Ruimte voor landschapscampings PZC Antwerpen wil brug tegen verkeerschaos Vieuwe kansen voor erfgoed Levensloop langs Top 40 Rolstoelers kunnen straks vluchtwegen tunnel ook gebruiken 15 nieuwe initiatieven welkom op Tholen en in West-Zeeuws-Vlaanderen ITALIAANSE KEUKENS PORS KEUKENS v/e vmnezjNéw brengen mi te weospa t fouter bos is Zoneep Stroppas W&CP2IJMI&P* ex GeseuzeN ~TOCH mEN O/C GEEN MENS CO! 7 PpGCUJK Genoa oen rrognou, PMP h<E& JE ~opes*i P/€ COX VboRKeuRSTZM/Abr vr ccf l/POOtAf UT PE TWEEPe «WK VKZT... WM TXH dNPÉhlKBtÏR. >N e/£ frmts&v Betonnen paal beschadigt trein Gewonde bij aanrijding Vrouw gewond bij beroving Le Roy blijft kandidaat voor Staten Concert in Goes zaterdag 25 januari 2003 wtrRinus Antoriisse iQDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur wil het aantal iadschapscampings dat in Ut land raag komen, vergroten au acht naar elf. Voor de uit leiding komen Tholen en fot-Zeeuws-Vlaanderen in lifld. Verruiming van de moge- rkheden op Schouwen-Duive- iad wijzen Gedeputeerde Sta- n voorlopig af. Oelandschapscampings - mini mal 24 eenheden op tenminste jlhectare - zijn bedoeld om zo- iïI de landbouw als natuur en Kreatie nieuwe kansen te bie- Ja. In het Streekplan Zeeland „elegd dat er acht mogen rorden aangelegd. Er zijn er nu irie in bedrijf: twee bij Zonne- naireen een bij Poortvliet. Ide nieuwe gemeente Sluis is een landschapscamping in aan leg, het plan voor een tweede is in voorbereiding en er is een ge gadigde voor een derde voorzie ning. Daarmee is de bestaande toewijzing van drie landschaps campings voor West-Zeeuws- Vlaanderen opgesoupeerd. In het kader van de herinrich tingsplannen voor deze regio is er behoefte aan meer ruimte voor nieuwe landschapscam pings. Ze bieden nu eenmaal extra kansen voor een verblijfs- recreatieve neventak op de boerderij. Gedeputeerde Staten willen de nieuwe gemeente Sluis daarom mogelijkheden voor nog twee landschapscam pings geven. Voorwaarde daar voor is dat de locaties hiervoor nog dit jaar worden vastgelegd. Ook op Noord-Beveland leven er al langere tijd enkele initia tieven (Colijnsplaat, Bokkegat, Kats). Door planologisch ge harrewar is daar nog niks van terechtgekomen GS vinden dat de plannen voor deze regio moe ten worden meegenomen in het herinrichtingsplan Rondom het Veerse Meer, dat momenteel in voorbereiding is. Ze passen bin nen het huidige toegestane aan tal van acht landschapscam pings. Korte afstand De gemeente Schouwen-Duive- land wil uitbreiding van de mo gelijkheden met tenminste één nieuwe locatie, naast de al be staande twee. Gedeputeerde Staten staan daar afwijzend tegenover. Eerst moet de ge meente maar eens het nieuwe bestemmingsplannen voor het landelijk gebied presenteren. Het dagelijks provinciebestuur wil voorkomen dat op betrekke- mofRinus Antonisse BDDELBURG - Er komen kansen voor behoud van mrdevol maritiem erfgoed in frlanri. Samen met Vlaande- is de provincie bezig met het lietten van een Euregiopro- tti, waarvoor inmiddels der- inplannen zijn ingediend die jmaken hebben met behoud en «tel van oude schepen, stei ns, zeilmakerijen en andere aken in de maritieme sfeer. In ipril geeft 'Brussel' duidelijk- ladover financiële steun. •indacht voor het in de Schel- iemonding volop aanwezige saritiem erfgoed heeft in het ieplan voor de Zeeuwse cul- surhistorie een belangrijke laats gekregen. Eerder al werd *n Euregioproject uitgevoerd, narbi] vijf maritiem-histori- ïhe objecten onder handen ge pen werden. Daaronder khtschip Westhinder, de hoog- ari Alcyon II en een bijdrage •inde inrichting van het Mari- imMuseum (Lampsinshuis) in össingen 1 Bttilfi&x* Er wordt nu gewerkt aan een nieuwe ronde. Het gaat om plannen voor restauratie en voor het toegankelijk maken van aanwezig maritiem erf goed. Daarbij wordt er ook goed op gelet of er een bijdrage wordt geleverd aan uitbreiding van toeristische mogelijkheden en de toegankelijkheid voor de ei gen inwoners. Van de dertien plannen zijn er tien grotendeels rond; voor drie moet er nog geld worden gevonden. In Zeeland gaat het onder meer om: restauratie van de veerstoep en -steiger bij Katseveer, in het verleden aanlegplaats voor de veerdiensten op Zierikzee en Kats; inrichting van het gebouw Vissersdijk 2 in Zierikzee als werkplaats voor restauratie en onderhoud van oude schepen, onderdeel van de museumha ven; restauratie van het motor schip Zuidvliet uit 1914; de eer ste motorveerboot van de PSD, die voer tussen Veere en Kam perland; Advertentie ITALIAANS DESIGN -sw. GREVELINGENSTRAAT10H 4301 XX ZIERIKZEE TEL. 01 11 - 45 07 10 www.porskeukens.nl «Wout Bareman WERPEN - In de strijd te- de aanhoudende 'verkecrs- 'ten' op de Grote en Kleine tgrond Antwerpen en voor de taling van het stadsver- heeft het stadsbestuur ien laten ontwerpen voor •zestig meter hoge brug over «helde, parallel aan de Ken- Ijtunnel. De brug moet een ende verbinding tot stand gen tussen het Antwerpse en de Linkeroever. )r aanpassing van de Ring "wijnt een aantal afritten, Moor de bewoners van de teroever kilometers zouden «en omrijden. Op die oever de brug via een verbin- "^veg aansluiten op de Boemde Oosterweelverbin- 8. een tweede nieuwe oever- png (brug-tunnel), die de laatste schakel moet vormen in de Kleine Ring Met die twee nieuwe verbindingen zouden de enorme mobiliteitsproblemen in en om Antwerpen voor jaren opgelost moeten zijn. Een technische studie heeft in middels uitgewezen dat de brugplannen haalbaar zijn en geen belemmering vormen voor de scheepvaart De nieuwe brug tussen de Zuid en de Linkeroe ver is niet alleen bestemd voor het autoverkeer (twee rijstro ken), maar ook voor fietsers en voetgangers. De hoogte van de brug is mede bepaald door de scheepvaart. Uit het haalbaarheidsonder zoek blijkt dat een brugpassage van schepen met een hoogte tot 52 meter geen probleem hoeft te zijn. Dat is vooral van belang met het oog op de (voortaan) jaarlijkse komst van grote zee zeilers in het kader van de Tall "wor- C.K oxuxukzaj rcx-n lijk korte afstand van elkaar te veel landschapscampings ko men te liggen. De aanpassing van het bestem mingsplan landelijk gebied is op Tholen wel vergevorderd. Er is behoefte aan één nieuwe loca tie voor een landschapscam ping. Daar stemmen Gedepu teerde Staten mee in. Ook hier geldt dat dit jaar de plaats er voor moet zijn aangewezen. herstel van de in 1870 ge bouwde hoogaars ARM 17, Vrouw Adriana; bedoeling is dat het weer wordt opgeknapt in oude staat als zeilende garna- lenvisser; restauratie van de tweemast- zeilklipper De Avontuur uit 1914, die wordt gebruikt als charterschip en bij havenfesti vals; restauratie van de Zeeuwse Schouw, het laatste zeilende houten veerschip in Nederland, mede als werkgelegenheidspro ject in Goes. Subsidie Met de uitvoering van de projec ten is tenminste vijf miljoen eu ro gemoeid. Het is de bedoeling dat voor ongeveer de helft van de kosten subsidie van de Euro pese Unie wordt verkregen. De initiatiefnemers moeten zelf ook voor een bijdrage zorgen. Dat is nog met helemaal gelukt voor de plannen voor de Zeeuw se Schouw, ARM 17 en Zuid- vliet. Komt die eigen financie ring niet rond, dan vallen ze als eerste uit de boot. Ship's Race. De organisatoren van die race hebben een meerja- rencontract met de stad afgeslo ten. Schepen A. Coolsaet gaat nu op jacht naar financiers. De brug kost bijna 50 miljoen euro. Coolsaet wil onder meer aan kloppen bij projectontwikke laars die plannen hebben op de Linkeroever. Ook wordt ge dacht aan financiële steun door het Vlaams Gewest. Het Vlaams Gewest, de provin cie en het stadsbestuur streven er nog steeds naar de Ooster weel verbinding tussen Antwer- pen-Noord en de linker Schel- deoever in 2009 in gebruik te nemen. Die vormt de schakel tussen het verkeersknooppunt E17-Expresweg op de Linker oever en de E19 in Antwerpen- Noord. Met de aanleg is zo'n 600 miljoen euro gemoeid. Ook daarvoor wordt naarstig ge zocht naar financiers. Adri d'Hondt uit Kuitaart ziet het grootste deel van zijn leven terug als hij zijn verzameling van van 37 jaar hitlijsten naloopt. foto Camile Schelstraete doorEdy de Witte KUITAART - Vanaf zijn veer tiende jaar gaat Adri d'Hont wekelijks naar de platenzaak om de gedrukte versie van de Top 40 op te halen. Binnen kort komt aan dit ritueel een eind. Uitgever Mega Charts zet namelijk in maart na 37 jaar een punt achter het druk ken en verspreiden van dit overzicht van hits en tips. Economisch onhaalbaar om door te gaan, becijferde de uitgever. Terwijl in hoogtijda gen (1971) iedere week nog 160.000 exemplaren over de toonbank gingen, waren er dat eind vorig jaar nog maar 35.000. Voor de 51-jarige Adri d'Hont uit Kuitaart stort de wereld daardoor nog net niet in. Vanaf 27 maart 1965 heb ikal die blaadjes keurig verza meld. Gudrun Jankis stond toen met het instrumentale 'Letkis' op één. Trouwens, Trea Dobbs heeft dit later nog als 'Ploem ploemjenka'uitge bracht." De ruim 1900 exemplaren zit ten keurig in hoesjes gerang schikt in negentien mappen. ,,De eerste drie maanden van 1965, tot 27 maart, ontbreken nog. Door zoektochten die lo pen van ruildagen tot inter- netcontacten met collega verzamelaars hoop ik de ver zameling compleet te krij gen." De postbode uit Kuitaart her innert zich nog al te goed dat hij als middelbare scholier het Top 40-blaadje onderweg van Hulst naar huis in Baalhoek nabij Kruispolder letterlijk uit het hoofd leerde. Als de diskjockeys van het radio- zendschip Veronica dan op za terdagmiddag van twee tot vier uur de beste veertig pla ten van die week draaiden, zat Adri aan de radio gekluisterd. ,,Ik was fan van de toenmalige radiopiraat Veronica. En het was juist Veronica die met de Top 40-blaadjes op de markt kwam Alsjeweernaardejon- ge koppies van platendraaiers als Chiel Montagne, Gerard de Vries, Tineke en Joost den Draaier op de papiertjes uit de beginjaren kijk. komt een hoop nostalgie naar boven." Geschiedenisboek „Deze verzameling is voor mij verder een geschiedenisboek. De editie van begin december 1970 vertelt mij bijvoorbeeld niet alleen dat toen 'Where have I been wrong' van de Cats bovenaan stond. Bij deze nummer-één-hit komt me ook de eerste ontmoeting met mijn echtgenote Magda voor de geest", vertelt d'Hont. ,,Het grootste gedeelte van mijn leven tot nu toe passeert bij het mijmeren in de Top 40- blaadjes de revue. Deze hobby heeft voor mij een zeer grote emotionele waarde. Voor mij is 'If I where a carpenter' van Bobby Darin hiervan de onbe twiste nummer één." Adri d'Hont heeft in zijn ver zameling een aantal collec tors items. Hij haalt een bijna blanco hitlijst van 30 juni 1973 tevoorschijn. Op het pa piertje staat in grote zwarte letters de tekst 'Ook dit ver dwijnt als Veronica ver dwijnt' „Het was de tijd dat de radiopiraat onder druk van de Haagse politiek de lucht uit moest." Ook de vijfhonderd ste uitgave met gouden letters en een kersteditie waar achter de alarmschijven in plaats van een belletje een kaarsje staat, hebben extra waarde. Als het moet, tast de postbe- steller voor zijn hobby diep in de beurs. Zo kocht hij drie jaar geleden in een oud winkeltje in Middelburg voor 500 gul den een doos waarin flink wat oude hitlijsten zaten. In de loop der jaren is de uitga ve van de Top 40 veranderd van één papiertje in een boek werkje van zes pagina's. Hier in staan diverse hitlijsten. Maar d'Hont gaat het alleen om de Top 40 die nu op Radio 538 wordt uitgezonden. Mega Charts zet vanaf maart de hit lijsten wel verder op internet Maar d'Hondt aast op origine le, gedrukte exemplaren. éw OtN Die Afrk i£EH Vfapm BERGEN OP ZOOM - Onbekenden hebben donderdagavond ter hoogte van de spoorwegovergang aan de Wouwsestraat- weg een betonnen paal op de rails gelegd. Zowel de trein als de rails raakten beschadigd Volgens een woordvoerder van de spoorwegpolitie had de trein bij hogere snelheid makkelijk uit de rails kunnen lopen. De stoptrein Vlissingen-Roosendaal reed rond negen uur van het station in Bergen op Zoom weg in de richting van Roosen daal. Op dat moment had het voertuig een snelheid van 50 tot 60 ki lometer per uur. Ondanks de vrij lage snelheid was de schade fors: vooral het remsysteem raakte beschadigd Met veertig minuten vertraging kon de trein uiteindelijk zijn weg naar Roosendaal vervolgen. TERNEUZEN - Een 50-jarige vrouw uit Terneuzen is gister middag omstreeks kwart voor drie gewond geraakt bij een on geval op de kruising van de Rooseveltlaan en de Kamerlingh Onnestraat in Terneuzen. Ze fietste over het fietspad, komen de uit de richting van het Esso-benzinestation en verleende op het kruispunt geen voorrang aan een 29-jarige automobi liste uit Terneuzen die van rechts kwam. De fietsster is voor onderzoek overgebracht naar het ziekenhuis in Terneuzen. De fiets is zwaar beschadigd, de auto heeft lichte schade op gelopen. VLISSINGEN - Een 61-jarige vrouw uit Vlissingen is gister middag gewond geraakt toen zij op de Schuitvaartgracht in haar woonplaats door twee jongens van haar handtas werd beroofd. De overval had plaats tussen kwart voor zes en zes uur. De vrouw wandelde op de Schuitvaartgracht en werd plots aan gevallen door twee jongens die haar tas probeerden af te pak ken. Het slachtoffer probeerde haar tas vast te houden, maar daar werd zo hard aan getrokken dat ze ten val kwam en een paar meter over de grond werd meegesleurd. Toen de vrouw de tas losliet renden de jongens de brandgang van de Schuitvaartgracht in.Ze liep verwondingen aan haar vingers en knie op en moest zich onder doktersbehandeling stellen. Eventuele getuigen van de beroving kunnen contact opnemen met het politiebureau in Vlissingen aan de Breestraat, of via 0900-8844. HULST - Maria le Roy uit Hulst handhaaft haar kandidatuur voor Provinciale Staten. Zij staat vierde op de lijst voor de PvdA. Door de bijzonder goede uitslag van haar partij bij de Kamerverkiezingen maakt zij op termijn ook kans op een Ka merzetel. Ze staat daarvoor nu twee plaatsen te laag. Als de PvdA gaat regeren en de Kamerfractie haar naar Den Haag roept, zal ze overstappen en het provinciebestuur verlaten. Le Roy heeft dit besloten na overleg met haar Zeeuwse lijsttrekker Gert de Kok en haar gewestelijk voorzitter Leen Wille. „Zij willen heel graag dat ik op de lijst blijf staan. Dat is prettig, ik voel me echt gewaardeerd. En het Statenwerk doe ik graag, ik wil mijn handen uit de mouwen blijven steken.Daarom zag ze er ook tegenop niet mee te doen aan de Statenverkiezingen en te wachten op een Kamerzetel. Als de PvdA in de oppositie be landt, zou ze naar haar zin te lang langs de zijlijn van de poli tiek staan. COR DE JONGE door Wout Bareman TERNEUZEN - De Algemene Nederlandse Gehandicapten Organisatie (ANGO) heeft een prototype van een zogenoemde aluminium dorpeloploop goed gekeurd: die moet mensen met een functiebeperking een rol stoel zonder al te veel proble men toegang verschaffen tot de vluchtwegen van de Wester- scheldetunnel. Daaraan ging twee jaar overleg vooraf. Alle 26 dwarsverbin dingen worden binnenkort voorzien van de simpel ver plaatsbare 'oprijplank'. Voorman F. de Paauw van de ANGO, zelf een rolstoeler en als inwoner van Sluiskil straks veelvuldig gebruiker van de tunnel, testte het prototype eer der deze week zelf uit. Hij is te vreden Zó tevreden dat de ANGO overweegt de voorzie ning ook onder de aandacht te brengen van bijvoorbeeld de ex ploitant van de Liefkenshoek- tunnel bij Antwerpen, die over vergelijkbare vluchtwegen be schikt. De Paauw: „Ik denk dat dit voor ons het hoogst haalbare is. De oprijplank maakt het mo gelijk met een rolstoel het hoog teverschil tussen het wegdek en de ingang van de dwarsverbin ding te overbruggen. De alumi nium planken zijn licht en ge makkelijk te plaatsen, al zijn we daarbij natuurlijk wel afhanke lijk van de medewerking van andere weggebruikers. Boven dien zullen ze de rolstoeler een duwtje moeten geven, want door die 30 centimeter hoogte verschil spreek je toch van een pittig heilinkje." De ANGO werd ruim twee jaar geleden door de Vrouwen Ad vies Commissie (VAC) Zeeland opmerkzaam gemaakt op het ontbreken van extra voorzie ningen voor gehandicapten in de tunnel. VAC-voorvrouw V. van der Laan constateerde de omissie bij toeval, tijdens een bezoek aan het Tunnelcentrum. Van haar is ook het idee van de oprijplank. Afgebouwd De tunnelbouwers hebben in middels de eindsprint ingezet. Met man en macht wordt de Westerscheldetunnel momen teel afgebouwd. Het asfalteren van de twee tunnelbuizen is na genoeg achter de rug. De tun nelbouwers legden gisteren de laatste hand aan de vier centi meter dikke toplaag in de oost buis. In de westbuis werd de klus eerder deze week al ge klaard. Begin volgende week moet nog een asfaltlaagje wor den gelegd in de tunneltoerit- ten. Daarna kan de belijning van de rijbaan worden aange bracht. In de westbuis zijn alle tunnelventilatoren geïnstal leerd; in de oostbuis was men gisteren over de helft. De hulp posten zijn gereed, de luidspre kers en de camera's hangen en ook de verlichting is overal aan gebracht. Luidsprekers Buiten de tunnel wordt nu de laatste hand gelegd aan het plaatsen van matrixborden, de luidsprekers, lichtmasten en de beweegbare middenberm (au tomatisch verplaatsbare vang rail voor omleidingen in verband met bijvoorbeeld stremmingen). Op het Tolplein op Zuid-Beveland moeten de busbanen en transportbanen nog worden geasfalteerd. De kunstwerken op het tunneltracé in noord en zuid zijn op een de tail na gereed. De tolhuisjes en het bedieningsgebouw worden verder ingericht en afgewerkt en inmiddels is ook begonnen met het plaatsen van geluids schermen. Het installatiegebouw en kan toorgebouw in zuid wordt mo menteel in snel tempo afge werkt. Het ruim dertig hectare grote bouwterrein in Terneuzen wordt steeds verder ontman teld. Overigens gaat een belang rijk deel van de futuristische hangtrogbrug (onderdeel van de Dow-spoorlijn bij Hoek) al maanden schuil onder zeildoek. Enkele maanden na de opleve ring - in mei 2002 - werd gecon stateerd dat de aangebrachte verflaag niet voldeed. Die wordt nu vervangen. In verband daar mee is een verwarmde werktent rond de brugdelen opgetrokken. GOES - De hand X6 treedt mor gen op in Heartbreak Café aan de Grote Markt in Goes. De formatie brengt soul en fun ky covers van hedendaagse bands en klassiekers uit het ver leden. Het optreden begint om 16.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15