Schüttler ook langs Roddick Korbach alweer weg bij Sparta Doorbraak zorgt voor doorbraak PSV'er Hofland lang uit roulatie Directeur Vreijsen ontslagen bij Eagles 19 Navratilova in dubbelfinale Onbekende Duitser in finale Australian Open Kolden League ril Montgomery in Jones weren Twee arbiters geschorst Tweede ritzege Baden Cooke Japans talent tekent bij Feyenoord Henman mist Daviscupduel Lafeber in finale Singapore Reuser mag weg bij Ipswich Town Xavier naar Galatasaray Krajicek krijgt wildcard voor toernooi Milaan zaterdag 25 januari 2003 Zusjes Williams finnen dubbel KELBOURNE - Venus en Sere- IWilliams hebben bij de Au- Cilian Open voor de tweede iifr de dubbeltitel gewonnen. 5,iwee zusjes versloegen in de jale het Spaanse/Argentijnse ijppel Virginia Ruano Pascual iPaolaSuarez met 4-6 6-4 6-3. jjhun eerste eindzege in Mel- >:ume pakten de twee in 2001. Williams Sisters brachten ader al de dubbeltitels van •jiand Garros, Wimbledon en [SOpen op hun naamOok won *:koppel ten koste van Miriam j^mans en Kristie Boogert ®d bij de Olympische Spelen [Sydney. sano Pascual en Suarez kre- in Melbourne de kans re- inche te nemen voor hun ne- srlaag tegen de Amerikaanse ssen op Wimbledon vorig ir, maar het duo verspeelde in tweede en derde set een 3-1- iorsprong. DPA MELBOURNE - Op 46- jarige leeftijd speelt Mar tina Navratilova weer een finale op een Grand Slam- toernooi. Samen met de Indiër Leander Paes be reikte de veterane de eindstrijd van het ge- mengddubbel. Het duo versloeg het Zimbab waanse/Slowaakse kop pel Kevin Ullyett en Da- niela Hantuchova met 6-3 6-1. Navratilova beëindigde in 1994 haar loopbaan, maar maakte zes jaar la ter haar rentree in het dubbelspel. In deze disci pline won ze 38 Grand Slamtitels en achttien in het enkelspel. Haar laat ste eindzege in het ge- mengddubbel dateert van 1995. Op Wimbledon won ze toen met Jonathan Stark. Navratilova en Paes moe ten het in de finale opne men tegen de Australiër Todd Woodbridge en de Griekse Eleni Daniilidou. Zij wonnen van het Ame rikaanse/Australische tweetal Donald Johnson enRennae Stubbs. RTR door Gertjan van Geen MELBOURNE - Te moe, in hoofd en benen, te veel last van zijn onderarm en dus niet goed genoeg. Andy Roddicks klassie ker in de kwartfinales van de Australian Open tegen Younes El Aynaoui kreeg gisteren geen vervolg. Een lepe Duitse tenis- ser, die in de tweede ronde ook al korte metten maakte met Ri chard Krajicek, speelt morgen de finale tegen André Agassi. Rainer Schüttler had de juiste wapens en was in vier sets klaar: 7-5,2-6, 6-3,6-3. Schüttler verwachtte een vuur peloton, hij kreeg voor het me rendeel losse flodders op zich afgevuurd. De services van Rod dick bereikten weer regelmatig snelheden van boven de 210 ki lometer per uur, maar het was te weinig om de 26-jarige Duitser in verlegenheid te brengen. De op en top degelijke Schüttler - zelfs als hij een nieuw racket heeft gepakt doet hij de rits van zijn tas keurig dicht - deed wat nodig was om de jonge Ameri kaan van de eindstrijd af te hou den. Nooit kwam hij verder dan de vierde ronde op een Grand Slam. Wat hem in Melbourne overkomt, is meer, veel meer, dan hij ooit had durven dromen. De 20-jarige Roddick betaalde de tol voor zijn marathonpartij van woensdagavond. Hij won na vi j f uur met 21 -19 in de vij fde set, de langste in de geschiede nis van het Grand Slamtennis. Trots vertelde hij na afloop geen kramp te hebben gehad, iets wat hem in het verleden wel eens overkwam. Een strak trainings regime met zijn coach Tarik Benhabiles had van hem ie mand gemaakt die zeven best- of-five-wedstrijden op rij kon afwerken. Wist hij veel dat er een set tussen zat met een lengte van twee uur en 23 minuten en qua aantal games een set of vier, vijf op zich duurde? De nummer tien van de wereld stond in zijn eerste vijf partijen 13 uur en 55 minuten op de baan, ruim zes uur langer dan de zestien plekken lager genoteer de Schüttler. Hij had dan ook het geluk dat Marat Safin zijn pad in de derde ronde kruiste, maar vooraf geblesseerd opgaf. Het was het zetje wat hij nodig had. James Blake en David Nal- bandian, beiden meer getalen teerd, wonnen slechts één set van hem. Trainingsbeest Rainer Schüttler is van huis uit een trainingsbeest, waar Rod dick het heeft moeten leren om hard te werken. Daarnaast is hij een fanatiek beoefenaar van taekwondo, wat vooral zijn ba lans ten goede komt. Zelden staat hij op het verkeerde been. De hitte in Australië is hem op het lijf geschreven, want hij wil zweten. Gisteren was het dak overigens gesloten De zon brandde zo fel, dat de tempera tuur opliep naar 42 graden Cel sius, te gevaarlijk voor de ten nissers. Al m november begon Schüttler zijn voorbereiding op het vol gende seizoen. Het verklaart zijn gretigheid, zo vroeg in het jaar. Niet afgeleid door Davis- cupperikelen of de Masters aan het einde van het jaar, ver scheen hij in Melbourne topfit aan de start- In de aanloop naar de Austra lian Open Was hij in Chennai al in de kwartfinales gekomen en in Sydney reikte hij tot de halve eindstrijd. Tegen Richard Kraji cek stond hij in de tweede ron de drie keer een break achter. Maar waar de Nederlander niet bereid was te vechten voor zijn kansen, deed de pijlsnelle Schüttler gewoon zijn werk. Ervan uitgaande dat Roddick op zijn laatste benen zou lopen, liet de Duitser zijn opponent veel meters maken. Hij plaatste dropshots waar nodig en bleef daarnaast geduldig. In vier sets produceerde Roddick 40 af zwaaiers, zes meer dan in de partij tegen El Aynaoui. De pijn in zijn pols was te verduren, maar hij wilde de rally's te snel beëindigen met een winner Na 1-0 in de vierde set - Roddick was net gebroken - ging hij op zijn stoel zitten. De umpire moest hem erop wijzen dat een rustpauze op dat moment al twee jaar niet meer is toege staan. Het sierde de Amerikaan dat hij bleef vechten, maar het was een verloren strijd. Schütt ler brak hem op 5-3 in stijl; op love met een backhand passeer- slag langs de lijn. Favoriet An dré Agassi is gewaarschuwd voor deze lepe outsider. GPD ERLIJN - De atletieksterrcn lirion Jones en Tim Montgo- wy worden mogelijk geweerd de wedstrijden in de Golden ague. tie van de zes organisatoren sbben moeite met het feit dat Kkoppel wordt getraind door 11 omstreden coach Charlie tancis, ooit begeleider van do- lingzondaar Ben Johnson. De tganisatoren van de wedstrijd Berlijn namen het voortouw wreen boycot. „We moeten er- aar streven onze sport zuiver te «aden", verklaarde directeur lerhard Janetzky, die mede- Unders heeft gevonden in Oslo iZiineh. Met de organisatoren h de Golden-Leaguewed- fnjden van Parijs, Brussel en «ie volgt overleg, sneis was j arenl anggeschorst wat hij had toegegeven John- e verboden middelen te heb- to verstrekt Hij werd betrapt -zijn gouden race tijdens de tóen van Seoul in 1988. DPA Skiloper Mühlegg klijft geschorst Ul'SANNE - Het internatio nal arbitragehof voor de sport US heeft het beroep van skilo- *flohann Mühlegg tegen zijn taorsing verworpen. Spanjaard was tijdens de tóen van Salt Lake City be- ^Ptop het gebruik van arane- De gouden-medaillewin- ^ar op de 50 kilometer skilo- 191 vocht de geldigheid van de ötaan, maar het TAS bevestig- *?isteren de beslissing. Müh- blijft tot 2004 geschorst. Rainer Schüttler in actie tegen Andy Roddick. Schüttler won met 7-5,2-6, 6-3 en 6-3. foto Mike Fiala/AP van onze sportredactie ROTTERDAM - Een dag na zijn eerste training bij Sparta is Fritz Korbach alweer vertrok ken. De oefenmeester werd don derdagmiddag onwel en besloot gisteren na overleg met de Rot terdamse clubleiding terug te treden. Fritz Korbach wilde nog zo graag. De uitdaging om Spart a in vier maanden tijd uit het sportieve moeras te trekken, was hem op het lijf geschreven. Met veel branie meldde de 57- jarige trainer zich woensdag op het Kasteel, na anderhalf jaar afwezigheid in het betaald voet bal Donderdag leidde hij de eerste training, gisteren werd zijn contract ontbonden. Sparta achtte het gezien de lichamelij ke conditie van Korbach niet verantwoord met hem verder te gaan. Van de branie was gisteren in het Novotel Schiedam niet veel meer over. Zelf voelde hij zich alweer voldoende hersteld om vanavond op het Kasteel zijn debuut tegen NEC te maken, maar het advies van clubarts Van Eijck legde hij, hoe eigen wijs hij ook is, niet naast zich neer. „Als de plaatselijke winkelier het zegt, dan ligt het anders. Maar Casper is kundig genoeg En stel je voor dat het over 2,5 maand mis met me gaat, dan zit Sparta nog dieper in de ellende. Rationeel kan ik het besluit van de club begrijpen." De verslagenheid was niet al leen bij hem groot, ook presi dent-commissaris Kees van den Boer kon moeilijk met de situa tie omgaan. Had Sparta een on verantwoord risico genomen, gezien de reputatie van Kor bach, met aanvallen van epilep sie en zijn vermeende drankpro bleem? „Nee, dit was niet te voorzien. We hadden informatie inge wonnen over Fritz en dat was geen aanleiding om hem niet naar Sparta te halen. En of we hem eerst hadden moeten keu ren? Ach, wat moet ik daar nu mee. We gaan ons dit weekeinde beraden over een nieuwe trai ner. We zullen veel over ons heen krijgen, maar dat ben ik inmid dels wel gewend." Dolf Roks uit Dreischor vertrok deze week uit onvrede over de komst van Korbach. Assistent- trainer Wilfred van Leeuwen en stagiair John de Wolf beschik ken niet over de vereiste papie ren. Het drama bij Sparta is vrijwel zeker het einde van de kleurrij ke trainer Korbach. Zelf wil hij daar nog niet aan. „Als het aan mij ligt niet, maar dat bepalen ze in Dijkzigt. Ik kan nu moei lijk zeggen dat er niets aan de hand is. Het zit niet goed rond aar maar waar: de watersnood- tomp zette het Nederlandse top- '*lbal op de rails. De oranje leeuwen 1 roet balschoen en waren halverwege horige eeuw gedegradeerd tot on- "tódige welpjes. De ommekeer fta® na een benefietwedstrijd naar ■"«ding van de ramp. De doorbraak de dijken bracht de doorbaak van "•profvoetbal. ^Nederlandse voetbal lag in het 5ln yan de jaren vijftig op zijn gat. W dat er geen goede voetballers wa- Heus wel, maar het merendeel van 'jüoetbalde in het buitenland. Voor O'En dat was tegen het zere been '"de Nederlandse voetbalbond NVB). Voetballen deed je niet voor geld; voetballen was een amateursport. De rebellen in het buitenland werden door de KNVB met de nek aangekeken. De verraders kwamen op een zwarte lijst en mochten bijvoorbeeld niet meer voor het Nederlands elftal uitkomen. Dat heeft Nederland geweten ook. Met zijn beste amateurs was Oranje geen partij op het internationale podium. Van de 21 interlands tussen 1950 en 1953 gingen er maar liefst zestien ver loren. Maar toen kwam de ramp. Nog steeds een open wond in het nationale be wustzijn, maar uiteindelijk een zegen voor het voetbal. Hoe oneerlijk dat ook klinkt. Eén van de verstoten Neder landse voetballers, Theo Timmermans (speler bij het Franse Nïmes), trok zich het lot van de nabestaanden zo aan, dat hij een benefietwedstrijd op touw zet te: de Nederlandse profs in het buiten land tegen het Franse elftal, op 12 maart 1953 in Parijs. De KNVB was faliekant tegen en orga niseerde als tegenhanger in Rotterdam een eigen benefietduel tussen het 'ech te' Nederlands elftal en Denemarken, vijf dagen vóór het profduel in Parijs. De Nederlandse amateurs konden de geslagen natie echter niet verwarmen en gingen voor de zoveelste keer op hun snuit (1-2). De verketterde profs - ove rigens gesteund door prins Bernhard, voorzitter van het Rampenfonds - ga ven het volk wél reden tot juichen. Onder het oog van onder meer zesdui zend laaiend enthousiaste Nederland se supporters toonden de vaderlandse profs (met de Goesenaren Frans de Munck en Joop de Kubber) dat ze in het buitenland veel hadden bijgeleerd. Het ingespeelde Franse elftal werd tegen alle verwachtingen in op een 2-1-ne- derlaag getrakteerd door de Nederlan ders, die nog nooit met elkaar hadden samengespeeld. Dagblad Het Parool schreef nader hand: 'Een gloriedag voor elf jongens die in het buitenland met hun voetbal capaciteiten een door velen ten onrech te geminachte werkkring hadden ge vonden.' Dat was de teneur in heel Nederland. Waarom mocht het volk niet genieten van zijn beste voetballers, ook al werden ze betaald? De watersnoodwedstrijd bracht de in- ROME - De arbitragecommissie van de Italiaanse voetbal bond heeft twee scheidsrechters voor een duel geschorst. De arbiters namen tijdens de vorige speelronde foutieve beslis singen. Zo floot Alfredo Trentalange tijdens het duel tussen Perugia en Internazionale (4-1) ten onrechte voor een straf schop. Paolo Bertini stuurde in de wedstrijd tussen Atalanta Bergamo en AS Roma (2-1) onnodig een speler van het veld De arbitragecommissie van de Italiaanse bond kwam tot de beslissing na het bestuderen van videobeelden. AFP ADELAIDE - De Australiër Baden Cooke heeft in de Tour Down Under zijn tweede ritzege behaald. In de vierde etappe over 144 kilometer tussen Unley en Goolwa versloeg de ren ner zijn landgenoten Graeme Brown en Stuart O'Grady in de sprint. Cooke kreeg de overwinning in de eerste etappe toebe deeld nadat Brown werd gediskwalificeerd. De Italiaan Fa- bio Sacchi behield de leiding in het algemeen klassement. Tristan Hoffman arriveerde als 47e in dezelfde tijd als de win naar. Bram Tankink haalde de finish niet. Hij heeft een bles sure aan zijn linkerbovenbeen. ANP/RTR ROTTERDAM - Nayo Kikuchi speelt de komende vijf jaar voor Feyenoord Het achttienjarige talent uit Japan was op proef in de Kuip. De middenvelder zal in eerste instantie zijn opwachting maken bij Excelsior. Kikuchi komt pas dit voor jaar naar Rotterdam. Hij moet in eigen land eerst nog zijn stu die afronden. GPD MELBOURNE - De Brit Tim Henman mist volgende maand het Daviscupduel in de eerste ronde van de wereldgroep met Australië De tennisser heeft nog last van zijn schouder na een operatie Behalve Henman kan de Britse coach Roger Taylor ook niet beschikken over Greg Rusedski. Die revalideert na een ingreep aan de voet. DPA SINGAPORE - Golfer Maarten Lafeber heeft zich ruim schoots geplaatst voor de finale van de Singapore Masters. Hij speelde gisteren de tweede ronde in 72 slagen. Leider is de Zuid-Afrikaanse favoriet Ernie Els met 136 slagen. ANP LONDEN - Martijn Reuser mag transfervrij vertrekken bij Ipswich Town. De 27-jarige oud-speler van Ajax en Vitesse drukt zwaar op de begroting van de Engelse club die vorig jaar degradeerde, Ipswich Town kampt sinds de degradatie met financiële problemen. Reuser is de laatste maanden zel den basisspeler. ANP LIVERPOOL - Abel Xavier wordt door Liverpool verhuurd aan Galatasaray. De Turkse club heeft een optie tot koop. Xa vier verhuisde een jaar geleden van Everton naar Liverpool, maar kwam daar amper aan spelen toe. De Portugees kwam eerder onder meer uit voor PSV. RTR van onze sportredactie EINDHOVEN - Het herstel van de enkelblessure van PSV-vcr- dediger Kevin Hofland vergt zes tot acht weken. Omdat de Lim burger zo lang afwezig is, voor ziet coach Guus Hiddink pro blemen bij het samenstellen van het centrale verdedigingsduo. Hofland kampt nog steeds met problemen aan het kraakbeen in zijn rechterenkel. Opereren is niet nodig, de enkel moet gelei delijk aan beter worden. Hid dink houdt slechts twee spelers over die regelmatig in het cen trum achterin spelen, Ernest Faber en André Ooijer. Eric Ad- do is verhuurd aan Roda JC, Le on Hese aan FC Eindhoven, Mi chael Lamey aan AZ. Jurgen Dirkx is in de achterste regionen van de selectie terechtgekomen en speelt nooit. Hiddink realiseert zich dat de spoeling dun is geworden voor die twee posities. Robert van Boxel van Jong PSV is nauwe lijks een alternatief omdat de Zwanenburger nog nooit op het hoogste niveau heeft gespeeld. Hij maakte wel deel uit van de groep die in Turkije trainde Een mogelijkheid is om Mark van Bommel een linie naar achteren te halen. GPD Frits Korbach gaf welgeteld één training bij Sparta. Daarna werd zijn contract ontbonden. Links Sparta-speler Regi Blinker. foto Robert Vos/ANP die borstkas.Korbach is overi gens niet de enige trainer die slechts één keer voor de groep stond. Hans Kraay ging hem bij Sparta ooit voor wegens hartrit mestoornissen. ANP voering van het profvoetbal in een stroomversnelling. In 1954 startte de eerste Nederlandse profcompetitie al. Aanvankelijk in een wilde (niet door de KNVB erkende) bond. maar na vier maanden sloegen beide bonden de han den al ineen. Nederland had ook prof voetbal! De broodvoetballers uit den vreemde werden weer in genade aangenomen en dat was te merken ook. Van de eerste 21 interlands mét de verguisde profs gin gen er opeens zestien niet verloren. Ne derland werkte zich weer langzaam omhoog op de internationale ladder. En hoe pijnlijk de constatering ook is: de watersnoodramp zette die ontwik keling in gang. Rudy Boogert door Norbert Kleinherenbrink DEVENTER - Martien Vreijsen is gisteren bij Go Ahead Eagles ontslagen als algemeen direc teur. De Raad van Commissaris sen en de aandeelhouders van de eerstedivisieclub uit Deven ter houden hem verantwoor delijk voor de grote financiële problemen die dit seizoen zijn ontstaan. „Zijn positie was onhoudbaar", stelde de club leiding in een persverkla ring. Na uitvoerige bestudering van de financiële cijfers over het lo pende seizoen is onlangs geble ken dat Go Ahead Eagles afste vent op een verlies van 1,5 miljoen euro Volgens de club leiding is dat het gevolg van wanbeleid van Vreijsen, die sinds een jaar in dienst was bij de huidige nummer vier van de ranglijst. „Hij heeft de continu ïteit van de club ernstig in ge vaar gebracht", aldus de club leiding. Geldbronnen Om op korte termijn de liquidi teitsproblemen het hoofd te bie den, gaat de Raad van Commis sarissen op zoek naar externe geldbronnen. Een banklening wordt niet uitgesloten. Om de kosten te drukken, zal het per soneelsbestand worden terug gebracht van 67 tot 44 mensen. De taken van de ontslagen alge meen directeur worden voorlo pig waargenomen door het ma nagementteam, dat bestaat uit Cees Marbus (commercieel ma nager), Robert Maaskant (hoofdcoach), René Eijkelkamp (assistent-trainer) en Raymond Libregts (voetbalcoördinator). ANP ROTTERDAM - Richard Kraji cek heeft van de organisatie van het tennistoernooi in Milaan een wildcard gekregen. De Mui- derberger had voor het evene ment, dat maandag begint, een toegangsbewijs gevraagd om zich te kunnen voorbereiden op de Daviscupontmoeting met Zwitserland. Krajicek maakt volgende maand voor het eerst sinds juli 2000 weer deel uit van het Da- viscupteam. Na zijn teleurstel lendeoptreden bij de Australian Open twijfelde de oud-Wimble- donwinnaar of hij zich beschik baar moest stellen voor de lan den wedstrijd. Captain Tjerk Bogtstra wist hem ervan te overtuigen dat hij van waarde is voor het team. Sjeng Schalken en Paul Haar huis, beiden in Daviscupploeg, zullen bij dat toernooi samen dubbelen. Schalken komt ook uit in het enkelspel. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 19