mistlicht Koningin Beatrix past voor de rol van gebroken vrouw RUDEN RIEMENS zaterdag 25 januari 2003 I T-- boovv ueetleti 22U v.i ?sT Koningin Beatrix wordt 31 januari, komende vrijdag, 65 jaar. Nog geen vier maanden na de dood van haar echtgenoot staat haar hoofd niet naar een feest. Vol overgave stort ze zich op staatszaken; ze is volgens de Rijksvoor lichtingsdienst 'absoluut niet' van plan met pensioen te gaan. Haar populari teit is de laatste tijd alleen maar toege nomen. Tijdens de besloten nieuwjaarsreceptie, begin deze maand, op paleis Noordeinde stond koningin Beatrix even stil bij haar na derende 65e verjaardag. Volgens genodig den maakte ze een 'kwinkslag' over het feit dat ze AOW'er wordt. Wat hen verder is bij gebleven, is dat de koningin er niet over pie kert binnenkort op te stappen. Als weduwe past ze voor de rol van gebroken vrouw. Het contrast met haar zestigste verjaardag is immens. Die vierde de vorstin nog met een groots, driedaags feest in Amsterdam. Op het Paleis op de Dam hieven staatshoofden en andere prominenten het glas op haar ge zondheid. Maar onder het volk maakte ze zich niet bijster populair met deze party achter gesloten deuren. Ze kreeg het verwijt arrogant te zijn en de hoofdstad als 'zalen- verhuurbedrijf' te gebruiken. Beatrix kampte met een serieus imagoprobleem. Het volk had weinig waardering voor haar zakelijke, perfectionistische aanpak. Ze mocht zich wel wat menselijker gedragen, klonk het. Van feestgedruis zal vrijdag geen sprake zijn. De koningin viert haar verjaardag in familiekring, met een diner op paleis Huis ten Bosch. Daar blijft het bij. De dagen rondom haar verjaardag heeft Beatrix helemaal ingebouwd met verplich tingen; op 27 en 28 januari ontvangt ze de president van Mexico, en op 1 februari reist ze met Willem-Alexander af naar Zuid- Holland en Zeeland voor de herdenking van de watersnoodramp. Iets later, eind maart, gaat ze voor het eerst in anderhalf jaar weer op staatsbezoek. Ze doet Chili én Brazilië aan. De vorstin stort zich weer volop op haar werk. Inmiddels is ze geliefder dan ze in lange tijd was. Zo'n omslag voorspelde historicus Jaap van Osta, schrijver van het boek Thea ter van de Staat, over de veranderde positie van monarchieën, al jaren geleden. „Het beste voor het koningschap is elke vijf jaar een bruiloft, een baby of een overlijden.De koninklijke familie heeft al deze ingrijpen de gebeurtenissen binnen één jaar tijd be leefd. Met als dramatisch dieptepunt het overlijden van prins Claus, oktober vorig jaar. Beatrix verloor haar 'belangrijkste klankbord', zoals ze haar echtgenoot ooit omschreef. Zelf zegt ze zich niet door populariteitsme- ters te laten leiden.,Ik vind populariteit ge vaarlijk, oppervlakkig en tijdelijk", ver klaarde ze in een tv-interview. Inhoud gaat voor. „Je lijn vasthouden, doorwerken, de dingen doen waar je in gelooft, zo ben ik nu eenmaal." Dat ze de laatste jaren meer van zichzelf heeft laten zien, heeft haar wel sympathie opgeleverd. In mei 2000 bezocht ze Ensche de, een dag na de vuurwerkramp. 'Beatrix, vraagt, praat, luistert, troost', kopte de Twentse krant Tubantia, nadat slachtoffers natte vlekken in de koninklijke outfit had den gehuild. Politieagente José Rooijers was in één middag genezen van haar Oran- je-scepsis, toen ze de vorstin had rondgeleid door de getroffen wijk. Beatrix troostte haar toen bekend werd dat er weer doden onder het puin waren gevonden. „Ik kreeg het ineens te kwaad. Schijnbaar voelde ze dat aan, en sloegze een arm om me heen. Dat betekent heel veel op zo'n moment", zei Rooijers later. De vorstin dwong met haar optreden in En schede extra respect af, omdat op dat mo ment vader Bernhard in zorgelijke toestand in het ziekenhuis lag. Ook tijdens het lange ziekbed van Claus moest Beatrix schippe ren tussen officiële verplichtingen en bezoe ken aan haar ernstig zieke man. Het afgelopen jaar heeft Nederland het wel en wee van de Oranjes van erg dichtbij kun nen volgen. Er waren 'soapelementen' met het 'sprookjeshuwelijk' van kroonprins Willem-Alexander en Maxima, en in min dere mate de komst van Beatrix' eerste kleinkind Eloise Maar vooral in de dagen rond het overlijden van prins Claus, en diens bijzetting in de Nieuwe Kerk van Delft, gaf de vorstin zich bloot. Ze woonde de indrukwekkende dienst bij als rouwende weduwe, niet als staatshoofd Claus werd besproken als persoon, en niet louter als prins-gemaal. „Het afscheid heeft hem als mens belicht", onderstreepte Beatrix zelf nog eens tijdens de kerstrede, waarin ze te pakken die ze graag doet, zoals heli ken van kunst", zegt Debbaut. „Zew lesbehalve in een bedrukte stemming merkte wel dat er wat is weggevallen misschien is dat mijn perceptie." De koningin is in ieder geval 'absolu? van plan te stoppen met werken, aldis Rij ksvoorlichtingsdienstJan Vis (69! van de Raad van State en voormalig!* raar staatsrecht, ziet ook 'geen enkelf den' voor Beatrix om vroegtijdig af t(3 den. „Ik ben ervan overtuigd datzei doen tot een aantal kleinkinderenïsg ren. Ze heeft altijd gezegd dat zedetij Drakensteyn (voordat ze koningin we plezierig heeft gevonden, dat gunt ze ïi zoon en schoondochter ook." Ookop6 nieuwjaarsreceptie maakte ze de indni 'bepaald nog lang het land te willen! aldus een van de aanwezigen. De vorstin zal Claus ongetwijfeld ene missen, maar wat haar werk betreft.' niet haar belangrijkste raadgever, W Vis. „Beatrix bespreekt staatszakena mensen die daarvoor zijn aangesteld, met haar echtgenoot." Hoe fysiek.ven end het ambt is, blijft voor een buitenst der moeilijk in te schatten. Maar Vis dj dat het meevalt. „Een agenda kun je? nen zoals je wilt. De koningin wordts lijk wel voor alles en nog wat uitgenoc maar ze kan altijd nee zeggen. Ze hef ruimte om tijd voor zichzelf te maken Met de formatie van een nieuwe regai breekt nu voor haar een drukke tijdas „Dat kan ze stellig aan. Vergeet niets koningin hiermee inmiddels meere# heeft dan enig minister. Dat wordt tóf vaak onderschat." De emeritus hoog» erkent dat de koningin bij een derg&v klus baat heeft bij haar routine „Als!» een spelletje spelen, heeft ze dat alb& in de gaten. Daar prikt ze zo doorhe® Vis wijst bovendien op de trend dat o-ï in Nederland langer doorwerken. De* gin is tenslotte nog heel gezond. De On zijn trouwens altijd al 'vreselijk lan| gegaan'. „Dat geldt voor Willem ID- mina en ook Juliana, het is inmiddels! tie." Maar doen ze dat uit plichtsges® omdat ze het 'werk' zo leuk vinden'•- omdat ze het leuk vinden. Inmiddels" de geschiedenis bewezen dat demon# gedijt bij lange regeerperiodes. Endaa- het hen om." Bernice® foto Rene Manders/GPD deren. De rondleiding door het gebouw duurde veel langer dan gepland. „Ze heeft het hele museum van onder tot boven gron dig bestudeerd", bevestigt museumdirec teur Jan Debbaut. „We hadden nog een 'short cut' door het gebouw bedacht voor het geval majesteit vond dat ze onderweg te veel mensen moest begroeten, maar dat was niet nodig." Volgens de Vlaming was Beatrix 'heel relaxed en bevlogen'. „Ze deed er ook alles aan om mij op mijn gemak te stellen. Daar is ze heel goed in Na afloop praatte de vorstin met een glas wijn in de hand nog lang na met enkele kun stenaars „Ik vermoed dat ze in Eindhoven weer een begin heef t gemaakt met dingen op Vorige week opende koningin Beatrix het vernieuwde Van Abbemuseum in Eindhoven. sprak van een 'diep ingrijpend jaar'. Nog geen zes weken na de uitvaart van Claus verscheen ze weer in het openbaar, bij het afscheid van Bas de Gaay Fortman als hoogleraar van het ISS (Institute of Social Studies). Twee weken eerder was ze thuis al aan het werk gegaan. De vorstin verhulde haar verdriet niet, zo hield ze bij de uitrei king van de Prins Clausprijzen de zakdoek bij de hand. Maar ze waakte er voor als een gebroken vrouw over te komen. De besloten nieuwjaarsreceptie die begin januari voor fractievoorzitters, topambte naren en vertegenwoordigers van maat schappelijke instellingen op paleis Noord einde werd gehouden, was een 'zeer geani meerde bijeenkomst', zegt een genodigde. „De koningin toonde zich spontaan en en thousiast, en zeker niet in mineur." Een week later bracht Beatrix een bezoek aan het vernieuwde Van Abbe-museum in Eind hoven. Dit was haar eerste officiële ver plichting zonder Willem-Alexander en Méxima aan haar zijde. Het zaaltje kunst minnaars klapte bemoedigend toen ze de ruimte betrad. Met een olijke blik keek ze even naar het publiek, van onder haar ko baltblauwe hoed. Het stemmige zwart van de afgelopen maanden had afgedaan. Klei ne protocollaire omissies, zoals een lege stoel aan haar linkerzijde of het woord 'kan keren' in een toespraak, leken haar niet te

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 24