Kritiek op betaald transferium PZC PZC Afghanen zien ons als bevrijders Grondprijs Nieuwerkerk blijft 180 euro Omwonenden van spoor krijgen geen vergoeding voor WCT 13 Ondernemersorganisaties hekelen invoering van parkeergeld Ramp vaker tzien in Fizi Verdachte rookbom gehoord Inbraken in woningen Computerapparatuur weg uit auto Vlissinger (22) aangehouden Kanaalweg dicht voor fietsers Vliegbasis opent infocentrum Werkstraf voor 'vriendendienst' 0800 - 0231 231 (GRATIS) woensdag 22 januari 2003 wMarcel Modde jrMSSE - Ondernemersorga- Kjiies hebben het vuur ge- rtdop het besluit van de ge tale Schouwen-Duiveland geenparkeerheffing in te voe- 5öp het transferium in Renes- e \a de eilandelijke federatie (g uiten nu ook MKB Neder- gd en de Brabant-Zeeuwse (rkgeversvereniging (BZW) Kif kritiek. ;:;?ensMKB Nederland is juist gratis parkeren, gekoppeld het gratis navervoer per altijd één van de sterke jïten geweest van Renesse. De dieven om destijds een trans- Kium op die locatie te begin- zijn naar mening van de bnche-organisatie voor het ^dden- en kleinbedrijf onver- 1 van kracht. Sterker «.zo wordt aangevoerd in een fefaan de gemeente, 'in het üd was dit hét voorbeeld van s het gaat en zou moeten a' Dat die insteek nu uit be- njjgingsoverwegingen over- «rd wordt gegooid, kan er bij KBNederland niet in. ferkeerd moment set vermarkten van het pro- rt Schouwen-Duiveland strategisch en tactisch detinginzicht- Het strate- sdj doel van uw beslissing is riiidelijk en tactisch komt top een verkeerd moment." ÏB bespeurt in het besluit r een weinig 'consistent s.ad', dat bovendien het ima- 'van de toeristische regio geen [ddoet, omdat 'één van de po- de succesformule on- is gehaald', hierbij de brancheorganisa- «evenmin ingaat, is dat de ge- snte juist in deze economisch raardere tijden de onderne- lersop het eiland afvalt. „Van lt bedrijfsleven en werkne- lèrs worden de komende jaren ïers gevraagd, dat mag ook in de gemeente worden ver- crder al kantte de eilandelijke dememersfederatie FOS zich ric tegen de invoering van het f-aald parkeren (één euro per REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND G'achtweg 23a Postbus 80 *300 AB ZIERIKZEE hl: (0111) 454647 fax; 10111) 454657 ""alk redzzee@pzc.nl "arcel Modde (chef) PietKleemans famkevan Loon ^'Pankow Soesman "oöyBoogert (sport) ®<™ALE REDACTIE °0shouburgseweg 10 Postbus 18 i380 AA VLISSINGEN 1®': (0118) 484000 (0118) 470102 "•"ail; redactie@pzc.nl "ITERNET pzc.nl Nail; web@pzc.nl dag) op het Renesser transferi um. De FOS bedacht als alter natief een langere periode be taald parkeren bij de bestaande parkeermeters in de Schouwse westhoek. Die maatregel brengt zeker net zo veel op als de nieu we heffing op het transferium, is daar de opvatting. Dat stand punt heeft ondersteuning ge kregen van de werkgeverskring BZW Of beide inkomsten inderdaad tegen elkaar vallen weg te stre pen, wordt door de gemeente onderzocht. Ook wordt nagere kend welke kosten er gemoeid zijn met de invoering van het betaald parkeren (een slagboom en controle) op het transferium. Dat gebeurt op initiatief van de WD, één van de partijen die no vember vorig jaar ook het voor touw nam om de parkeerheffing op het transferium te introduce ren. Door die maatregel kon de stijging van de onroerend zaak belasting (OZB) voor huisbezit ters enigszins worden getem perd. WD-fractievoorzitter A. Ver- seput verwacht dat nog deze maand uitsluitsel kan worden gegeven. Op basis van die uit komsten willen de liberalen overleg met de brancheorgani saties. Hi] benadrukt dat mogelijke al ternatieven minimaal vijftig duizend euro op jaarbasis moe ten opleveren. „Want dat is de bezuiniging waarop dit besluit is ingegeven." Verseput is niet verrast door de negatieve reacties uit de groten deels toch eigen achterban „Als raadslid ben je actief voor het hele eiland. Ik kan me best voor stellen dat dit in de streek niet is wat van deze partij werd ver wacht, maar daar staat tegen over dat de lagere OZB-belas- ting voor iedereen nut heeft." Het argument van het econo misch nadelig effect, gaat voor Verseput niet op. „Want ook in Zierikzee moet worden betaald voor een par keerplaats. Dan zou je dat ook moeten meenemen en niet al leen het transferium er uitlich ten. En waar gaat het dan eigen lijk om- één euro voor een hele dag. Het busvervoer blijft gra tis." SERIKZEE - De initiatiefne- srsvan het Filmtheater Fizi in «Korte Nobelstraat in Zierik- ihebben naar aanleiding van «potepublieke belangstelling idens de eerste vertoning van film 'De Ramp' van Koert hvidse besloten extra voor- ellingen van deze film in te ben de komende weken. isdezefilm donderdagavond januari vanaf 20.30 uur te ?nm het gloednieuwe Zierik- *se filmtheater en verder op Wagmiddag 25 januari om p30uur en op de zaterdagmid- ^en 15 en 22 februari ook om 15.30 uur. Tijdens de tonale herdenking op zater- februari is Fizi 's middags 'jpendvan 13.00 uur tot 17.00 zal de film doorlopend 'den vertoond. •biemers aan de thema-wan- ^gen onder leiding van een •V-gids door Zierikzee kun- '°P de zaterdagen 15 en 22 öuari die wandeling combi- met een bezoek aan het theater. De wandeling langs van de watersnood be- om 14.00 uur en aanslui- ^dkan vanaf 15.30 uur de film -•ïRamp' worden bekeken Om de critici nog enigszins tegemoet te komen zegt het college van Schouwen-Duiveland wel te overwegen binnen het plangebied d'Heule verschil in prijs te maken. Op de achtergrond d'Heule I. foto Dirk-Jan Gjeltema door Piet Kleemans NIEUWERKERK - De prijs van een vierkante meter bouwgrond in bouwplan d'Heule in Nieu werkerk blijft 180 euro. Het da gelijks gemeentebestuur van Schouwen-Duiveland veran dert de prijs niet ondanks scher pe kritiek vanuit zowel de dorpsraad Nieuwerkerk als de gemeenteraad. Volgens de critici is de prijs veel te hoog, maar volgens de ge meente is het niet meer dan een marktconforme prijs. De dorpsraad Nieuwerkerk slingerde vorige maand tijdens een vergadering van de gemeen telijke adviescommissie open bare ruimte de discussie over de grondprijs aan. Volgens dorps raadsvoorzitter J. Prins schrikt de voorgestelde grondprijs veel eilandbewoners af. Afhaken Prins voorspelt dat Schouwen- Duivelanders afhaken waar door beter in de slappe was zit tende randstedelingen huizen gaan bewonen die eigenlijk be doeld waren om de druk op de Schouwen-Duivelandse wo ningmarkt te verlichten. Dat is, stelt Prins, het paard achter de wagen spannen. De dorpsraads voorzitter kreeg tijdens de com missievergadering bijval vanuit zo'n beetje alle politieke raads fracties. Die oordeelden dat de balans was doorgeslagen naar de verkeerde kant. Naar aanleiding van de discus sie beloofde wethouder grond gebiedszaken G. van de Velde- de Wilde met een nadere onder bouwing van de grondprijs te zullen komen. Die onderbou wing is er inmiddels en de kern ervan is dat vooral de centrale ligging van Nieuwerkerk op Schouwen-Duiveland en de aanwezigheid van voorzienin gen als winkels, scholen, biblio theek en een zwembad een prijs van 180 euro per vierkante me ter rechtvaardigt. Voorzieningen Verder voert het college ter ver dediging van de hoogte van de grondprijs aan dat uit het wo ningbehoefte onderzoek blijkt dat in Nieuwerkerk vraag is naar dure en middeldure eenge zinswoningen. Plan d'Heule biedt daar mogelijkheden voor. De bouwkavels zijn ruim opge zet. Volgens een vergelijkend lijstje van grondprijzen valt het in Nieuwerkerk nog mee. In Plan Westerenban in Burgh- Haamstede dient 271 euro per vierkante meter te worden be taald, aan de Mauritsweg in Re- nesse komt men op een grond prijs van 250 euro per vierkante meter. Om de critici nog enigszins tege moet te komen zegt het college wel te overwegen binnen het plangebied d'Heule verschil in prijs te maken. Kavels lans de waterloop aan de rand van het plangebied zouden dan a raison van 190 euro per vierkante me ter over de toonbank kunnen gaan terwijl kopers van de an dere kavels voor 170 euro per vierkante meter klaar zijn. Het voorstel tot definitieve vaststelling van de grondprijs voor d'Heule komt op donder dag 30 januari aan de orde tij dens de gemeenteraadsverga dering. De vergadering wordt gehouden in de burgerzaal van het gemeentehuis en begint om 19.30 uur. Vlissingse majoor vertrekt zaterdag naar Kaboel door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Kaboel, de hoofdstad van Afghanistan, lijkt op een stad uit de Middel eeuwen, maar dan met auto's. Die indruk heeft majoor Ro nald Gillesse (37) uit Vlissin- gen overgehouden aan zijn eerste verkennende bezoek, vorig jaar november aan het door oorlog verscheurde land. Komende zaterdag vertrekt hij voor drie tot vier maanden naar Afghanistan als com mandant van de infanterie- compagnie. Gillesse wordt daar verantwoordelijk voor de dagelijkse gang van zaken voor 186 militairen. Vanaf half februari is Neder land samen met Duitsland verantwoordelijk voor de in ternationale troepenmacht (ISAF) in Afghanistan. Behal ve de infanteriecompagnie van Gillesse vertrekt ook een support detachment met ge neeskundige troepen, de logis tieke aan- en afvoer, keuken- personeel en een veertig tot vijftig commando's. De Neder landse spldaten voeren patrouilles uit en assisteren lo kale politiemensen bij het handhaven van de orde „Wij moeten", vertelt Gillesse, ..er voor zorgen dat in Kaboel een dusdanige stabiele situatie ontstaat, dat de overgangsre gering in staat is te kunnen re geren als een legitieme rege ring." Gillesse was in november an derhalve week in Afghanistan. Geschrokken is hij niet van de situatie ter plekke. Tweemaal eerder was hij in Bosnië. ,,Ik had de chaos wel verwacht. Maar zo'n schaal van verwoes tingen had ik niet eerder ge zien. Je ziet enorme kraters, maar ook huizen met kogelga ten." Majoor Ronald Gillesse: „Het gevaar in Afghanistan schuilt 'm in het onzekere." foto Ruben Oreel Blij verrast was hij met de hou ding van de Afghanen. „Ook al had ik door de enorme taalbar rière weinig contact met de lo kale bevolking. De mensen zien ons nog steeds als bevrij ders. Ze zijn vriendelijk, écht vriendelijk. Voor het eerst in 23 jaar zijn er weer marktjes waar brood, groente, fruit en vlees te koop is. Vroeger was het de normaalste zaak van de wereld dat gewapende groe pen rondliepen in de stad. Nu niet meer, omdat de ISAF zo intensief patrouilleert. Behal ve van politiemensen zie je nauwelijks meer wapens op straat of mensen moeten daar een heel goede reden voor heb ben." Gillesse zag ook dat het ver keer weer op gang is gekomen. „De handel met Pakistan is na het verdrijven van de Taliban weer goed op gang gekomen. Er is een enorme toename van vrachtwagens met rijst, kolen en hout, waar je hier in Neder land nog geen tien meter mee durft te rijden. Daar tussen door zie je met ijzerdraad vast gebonden karretjes met paar den ervoor Kaboel is door de internatio nale vredesmacht verdeeld in politiedistricten Gillesse is met zijn manschappen verant woordelijk voor vier van zulke wijken. Tijdens de dagelijkse patrouilles moeten de soldaten hun 'voelsprieten' uitsteken. „Wij moeten inlichtingen van straat halen door te zien, te proeven en te ruiken wat van wezenlijk belang kan zijn voor het hogere niveau, die het weer kan doorgeven aan de rege ring." Mijnen Daarnaast markeren de Ne derlandse militairen de plek ken waar mijnen of niet-ont- plofte projectielen liggen. Het ruimen zelf wordt door Afgha nen gedaan. „Maar als wij langs routes rijden en explo sieven zien, die gevaar kunnen opleveren voor onze patrouil les, zullen we ook zelf mijnen ruimen. Het mes snijdt dan aan twee kanten: we maken daarmee niet alleen onze route toegankelijk, maar na tuurlijk ook voor de Afgha nen." Bang om naar Afghanistan te gaan is Gillesse niet. „Het is mijn werk", zegt hij. ..Het is absoluut dreigender dan in 1993 en 2000 toen ik in Bosnië was, al heb ik in Srebrenica vrij veel onder vuur gelegen. Het gevaar in Afghanistan schuilt 'm in het onzekere. De ene dag kun je door een straat rijden, waar de bevolking hel lo tegen je zegt, maar de dag erna kan er een bomaanslag of een schietincident zijn. Je moet continu geconcentreerd zijn op het feit dat er iets kan gebeuren. Je mag niet noncha lant worden." BRUINISSE - De politie heeft een man gehoord die wordt verdacht op nieuwjaarsnacht in het Bruinisser jongerencen trum De Pul een rookbom te hebben aangestoken. De 19-jari- ge Bruënaar is na verhoor weer op vrije voeten gesteld Hij heeft nog niet bekend. De politie meent evenwel op basis van getuigenverklaringen voldoende aanwijzingen te hebben dat hij er mee te maken heeft. Omdat de verdachte militair is, is de zaak voor verdere afhandeling overgedragen aan de Konink lijke Marechaussee- Door de uit de hand gelopen 'grap' raak ten drie mensen in De Pul in ademnood. Twee van hen moes ten voor behandeling naar het ziekenhuis. ZIERIKZEE - In Zierikzee en Nieuwerkerk is dinsdagnacht ingebroken in woningen. Uit een huis aan de De Brauwstraat in Zierikzee werden drie mobiele telefoons, een huistelefoon, kleding en sieraden gestolen. De bewoners van de woning aan de Deltastraat in Nieuwerkerk missen eveneens een mobiele telefoon, diverse waardepapieren en een geldbedrag. VLISSINGEN - Onbekenden hebben tussen maandagavond 20.00 uur en gisterochtend 7 45 uur voor enkele duizenden euro's aan computer- en video-apparatuur gestolen uit een auto, die geparkeerd stond aan de Deltaweg in Vlissingen. De auto werd opengebroken. VLISSINGEN - De politie heeft maandag om 3.00 uur een 22- jarige Vlissinger aangehouden. De man wordt ervan verdacht kort daarvoor brand te hebben gesticht in een stapel vuilnis zakken, die tegen de gevel stonden van een flat aan de Korte Zelke. Het brandje kon door agenten worden geblust. De poli tie verdenkt de Vlissinger ook van het omduwen van een eco- toilet op de Zeemanserve. Het schadebedrag van de baldadig heid is onbekend. MIDDELBURG - De Kanaalweg in Middelburg wordt verbo den voor fietsers. Fietsers moeten voortaan via de fietstunnel bij het station, de Segeerssingel en de Nieuwlandseweg rij den In december stelde het college van B en W nog voor om de weg vooreen periode van negen maanden helemaal af te slui ten Dat stuitte op grote weerstand in de gemeenteraad. Vol gens het college is de verkeerssituatie op de weg te gevaarlijk. HOOGERHEIDE - Vliegbasis Woensdrecht opent deze week een nieuw informatiecentrum. Om de communicatie met het publiek, de media en omwonenden te verbeteren, komt het gebouw buiten de hoofdpoorten te liggen. Het oude informa tiecentrum ligt binnen de poorten van de vliegbasis. Volgens de voorlichters is dat prima voor de interne communicatie, maar voor betere contacten met de burgers zou een buitenlo catie beter voldoen. Wegens de strenge beveiliging van de ba sis is het voor mensen nu haast onmogelijk het informatiecen trum snel en gemakkelijk te bereiken. Het nieuwe informatiecentrum, aan de Kooiweg, wordt morgen officieel geopend door burgemeester M. Franzel van de gemeente Woensdrecht. door Rob Paardekam KRABBENDIJKE - Omwonen den van het spoor, die een stij gende overlast ervaren als er na de aanleg van de Westerschelde Containerlerminal (WCT) meer treinen rijden, kunnen volgens het college van Reimerswaal geen aanspraak maken op een planschadevergoeding. Planschade is schade die voort vloeit uit plannen die zijn uitge voerd of goedgekeurd door de overheid. Een vergoeding moet door de gemeenteraad wor den toegekend. Het kan gaan om bijvoorbeeld verlies van uit zicht of toename van geluids overlast. Zo kregen twee gezin nen uit Kruiningen een schade vergoeding, omdat voor hun woningen een nieuw wijkje werd gerealiseerd dat hun uit zicht verminderde Tijdens het raadsledenspreekuur van okto ber stelde een inwoner van uit Krabbendijke enkele vragen over de mogelijkheden voor het verhalen van planschade na de aanleg van de WCT. De gemeen te heeft hem schriftelijk geant woord. Een vereiste om in aanmerking te komen, is dat de schade het gevolg is van een planologische wijziging. Juist om die reden kunnen mensen straks geen aanspraak maken op planscha de. De spoorbaan ligt er immers al en voor de toename van het aantal treinen, hoeft het be stemmingsplan niet veranderd te worden. Er is dus geen sprake van een planologische wijzi ging Voorkomen De gemeente probeert de bewo ners gerust te stellen door te zeggen dat ze alles in het werk zal stellen om extra overlast te voorkomen. B en W schrijven dat ze maatregelen zullen eisen als de WCT tot een overschrij ding van de wettelijke geluids normen leidt Dat kunnen ge luidsschermen zijn, maar ook veranderingen aan het spoor zelf. Verder zijn de gemeente en de provincie in een vorig jaar af gesloten convenant al overeen gekomen dat er compenserende maatregelen moeten komen. Zo worden enkele woningen in Ga- wege op kosten van de provincie gesaneerd en komen er geluid- werende voorzieningen rond het spoor ter hoogte van de nieuwe wijk Rozeboom in Krabbendijke. Om straks pre cies te kunnen bepalen of en in welke mate de overlast is toege nomen, zal de gemeente nog voor de aanleg van de WCT me ten wat de huidige geluids- en trillingswaarden zijn. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft gis teren een 22-jarige Goesenaar voor diefstal van een aanhang wagen veroordeeld tot veertig uur taakstraf, waarvan de helft voorwaardelijk. De man stal vorig jaar in Kam perland een aanhangwagen, die hij vervolgens voor de woning van zijn vriend parkeerde. De eigenaar van de aanhangwagen zou nog voor achthonderd euro in het krijt staan bij de vriend, een dertigjarige Goesenaar. Ook hij moest zich verantwoor den. Officier van justitie J Groen vroeg de oudste verdachte vrij te spreken. Poli tierechter A. Janssens-van Kampen kwam eveneens tot vrijspraak.De jongste verdach- tezag zijn actie als een vrien dendienst. De politierechter achtte de diefstal bewezen. Advertentie Lezersservice bezorgklachten - informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35