De zon is pas echt gevaarlijk W1 Dijkwater biedt oase van rust uitjes Australië lijkt soms vol risico's zaterdag 25 januari 2003 Aanvallen door een kro kodil en een haai, de mysterieuze dood van een zwemmer en een fatale val van een waterval: de stroom onheilspellende berichten uit Australië houdt aan. De reisbranche verzekert dat het geen gevaarlijk land is voor een reiziger, zolang die zijn verstand gebruikt. De voorvallen zijn vooral van invloed op de gemoedstoe stand van de thuisblijvers. „Een vliegtuigongeluk ont houdt ook iedereen." Opscheppen over de meedo genloze schepsels in eigen land is misschien wel het meest geliefde tijdverdrijf van bus chauffeurs en gidsen tijdens eindeloze ritten door het Au stralische niemandsland. Om dat de toeristen niet te veel schrik aangejaagd mag worden, doen ze het met een glimlachDe gruwelijkste details vechten zo om voorrang met de grootste verzinsels. De tien dodelijkste slangen ter wereld komen alle in Australië voor en van de 25 dodelijkste heeft het land er twintig. Een kwal met meterslange tentakels kan je zo stevig in zijn greep houden dat je het nog uit schreeuwt van de pijn als je al bewusteloos bent. De gevaar lijkste spinnen verblijven bin nenshuis. Een krokodil rent sneller dan een mens en is le vensgevaarlijk omdat hij zo oliedom is. Haaien vallen zelden duikers aan vanwege de onap petijtelijke aanblik van de zuurstoffles op hun rug Het is slechts een greep uit het repertoire van de gemiddelde reisleider. Aan de toerist uit het land van huismus en bromvlieg de taak om te bepalen wat waar is en wat niet. Een cursus om gaan met gevaren krijgt de on wetende buitenlander er gratis bij, zodat hij voortaan weet dat hij een haai het best kan bestrij den door hem hard op zijn ogen te meppen. Dat heeft weer geen zin bij een krokodil, die zijn ogen in zijn kassen laat zakken als hij de aanval heeft ingezet; hij voelt immers wel dat hij beet heeft. Een krokodil versla je door een stuk hout rechtop in zijn bek te zetten. Moordmachine Alsof de stukken hout voor het oprapen liggen in het water. Het is ook niet bepaald het eerste waar je aan denkt als je volsla gen onverwacht wordt aange vallen door een moordmachine die niet voor rede vatbaar is. In het paradijselijke Cape Tri bulation, even ten noorden van Cairns, komen alle gevaren sa men. Staand op het uitgestrekte strand word je niet alleen omge ven door het regenwoud en het koraalrif, maar ook door haai en, kwallen, krokodillen, slan gen en spinnen. Binnen een straal van een kilometer liggen niet minder dan vijf dodelijke diersoorten op de loer. Cairns ligt aan de noordoost kust van Australië, waar drie van de vier recente incidenten hebben plaatsgevonden. Afge lopen maandag verongelukte een negentienjarige Nederlan der door van een waterval dertig meter naar beneden te vallen. Twee weken geleden verdronk een Nederlandse twintiger tij dens het snorkelen in het Great Barrier Reef. In datzelfde ge bied werd een achttienjarig meisje uit Hilvarenbeek eind vorig jaar aangevallen door een hamerhaai. Het bleef bij één hap en flinke verwondingen aan haar arm De prachtige watergebieden en moerassen van het nationaalpark Kakadu trekken steeds meer toeristen. Bezoekers van Arnhem Land worden gewaarschuwd dat de wegen gedurende zes maanden in het jaar verdwijnen onder water dat rijk aan krokodillen is. foto Reuters Ernstiger was de manier waar op een 24-jarige toeriste uit Duitsland in oktober 2002 om het leven kwam. Argeloos zwemmend in een rivier in het uitgestrekte noorden werd ze gegrepen door een krokodil. ,,Ze zwom op een plaats waar met grote borden werd gewaar schuwd voor de aanwezigheid van krokodillen", zegt Muriël Bakker van de reisorganisatie Australian Backpackers uit Alkmaar, die jaarlijks zo'n tweeduizend Nederlanders naar de andere kant van de we reld begeleidt. „Tja, dan is er weinig meer aan te doen natuur lijk. Als je op de snelweg gaat wandelen, word je vroeg of laat ook aangereden." Bij Australian Backpackers hebben ze vooralsnog niet te maken gehad met annulerin gen. Muriël Bakker: „Misschien dat alleen een meisje dat al twij felt en erg bang is van spinnen, nu heeft besloten niet meer te gaan, maar verder merken we er weinig van. Het gaat elk jaar slechts om een paar gevallen. In Nederland komen veel meer jongeren om bij een auto-onge val dan in Australië bij een aan val van een haai. Het probleem is alleen dat dingen die niet elke dag gebeuren, de mensen langer bijblijven. Een vliegtuigonge luk onthoudt ook iedereen." Met maandelijkse informatie bijeenkomsten probeert de or ganisatie de aanstaande reizi gers zo goed mogelijk voor te lichten over de eventuele geva ren. „Australiërs kennen de risi co's, Nederlanders zijn wat makkelijker. Het zal zo'n vaart niet lopen, denken ze. Maar als er ergens iets is gebeurd, merkje dat de mensen weer alerter wor den. Onze reizigers zijn over het algemeen heel verantwoorde lijk. Ze zijn vaak nog erg jong en moeten wel snel volwassen wor den, anders redden ze het nooit. Zolang je normaal doet, is Au stralië absoluut geen gevaarlijk land." Leg dat het thuisfront maar Parkwachters staan bij de gevangen krokodil die vorig jaar een 24-jarige Duitse toeriste doodde bij Sandy Billabong in het nationaal park van Kakadu. eens uit. In enthousiaste e-mails lezen ze over avontuur lijke wandelingen in verboden gebied, nachtelijke zwempar tijen in een kwallenrijke oce aan, duiklessen met te weinig instructeurs voor te veel cursis ten, dagenlange reizen met krakkemikkige wagens door streken waar niemand woont en vuistdikke spinnen op de wc „Op een gegeven moment heb ben ook wij geen grip meer op wat mensen doen", erkent Bak ker. „Maar moeders die zich zor gen maken, kennen hun eigen kind het best Het is aan hen om hun zoon of dochter aan het ver stand te brengen toch vooral geen domme dingen te doen. Als ze iets willen weten, kunnen ze bij ons terecht. Vaak is een onge ruste moeder al gerustgesteld als ze de juiste informatie krijgt." Ook in Australië zelf is de infor matievoorziening in orde. Reis leiders en beheerders van natio nale parken mogen dan de natuurlijke neiging hebben om te overdrijven, als het erop aan komt zijn ze van onschatbare waarde met hun ervaring. Tij dens het kwallenseizoen aan de oostkust, van oktober tot en met april, mag niemand het water in zonder 'stinger suit', een zwem pak dat prikbestendig is. Ze leg gen uit hoe een zoetwaterkroko dil te onderscheiden valt van de veel gevaarlijker zoutwaterva riant, dat de dingo's (wilde hon den) op Fraser Island je niet lastigvallen als je hen niet las tigvalt en dat het stevig verbin den van het lichaamsdeel de eerste en veruit belangrijkste stap is bij het bestrijden van een slangenbeet. Het aantal slachtoffers dat slan gen in Australië maken, ligt la ger dan iedereen denkt: gemid deld één per jaar. Slechts een paar spinnen zijn echt dodelijk. Blijf je uit de buurt van haaien en krokodillen, dan is ook dat gevaar bezworen. Kwallen Alleen kwallen vormen een seri eus probleem. De 'box jellyfish' of kubuskwal, twintig centimer groot met zo'n vijftien tentakels van drie meter elk, valt met do delijke precisie aan. De overle vingskans is vrij klein. Het slachtoffer is vaak zo in shock dat hij verdrinkt nog voordat de kant kan worden bereikt. Het grootste gevaar is nog wel de zon. Bescherm je huid, bedek je hoofd en drink veel water: het klinkt zo vanzelfsprekend maar het is van levensbelang. In het geval van dom gedrag schieten alle preventieve middelen ech ter tekort. Dat ondervond John ny uit Wales, voor wie het ge vaar vorig jaar uit onverwachte hoek kwam. In een overmoedige bui probeerde hij een tamme kangoeroe in een wildpark te verleiden tot een zoen op de mond. Het beestje haalde uit en Johnny reisde verder zonder voortanden. Sven Remijnsen Een winderig pad gemar keerd door een lange rij knotwilgen. Aansluitend een tussen aanplant gelegen wind vrij pad dat naar een open vlak te voert. Het vergt niet al te veel inspanning om, vanaf de Weg door het Dijkwater, bij dit 're- eënweitje' te komen. Toch is het alsof je een compleet andere we reld wordt binnengevoerd Een onderbreking op de 4,5 ki lometer lange Stevensluiswan- delroute door natuurgebied Dijkwater bij Sirjansland. In een cirkelvormig patroon zijn palen geprikt met in het middel punt een informatiepaneel en bankje. Hoe simpel van opzet ook, de gang naar het midden geeft de wandelaar direct het gevoel een oase van rust binnen te stappen. Met zicht op het ou de vaarwater waarover, tot de Watersnoodramp, beurtschip pers richting lajidbouwhaven- tjes trokken. Een dammetje verbindt de reeënwei met het achterliggende open landschap Het weitje heeft haar naam te danken aan het feit dat hier voor het eerst reeën werden gesigna leerd. Inmiddels lopen er een stuk of tien rond in het in totaal 130 hectare grote gebied, schat boswachter Dirk Fluijt. Het is slechts één van de vele diersoor ten die Dijkwater bevolken. Haas, fazant, beverrat, bun zing, valksoorten, uilen, bui zerds, tal van zangvogels, bril- duikers en fuutsoorten zijn slechts een minimale greep uit de opsomming door de bos wachter. Met aanstekelijk en thousiasme tuurt hij door z'n verrekijker richting overkant Van de plas, waar duizenden smienten zich hebben verza meld. Keer op keer weer wordt Fluijt verrast. Het open gebied, de aanwezigheid van diep en ondiep water en de variatie. „Dit is toch een parel", stelt hij vast Dijkwater, waar nog altijd oude resten dijk te zien zijn, is ont staan na de Watersnoodramp. De vroegere schorren werden door de landbouw in gebruik genomen. Wat aan grond over bleef kreeg een natuurbestem- ming. Door middel van singels werden beide functies van el kaar afgeschermd. Van de bo men die destijds zijn geplant zijn eigenlijk alleen de essen overgebleven. Staatsbosbeheer voert een instandhoudingsbe- leid waarbij slechts mondjes maat op natuurlijke processen wordt ingegrepen. Zo worden, op plaatsen waar het - vanuit veiligheidsoogpunt - kan, ge vallen bomen aan hun lot over gelaten. Dat levert spookachti ge taferelen op, met kris-kras door elkaar liggende stronken overwoekerd door grassen en mos. Maar meer nog, licht Fluijt toe, bieden deze resten een goe de ondergrond voor tal van in secten die op hun beurt weer als voer voor de vogels dienen. Er groeien paddenstoelen en ande re schimmels. „Dat alleen al is een heel mooi zicht." Dijkwater is het hele jaar te be zoeken, al dan niet via een ex cursie onder leiding van een gids van Staatsbosbeheer. Één van de hoogtepunten van het jaar valt in de maanden mei en juni Dan bloeien er orchideëen in het gebied. Esme Soesman Het Dijkwateris een eldorado voor vogels. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33