eel vraagtekens bij onderzoek Enschede PZC Van Hout bleef kopstuk onderwereld Nederland maakt draaiboek voor aanslag pokken Ahold keert premies spaarregeling niet uit lechercheurs noemen politiewerk ondeugdelijk Artsen kiezen voor duur onderzoek wegens onkunde met stethoscoop dvocaten van irekar eisen isielaanvraag Meubelhandelaar bouwt cel voor winkeldieven Aquariumclub feest met vismenu Lintjes voor artsen prins Claus Verbod op impregneermiddel hout Aangifte discriminatie Ratelband Gronings statenlid in de fout Vermeend naar Aegon-dochter !Ss zaterdag 25 januari 2003 nonze redactie binnenland LVHEM - Het politieonder- door het zogenoemde Tol- naar de vuurwerkramp in Bthede is ondeugdelijk uitge- *rd. Dit hebben twee reeher- van het team volgens hocaat Plasman van S.E.-fi- lïorks directeur Bakker heb- gezcgd. rel Plasman als advocaat izkowicz, advocaat van de i die door de rechtbank in llaelo tot vijftien jaar cel is soordeeld voor de brand- chting, pleitten gisteren tij- s de regiezittingen voor het van Arnhem voor het horen het duo als getuigen in het :ger beroep igens Plasman hebben de re- jïcheurs aan directeur Bak- van S.E. Fireworks gezegd zij weten wie de daders zijn ;öat ze binnen zijn bedrijf ge it moeten worden. Dat zou geheel ander licht werpen de rol van Moszkowicz' cli- rechercheurs zetten grote agtekens bij het onderzoek. :zougetuigen onder meer zijn gefluisterd wat ze moesten slaren", aldus Plasman, üdsman Moszkowicz meent het hof niet om de recher- üurs als getuigen heen kan. Ze sten gehoord worden, zo be- ogide hij gisteren, 'al was het om alle schijn van een niet sd werkend Tolteam weg te anen nemen'. Daarnaast wil takowicz nog een groot aan- 'andere getuigen horen, ileiders van het Tolteam wa- gisteren bij de zitting aan- rig. Zij hebben schoon ge- »g van de kritiek op hun skwijze. Ook de kritiek van twee 'dissidente' recher- urs wijzen zij van de hand. irbij vinden zij het Open- ar Ministerie aan hun zijde, cvocaat-generaal Welschen friseerde het hof de recher- MSTERDAM - Advocaten van Irakese Koerd Mullah ïkar hebben gisteren voor de chtbank in Amsterdam geëist hun cliënt alsnog politiek Imag aanvragen in Neder- ïkarwerd op 13 januari op I vliegtuig naar Noorwegen zet. De Irakees heeft in het öndinavische land een vluch- Singenstatus. Twintig minu- ivoorzijn vertrek hadden zijn ivocaten in een autobusje op aiphol tevergeefs asiel aan- raagd omdat ze vrezen dat aan Jordanië wordt uitgele- d De advocaten tekenden fep aan tegen de afwijzing :iat diende gisteren q?ens de landsadvocaten aakten Krekars advocaten sbrnik van het procesrecht sen de asielprocedure. De keseKoerd heeft volgens hen s enkel belang bij terugkeer ff Nederland verd op 12 september •gehouden tijdens een tus- "topop Schiphol. ANP cheurs niet als getuige te horen. ,,Als dit een klokkenluidersver- haal zou zijn, moet je daar goed mee omgaan, maar dat is hier absoluut niet het geval. De re chercheurs hebben zich laten beïnvloeden door Bakker", al dus de aanklager Aperte flau wekul", zo kwalificeerde advo caat Plasman deze visie. De advocaat van de twee re chercheurs, J. Peters, zegt dat zijn cliënten slechts uit zijn op een eerlijk proces. „Vanaf mei proberen zij hun bevindingen aan het OM kenbaar te maken. Zij menen dat die moet worden toegevoegd aan het procesdos sier, maar het OM heeft een muur opgetrokken." Wraking Het hoger beroep in de strafza ken rond de vuurwerkramp zou eind vorig jaar al tot een behan deling zijn gekomen, maar na een wraking van het hof door Plasman moesten drie andere rechters van het hof aantreden en opnieuw beginnen. De rechtbank in Almelo veroor deelde Bakker en mede-direc teur Pater in april vorig jaar tot zes maanden celstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk wegens het overtreden van mi lieuvoorschriften en illegale handel in vuurwerk De vonnis sen vielen aanzienlijk lager uit dan de eisen van het Openbaar Ministerie (OM). Op 7 februari beslist het Arn hemse hof in een tussenarrest over de diverse verzoeken van de verdediging en zal duidelijk worden of de rechercheurs als getuige in het proces zullen op treden. Op 10 maart zal een be gin gemaakt worden met de in houdelijke behandeling van de omvangrijke zaken. ANP van onze redactie binnenland NIJMEGEN - Jonge specialis ten beheersen het luisteren door de stethoscoop niet meer. Het onderzoek met dit artsenattri- buut bij uitstek is vervangen door allerlei aanvullende tech nische onderzoeken, die vaak achterwege kunnen blijven en onnodig belastend zijn voor de patiënt. Dat stelde dr. T. van der Werf gistermiddag in zijn afscheids rede als cardioloog aan het Uni versitair Medisch Centrum St. Radboud in Nijmegen. Hij gaf zijn studenten bij zijn afscheid een cd-rom met daarop allerlei voorspellende harttonen ca deau. Hij hoopt daarmee het juiste gebruik van de stetho scoop in ere te herstellen. Uit recente onderzoeken in Ne derland en de Verenigde Staten is volgens Van der Werf geble ken dat tweederde van de jonge artsen bepaalde hartafwijkin gen niet meer konden horen. De cardioloog constateert dat er een trend is ontstaan om elke patiënt met vermeende hart klachten door te sturen voor een echocardiogram, een thoraxfo to of een fietstest. Van der Werf vindt dat een arts op zijn minst een voorlopige diagnose op basis van het be luisteren van de patiënt moet kunnen stellen voor hij om een echocardiogram of een thorax foto vraagt. De cardioloog wil dat het kun nen omgaan met de stethoscoop weer gaat behoren tot de basis eisen voor artsen in opleiding tot internist en cardioloog. Al was het maar omdat de aloude stethoscoop peperdure onder zoeken kan vervangen. ANP OLDENZAAL - Een medewerker van meubelboule- vasthouden tot de politie komt. Het Openbaar Minis- P. Cammaert hebben de winkelcel van Van Gils nog vard Van Gils in het Twentse Oldenzaal speelt voor terie spreekt hierbij van 'opsluiten, bijvoorbeeld in niet van dichtbij bekeken. Van Gils kent hun afkeu- dief in de cel die het bedrijf in de winkel heeft laten een kantoortje'. Van Gils deed daar een schepje bo- ring, maar zegt zich daar niks van aan te trekken. De bouwen. venop en bouwde een echte cel. Winkeliers mogen sinds eind vorig jaar winkeldieven Politie, justitie en de Oldenzaalse burgemeester cel is uitgerust met toilet en videocamera. foto Marcel Antonisse/ANP door Peter Elberse AMSTERDAM - Volgens inge wijden deed Cor van Hout (45) het de laatste jaren wat rustiger aan. Hij zou wat meer afstand hebben genomen van het crimi nele milieu, voor zover moge lijk, en zich hebben toegelegd op het maken van reizen en een van zijn grote liefdes: paardenren nen. Van Hout had daar ook wel re den toe: binnen vier jaar waren twee serieuze aanslagen op zijn leven gepleegd. Bovendien had justitie in Amsterdam, onder leiding van toenmalig officier van justitie Fred Teeven, medio jaren negentig de jacht op hem geopend. Die resulteerde, in mei 1998. in een gevangenisstraf van 4,5 jaar. Van Hout werd nagenoeg we reldberoemd toen hij in 1983 met een aantal handlangers biermagnaat Alfred Heineken en diens chauffeur Ab Doderer ontvoerde en enkele weken ge gijzeld hield in een loods in het Westelijk Havengebied in Am sterdam. De slachtoffers brach ten het er levend vanaf. Het bierconcern betaalde 35 miljoen gulden losgeld, waarvan circa 8 miljoen nooit is teruggevonden. Van Hout wist vier jaar lang uit handen van justitie te blijven en werd in 1987 veroordeeld tot elf jaar cel Ook zijn handlangers kregen jarenlange celstraffen Een mede-ontvoerder wist te ontsnappen en uit te wijken naar Zuid-Amenka. Journalist Peter R. de Vries schreef een boek over de Heineken-affaire en bleef nadien vriendschappe lijke banden onderhouden met Van Hout. Drugshandel In de jaren negentig legde Van Hout zich toe op het verkrijgen van belangen in de seksindu strie in Amsterdam en Alkmaar. Volgens justitie beperkte hij zich daar echter niet toe: het zo geheten City Peak-onderzoek van de Amsterdamse recherche resulteerde in een vervolging wegens internationale drugs handel. Volgens aanklager Teeven leidde Van Hout een bende die 'een schoolvoorbeeld is van een criminele organisa tie', die overwegend zaken deed in het Amsterdamse Wallenge bied. De veroordeling van de bendeleden gold ook voor grootschalig wapenbezit. Zij kwamen bijeen in een 'clubhuis' in de Haarlemmermeerpolder en bekwaamden zich in de schietkunst op een eigen schiet baan. Van Hout voelde zich ge slachtofferd door justitie - er was zijns inziens uitsluitend op hem gejaagd omdat hij een re putatie had. In 1996 keek Van Hout de dood in de ogen toen een man op een fiets zijn auto naderde en het vuur op hem opende, voor de deur van Van Houts woning in de Rivierenbuurt in de hoofd stad. Van Hout raakte zwaarge wond, maar overleefde de aan slag Zijn vriendin en destijds 5- jarig zoontje bleven ongedeerd. De dader is spoorloos gebleven Van Hout zei hem niet te ken nen. In december 2000 was Van Hout opnieuw doelwit van een aan slag. Deze keer miste de even eens onbekend gebleven schut ter doel. De politie arresteerde onder anderen de zakenpartner van de in oktober 2000 geliqui deerde Sam Klepper, maar kon niet bewijzen dat hij iets met de aanslag te maken had. De za kenpartner raakte vorig jaar zelf zwaargewond door een aanslag op zijn leven. ANP Advertentie (9t,Lukkl(7 JU Rt>oKT* ook Mo G door Ronald Massaut ZAANDAM - Albert Heijn let op de kleintjes. Te beginnen bij het eigen personeel. Als com pensatie voor het beëindigen van de fiscaal aantrekkelijke premiespaarregeling, staat het ministerie van Financiën be drijven toe deelnemers ver vroegd hun inleg en belasting vrije premie uit te keren. Ahold houdt het geld echter lie ver binnenskamers. Wie zijn spaargeld opneemt, verliest de reeds toegekende premies over die bedragen. Alle deelnemers aan het Ahold Spaarfonds kre gen vorige week een brief, 'dat de werknemers kunnen blijven profiteren van een weliswaar lagere, maar toch nog steeds aantrekkelijke premie'. Via premiesparen legde een werknemer maandelijks een klein bedrag van zijn netto sala ris apart. De werkgever deed daar een premie bij. Als de werknemer het bedrag vier jaar liet staan, mocht de premie be lastingvrij worden uitgekeerd. Bestuurder Jos Bracken van FNV Bondgenoten: „Wij ken nen de klachten, maar wij kun nen er niets aan doen. De premiespaarregeling is een be drijfseigen regeling. Daar staan wij buiten." Ook woordvoerder Roel van Ko peren van het ministerie van Fi nanciën distantieert zich van de handelwijze van Ahold. „Dit is niet de bedoeling van het ophef fen van de premiespaarregeling. Maar wij kunnen daar niets te gen doen. De zaak hoort bij de OR van het bedrijf thuis." GPD Droogte en mislukte oogsten in Afrika, lijden onder hongersnood en worden met de dood bedreigd. Dorcas, ICS en World Vision werken samen aan voedselhulp. Help ons! Uw gift redt mensenlevens. Giro 70703 t.n.v. ICS, Hilversum VELSEN - Aquarium vereniging Velsen viert het 50-jarig be staan met een speciaal jubileummenu in een visrestaurant. Onder het genot van een romige vissoep en zalmfilet kan 14, 15 en 16 februari smakelijk worden stilgestaan bij een halve eeuw aquariumvereniging. Het klinkt wel wat vreemd, zegt bestuurslid Ab Ras van AV Velsen, maar het is toeval. „De penningmeester heeft contacten met sponsors en zo zijn we bij het visrestaurant uitgekomen Ik denk dat weinig leden moeite hebben met het menu. Zoutwatervis is iets anders dan zoetwatervis." GPD DEN HAAG - Koningin Beatrix heeft de artsen van de vorig jaar overleden prins Claus afgelopen week bedankt voor hun zorgen. Ze gaf ze het Erekruis in de Huisorde van Oranje, een eigen onderscheiding die doorgaans aan trouwe medewerkers wordt toegekend De Erekruizen gingen naar drs. J. van der Sloot, dr. M Hoes, dr. E. Rauws, professor dr. Jvan Gijn, professor dr. M. Levi en professor dr. W. van Tilburg. ANP DEN HAAG - Hout dat is behandeld met zogeheten creosoten wordt verboden. Het kabinet heeft dat gisteren besloten, om dat dit destillaat van steenkoolteer giftig en kankerverwek kend is. Creosoten worden gebruikt om hout te impregneren voor een langere levensduur De import van hout dat met creosoten is behandeld was in 1999 al verboden. Nu komt daarbij dat ook de handel en het gebruik van dit hout niet meer mag Het verbod gaat begin maart in. ANP LEEUWARDEN - Het antidiscriminatiebureau (ADB) in Friesland dient een aanklacht in tegen Emiel Ratelband we gens discriminerende uitspraken Dat heeft een woordvoer der van het ADB gezegd. Tijdens een bijeenkomst met studenten begin deze week in Leeuwarden zou de lijsttrekker van de LijstRatelband heb ben gezegd dat 'Turkse randgroepjongeren tuig van de richel zijn en dat je ze eigenlijk moet doodschoppen'. Verscheidene toehoorders hebben dit bevestigd, maar Ratel band ontkent deze uitspraken te hebben gedaan ANP GRONINGEN - Het Groningse PvdA-statenlid N Klein Bleumink vertrekt met onmiddellijke ingang uit de Provinci ale Staten. Ze heeft de Provinciewet overtreden door met haar adviesbu reau opdrachten aan te nemen van dezelfde provincie. Dat maakte Gronings commissaris van de koningin, H. Alders, gisteren bekend De Provinciewet stelt dat statenleden geen betaalde opdrach ten voor de provincie mogen uitvoeren. Klein Bleumink zegt zich niet bewust te zijn geweest van de wetsovertreding. Alders spreekt van een 'vervelende situatie', maar zegt de keuze van het statenlid te begrijpen. Er worden geen verdere stappen ondernomen. Alders erkent dat ook door het provinciaal bestuur fouten zijn gemaakt. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Nederland be reidt zich voor op een massale inenting tegen het pokkenvirus. Het ministerie van Volksge zondheid, Welzijn en Sport (VWS) heeft ziekenhuizen en GGD's gevraagd de draaiboe ken hiervoor op te stellen. Na de aanslagen van 11 septem ber 2001 werd het risico actueel dat het besmettelijke pokkenvi rus als terroristisch wapen zou kunnen worden ingezet Toen malig minister Borst van Volks gezondheid besloot om het pok- kenvaccin voor de gehele Nederlandse bevolking aan te maken. Demissionair staatssecretaris Ross van Volksgezondheid heeft de gezondheidsdiensten en zie kenhuizen gevraagd na te gaan of het personeel al is ingeënt te gen pokken. In de regel is ieder een ingeënt die voor 1976 is ge boren; in dat jaar werd de tot dan toe verplichte pokkenvac- cinatie afgeschaft. Ook moet uitgezocht worden voor wie van de medewerkers inenting ge zondheidsrisico's met zich mee brengt en op welke termijn zie kenhuizen en diensten denken de burgers uit hun verzorgings gebied te kunnen vaccineren, als de nood aan de man komt. Het is wenselijk dat nog niet in geënt personeel binnen een dag is te vaccineren en dat de gehele Nederlandse bevolking vervol gens in een tijdsbestek van vijf tot zeven dagen met het pok- kenvaccin kan worden ingeënt. De operatie wordt daadwerke lijk in gang gezet als ergens in het land een geval van pokken uitbreekt. Het Nederlandse ïn- entingsbeleid is gericht op ring- vaccinatie: iedereen die zich in de kring rond de besmettings haard bevond, wordt gevacci neerd, te beginnen aan de bui tenkant. Mits tijdig toegediend, werkt het vaccin ook als be smetting al heeft plaatsgevon den. In preventief vaccineren ziet de Nederlandse overheid niets; de bijwerkingen zijn zo heftig dat het middel erger kan zijn dan de kwaal. Zo zou twee op elke honderdduizend gevac- cineerden hersenvliesontste king kunnen krijgen. Er liggen inmiddels op een ge heime plek in Nederland twin tig miljoen pokkenvaccins klaar. Nederland is met Luxem burg het enige Europese land dat het pokkenvaccin voor de gehele bevolking aan heeft laten maken. Met Frankrijk is Neder land bovendien het enige land dat technisch in staat is het vac cin te produceren. GPD BREDA - Oud-minister Ver meend van Sociale Zaken gaat Meeüs Groep leiden. Hij volgt in de loop van dit jaar de huidige bestuursvoorzitter J. Boertjes op, die met pensioen gaat. Dat heeft Meeüs gisteren be kendgemaakt Het adviesbu reau is drie jaar geleden ont staan met financiering van het verzekeringsconcern Aegon, dat nog altijd grootaandeelhou der is.. Meeüs is onder meer actief in verzekeringen, pensioenen, hy potheken en vastgoed. ANP Advertentie ^ipprcas hulp World Vision 033-4643444 HES en Hogeschool Rotterdam doen het samen. Dat is economisch!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3