Zuidoever beleeft ware renaissance W5 De B-kant van Londen Tuinen Nieuwjaar Boerderij Piratencruise Reide zaterdag 25 januari 2003 Londen is een magneet die mensen blijft aantrek ken. De stad mag dan de duurste zijn van heel Euro pa, met hotelprijzen die de pan uitrijzen, met een ver keersdrukte die immens is, met een openbaar vervoer systeem dat schier onbetaal baar is; de toeristen blijven toestromen. Jaarlijks mil joenen, in alle seizoenen. De zwervers zijn weer terug in het straatbeeld. Halver wege de Millenniumbrug zit er een die, zo lijkt weggelopen uit een roman van James Keilman. Diep weggedoken in een versle ten jas, om zijn hoofd twee voet balshawls en in zijn handen een kartonnetje waarop passanten gevraagd wordt een bijdrage te leveren voor de aanschaf van nieuwe schoenen. In de jaren '80 wist Margaret Thatcher, de ijzeren dame, wel raad mee met bedelaars. Weg moesten ze uit de straten, de sta tions, de metrogangen. Ze stuurde bulldozers naar de kar tonnen stad bij Waterloo Sta tion en liet alles met de grond gelijkmaken. Ze slaagde er ook in om één van haar grootste vijanden, de link se burgemeester van Groot- Londen, Ken Livingstone, op non-actief te zetten. Ze doekte de Groot-Londense raad op en zorgde ervoor dat Londen jaren rechtsstreeks bestuurd werd door de rijksoverheid. Niet alleen de zwervers zijn te rug. Ook Livingstone vervult zijn oude functie sinds mei 2000 weer. In een ander Londen dan van de jaren tachtig. De stad is de voorbije jaren ingrijpend veranderd. Oostelijk van de To wer Bridge hebben de vroegere goedkope woonkazernes en grauwe opslagloodsen plaats gemaakt voor peperdure appar tementencomplexen, hoge kan toortorens (Canary Wharf) en winkelcentra. In de City draai en hoogwerkers voortdurend rondjes en schiet het ene na het andere nieuwe hi-tech kantoor de lucht in. Londen is de speel tuin van de hedendaagse archi tecten, iets wat kroonprins Charles moeilijk verkroppen kan en wat hem regelmatig brengt tot uitspraken waarin hij pleit voor nieuwbouw in de En gelse traditie, wat dat ook moge wezen. Zuidoever De bouwwoede beperkt zich niet alleen tot de Docklands en de City. Ook op de zuidoever van de Theems, het stadsdeel van Bermondsey tot Battersea, ook wel de B-side van Londen ge noemd, beleeft een ware renais sance. Een opleving waaraan Het grootste reuzenrad ter wereld is van Nederlandse makelij en staat in Londen. zelfs Ken Livingstone, die sinds mei 2000 weer voorzitter is van het nieuwe bestuur van Groot- Londen, zijn bijdrage heeft ge leverd. Onder leiding van de vroegere loony-lefter werd vlakbij de Tower Bridge, op de zuidoever, een onderkomen voor het nieuwe stadsbestuur van Groot-Londen gebouwd. Het futuristisch grotendeels glazen gebouw heeft de vorm van een enorme badmuts en kostte Londen een kleine mil joen euro. In juli werd het ge bouw dat ontworpen werd door de vermaarde Britse architect Norman Forster (ook verant woordelijk voor de nieuwe Reichstag in Berlijn en de centrale hal van het Britse Mu seum) door de 450 medewerkers die Londen runnen in gebruik genomen. Londen telt meer dan dertien duizend bouwwerken met een beschermde status. Het zijn die paleizen, poorten, hofjes, he renhuizen en de pleinen die het beeld van de Britse hoofdstad in sterke mate bepalen. Het leeu wendeel van de monumenten staat op de noordoever. De laat ste jaren wordt echter de zuid oever steeds aantrekkelijker voor bezoekers. De Britse ontwerper Terence Conran besloot in 1989 het sa neringswijkje bij Butlers Wharf, vlakbij de Tower Bridge, op te leuken met een Design Museum. Het moderne witte ge bouw aan de Theems is uitge groeid tot een aardige publieks trekker. Wie meer wil weten over de ontwikkeling van tan denborstels, stofzuigers, rol stoelen, wasmachines en meu bels komt in het museum goed aan zijn trekken. Het wijkje rond het Design Mu seum is een mooi voorbeeld van laat 20e eeuwse stadsvernieu wing in Londen. De oude pak huizen zijn omgebouwd tot dure appartementen en chique win kels en restaurants. Iets verder westelijk, aan Maquire Street, ligt het Bramah Museum of Tea Coffee, waar de geschiedenis van de thee-cultuur in Groot- Brittannië in woord, beeld en voorwerpen wordt uitgebeeld. Een bezoekje aan dit museum maakt ook duidelijk waarom de Britten er nog steeds niet in sla gen een fatsoenlijke pot koffie te maken, terwijl er al sinds de 17de eeuw koffiehuizen te vin den zijn in de Britse hoofdstad. Southwark Ten zuiden van de London Bridge (de enige brug die de stad tot begin 19de eeuw rijk was) strekt zich de wijk Southwark foto's GPD uit. De geschiedenis van dit stadsdeel gaat terug tot de Ro meinse tijd. Eeuwenlang moes ten reizigers uit het zuiden via Southwark naar Londen reizen. In de 17de eeuw gold het stads deel als een ware poel van ver derf met tal van bordelen, kroe gen en theaters. De autoriteiten hadden verboden dat er in de stad theaters gebouwd werden. Het gevolg was dat ze, de Globe, de Rose, de Zwaan en de Hoop, op de zuidoever werden opge trokken en acteurs uit de Sha- kespeariaanse tijd gelegenheid boden om hun kunsten uit te voeren. De befaamste Britse to neelschrijver hield zich ook re gelmatig op in Southwark, sa men met zijn broer Edmond. die na zijn dood werd bijgezet in de kathedraal van Southwark. Op de plek waar William en Ed mond hun brood verdienden staat sinds 1997 een nieuw Glo be-theater, een exacte kopie van het origineel dat in 1642 door de troepen van Olivier Cromwell werd vernietigd. Het witte vakwerkgebouw met rie ten dak is volledig in oude stijl opgetrokken met 400 jaar oude eiken balken zonder dat daarbij moderne materialen werden aangewend. Het gebouw is vol ledig spijkerloos. In het theater worden vrijwel dagelijks to neelstukken opgevoerd. Verder is er een tentoonstelling inge richt over het Engelse toneel in de 16e en 17e eeuw, compleet met special effects uit die tijd. Honderd meter en vier zwervers verderop ligt de Millennium- brug van Forster, die in het mil lenniumjaar in gebruik had moeten worden genomen, maar waarvan de opening een jaar moest worden opgeschort om dat de verbinding niet stabiel bleek. Extra spankabels moest aangebracht worden om het moderne bouwsel op zijn plaats te houden. De brug verbindt twee van Lon- dens toeristische topattracties met elkaar. De Sint-Pauls ka thedraal van Chr istopher Wren en de Bankside krachtcentrale van Giles Gilbert Scott uit de ja ren '30. De centrale met zijn 99 meter hoge schoorsteen (expres 1 meter lager dan de koepel van de St-Pauls) was tot 1986 in ge bruik voor de stroomopwek king, maar werd in 1999 omge bouwd tot een nieuw centrum voor Moderne Kunst, het Tate Modern. De architecten Herzog en de Meuron plaatsen bovenop de bovenste verdieping van de centrale een enorme glazen ga lerij en bouwden de grote turbi nehal om tot één kolossale expo sitiehal. Tate Modern trok vorig jaar ruim vijf miljoen bezoe kers, waarmee het -na het Brits Museum- de populairste attrac tie was van Londen De vaste collectie van Tate Mo dern omvat werken van Dali. Picasso, Rothko, Pollock, War hol, Matisse, Cézanne, Ernst en Kiefer, die thematisch over de hogere verdiepingen zijn ver spreid. Los van deze collectie heeft Tate in een paar jaar tijd een reputatie opgebouwd met speciale avantgardistische ten toonstellingen. Veelal in de enorm lange en hoge centrale hal. Die bijna honderd meter lange ruimte is tot april groten deels in beslaggenomen door een werk van Anisch Kapoor, dat lijkt op het binnenste van een enorme walvis. Een groot roodbruin PVC-membraan, op gehangen aan drie ringen, wekt de indruk op bezoekers op de halvloer of ze opgeslokt zijn door een gigantisch monster. Is de voormalige krachtcentrale verworden tot een ware cul tuurtempel het iets westelijker langs de Theems gelegen grijs- betonnen complex met de Royal Festival Hall, de Qeeun Eliza beth Hall, het National Film- theatre en de Hayward Gallery ontbeert die uiterlijke allure. Architectonisch mag het laby rinth aan zalen er niet uitzien, het herbergt wel zowat alle kunstuitingen die er te vinden zijn. Het tussen 1951 en 1970 opgetrokken complex is gedeel telijk gerenoveerd. De facelift zal de komende jaren verder worden voltrokken. Reuzenrad Vlakbij het complex torent het Oog van Londen, het meer dan 135 meter hoge reuzenrad van Nederlandse makelijk, boven de bebouwing uit. Het rad telt 32 glazen gondels die 800 mensen kunnen bergen en die vervol gens in een half uur durende draai kunnen genieten van een prachtig uitzicht over de we reldstad. Het was oorspronkelijk de be doeling om het Oog in 2005 te verplaatsen naar een andere lo catie in Londen, maar het ziet er niet uit dat dit gebeuren gaat, omdat de stedelingen immid- dels van het beeldbepalende ob ject zijn gaan houden. Op een steenworp afstand van het Oog, pal tegenover de Houses Of Parliament, ligt de County Hall, het voormalig on derkomen van de Londense stadsraad. Toen Thatcher in 1986 de raad opdoekte kwam het monumental pand uit 1922 leeg te staan. Meer dan tien jaar werd er gezocht naar een andere bestemming. Nu herbergt het gebouw het Dali-museum (met de op één na grootste collectie van de Spaanse schilder) en -in de kelder- het grootste zeeaqua rium van Europa. Wie in plaats van een vislucht zijn neusgaten belasten wil met de geur van de oorlog kan niet om het Imperial War Museum heen Het grote gebouw, een oud ziekenhuis, is afgeladen met oorlogtuig, van wapens tot vliegtuigen, van raketten tot propagandamateriaal, maar het museum richt zich geenzins op de verheerlijking van gewapen de conflicten. Integendeel. Een tocht door de nagemaakte loop graven uit de Eerste Wereldoor log -compleet met geluid en stank - is een onvergetelijke er varing. Conny van Gremberghe Tate Modern met zijn199 meter hoge schoorsteen trok vorig jaar ruim vijf miljoen bezoekers. Londen is tegenwoordig vrij goedkoop te berei ken met Rvanair (Charleroi) en EasyJet (Schiphol). Enkele reisvluchten vanaf 9.99 euro. Ook KLM en BA bieden goedkope retourvluchten aan respectievelijk vanaf Amsterdam en Brussel voor 99 euro. De grote vliegtuigmaatschappijen vliegen op Heathrow. Snel reizen gaat ook met de hogesnelheidstrein De Eurostar vanaf Brussel- Zuid. Retourreizen tweede klas vanaf 99 euro. Di verse touroperators bieden boot-treincombina- tiereizen aan, maar die raken steeds minder in zwang. Met de auto naar Londen gaan is mogelijk via boot en Chunnel maar duur. Parkeren in de stad is bovendien schier onbetaalbaar. Londen heeft talloze hotels in alle prijsklassen. Veel hotels zijn direct te boeken via het internet, maar het aanbod van grote touroperators (Arke, Oad, De Jong Intra) is zeker zo goed en vaak nog beduidend goedkoper. Het hotelaanbod in wijken als Earls Court, Paddington en South Kensington is omvangrijk, maar het gebodene is vaak de prijs niet waard. Het openbaar vervoer in Londen is goed, maar peperduur. Een metrorit van 250 me ter kan oplopen tot 2,5 euro. De door Nederlandse reisondernemingen aange boden meerdaagse reispassen lonen meer dan de moeite. Voor gezinnen zijn in de grotere (me trostations goedkope familiedagkaarten te krij gen. Veel grote musea in Londen zijn gratis te be zoeken. In februari gaan veel mensen een beetje aan het naderend voorjaar denken, aan werken in de tuin. Geen wonder dat febru ari de maand van veel tuin- shows is. Van 6 tot en met 9 fe bruari is er de Tuinvaria in de IJsselhallen in Zwolle, waar in formatie wordt gegeven over tuin en romantiek, over hoe je je terras verfraait, over landelijk wonen, en er is een plantenplein en tuintheater. Volwassenen betalen 8 euro en tree, kinderen onder de 12 mo gen voor niets naar binnen. Informatie op website www.ijsselhallen.nl. In de Brabanthallen in Den Bosch wordt van 19 tot en met 23 februari l^et grootste tuine- venement van Nederland ge houden; Tuinidee 2003. Niet minder dan 275 fabrikanten, kwekers en hoveniers zullen hun waar daar presenteren. En tree voor volwassenen 9.75 Eu ro, voor kinderen tot 12 jaar 5 Euro. Meer informatie op website www.tuinidee.nl. Voor Chinezen moet het nieuwjaar nog beginnen: 1 februari is nieuwjaarsdag (voor hen het jaar 4700) van - volgens de Chinese dierenriem - Het Jaar van de GeitDe in Den Haag wonende Chinezen maken er via hun draken- en leeuwen- dans-federatie zelfs een heel festival van. Dat begint om 13 uur met een, ongetwijfeld door veel vuurwerk begeleide op tocht van draken en leeuwen, vanaf Gedempte Burgwal 20 C. Vervolgens gaat de stoet via de Wagenstraat, St. Jakobsstraat en Gedempte Gracht langs de in Little China Town gevestigde Chinese bedrijven naar het Spuiplein. Daar wordt om 16 uur nog een demonstratie Chi nese gevechtssporten uitge voerd. Meer informatie op website www.chineesnieuwjaarsfesti- val.nl. Dit jaar 2003 schijnt tot het Jaar van de Boerderij te zijn uitgeroepen. In Nederland wor den dus allerlei activiteiten ge organiseerd rond dit thema. In Drenthe, dat nog relatief veel authentieke boerderijen heeft, hebben ze afgelopen maand op de website www.beleef- drenthe.nl een speciale doorlink naar Het Jaar van de Boerderij in Drenthe gemaakt, waarop speciale arrangementen (Bed and Breakfast), routes, streek producten en andere activitei- teiten worden gemeld, om de Drentse boerderij van heel dichtbij te beleven. Februari is de maand waarin de Voorjaarsvakanties be ginnen. maar waarin ook Valen tijnsdag zit. Twee gelegenheden waarop DFDS Seaways wil in haken met speciale cruises van af Ijmuiden. Voor kinderen wor den er tijdens de schoolvakantie speciale PiratenMiniCruises georganiseerd, waarop Jack de Piraat de kids zal verwelkomen in de Piraten Club en ze zal ver rassen meteen tovershow. Voor de ouderen, mits ze een beetje romantisch ingesteld zijn, heeft DFDS driedaagse Valentijns Minicruises, inclusief een ro mantisch candlelight-diner. Meer informatie op website www.dfdsseawavs.nl. Het is een stukje rijden maar als je dat er voor over hebt sta je op de Punt van Reide, een van de Noordelijkste plekjes van ons land, vlakbij Termun- ten in de provincie Groningen. De Punt van Reide is het enige deel van de oeverwal van de ri vier de Eems, dat intact bleef nadat tussen 1300 en 1510 het omliggende Reiderland werd weggeslagen en de Dollard ont stond. Nu is het aan die Dollard, de open waterverbinding tussen Nederlanden Duitsland naar de Noordzee, een belangrijke broed-, rust-, en overwinte ringsplaats voor vogels. Grote, maar ook kleine, zoal de frater, de tapuit en de steenloper Op zaterdag 8 februari kun je er meedoen aan een wandeling va n de Stichting Het Groninger Landschap, die om 10 uur bij het Bezoekerscentrum De Rei- dehoeve aan de Dallingweer- sterweg 30 in Termunten begint. De tocht duurt twee uur, deel name is gratis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37