kc hel kritiek op hoge zorgpremies Militaire vakbondsman is voor meevechten in oorlog tegen Irak 'ensioenfondsen rijgen extra ijd voor herstel Wamel ligt wakker van pornocadeau akbonden willen verklaring van verzekeraars over stijging Robot vervangt ziek kind in de klas Aantal zelfdodingen blijft dalen Drugs onderschept bij Curasao Verplichte inenting Mekkagangers Voorstelling te bloot, geld terug KLM-toilet spuwt inhoud uit Samen leven naar waarden Christenunie HIHHLJHP, fa- -afejsgfca pup,. Commotie in Coevorden Illegaal overlijdt in hospitium Meer mankracht nodig in strijd tegen mensenhandel REFERENDUM Hfflrfl5i.il woensdag 22 januari 2003 uw?eredactie binnenland ISSFOORT - De vakbon- [XV en Unie MHP willen [beter toezicht op de zorg- flkeraars. CNV-voorzitter tjrpstra wil dat het komende Met daar maatregelen voor at ;e vakbonden stelden dat •ren naar aanleiding van de 8stijging met 10,5 procent ;iepremies voor particuliere peizekerden. Zij willen een taring van de zorgverzeke- isoverde 'buitenmatige' op- ■ag. Unie MHP vermoedt de stijging van de premies reen deel wordt opgepot om jves op te bouwen voor de stapel staande invoering van inieuwe basisverzekering, gens Terpstra telt de markt ^reen beperkt aantal zorg- üekeraars. „Er is dus weinig Kurrentie en de consument is saran afhankelijk. En trans itie ontbreekt. De verzeke- kunnen de prijzen auto- verhogen zonder een r:e verantwoording. Ieder- ■/joetzemaar op hun blauwe geloven", aldus de CNV- ratter. wnden willen dat het nieu- irabinet verzekeraars voort- trerplicht uit te leggen waar :ogere premie precies aan it besteed. „Het is maar eendeel uit de term kosten- jng te verklaren, waarmee pBzekeraars de stijging nu jjfdoen", meent woordvoer- ::.Haket van Unie MHP. zorgverzekeraars zijn woe- sd over de actie van de bon- i Vólgens Zorgverzekeraars arland, de koepel van deze icche, zouden die beter moe- nreten. [organisatie stelt dat de helft de premieverhoging komt maatregelen van de over- ai die zij verplicht moeten «berekenen. „Particulieren !alen mee aan twee solidari- sheffingen, WTZ en MOOZ. «voorstelt de overheid jaar- de premie vast. Maar elk zijn die verliesgevend, ünia het jaar daarop de par tier verzekerden dat gat weer dichten", aldus een woord voerder. Hij ontkent pertinent dat de hogere premie gebruikt wordt om alvast een potje aan te leggen voor de geplande invoe ring van een nieuwe basisverze kering. Minister De Geus van Volksge zondheid nam het op voor de verzekeraars. Hij vindt de kri tiek van de vakbonden 'zwaar overdreven'. Er gaat volgens hem maar een paar euro zitten in vorming van reserves. „En dat is ook nodig want als de kos ten stijgen, moeten de verzeke raars die betalen." Hij noemde het toezicht op de zorgverzeke raars voldoende Invoering van een nieuw zorg stelsel hoeft lang niet zo veel te kosten als het kabinet-Balke nende dacht. Volgens nog ver trouwelijke berekeningen van topambtenaren in de Centraal Economische Commissie is een half miljard euro nodig om ie dereen te compenseren die er door invoering van een nieuw stelsel op achteruit zou gaan, zo hebben betrouwbare bronnen in Den Haag bevestigd. Dat halve miljard is een stuk minder dan de ongeveer 2 mil jard die het kabinet-Balkenen de dacht nodig te hebben. Invoering van een nieuw stelsel is in de verkiezingsstrijd een van de geschilpunten tussen PvdA en CDA. ANP UTRECHT - Een robot achter een lesse naartje in de klas, die fungeert als ogen, oren en mond van een leerling die ziek thuis of in het ziekenhuis verblijft. Het apparaat, dat zelfs een vinger op kan ste ken, is deze week te zien op de Nationale Onderwijs Tentoonstelling in de Jaar beurs in Utrecht. De robot, genaamd Pebbles, staat in de stand van Ziek Zijn Onderwijs (Zie zon), een netwerk van 130 specialisten die in het hele land leerkrachten advise ren hoe om te gaan met het lesgeven aan zieke leerlingen. Pebbles staat via een ISDN-lijn in verbinding met een bedie ningspaneel met beeldscherm, dat bij de zieke leerling thuis of in het ziekenhuis staat. Die kan er van alles mee doen zoals zich zelf hoorbaar maken in de klas, luisteren en met de camera inzoomen op het schoolbord. Kinderen in de klas zien de zieke leerling op een beeldscherm. foto Robert Vos/ANP RIJSWIJK - Het aantal zelfdodingen in Nederland blijft da len. Beroofden in 1991 nog 1620 mensen zich van het leven, in 2001 waren dat er 1473. Een en ander blijkt uit de nieuwste cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het grootste aantal zelfdodingen in 2001 vindt nog steeds plaats door ophanging of verwurging (601) en het motief is in de meeste gevallen (651) een psychische stoornis, melden de CBS-cijfers De mensen die zich van het leven beroven zijn meestal tussen de 30 en 60 jaar oud. ANP WILLEMSTAD - De kustwacht voor de Nederlandse Antillen en Aruba heeft voor de kust van Curacao een drugszending van 300 tot 350 kilo cocaïne onderschept. Dit heeft de kust wacht bekendgemaakt. Het kustwachtschip Panter signaleerde een speedboot, waar van de bemanning in een van de baaien aan de zuidkust een lading aan land probeerde te zetten. Na een korte achtervol ging wisten de vier opvarenden aan land te komen en te ont snappen. De boot werd met nog draaiende motoren op het strand achtergelaten. Hierin vond de kustwacht acht balen cocaïne van naar schatting 40 kilo per stuk. ANP DEN HAAG - Nederlanders die begin februari de bedevaart naar Mekka in Saoedi-Arabië willen maken, moeten zich la ten inenten tegen meningitis (hersenvliesontsteking). De re gering van Saoedi-Arabië stelt dat ze anders geen visum krij gen. Het ministerie van Volksgezondheid liet gisteren weten dat de vereiste vaccinatie in het hele land verstrekt wordt door de GGD's. In 2000 en 2001 zijn verschillende deelnemers aan de bede vaart naar Mekka besmet geraakt met een bijzondere vorm van hersenvliesontsteking (type W135). De verplichte vacci natie moet besmetting voorkomen. ANP HENGELO - Mensen die een kaartje hebben gekocht voor de uitvoering 'Lege Maag' in het Rabotheatervan Hengelo, kun nen hun geld terugkrijgen als het hen alsnog te veel wordt. De voorstelling is namelijk nogal aan de blote kant. De uitvoering door het cabaretduo De Bloeiende Maagden staat voor 31 januari op het programma en is volgens theater directeur R. Boer controversieel „De acteurs spelen een groot deel van de uitvoering spiernaakt De directeur heeft alle 328 mensen die een kaartje hebben ge reserveerd een brief gestuurd. Daarin wordt uitgelegd dat het niet om een alledaagse voorstelling gaat. Tot nu toe hebben slechts enkele mensen laten weten hun geld terug te willen. De voorstelling in het Rabotheater is uitverkocht. ANP SCHIPHOL - Een KLM-toestel is maandag zonder passagiers vanuit Bonaire teruggevlogen naar Schiphol, omdat de vloer in de cabine was bedolven onder menselijke uitwerpselen. Volgens een woordvoerder van de luchtvaartmaatschappij lag de oorzaak in een verstopping van twee toiletten. Een vliegtuigtoilet zuigt normaal de inhoud naar binnen, maar nu werden de uitwerpselen 'uitgeblazen'. Van de 282 passagiers zijn er 162 met een andere vlucht via Aruba terug gereisd naar Nederland, 120 reizigers moesten een extra nacht op de Antillen blijven op kosten van de KLM. ANP w Klaas Hoeneveld EN' HAAG - Staatsecretaris van Sociale Zaken en ïkgelegenheid heeft gisteren sbonden en werkgevers be- ifddat pensioenfondsen vol rode tijd krijgen om hun iortenwegte werken. De oni- if van hun onderdekking be- eind vorig jaar ongeveer miljard euro. 'vakbonden en de werkgevers raken gisteren met het kabi- tover de herstelplannen die ssioenfondsen moeten indie- om weer orde op zaken te -fn. Uit de gegevens uit de fendieop dit moment bij de Koen- en Verzekeringska- (PVK) zijn ingeleverd, litdat negen van de 42 fond- ••miger nodig hebben dan één 1 om hun dekkingsgraad *105 procent te tillen. PVK heeft als toezichthou- 'deeis gesteld dat ze in prin- binnen die periode hun ver- ion aanzuiveren. Eind deze ■®d moeten de ongeveer ^honderd fondsen met een --dekking hun herstelplan- t bij de PVK hebben inge- od ^bonden en werkgevers, die "en de bestuursraden van ^ioenfondsen vormen, had minister De Geus expliciet extra tijd gevraagd. Zijn «secretaris Rutte, belast met pensioenzaken, heeft de ex tra ruimte gisteren toegezegd. „Met maatwerk moeten de pen sioenfondsen weer op krachten kunnen komen." De gegevens van de pensioen fondsen zorgden voor enige op luchting op het departement en bij de sociale partners. De PVK luidde de noodklok in een circu laire van 30 september, toen de grofweg duizend pensioenfond sen in Nederland een tekort van 23 miljard euro hadden. Dat gat was geslagen door de aandelen koersen, die drie jaar op rij zijn gedaald en de reserves van de pensioenfondsen hebben aan getast. Waakzaam Nu het tekort een stuk minder groot is, wil Rutte waakzaam blijven. „Het ijs is nog dun. We gaan niet de vlag uitsteken." Zijn aandacht richt de bewinds man in een volgend overleg met de sociale partners op het verder opbouwen van de vermogens. „De fondsen moeten weer een vetlaag krijgen." De werkgevers zijn tevreden met de extra tijd voor de pensi oenfondsen. Vice-voorzitter K. Roozemond van de vakcentrale FNV is vooral verheugd dat de pensioenpremies voor werkne mers niet al te hard omhoog hoe ven en dat ook de uitkeringen aan de gepensioneerden op peil kunnen blijven. ANP Advertentie ■^woorden, maar waarden. De Christenunie durft te kiezen voor .*1* waarden. Geen mooie woorden, maar uitgesproken keuzes: op christelijk onderwijs, opkomen voor vreemdelingen, recht op en zorg voor alles wat kwetsbaar is. u niet verleiden door de macht. voor duidelijkheid! Stem lijst 8! www.verkiezingen.christenunie.nl W. y rifs COEVORDEN - NS-personeel in beschermende pakken bekijkt de verdachte treinwagon. Coevor den was gistermiddag in rep en roer door een 'stin kende' wagon. Aanvankelijk was er sprake van dat de wagon een chemische stof lekte, maar dat bleek na onderzoek niet het geval. De commotie ontstond rond het middaguur toen NS-medewer- kers een niet goed afgesloten kctelwagon op het station ontdekten en tegelijkertijd een kwalijke lucht roken. De wagon vervoerde methyleenchlo- ride, een stof die de luchtwegen irriteert. De poli tie sloot uit voorzorg de omgeving van het station af. Ook werd het treinverkeer stilgelegd. Metin gen wezen echter uit dat er geen chemische stoffen in de lucht hingen. De wagon had niet gelekt. De stank kwam vermoedelijk van een diervoederfa- briek in de omgeving. foto Jacob Melissen/ANP AMSTERDAM - In het grens hospitium in Amsterdam-Zuid oost is deze maand een illegaal, die gedetineerd was, onder ver dachte omstandigheden in zijn cel gestorven. De ernstig zieke man uit Burkina Faso zou in zijn eigen braaksel zijn gestikt. De Rijksrecherche heeft een onder zoek ingesteld. Het incident is bekend gemaakt door het Autonoom Centrum in Amsterdam Het ministerie van Justitie wil er hangende het on derzoek niets over zeggen. In het grenshospitium verblijven uit geprocedeerde asielzoekers en illegalen in afwachting van hun uitzetting. De 31-jarige man verbleef sinds november vorig jaar in het grenshospitium en wachtte daar op zijn uitzetting. Op 14 januari werd hij nog door een arts onderzocht. Die zag geen reden hem naar een zie kenhuis te sturen Hij stierf nog diezelfde dag. Volgens het Auto noom Centrum is niet duidelijk waarom de man in zijn cel ver bleef en niet in een ziekenboeg. Direct nadat de gedetineerden vernamen dat de man was over leden, is een aantal onder hen in hongerstaking gegaan. Daar mee protesteerden zij tegen de vreemdelingenbewaring. De dood van de man was de druppel die de emmer deed overlopen. Afgelopen vrijdag is de honger staking weer gestopt. GPD door Hans Leber DEN HAAG - Nederlandse mi litairen moeten meevechten in een oorlog tegen Irak. Voorzit ter J. Debie van de grootste mili taire vakbond VBM/NOV 29.000 leden) vindt het Neder lands plicht tegenover de inter nationale rechtsorde. „We zijn een van de rijkste eco nomieën en hebben handhaving van de internationale rechtsor de in onze grondwet staan. Als de Verenigde Naties militair in grijpen tegen Saddam Hoessein sanctioneren, moeten we mee doen en bondgenoot Amerika steunen." Volgens Debie zijn de Neder landse F16's, de fregatten van de marine, eenheden met het Pa triot luchtafweersysteem, de marine luchtvaartdienst, maar ook grondtroepen van het Korps Commandotroepen en de Mari niers inzetbaar. „Deze eenheden zijn er klaar voor en kunnen een rol spelen. De Nederlandse poli tiek beslist over al dan niet mee doen, daar ligt het primaat Maar tegen de tijd dat ze mili tairen naar de Golf sturen, moe ten gevechtstaken niet worden uitgesloten, zoals eerder rond Afghanistan gebeurde. Dan moet je leveren wat door de Amerikanen wordt gevraagd, als je dat kan." Slachtoffers Debie is zich bewust van de ge varen. De militaire actie tegen Irak zal, anders dan bij de Golf oorlog in 1991, niet stoppen voordat Saddam is verdreven of gedood. Als de bevolking en het leger in Irak achter hun leider blijven staan, kan dat beteke nen dat met straatgevechten huis voor huis moet worden in genomen. Het is een vorm van oorlogvoering die veel slachtof fers eist „Maar als je meedoet aan opera ties waarbij vrede wordt afge dwongen. loop je nu eenmaal grote risico's Dan vallen er slachtoffers. Sterven is, in het ultieme geval, inherent aan het militaire beroep." Debie heeft een opmerkelijke boodschap voor een vakbonds man die het heil van de soldaten nastreeft. „Toch zal een groot deel van onze achterban het met me eens zijn. En van de com mando's weten we sinds vorig jaar dat ze graag worden be trokken bij internationale in grepen. Ze zijn ervoor opgeleid en ze zijn er klaar voor. Er is geen militair die graag oorlog voert. Maar als het om grove schendingen van de mensen rechten gaat, zoals in Irak, ligt dat anders." Verkiezingsthema Het verbaast Debie dat de nade rende oorlog in Irak niet tot de verkiezingsthema's behoort. „De SP is bijvoorbeeld tegen militair ingrijpen, terwijl in het verkiezingsprogramma van die partij handhaving van de inter nationale rechtsorde wél voor komt Ik vind het gek dat zoiets belangrijks, de mensenrechten situatie in Irak en het eventueel wegsturen van Nederlandse mi litairen niet ter sprake komt tij dens de campagne GPD pagina 4: bewijs tegen Irak pagina 5: Blair waarschuwt Britten van onze redactie binnenland WAMEL - „Ik heb er een paar nachten niet van geslapen." De hoogbejaarde inwoonster van Wamel zal niet snel ver geten hoe ze een dezer dagen plotsklaps werd geconfron teerd met een beeldscherm vol broeierige blote lijven die van alles met elkaar aan het uitspoken waren, onder het uitstoten van hitsige gelui den. Terwijl ze zich zo had ver heugd op het cadeautje van het kerkbestuur, dat zo maar een fraaie productie over het plaatselijke kerkkoor Con Brio had laten bezorgen. Althans: dat stond op de stic ker op het filmdoosje. Die vermeldde ook nog de naam van de Wamelse cineast Jos Kruisbergen, bekend van tv, maar vooral ook vanwege zijn niet aflatende ijver om het Land van Maas en Waal van vandaag met zijn camera vast te leggen voor het nage slacht. Tientallen pornovi- deo's werden zo, vermomd als koorregistraties, her en der in Wamel bezorgd. Jos Kruisbergen voelt zichzelf en zijn Stichting Tweestromen land in Beeld en Geluid in de goede naam en eer aangetast en heeft gisteren aangifte ge daan bij de politie. „Ik vind dit pure smaad", zegt hij, hoewel de cineast ook wel weet dat niemand zal gelo ven dat hij ook maar iets met de videograp te maken heeft Het kerkbestuur en Con Brio evenmin, zeggen hun woord voerders. „Wie een beetje nadenkt, zal niets anders kunnen concluderen", aldus pastoor Vermaazen. „Vooral voor Jos Kruisbergen vind ik het erg. Ik heb met hem van doen Hij is zo betrokken bij Wamel en de rest van de streek en nu gaat hij over de tong Dat heeft hij niet ver diend." Kruisbergen zelf vindt het vooral schokkend dat - soms hoogbejaarde - in woners van zijn dorp onge vraagd met vieze films zijn geconfronteerd Hij heeft zelf ook een seksfilm in de bus gekregen. GPD door Mare Brink DEN HAAG - Mensenhandel le vert criminelen in Nederland jaarlijks naar schatting zo'n 85 miljoen euro op. Dit staat in een rapport dat A. Korvinus, de nationale rap porteur mensenhandel, gisteren aan minister Donner van Justi tie aanbood Volgens Korvinus moet de poli tie meer tijd en geld besteden aan de bestrijding van mensen handel. De rapporteur be schouwt de huidige inspannin gen slechts als een 'flinke drup pel' op een gloeiende plaat „De politie krijgt er moeilijk vat op. omdat allerlei criminele net werken in verschillende landen actief zijn. Lang niet altijd wor den alle betrokkenen aange houden", aldus Korvinus. In 2001 rondde de politie 48 on derzoeken af naar vrouwenhan del. Dat zijn er 23 meer dan het jaar ervoor In 2001 moesten 86 verdachten voor de rechter ver schijnen. De meesten werden veroordeeld tot een gevangenis straf. Slechts vijf procent van de buitenlandse vrouwen die hier heen zijn gelokt om inde seksin dustrie te werken, doet aangifte bij de politie. GPD Advertentie Pim Fortuyn eiste als voorwaarde voor de uitbreiding van de Europese Unie met 10 nieuwe landen in één klap een referendum. De fractie Lijst Pim Fortuyn begint nu met de voorbereiding van deze volksraadpleging. Doet u mee, e-mail dan uw naam en adres naar: j.janssenvanraay@tk.parlement.nl, of geef uw voorkeurstem aan LPF-lijstduwer Mr. J. L. Janssen van Raay, lijst 2 plaats 40.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3