Arke laat de prijzen smelten! Orka speelt voor kust van Canada niks aan je hoofd W3 Klimcursus Treintarief Sneeuwtocht Vancouver Island zaterdag 25 januari 2003 Oostenrijk 6 dgn, Pension Christoph in Westendorf 2-persoonskamer, logies aankomst 16 maart skigebied Wilder Kaiser/ Brixental, van voor 8 dgn, Hotel Wirtshaus am See in Pertisau 2-persoonskamer, halfpension aankomst 8 of 15 februari skigebied Achental van voor 8 dgn, App. Veronika in Westendorf skigebied Wilder Kaiser/Brixental 2-4 persoonsapp., logies aankomst 15 februari van jaz,- voor 2-persoonsapp., logies aankomst 1 februari, van>245^- voor 209,- pp 8 dgn, Hotel Tirolerhof in Zeil am See 2-persoonskamer, halfpension skigebied Europa Sportregion aankomst 28 maart van $o«r- voor aankomst 8 maart, van^742,- voor 639,- pp aankomst 15 maart, vanjP4y- voor 599,- pp Zwitserland 8 dgn, indusief skipas Hotel Alpha in Saas Grund 2-persoonskamer, halfpension aankomst 29 maart skigebied Saasdal '*tA V Frankrijk In de Duitse streek Waldhessen kunnen geïnteresseerden in het 'klettern' dit jaar deelnemen aan een klimcursus voor begin ners, tijdens weekeinden in april, mei, augustus en septem ber, Voor 169 euro heeft men een overnachtingsadres met ontbijt en de cursus, inclusief uitrus ting en lesboek. Wie zijn best doet, ontvangt een oorkonde. Meer informatie: Touristik- Service Waldhessen, tel. 0049- 6621620444, www.waldhessen.de Sinds vorige maand geldt voor de trein een nieuw prijssysteem naar en door Duitsland, met vele kortings mogelijkheden voor vroegboe- kers en samenreizenden Informatie en tickets via Tele- service 0900-9296 of bij NS In ternationaal op de grotere sta tions en de erkende reisbureaus Vakantie vieren op be sneeuwde, liefst zonovergo ten hellingen, dat heeft wel wat. Maar niet iedereen wil alpine skiën, langlaufen of snowboar- den. Mensen kunnen voor win- terwandelen prima terecht in Lenzerheide-Valbella in de Zwitserse provincie Graubün- den: 80 kilometer wandelroute! Wie het nog sportiever wil, kan ook een wandeling op sneeuw- schoenen (een soort tennisrac kets) maken Wie meer informatie wil over een vakantie in Lenzerheide- Vallbella kan bellen met 0041- 81-3851120 of kij ken op website www.lenzerheide.ch. Beren, orka's, zee-aren den én indiaanse cul tuur. Je vindt het op Vancou ver Island, een lap natuur schoon voor de westkust van Canada. Even onverwacht als ze uit het struikgewas tevoor schijn kwamen, zijn ze weer verdwenen. We schrokken van elkaar. Maar het waren onmis kenbaar twee beren, moeder met kind, die zich in een flauwe bocht van de onverharde weg ophielden. Gedurende enkele seconden oog in oog met de in zittenden van een busje. Als we stoppen en uitstappen, horen we slechts zacht geritsel en zien we vaag de contouren van iets bruins tussen het gebla derte. Pas thuis, als de digitale foto op het beeldscherm wordt uitvergroot, ontwaren we tus sen het loof de nieuwsgierige snoet van het jong. Ondertussen speelt het gezins hoofd verderop in de bosjes ver stoppertje. Onderaan het talud, nabij een stroompje, houdt hij nauwlettend in de gaten wat zich in de berm van de weg af speelt. Na tevergeefs enkele minuten gewacht te hebben ver volgen wij onze reis over Van couver Island. Het is Canada ten voeten uit: een rendez-vous met inheemse diersoorten. Alleen daarvoor al zit je tien uur in een vliegtuig. Een paar dagen eerder hadden we ook al zo'n avontuurlijk tref fen met een fors geconditio neerd zoogdier: een orka, of 'killer whale'zoals hun koos naampje in het Engels ten onrechte luidt. Ditmaal is de kennismaking wél gearran geerd. Met een rubberen boot a la Greenpeace en verkleed als brand weermannen op weg naar een fikkend boorplatform, va ren we vanuit Victoria langs de denkbeeldige watergrens met Amerika naar de North Pender Islands, het leefgebied van een tiental orka's. Met een dozijn andere bootjes liggen we te wachten tot de or ka's, die we in de verte zien spui ten en opspringen, naderbij ko men. Slechts een van hen, het 51-jarige mannetje Ruffles - zegt onze kapitein Jim - koerst recht op ons af. We zien de drie hoekig staartvin steeds groter worden. Een meter of 15 voor ons glijdt de dierlijke duikboot soepel onder water, zwemt on der ons door en komt een meter of vijf achter ons weer boven water. Aan boord van de rub berboot probeert iedereen foto's te maken, maar de grijze massa is nog voor de eerste klikken al weer in de golven verdwenen. Als 'ie vuistjes heeft, lacht 'ie er in, schiet het door mij heen. De orka 's, eigenlij k geen walvis sen maar dolfijnen, zwemmen dicht langs de kust van North Pender Islands zodat ik me af vraag waarom we een paar uur in zo'n klappende opblaasboot moeten doorbrengen en niet vanaf het eiland hadden kunnen toekijken. Wanneer we een paar dagen later vanaf de veerboot terug naar Vancouver ook dol fijnen - misschien wel dezelfde - langszij zien komen, verliest het boottochtje nóg meer aan glans. Zeebioloog De keuze voor het bootje leidde tot nóg een verrassing. Een paar uur eerder, op de kade van Vic toria in de rubberen bescherm- pakken op weg naar het bootje, had een passerend toerist ons op prozaïsche wijze een verwen sing toegedicht: 'whale wat chers are whale killers' - walvis kijkers zijn walvisdoders. Aai, Port Hardy. CANADA CANADA BRITISH COLUMBIA Tofino Sr^rc Port Alberni Vancouver fenaer Bamfield /s,a?^ \V.S. Victorie#» Algemene informatie bij het Canadese verkeersbureau in ons land, tel. 070-3111682, e-mail info@canadatourism.nl, website www.tra- velcanada.ca; Vancouver Island: www.islands.bc.ca; Bamfield: www.alberni.net/bamcham Goedkope vliegtickets (vanaf 349 euro) biedt onder meer Air Tran- sat, tel. 070-3588300, e-mail ace@airtransat.nl, website www.airtransat.nl Pachena Bay Campground 00-1-250-728-1287, e-mail Pachena@mail.island.net, website www.huuayaht.ca Walvistochten (willekeurige selectie): www.greatpacificadventures.com;www.stubbs-island.com; ww- w.jamies.com Duncan Centrum voor Indiaanse cultuur: 00-1-877-746-8119 (gra tis), e-mail askme@quwutsun.ca, website www.quwutsun.ca Lady Rose: www.ladyrosemarine.com 8 dgn. Hotel Anterleghes in Wolkenstein/Selva 2-persoonskamer, halfpension aankomst 22 maart skigebied Grödnertal van x- voor Bamfield is een schilderachtig haven-, en kunstenaarsdorpje op vier uur gaans van Victoria. foto's Gerard Chel/GPD 8 dgn. Hotel Le Gentiana in Tignes Le Lac 2-persoonskamer, halfpension aankomst 8 februari skigebied Espace Killy van voor 8 dgn, App. Chalet Val 2400 in Val Thorens 5- of 6-kamerapp., max. 12 personen, logies aankomst 8 februari skigebied Les Trois Vallées van voor Hotelprijzen obv bezetting van 2 personen per kamer en voor de appartementen uitgaande van maximale bezetting De driehoekig staartvin van Ruffles wordt steeds groter. dat doet pijn en ik verzoek Jim, naar eigen zeggen van huis uit zeebioloog, om uitleg. Dat is vragen om poepen in het eigen nest. Het 'walviskijken' berok kent geen schade, beweert hij. ,,Wij beschermen deze diersoort juist", geeft hij college. „We houden ze goed in de gaten". Jim maakt zich overigens wel zorgen. Met name het aantal mannetjes is fors ingekrompen door hun onvrijwillige gang naar dierentuinen en orka-par ken. ,,De populatie herstelt zich niet". Het varen tussen de kolos sen is aan regels gebonden, legt Jim uit. Als een bootje te dicht bij komt, zijn daar de altijd aan wezige Canadese of Ameri kaanse varende toezichthou ders in hun snelle speedboten die ingrijpen. Zeebioloog Jaap van der Toorn, die jarenlang onderzoek deed naar zeezoogdieren, gelooft niet dat de orka's lijden onder het toerisme. Althans: „Zolang het niet al te massaal is, je de dieren niet achterna gaat, je op afstand blijft en ze niet voert. Orka's leven op vele honderden plekken op 'dees aardkloot' in het wild. Met z'n zovelen, dat niemand weet precies hoeveel. Maar het blijft spannend zo'n fraai gestroomlijnd beest van zeer nabij in de eigen habitat gade te slaan. De échte walvis sen, de grijze in dit geval, krij gen we helaas niet te zien. Naar verluidt moet je daarvoor ook niet in Victoria zijn, maar van uit andere plaatsen op Vancou ver eiland, Tofino of Port Hardy, op safari gaan en dan niet naar een binnenwater, maar naar de Grote Oceaan, de Pacific. „Wanneer jullie hier vanoch tend waren geweest, had je grij ze walvissen gezien. Die komen hier elke dag". Dat 'hier' is een ruige baai bij Bamfield, in het zuidwesten van het eiland. De Pachena Bay camping grenst aan de inham en een medewerk ster leidt ons rond. Jaarlijks be zoeken ruim 8.000 gasten de camping. „Je moet een jaar vooruit boeken". Bamfield is een alleraardigst, schilderachtig haven- én kun stenaarsdorpje op vier uur gaans van Victoria. Je kunt er evenwel ook naar toe vliegen - met een watervliegtuig uiter aard - of er vanuit Port Alberni met het motorschip de Lady Ro se naar toe varen. Dit laatste is wel zo leuk, want het schip ver voert ook post en kleine vracht jes, zóals een koelkast, die on derweg in kleine gehuchtjes worden afgezet. De fjord waar we doorheen varen is bovendien van een prachtige schoonheid. Het stadje, waar je terecht kunt voor een hike, een meerdaagse kanotocht en soortgelijk actief vermaak, is de toegangspoort tot het R) m Nationaal Park in de Pacific. Niet zo verwonderlijk dat er grijze walvissen worden gesignaleerd op hun jaarlijkse trektocht tussen de koude arctic waar ze 's zomers verblijven en de kust van Mexico waar ze 's winters vertoeven en hun nako melingen werpen. Het is ook de plek waar we, op de terugweg met het busje, de familie beer zullen treffen. De camping bij Pachena Bay is een 'bruggetje' naar de oorspronkelijke bewo ners ('First Nation Peoples') van Vancouver Island, de Indianen. De camping wordt gerund door leden van de Huu-ay-aht-stam. Overal op het eiland kom je spo ren uit het verleden tegen, met totempalen in diverse gradaties als meest in het oog springend. Zoals in Duncan, dat zichzelf graag afficheert als de 'totem- palenstad'. In een ruim opgezet informatiecentrum, compleet met huisjes, schuren, expositie ruimte en een souvenirshop, wordt in woord, beeld én dans uitleg gegeven over de Cowi- chan-Indianen. Onze gids Cleveland 'grote neus' Roberts is eenHaida-indi- aan en hij steekt z'n afkomst niet onderstoelen of banken. In tegendeel. Hij is er trots op dat cultuur en tradities uit het ver leden weer in ere worden her steld. „Toen ik op school zat, was het verboden onze taal te le ren, ik weet er dan ook weinig van. Maar mijn kleindochter krijgt het nu als verplicht vak op school". Hij vertelt over de animositeit tussen de families 'Raven' en 'Arenden' en hij neemt ons mee naar de geheimen van de totem paal. „Een beer betekent dat het goede visjagers waren, een arend scherpe ogen, een orka dat ze goed konden navigeren en een raaf staat voor slimmig heid" Hij legt uit hoe de Indi aanse dans in elkaar steekt. „Dat is een sjamaan, hij staat in contact met bovennatuurlijke wezens". En van hem leren we hoe het er hedentendage weer bij een Indiaanse bruiloft aan toe gaat.^e hoofdman moet toestemm ig geven en de brui degom moet diverse tests afleg gen". 'Grote Neus' glundert: „Het gaat weer net als vroeger." Gerard Chel Prijzen smelten als sneeuw voor de zon! Want Arke maakt uw wintersportvakantie nu extra voordelig! Als u SNEL boekt, kunt u echt forse bedragen besparen! Per persoon heeft u al gauw 30 tot wel 140 euro voordeel! Zo heeft u uw skipas en skihuur er al uit voordat u aan uw vakantie begint! Ga naar uw ANVR reisbureau voor meer informatie en boekingen. arke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35