De strijd om ziekenzorg I PZC ARTROSE: 5 grote misverstanden Rondje van Het Huis! .14 W elkomstpakketje voor inwoners Sluis lezers schrijven OMZI<L9{ agenda Nu 50% opruimingsvoordeel Deze rubriek is uitsluitend be stemd voor reacties op in de PZC verschenen redactionele berich ten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedich ten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdra gen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. Atletiek Exploitant F. Lievens van Sportcentrum De Eenhoorn in Oostburg schijnt alsnog tege moet te komen aan de vraag van de atletiekvereniging De Wie lingen om de berging waarin hun kostbare toestellen moeten worden opgeslagen aan de mi nimale eisen te laten voldoen (PZC, 15-1). Met name regen-en ongediertebestendigheid zijn belangrijk. Hopelijk wordt de daad bij het woord gevoegd en geldt 'geen woorden maar da den'. Heel nadrukkelijk wordt door de exploitant gesteld, dat dit niets met de brief van D T te maken zou hebben. Wel werd de dag daarvoor door F Lievens betreurd dat D T zich volgens hem vergist in het raadplegen van de juiste bronnen. Opmer kelijk is het dan, dat het nu wel wordt uitgevoerdOok is het op merkelijk, dat voordat we in de oppositie zaten, er op het aller laatste moment door onze wet houder Carien Boli jn-Hertzber- ger bemiddeld moest worden tussen exploitant en de atletiek vereniging om de officiële ope ning wel tijdig te kunnen laten doorgaan. Af te wachten is ook hoe 5 april, wanneer de Wielin gen hun officiële openingswed strijd hebben en de gehele Zeeuwse en ook nationale atle- tiekbonzen in Oostburg hun op wachting zullen maken, tegen de accommodatie aan zullen kijken. Een punt scoort de heer Lievens, de baan is van uitste kende kwaliteit. Maar goed, re geren is vooruitzien, dus ben ik benieuwd hoe de opstelling van de heer Lievens straks zal zijn met het openhouden van het zwembad te IJzendijke! Daar hebben we onze bronnen nog niet geraadpleegd, maar dat gaan we wel doen. Liber Baarends Provincialeweg 68, Groede woensdag 22 januari 2003 door Evert J. Démoed Na voorgaande artikelen over 150 jaar ziekenzorg in Zeeuws-Vlaan- deren belicht dit stuk de ontknoping daarvan. De strijd is in feite begonnen met de opkomst van de confessionele ziekenhuizen in de negentiende eeuw. Weliswaar gaven die aan de inwoners meer keuzemogelijkheden, maar daar mee waren bepaalde mensen en instan ties het niet eens. De meningen in de tweede helft van de twintigste eeuw liepen nogal uiteen. De een vond een centraal ziekenhuis met alle deskundigheid belangrijk, terwijl anderen mede terwille van die confes sionele basis geporteerd waren voor een spreiding van de ziekenzorg over het gehele gebied. Daarbij werd uitgegaan van de be staande ziekenhuizen in Hulst, Terneu- zen en Oostburg. In Terneuzen was in 1955 het moderne Julianaziekenhuis gebouwd, in 1960 gevolgd door het nieuwe Liduinaziekenhuis in Hulst, terwijl in 1972 een nieuw Sint Antoni- usziekenhuis in Oostburg in gebruik was genomen. Alle drie waren dit goed geoutilleerde ziekenhuizen, waarvan de eerste een protestantse grondslag had, de tweede een rooms-katholieke en de derde een neutrale (de aanvankelijk roomskatho- lieke grondslag werd in 1966 bij de nieuwbouw losgelaten). Naast deze ziekenhuizen was er ook nog een bescheiden ziekenhuisje ont staan in Sluiskil. In dit kanaaldorp ko men in 1915 de eerste acht zusters van het Heilig Hart en beginnen in een zaal tje van het bestaande klooster met de ziekenverpleger. Dit groeide uit tot het daarvoor afzonderlijk gebouwde Sint Elisabethziekenhuis, wat in 1951 werd geopend. Wikken Als gevolg van een fusieplan van de ge noemde ziekenhuizen en de landelijke inzichten werd door het proviciaal be stuur na veel wikken en wegen in 1985 besloten tot de bouw van één regionaal ziekenhuis, waarin alle specialismen zouden zijn ondergebracht. De keuze viel op Terneuzen, waar in een nieuwe woonwijk aan de zuidelijke rand van de stadsuitbreiding het ziekenhuis De Hon te met 280 bedden verrees. De eer- In 1985 werd besloten tot de bouw van één regionaal ziekenhuis, waarin alle specialismen ondergebracht zouden zijn. De keuze viel op Terneuzen, waar het ziekenhuis De Honte met 280 bedden verrees. foto Peter Nicolai ste paal daarvoor werd op 9 oktober 1986 door staatssecretaris Dees gesla gen, terwijl prinses Juliana op 10 mei 1989 de opening verrichtte. Voor de be staande ziekenhuizen betekende deze nieuwe vestiging een belangrijke ver andering. In Terneuzen werd volgens afspraak het bestaande Julianaziekenhuis afge broken. Die afbraak kwam gereed op 20 september 1989, toen het restant van dit gebouw met veel lawaai werd opge blazen. In Sluiskil werd aan het verdwijnen van hun ziekenhuis door de bevolking meer aandacht besteed. Aan de uitvalsweg - de Baljuwlaan - had men gezorgd voor een groot bord, waarop de naar Terneu zen af te voeren patiënten konden le zen: Beterschap - Sint Elisabeth - adieu - u was 73 jaar onze gast - Sluiskil zal u missen. Na het vertrek van de zusters is het ziekenhuis gesloopt. Het ziekenhuis van Oostburg kreeg een meer plaatselijke betekenis, gericht op het verlenen van klinische zorg. In Hulst werd het ziekenhuis in 1995 om gebouwd tot een medisch centrum. Vermeldenswaard is ook dat inmiddels in Oostburg en Terneuzen in 1972 een verpleeghuis tot stand was gekomen. In Oostburg, waar het verpleeghuis tege lijk met het nieuwe ziekenhuis was ge bouwd, kreeg dit de naam De Stelle. In Terneuzen werd het de naam Ter Schor re, omdat het nabij de buitendijks gele gen schorren werd gebouwd. Maar zo als het bij alle zieken- en verpleeghui zen gaat: na verloop van tijd veroude ren ze en moeten ze plaats maken voor andere gebouwen, die zijn opgetrokken naar de laatste inzichten. Met name geldt dit voor Ter Schorre in Terneuzen Nog dit jaar wordt op een andere en meer centraal gelegen plaats een geheel nieuw verpleeghuis gebouwd, bestaan de uit een aantal afzonderlijke woon eenheden en een centraal gebouw voor de medische verzorging. Dit project wordt in 2004 opgeleverd. Tot slot wil ik nog vermelden dat op 1 juli 2000 een fusie tot stand is gekomen tussen het ziekenhuis Zeeuws-Vlaan- deren in Terneuzen en de Thuiszorg Zeeuws-Vlaanderen. Die fusie leidde tot oprichting van de Stichting Zorg- Saam Zeeuws-Vlaanderen en beoogde een betere en meer doorgaande gezond heidszorg voor de patiënten te garan deren. door Raymond de Frel OOSTBURG - De inwoners van de nieuwe gemeente Sluis krij gen een dezer dagen een wel komstpakketje toegestuurd. Waarnemend burgemeester E. Brommet van de gemeente Sluis richt zich in een brief tot de inwoners, waarin hij hen van harte welkom heet in de nieuwe gemeente. Naast praktische za ken als bereikbaarheid van de gemeente en een afval kalender (voor het ophalen van huisvuil), geeft Brommet ook duidelijk heid over de werking van het dualisme. „Er is meer ruimte in de raadsvergaderingen voor on derling debat. Voor u betekent deze nieuwe manier van werken dat de gemeentelijke politiek aantrekkelijker is om te volgen en gemakkelijker om aan deel te a» nemen. Dat maken van het spreek^ voorafgaand aan iedere raads vergadering, als u zich daan» even meldt. U mag ook deelue men aan de meningsvorm^ raadsvergadering", ^y Brommet. De burgemeester brief met een uitnodiging aaa alle inwoners om ook daadwer kelijk gebruik te maken van de ze mogelijkheden, omzohaj stem te laten horen. Zo bent u sterker betrokken!* de nieuwe gemeente en krijgt: het gevoel dat de gemeente ook voor u is, zelfs als u nieti reet uw zin krijgt", aldus Brom met. Bij het wel komstpakketjeb«d ook een plattegrond van fc nieuwe gemeente Sluis Dt nieuwe gemeentegids valt h nenkort op de mat. j STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Koersbal en bridge; De Halle, 14.00 uur: Kaarten en biljarten en spelletjes; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Handwerken; Jeugdcentrum, 19.00 uur: Doe avond voor jeugd vanaf 10 jaar; Cafe't Hoeckhuys, 20.00 uur: Kaarten; Bibliotheek, 19 00 20.30 uur: Schrijf- avond Amnesty International; CLINGE - Malpertuus, 13.15 uur: ANBO koersbal; 13.30 uur: KBO soos, kaarten, sjoelen en biljarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 14.00 uur: KBO handwerken; 14.45 uur: Gym nastiek; HEIKANT - 't Heike, 13.15 uur: Biljarten, pieren en handwerken; 19.00 en 20.00 uur: Dames gymclub; HENGSTDIJK De Schuur, 9.30 uur- Meer bewegen voor ouderen; HOEK - De Lovenhoek, 13.30 uur: Biljar ten, kaarten en koersbal; 19 30 uur: Bridge; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Computeren; 9.30 uur: Engelse les; 10.30 uur: Bibliotheek; 13.00 uur: Biljarten en com puteren; 14.30 uur: Zangkoor Viva la Mu- sica; Café de Kroon, 14.00 uur: Kaarten;KOE- WACHT - De Lange Akkers, 13.30 uur: Kaarten; De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; LAMSWAARDE - De Luifel, 13.30 uur: Meer bewegen voor ouderen; NIEUW-NAMEN - Café St.Cecilia, 19.45 uur: Bingo; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.00 uur: Country line dance voor beginners, 20.00 uur: Country line dance gevorderden; Café de Snis, 19.30 en 21.45 ut Country Dancers; PHILIPPINE De Schotse Hoek. lOM* Yoga; 19 30 uur: Kantklossen,paWw en quilten, applicatie, beren, SAS VAN GENT - De Regenboog, 15] uur: Kaarten; De Speye, 9.30-11.30 uur: Dansöubs Regenboog; 9.30-10 00 uur. SAVara voor 55+, 10.00-11 00 uur: SAVgyr*» tiek voor 55+; 15.30 uur. Grutnocii volksdansen voor kinderen; 1900* Dansclub Lencor; 19.00 uur N-tra scenery modelbouw; De Roselaer, 13.30 uur: TechnikalO/a meisjes van 10 tot 13 jaar; 13.30 Workshop Kabouterland voor kin»* van 6t/m 12 jaar; 14.00 uur Jeugtef ee jongens en meisjes groep3totwni 6, timmerclub jongens en meisjesgrot 7 en 8, computeren voor kinderen; uur Yoga; SLUISKIL Het Meulengat, 10.00 de SWOS zwemmen; 13.30 uur: SWI zangkoor, kaarten, canasta en bilj» competitie heren, ST.JANSTEEN De Warande, 9,30 ui Gymnastiek; 10.30 uur: Vo 13.30 uur: Biljarten, koersbal; 13.30ui Schieting, 13.30 uur: Verkiezingsprijs kaarten bieden en jokeren; TERHOLE - Dorpshuis, 13.00 bewegen voor ouderen; TERNEUZEN - De Veste, 9.15 en 101 uur: Volkdansen; 13.30 uur: Biljarten; VOGELWAARDE - Dorpscentrum, li] uur: Meer bewegen voor ouderengyi nastiek; 15.45 uur: Meer bewegen vooroudst volksdansen; ZUIDDORPE - 't Kaaike, 13.30uurfeï ten bieden; ZAAMSLAG Dorpshuis, 14.00 ut Koersbal; Uitgeteld..? Een uiterst besmettelijk virus heeft ons waddengebied bereikt. Het veroorzaakt onder zeehonden een levensbedreigende ziekte. De Zeehondencrèche Pieterburen verwacht de komende maanden dan ook vele zieke en (helaas) nog veel meer dode zeehonden. Uitgeteld? Nee. de Zeehondencrèche is als klinisch opvangcentrum op het meest dramatische scenario voorbereid. Er zijn - in betere tijden - medicijnen ontwikkeld waarmee nog niet besmette en besmette dieren kunnen worden behandeld, om ze straks weer gezond uit te zetten. zeehondencrèche p ieterb u ren .zeehondencreche.nl i Geef geld, ieder zeehondenleven telt. i Met vrijwilligers alleen redden we het niet. We hebben uw financiële bijdrage hard nodig. Geef alstublieft eenmalig iets extra's, ook als u al donateur bent. Naam Adres Postcode Woonplaats i Stuur mij een acceptgiro voor een eenmalige (extra) bijdrage aan de i Zeehondencrèche Pieterburen. U kunt ook direct een bi|drage leveren door i een bedrag over te maken op het speciale actierekeningnummer Giro 8028 Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Stichting Zeehondencrèche, Antwoordnummer 959.9950 WL Pieterburen Van alle reumatische aandoe ningen komt artrose het meest voor. Het is een gewrichts ziekte, die ons kraakbeen aan tast. Minstens 650.000 men sen, oud en jong, hebben deze vaak zeer pijnlijke aandoening. Misverstand 1: artrose is een ouderdomsziekte Fout! Artrose kan zich op elke leeftijd voordoen. De kans op deze aandoening is wel groter naarmate men ouder wordt. Misverstand 2: artrose is slijtage Artrose is geen slijtage, maar een reumatische aandoening. De kwaliteit van het ge wrichtskraakbeen neemt gelei delijk af. Tenslotte kan het kraakbeen geheel of gedeel telijk verdwijnen. Misverstand 3: artrose is niet te behandelen Artrose is nog niet te genezen, maar behandelingen zijn zin vol. Er zijn medicijnen tegen pijn en ontstekingen. Er is oefentherapie, in het uiterste geval een operatieve ingreep. Misverstand 4: artrose is chronische gewrichtsreuma Chronische gewrichtsreuma of tewel reumatoïde artritis (RA) is weliswaar ook een aandoe ning van de gewrichten, maar kent een heel ander ziektever loop dan artrose. Bij artrose gaat de kwaliteit van het kraak been achteruit, bij reumatoïde artritis is er sprake van ge wrichtsontsteking. Misverstand 5: gewrichten slijten door bewegen Onjuist. Bewegen is juist noodzakelijk om gewrichten soepel te houden. Fietsen, zwemmen, wandelen, ook al gaat het maar om kleine afstanden, kunnen bijdrager, tot vermindering van klachten Wilt u meer weten over artro- se? Neem dan contact r\ op met de Reumalijn. \Jf Zie hieronder. Nationaal Reumafonds Voor vragen over (leven met) reuma: De Nationale Reumalijn 0900 - 2030300 (CO.iopm) www.reumafonds.nl Giro 324 op een unieke collectie merkmonturen. U leest het goed: 50% opruimingsvoordeel! Dat mag gezien worden. Net als u trouwens! Het Rondje van Het Huis is dé gelegenheid om uw collectie voordelig uit te breiden met één of meer merkmonturen. Stuk voor stuk topmonturen van bekende merken waarmee u er steeds weer anders en altijd op uw allerbest uitziet Het Huis Henno Cysouw Zien mag gezien worden. OPTICIENS TERNEUZEN MARKT 19 TEL. (0115) 61 61 13. WWW.CYSOUWOPTIEK.NL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 44