Walcheren ruim in bedrijfsgrond 11 Redding komt te laat voor bruinvis Oplossing is nabij in iwestie tankstation Van Liere Middelburg Walcherse scholen leveren beste debaters Kritiek op Veers plan voor betaalde reddingsbrigades Afgelopen jaar stond voor brandweer in teken van preventie tamer van Koophandel adviseert gemeenten afspraken te maken over invulling dan gewond lij slippartij Ism gepikt lebroken been lij aanrijding in rouwershaven deurloo Auto blijft weg na proefrit zeeuwse almanak Leuk WALCHEREN zaterdag 25 januari 2003 •wJeffrey Kutterink ©DELBURG - Het aanbod jbedrijventerreinen op Wal- ifren is voldoende om de ko- Kode jaren te voldoen aan de nag van bestaande bedrijven, (tlzijn terreinen hard toe aan d opknapbeurt. Maar het itrschot werkt positief en ne- 3iief. Het biedt gemeenten de ■jinteom snel bedrijven te ves ten, maar het zegt ook iets iter de economische dynamiek de regio. Tjt blijkt uit het rapport Be- üjyenterreinen Walcheren dat itKamer van Koophandel gis- - Op de Lovenweg in bek is gistermiddag een 35-ja- «eAntwerpenaar gewond ge- aktaan het hoofd bij een een eiig auto-ongeluk. 44-jarige automobilist uit fotsel (B) reed rond kwart corvijf over de Lovenweg in de ïhting van de Noorddi jkDoor (bekende oorzaak raakte hij (macht over het stuur kwijt, elandde in de berm en raakte in islip.Vervolgens sloeg de au- 3over de kop en kwam onder- fcboven op de weg terecht tssagier, de 35-jarige igérpenaar, is met hoofdlet- énaar het ziekenhuis in Ter- vervoerd. De auto raak- jzwaar beschadigd. IIDDELBURG - Een Middel- mgse taxichauffeur is gister- ind roind half acht beroofd izijn mobiele telefoon. klant die van het NS-sta- anaar Plein 1940 wilde, heeft telefoon meegenomen. De van het toestel bedraagt ital euro's. teren heeft gepresenteerd. De Kamer van Koophandel heeft alle 1770 bedrijven die. ge zien hun activiteiten, thuisho ren op bedrijventerreinen op Walcheren een enquête ge stuurd. Ruim een op de vijf bedrijven (360) stuurde die ingevuld te rug. De handelskamer merkt in het rapport op dat de respons onder kantoorgebonden bedrij ven niet representatief is. Ze heeft daarom over die sector geen specifieke uitspraken ge daan. Verder zijn bedrijven uit Vlissingen licht ondervertegen woordigd, de sectoren industrie en vervoer zijn juist oververte genwoordigd. Van de 360 bedrijven geven 103 aan binnen vijf jaar behoefte te hebben aan ruimte voor uitbrei ding of verplaatsing. De Kamer van Koophandel heeft de ruim tebehoefte van nieuwe bedrij ven buiten beschouwing gela ten, omdat dat eenvoudigweg niet te meten is. Op Walcheren vragen bestaan de bedrijven de komende jaren naar 21,5 hectare ruimte. Er is nu 29,1 hectare beschikbaar. Daar bovenop komt 19,6 hecta re vrij door bedrijfsverplaatsin- gen en is 55,1 hectare opgenomen in toekomstige ont wikkelingen. De gemeente Vlissingen heeft de meeste ruimte nodig (15,9 hec tare), gevolgd door Middelburg (13,6) en Veere (3). Bijna de helft van de ruimtevraag in Veere wordt veroorzaakt door uitbrei- dings- en verplaatsingswensen van dertien bouwbedrijven. Wanneer de terreinen in Seroos- kerke en Koudekerke ontwik keld zijn (12,1 hectare), wordt het tekort daar opgelost. Knelpunten Ondernemers geven in de en quête aan dat van het huidige pand de meest voorkomende knelpunten zijn: ruimtegebrek, geen uitbreidingsmogelijkhe den en niet representatief. De bedrijventerreinen Ramsburg, Baskensburg en Arnestein zijn er het slechtst aan toe door ach terstallig onderhoud aan wegen en groen, parkeerproblemen en slechte bereikbaarheid. De Kamer constateert dat als panden lang leeg staan, de kwa liteit van terreinen achteruit gaat. Gebruikte panden worden vaak gekocht door ondernemers die weinig waarde hechten aan representativiteit en onderne mers die tijdelijk ruimte nodig hebben Zij investeren weinig in de uitstraling van het pand en het perceel, aldus de Kamer. De Kamer van Koophandel ad viseert de gemeenten met elkaar afspraken te maken over een ge zamenlijke invulling van alle terreinen. „Je moet soortgelijke bedrijven clusteren. Het ide aalst is het oprichten van een re gionaal grondbedrijf", zegt Bruurs „Een overschot is niet erg. Procedures om nieuwe ter reinen te ontwikkelen duren im mers steeds langer." Verkeerd signaal Hij erkent dat er ook een ver keerd signaal van het overschot kan uitgaan. „Het zegt iets over WUWERSHAVEN - Een 48- nge automobilist uit de ge le Schouwen-Duiveland gisteravond rond zeven ar een gebroken been opgelo- bij een auto-ongeluk in hwershaven. a 34-jarige automobilist uit ïïelfde gemeente reed over de 'Jde Schouwsedijk, hij kwam ■itdèrichting van Kromwa. Hij frleende op het kruispunt met fDelingsdijk geen voorrang iade 48-jarige bestuurder van o bestelauto. De bestuurder adebestelbus is met een ge- Aen been naar het zieken- ds in Goes vervoerd. Beide ïrtuigen raakten zwaar be zadigd. door Miriam van den Broek DISHOEK - Een bruinvis van een jaar of twee oud is gistermiddag aange spoeld op het strand in Dishoek nabij Westhove. De bruinvis leefde nog toen hij aanspoelde. In een speciale bak werd hij naar Neeltje Jans vervoerd, waar hij opgehaald zou worden door mensen van het Dolfinarium in Harder wijk. Daar zou het dier onderzocht worden en terug op krachten kunnen komen voordat het weer in zee gezet werd. Maar tijdens het transport naar Neeltje Jans is de bruinvis toch gestor ven. „Hij leek in een redelijke conditie te zijn", zegt Martin Geerse van de Eer ste Hulp Bij Zeezoogdieren die de bruinvis vervoerde. „Maar blijkbaar was hij toch wel erg verzwakt." Het dier wordt overgebracht naar Na- turalis in Leiden, waar de bruinvis on derzocht wordt. foto Ruben Oreel toÖELBURG - Volgens de f®ecnte Middelburg en een •oordvoerder van pomphouder van Liere aan de Kanaal- •fhebben beide partijen over stemming bereikt over het ^plaatsen van het tankstation «hetstationsgebied en over de ^anciële afwikkeling daar- ®teren stonden Van Liere en gemeente in hun zoveelste •^htszaak bij de Raad van Sta- JiaDenHaag. Daar bleek dat '-nLiere definitief heeft inge- tnd met verhuizing naar een Advertentie BSBEEBBHa jy^svlietplein 4 - Zierikzee MMHi locatie op De Mortieren. Het is weliswaar niet de toplocatie aan de Schroeweg die de pomp stationhouder had willen heb ben, maar het nieuwe tanksta tion komt er wel in de buurt te liggen. Ook over het bedrag van de schadevergoeding zouden ge meente en Van Liere tot zaken hebben kunnen komen. Wel moet er nog wat gepraat worden over randvoorwaarden, zei Van Liere's advocaat J. van Osse- waarde. Die liggen volgens hem op het niveau van het plaatsen van een verwijsbord naar het tankstation. „Maar als je het niet regelt, komt het er niet." Wél moeten de financiële en pla nologische afspraken die Van Liere en de gemeente hebben gemaakt nog door de Middel burgse politiek worden goedge keurd. Bestemmingsplan De zaak die Van Liere gisteren voerde, richtte zich tegen het bestemmingsplan Stationsom geving 2000. „Maar het gaat helemaal niet meer over het bestemmingsplan", relativeer de een woordvoerster van de provincie, tegen wie Van Liere de zaak oorspronkelijk aange spannen had. Desondanks moet de Raad van State wel een uit spraak doen want het beroep is niet ingetrokken. De Raad van State doet over en kele weken uitspraak. door Melita Lanting MIDDELBURG - Het provin ciehuis in Middelburg werd gis teren bevolkt door aanstormend debat-talent. Veertig jongeren van vier Zeeuwse scholen bon den 's ochtends de strijd aan in de provinciale voorronde van Het. Lagerhuisdebat van de Vara, 's Middags debatteerden achttien jongeren met de pro vinciale politici. De provinciale finale van het Lagerhuisdebat begon 's och tends met een confrontatie tussen het Zwin College uit Oostburg en Stedelijke Scho lengemeenschap Nehalennia uit Middelburg in de ene zaal en de Christelijke Scholengemeen schap Walcheren (CSW) uit Middelburg en SSG Schelde- mondcollege uit Vlissingen in de ander zaal Descholen debat teerden met elkaar aan de hand van stellingen. De stellingen waren ruim van tevoren bekend en dat was duidelijk te merken aan de kwaliteit van de argu menten. Het debat was daar door zeer levendig en werd met verve gevoerd Vooral de Zeeuwse stelling 'Zeeland is vol: er kunnen geen toeristen meer bij' leverde verrassende standpunten op. De meerder heid van de deelnemers bleek het eens zijn met deze stelling. Angst voor al wantoestanden zoals de drukte in Zandvoort, het behoud van de natuur en kiezen voor rust en ruimte won nen het ruimschoots van eco nomische motieven om meer toeristen naar Zeeland te lok ken. De winnende debatploeg van de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren. De finale werd een Walchers on deronsje: CSW en Nehalennia stonden tegenover elkaar. Ook tijdens deze ronde leverde de Zeeuwse stelling de opmerke lijkste resultaten. De stelling ging over de promotiecampagne 'Welkom in Zeeland' van de pro vincie. De scholieren veegden de vloer aan met de campagne. Ze noemden het 'saai en grijs met suffe posters van een zwangere dame op het strand' en waren er van overtuigd dat deze campag ne juist een reden is om nfet naar Zeeland te gaan. Uiteindelijk won CSW deze provinciale voorronde. Deze groep gaat door naar de achtste finale. Zo levendig als het debat 's och tend was, zo saai was het in de middag. Toen stonden deelne mers aan de voorronde van het Nationale Jeugddebat tegen over provinciale politici. Het Nationale Jeugddebat wordt georganiseerd door de nationale jeugdraad en staat open voor in dividuele deelnemers. Slechts achttien jongeren hadden zich aangemeld en zij stonden tegen over zes professionals. De provinciale politici slaagden de economische ontwikkeling van Walcheren." Vorig jaar con stateerde de Kamer van Koop handel dat op de Bevelanden een tekort is aan (lokale) bedrij venterreinen. De vraag op de Bevelanden bedraagt acht ne gen hectare per jaar. Op Walche ren is dat drie tot vier hectare. En dat terwijl Walcheren meer inwoners heeft dan de Bevelan den (respectievelijk 110.000 en 80.000). „Het zou voor de gemeenten op Walcheren een signaal moeten zijn om nieuwe bedrijven aan te trekken", concludeert Bruurs. „De Westerscheldetunnel en de Westerschelde Container Ter minal, als die er komt, kunnen daarin een rol spelen. Al komt Goes dan ook beter in de markt te liggen." door Miriam van den Broek DOMBURG - Het is elk jaar weer een hele klus om in de zo mer permanent strandwachters te regelen, maar het lukt wel. Dat zegt voorzitter C. de Jonge van de reddingsbrigade Dom burg. „Het inschakelen van be taalde krachten is niet nodig." Het Veerse college van B en W wil leden van de drie reddings brigades die in Veere werken, een vast contract geven in plaats van een kleine vergoe ding van acht euro per dag. Daarmee hoopt het college het probleem van een goede bezet ting oplossen. Elk jaar is het worstelen met roosters om in het hoogseizoen alle dagen mensen van de reddingsbrigade op het strand te hebben. Door een dienstverband bij de Stichting Strandexploitatie Walcheren (SSW) aan te bieden, denkt het college de interesse te wekken van mensen die een va kantiebaantje zoeken. Boven dien wordt daarmee gelijk gere geld dat de stichting niet alleen formeelmaar ook in de praktijk de verantwoordelijkheid krijgt over het strand en de veiligheid. „Het idee van het college is niet realistisch", zegt De Jonge. „Wij hebben leden die in het dage lijks leven arts en politieagent zijn en die bij de marine werken Zij zijn dus ook professioneel KORTGENE - Een onbekend gebleven persoon heeft gister middag rond half drie een per sonenauto ontvreemd bij een garagebedrijf in Kortgene. De man had bij de garage inte resse getoond in het voertuig en verzocht om een proefrit. Daar van keerde hij echter niet meer terug. De auto, een witte Opel Kadett met het kenteken RK- 84-XR, heeft een waarde van vijfhonderd euro. met veiligheid en redden bezig. Het werk op het strand doen ze voor hun plezier. Daarin zijn ze bloedfanatiek. Ze sparen hun vrije dagen op om hier twee we ken te kunnen staan. Die gaan straks echt niet in dienst bij de SSW om dit te blijven doen. De ze mensen raak je kwijt." Daarvoor in de plaats komen volgens De Jonge scholieren die welliswaar bij reddingsbriga des zijn aangesloten, maar die tc weinig ervaring hebben om zelf standig een strand te bewaken. De reddingsbrigades zijn ook bang dat ze door de SSW in een hoek worden gedrukt. „Organi satorisch wordt ons de vrijheid ontnomen", zegt L. Boeije van de reddingsbrigade Vrouwen polder. „Straks zegt de SSW dat we ook de stranden moeten schoonmaken en de vuilniszak ken moeten vervangen. Daar hebben we al die trainingen 's zomers en 's winters niet voor gevolgd." Of, zoals zijn Dom- burgse collega zegt: „De politie vertelt de brandweer toch ook niet hoe er geblust moet worden De kennis ligt bij ons, niet bij de SSW" Aan de andere kant ziet Boeije ook een voordeel aan het plan van B en W. „Er kan een stukje professionalisering worden be haald Maar alleen als wij van de SSW meer cursussen mogen gaan volgen." Toch loopt het volgens het het beste op de hui dige manier. „We doen dit werk niet voor het geld en hoeven ook niet per se betaald te worden. Daarmee wordt heel het vereni- gingsgebeuren onder ons weg geslagen." Als er dan toch een oplossing moet komen voor het bezet tingsprobleem, stelt De Jonge voor de vrijwilligersvergoeding te verhogen. Dat is volgens hem veel effectiever dan een vast dienstverband. „Het hoeft niet gelijk het bedrag te worden dat jongeren verdienen in een friet kot, maar als het al wat meer in de buurt komt, zal 80 tot 90 pro cent van de brigadeleden dit werk wel willen doen." door Ab van der Sluis DOMBURG - De brandweer van Veere is vorig jaar 182 keer uitgerukt voor brand en hulp verlening. Uitschieters waren de zeer grote brand in augustus, waarbij het restaurant van Wa terland Neeltje Jans in de as werd gelegd. De schade liep in de miljoenen euro's. Daarnaast werd de brandweer twee maal geconfronteerd met branden in Westkapelle en Koudekerke, waarbij asbest vrijkwam. De brand bij Waterland Neeltje Jans werd niet alleen bestreden door het korps Serooskerke. Ook brandweerlieden uit Haamstede, Renesse en Kam perland kwamen in actie. Zij konden niet voorkomen dat de kassa's, het hoofdrestaurant en de beide filmzalen van het at tractiepark werden verwoest Indruk maakte ook de woning brand in Biggekerke in maart. De bewoner liep daarbij brand wonden op aan zijn handen en zijn gezicht. Eén brand zal de brandweer niet licht vergeten. Op 30 juli werd het korps opgeschrikt door een brandmelding in de nieuwe kazerne van Zoutelan- de. Door een blikseminslag in de lantaarnpaal voor het gebouw ontstond een brandje in de me terkast met schade aan de elek trische installatie. De dagen er na moest de brandweer hard werken om de rook- en roet- schade te herstellen, omdat de kazerne op 7 september officieel geopend werd Voor technische hulpverlening kwam de Veerse brandweer 91 maal in actie. Twee maal is er ondersteuning geweest van een traumahelikopter Enkele ver keersongevallen liepen fataal af. Ook de najaarsstorm, begin november, zorgde voor veel werk voor de brandweer. Het jaar 2002 stond voor de Veerse brandweer in het teken van de preventie. Hoogste prio riteit kreeg het afgeven van ge bruiksvergunningen voor ge bouwen met de grootste risico's, zoals verzorgingshuizen, dis cotheken en hotels. In totaal werden 65 vergunningen afge geven. De afgifte voor vergun ningen voor evenementen werd in 2002 aangescherpt. In het verleden werd niet of nauwe lijks aandacht besteed aan de brandveiligheid op markten, braderieën en kermissen. Het afgelopen jaar is in overleg met de marktmeester en diverse aanvragers van evenementen geprobeerd de veiligheid te ver beteren. Ook hield de Veerse brandweer zich het afgelopen jaar bezig met het toetsen van bouwaan- vragen bij nieuw- en verbouw. Zo'n toetsing houdt in dat de te kening beoordeeld wordt op het brandveilig gebruik van het bouwwerk. De brandweer be kijkt of er voldoende vluchtwe gen zijn, of de loopafstanden naar de nooduitgangen niet te groot zijn en of er nood- en transparantverlichting is ver eist. Vorig jaar voerde de brand weer 35 toetsen brandveiligheid uit. foto Ruben Oreel er nauwelijks in het debat met de jongeren levendig en open te houden. Uiteindelijk zijn dertien deelne mers uitgekozen om ergens dit voorjaar te debatteren in de Tweede Kamer met het nieuwe kabinet. Voor PvdA-wethouder A. de Vries van Middelburg was het gisteren een topdag in het pro vinciehuis. Ik zie hier zoveel jong Middelburgs talent rond lopen. Die ga ik allemaal een brief sturen met de vraag of ze niet mee willen doen in mijn partij." Vanuit de Zeeuwse samenle ving is fors gereageerd op het verzoek van deze krant om persoonlijke herinneringen aan de ivatersnoodramp op papier te zetten en in te zen den. Daar zijn veel aangrij pende verhalen bij, maar ook aandoenlijke bijdragen. Zo berichtte een oud-in woonster van Vlissingen over de situatie bij haar thuis, waar de ouders een groente- enfruitzaak hadden aan de Kleine Markt. 'Toen mijn moeder 's morgens als eerst wakker werd, deed ze samen met mijn kleine broertje de gordijnen open van de woonkamer op de eer ste etage boven de winkel. Ze schrok heel erg: er stond be neden in de straat wel twee meter water. Mijn kleine broertje troostte haar en zei: „Mamma, wat leuk, nu wonen we ook eens aan de boulevard."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11