Paradijselijk oord voor kind Waarschuwen voor het water PZC Van Liere wil actie voor aankoop pont REQUIEM 1953 12 Terneuzense school schenkt extra aandacht aan bollebozen Nieuwe eenheid faunabeheer opgericht Jongeren uit Stavenisse interviewen getuigen watersnoodramp '53 woensdag 22 januari 2003 door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Stedelijke scholengemeenschap De Rede in Terneuzcn schenkt met in gang van het nieuwe schooljaar extra aandacht aan hoogbe gaafde leerlingen. Omdat deze kinderen op de basisschool nooit moeite hebben moeten doen, kunnen ze in het voortge zet onderwijs voor problemen komen te staan, met vroegtijdig schoolverlaten in het ergste ge val als gevolg. De Rede laat alle ruim honderd brugklasleerlingen van de afde lingen gymnasium, havo/vwo en vmbo/havo aan het begin van het nieuwe schooljaar een test doen om vast te stellen welke leerlingen meer- of hoogbe gaafd zijn. Dat zijn kinderen met een IQ van boven de 130 „Die kinderen hebben zich op de basisschool nooit in moeten spannen Sommigen hebben daar zelfs een klas overgesla gen. Het ontbreekt die kinderen echter aan de juiste leerstrate gie. Ze hebben nooit geleerd dingen te memoriseren of te plannen, want alles ging toch vanzelf", aldus conrector J. Be gijn. Omdat hoogbegaafde leerlin gen niet veel tijd nodig hebben om de uitleg van de leerkracht te snappen, lopen ze de kans zich te gaan vervelen. Dat kan onge wenst gedrag, demotivatie en onderprestatie tot gevolg heb ben. Na de selectie krijgt de - kleine - groep hoogbegaafden op De Rede de kans om zich bin nen het bestaande lesrooster be zig te houden met vakken als fi losofie, Spaans, Culturele en Kunstzinnige Vorming, het ma ken van een website of andere projecten. Begijn verwacht dat het om niet meer dan een hand vol leerlingen gaat. De extra begeleiding werkt vol gens het principe van het 'draai- deurmodel', legt hij uit. „Zodra die leerlingen de basisstof voor een bepaalde vak hebben door gewerkt, verlaten ze op vooraf afgesproken momenten de klas om aan het project te werkenZo kunnen ze samen bij elkaar het vuur brandend houden." door Henk Postma Hel is al uit vele onderzoeken geble ken. Het Zeeuwse basisonderwijs staat op hoog niveau. Dat is nu ook tot uiting gekomen bij de uitreiking van de Nationale Onderwijsprijzen. Maar liefst twee Zeeuwse scholen, één op het platteland en één in de stad, stonden maandagavond in Utrecht vooraan bij de uitreiking van de prijzen. Basis school Schuttevaer uit Hansweert kreeg de hoofdprijs. De school ontwik kelde een voorbeeldig systeem voor on derwijs dat elk kind afzonderlijk recht doet. En de Vlissingse basisschool De Wissel won de extra prijs voor het beste veiligheidsproject: kinderen leren hoe je de ander in z'n waarde laat. Al enkele jaren spant de provinciale welzijnsorganisatie Scoop zich in om Zeeland op de kaart te krijgen als para dijselijk oord voor opgroeiende kinde ren „Wie kinderen zo goed mogelijk wil opvoeden, moet in Zeeland komen wo nen". riep de toenmalige Scoop-woord- voerder Henk Geelen twee en half jaar geleden al. Volgens hem biedt Zeeland zowel ouders als leerkrachten de beste mogelijkheden om kinderen zo goed mogelijk naar volwassenheid te leiden. Op het vlak van onderwijskwaliteit scoort Zeeland bovengemiddeld Dat blijkt uit elk nieuw onderzoek. Wacht lijsten voor kinderdagverblijven en peuterspeelzalen zijn hier korter en de jeugd criminaliteitscijfers lager dan el ders. En alsof dat nog niet genoeg was, slaagde Scoop er samen met de Zeeuw se onderwijsbegeleidingsdienst RPCZ in om enkele miljoenen euro's extra rijksgeld binnen te halen voor ambiti euze projecten die het onderwijskli maat nog aangenamer moeten maken: samenwerking tussen scholen en hulp verleners als maatschappelijk werkers, artsen, politieagenten, verankerd in 'buurtnetwerken' en 'zorgplatforms' Wat daar allemaal van terecht komt, moet nog blijken. Maar ondertussen zijn er op Zeeuwse scholen zelf ook ini- Nellie Schipper en Addie Stuck (rechts) tussen leerlingen basisschool Schuttevaer met hun onderwijsprijs. foto Willem Mieras tiatieven die landelijk tot de verbeel ding spreken. Van de drie nationale hoofdprijzen voor basisscholen die het creatiefst verbeteringen hebben door gevoerd, kwamen er maandagavond twee in Zeeland terecht. De rooms-ka- tholieke Basisschool Schuttevaer in Hansweert dankt de Nationale onder wijsprijs aan de ontwikkeling van een systeem, dat leerkrachten en kleuters in staat stelt samen de vorderingen op school te bespreken en voor elk kind af zonderlijk hiaten in het leerproces op te sporen en te verhelpen. Kleurkaart De methode blijkt zo succesvol dat ze stap voor stap ook in de hogere klassen zal worden ingevoerd. Onderwijzeres Addy Stuck die al 24 jaar op de Hans- weertse dorpsschool werkt, heeft het allemaal bedacht. Samen met onder- wijs-assistente Nelly Schipper bracht ze de ideeën in praktijk. Er wordt ge werkt met een leerlingenvolgsysteem dat meteen aangeeft wanneer een kind op een bepaald terrein achter dreigt te geraken. Via een kleurkaart wordt zo'n kind dan naar een speelhoek verwezen. Er zijn veertien van die hoeken, elk met een andere kleur. Zo is er een poppen- hoek waar kinderen spelenderwijs aan hun sociaal-emotionele ontwikkeling kunnen werken. En zo is er ook een blokkenhoek, een luisterhoek, een lees hoek, een computerhoek, en zijn er hoe ken voor activiteiten als rekenen, con structie en spelen met kleur- en vorm. Kinderen kunnen daar op zelfgekozen tijdstippen zelfstandig aan de eigen ontwikkeling werken. De aanpak werd uit nood geboren „Aan het eind van het jaar heb je meer dan veertig kleuters in de klas. Je kon die niet allemaal vol doende aandacht geven", zegt Addy Stuck. Dus bedacht ze een oplossing. Kinderen varen er wei bijen doordat ze zelfstandig werken heeft de leerkracht veel meer de handen vrij. De protestants-christelijke basisschool De Wissel in Vlissingen baarde lande lijk opzien met een project rond het hot- item veiligheid. Inhakend op de leefstijl van de jeugd werd een methode ontwik keld om sociale vaardigheden van kin deren te bevorderen. Om daar nog meer inhoud aan te geven, zet de school zoge heten sociokampen op touw waarin de leerlingen samenwerken, zowel bij spelletjes als bij het verrichten van huishoudelijke taken als bij het eten klaarmaken. Dat leidt tot saamhorig heid en wederzijds respect. De twee Zeeuwse initiatieven scoorden bij de jury van de Nationale Onderwijs prijs het hoogst, omdat ze methodes op leverden die goed bruikbaar zijn en ook op andere scholen snel en gemakkelijk kunnen worden ingevoerd. Ook speelde mee dat ze uitmunten in creativiteit. Ze laten zien dat je het onderwijs drastisch kan verbeteren zonder dat daar extra geld voor nodig is. Wij Zeeuwen zijn zuinig. En zelfs het onderwijs vaart daar wel bij. door Conny van Gremberghe SLUIS - Zeeland moet op zijn minst één van de oude PSD-bo- ten behouden. Verkoopt de pro vincie alle veerboten, dan ver liest de provincie een stuk cultuur-historie dat makkelijk behouden had kunnen worden. Dit stelt C. van Liere, voorzitter van de stichting Fiets een rondje met een pontje. Van Liere vindt dat Zeeuwse in stellingen, bedrijven en parti culieren er goed aan doen om nu met initiatieven te komen ge richt op het behouden van één van de schuiten. Lukt dit, dan is Van Lieres stichting bereid om - zeker in de zomermaanden - de pont in te zetten op één of meer van zeventien veerbootverbin dingen die 'Fiets een rondje' nu al in stand houdt. „We zouden een pont kunnen inzetten op het traject Kruiningen-Perkpolder, waarmee Zeeland er in één keer een toeristische route bijkrijgt, we zouden vaartochten over de Westerschei de kunnen houden, dan heb je het vooral over de zo mer. In andere jaargetijden zijn er ook mogelijkheden voorhan den om de pont te gebruiken. Voor ontvangsten, voor exposi ties en noem maar op. Als stich ting zouden wij in de exploitatie van het geheel best kunnen par ticiperen", zegt Van Liere. De burgemeester van Noord- Beveland en oud-raadsvoorzit ter van Sluis-Aardenburg heeft zijn hoop nu gevestigd op de op richting van een stichting die middelen bijeen wil brengen om één van de PSD-boten aan te schaffen. Mocht zo'n club van de grond komen - en in West- Zeeuws-Vlaanderen lijken daartoe de eerste stappen gezet te zijn - dan zal Van Liere daar voor best bestuurlijk actief wil len zijn. Portemonnee Sluissenaar Carlo van de Pias- se heeft de voorbije weken in West-Zeeuws-Vlaanderen voorzichtigjes gepeild of bedrij ven, instellingen en particulie ren bereid zijn om de portemon nee te trekken voor het behoud van één van de PSD-ponten „Die bereidheid is er. Zelf ben ik bereid om zo duizend amj lappen voor dat doel. vijfhonderd andere n®J kunnen vinden die dat ookjj. len, dan komen we al eenH eind in de richting. Zelfva best als aanjager voor «a stichting willen funetioneS maar we zullen andere rnèj moeten vinden die deze h willen trekken", zegt Van 4 Plasse. De Sluissenaar heeft inmiddeli contact gehad met gedeputeer de Jaap Hennekeij, maar® gaat er vanuit dat de schuit^ gewoon verkocht zullen wer den. In politieke knng lood men niet zo hard voor het bj, houd van een stuk maritiea geschiedenis. Tot nu toe vJ alleen Rinus Stoffels van dj Partij voor Zeeland dat eénia de schuiten als museumstuk^ waard moest blijven. Ookophd plan van de Vhssingense tuurambtenaar Leon Riekd om de Willem Alexander vd culturele activiteiten reageei de Zeeuwse samenleving uite- mate matjes. „Endatisspijtrt vinden Van Liere en Van dl Plasse, „want zijn de veerted eenmaal weg, dan komen i nooit meer terug." Tentoonstelling watersnoodramp BIERVLIET - De Stichtingfc- houd Monumenten Bienbd houdt van 31 januari tot en na 3 februari een aantal activito- ten rond de herdenking Yaidj Watersnoodramp. In het dorpshuis in Biervüa wordt een thematentoonsüj ling ingericht. Zaterdagmida 3 februari is er een video-pro sentatie met beelden van hd rampgebied Daarnaast koraq Geert Haak-Van der Sluijsa Marie-Louise Goossens-\w straete aan het woord. Laa® genoemde vertelt over h; levenissen in Hoofdplaat,ws de zeedijk doorbrak Paul Col standse vertelt over zijn en ringen in Zierikzee. Bressiaaj der Jaap Boekhout behandelt! zeeweringen van vijftigjaard leden. De tentoonstelling is opend van 14.00 tot 17.0' Van de vijftien hoogste hoogwaterstanden die in de 20e eeuw bij Vlissingen optraden, vielen er zes in de periode 1990-2000. De afgelopen vijftig jaar zijn de hoogwaters volgens de getijtafel met 45 centime ter gestegen, een gevolg van de zeespiegelrijzing Vorige eeuw werd het alarmpeil van 3.70 m bo ven NAP in Vlissingen vijftien keer overschre den, het laatst in januari 1995. MIDDELBURG - In Zeeland opereert vanaf vandaag een Faunabeheereenheid. Die vloeit voort uit de nieuwe Flora- en Faunawet. Landbouw, jagers, grondbezit ters en natuurbeheerders heb ben zitting in de FBE, die wordt voorgezeten door het CDA-Sta- tenlid J. Ramondt. Hij wordt ge acht onafhankelijk voorzitter te zijn. Aanvankelijk was het de bedoe ling dat de drie grote natuurbe- herende organisaties - Het Zeeuwse Landschap, Natuur monumenten en Staatsbosbe heer-elk een zetel konden inne men. Na protesten van met name de jagers, is dat terugge bracht tot één volwaardige plek en twee adviseursstoelenDaar door zijn de boeren, grondbezit ters en jagers in de Faunabe heereenheid verzekerd van een meerderheid Ontheffingen Taak van de FBE is te zorgen voor een verantwoord beheer van de fauna in Zeeland, mede gericht op het voorkomen van schade of overlast aan gewas sen. Het behandelen van ont heffingen voor het doden van dieren is een belangrijke taak. Ook moet de FBE een provin ciaal faunabeheerplan opstel len. Voor de FBE wordt een stichting opgericht De acte wordt vandaag ondertekend door de vertegenwoordigers van de Zui delijke Land- en Tuinbouw Organisatie, de Koninklijke Ne derlandse Jagersvereniging, de Federatie Particulier Grondbezit en de terreinbehe rende organisaties Staatsbos beheer zal hun ene zetel inne- Advertentie door Rolf Bosboom STAVENISSE - De Stichting Actief Stavenisse houdt een aantal activiteiten rondom de herdenking van de watersnood ramp van 1953. Op zaterdag avond 31 januari wordt in het dorpshuis De Stove het eerste exemplaar van het herden kingsboek Stavenisse vertelt overhandigd aan burgemeester W. Nuis van Tholen. De overhandiging is om zeven uur. Het boek bevat interviews die jongeren met overlevenden van de watersnoodramp hebben gehouden. Na de overhandiging wordt een herdenkingstentoonstelling ge opend. De expositie toont veel foto's en materialen van de hulpverlening en de wederop bouw. Ook de film Stavenisse aan de zee ontrukt, waarin beelden ge maakt direct na de ramp, de hulpverlening en de wederop bouw van het dorp, is te zien in de Stove. De lokale basisscholen hebben een gedeelte ingericht mensa ningen. De tentoonstelling** en met zaterdag 8 februari zien. In samenwerkingsverbandi het WatersnoodmuseurainCi werkerk, is er van 3 tot en a februari gratis vervoer perl en boot naar het museum! bus vertrekt dagelijks om 11 uur vanaf het havenplats Stavenisse naar de haven i Sint-Annaland. Een pas gierssehip vaart vervolg! naar Zierikzee, waar een li gereed staat voor het li deel van de reis naar Ouw kerk. Route Vanaf 31 januari is ereeni^ door Stavenisse uitgezet lan twaalf locaties die eenbelai rijke rol hebben gespeeld bi) watersnoodramp en de wede? opbouw. De routekaarten zijn verkrij baar bij de tentoonstelling nadien, tot en met 20 septa ber, in café Handel en Scha vaart aan de Haven in Stave® (Advertentie Douwe Eisenga zeeuws philharmonisch koor het zeeuws orkest o.i.ï. Joan Berkhemer m.m.v. Simone Veder (aio d0 30 jan 120ul51 première /Concert- «SebOMU^MiddenugC vr 31 lan 120u15 Nieuwe Kerk Zierikzee (0118) 659 659 za 1 febr 20u151 St. Bartolomeuskcrk Zevenberqen(09M) 33 000 zo 2 febr 15u00 Scheldetheater Terneuzen (01ft) 695 555 do 6 febr 20u15 Laurenskerk Rotterdam (010) 41314fi9.4g2 vr 7 febr 20u151 St. Jacobskerk Vbssiiweni (0118) 41 66 62 za 8 febr 120u151 Grote Kerk Goes (0118) 6S9 659 door Rinus Antonisse DEN HAAG - Voor wie het even vergeten is: de feiten tonen aan dat de zee nooit slaapt. De me dewerkers van de Stormvloed waarschuwingsdienst (afgekort SVSD, naar de oude naam Storm Vloed Sein Dienst) weten er alles van. De dienst komt in actie als er een stormvloed dreigt langs de Nederlandse kust. In het waarschuwingsbu- reau bij het Rijksinstituut voor Kust en Zee in Den Haag wordt niet continu de ontwikkeling van de waterstanden gevolgd, wel wordt elke dag naar de weersontwikkelingen gekeken. Het KNMI in De Bilt houdt de waterstandsontwikkeling wel dag en nacht in de gaten. Elke drie uur produceert het insti tuut een waterstandsverwach ting. waarbij 48 uur vooruit wordt gekeken. Bij de meeste hoogwaters is er niets aan de hand en volgt de zee keurig de voorspellingen van de getijta fel. De SVSD wordt dan niet in gelicht. De dienst komt pas echt op stoom als er waterstanden hoger dan 2.80 m boven NAP (Vlissingen) verwacht worden. „Je gaat dan nog meer naar het water kijken en je meer verdie pen in de ontwikkelingen. Er wordt dan veel overleg gepleegd met onze collega's van het KNMI. Als het gaat over de wa terstandsverwachtingen voor Vlissingen en Roompot-buiten - de zeekant van de Oosterschel- dekering - dan stemmen we deze af met het Hydro-Meteocen- trum in Middelburg", zegt Jan Kroos, hoofd van de SVSD Als er een waterstand boven 3.10 m bij Vlissingen verwacht wordt, dan geven we een voorwaar schuwing uit aan verschillende instanties, ook in Vlaanderen Komt de verwachting hoger dan 3.30 m, dan gaat er een waar De vloedplanken hielden op 3 januari 1976 Kruispolderhaven droog. schuwing uit. De berichtenka- mer wordt dan doorlopend be zet gehouden Als verwacht wordt dat het water een stand van 3.70 m bij Vlissingen zal be reiken, dan gaat een alarmering uit en adviseren wij dijkbewa king Coördinator Erland Bakker geeft aan dat de SVSD de waar schuwing zo tijdig mogelijk ver strekt, ongeveer zes uur vóór het betreffende hoogwater. Dat geeft de instanties, zoals de wa terschappen, enige ruimte om maatregelen te treffen. De be heerder van de stormvloedke ring in de Oosterschelde wordt al twaalf uur tevoren ingeseind, omdat voor het neerlaten van de schuiven in de kering enkele uren speling nodig is. Omdat de waterstanden en weersomstandigheden langs de Nederlandse kust verschillen, is die opgedeeld in zes sectoren. Voor elke sector zijn er drie pei len waaraan dc SVSD acties koppelt Voor de sector Schelde is Vlissingen het basisstation. Het daarvoor geldende alarm peil van 3.70 m is vastgelegd in de Wet op de Waterkeringen en elke vijf jaar wordt bekeken of aanpassing gewenst is. Ter ver gelijking: voor de sector Delfzijl is het alarmpeil 3.80 m boven NAP. Kroos en Bakker vinden dat er, naar de mens gesproken, een goed systeem is opgebouwd. De SVSD streeft er wel voortdu rend naar om de j uistheid van de voorspellingen te verfijnen. Zo was er over de periode 1954- 1983 voor Vlissingen een stan daardafwijking (verschil tussen verwachten en feitelijk opgetre den peil) van 22 centimeter en voor de periode 1983-2000 een afwijking van 18 centimeter Gemiddeld zat de SVSD met de verwachtingen acht centimeter te laag (uitgaande van de hoog waterstanden Vlissingen hoger dan 3.35 m). „We zijn een stuk beter geworden, met name in het noorden van het land", zegt Kroos. Asbakken Dat komt onder meer door het gebruik van betere modellen, legt Bakker uit. „Het komt nog wel voor dat we - zoals in okto ber vorig jaar - te hoog zitten, maar je moet op een gegeven moment wel met een water standverwachting naar buiten komen en dan geef je de meest waarschijnlijke verwachting, die op dat moment met de mid delen die je ter beschikking staan te geven is. Als het weer zich anders ontwikkelt dan ver wacht, dan gaat er wel wat door je heen; soms liggen de asbak ken aardig vol. Als de wind dan nét niet draait in de richting die je verwacht, of langzamer draait, dan heb je al een andere uitkomst. Tijdens storm is het maken van een verwachting nu eenmaal moeilijker dan op een mooie zomerdag." De SVSD'ers maken duidelijk dat de wind en de daardoor ver oorzaakte opzet van het water een zeer belangrijke factor is. Bij de Februariramp 1953 was bij Vlissingen de hoogste op waaiing 310 m en bij hoogwater nog 2.60 m. Daarnaast is het as tronomische getij een niet onbe langrijke factor, dit geldt zeker voor het Zeeuwse. In de Wester- schelde komt het hoogste astro nomische getij van Nederland voor. Kroos noemt het hoogste astronomische getij van 2002 als voorbeeld. „Volgens de getij tafel is het op 8 oktober hoog springtij in Vlissingen van 2.87 m. Heb je dan een opzet van 2.60 m, dan zit je al op 5,47 m. Het archieffoto H. van de Brink huidige ontwerppeil voor de waterkeringen bij Vlissingen is 5.30 m Valt daarentegen de hoogste opwaaiing van 1953 sa men met het laagste doodtij hoogwater van 6 april 2002, waarbij de hoogwaterstand bij Vlissingen slechts 1.13 m be droeg, dan komt er 'slechts' een stand van 3 73 m uit, die net even boven het alarmpeil ligt Hij voegt er meteen aan toe dat de kans op de combinatie van hoog springtij en een opzet zoals in 1953 niet groot is: eenmaal in de 4000 jaar. De SVSD komt in de periode september-april het meest in ac tie, als er een peil van 2.80 m zit aan te komen. Dat gebeurt in die periode circa twintig keer. De laatste keer dat het alarmpeil werd overschreden was 2 janua ri 1995:3.71 m. Kroos en Bakker wijzen erop dat het zogenaamde astronomisch getij - waarop de tabellen zijn gebaseerd - groeit. „Daar zie je de stijging van de zeespiegel en de daaraan gekop pelde extra stijging van de hoogwaters aan. In 1946 was het hoogste getij volgens de tabel 2.42 m. Voor 2002 was dat 2.87 m. Dat is al bijna 45 centimeter méér in 56 jaar." Openingstijden dinsdag t/m zaterdag 9.00-12.00 uur donderdagavond koopavond 's Middags op afspraak Voorstad 63-4461 KL Goes Tel.: (0113)215200/211466

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 30