Meidenband is wel zo pretdg Bij verlies biedt de weegschaal troost PZC Dat ik me nooit, nooit meer verveel GEBOEKT Schrijf mee aan het Groeigedicht dE JOHErE OPtdERZLDEKER woensdag 22 januari 2003 Wie denkt dat poëzie een stoffig gedoe is voor een handvol droge haringen die met dunne boekjes vol rangheden in de lucht zweven zal zich volgen de week donderdag verbazen over het plezier van zoveel ge wone Nederlanders bij het lezen van gedichten en het luisteren of kijken ernaar. Vier jaar geleden was Neder land op de laatste donderdag van januari voor het eerst een daglang een lustplaats van poë zie. Van Groningen tot diep on derin Limburg en van de Duitse grens tot aan het buitenste puntje van Zeeland werd in tal van dorpen en steden de eerste Gedichtendag gevierd. Het was het enigszins aarzelende begin van watnuzo'n feest zal worden dat 'iedereen' op 30 januari van de partij wil zijn. Maar zonder dichters geen Ge dichtendag en zonder lezers geen poëzie. Wie mooie, grappi ge, spitse, gevoelige gedichten zoekt kan terecht in vele bun dels. En altijd vind je wel een versje of rijmpje dat aansluit bij het onderwerp van deze vierde Gedichtendag: diergedichten en gedichten over dieren die zich gedragen als mensen, opdat je er iets van zult leren (fabels). Zo opent Voor de kleine pop- pedeine en de grote bimbam met het bekende 'Slaap kindje slaap!/ Daar buiten loopt een schaap De bijna honderd oude bakerrijmpjes met nog en kele nieuwere versjes werden gekozen door Anne de Vries. Margriet Heymans maakte er bekoorlijke tekeningetjes bij op pagina's in smaakvolle suiker- goedkleuren. Al met al een boek zó mooi dat je er een baby - als je die niet hebt - bij zou willen krijgen. Van Jij bent de liefste met teke ningen van Marit Törnqvist bij versjes van Monique en Hans Hagen bestaat nu ook een snoe zige mini-uitgave. Dit allerlief ste cadeauboekje wordt vast een nog groter succes dan de oor spronkelijke bundel (9 drukken in 2 jaar!), want grote mensen zien graag kleinNet als de kleintjes zelf trouwens: 'ik loil een hondje/ met een zwaai- staart/ en dat ik altijd met 'm speel/ en nooit meer zeur/ dat ik me nooit/ nooit meer verveel/ ik wil een hondje/ met een aai- staart/ 't geeft niet wat voor kleur/ da t ik er altijd/ altijd voor zal zorgen/ gisteren, vandaag en morgen. Met Waarom ik altijd nee zepliet Frank Adam in 2001 zien dat hij een aanwinst voor de kleuter- poëzie is. Met de vijfentwintig versjes in Mijn mond eet graag spinazie maar ik niet lost hij die belofte in. Het zijn stuk voor stuk aangenaam wijsneuzige versjes die het kunnen hebben hardop te worden voorlezen. In enkele ervan gunt hij - onbe kommerd - de luisteraar een blik in zijn poëtische gereed schapskist: 'Ik voel me zo moe- oeoe!'/ klaagt de koe./ 'Zo moe- oeoe, zo ziek, zo slecht!'/ Maar moe/ is de koe/ niet echt./ Ze zegt dat naar het schijnt/ ge woon omdat het rijmt.' 'Poëzie heeft de reputatie moei lijk te zijn', schrijft de jury van de Gouden Flits in haar inlei ding op De vogel wil vliegen met ruim zestig gedichten van kin deren en jongeren uit Vlaande ren en Nederland. Tegelijkertijd laat de selectie zien dat jeugdige dichters 'het gewoon dóen': 'En het hoeven geen 'dure' gedich ten te zijn Ze zijn de neerslag van hun dromerijen, van hun angst en hun verdriet, hun wen sen en verwachtingen.' De gedichten in de bundel zijn de crème de la crème van de poë ziewedstrijden Jeugd en Poëzie uit Vlaanderen, Kinderen en Poëzie en Doe Maar Dicht Maar uit Nederland, De drie jury's maakten eerst uit de duizenden ingestuurde gedichten twee sta pels met de honderd beste en ga ven toen de internationale Gou den Flitsjury de opdracht in twee leeftijdscategorieën (6-12 en 13-20) de top-drie te bekro nen met respectievelijk de Gou den, de Zilveren en de Bronzen Flits. Sandra Biskop (12) kreeg de eerste prijs voor haar be klemmend geheimzinnige 'Waarom daar' De tweede prijs was voor Marjolein Meijer (10) met het grappige Langzame haasjes Ik zag een grasveld. Ik wou dat er een haasje over het grasveld huppelde. Maar haasjes huppelen zo snel. Ik zag een grasveld. Waren er maar langzame haas jes. 21 van de beste gedichten zijn op muziek gezet en te beluiste ren (o.a. Bram Vermeulen) op de sfeervolle cd Druppels van ver draagzaamheid En als poëzie lezen ook bij jou misschien leidt tot poëzie schrijven ga dan eens kijken op de website www- jeugdpoezie.be. Jan Smeekens Anne de Vries: Voor de kleine Poppedeine en de grote Bim- bam. Leopold; 16,50. Mans Monique Hagen: Jij bent de liefste. Querido; 13,50. Frank Adam: Mijn mond eet graag spinazie maar ik niet. Querido; 9,95. De vogel in mijn hoofd wil vlie gen. Divers; 11,50. Druppels van verdraagzaam heid. Cd met 21 liedjes. Divers; Cd met boek 24,90. Het 'product' Bad Candy, geesteskind van Ear- ring-zanger Barry Hay, is rijp voor lancering. De ver wachtingen zijn hoogge spannen. ,,We gaan de wereld veroveren", zegt gita- riste Ryanne gedecideerd. Manager Cees van Leeuwen is even stellig. „De eerste sin gle wordt een grote hit." Be scheidenheid siert de mens, rock-'n-roll kent andere wetten. Een middag in een naargees tig multiculti-centrum in een even naargeestige buiten wijk in Ede. Bad Candy oefent. Vijf meiden op het podium. Co vers van Cheap Trick en Blondie komen voorbij. Het klinkt rede lijk stevig, maar absoluut niet 'bad', eerder 'sweet', mede door de harmonieuze, vierstemmige vocalen. De groep wordt zorgvuldig af geschermd door manager Cees van Leeuwen. Een half jaar ge leden aangevraagd interview wordt niet gehonoreerd (de mei den zijn nog aan het repeteren), een vraaggesprek met zangeres Else ondergaat eenzelfde lot (het gaat om het collectief) en ook bij de uiteindelijke sessie zitten begeleiders als waakhon den op luisterafstand. Het is van a tot z geregeld: een uit vijf mannen bestaand team staat de meiden dag en nacht met raad en daad terzijde Ho tels, vervoer, repetitieruimte, marketing, cd- en video-opna men, nummers, die speciaal voor hen geschreven worden (onder anderen door Adje Van- denberg), het sjouwen van de apparatuur, toch een wezenlijk onderdeel van rock-'n-roll, en fin het hele scala. Heet dat niet een gespreid bedje? Het succesvolle maar inmiddels uiteengevallen Starmaker werd op een soortgelijke manier op de markt gebracht, maar daarmee wil Bad Candy absoluut niet vergeleken worden ,,We zingen en spelen zelf. En brengen een totaal ander genre: punkrock", roept het vijftal in koor. Ook geestelijk vader Hay toon- Zangeres Else van Bad Candy de zich eerder al allergisch voor een associatie met Starmaker: „Natuurlijk heb je altijd weer mensen die roepen dat het geld- klopperij is. 'Ach, sodemieter op', denk ik dan. Kijk en luister zelf! Bad Candy is een echte band en speelt hardcore rock- 'n-roll. Niks playbacken met wat ingestudeerde dansjes." Zangeres Else Schreur uit Ha- velte en bassiste Janneke Nij- huis uit Den Haag kunnen dat alleen maar beamen. Ze hopen dat Bad Candy gewaardeerd zal worden om de muziek en niet gezien wordt als vijf, toevallig bij elkaar gezochte meisjes. „Rock-'n-roll is een mannenwe reld en er zijn veel vooroordelen. Om die weg te werken moeten we dubbel zo hard werken, zo komt het tenminste op ons over. Zeker als je opmerkingen hoort als 'En ze kunnen nog spelen ook'. Dat is veelzeggend." Samen met Chantal van Brum- melen uit Arnhem (slaggitaar), Stefanie Salmon uit Nieuwe- gein (slagwerk) en Ryanne van Dorst uit Maassluis (sologitaar) zitten ze in een halve maan om de tafel. Ze hebben net een lange repetitie afgewerkt en moeten een paar uur wachten op het op treden Wachten hoort erbijook dat is rock-'n-roll. Ryanne: „Bill Wyman zei het al: 'Van de dertig jaar musiceren bij de Sto nes bestond vijfentwintig jaar uit wachten'." Toch zouden de meiden volgens Hay momenteel 'a hell of a time' hebben. Ze zitten in een hotel, kunnen lekker uitslapen, repe teren dagelijks, volgen master- classes en individuele lessen en treden in het weekeinde op. De vijf zijn uit alle hoeken van Nederland geplukt en overge bleven uit een aanbod van 350 kandidaten. Waarom juist zij? Manager Van Leeuwen, die na afloop van het gesprek nog even aanschuift: ..Afgezien van hun kwaliteiten - twee zouden naar het conservatorium gaan en een naar de rockacademie - zijn ze vooral gekozen op hun mentali teit. Zij zetten er alles voor opzij en gaan ervoor." De meiden zaten daarvoor alle maal in bandjes die in de meeste gevallen hun langste tijd had den gehad. Zo zong Else in The Attic, maar toen de componist- /gitarist naar Australië vertrok was het gedaan met de Nijen- veenseband. In diezelfde perio de diende zich Bad Candy aan. Dat was een gouden kans voor Else. „Een meid met een wereld- stem", zeggen de ex-Attic-leden na het laatste concert in Havel- te.,Een hele eer, nu gaat ze echt professioneel en dat gunnen we haar ook.Bij de andere Candy's valt tussen regels door te beluis teren dat het voor een meisje al leen niet altijd gemakkelijk is om op te boksen tegen de knul foto Ronald Fleurbaaij/GPD len. Janneke verwoordt de ge voelens: „Je wordt er niet zeker der van; er wordt vaak keihard gespeeld. Zo'n meidenband is wel zo prettig." Graag willen ze het beeld nuan ceren dat alles voor hen tot in de puntjes geregeld is. „We zijn nu bezig met eigen nummers, we kiezen onze eigen kleding en op het podium zijn we helemaal onszelf. Dan knallen we en ver geten we alles om ons heen." Bad Candy krijgt een stoer ima go opgeplakt. De chicks gaan de zalen 'onveilig spelen', luidt de ronkende pr-tekst. Ze hebben het najaar in het clubcircuit warmgedraaid, in 2003 moet de grote doorbraak volgen. Zeker als in februari de eerste single - 'Spin Around' - met de bijbeho rende videoclip uitkomt. Dan dient al die tijd, moeite en geld zich terug te betalen. Henk Waninge T 7erliezen? Ze ligt e V kervan „Natuur jt er niet wak- Natuurlijk, het hoogste treetje op het podium is het leukst", vindt ook Marianne van de Heyden. „Dat geldt voor elke sporter, dus ook voor mij De atlete van Dynamica ziet bij elk nadeel echter ook een voor deel. „Als ik verlies, krijg ik troost van de weegschaallacht de B-junior optimistisch. „De winst bestaat dan uit het verlies van een paar pondjes. Mooi meegenomen, toch?" Op dit moment staat de vijftien jarige scholiere uit Sint Laurens op de tweede plaats in het klas sement om de Zeeuwse crossti- tel.Aanstaande zaterdag loop ik de Braakmancross in Terneu- zen. Mooi parcours; lekker vlak, langs het water en heel over zichtelijk. Dat ligt me wel. Ho pelijk waait het niet hard en is het niet al te koud. Beetje regen vind ik niet erg. Kansen? Nou ja, ik ken m'n concurrenten. Rens- ke Doedee van RKHAV staat in de tussenstand bovenaan. Is echt wel een klasse apart. Mari an Verdonk van Scheldesport is de andere kanshebster. Maar goed, ik loop voor wat ik waard ben. Meer kun je niet doen. Aan de trainingsarbeid zal het niet liggen. De afgelopen weken heb ik drie keer per week getraind op de atletiekbaan in Middel burg. Op maandag duur- en intervaltraining, op dinsdag zaaltraining met circuits en op donderdag looptraining of een technisch onderdeel, zoals speerwerpen, kogel of discus Een uurtje stoeien met gewich ten in het krachthonk is ook vaste prik. Hoewel, krachthonk is een groot woord Het is een oud hok naast de baan. Maar vooruit, het is bruikbaar, dus we doen het er maar mee." Lopen is voor Marianne een deel van haar leven geworden. „Van alle atletiekonderdelen vind ik lopen het leukst Waarom? Sim pel. omdat ik dat het beste kan. 's Winters loop ik de crosswed strijden en zomers loop ik op de baan. Meestal de 100 of de 600 meter. En tussendoor voor de af wisseling een hordenloop. Ook leuk om te doen." Als D-junior liep Marianne wedstrijden in het Olympisch Stadion in Amsterdam, de plaats waar ooit Fanny Blan- kers-Koen triomfen vierde. „Heel aparte ervaring. Ik zag daar allerlei bekende atletiekfi- guren, onder andere Nelli Coo- man en Marco Koers." 'Startnummer 192' heeft de boottijden voor zaterdag al in haar hoofd. „Ben altijd bang te laat te komen. Of dat ik het par- Marianne van de Heyden: „Aanstaande zaterdag loop ik de Braak mancross in Terneuzen. Mooi parcours; lekker vlak, langs het water en heel overzichtelijk." foto Ruben Oreel cours niet kan vinden. Ik wil me gewoon rustig kunnen voorbe reiden. Geen stress aan m'n hoofd. Even parcours verken nen, korte warming-up en dan naar de start. Dat is voor mij de ideale voorbereiding. De uit slag? Denk ik tijdens de cross niet aan. Als je moe wordt denk je nog maar aan één ding: waar is de finish?" Hans Segboer illustraties uit Mijn mond eet graag spinazie.. De Belgische jeugdzender Ketnet nodigt kinderen uit mee te doen aan het Groeige dicht. In de uitzending van afge lopen maandag heeft dichter Frank Adam met een beginvers het startsein hiervoor gegeven Via info@ketnet.be kun je elke dag een vervolg aan het gedicht schrijven Dagelijks kiest Frank Adam telefonisch op Ketnet uit de vijf mooiste inzendingen het vervolgvers De uitzendingen beginnen telkens om 18-55 uur, alleen op woensdag en vrijdag rond 18.30 uur. Op 30 januari, Gedichtendag, moet het gedicht af zijn. Frank Adam kiest dan rond 18.15uurliveindeKetnet- studio het laatste vers en geeft het gedicht een titel. Vorig jaar organiseerde Ketnet ook al een Groeigedicht. Dat was toen een groot succes. 'UTn/oL Iran. jje-ü&Oi. -2*. Ln. curatJuxoSL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 24