Het politieke experiment dat de Leen van Dijke (rechts) en GPV-leider Gert Schutte in feeststemming bij de geboorte van de ChristenUnie. foto Ed Oudenaarden/ANP ChristenUnie toch is, had wel degelijk kunnen slagen, als het CDA was doorgesudderd onder leiding van Jaap de Hoop Schef- fer, de huidige demissionaire minister van Buitenlandse Za ken. De protestants-christelijke achterban van de ChristenUnie stemt niet op een rooms-katho- liek als De Hoop Scheffer, maar wel - zo is gebleken - op zijn ge reformeerde opvolger Jan Peter Balkenende. De leiding van de ChristenUnie heeft dat vorig jaar niet doorge had. En als ze het had voorzien, was er ook weinig aan te doen geweest. Politiek heeft zo haar wetmatigheden. Ook Christen - Unie-kiezers stemmen strate gisch, als het aankomt op een tweestrijd tussen CDA en PvdA zoals bij de laatste verkiezin gen. Vorig jaar mei raakte de Chris tenUnie al zo'n 40.000 stemmen kwijt. Afgelopen woensdag gin gen er daar nog eens 36.000 van af. Dat is erg veel op een totaal stemmenaantal van ruim 204.000. Het is de vraag of de ChristenUnie het grote verlies alleen op het conto van de aan trekkingskracht van het CDA van Balkenende kan schuiven. De RPF en het GPV hadden elk hun eigen gezicht, de Christen- Unie moet dat nog krijgen. De RPF was sterk verbonden met de Evangelische Omroep (EO) en verenigde - wat heet - 'blije EO-christenen'. Het GPV was diep geworteld in de Gere formeerde Kerken Vrijgemaakt en trok met politiek degelijke voorlieden als Gerrit Schutte ook veel kiezers van buiten. Van Dijke hoorde echt thuis bij de RPF Hij deed het goed op te levisie. Bekend is zijn optreden bij disco'sin de verkiezingscam pagne van 1998. Hij trok ten strijde tegen het lawaai in die feestpaleizen, omdat jongeren daardoor later gehoorproble men krijgen. Zo'n actie was ty pisch Van Dijke. Het noeste Ka merwerk lag hem niet zo. Hij zocht liever het podium op als volksvertegenwoordiger. Hij zei dat ook: „Ik wil als Ka merlid in de eerste plaats volks vertegenwoordiger zijn." Dat werd hem niet altijd in dank af genomen, zoals zijn kruistocht tegen misstanden bij de douane. „De Van Dijke-show", noemde een PvdA-Kamerlid dat eens in een debat. Toch slaagde Van Dijke erin meer geld en perso neel los te krijgen voor de doua ne, want er was wel degelijk iets aan de hand. Homoseksuelen Minder plezierige herinnerin gen zal hij hebben aan een inter view in 1997 in het populisti sche weekblad Nieuwe Revu, waarin hij stelde dat homosek sualiteit geen grotere zonde is dan diefstal. Hij wilde daarmee in eigen kring begrip kweken voor homoseksuelen, omdat die vaak meer met de nek worden aangekeken dan dieven. Het kwam Van Dijke op een rechts zaak te staan, aangespannen door een organisatie van homo seksuelen. In hoger beroep werd hij uiteindelijk vrijgesproken. Vorig jaar maakte Van Dijke op een heel ander vlak naam. Hij diende met de PvdA een initia- tiefwet in om het weigeren van werk op zondag gemakkelijker te maken. Na eerst wat weer werk van het CDA in de Eerste Kamer - en vooral van werkge versorganisaties - haalde deze wet het. Het heeft hem niet mo gen baten. Gereedschapskist Zijn politieke carrière die in 1987 begon in de Provinciale Staten van Zeeland en die hem in 1994 in de Tweede Kamer bracht, is in elk geval voorlopig ten einde. Woensdagavond liet Van Dijke al weten: „Mijn gereedschapskist staat nog in de schuur." Verwijzend naar zijn vroegere beroep, timmer man. door Stuart Syvret Nederland is gevaarlijk voor mijn gezondheid en die van de andere bewoners van de Kanaaleilanden. Deze eilanden liggen vlak voor de Franse kust. Op ongeveer twintig kilometer van La Ha gue om precies te zijn. Daar staat een fabriek waar afval uit de kerncentrale in Bors- sele wordt opgewerkt. De voortdurende radioactieve lozingen in de lucht en zee die daarvan het gevolg zijn vor men een gevaar voor onze volksgezondheid. En het einde van de vervui ling is helaas nog niet in zicht. Want de kerncentrale in Borssele mag open blijven van de huidige Nederlandse regering. Dat betekent dat er nieuwe afspraken voor op werking van splijtstof zullen worden gemaakt met de fabriek in La Hague. Via een chemisch proces wordt daar plutonium en uranium uit het kernafval gehaald. Miljoenen liters radioactief afvalwater zijn het gevolg van het productieproces. Nederland scheept ons op met omvangrijke en gevaar lijke vervuiling. Ik vind dat immoreel. De Kanaaleilan den ondervinden geen enkel voordeel van de opwerking van nucleair afval, net als de meeste inwoners van Euro pa. Een beschaafd land als Nederland zadelt haar buren toch niet op met gevaarlijk afval? Het gedrag van de Neder landse regering is niet alleen immoreel, maar ook in strijd met internationale wetge ving. Het OSPAR-verdrag (in 1992 in Parijs en Oslo onder tekende overeenkomst, red.) verplicht ondertekenaars, waaronder Nederland, de best beschikbare technologie toe te passen en al het moge lijke te doen om vervuiling van het noordoostelijk deel van de Atlantische Oceaan te voorkomen. En die best be schikbare technologie is di recte opslag van kernafval, niet opwerking. De Kanaaleilanden zijn au tonome kroonkolonies van Groot-Brittannië, die door de Britse regering worden vertegenwoordigd in inter nationale aangelegenheden. Maar voor klachten over La Hague hoeven we bij daar niet aan te kloppen; de be ruchte opwerkingsinstalla- tie in Sellaf ield wordt name lijk geëxploiteerd door de Britse regering. We hebben daarom onze hoop gevestigd op de verdragspartijen van OSPAR om de radioactieve vervuiling door de Franse opwerkingsfabriek een h toe te roepen. Ik ben er d: ook erg teleurgesteld over dat Nederland klaarblijke lijk schending van dit be langrijke verdrag tolereer, ten faveure van de uitbater van de kerncentrale in Bors sele. Bezwaar In 1998 heeft de regeringvan Jersey stelling genomen te gen de radioactieve lozingen in La Hague. Ik roep de be volking en leiders van Ne derland op om dit officiële bezwaar van het bestuur van Jersey te erkennen en het OSPAR-verdrag te respec teren. Het is uw plicht alles wat mogelijk is te doen oi te voorkomen dat Neder lands kernafval milieuscha delijke vervuiling veroor zaakt buiten de landsgren zen. Stuart Syvret is parlements lid van Jersey (Kanaaleilan den) en president van het De partement van Gezondheii en Sociale Zaken Op de dag dat familieberaad plaatsvond over de toekomst van het Fiat-concern, overleed gisteren patriarch Giovanni ('Gianni') Agnelli op 81-jarige leeftijd. Hij iverd al geruime tijd behandeld voor prostaatkanker. Agnelli was een van de invloedrijkste zakenlieden van Italië, die in ruim dertig jaar de autofabriek van/de familie uitbouwde tot een wereldwijd opererend conglomeraat. door James McGonigal Fiat is vooral bekend als au tomerk, maar het is ook de naam van een omvangrijk con cern, dat actief is op tal van ter reinen. Ruimtevaart, cement, energie, verzekeringen, tele communicatie, supermarkten, voetbalclub Juventus, dagblad La Stampa - de lijst is schier ein deloos. Grootvader Agnelli, burgemeester van het even bui ten Turijn gelegen VillarPerosa, stichtte in 1899 Fabbricia Itali- ana di Automobili Torino. Kleinzoon Gianni trad in 1963 toe tot de bedrijfsleiding en werd in 1966 bestuursvoorzit ter. Onder Gianni ontwikkelde het familiebedrijf zich in hoog tem po. Fiat kocht andere merken op, zoals Lancia, Maserati, Alfa Romeo en Ferrari. Om minder afhankelijk te zijn van de auto markt, zorgde Agnelli ervoor dat het bedrijf belangen nam in allerlei takken van industrie en handel. Fiat werd het grootste concern van Italië, waar op het hoogtepunt enkele honderddui zenden mensen werkten, direct of indirect. Eén op de twee au to's in Italië was tot eind jaren tachtig een Fiat De overheid onderhield inni ge banden met de topman van 's lands grootste particuliere werkgever. Agnelli was gepokt en gemazeld in de Italiaanse po litieke cultuur, waarin bestuur, vakbonden, ondernemers en politieke partijen een ragfijn spel spelen. Prinses Agnelli keek ook over de lands grenzen heen. Als zcon van een Savoyaanse prinses, en zelf ge trouwd met een Napolitaanse prinses, beschouwde hij zich zelf als een man van de wereld. Hij vervulde functies bij inter nationale financiële instellin gen en in de internationale cul turele wereld. Het Witte Huis, het Elysee, het Kremlin, Dow ning Street: geen deur bleef voor Agnelli gesloten. Agnelli laat een dochter na, Margherita, die nimmer veel be langstelling toonde voor het fa miliebedrijf. Zoon Edoarda pleegde in 2000 op 46-jarige leeftijd zelfmoord. In 1997 is de gedoodverfde opvolger, neef Giovanni Alberto Agnelli, aan kanker overleden. Als autofabrikant raakte Fiat de afgelopen tien jaar ernstig in de problemen. Alleen Alfa Ro meo doet het goed Fiat voerde een ongelukkige modellenpoli- tiek, waardoor het bedrijf zelfs op de thuismarkt flink moest in leveren: nu is nog maar een op de drie Italiaanse auto's een Fiat. Zonder de divisie Fiat Auto zou het concern winst maken (con- cernverlies in 2002: twee mil jard euro). In 2000 sloot Fiat een deal met General Motors. De Amerikanen kochten 20 procent van de autodivisie, met de ver plichting uiterlijk 2004 de rest over te nemen. Door de proble men bij Fiat zou GM nu van de overeenkomst afwillen. Libië Agnelli was behendig in de fi nanciering van zijn concern. Na de oliecrisis van de vroege jaren zeventig verraste hij vriend en vijand door met de Libische dic tator Khadaffi in zee te gaan Libië verkreeg voor 415 miljoen dollar bijna tien procent van de aandelen. Begin jaren tachtig kocht Fiat de aandelen terug. Vorig jaar verschenen de Libiërs weer op het toneel. Zij kochten twee procent van de aandelen Fiat en 5,3 procent van de aan delen van voetbalclub Juven tus, waarmee zij na Fiat de tweede aandeelhouder van deze sportonderneming zijn. De familie Agnelli, die 34 pro cent bezit van de aandelen in het Fiat-concernmoet volgende week een besluit nemen over de toekomst van het bedrijf. Neef Gianni's jongere broer Umberto zou een tussenpaus kunnen zijn, tot kleinzoon Jacopo ('John') Elkann, die nu 24 is, het roer voor langere tijd kan overne men. Maar van wat voor bedrijf precies? Zonder autopoot is Fiat een veel anoniemer con cern in Italië dan het decen nia lang was onder Gianni Agnelli. GPD Verkiezingen Irsaël het huidige parlement van Israél Shas 17 Middenpartij 5 28 januari 2003 Oppervlakte21 121 km2 (zonder Golanhoogte en Oost-Jeruzalem) Bevolking: 6,2 miljoen Leger: 172.500 soldaten en 425 000 reservisten Religie joods 81% Werkloosheid in van de IIOE M beroepsbevolking 9,9 oveng 2% - moslim 14% christelijk 3% 1998 1999 2000 2001 2002' 1998 1999 2000 Israël BAliya 4 Ver. Torah Judaism 5 Nationaal Religieuze Partij 5 Democratische keuze 2 - Gesher 2 Shinui 6 Am Ehad 2 Herut 1 Israël Beiteinu 7 26 dec. 2 jan 2002 2003 Economische groei in van het BNP 1998 1999 2000 2001 2002' anp/alp door Ad Bloemendaal Israël omsmeden tot een mo dern Europees land. Dat is het doel van de 71-jarige Tommy Lapid en zijn partij Shinui (Ver andering). Daarvoor moet het land wel eerst worden bevrijd van de 'parasieten' die bezig zijn de economie te wurgen: voorop de tienduizenden orthodox-re ligieuzen die geen productief werk verrichten, maar leven van subsidies en kinderbijslag. Andere mikpunten van Shinui zijn de bureaucratie, de lood zware belastingdruk, de ver gaande staatsbemoeienis en de politieke corruptie. Toen Lapid vier jaar geleden met zes zetels de Knesset binnen marcheerde stond iedereen paf. Nu geven de peilingen hem vijftien of zestien zetels bij de parlementsverkie zingen van volgende week dins dag. Daarmee zou Shinui derde worden, achter de wankelende Arbeiderspartij en Likoed. Lapid voerde deze week cam pagne in Ramat Hasharon, een welvarende noordelijke voor stad van Tel Aviv. In dit bolwerk van de seculiere middenklasse vormen de Arbeiderspartij en de liberale Meretz de voornaamste opponenten. Ze verwijten La pid dat hij geen duidelijk vre desplan heeft en munt probeert te slaan uit primitieve onlustge voelens. De leider van Shinui zou niet alleen fysieke gelijke nis vertonen met Archie Bun ker, de aartsconservatieve brombeer in de tv-serie All in the Family, maar ook een deel van diens gedachtengoed heb ben overgenomen. Het zal Shi nui een zorg zijn „De mensen willen eerlijke en schone politiek. De twee grote partijen zijn door en door cor rupt. En er is dringend behoefte aan een regering zonder religi euze partijen Het is hoog tijd dat er een eind komt aan de af persing door de religieuzen. En als middenklasse moeten we in de verdediging tegen de bela chelijk hoge belastingdruk. De mensen zijn alles wat naar soci alisme riekt meer dan beu", zegt Lapid. De Shinui-leider stevent af op het terras van café Rosmarin, waar hij handen schudt. Hij maakt een al even ontspannen indruk als de merendeels jonge Israëliërs die er achter de koffie zitten. Ondanks zijn gevorderde leeftijd is bon-vivant Lapid een hit onder jongeren, vooral in de welvarende delen van het land. „Ik stem Shinui, en al mijn vrienden ook", zegt serveerster Irit, studente aan de Universi teit van Tel Aviv. Bijna iedereen wenst Lapid veel succes. Maar als er een bescheiden ap plaus opklinkt wordt het een oudere bezoeker te machtig. Hij verkondigt luid dat hij Lapid een fascist vindt. „Als Lapid een fascist is, dan is Sharon een ul tra-fascist, roept iemand an ders. „Kan me niet schelen, ik stem toch op de Likoed", roept de eerste man. Lapid is in de jaren dertig gebo ren in de Servo-Hongaarse stad Novi Sad, als zoon van een wel gesteld advocaat Anders dan zijn vader overleefde hij de ho locaust. In Israël studeerde hij rechten, werkte als journalist en uitgever bij het dagblad Ma'ariv en verdiende een klein vermo gen als directeur van kabel maatschappijen. Ook het schrij ven van een klassiek geworden reisboek over Europa, in Israël bekend geworden als 'de Lapid', legde hem geen windeieren. Middenklasse Shinui prijst zich openlijk aan als partij van de middenklasse. Lapid vindt dat er genoeg ande re lijsten zijn die zeggen op te komen voor de armenonder wie relatief veel religieuzen, joden van Sefardische (Oriëntaalse) afkomst en Arabieren. Veel na drukkelijker nog dan de Arbei derspartij of de liberale Meretz is Shinui een verzamelplaats van Ashkenazische (Europese) joden. Niet alleen jongeren omhelzen Shinui. David Gurovitsch (66), BANKROVERS - Een 15- en een 19-jarige jongen uit Blari- cum zijn gearresteerd in ver band met een roofoverval op een Boerenleenbank. Zij heb ben bekend en de buit, groot 17.130,50 gulden, is bijna ge heel terecht De jongens had den hulp van een 50-jarige bankwerker. NETHEID - De ambtenaren te Zierikzee hebben een wed strijd in netheid gehouden. Een permanente bureaucom missie controleerde de bu reaus enige tijd op ordelijk heid. De eerste prijs werd ge wonnen door C.W. Hendrikx, die hem juist op zijn verjaar dag uitgereikt kreeg. HOND - De omgeving van Ax el wordt reeds enige tijdonvo lig gemaakt door een hond, bij de Kreek schapen in water joeg en ook konijnen u: hokken weghaalde. Dezer de gen beet hij een schaap dooda de wei. De Rijkspolitieachte- haalde de dader: het bleeka hond van de familie M, Q Westrate. SLAVEN - Het Britse genax- schap voor bescherming yr inboorlingen tegen slavernij» verontrust. Maandelijks zk- den er 5000 slaven uit A:a naar Arabië worden re? scheept via de Rode Zee.E? slavin kost 400 gulden, e slaaf 800. een in Ramat Hasharon wonen de ingenieur, vertegenwoordigt de generatie van de partijleider zelf Hij is Ashkenazisch, rede lijk welgesteld en vooral erg verontwaardigd. Toen hij nog op de Arbeiderspartij stemde ('maar die partij heeft geen ech te leiders meer') haalde hij het niet in zijn hoofd met een politi cus de straat op te gaan Maar dat is veranderd Wat hem in Shinui trekt, is dat die partij 'niet fanatiek links of rechts' is. maar 'gewoon pragmatisch' En hij is natuurlijk voor een strikte scheiding van religie en staat. „Toen mijn zoon in militaire dienst was, verdiende hij drie keer minder dan leeftijdgeno ten in een yeshiva (talmoed school)", zegt hij. „Zo'n yeshi- va-jongen hoeft niet in het leger en eet uit de staatsruif. Mijn zoon studeert nu economie, maar het ziet er naar uit dat hij niet aan de slag komt. De banen gaan naar vriendjes van minis ters en partijbonzen. Mijn doch ter studeerde medicijnen en is nu co-assistente in een zieken huis. Ze maakt ontzettend lange dagen en verdient maar vierdui zend shekel (800 euro) per maand. Daar moet ze ook nog belasting van betalen. De fisca le druk is zo hoog dat ik zelf niet goed meer weet waarom ik nog werk. Wat voor toekomst heeft Israël op deze manier?" GPD Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AAVIissingen Tel. (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AAVIissingen Tel. (0118)484000 Fax. (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)273000 Fax (0113)273030 E-maïl: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax (0115)645741 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel (0114)372776 Fax (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Qrachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454647 Fax. (0111) 454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17 00 uur Zierikzee. Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AAVIissingen E-mail: web@pzc nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 12 00 uur. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag tijdens kantoor^ zondag van 16.00tot 18OOuur Tel. (0118) 484000. Fax (0118)470100. Abonnementen (bi| acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2.00) per maand: 20.50 per kwartaal: 55,10 per jaar. €209.90 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen j uitsluitend schriftelijk, i maand voo? het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag:€ 1.10 zaterdag 1.65 Alle bedragen zijn inclusief 6% Sm Bankrelaties ABN AMRO 47 70 65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten won»" uitgevoerd onder toepassing^ de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede da regelen voor het advertentie^#* j Taneven kunnen tijdens kantoowan worden opgevraagd. Voor gewone advertenties: Tel (0118)484240 Fax (0118)470100 I Voor kleintjes. Tel. (0118) 48432 Fax. (0118) 484370 Auteursrechten voorbehouden Uitgeveri| Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern l* aan ons verslrekte gegevens hebben wij opgenomen in een besland dat wordt gsbtuW"- (abonnemerten)admimstralie en om u te (lalen) informeren over voor u relevante ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener ol door ons zorgvuldig derden Als u op deze informatie geen prijs sl nlt dan kunt u dil schriftelijk melden b«| j lezersservice. Postbus 3229.4800 MB Breda Behoort tot LUGQGnGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4