Betere begeleiding bevallingen Ik wil zo graag dun zijn PZC Patiënten gaan steeds vaker naar de rechter De mooie kanten van een botbreuk Sieuw protocol in Utrechts ziekenhuis X Centrum infectieziekten Viagra bevordert bloedstolsels Beroerte wordt laat herkend Moeizame bevalling Test bewijst pest woensdag 22 januari 2003 wirHelma van den Berg jrECHT- Het is de nachtmer- nevan elke ouder: je kind ver ben door de bevalling. Als ^tsen en verplegend personeel ijth dan ook nog eens niet of yuvvelijks om je bekommeren, «ikpijnnogeens zo erg. Dat wil „(Diakonessenhuis in Utrecht voorkomen. Ie: lijkt een open deur. Aan- icht geven aan een ouderpaar een bevalling traumatisch verloopt. Toch moest eerst een echtpaar door een hel, voordat ■et Diakonessenhuis inzag dat ie geestelijke begeleiding een hittere noodzaak is. Als eerste rekenhuis in Nederland gaat ietDiakonessenhuis nu regelen hoeartsen en medisch personeel aders kunnen steunen als een «valling met grote problemen anleiding voor de nieuwe aan- ikzijn de ervaringen van bio- ogeGonneke Pilgram (30) en Eisicus Guus Bleyerveld (31) st Utrecht die hun eerste kind :c:re Tijs na een problemati sche bevalling in het Diakones- sEhuis verloren. Volgens de ïïoffen ouders liet de begelei- agvan het ziekenhuis zeer te risen over. Pilgram: ,,Het be smet de stuitligging van Tijs. 'x was misschien niet nodig fïeest. wanneer ik, zoals ik Èd gevraagd, op tijd had mo- ïi komen. Nu mislukte de ïaipoging omdat Tijs al was gedaald," ij een stuitligging is het van aangdat het kind in de laatste van de bevalling, binnen -.en minuten wordt geboren. Anders ontstaan er problemen mzuurstofgebrekVooral om iereden worden bij een stuit ing in Nederland de helft an deze kinderen met een kei- asnede gehaald. Volgens Pil gram is hen die keuze niet voor- ,De arts zei dat het een ■wone bevalling zou worden. Ishetnietvlotensoepelzoulo- jen, zou het kind met een kei- Krsnee worden gehaald. En wij ertrouwdenhem." iaar na de eerste weeën zou liets 'vlot en soepel' verlopen. als professionele hulpverleners kun je je lang niet altijd verplaatsen in de gevoelens en gedachten van een kraamvrouw...." foto Phil Nijhuis/GPD De ontsluiting verliep traag. De weeën waren, ondanks een sti mulerend infuus, niet sterk ge noeg. Pilgram: „Ik had rug- en beenweeën en kon alleen maar staan. Uren, uren heb ik ge staan. Op een celstof matje, vastgekoppeld aan infuus en meetapparatuur. Net als in een gevangenis, ik kon geen kant op. En ik werd moe, zo moe." Heel bang Van begeleiding door een gy naecoloog was volgens Pilgram geen sprake. „Ik stond daar maar. Samen met Guus. Af en toe kwam er een verpleegkundi ge of artsassistent binnen. Ver der waren we alleen." Tegen de avond, zo'n 14 uur na de eerste weeën, kon Pilgram niet meer op haar benen staan. Pilgram: „Toen zag ik het niet meer zit ten. Ik werd heel bang voor het kind. Ik had gewoon de energie niet meer voor een bevalling. Zag het laatste, kritieke stuk van de bevalling absoluut niet zitten." Een te hulp geroepen artsassis tent ('een gynaecoloog hadden we nog steeds niet gezien') gaf een pijnstillende injectie. Tot een keizersnee kwam het niet. Pilgram: „De artsassistent zei dat alsnog ingrijpen zonde zou zijn. Ik deed het immers zo goed." Pilgrams bange voorge voelens kwamen uit. „De ge boorte verliep problematisch. Tijs werd na zijn geboorte in pa niek weg gebracht. Mij lieten ze maar in de kniebeugels liggen, omdat er een andere bevalling tussen door kwam. Pas na ruim een uur werd ik gehecht. En pas acht uur na de bevalling, toen ik inmiddels misselijk was van angst, kregen we te horen dat er voor Tijs weinig hoop was." Borre Tijs overleed twee dagen later in het Wilhelmina Kinder ziekenhuis in Utrecht aan de ge volgen van het hersenletsel, dat hij bij zijn geboorte had opgelo pen doordat zijn hoofdje klem had gezeten. Zijn ouders con fronteerden het Diakonessen huis nadien met hun ervaringen, met zaken die in hun ogen niet goed zijn gegaan. En gaven daarbij een aantal adviezen. Pilgram „Een arts moet meer informatie geven. Ook over mo gelijke risico's. Er moet veel be ter geluisterd worden naar vrouwen die bevallen. Niet al leen het infuus en de metingen zijn belangrijk, ook haar lijfe lijk en geestelijk welzijn. En het ziekenhuis moet ook betrok kenheid tonen wanneer de baby onverhoopt sterft." Het Diakonessenhuis pikte de boodschap op. Voor artsen en verpleegkundigen werd een thema-avond over traumati sche bevallingen gehouden, met Pilgram en Bleyerveld als gast sprekers. Een werkgroep, onder leiding van psychologe Marieke Fonk, ontwerpt nu een protocol voor medische en geestel ijke be geleiding van moeilijke beval lingen. Enthousiast Volgens de Nederlandse Vereni ging voor Obstetrie en Gynae cologie (NVOG) en de Nederlandse Organisatie van Verloskundigen (NOV) een 'lo venswaardig' initiatief. De NVOG is echt enthousiast over dit voor Nederland nieuwe ini tiatief, zegt bestuurslid S. Veer- sema gynaecoloog van het St. Antonius Ziekenhuis in Nieu- wegein: „Dat een ziekenhuis achteraf beseft dat zaken beter geregeld moeten worden, is her kenbaar. Het is dan ook alles zins lovenswaardig dat het Dia konessenhuis deze signalen serieus neemt. Wij zien hun pro tocol met belangstelling tege moet." Ook voor de Nederlandse Orga nisatie van Verloskundigen en de Organisatie van Gynaecolo gische Verpleegkundigen had zo'n protocol er eigenlijk al moeten zijn. „Want als profes sionele hulpverleners kun je je lang niet altijd verplaatsen in de gevoelens en gedachten van een kraamvrouw," stel len de woordvoerders una niem. Pilgram en haar partner, die in middels een blakende dochter hebben gekregen, zijn voorlopig tevreden met de stappen die het Diakonessenhuis onderneemt. „Hopelijk krijgt het landelijke navolging. Wij krijgen onze Tijs er niet mee terug. Maar het voorkomt hopelijk dat andere ouders hetzelfde moeten mee maken." GPD DEN HAAG - Steeds meer mensen die aanspraak ma ken op verpleging of verzor ging zullen naar de rechter stappen om de door hen ver langde dienst geleverd te krijgen. Dat voorspellen zorgverzekeraars en patiën tenverenigingen in Neder land. Volgens hen kunnen de verwachtingen die worden gewekt met de gemoderni seerde Algemene wet bijzondere ziektekosten (AWBZ) niet worden waar gemaakt. De vernieuwde wet gaat in per 1 april volgend jaar. Vanaf dat moment krijgen ouderen, chronisch zieken, gehandicapten en psvchia- trische patiënten geen indi catie meer voor een instelling of dienstverlener, maar voor een noodzakelijk geachte hoeveelheid verpleging, huishoudelijke hulp, verzor- 8>ng, begeleiding, behande lingen/of verblijf. Iedere er kende zorgverlener mag hun bieden wat ze nodig hebben. De bedoeling is dat de zorg tot meer productvernieu wing wordt geprikkeld. En nat de klant meer keuzevrij- Volgens zorgkantoren en pa tiëntenorganisaties blijft de vernieuwing echter achter. Zorginstellingen zouden te W^nig initiatief tonen om hun aanbod toe te snijden op ue vraag, die steeds gevari eerder zal worden. Zo is er volgens coördinator Ria Too ien van het zorgkantoor Nij megen van verzekeraar VGZ dringend behoefte aan flexi bele zorg voor mensen die de eerste verschijnselen van Alzheimer tonen, maar die i°g niet volledig demente- „Er zijn 300.000 Neder- inders met een indicatie voor psychogeriatrie en er Jn slechts 29.000 plaatsen. Maarniet iedereen heeft me ten een bed nodig. Er zijn tussenvormen denkbaar. die zijn er niet *GZ, hoeder van vier zorg- fcatoren die AWBZ-gelden J&delen, verwacht dat cliën- en "Un gelijk bij de rechter gaan halen als ze merken dat ze hun indicatie niet verzil verd krijgen. „Ook ouderen bonden en patiëntenorgani saties zullen de praktijk door de rechter laten toetsen", verwacht Anouschka van Laarhoven, manager van de zorgkantoren van VGZ. Dirk Verstegen van de Ne derlandse Patiënten Consu menten Federatie (NPCF), voorspelt dat een groot aan tal mensen met een indicatie de j uridische weg zoekt als ze vinden dat ze te weinig krij gen. „De jurisprudentie die daaruit voortkomt, zal dui delijk maken waar het recht op zorg uit bestaat." Geen indicatie Am icon, dat een aantal zorg kantoren in Oost-Nederland runt, houdt er rekening mee dat sommige ouderen die zorg thuis toegewezen heb ben gekregen het recht op een plekje in een tehuis gaan be vechten. „Dan gaat het om mensen die geen indicatie voor verblijf hebben gekre gen, maar die toch graag in een geclusterde woonvorm willen wonen", zegt regiomanager Marcel Gar- ritsen van het zorgkantoor Arnhem. „Formeel zijn we daar niet verantwoordelijk voor als ze geen indicatie hebben. Maar moreel wel, vind ik. Er moeten meer woonzorgcomplexen komen, waar de woningbouwvereni ging als verhuurder optreedt en de zorg ondersteunende diensten levert." Volgens directeur Johan Ver meulen van de drie zorgkan toren die verzekeraar CZ runt in Zeeland, Zuidoost- Brabant en Zuid- Limburg, moet de inhoud van het AWBZ-pakket ter discussie worden gesteld of moet de ei gen bijdrage of de rijksbij drage aan de AWBZ omhoog, als de optelsom van indivi duele trekkingsrechten niet meer te betalen valt. „Het is aan de regionale indicatieor ganen om aanvragen zorg vuldig te beoordelen en aan de politiek om te bepalen wat in het kader van de maat schappelijke zorg aanvaard baar is." GPD Claudia van Venrooij foto Jan Verhoeff/GPD door Petra Dircks SPRANG-CAPELLE - Al twaalf jaar houdt Claudia van Venrooij uit Sprang-Capelle een dagboek bij over haar eetstoornissen, anorexia en bouliinia. Onlangs verschenen fragmenten hieruit in boekvorm. Claudia van Venrooij (28) uit Sprang-Ca- pelle is een goedlachse, vrolijke vrouw die in een leuk huisje woont met haar poes Happer en hond Rakker. De koffie dampt en Claudia presenteert koek. Zelf neemt ze niet. Niet dat ze niet lust. Er zijn dagen dat ze in één ruk een pak leegeet. Maar dan wel als ze alleen is. Om daarna spijt te hebben. En ver volgens te zorgen dat het voedsel zo snel mo gelijk het lichaam verlaat. Vaak door het in nemen van 'tig' laxeertabletten. Boulimia heet de ziekte waaraan Claudia lijdt, vroe ger had ze anorexia. En daarover gaat haar boek Geleefd door een eetstoornis Openhartig Het bevat fragmenten uit de dagboeken die Claudia bijhield. Heel openhartig vertelt ze over haar belevenissen op eetgebied. Zowat alles heeft de Sprang-Capelse meegemaakt Haar laagste gewicht bedroeg 29,7 kilo, op haar zwaarst was ze 66 kilo. Ze is opgeno men geweest, weggelopen, heeft gelogen, vrijwel alles op het gebied van alternatieve hulpverleners afgewerkt en was zo wanho pig dat ze liever dood was dan nóg een kilo zou aankomen. En het is nog niet over. „Nee, ik ben er nog lang niet." Liegen doet ze niet meer. „Het is toch zoals het is, ik heb een eet stoornis en wat een ander ervan denkt: het zij zo. Ik moet er verder mee en daar moet ik nog heel hard aan werken. Nooit zal ik er van af zijn, maar het moet straks wel zo zijn dat het niet mijn hele leven beheerst." Het begon op haar zestiende. Ze was met haar 48 kilo en 1,64 meter een doorsnee tie ner. Niks te dik. Maar ze vond vriendinnen dunner en toen ze niet meer op een pony mocht rijden omdat ze te zwaar voor het dier werd ('Onzin natuurlijk'), ging ze lij nen. Dat ging zo goed en Claudia was zo trots op deze prestatie, dat ze niet meer kon stoppen. Met 35 kilo vond ze toch dat ze een onderkin had en die dijen waren ook mod dervet. Ze stelde alles in het werk om nog meer gewicht te verliezen. Niet-eten en we gen werden een obsessie. „Ik zette 's nachts de wekker om me te kunnen wegen." Op vi site gaan wilde ze niet, want dan moest ze wat eten, en dat ging weer ten koste van de tijd die ze wilde sporten. Dat deed Claudia zo'n vijf uur per dag Desnoods stond ze er om 5.00 uur voor op. Want wat ze ook van haar mochten denken: afvallen dat kon ze als geen ander En hoe meer kilo's er af wa ren, hoe meer Claudia wilde dat ze nog slan ker zou worden. „Ik zag zelf helemaal niet dat ik te dun was. Bij een ander wel hoor, maar mijn lichaam, dat was een ander ver haal. Ook als mensen er iets van zeiden, ge loofde ik dat niet. 'Dat doen ze maar om mij gerust te stellen', dacht ik dan." Opnames in onder meer het ziekenhuis hiel pen niet. „Dat lag niet aan de hulpverleners, maar aan mij", zegt ze eerlijk „Alsjediepin je hart niet wilt, lukt het toch niet. En blijk baar wilde ik niet beter worden." Omdat Claudia alles wat over anorexia en boulimia las wat er maar te krijgen was en omdat ze veel steun had aan ervaringen van anderen, besloot ze haar verhaal te boek te stellen. „Dat vind ik nog steeds heel erg eng, maar mijn hulpverleenster spoorde me aan dagboekfragmenten op te sturen. Nou, de tweede uitgever wilde het publiceren Gevarenzone Claudia weet dat ze nog een lange weg te gaan heeft. Met haar verstand weet ze dat ze nooit meer in de gevarenzone van beneden de 50 kilo mag komen. Maar haar gevoel zegt haar dat ze, hoe goed ze er nu ook uit ziet, nog veel moet afvallen. „Ik wil zo graag dun zijn." Aan de muur in haar werkkamer hangt een naaktfoto van een Amerikaans meisje dat door anorexia slechts 22 kilo woog. „Kijk, daar kan ik jaloers op zijn. Zij haalde 22 kilo. Ik slechts 29,7." GPD 'Geleefd door een eetstoornis' van Claudia van Venrooij is uitgegeven bij GigaBoek en daar te bestellen. Postbus 91,1700 AB Heer- hugowaard, tel: 072 - 576.0893. Prijs: 14.95 euro, inct. verzendkosten. ROTTERDAM - Rotterdam krijgt een onderzoekscentrum voor de preventie en bestrijding van infectieziekten. In het centrum gaan de gemeentelijke gezondheidsdienst GGD en het Instituut voor Maatschappelijke Gezondheidszorg van het Erasmus Medisch Centrum samenwerken. Het centrum moet een brug worden tussen onderzoek naar infectieziekten dat meestal bij universiteiten plaatsvindt, en de bestrijding, die meestal bij de GGD's gebeurt. Het is het eerste onder zoekscentrum waarin universiteit en GGD samenwerken in Nederland. Het centrum is bedoeld voor allerlei soorten infectieziekten. Drie heel belangrijke zijn momenteel tbc, seksueel over draagbare aandoeningen en hepatitis b Maar het centrum zal zich ook met zoiets gewoons als hoofdluis bezighouden ANP CHICAGO - Het potentiemiddel sildenafil (merknaam Via gra) stimuleert de vorming van bloedstolsels. Dat maakt het middel tot een risicofactor voor het krijgen van een hartin farct, schrijft Z. Li (University of Illinois, Chicago) in het we tenschappelijk tijdschrift Cell. Bij gezonde mannen zal het gebruik van Viagra echter geen hartinfarct kunnen veroorza ken, stelt Li. Alleen mensen die hierop al een verhoogde kans hebben, moeten oppassen met dit middel. GPD CINCINNATI - Met name de mensen die een hoog risico hebben op een beroerte (herseninfarct) zijn slecht in het vroegtijdig herkennen van een beroerte. Dat concludeert A. Schneider (University of Cincinnati) in het medisch tijd schrift JAMA op grond van een onderzoek onder 2173 men sen. Snelle herkenning van een beroerte is belangrijk om de schade aan de hersenen zo veel mogelijk te beperken. Schnei der pleit daarom voor meer voorlichting over de signalen die wijzen op een beroerte (wartaal spreken, dubbel zien of niets meer zien, krachtverlies in een arm of been. scheefhangend gezicht), die moet zijn gericht op mensen met een hoog risico (overgewicht, roken, hoge bloeddruk). GPD DUBLIN - Het baren van een jongetje verloopt gemiddeld moeizamer dan het baren van een meisje. De bevalling duurt gemiddeld 25 minuten langer en er wordt vaker overgegaan tot een tangverlossing of een keizersnede. Dat constateert M. Eogan (National Maternity Hospital, Dublin) in het British Medical Journal uit een onderzoek bij ruim 8000 vrouwen die voor het eerst een kind ter wereld brachten. Het gemiddeld iets grotere hoofd bij jongetjes draagt waarschijnlijk bij aan de gevonden verschillen, aldus Eogan. GPD LONDEN - Een nieuwe, zeer eenvoudige en betrouwbare test kan in 15 minuten uitwijzen of iemand lijdt aan de pest. Het gebruik ei*van kan een einde maken aan de duizenden doden die deze besmettelijke ziekte jaarlijks eist in veel ontwikke lingslanden, schrijft S. Chanteau (Institut Pasteur de Mada gascar), een van de ontwikkelaars van de test, in het me disch tijdschrift The Lancet. De doden vallen voornamelijk omdat het in deze landen te lang duurt voordat de diagnose met zekerheid is gesteld en de behandeling kan worden ge start. GPD door Marieke van Schie Irene van Soest heeft gebeld, of je langs komt", zegt mijn as sistente. „Ze is gevallen en voelt zo'n pijn. Ze ligt op bed en kan er moeilijk uit komen. Ik geloof dat het echt spoed heeft, zo klonk ze tenminste. Bel je haar even terug?" Irene is een goede bekende, ze woont alleen, is ongeveer 53 jaar oud en werkte tot voor kort bij een reisbureau. Een afwisse lende baan, veel reisjes naar het buitenland. De branche liep te rug en nu zit ze al 2 jaar thuis, in afwachting van het moment dat ze weer werk vindt. In dezelfde tijd verloor ze haar partner. Hij kreeg een hart kwaal en was bin nen een paar maanden dood. Dit werd haar te veel. Ze kreeg geen hap meer door haar keel, rookte en dronk meer dan goed voor haar was en belandde zo in een negatieve spiraal. De assistentes kregen haar her haaldelijk aan de lijn, met veel kleine klachten. Op het spreekuur kwam ze niet, daartoe ontbrak haar de moed. Een poging haar naar de Riagg of het maatschappelijk werk te verwijzen strandde op de wachtlijsten. Ik ging zo nu en dan langs, maar tot een regel matig contact kwam ik niet. Dat lag aan ons beiden. Ik kon er te weinig tijd voor vrij maken en zelf bracht ze de energie ook niet op. Maar nu is ze gevallen, dat klinkt alarmerend. Direct na het spreekuur zie ik haaraanhuis.Zezietermoe uit. „Ik heb de hele nacht niet kun nen slapen van de pijn, kan me nauwelijks omdraaien en ben op mijn billen naar de wc gekro pen Heb ik wat gebroken?" Als ik haar onderzoek, worden ban ge vermoedens waar. „Ik stuur je per ambulance voor verder onderzoek naar het zieken huis Ze heeft een bovenbeen fractuur en wordt dezelfde dag geopereerd. Ze moet blijven en kan pas na 10 dagen naar huis. Gezien haar leeftijd gaat ze niet naar een verpleeghuis, maar moet zich zien te redden met el- leboogkrukken. De buren zijn behulpzaam, ze drinken zo nu en dan wat met haar ert brengen een hapje eten. De deur staat aan, zodat ik gemakkelijk bin nen kan komen. „Het is te lastig om telkens de deur open te moe ten doen en er is hier toch niets weg te halen. De thuiszorg helpt me met douchen en ik zit zo veel mogelijk omhoog, het doet nog steeds zo'n pijn!" Ik vertrouw het niet en vraag de chirurg opnieuw te kijken. Eerst houdt hij het af, volgens hem kan er niets mis zijn. Maar na enig aandringen kan ze langs gaan. Er wordt een nieuwe foto gemaakt. De breuk blijkt niet goed gestabiliseerd. Irene wordt opnieuw opgenomen in afwachting van een volgende operatie. Als ze wakker wordt, ligt ze aan een infuus. Haar overbuurvrouw weet haar te ver tellen dat ze een infectie heeft. Dat heeft ze de chirur gen horen zeggen tijdens hun visi teronde. Het zit echt tegen, nu moet ze drie maanden naar huis om te kijken of het been alsnog gaat genezen. „Ik red het wel, hoor", zegt ze. „Het is net alsof ik door deze tegenslag mijn eigen kracht hervind. Ik hecht meer aan het leven dan ik dacht. Ik blijk broze botten te hebben. Daarom heb ik die bot breuk opgelopen. Doordat ik nooit meer voor me zelf kookte, zo nu en dan wat weg hapte, heb ik mezelf verwaarloosd. Onder gewicht, alcohol en roken, het één versterkt het ander. Nu heb ik botontkalking. Ik was al vroeg in de overgang, dat blijkt er ook aan bij te dragen. Van de diëtiste uit het ziekenhuis heb ik een aantal goede tips gekregen. Ik ben vegetarisch en blijk een onvolwaardig eetpatroon te hebben. Daar ga ik wat aan doen. Minder alcohol, extra kalk en vitamine D, een medica ment tegen de osteoporose en de deur uit. Zodat ik weer wat bui tenlucht zie Als je de eerste tijd naar mij toe komt, kom ik in de toekomst weer naar je spreek uur" Dat spreken we af, ik ben blij met de nieuwe energie die Irene uitstraalt. Die ziekenhuis opname heeft haar achteraf ge zien goed gedaan en lijkt een keerpunt te worden in haar le ven. Dit nadeel heeft zijn voor- deel. GPD Marieke van Schie is huisarts

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 9