4p Risico mixdrankjes te vaak onderschat PZC Zelfkritiek puzzel Tom Poes en de Ombrenger im recept Macaroni met kippenlevers Dronkenschap treedt twee keer zo snel op Casper Hobbes het weer SeCma Joyce Vlak voordat ik ziek werd, had ik een aardige, kleine woning gekregen van de woningbouwvereniging. Een flatje met een tuintje in een Zeeuws-Vlaams stadje, hoewel het ook wel een dorp genoemd wordt. In feite woonde ik er nog maar een week, toen ik in het zieken huis werd opgenomen, en toen ik een maand later weer thuis kwam kreeg ik pas de kans om te ervaren wal voor plek het eigenlijk was. Volgens de huisarts was m'n keu ze om verleden jaar Vlissingen te verlaten een ongeluk kige zet geweest. Want, zo zei hij, hier gebeurt helemaal niets, en iedereen is op zichzelf. Ik hoopte dat hij ongelijk had, want volgens mij woont overal wel een aantal aardige mensen Na een poosje merkte ik echter dat ik dagenlang geen hond sprak, ook niet op die dagen dal ik me goed genoeg voelde om er op uit te gaan. En dus begon ik vooral 's avonds maar tegen mezelf te kleppen, en kreeg ik het onivezenlijke gevoel alleen op de wereld te zijn - een soort bubbleboy. Ik was allang blij als de thuiszorg langskwam met montere op- ruim-acties en de wijkverpleging kwam ook, en ik moet zeggen dat het allemaal erg sympathieke mensen waren, maar er was iets merkwaardigs aan de hand, want ze beaamden stuk voorstuk wat de dokter zei: dit dorp is een gat, wij wonen hier al jaren en we hebben nog steeds geen vrienden, en als je hier niet werkt of geen familie hebt ivonen, is het natuurlijk nog moeilijker om aan aan spraak te komen. Nog nooit heb ik een plek gekend waarop iedereen die er woonde zoveel kritiek had. De ene gaf de winkeliers de schuld, de andere de Zeeuwen. In feit gaven ze allemaal de Zeeuws-Vlaamse volksaard in het algemeen een heel laag cijfer -je hoort er niet bij, je komt er niet tussen, en, zoals de dokter zei: je redt het hier niet. Nu ben ik dus weer aan het proberen of ik niet terug zou kunnen naar Vlissingen, want met mijn beperkte moge lijkheden maak ik nog veel minder kans op het maken van contacten of het realiseren van mantelzorg. Maar het hindert me toch ook wel, en op menige doodstille avond denk ik er over na - hoe kan het dat zoveel aardige mensen er met z'n allen met in slagen om toch tot een vriendschappelijk geheel te komen? Ik begrijp daar ei genlijk helemaal niks van en ik vind het zo sneu. De gela tenheid waarmee ze hun zelfkritiek uiten is me iets te gortig, maar ik zal me er toch in moeten schikken, omdat Vlissingen last heeft van woningnood en niet scheutig is als het op spijtoptanten aankom t. Ik ging er weg wegens drugsoverlast in het wooncomplex waar ik huurde, na dat me gebleken was dat ik in geen jaren recht zou heb ben op een andere woning. Dus of het een stomme zet was om in Zeeuws-Vlaanderen te gaan wonen? Ik was er totaal niet op bedacht dat zoveel lieve, aardige en vrolij ke mensen veel aardiger dan ik!) hier beroepshalve in m'n leunstoel zouden zitten om me te vertellen dat ze he lemaal geen vrienden hadden, en dat het er ook niet in zat dat zulks ooit zou gebeuren. Ik lees, ik kijk naar de tv en op betere dagen doe ik wat boodschappen. En dan lees ik weer wat en dan kijk ik weer naar de tv. Het is hier zo muisstil dat het een over bodige luxe lijkt om een poes te bezitten. En de Zeeuwen vinden dat contactloze leven dus heel gewoon. Pardon? Zaterdagavond, het danscafé in Amersfoort stroomt vol. „Wil je weten hoe Smirnoff smaakt?", vraagt Eric (21). „Hier. Proef maar." Het is een mierzoete belevenis. De heldere, lichtblauwe drank smaakt naar fruitlimonade dat licht tintelt door het koolzuur. Vreemd genoeg is van de wodka - die er toch doorheen is gemixt - geen spoor waar te nemen Toch is dit Smirnoff Ice, een van die razend populaire mixdrank jes die zo gevaarlijk snel dron ken maken. Het drinkt weg als onschuldige limonade, maar verhoogt twee keer sneller het alcoholpromillage dan andere zwak alcoholische dranken als wijn en bier. Met andere woor den: je wordt er twee keer zo snel dronken van. Dat concludeert internist Al bert van der Wiel van het Mean der Medisch Centrum in Amers foort, die onderzoek heeft gedaan naar de uitwerking van mixdrankjes. Bij zijn onderzoek gebruikte hij Bacardi Breezer, een mix metrum. Maarzijn con clusie geldt voor alle fruitachti- ge mixdrankjes, zoals Smirnoff Ice met wodka, Passoa Orange, Bacardi Cola en Eristoff De Stichting Alcoholpreventie (STAP) heeft inmiddels de noodklok geluid en vindt dat mixdrankjes uit de schappen van de supermarkt moeten ver dwijnen. Ze zijn riskant voor jongeren, vindt de STAP, en mo gen daarom alleen in slijterijen worden verkocht, net als alle sterkedrank. Op een gezellige zaterdagavond 'tikt' Eric zes of zeven mix drankjes weg en voelt zich daar prima bij. Ook de volgende och tend, zegt hij Smirnoff Ice is zijn favoriet, want Bacardi Breezer is toch echt te zoet. Dat is een drankje voor de jongsten. Bacardi Breezers en andere mixdrankjes zijn populair bij het jonge uitgaanspubliek. foto Lex de Meester Eric roept Peter (19). Ook die zweert bij de mixdrankjes, maar op bescheiden schaal: ongeveer drie op een avond. De oproep van de STAP om de drankjes uit de supermarkt te halen wekt bij hem wrevel„Als ze bezopen willen worden, kan dat ook met bier. Dat heeft niets met deze drankjes te maken." Alcoholvergiftiging Afgelopen zomer moesten op Terschelling vijf vakantie vierende jongeren met spoed naar het ziekenhuis in Leeu warden worden gebracht omdat ze zich een alcoholvergiftiging hadden gedronken. Daarbij ble ken ook de omstreden mix drankjes in het spel te zijn ge weest. „Dat soort excessen gaan we steeds meer zien", waarschuwt onderzoeker Van der Wiel. „Jongeren doen aan binge-drin ken. Dat houdt in dat ze hele pe rioden niet drinken, maar in de vakanties of op party's ineens echt los gaanDat begint soms al op veertienjarige leeftijd." Bij de populaire mixdrankjes kan dat dus voor veel problemen zorgen. De vier tot acht mixdrankjes die de meeste jongeren tijdens een avondje stappen drinken, ver oorzaken nauwelijks proble men. Als ze tenminste daarna niet achter het stuur gaan zit ten. Pas bij het drinken van twaalf tot vijftien flesjes zonder eet- pauze krijgen de mixjes een ge vaarlijke uitwerking. In het ui terste geval kan dat leiden tot bijvoorbeeld bewusteloosheid en ademhalingsproblemen. „Ik ben niet een man van verbieden en verboden", zegt Van der Wiel. „Maar ik vind wel dat we moe ten weten dat er een andere kant van de medaille is bij de drank jes." GPD 1 B A V R E E A K 2 S L N W O E IJ T 3 K A S R T H E L 4 S E T I R O D P 5 K IJ L 1 K E G R 6 T S H A 1 K E R 7 L N A K T O E R 8 K W R A T A D E 9 D W E N K O E R 10 I N O Z R E D T 11 R E A D N A R B 12 Z O E N N S 1 G 13 K L R U O 1 T D 14 W O E R T N E L Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vormen dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende letters vormen van boven naar beneden en van links naar rechts een citaat. 1. Veldhospitaal; 2. snuit; 3. randinkerving; 4. nadeel; 5. optisch instrument; 6. schudbeker; 7. naderhand; 8. boos; 9. filosoof; 10. pot; 11 navigatiemiddel; 12. vro lijk en lief; 13. specerij; 14. peen. Horizontaal: 1. Boven bed en ver daarbo ven (5); 3. Hoog en laag (5); 4. Het afdelingshoofd is de baas (4); 7. Pijnlijk hoofddeksel (5); 10. Wordt 'r op zijn laatst toe gegeven <9); 11. Moeizaam opwinden (8). Verticaal: 1. De baas van het adviescol lege? (7); 2. Nauw is het grie zelig overdreven (5); 5. Reeds onbeschadigd in de ruimte (6); 6. Pesten met brillen (6); 8. Meisje van de hei (5), 9. Deed pijn voor de handigheid (5) Oplossing van gisteren: Cryptogram: Anagram: Horizontaal: 1. Patent, 4. karton; 6. edelspar; deel-beeld-beleid 8. hofnar; 9. pers. neer-reine-reünie krat-kater-aftrek Verticaal: 1. Pakweg; 2. turven; 3. noodstop; snee-sneer-Nereus 5. gaande; 7. grijs. meid-denim-domein pens-speen-persen rang-argon-orgaan koel-loket-lokzet stee-setje-ietsje kaas-kassa-snaaks Eindoplossing: BRANDPOLIS. ©JFS.NL Toonder Studio's Hij trok het zeildoek weg en nu kwam er een doosvormig voorwerp aan het licht, dat op een paar wielen rustte. „Een wagen!" ,zei Tom Poes verbaasd. „Heel goed opgelet", prees de geleerde. „Het is de wegwerpautomobiel van de toekomst; de aanmaakkosten bedragen slechts vijftien vijfenzeventig en het voertuigje gebruikt kosteloze om, zodat het niet moeilijk kan wezen om er een zaak op te bou wen. Maar nu heb ik drie miljoen florijnen nodig om zon der onderbreking door te kunnen gaan met dit veelbelo vende project." „Ja", gaf heer Bommel zorgelijk toe. „Maar het is wel veel geld, hè? En dan moet ik ook nog even een fabriek opzetten en zo. Het leven van een grootonder nemer is erg moeilijk." „Wat u zegt!" .hernam Sickbock zonder meegevoel. „Dan kom ik morgenochtend om elf uur wel even langs om het geld te halen. En neem dit wagentje vast mee; het zal de oprichting van uw fabriek vergemak kelijken. Kijk, als ge dit stangetje uittrekt en op ginds knopje drukt, treedt de ombrenger in werking, en dan kunt ge rijden. Heel eenvoudig, en voor de inzittenden geheel gevaarloos, doordat de om boven het hoofd wordt aange trokken. Omgevertabletten kunt u er niet van verwachten. Alle gebruikte om wordt natuurlijk omgezet in aandrijf- kracht." Heer Ollie aarzelde niet lang. Hij stapte in, en ter wijl Tom Poes aan de andere kant naar binnen sprong, drukte hij op het knopje en greep de stuurstang. „Hij rijdt wel prettig", zei Tom Poes, toen het karretje zich zacht zoe mend in beweging zette. „Maar die om bevalt me niet; het kan niet goed zijn, als men er steeds flauwtes van krijgt." HATWRU7K DAT HOST 71 HIÏT STUDS ttUGGW' Gerechten met kippenlevers behoren al lang niet meer tot de trendy gerechten. Eigenlijk zijn ze hard op weg om in het vergeetboek te ge raken. Dat is de schuld van de kippenslachters die met alleen de kippen voor ons in stukken ver delen maar ook moeten letten op hetgeen er met de kippenlevers gebeurt. Voor het gerecht van vandaag heeft u gave kippenlevers nodig en al leen de ware poeliers die nog zelf hun kippen mogen slachten staan er borg voor dat ze je de juiste, dus gave, kippenlevers kunnen leveren. Hoofdgerecht voor 2 personen 150 - 200 gram verse kippenlevers 30 gram boter 1 middelgrote ui of 2 sjalotten, ragfijn gesnip perd 1 teentje knoflook, ragfijn gehakt of uitge perst 1 eetl. tomatenpuree 1/2 theel. milde pa prikapoeder (Rosen) 1 eetl. bloem, gezeefd 4 eetl. (kook)room witte peper uit de molen 150 - 175 gram schelpjesmacaroni zout 150 gram dop- of tuinerwtjes, diepgevroren 3 eetl ge raspte belegen of nog oudere Goudse kaas 2 eetl droog kruim van witbrood 1 eetl fijngehak te (bladlpeterselie Spoel de kippenlevers enkele malen in ruim koud water. Neem ongerechtigheden zoals gal- sporen en dergelijke weg. Maak de levertjes stuk voor stuk droog met keukenpapier. Verhit een koekenpan en laat de boter heet wor den. Wacht tot het schuim van de boter begint weg te trekken. Bak de kippenlevers er onder voortdurend omleggen niet langer dan 3 minu ten in Neem ze uit de pan en laat ze op keukenpa pier uitlekken en afkoelen. Voeg ui of sjalotten aan de resterende bakboter toe en laat ze 2 minuten zachtjes bakken. Roerde knoflook er door en voeg na 1 minuut tomaten puree en paprikapoeder toe. Roer alles krachtig door. Strooi de bloem er over en roer alles nog maals krachtig door Schenk er 2 deciliter water (of kippenbouillon) bij. Breng alles onder voort durend roeren aan de kook. Laat de nu verkregen saus 5 minuten zachtjes sudderen. Schenk de Nautisch bericht De temperatuur van het kustwater bedraagt circa 6 graden enft zuidwestenwind is matig tot vrij krachtig, 4-5 Beaufort. Hetzicg is goed. Waterstanden WOENSDAG 22 JANUARI Vlissingen Terneuzen Cadzand Roompot Buiten Roompot Binnen Zierikzee Krammersl. West Hansweert Stavenisse/Yers. DONDERDAG 23 JANUARI Vlissingen Terneuzen Cadzand Roompot Buiten Roompot Binnen Zierikzee Krammersl. West Hansweert Stavenisse/Yers. Hoog uur 04.32 224 04.50 248 04.07 216 04.25 166 06.01 134 06.10 154 06.46 160 05.20 256 06.16 158 water uur cm 16.52 243 17.11 267 16.25 237 16.47 186 18.26 149 18.45 172 19.09 182 17.46 277 18.51 176 Laag water uur cm uur 11.06 220 2315 11.37 230 23.46 10.45 215 22.56 10.43 162 2! 12.10 146 12.20 165 12.26 167 12.03 247 12.25 164 Laag water uur cm uur cn 11.56 218 23.54 15! 12.19 228 --J door Bill Watterson Europa: Regenachtig Hans Belterman saus door een zeefje in een pannetje met dikke bodem. Roer de room er door en voeg zout en peper naar smaak toe. Houd de saus warm. Kook intussen de pasta zoals op de verpakking is aangegeven in water waaraan zout is toege voegd. Doe hetzelfde met de dop- of tuinerwtjes. Laat de macaroni en de erwtjes goed uitlekken. Schep ze daarna in een kom door elkaar. Snijd de afgekoelde kippenlevers in kleine stukjes. Schep ze door de macaroni met erwtjes. Doe alles over in een reeds beboterde ovenvaste schaal. Schenk de saus er zo gelijkmatig moge lijk over. Schep in een kom geraspte kaas, broodkruim en peterselie door elkaar. Bestrooi het gerecht er mee Plaats de schaal iets onder het midden in de tot 200°C. voorverwarmde oven. Reken op een oventijd van ca. 35 minuten. Presentatie, dien het gerecht op i. schaal. Geef er gemengde groene sla bij. de oven- O0 VERWACHTING VOOR wQE"c""r-"inntri?2JA'*JAfl^ Een depressie die vanmiddag op het midden van de ^0<?r^ ligt en langzaam al opvullend naar het oosten koerst, beneera het weer in een groot deel van Europa. Vrijwel overal is he zwaar bewolkt en vallen er buien. De meeste vallen invoo Joegoslavië, in Oostenrijk, langs de Noord-Spaanse kuste"' maar ook in Zuid-Spanje, delen van Griekenland en West- Turkije, als ook in Schotland. De Spaanse oostkust benooiij Malaga komt er goed vanaf met zonnige perioden en tempe ren tot 18 graden. Ook in Zuid-ltalië, op Cyprus en langs 0 Turkse zuidkust wordt de 15 graden overschreden. beperkt zich voornamelijk tot Lapland, maar is daar wel m matig overdag tot zeer streng 's nachts. woensdag 22 januari 2003 door Dylan de Gruijl CA5PER» IKHOOPbJEL DAT JE JE LAARZEN UIT GETROKKEN HEBT VOOR JE NAAR BINNEN KUAPl Johart Van dag tot dag zijn de weersvoor- Door: uitzichten qua temperatuur heel verschillend. Zo wordt de ene dag kouder weer verwacht, terwijl een dag later het juist zacht lijkt te blijven. De nieuwste modeller suggereren dat we nu die tweede optie moeten kiezen. Daarbij wordt het wel droger in het Zeeuwse met geleidelijk ook meer ruimte voor de zon. De dagelijkse verschillen in de verwachting» worden veroorzaakt door de posities van hoge- en lagedrukgeb»? den. Waarschijnlijk blijft de te verwachten hogedrukinvloedtevw bij ons vandaan. Hierdoor blijft de atmosfeer meer doorstroomd® kunnen uitlopers van fronten in de buurt komen. Deze veroorzakj] veel wolken, waardoor temperatuursdaling in de nachten wordhl tegengegaan. Ook werkt de zuidwestenwind mee aan zachte J temperaturen, want daaruit waait doorgaans geen koude wind. Het weer op verkiezingsdag lijkt echter vrij zeker. Door de mvloet van een lagedrukgebied ten noordwesten van Nederland en dus ook Zeeland, is het over wegend bewolkt en valt er soms enige regen. Een enkele keer zal echter ook de zon te zien zijn. Daarbij waait de wind uit het zuidwesten en is matig tot vrij krachtig. De tempera tuur loopt vanmiddag op tot 7 graden. Vannacht al draait de wind naar het noordwesten en wordt "koudere" lucht aange voerd. Het kwik kan dan dalen tot 4 graden. Morgen hebben we opnieuw wolkenvelden, maar is er wat vaker zon. Het wordt 7 graden, maar het voelt kouder aan door die noordwestenwind. Vanaf vrij dag draait de wind terug naar het zuidwesten, maar de tem peratuur verandert nauwelijks. Wolkenvelden - Vooruitzichten weer donderdag vrijdag zaterdag zondag max. 7° 7° 6° 7° min. 4° 3° 3° 2° wind NW 5 ZW 4 ZW 4 ZW 4 Maan vandaag op 22.17 onder 10.52 Zeeland: Paraplu mee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 2