Irak kan rekenen op een echte Blitzkrieg Amerika wil hoe dan ook optrekken naar Bagdad 25 Troepenopbouw rond Irak zaterdag 25 januari 2003 ^omoet het daar in Bagdad nu ook Jzijn. Niet te warm, niet te koud, iachts helder. Prima weer kortom or een oorlog. Een korte oorlog, dat j,want hoe langer de strijd in Irak jut des temeer Amerikaanse solda- izullen sneuvelen. En aan een straat- rlogmoet helemaal niemand denken. jp de luchtmachtbasis McDill in de 'sunshine State smeden honderden mi j-ren al maanden plannen voor een hy- imoderne en snelle oorlog in Irak. De umenmakers zitten niet in het besneeuw- Pentagon maar hier bij U.S. Central omand in Tampa, Florida. Dill aan het uiterste puntje aan de baai sTampa is immens, met zijn eigen Burger j, kapper en tankstation. En toch, zo jnoreert reservist sergeant Portsman uit a-eland, Ohio, niet groot genoeg, rkeren is een drama, vooral omdat het rkeerterrein pal naast het hoofdkwartier eCentral Command is omgetoverd tot camping. Vierenveertig landen hebben iimtenten opgeslagen. Ze doen allemaal ein de strijd tegen het terrorisme in en id Afghanistan, en dus mogen ze een ca- mbemannen bij Central Command. De onale vlag erop om ze uit elkaar te hou- u De onze hangt er ook. Amerikanen hebben het gekscherend ertrailorpark trash (tuig van de woonca- rans). Een bont gezelschap van Jemeniti- he, Noorse, Oekraïense en Franse officie- i,dat moet benadrukken dat de oorlog jen het terrorisme een coalitie-oorlog is. iarmet één onbetwiste leider: generaal amy Franks, commandant van U.S. Cen- ilCommand en verantwoordelijk voor 25 iden in de Hoorn van Afrika, de regio van Bode Zee, het Arabische schiereiland en s te vergeten Irak. Duizenden kilometers {.bergkammen en woestijnen met daar- ser65 procent van de wereldolievoor- d eservist igeant Portsman is net als zoveel andere üilairen die dezer dagen in camouflage- li het zwaar bewaakte hoofdkwartier in mpa binnenstappen een reservist. Bijna agsna de aanslagen in New York en Was- igton werden de eerste reservisten opge ien bij Central Command en daar komt glang geen einde aanZeker niet nu plan- rsvan Central Command zijn overge- achtnaar de Al Udeid luchtmachtbasis in itarom daar de vooruitgeschoven com- indopost van generaal Tommy Franks in richten voor de oorlog. „Duizend plan- is in Qatar gestationeerd? We geven nooit Iers, maar dat zal wel zo ongeveer klop- zegt een anonieme militair en reser- sjoor Anthony Sinnot is geen reservist, sar een marinier in hart en nieren. Met n onmiskenbaar onberispelijk en zorge- kvoorkomen. Sinnot werkt bij het direc- aat plannen en politiek. En hij zit nog sedsinTampa. „Ze vertelden mij dat ik misbaar ben, maar als ik echt onmisbaar asgeweest, had ik in Qatar gezeten." :r de voorbereidingen op een oorlog te- Irak zou de majoor wel wat willen zeg- D,maar dat mag hij niet. Als er naar de iswordt gelekt over oorlogsplannen, dan beurt dat door de politieke en militaire 'ingin Washington. In Tampa worden de annen uitgewerkt die niet in de kranten men. ce-admiraal b.d. Stephen Baker weet wat :ugebeurt bij Central Command. Hij was hetmidden van de jaren negentig chefstaf Ede marine bij Central Command in Bah- innadat hij tijdens de Golfoorlog in 1991 mmandant operatiën was geweest op het egdekschip USS Theodore Roosevelt. De wsevelt zal straks weer naar de Golf op timen. ^de dag is vice-admiraal Baker ver raden aan het prestigieuze Center for De- EseInformation in Washington. „Gene- idTommy Franks vinkt nu de checklist af. verwacht dat we zo rond het midden van iniari aan een oorlog beginnen." 'atertanden tddam Hoessein kan een Amerikaanse mrieg verwachten, waarbij de VS met ®weldigende militaire kracht snel en ihardde machtscentra in Irak zal vernie- Baker ,Het zal de meest geadverteer- ïoorlog uit de geschiedenis zijn. En een flog om op dvd te zetten. Watertandend Hen we kijken naar de beelden van de tdsiegeleide bommen die hun doelen ver- Weinigen wisten tijdens de Golf- logdat slechts zeven procent van de tomen 'slimme' bommen waren, dus met raulp van een laserstraal naar hun doelen ®den geleid. Nu zal dat naar mijn in- hatting honderd procent zijn." beogen van vice-admiraal Baker hoeft de fjogniet langer dan tien dagen te duren. Vde eerste dag zullen vanuit de lucht 'izond doelwitten worden aangevallen, idedag daarop weer, en daarna weer. Zo «1 mogelijk moet suprematie in de lucht raden bevochten. Daar is de coalitie nu al bezig door bijna dagelijks Iraakse ratverdedigings- en commandocentrales Imk te bombarderen. Het politieke lei- sohap in Irak moet worden onthoofd en damd." fetreguliere Iraakse leger, de lui met het *nte materieel en de nog slechtere roo kzuilen worden ontzien. Juist omdat ze ^deoorzaak van het probleem zijn, maar '«deoplossing. Zij kunnen na het verdwij- s van het regime in Bagdad een stabilise- 'de werking hebben. Ook de wegen en fflgen zullen grotendeels met rust worden sten. Na tien dagen zouden dan miljoe- 1,1 pamfletten boven Irak moeten dwarre lt daarop de boodschap: Saddam *®ein bestaat niet meer, omhels je vrij- 5Q. «alleen vanuit de lucht zal de aanval ingezet. Op het land zullen com edo's van de Special Forces zo snel mo- rmoedelijke opslagplaatsen van ^vernietigingswapens (chemisch en "•ogisch) willen vernietigen. Baker: „De ^toal Forces en paramilitairen van de Turkije Ingirlik luchtmachtbasis - 3000 man Verenigde Staten: Rond 50 F-15 en F-16 aanvals- jagers, 3 E-3 AWACS-verkenningsvliegtuigen, EA-6B Prowlers, KC-135 Stratotankers, Black Hawk helikopters Groot-Brittannië: 10 Tornado GR-1 en Jaguar aanvalsvliegtuigen. F-15 Eagle Middellandse Zee Ver. Staten: Vliegdekschipgevechtsgroep USS any S. Truman met in totaal 11.000 rr 75 vliegtuigen, zeven kruisers, jagers en onderzeeboten uitgerust met langeafstands Tomahawk kruisraketten. Smaldeel 58 o.l.v USS Nassau plus 5 bevoorradingsschepen Diego Garcia Brits grondgebied in Indische Oceaan, 5345 km verwijderd van Bagdad Ver. Staten: Zes B-2 Stealth bommenwerpers en squadrons B-52's uitgerust met satelliet- gestuurde 'slimme' bommen. Onder Deense vlag varende vloot met maandvoorraad voor 17.000 mariniers. Hospitaalschip USNS Comfort met 1000 bedden Rode Zee Verenigde Staten: Smaldeel Task Force 51 o.l.v. USS Belleau Wood met 3 amfibische aanvalsschepen, 1500 mariniers, 23 helikopters, 6 Harriers Onderweg of in de Perzische Golf - Vliegdekschepen USS Constellation (foto onder) USS George Washington USS Kitty Hawk (deze week vertokken uit Japan) USS Abraham Lincoln (vertrokken uit Australië) USS Theodore Roosevelt (zal vertrekken uit VS) USS Tarawa en USS Iwo Jima met mariniers. Vliegdek schepen USS Nimitz en USS Carl Vinson worden achter de hand gehouden voor de kust van Californië Oman 8 V.S. B-1B bommenwerpers, 2 Britse Nimrods Saudi-Arabië Nog onduidelijk of het land bases ter beschikking stelt in geval van een aanval op Irak. Tientallen gevechtsvliegtuigen, spionage toestellen en tankers. Koeweit Ver. Staten: 57.000 manschap pen in en rond de Golf. 3de Infanterie Divisie in Koeweit uitgebreid tot .000 man. Ali Salem en Ahmed Al Jaber vliegbases: 30 jachtbommenwerpers, :ealth bommenwer pers, 18 A-10 anti- tank- üëgtuigen, 21 Apache gevechtshelikopters en Patriot raketten. Kamp Doha 186 M1 Abrams tanks, 30 Bradley gevechtsvoertuigen en 68 pantserwagens Groot-Brittannië: 1ste Gepantserde Divisie, 7de Pantserbrigade en 16de Luchtlandingsbrigade onderweg met 26.000 soldaten Verenigde Staten: Ongeveer 155.000 soldaten zijn in de Golfregio of zijn onderweg Belangrijkste onderdelen zijn 101ïte Luchtlandings divisie, 3d* Mountain Divisie, ^^Infanteriedivisie. ^^infanteriedivisie. jjj^Gepantserde Divisie, j^lnfanterie- divisie, <|ste iedivisie. CIA zijn nu al in Irak om alle doelwitten in kaart te brengen. Ze observeren bijvoor beeld vliegvelden die wij kunnen gebruiken als steunpunten in Irak. De prioriteit zal bij de landoperaties liggen op het voorkomèn dat Saddam chemische en biologische wa pens inzet." „Daarom denk ik dat er een ongekende ope ratie is opgezet om iedere millimeter in Irak in kaart te brengen met commando's, satel lieten, spionagevliegtuigen en ombemande vliegtuigjes. Wij hebben jaren kunnen wer ken aan de digitale kaart van Irak. Het moet in 2003 mogelijk zijn om binnen tien minu ten informatie van de sensor naar de schie ter over te brengen. In theorie genoeg om de lancering van een Scudraket te voorko men." Hoe gaat dat? Een Amerikaanse sergeant van de Delta Force, de sensor in dit geval, observeert in de westelijke woestijn van Irak de contouren van wat wel eens een in gegraven bunker zou kunnen zijn. Liggen daar gifgasgranaten? Scuds wellicht? De sergeant geeft met zijn laptop de coördina ten door aan een commandovliegtuig en binnen tien minuten is de 'schieter' - een F- 15E Strike Eagle - paraat. Wellicht heeft deze F-15 jachtbommenwer per één van de weinige BLU-118/B bommen aan boord die het Pentagon razendsnel heeft ontwikkeld om ingegraven bunkers te vernietigen. De sergeant op de grond richt een laserstraal op de ingang van de bunker, waarna de piloot van de F-15E de 'bunker buster' alleen nog maar in de laserstraal hoeft te mikken. De duizend kilo zware bom met zijn ther- mobarische lading (temperatuur en druk) baant zich een weg door de grond en het gra niet, waarna de bunker in lichterlaaie wordt gezet door een vuurbal die vergezeld gaat van een enorme schokgolf. De bom doet niet boem, maar boeeeeeeeeeeem. Alles verbrandt - mensen én chemische en biolo gische wapens. Urgent De BLU-118/B bunker buster is het geestes kind van de Defense Threat Reduction Agency (DTRA) in Fort Belvoir, iets ten zui den van Washington. Een groot complex van het Pentagon in een heuvelachtig ge bied op een steenworp afstand van de Poto mac rivier. Als de generale staf van Saddam hier toch eens een kijkje kon nemen. „De naam zegt het alwij moeten de dreiging van massavernietigingswapens verminderen Dat deden we al voor 11 september 2001, maar sindsdien heeft ons werk veel meer ur gentie gekregen", zegt DTRA-woordvoer- der David Rigby. „Iedere Amerikaan weet nu wat vernieti ging in eigen land betekent. Wij bij DTRA moeten het Pentagon voorbereiden op de gevolgen van biologische en chemische oor log, maar ook helpen bij het ontwikkelen van speciale wapens om die dreiging te eli mineren. Militaire commandanten moeten de middelen hebben om effectief onder grondse bunkers of tunnels aan te vallen. Als generaal Tommy Franks snel een nieuw wapen wil hebben, dan komt hij naar ons." „Zo is het ook gegaan met de BLU-118. De proeven waren zo succesvol, dat een op drachtgever ons heeft gevraagd de Hellfire- raketten onder de onbemande spionage vliegtuigjes ook uit te rusten met een thermobarische lading. Ze kwamen er in Afghanistan namelijk achter dat ze met de Hellfire-raket wel een gat in een gebouw konden schieten, maar dat de vijand er aan de achterkant uitliep." De CIA vliegt met onbemande Predatorvliegtuigjes boven Af ghanistan en Irak. „Reken maar dat ze die bommen gaan ge bruiken, bijvoorbeeld om het militaire H3 complex in het uiterste westen van Irak, zo dicht bij Israelte vernietigen verzekert dé autoriteit op het gebied van bewapening en strategie in Washington. John Pike. Voor Pi ke en zijn organisatie Globalsecurity.org geen statig onderkomen in het centrum van Washington, maar een kelder in de buiten- stad Alexandria. „We zijn arm, en dan te be denken dat de lui in het Pentagon op onze website kijken om te zien hoe hun troepen opbouw in de Golf verloopt." Satellietfoto's van Iraakse wapencom plexen en Amerikaanse bases in de Perzi sche Golfregio hangen aan de muur. Een walhalla voorde 'freaken dat is Pike, maar wel één die heeft nagedacht over de Ameri kaanse strategic, Saddams antwoord en de eventuele afgrijselijke afloop. „Ik weet niet wanneer de oorlog komt en hoe lang-ie gaat duren, maar ik weet dat-ie komt en dat het een verrassingsaanval moet zijn. Daarom geeft het Pentagon zo min mo gelijk informatie en de informatie die ze geeft is onjuist of misleidend. De oorlog zal eerder beginnen dan men verwacht en dat doe je door iedereen ervan te overtuigen dat het een grote oorlog wordt die later begint, terwijl het een middelgrote oorlog wordt die snel begint Dus je lekt allerlei strijdplan nen, zodat Saddam Hoessein niet weet wat hij kan verwachten." Slotsom De ministers Rumsfeld van Defensie en Po well van Buitenlandse Zaken hebben de agenda's getrokken, en ze zijn tot de slotsom gekomen dat er na maandag, wanneer de chef van de wapeninspecteurs in Irak Hans Blix zijn rapport presenteert, nog een paar weken in de VN mag worden gekibbeld, maar dat de strijd dan wel gewoon losbarst Pike: „Als Bush vermoedt dat hij in de Vei ligheidsraad geen toestemming krijgt voor een oorlog, dan blaast hij Irak in z'n eentje op. Daartoe heeft de regering deze zomer besloten. Wat kunnen de bondgenoten doen? Willen ze na de oorlog niet meedoen in de opdeling van de Iraakse olie? Of het nieu we Iraakse leger aankleden? De zege is de beste rechtvaardiging. Bovendien vindt de ze regering dat het beter is om gevreesd dan om geliefd te zijn." De oorlog zal minimaal drie dagen en maxi maal zes weken duren. Pike, gierend van de lach: „Rummie zal tegen Powell hebben ge zegd: we moeten op 1 april in Bagdad zitten en dus mag de oorlog niet later beginnen dan op Valentijnsdag." Net voordat het ver velend warm wordt in de woestijn. Hij loopt naar een grote kaart van Irak die tegen de muur staat. Aanwijsstok in de hand. „Het Pentagon wil ons doen geloven dat de aanval op drie fronten wordt ingezet en dat er eerst een grote luchtcampagne wordt uitgevoerd voordat de troepen wor den ingezet. Vanuit Turkije in het noorden, uit het westen via Jordanië en uit het zuiden via Basra Het probleem is alleen dat je op al die punten geen grote Amerikaanse aan- valsmacht kunt inzetten. Het is of te berg achtig of alleen maar moerasgebied." .Uiteindelij k is er maar één aanvalsroute en daar heeft niemand het over. Die loopt door de woestijn in het zuiden. Eén grote snel weg, zeshonderd kilometer lang en hon derdvijftig kilometer breed die het Ameri kaanse Vijfde Korps in twee dagen voor de poorten van Bagdad brengt. In de zuidelijke woestijn heeft Saddam geen troepen. De Golfoorlog van 1991 heeft hem geleerd wat er dan met zijn troepen gebeurt, bovendien heeft hij ze nodig om het volk eronder te houden. Het enige dat tussen het Ameri kaanse Vijfde Korps en Bagdad staat, is de rivier de EufraatJe hoeft niets vanuit de lucht te bombarderen om daar te komen." „En wat kan de Speciale Republikeinse Garde van Saddam doen? Zodra de trucks hun bases verlaten, ontploft de kop van hun konvooi en vluchten de soldaten aan de ach terkant. De enige uitweg die Saddam zal zien, is de Amerikaanse troepen naar Bag dad te lokken voor huis-aan-huisgevechten én zijn chemische wapens te gebruiken. Hij zal ze snel inzetten, en heel vaak. Hij zal vanuit Basra chemische granaten op Koe- weit-Stad afschieten. Hetzelfde doet hij als de Amerikaanse troepen bij Bagdad komen, in de hoop dat de Amerikanen zo wanhopig worden dat ze de stad opblazen." „Het Pentagon hoopt dat het Iraakse regime ineenstort als de Abrams tanks van het Vijf de Korps voor Bagdad staan en dat het volk bij het zien van beelden van een vluchtende Saddam die voor de camera wordt gearres teerd en geëxecuteerd, zich keert tegen de Saddam-kliek Het enige wat de Irakezen namelijk op televisie zullen zien is Ameri kaanse propaganda, dus ook gefabriceerde beelden van de 'dood' van Saddam." Israël Een oorlog die snel afgelopen moet zijn. Het Amerikaanse leger is gewoon te sterk Wat is de grote onbekende factor, het gevaar? Niet één papieren oorlogsplan overleeft de echte, onverwachte, oorlog, hebben we altijd ge leerd uit de militaire handboeken. Pike, ge decideerd: „Israël. We hadden het over het H3 complex in het uiterste westen van Irak De VS zullen alles op dat complex loslaten. De slag om H3 gaat een paar uur duren. Er zullen bommentapijten op worden gegooid, commando's zullen uit helikopters afdalen en op alles schieten wat beweegt. Maar als Saddam kans ziet om vanaf die basis toch chemisch geladen Scudrakctten op Israël af te schieten, dan kan niet alleen de loop van deze oorlog maar ook de loop van de mense lijke geschiedenis veranderen Opeens loopt Pike rood aan, zijn ogen vullen zich met tranen. Hij wordt overmand door emoties en zijn adem stokt. Deze 'freak' is een typische zuiderling (Tennessee) en hij laat zijn emoties de vrije loop.Saddam zal Israël willen provoceren in de hoop dat premier Sharon-Bagdad vernietigt met kernwapens en de Arabische landen die vernietiging zullen wreken. Israël zal de Arabische staten laten weten dat ze hele maal niks moeten doen, niks. Weet je wat de Israëliërs zullen doen? Ze zullen in de woes tijn naar Caro kernwapens laten ontploffen, en naar Damascus. De landen die grenzen aan Israël hebben weinig grote steden en veel woestijn, en die kan gebruikt worden voor deze demonstraties. Israël heeft vol doende kernwapens en Amerika kan er niets tegen doen." John Pike heeft zich hervonden. „Je hoopt op het beste en je plant voor het ergste. Ik vermoed dat Saddam denkt dat zijn massa vernietigingswapens hem in de oorlogen te gen Iran en de VS het leven hebben gered en dat dit nu weer zal gebeuren. En als dat dit keer niet gebeurt, zullen ze hem een plaats in de geschiedenis garanderen als de man die Israël heeft vernietigd." Hard, snel en verrassend Martijn Delaere

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25